others/index
آرشیو یادداشت ها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 76
اربعین فراق

نگاهی به ابعاد تاریخی و تمدنی حماسه اربعین در نگاه رهبر انقلاب

اربعین فراق

در سالهای اخیر اربعین جهانی شد و جهانی‌تر هم خواهد شد... این همان پیام عاشورا است که از حلقوم اباعبدالله و حلقوم زینب کبری در نهایت غربت و تنهایی صادر شد و امروز فضای عالم را فرا گرفته است و فرا میگیرد. این یک آیت عظمایی است که خدای متعال دارد نشان میدهد.

مقتدر بر پهنه اطلس

نگاهی به مأموریت عزت آفرین ناو گروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

مقتدر بر پهنه اطلس

عبور عزتمندانه و البته موفقیت‌آمیز این ناوگروه با پرچم به اهتزاز درآمده ایران از چند تنگه و کانال مهم آبی، این پیام مهم را به بدخواهان بین‌المللی مخابره کرد که حالا دست جمهوری اسلامی برای دفاع از منافع خود در هر نقطه‌ای از دنیا بیش از هر زمان دیگری بلندتر شده است.

چرا رمان «پس از بیست سال» خواندنی است؟

اهمیت حمایت رهبر انقلاب از ادبیات مذهبی

چرا رمان «پس از بیست سال» خواندنی است؟

رمان، مسئله‌ی روشن و مشخصی دارد، «به‌راستی چرا حسین علیه‌السلام را کشتند؟». «پس از بیست سال» در ۷۵۰ صفحه راوی مسیری پیچیده و پُرسنگلاخ است؛ مسیری که بسیاری از بزرگان تاریخ اسلام را به بی‌راهه کشانده و ‌آدم‌های خوب زیادی را وارد فهرست آدم‌های بدِ تاریخ کرده ‌است.

توبه روشن‌فکرانه

چرا زندگی پر فراز و نشیب جلال آل احمد یک مسیر رو به تکامل بود؟

توبه روشن‌فکرانه

آل‌احمد، شاخصه‌ی یک جریان در محیط تفکر اجتماعی ایران است. تعریف این جریان، کار مشکل و محتاج تفصیل است؛ امّا در یک کلمه می‌شود آن را توبه‌ی روشن‌فکری نامید. با همه‌ی بار مفهوم مذهبی و اسلامی که در کلمه‌ی توبه هست.

عدالت فردی، مبنای عدالت اجتماعی

تبیین عدالت اجتماعی براساس آیه ۲۵ سوره حدید و آراء رهبر انقلاب

عدالت فردی، مبنای عدالت اجتماعی

در فلسفه‌ی سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای، تشکیل حکومت هدف نیست؛ بلکه تشکیل حکومت وسیله‌ای است برای رسیدن به هدف متعالی که همانا حاکمیّت دین است و از اهداف مهم دین تحقّق عدالت اجتماعی است.

چگونگی بازسازی انقلابی مدیریت اجرایی کشور

تحول مستمر، راه علاج مشکلات

چگونگی بازسازی انقلابی مدیریت اجرایی کشور

بعضی خیال میکنند انقلاب فقط سال ۵۷ بود و تمام شد؛ این خطا است. انقلاب در سال ۵۷ شروع شد؛ آغاز حرکت اصلاحی در جامعه در سال ۵۷ اتّفاق افتاد؛ بتدریج این حرکت باید عمیق‌تر، وسیع‌تر، گسترده‌تر، خردمندانه‌تر ادامه پیدا کند، نه اینکه متوقّف بشود.»

آمریکا عامل انتقال داعش به افغانستان است

دبیرکل حزب‌الله در سالگرد پیروزی علیه گروه‌های تکفیری

آمریکا عامل انتقال داعش به افغانستان است

| سیدحسن نصرالله

دولت آمریکا انتقال‌دهنده‌ی سران داعش به افغانستان است و این برای هراساندن تمامی کشور‌های همسایه است؛ وقتی وظایف داعش تقریباً در عراق و سوریه پایان یافت این گروه به افغانستان و شمال آفریقا منتقل شد، زیرا داعش همواره ابزاری در دست آمریکاست،

به‌سوی بازسازی انقلابی حوزه فرهنگ

درباره فرهنگ و رسانه در دولت جدید؛

به‌سوی بازسازی انقلابی حوزه فرهنگ

| فرشاد مهدی‌پور

برخلاف آنچه در سیاست‌گذاری گفته می‌شود، معمولاً، معضل‌های فرهنگی و اجتماعی را نمی‌توان حل کرد، امّا می‌توان از دامنه‌شان کاست و آن‌ها را به مشکلاتی خُردتر که امید رفعشان می‌رود، تقلیل داد.

بازسازی اعتماد، چرا و چگونه؟

بررسی مهمترین مؤلفه‌ها در بازسازی اعتماد عمومی به دولت

بازسازی اعتماد، چرا و چگونه؟

وقتی سازمان سیاسی بر اساس رابطه با مردم ظهور و بروز پیدا کند، کیفیت این رابطه از سوی تمام ارکان نظام سیاسی اهمیت پیدا می‌کند. چنانچه اگر این رابطه در مقاطعی آسیب ببیند، بازسازی اعتماد عمومی مسئله‌ی حیاتی دستگاه سیاست می‌شود.

داستان واردات واکسن مطمئن

چه اتفاقاتی در واردات واکسن کرونا افتاده است؟

داستان واردات واکسن مطمئن

با وجود منع واردات مستقیم از آمریکا، درخواست واردات از سایر کشورهای صادر کننده معتبر هنوز پابرجا بود حتی فایزرهای غیرآمریکایی که قرار بود در کشورهای دیگر و به صورت قابل اطمینان تولید شوند. رئیس وقت بانک مرکزی هم اعلام کرده بود هزینه ارزی لازم برای خرید ۱۶ میلیون دُز واکسن به حساب سازمان بهداشت جهانی واریز شده است.

تجربه افغانستان در مقابل چشم دلبستگان به آمریکاست

گزیده‌ای از سخنان دبیر کل حزب‌الله لبنان در شب‌های محرم

تجربه افغانستان در مقابل چشم دلبستگان به آمریکاست

| سیدحسن نصرالله

هر کسی که روی ضمانت‌های آمریکا حساب باز کرده است، تصویر افغانستان را مجسم کند. دولت آمریکا یا به دوستانش در افغانستان خیانت کرد و علیه آنان توطئه کرد یا پشت آنان را خالی کرد. پس آمریکا یا خائن است یا بی‌تفاوت.

موحدانه زیستن در عصر غروب حقیقت

نگاهی به زندگی، آثار و افکار مرحوم محمدرضا حکیمی

موحدانه زیستن در عصر غروب حقیقت

چند دهه زندگی محمدرضا حکیمی مدعای روشنی بر موحدانه، زاهدانه و عالمانه زیستن در عصر حاضر است. عصری که در افواه به غروب آفتاب حقیقت متصف‌شده غافل از آنکه تلألو انوار توحید و ساحت‌های منبعث از آن درخشنده‌تر از آن است که لابه‌لای پیچیدگی‌های دست‌ساز بشرِ مغرور به حاشیه رانده شود.

نهضت عاشورا؛ قیامی برای براندازی طاغوت

|گفتار|

نهضت عاشورا؛ قیامی برای براندازی طاغوت

| حجت‌الاسلام صدیقی

شعاع هدایت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام از یک طرف براندازی طاغوت است و از طرف دیگر، افشاء نفاق منافق. سازندگی‌های امام حسین علیه‌السلام نشان داد که عاشورا یک روز نیست و جریان عاشورا یک ظرفیت، یک چشمه‌ی جاری و یک ابر پُربارانی است که در طول تاریخ برای دین یاور می‌سازد.

سلاح مؤمن در سختی‌ها

نقش دعا در کنار عزم و تلاش انسان چیست؟

سلاح مؤمن در سختی‌ها

بین دعا و تلاش دوگانگی وجود ندارد، دعا رقیب ابزارهای مادّی نیست. این‌طور نیست که اگر انسان بخواهد وسیله‌ای به‌دست آورد، یا باید پول خرج کند و یا اگر پول نداشت به دعا متوسّل شود! معنای دعا این است که شما از خدا بخواهید تا او این وسایل را جور بیاورد.

خوبان عالم، در بلاها خود را نشان می‌دهند

|گفتار|

خوبان عالم، در بلاها خود را نشان می‌دهند

| حجت‌الاسلام میرهاشم حسینی

اگر مصیبتی مثل مصیبت کربلا نبود شاید هرگز تجلّی کرامت و بزرگواری قمر بنی‌هاشم و حسین‌بن‌علی‌ها مشخص نمی‌شد. در دل بلاها و گرفتاری‌هاست که خوبان عالم خودشان را نشان می‌دهند و بقیه از برکات وجودی آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.

سازش‌ناپذیری با دشمن؛ درس قمر بنی‌هاشم

|گفتار|

سازش‌ناپذیری با دشمن؛ درس قمر بنی‌هاشم

| حجت‌الاسلام سعدی

وقتی سیدالشهداء علیه‌السلام به کربلا رسید، پرسید اسم این سرزمین چیست؟ گفتند به این سرزمین کربلا می‌گویند. فرمود: «اللهُمَّ إنّی أعوذُبِک مِن الکَربِ وَالبَلاء»؛ قمر منیر بنی‌هاشم محکم مقابل جریان طاغوت ایستادگی کرد و نگذاشت نفوذ کنند و جریان حق را مهجور کنند.

غور در اقیانوس عاشورا

معرفی سه کتاب درباره قیام سیدالشهداء (ع) که از بیانات رهبر انقلاب گردآوری شده‌اند

غور در اقیانوس عاشورا

چرا باقی ائمه علیهم‌السلام در برابر حکومت‌ها و طواغیت زمان خودشان شبیه امام حسین علیه‌السلام عمل نکردند؟! رفتار متفاوت امام حسن و امام حسین علیهماالسلام در کنار هم چطور قابل جمع است؟! یکی با دشمن صلح کرد و دیگری دست به شمشیر برد!

ملت حسین به رهبری حسین

تحلیلی بر قیام اباعبدالله الحسین و امتداد تاریخی آن

ملت حسین به رهبری حسین

آیا ممکن است انسان، علیه قدرتی آن‌چنان مقتدر قیام کند و خطر نداشته باشد!؟ این تکلیف، همیشه خطر دارد. همان تکلیفی که امام بزرگوار انجام داد. به امام هم میگفتند «آقا! شما که با شاه درافتاده‌اید، خطر دارد.» امام نمیدانست خطر دارد!؟

رسالت خانوادگی

چرا حضرت سیدالشهداء (ع) خانواده خود را به کربلا آورد؟

رسالت خانوادگی

| محمدرضا تویسرکانی

برای فهم نقش‌آفرینی خاندان سیدالشهداء در قیام کربلا، ابتدا باید فضای سیاسی و اجتماعی حاکم بر آن دوران را شناخت تا بتوان فهم دقیق‌تری از همراهی خاندان اهل‌ بیت در واقعه‌ی کربلا داشت.

عهدشکن‌های مدرن

بی‌اعتمادی به آمریکا عین واقع‌گرایی است

عهدشکن‌های مدرن

مذاکره برای آمریکایی‌ها ابزار ژست قدرت‌گرفتن است؛ در حالی که آمریکا در مذاکره اهل فریب و دروغ و نقض‌ عهد است. دشمنی که با ما اختلاف ۱۸۰ درجه‌ای در سیاست‌های منطقه‌ای دارد، می خواهد با مذاکره خیالش از مبارزات اسلامی راحت شود و هیچ امتیازی هم نخواهد داد.

تغییر موازنه به نفع مقاومت

تحلیل دبیرکل حزب‌الله لبنان از شرایط مقاومت در پانزدهمین سالگرد جنگ ۳۳روزه

تغییر موازنه به نفع مقاومت

| سید حسن نصرالله

مهم‌ترین دستاوردی که در جنگ ژوئیه محقق شد، ایجاد موازنه‌ی بازدارندگی در برابر دشمن است. لبنانی که در مدت چند دهه میدان بازی برای نیروی هوایی اسرائیل بود، پس از سال ۲۰۰۶، اسرائیل حتی یک حمله‌ی هوایی یا تجاوزگری قابل توجه به لبنان نداشت.

فرصت گران‌بهای خدمت

گزارشی از محورهای مهم بیانات رهبرانقلاب در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری

فرصت گران‌بهای خدمت

امروز وظیفه بزرگی بر دوش مسؤولان است که این نعمت عظیم خداوندی را که به آنها داده شده، نعمت خدمت به مردم ، شکرگزاری کنند. شاید هیچ عبادتی بالاتر از عبادتِ مسؤولی نیست که به خاطر تلاش و خدمت به مردم، از راحت و آسایش و امنیتِ خود صرف‌نظر میکند.

پایان یک خیال و آغاز عبرت

بررسی تجربه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در اعتماد به غرب

پایان یک خیال و آغاز عبرت

| محمد صرفی

آن‌هایی که امروز از مذاکره و توافق با آمریکا دم می‌زنند، دچار یکی از این دو خطای تحلیلی هستند: یا به ماهیت و ریشه این تقابل توجه‌نکرده و آن را به مسائلی مانند هسته‌ای یا بُرد موشک‌ها تقلیل می‌دهند. یا دشمن را بسیار قوی و ما را ضعیف می‌پندارند، پس چاره‌ای جز کوتاه‌آمدن نمی‌ماند.

با مردم و درمیان مردم باشید

نگاهی به توصیه کلیدی رهبر انقلاب به رئیس جمهور محترم

با مردم و درمیان مردم باشید

در نگاه اسلامی «مردمی بودن، ارزشی بالاتر از انتخاب شدن به وسیله مردم است. بعضی افراد ممکن است در یک نظام دمکراتیک، به شکل دمکراتیک هم انتخاب شوند، اما با مردم رابطه‌ای نداشته باشند. اینها مردمی نیستند.

از تقویت تولید تا حل مشکل گرانی

مروری بر سرفصل‌های اصلی برنامه اقتصادی دولت جدید

از تقویت تولید تا حل مشکل گرانی

رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری تأکید کردند که دولت جدید در عرصه اقتصادی، اقدامات خود برای حل مشکلات را با «برنامه» دنبال کند. اما براساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چه موضوعاتی باید در رأس برنامه‌ی اقتصادی دولت جدید قرار گیرد؟

امضاء و تنفیذ، تفاوت یا ترادف؟

بررسی مفهوم فقهی و حقوقی «تنفیذ»

امضاء و تنفیذ، تفاوت یا ترادف؟

| هادی طحان نظیف

مستند به ادله‌ی حقوقی و فقهی، ماهیت امضای حکم ریاست‌جهموری تنفیذ دانسته‌شده و مطابق رویه‌ی عملی حضرت امام خمینی و رهبر انقلاب که از ماهیت امضای حکم ریاست‌جمهوری با عنوان «تنفیذ» رأی ملت یاد کرده‌اند، باید گفت ماهیت امضای حکم ریاست‌جمهوری مبنایی جهت مشروعیت‌بخشی به منصب ریاست‌جمهوری قلمداد می‌گردد.

تحول برمبنای بیانیه گام دوم

سخنرانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری

تحول برمبنای بیانیه گام دوم

| حجت‌‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی

آنچه مردم از دولت جدید خواسته‌اند یک تحول است. این تحول اجتناب‌ناپذیر است برای کشور و باید اتفاق بیفتد. این تحول مستند است به سند بسیار ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی. سند ماندگار بیانیه‌ی گام دوم مستند اقدامات دولت خواهد بود.

تنفیذ نشان وحدت در مدیریت کلان جامعه است

کنکاشی در چیستی و ماهیت تنفیذ

تنفیذ نشان وحدت در مدیریت کلان جامعه است

| حجت‌الاسلام لک‌زایی

تشکیل قوای سه گانه از جمله قوه‌ی مجریه از شؤون ولی فقیه جامع‌الشرایط و از شؤون رهبری الهی است، لذا، باید حضور، امضاء و تنفیذ رهبری به شکل پُررنگی در این‌ها وجود داشته باشد.

پایان رؤیای «بُرد-بُرد»

نگاهی به تجربه اعتماد به غرب در دولت یازدهم و دوازدهم؛

پایان رؤیای «بُرد-بُرد»

| روح‌الأمین سعیدی

نگاهی که مقامات دولت به نظام بین‌الملل داشتند، بر اساس یک تفسیر به‌شدت ساده‌سازی‌شده و خوش‌بینانه از محیط جهانی شکل گرفته بود. تصور مقامات دولت این بود که می‌توان در مذاکره با ابرقدرت‌ها به یک بازی بُرد بُرد رسید و قدرت‌های بزرگ هم حاضرند که به این بازی تن بدهند!

دوگانه جعلی دموکرات و جمهوری‌خواه

ارزیابی تجربه سیاست خارجی دولت یازدهم و دوازدهم

دوگانه جعلی دموکرات و جمهوری‌خواه

| محمد جمشیدی
آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که باید فشار بر ایران را حفظ کنند. آخرین تئوری‌ای که مطرح شد این بود که مشکلات ایجادشده برای برجام ناشی از شخص ترامپ است، امّا الآن که دولت جمهوری‌خواه رفته و دموکرات‌ها آمده‌اند، به همان برجام هم راضی نیستند و به‌دنبال طراحی قرارداد تحمیلی جدیدی هستند.

آسیب‌شناسی قبله‌نمای غربی دولتمردان

ضرورت آگاهی ملی به کرونای سیاسی «اعتماد به غرب» در ایران معاصر

آسیب‌شناسی قبله‌نمای غربی دولتمردان

| موسی نجفی

اساس و ذات انقلاب اسلامی، یک انقلاب ضدغربی است. لذا، نشناختن چنین امر مهمی از سوی مدیران ارشد نظام این معنا را به ذهن متبادر می‌کند که برخی دولتمردان در سالیان اخیر در شناخت اصول اوّلیه‌ی انقلاب اسلامی ضعیف بوده‌اند!

برای مردم به قصد قربت

نگاهی به الزامات خدمت‌رسانی در نظام اسلامی براساس بیانات رهبرانقلاب

برای مردم به قصد قربت

«سَیّدُ القَومِ خادِمُهم»؛ روایتی از پیامبر گرامی اسلام که پندارهای غلط درباره قدرت و ریاست را در هم میشکند و ماهیتی متفاوت از آن ارائه میکند که در فرهنگ اسلامی از آن تعبیر میشود به «خدمت».

غدیر، تجلّی بنیان حکومت اسلامی

غدیر، تجلّی بنیان حکومت اسلامی

| حجت‌الاسلام توحیدی‌نیا

واقعه غدیر، نخست آنکه قابل تعریف در جریان خط هدایت بشریت است. دیگر آنکه مربوط به سرنوشت همه‌ی مسلمانان بوده و اختصاصی به گروه و مذهب خاصی ندارد و سوم آنکه در جهت تکمیل بنیان آموزه‌های دین اسلام است.

شیطان بزرگ را سنگ بزنید

سخنرانی رهبر نهضت اسلامی بحرین درباره پیام حج رهبر انقلاب

شیطان بزرگ را سنگ بزنید

| شیخ عیسی قاسم

پیام ایشان وظیفه‌ی سنگین و مسئولیت عظیمی است که امت باید مبنی بر تکالیف الهی‌اش در قبال دین عظیم و پاک بر دوش کشد. این پیام نویدبخش آینده‌ی درخشانی است که اگر امت در مسیر این دفاع مقدس و مقاومت اسلامی مجدانه در راه خدا استقامت ورزد، چشم به راه این امت است.

به توان ایران اسلامی

مسیر اقتصادی کشور چگونه هموار می شود؟

به توان ایران اسلامی

اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت‌بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو می‌تواند نسخه گذر از شرایط کنونی اقتصادی باشد که در این میان بدون شک اولویت اصلی، برطرف‌کردن موانع تولید است، زیرا اگر تولید احیاء شود، اقتصاد کشور جان خواهد گرفت.

حجّ؛ فرصتِ تحوّل فردی و اجتماعی

بررسی ابعاد فریضه حج بر اساس بیانات رهبر انقلاب

حجّ؛ فرصتِ تحوّل فردی و اجتماعی

رهبر انقلاب منافع حج را نه‌فقط برای مسلمانان، بلکه برای عموم بشریت قابل استفاده می‌دانند. پس، نوع نگاه به حجّ باید نگاه به فرصتی چندجانبه باشد. فهم بسترهای فرصتی که در این تکلیف الهی و برنامه‌ی دینی وجود دارد، می‌تواند یاری‌گر بهره‌برداری از منافع آن باشد.

بال رسانه‌ای دوشادوش بال نظامی

چرا رسانه‌های مقاومت در پیروزی این محور مشارکت دارند

بال رسانه‌ای دوشادوش بال نظامی

| محمد عبداللهی

جبهه‌ی مقاومت به‌خوبی می‌داند که جنگ رسانه‌ای بال دیگر جنگ نظامی و سیاسی است و بر تحولات میدانی تأثیرگذار و گاه تعیین‌کننده است و به تعبیر سید مقاومت: «بخشی از ساختن پیروزی بر دوش رسانه است.»

دست قدرتمند مقاومت در جنگ روایت‌ها

دبیرکل حزب‌الله لبنان در کنفرانس «نوسازی گفتمان رسانه‌ای و مدیریت نبرد»

دست قدرتمند مقاومت در جنگ روایت‌ها

| سیدحسن نصرالله

رسانه در طول همه‌ی جنگ‌ها توانست تحولات را پوشش دهد و در تحقق پیروزی سهیم باشد. در نبرد شمشیر قدس، ارتشی که مدعی شکست‌ناپذیری بود، چند روز پس از شکست نظامی در برابر مقاومت فقط به‌دنبال تصویر پیروزی -نه پیروزی واقعی- بود؛ امّا در جبهه‌ی مقاومت که دستاورد‌های واقعی پیروزی وجود داشت، رسانه‌های مقاومت در تحقق این پیروزی شریک بودند.

فرزند خرمشاه

مروری بر زندگی و آثار مرحوم مهدی آذریزدی

فرزند خرمشاه

نقطه‌ی عجیب زندگی او آنجایی است که هیچ‌گاه در طول عمرش برای تحصیل به مدرسه نرفت و تمام علم و سوادش ماحصل مطالعه‌ی آزادش بود. جناب آذریزدی نزدیک به پنجاه سال تلاش کرد تا در حوزه‌ی کودک و نوجوان قدمی در راستای پیشرفت فرهنگ و بینش جامعه بردارد و البته که در همین مسیر، مثل تمام پدربیامرزان دیگر با سنگ‌اندازی‌ها و بی‌توجهی‌های فروانی مواجه شد.

راز استمرار انقلاب

نگاهی به دیدگاه رهبران انقلاب درباره جایگاه و اهمیت جمهوریت و اسلامیت

راز استمرار انقلاب

فارغ از کسانی که به نیات بدخواهانه به تقدم جمهوریت بر اسلامیت یا برعکس دامن می‌زنند، به نظر می‌رسد تفاوت اصلی در نگاهی باشد که رهبران انقلاب اسلامی در نگاه و تعریف مردم قائل‌اند. در این نگاه، جامعه ایرانی پای ارزش‌های الهی ایستاده و آنچه در نبض این جامعه می‌تپد، ارزش‌های توحیدی است و به همین دلیل دشمن توان شکست این ملت را ندارد.

درباره جایگاه علمی مرحوم آیت‌الله حاج سیدجواد خامنه‌ای

گفتاری از مدیر مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه

درباره جایگاه علمی مرحوم آیت‌الله حاج سیدجواد خامنه‌ای

| حجت‌الاسلام‌والمسلمین مختاری

در اجازه‌ی یادشده آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای با تعابیر و عناوین بلیغی از «مُجاز» یادشده که جایگاه علمی رفیع ایشان را نشان می‌دهد. برخی از این عناوین عبارت‌اند از: «العالم‌العامل»، «الفاضل‌الکامل»، «عمادالعلماء‌الاتقیاء»، «سناد‌الافاضل‌الاذکیاء»، «مروج‌الاحکام» و «ثقة‌الاسلام».

انقلاب ادامه دارد...

چرا حضور ایرانیان در انتخابات اخیر یک حماسه بود؟

انقلاب ادامه دارد...

انتخابات ۱۴۰۰ در اوج فشار رسانه‌های خارجی و اجماع جریان‌های معاند خارجی بر تحریم انتخابات و شرایط خاص کرونایی و اقتصادی جامعه برگزار شد، امّا حضور امیدوارانه مردم نوید اوج‌گیری موج دیگری از امواج توفنده انقلاب را می‌دهد. موج توفنده‌ای ۴۳ سال بعد از بهمن ۵۷.

همه با هم برای تحول‌آفرینی

«خط حزب الله» گام مهمِ بعد از انتخابات برای پیشرفت کشور را بررسی می‌کند

همه با هم برای تحول‌آفرینی

تحول‌آفرینی دولت بدون همدلی و کمک مردم امکان‌پذیر نیست. هرچه بین ملّت و دولت صمیمیّت و همکاری و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. همدلی، هم‌زبانی و همکاری دولت و ملت می‌تواند مسیرهای سخت را آسان کند.

چرا رهبر انقلاب «واکسن ایرانی کرونا» را مایه‌ «افتخار ملی» ‌می‌دانند؟

چرا رهبر انقلاب «واکسن ایرانی کرونا» را مایه‌ «افتخار ملی» ‌می‌دانند؟

جمعه چهارم تیرماه ۱۴۰۰ رهبر انقلاب اسلامی اولین نوبت واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند. ایشان در سخنان کوتاهی بعد از دریافت واکسن تصریح کردند: به من اصرار میشد از مدتی پیش که از واکسن استفاده کنم.گفتم منتظر میمانیم تا ان‌شاءالله واکسن داخل کشور تولید بشود و از واکسن خودمان استفاده کنیم...

از نقش آفرینی مردم تا دولت تحول آفرین

وظایف و اولویت های رییس جمهور منتخب سیزدهم در قبال مردم و کشور چیست؟

از نقش آفرینی مردم تا دولت تحول آفرین

در نظام مردم‌سالار دینی، مسئولان پس از کسب آراء مردم در انتخابات، مسئولیتهای سنگینی در خدمت به مردم برعهده دارند. بر همین اساس، بدون شک پس از حضور مردم در پای صندوقهای رأی و انتخاب رئیس جمهور جدید، او وظیفه دارد تا خواست ملت برای حل مشکلات کشور را در دستور کار خود قرار دهد

شنبه برادری

توصیه‌های رهبر انقلاب به جریانات سیاسی برای شنبه پس از انتخابات

شنبه برادری

دوران انتخابات دوران شور و التهاب است. با پایان گرفتن انتخابات باید هیجان و التهاب، جای خود را به متانت و رفاقت و همکاری بدهد ... هیچ احساسی، چه شادمانی و چه ناشادمانی، نباید کسی را به رفتاری برخلاف شأن یک انسان متعهد و خردمند وادار سازد.

شرکت در انتخابات یک عمل صالح است

شرکت در انتخابات یک عمل صالح است

| حجت‌الاسلام رفیعی

طبق آیه‌ی ۱۲۰ سوره‌ی توبه مطمئن باشید هر کاری که کفار را خشمگین کند، عمل صالح است. البته غیر از مشارکت حداکثری، انتخاب اصلح هم مطرح است. برنامه‌ها را ببینید و افراد را ارزیابی کنید.

معیارهایی برای «انتخاب درست»

معیارهای انتخاب رئیس جمهور براساس بیانات رهبر انقلاب

معیارهایی برای «انتخاب درست»

| محمدباقر باباهادی

معیارهای رهبر حکیم انقلاب همواره در جهت بهبود اوضاع کشور است، معیارهایی که برآمده از وضع موجود هستند و اگر به طور میانگین در شخصی با نسبتی بالا بروز و ظهور یابند، و آن شخص منتخب مردم شود، قطعا تغییرات اساسی در اوضاع مدیریتی کشور رخ خواهد داد.

همه مسلمانان در برابر فلسطین مسئولند

چکیده‌ای از سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره نبرد ۱۲روزه قدس

همه مسلمانان در برابر فلسطین مسئولند

| سیدحسن نصرالله

قدس و مسجدالاقصی مسئولیت تمام امت است. برخی مسئولیت را بر عهده می‌گیرند و برخی از آن شانه خالی می‌کنند.

رهبرِ بی ‌همتا

چگونه تحول‌خواهی امام خمینی منجر به شکل‌گیری جمهوری اسلامی شد؟

رهبرِ بی ‌همتا

انقلاب خیلی‌ها را زیر و زبر کرده بود و سرسلسله این زیر و زبر شدن تاریخی به مردی می‌‌رسید که از معیارهای نادرست عصر خودش تبعیت نمی‌کرد. مردی با شخصیّت عظیم، رهبر بی‌جایگزین، دل عطوف، اراده پولادین، سرشار از صلابت، ایمان عمیق و یک خردمند حکیم که در هیچ چهارچوبی جز ولایت خدا نمی‌گنجید: روح‌الله موسوی خمینی(ره).

مردم؛ صاحبان اصلی کشور

نگاهی به مبانی دینیِ جایگاه مردم در نظام اسلامی؛

مردم؛ صاحبان اصلی کشور

| حجت‌الاسلام هدایتی

در جمهوری اسلامی، نظام ارباب و رعیتی معنا ندارد؛ بلکه همه مردم، خود صاحبان حکومتند. همان چیزی که در روایات تعبیر می کنند به «کُلُّکُمْ رَاعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ» یعنی «مسؤولیت، مخصوص یک فرد و یک جمع نیست. بار بر دوش همه است؛ گاهی بیشتر و سنگینتر، و گاهی کمتر و سبکتر؛ «کلّکم راع».

ملت فلسطین به «فراخوان وحدت» لبیک گفت

یادداشت روزنامه‌نگار فلسطینی درباره اثرگذاری رهبر انقلاب بر مقاومت فلسطین

ملت فلسطین به «فراخوان وحدت» لبیک گفت

| عبدالرحمن نصار

مضمون مطرح‌شده توسط امام خامنه‌ای [یکپارچگی جبهه‌ها] خیلی سریع در نزد رهبران مقاومت در لبنان و فلسطین بازتاب پیدا کرد و آنان مضمون این پیام را به‌خوبی درک کرده‌اند.

سیاستی عین دیانت

نگاهی به ضرورت رعایت اخلاق در صحنه انتخابات

سیاستی عین دیانت

انتخابات در یک جامعه ی اسلامی که نظام سیاسی آن بر مبنای ارزشهای اسلامی بنا نهاده شده، تفاوت های جدی با انتخابات در سایر نظام‌های سیاسی دارد. جامعه دینی، تمام امور خود را زیر سایه عبودیت خداوند معنادار می‌کند.

تحول بدون مدیریت ممکن نیست

کنکاشی در چیستی و چگونگی تحول

تحول بدون مدیریت ممکن نیست

| علی آقا پیروز

تحول و حرکت از وضعیت نابسامان فعلی به وضعیت مطلوب، نیازمند مدیریت است و اگر نباشد تضمینی در رسیدن به وضعیت مطلوب نخواهد بود، ضمن اینکه در مسیر تحول قطعاً موانع و مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد که برای مقابله با آن‌ها هم مدیریت لازم است.

ضرورت جهاد فرهنگی و حفاظت از ادبیات انقلاب

در گرامیداشت دهمین سال فعالیت شهرستان ادب

ضرورت جهاد فرهنگی و حفاظت از ادبیات انقلاب

| علی‌رضا مختارپور

شهرستان ادب که به مدد حمایت رهبر انقلاب، ده سال قبل به همت جوانانی از بطن مردم پای در این راه نهاد. اینک ده سال از فعالیت خود را با پشت‌کار و جهاد فرهنگی جوانان مؤمن و انقلابی و با تولید آثار ارزشمند پشت سر می‌گذارد. تا با بررسی نقاط قوّت و ضعف دوره‌ی جدید فعالیت خود را آغاز کند.

تحول؛ راه غلبه بر مشکلات اقتصادی

مروری بر مشکلات اقتصادی کشور و راه حل قطعی آنها؛

تحول؛ راه غلبه بر مشکلات اقتصادی

در زمینه‌ی راهکارهای حل مشکلات اقتصادی که مورد اجماع کارشناسان هم هست، موارد زیادی از سوی رهبرانقلاب مطرح شده مانند «سیاستهای اقتصاد مقاومتی». اما در برهه‌ی کنونی «مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار یا ندانستن راهکار نیست... آنچه ما نیاز داریم، یک همّت و شجاعت و اهتمام جدّی و پیگیری است.»

وزارت خارجه مرجع تضارب آراء نیست

نگاهی به حدود وظایف وزارت خارجه در قانون اساسی

وزارت خارجه مرجع تضارب آراء نیست

| سیدمحمدمهدی غمامی

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، یک قطعه از پازل حکمرانی کشور بر اساس اصول قانون اساسی از جمله اصل سوم، اصل یازدهم و فصل دهم است که همگی دلالت بر ساخت ویژه حکمرانی بین‌المللی همگرا و ایجاد یک قطب منطقه‌ای و امت‌گرا (اصل ۱۱) دارد.

پایان شب صهیون

راه حل مقاومت، فردای روشن امیدبخش فلسطین را رقم می‌زند

پایان شب صهیون

آینده نهایی فلسطین روشن است؛ ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود و بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و سایر نقاط آن سرزمین اسلامی به آغوش جهان اسلام باز می‌گردد.

قصه پر غصه یک سرزمین

نگاهی به فرایند اشغالگری صهیونیست‌ها از دریچه کتاب «صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد»؛

قصه پر غصه یک سرزمین

| علیرضا استادیان خانی
کتاب نشان می‌دهد انگلیس چگونه صهیونیسم سیاسی را زیر چتر حمایت مستقیم و غیرمستقیم خود آورد و در نهایت هم با تکه‌تکه کردن خاک و زمین و حریم فلسطین، کشوری جعلی روی سرزمین‌های اسلامی بنا کرد.

دیپلماسی یک جنگ است!

اهمیت نقش‌آفرینی نیروی قدس در مناسبات بین‌المللی

دیپلماسی یک جنگ است!

| حمیدرضا غلامزاده نطنزی

مفهوم دیپلماسی و سیاست خارجی از گفت‌وگوهای رسمی مابین مقامات وزارت خارجه کشورها بسیار فراتر است و مفاهیمی همچون دیپلماسی عمومی، دیپلماسی دفاعی، دیپلماسی باشگاهی، دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی فردی و ... عرصه‌های نوینی را در روابط کشورها و ملت‌ها به‌وجود آورده‌اند.

یک ایران موفق

آمارهای بین‌المللی حاکی از پیشرفت چشمگیر ایران بعد از انقلاب اسلامی است

یک ایران موفق

| وحید عزیزی

طبق محاسبه دفتر توسعه انسانی سازمان ملل، ایران در ابتدای انقلاب اسلامی، در شاخص توسعه انسانی به زحمت در بین کشورهای متوسط جای می گرفت، امّا این وضعیت در ۴ دهه بعد از وقوع انقلاب به‌نحوی تغییر کرد که جمهوری اسلامی ایران پس از کشورهای نپال و چین، سومین کشور موفق دنیا باشد.

مکتب پیروز

نگاهی به منطق حضور راهبردی و نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا

مکتب پیروز

مردم ما یادشان نرفته که پشت دیوارهای خرمشهر برای حفظ مرزهایمان می‌جنگیدیم. امروز اما به یاری خدا و مجاهدت رزمندگان رسیده‌ایم به پشت دروازه‌های اسرائیل. حالا دیگر دعوای استکبار با ما این است که چرا قدرت شما منطقه را فرا گرفته... آنچه از نظر ما عنصر اقتدار ملّی است، از نظر دشمنان ما یک عامل مزاحم است.

می‌خواست خودش قصه مردم را روایت کند

گزارشی به بهانه هشتمین سالروز درگذشت امیرحسین فردی

می‌خواست خودش قصه مردم را روایت کند

سالروز درگذشت آقای کیهان بچه‌ها بهانه‌ای شد تا دوباره یادی کنیم از مردی که حق بزرگی بر گردن هنر و ادبیات انقلاب دارد. چهره آرام و متین و بی‌حاشیه ادبیات انقلاب که یک نسل از بچه‌های ایران با کیهان بچه‌هایش خاطره داشتند.

برای ایران قوی

انتخابات پرشور چه فایده‌ای به آحاد مردم می‌رساند؟

برای ایران قوی

انتخابات یکی از سرنوشت‌سازترین رویدادهای سیاسی کشور است. پس رهبری انقلاب اسلامی که بایستی «از حرکت کلی نظام مراقبت کند» نقش و مسئولیت مهمی در این پدیده دارد تا در قبال این رویداد سیاسی مهم، از ارکان اصلی نظام، یعنی جمهوریت و اسلامیت مراقبت کند.

هدایتگر همه دوران‌ها

یادداشتی درباره مهمترین برجستگی قرآن

هدایتگر همه دوران‌ها

در منطق اسلام، اداره‌ى امور مردم و جامعه، با هدایت انوار قرآنى و احکام الهى است و اولاً این هدایت به یک منطقه‌ی محدودی از زندگی بشر اختصاص ندارد؛ هدایت قرآنی، مربوط به همه‌ی گستره‌ی عظیم زندگی بشر است. ثانیا فقط براى سعادت آخرت نیست؛ سعادت دنیا را هم قرآن تأمین میکند.

چگونه «انقلابیِ مثبت» باشیم؟

تعریف شاخصهای انقلابیگری و اثرات آن

چگونه «انقلابیِ مثبت» باشیم؟

از اوّلِ انقلاب دوگونه انقلابی داشتیم. بعضی انقلابیّونِ مثبت بودند؛ بعضی از انقلابیّون هم انقلابیّون منفی بودند. انقلابىِ منفی به آن انقلابی‌ای میگفتیم که از میدان کار و تلاش و حرکت، آن‌جایی که دردسری داشت، عقب میکشید. انقلابی بود، اما انقلابىِ وجاهت‌طلب و راحت‌خواه

ریل اقتصاد را به نفع تولید برگردانیم

نقش کلیدی مالیات در هدایت نقدینگی به سمت تولید

ریل اقتصاد را به نفع تولید برگردانیم

| حسین صمصامی

اوّلویت اقتصاد ایران برای هدایت صحیح منابع مالی به‌سمت تولید، استفاده از ابزار مالیاتی و رصد فعالان اقتصادی بخش‌های مولد و غیرمولد است. اگر سیاستگذاری‌ها را انجام دهیم، در مدت سه چهار ماه می‌توانیم ریل را برگردانیم. البته اگر مدیریت جهادی داشته باشیم.

علیه دستهای تحریفگر

تکلیف جامعه مؤمن و انقلابی برای صیانت از پیام شهیدان چیست؟

علیه دستهای تحریفگر

بیش از ۴۰سال از آغاز جنگ تحمیلی گذشته است. هر چه از لحاظ زمانی از دفاع مقدّس دورتر می‌شویم از لحاظ معرفت باید به دفاع مقدّس نزدیک‌تر بشویم؛ چرا؟ چون دستهای تحریف‌گر در کمینند!

چرا شرایط برای جهش اقتصادی مهیاست؟

توجه به شاخص‌های امیدوارکننده اقتصاد ایران

چرا شرایط برای جهش اقتصادی مهیاست؟

| میثم مهرپور

علاوه بر ویژگی‌های برجسته‌ی اقتصادی ایران مثل منابع طبیعی، نیروی کار، پنجره‌ی جمعیتی مناسب، زیرساخت‌ها و... که نشان‌دهنده‌ی ظرفیت کافی برای جهش اقتصادی است، برخی از شاخص‌های اقتصادی ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی نیز نشان‌دهنده‌ی شرایط مناسب ایران برای جهش اقتصادی است.

موانع تولید، فراتر از تحریم‌هاست

نقش قوه مقننه در بهبود فضای کسب‌و‌کار

موانع تولید، فراتر از تحریم‌هاست

| مجتبی توانگر

بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات، خلف وعده‌ی مسئولان و اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات، نشان می‌دهد که فراتر از فشارهای تحریم و محدودیت‌های دیگر، دستگاه‌های اجرایی با ناکارآمدی‌های خود، مانع تولید هستند و اصلاح این ناکارآمدی‌ها اولویت اصلی برای مانع‌زدایی از تولید است.

نقش فرهنگ در تقویت تولید ملی

یادداشت دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره شعار سال ۱۴۰۰

نقش فرهنگ در تقویت تولید ملی

| سید سعیدرضا عاملی

چگونگی کیفیت زندگی رابطه‌ی معناداری با رضایت از زندگی دارد. اگرچه برخورداری از شاخص‌های برتر اقتصادی نقش کلیدی در احساس خوشبختی دارد، ولی احساس خوشبختی صرفاً یک پدیده‌ی اقتصادی نیست و دارای ابعاد شناختی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.

انقلاب ما رنگ خون دارد

روایتی از نوحه معروف انقلابی مردم جهرم

انقلاب ما رنگ خون دارد

|محمدحسن شجاعی‌فرد

به خانه‌ی دیگری رفتیم و ده ضبط‌صوت گذاشتیم؛ یکی نوحه را پخش می‌کرد و بقیه ضبط می‌کردند. به این ترتیب، نوحه‌ها تکثیر و به شهرهای مختلف فرستاده شد. البته نه‌فقط نوحه‌ی اخوی ما، بلکه همه‌ی آن‌هایی که انقلابی بود را ضبط کردیم و به دست همه رسانیدیم.

راهِ «احیای اقتصاد»

نگاهی به اهمیت تولید ملی حمایتها و رفع موانع از آن

راهِ «احیای اقتصاد»

... اگر مسئولان و کسانی که دست‌اندرکار اقتصاد هستند جوری عمل کنند که جریان تولید ملی در کشور به معنی کلمه یک جهش پیدا کند آن‌وقت قطعاً «یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌الله به وجود می‌آید» و آن‌وقت است که «غصه بزرگ معیشت مردم» رفع خواهد شد.

گفتمان پیروز دولت جوان حزب‌اللهی

تحلیلی بر آرای مردم در انتخاب مهمترین جمله سال ۹۹ رهبر انقلاب؛

گفتمان پیروز دولت جوان حزب‌اللهی

| فرشاد مهدی‌پور

مردم به‌دنبال علاج‌اند؛ علاج شرایط معیشتی و اقتصادی کشور. غصه‌ی بزرگ رهبر انقلاب، این است که: «در برخی از بخش‌های اقتصادی ما، توان مدیریّتی ضعیف است» و راه علاج اینکه: «مدیریّت‌ها بایستی قوی باشند، فعّال باشند، خسته‌نشو باشند.»

راهبرد جوان حزب‌اللهی

راهبرد جوان حزب‌اللهی

| حامد حاجی‌حیدری
مجاهد گام دوم انقلاب، باید با حریت و آزادفکری جوانی، در کسوت «حزب‌اللهی»، همه جوانان مسلمان تمدن اسلامی را به اتحاد و اقدام در مسیر «تمدن اسلامی» فرابخواند.

عبور از تحریم‌ها با پشتیبانی از تولید

گفتاری از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره پیام نوروزی رهبر انقلاب

عبور از تحریم‌ها با پشتیبانی از تولید

| محمدرضا پورابراهیمی
دو رویکرد در کشور برای گشایش اقتصادی وجود دارد: رفع تحریم‌ یا خنثی‌کردن تحریم‌. برای اینکه بتوانیم بر مشکلات اقتصادی فائق بیاییم، هیچ راهی جز خنثی‌سازی نداریم و با اتکا به توانمندی‌های داخلی می‌توانیم ابزاری قدرتمند برای رفع تحریم‌ها فراهم کنیم.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی