others/index
آرشیو یادداشت ها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 110
بیست سال در پی ترور شهید فخری‌زاده بودند

گفتاری از فرزند شهید

بیست سال در پی ترور شهید فخری‌زاده بودند

| حامد فخری‌زاده

بزرگ‌ترین ویژگی شخصیتی این شهید دانشمند که باعث شده بود استکبار ۲۰ سال به‌دنبال ترورش باشد، این بود که ایشان نگاه مجرد به علم نداشت، بلکه علم، فلسفه و عرفان را درهم تنیده بود.

سیلی به دشمن در آن سوی مرز

گزارش خط حزب‌الله ۲۷۲؛

سیلی به دشمن در آن سوی مرز

سال ۶۳، مسئولان ایرانی، یک تیم جوان با معدل سنی ۲۵ سال را روانه یک ماموریت سری در خارج از ایران کردند و فکرش را هم نمی‌کردند که آن تیم سنگ بنای یک نیروی قدرتمند موشکی را در منطقه بگذارد که بعدها کارشناس صنایع فضایی و دفاعی صهیونیستها کلاه از سر بردارد و به طراحانِ گمنام یک موشک ایرانی ادای احترام کند.

آمریکایِ بدون روتوش

سخن‌هفته خط حزب‌الله ۲۷۲؛

آمریکایِ بدون روتوش

ظهور و سقوط ترامپ و اتفاقات مرتبط با آن، صرفاً لایه‌ای روبنایی از انحطاط و افول نظام حاکم بر آمریکا است و این موضوع سطوح و ابعاد گوناگونی دارد. از جمله می‌توان این مسئله را در زمینه‌ی اقتصادی و اجتماعی نیز مورد رصد و تحلیل قرار داد.

بازگشت «کِید مخملین» به خیابان‌های واشنگتن

بازگشت «کِید مخملین» به خیابان‌های واشنگتن

| رضا سراج

بعد از گذشت از ۱۱ سال از فتنه ۸۸، ماری که در آستین غرب پرورش‌یافته و از آن برای تهاجم نرم به کشورهای مخالف خود استفاده کرده، بلای جان واشنگتن شده است. آنچه در این ایام در خیابان‌های واشنگتن و برخی شهرهای دیگر آمریکا مشاهده شد، تصویری حقیقی از گسل‌های فعال‌شده در زیر پوست این جامعه است که در دوره‌ی ترامپ سر بازکرده است.
 

غلبه بر ویروسِ دست‌ساز

مروری بر مواضع اخیر رهبر انقلاب درباره مسئله تحریم

غلبه بر ویروسِ دست‌ساز

رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی در سالروز قیام ۱۹ دی با اشاره به موضوع تحریم تأکید کردند: «جبهه‌ی غرب و دشمنان ما موظّفند که این حرکت خباثت‌آمیز -یعنی تحریم ملّت ایران را- خاتمه بدهند و آن را فوراً متوقّف کنند.» ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ اما ایشان چه مواضعی در بحث تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران داشته‌اند؟

شهید سلیمانی، سمبل عقلانیت تشیع

شهید سلیمانی، سمبل عقلانیت تشیع

| احمد نادری

نقطه‌ی اوج تبلور نظام ارزشی انقلاب اسلامی را می‌توان در جنگ دید. جنگ، پدیده‌ای بود که تربیت انسان‌های تراز انقلاب را تسهیل کرد و این انسان توانست مسیری را برای جمهوری اسلامی رقم بزند که امروز پس از گذشت چهل سال، یکی از بازیگران جدی تغییر نظم جهانی باشد. حاج قاسم، متعلق به این زمانه و زمینه و یکی از همین انسان‌هایی بود که انقلاب اسلامی آفرید.

عالم پرهیزگار و شجاع

آشنایی با منش انقلابی و اخلاقی مرحوم آیت‌الله یزدی؛

عالم پرهیزگار و شجاع

| مجید یزدی

وقتی رادیو اسامی نماینده‌های مجلس خبرگان را اعلام کرد، متوجه شدیم پدرم رأی نیاورده است. ایشان به من گفتند آن مهر نماز را به من بده. سجده‌ی شکر بجا آوردند و گفتند: «خدایا شکرت. آن‌طور که وظیفه داشتم آمدم، اما تو این بار را از روی دوش من برداشتی.»

حکیمِ مجاهد و انقلابی

تأمّلی در مفاهیمِ پیامِ رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی؛

حکیمِ مجاهد و انقلابی

| مهدی جمشیدی

 نسبت‌دادنِ فضیلتِ «انقلابی‌بودن» و «حضورِ انقلابی‌داشتن»، مهمّ‌ترین فضیلتی است که در پیام رهبر انقلاب به چشم می‌خورد؛ آن هم نه‌فقط حضورِ انقلابی در «برخی» از میدان‌ها، بلکه حضورِ انقلابی در «همه»‌ی میدان‌هایی که شایسته بود ایشان در آن‌ها پا بنهد و کنشگری کند.

از تبار آب و آفتاب و آینه

مراحل تکوین شخصیت حاج قاسم براساس زندگینامه‌ی خودنوشت او؛

از تبار آب و آفتاب و آینه

حاج قاسم نه از بیان لذتی که از بیسکویت‌های تغذیه مدارس احساس کرده ابایی دارد و نه از تصریح به اینکه حتی تا زمان نگارش این متن هیچ شیرینی دیگری برای او آن قدر مزه نداشته، و نه این واقعیت را پوشیده می‌دارد که تا سال ۵۳ حتی به فساد و تباهی فکری و عملی رژیم طاغوت آگاهی نداشته است

قولِ قاسم

چرا باید خاطرات خودنوشتِ ناتمام شهید سلیمانی را خواند؟

قولِ قاسم

خواندن خاطرات خودنوشت حاج قاسم از کودکی و نوجوانی یک چیز را خیلی خوب توی ذهن مخاطب جا می‌اندازد. برای انجام‌دادن کارهای بزرگ حتماً نیازی به یال و کوپال و بزرگ‌زادگی و آقازادگی و کورباش و دورباش نیست. کافیست بنده‌ی خوب خدا باشی.

مردِ میدان؛ قهرمانِ ایران

نگاهی به «جهاد بزرگِ حاج قاسم» در اولین سالگرد شهادتش

مردِ میدان؛ قهرمانِ ایران

فروردین ۱۳۳۵ از خانواده‌ای روستایی در «قنات ملک» کرمان فرزندی به دنیا آمد که سالها بعد ذیلِ پرچم انقلاب کبیر اسلامی تبدیل به «قهرمان ملّت ایران» و «قهرمان امّت اسلامی» شد. اما رازِ پیروزی‌های عظیم سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی چه بود؟ و او چرا و چگونه به قهرمان ملی ایرانیان تبدیل شد؟

کارستان ملت ایران

شهید سلیمانی و التفات به نظمی خارج از نظم؛

کارستان ملت ایران

| قاسم زائری

حاج قاسم سلیمانی «قهرمان ملت ایران» است و ملت ایران، دَینی از او به گردن دارد. ملت ایران «کار»های زیادی در تاریخ انجام داده، امّا تنها «انقلاب اسلامی»، کارِ کارستان ملت ایران است. انقلابات کبیر عموماً در گذر زمان فرسوده می‌شوند؛ تنها وقوع رخدادهایی عظیم یا پیدایی شخصیت‌های خارج از نظم روزمره است که می‌تواند راه را برای تداوم انقلابات کبیر از میان موانع ساختاری باز کند یا به صیقلی دوباره‌ی آرمان انقلابی‌اش کمک کند.

مذاکره به شرط تحریم!

شباهت رویکرد بایدن به عملکرد ترامپ؛

مذاکره به شرط تحریم!

| محمد جمشیدی

ترامپ می‌‌گفت برای اینکه با هم تعامل داشته باشیم من از برجام خارج می‌شوم تا شما وارد تعامل بشوید، تحریمتان می‌کنم تا تعاملی که مدّنظر ما است را دنبال کنید. آقای بایدن هم می‌گوید من تعامل می‌کنم به‌شرط اینکه تحریم‌ها سر جایش بماند یا مذاکراتی فراتر از هسته‌ای داشته باشیم. منطق این دو تفاوت خاصی با هم ندارد.

افسانه آمریکای خوب

چرا برخی آمریکا را با دو چهره تصویر می‌کنند؟

افسانه آمریکای خوب

| حسین شمسیان

بعضی‌ها این‌گونه وانمود می‌کنند که در جغرافیای سیاسی جهان، دو آمریکا وجود دارد که هر یک مشغول کنشگری با اصول و مبانی فکری خود است! یک آمریکای خوب که توسط افرادی مؤدب و باهوش اداره می‌شود و در آن، به حقوق متقابل انسان‌ها و به تعهدات و پیمان‌ها احترام گذاشته می‌شود! و یک آمریکای بد که شرور است و پیمان‌شکنی می‌کند!

اقیانوس حیرت

چطور بدرقه باشکوه حاج قاسم سلیمانی باعث حیرت رسانه‌ها و اندیشکده‌های غرب شد

اقیانوس حیرت

شبکه‌ی CNN سه روز پس از واقعه، در چند گزارش پوشش تشییع عظیم را آغاز کرد: «سیل جمعیت برای تشییع سلیمانی در خیابان‌های تهران سرازیر شده و خواهان انتقام است» این گزارش لحنی آمیخته با تعجب دارد و گوینده، آن را تظاهراتی میلیونی خواند که...

بیانیه گام دوم از منظر عقلانیت تاریخی

تلاشی برای گذار از دورن‌مایه به زیربنای یک بیانیه

بیانیه گام دوم از منظر عقلانیت تاریخی

| جعفر حسن‌خانی

چار‌چوب نظری روش تحلیل رهبر انقلاب را در کدام دانش باید جست؟ آیا تحلیل ایشان جامعه‌شناسانه است؟ یا اینکه پاسخ این پرسش‌ها در دانش تاریخ است و ایشان مبتنی بر روش تحلیل تاریخی گفته‌های خود را صورت‌بندی می‌کند؟ یا اینکه ابتنای بر یک ایدۀ فلسفی دارد؟ پاسخ به این پرسش در هیچ‌یک از این سه دانش نیست و در همۀ این سه دانش هست.

فرض کنیم تحریم‌ها رفع نخواهد شد

بررسی اهمیت راهبرد خنثی‌سازی تحریم در جنگ اقتصادی؛

فرض کنیم تحریم‌ها رفع نخواهد شد

| ارسلان ظاهری بیرگانی

از منظر راهبردی، سیاست‌های اقتصادی را باید با فرض ماندن تحریم‌ها دنبال کرد و برنامه‌ی جمهوری اسلامی نیز باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ استوار باشد. در استراتژی خنثی‌سازی، علاوه بر تلاش برای «برداشتن یا دورزدن موانعِ تحریم» که مبتنی بر رویکرد برون‌نگر اتخاذ می‌شود، باید با اتخاذ یک رویکرد درون‌زا برای «بی‌اثرکردنِ تحریم» نیز برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد.

تحریم‌ها چگونه خنثی می‌شوند؟

ابعادِ الگویِ غلبه بر تحریم و حل مشکلات اقتصادی از سوی رهبر انقلاب تبیین شده است:

تحریم‌ها چگونه خنثی می‌شوند؟

الگوی خنثی‌سازی تحریم و حل مشکلات اقتصادی از سوی رهبر انقلاب به‌شکل تفصیلی مورد بحث و تبیین قرار گرفته و راهکارهای عملی آن نیز مطرح شده است. در یک نگاه کلی، برای عملیاتی کردن این الگو «بایدها» و «نبایدها»یی مطرح است؛ در واقع این الگو دارای ابعاد «ایجابی» و «سلبی» است.

از جعبه تحریم بیرون بیا!

از جعبه تحریم بیرون بیا!

همواره دو گانه‌ای برای حل مشکلات اقتصادی ترسیم می‌شود، «مذاکره» یا «ایستادگی و جنگ و تحریم». فرمول این دوگانه غیرواقعی این‌گونه است که فکر میکنند اگر برای حل مشکل اقتصادی سمت مذاکره حرکت شود، رفع_تحریم صورت خواهد گرفت و اگر سمت دیگر حرکت کنند، کار به جنگ و افزایش_تحریم خواهد رسید. اما وقتی روش مذاکره راه‌حل کارآمدی عرضه نکرد، تصویری که ایجاد می‌شود این است که هر دو روش مردم را در یک بن‌بست قرار می‌دهند.

تاریخ بخوانید

بررسیِ اهمیت «بصیرت تاریخیِ جوانان انقلابی» در بیانات رهبر انقلاب؛

تاریخ بخوانید

«یکی از چیزهایی که بنده نگران آن هستم، این است که این نسل جوانِ بالنده‌ی ما که هم آگاه است و هم دارای انگیزه و آماده به‌کار است، بتدریج این حوادث مهم را، این عبرتهای بزرگ دوران معاصر را از یاد ببرد.»  این عبارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یک نگرانیِ مهم ایشان را پیش‌روی ما قرار می‌دهد: ناآگاهی از تاریخ و درس و عبرت‌های آن.

ریشه‌های عدم موفقیت در قطع وابستگی به نفت

ریشه‌های عدم موفقیت در قطع وابستگی به نفت

| مسعود درخشان

مدیریت اقتصادی فعلی، همان راه دولت‌های قبلی را طی کرده‌ و می‌کند و اعتقاد راسخ دارند که با تزریق دلارهای نفتی به اقتصاد ملی می‌توان به توسعه‌ی اقتصادی و سپس به اقتصاد آزاد شده از دلارهای نفتی رسید. این مدیران و مشاوران آنان معتقدند که تنها راهکار توسعه‌ی اقتصادی کشور این است که دیدگاه اقتصاددانان غربی را به‌عنوان علم اقتصاد بپذیریم.

قوی، شجاع، خستگی‌ناپذیر

غلبه بر تحریم با چه مدیرانی ممکن می‌شود؟

قوی، شجاع، خستگی‌ناپذیر

هرچند ایران اسلامی از امکانات و ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است که به آن توان غلبه بر تحریم و حل مشکلات اقتصادی را می‌دهد اما حقیقت این است که در توان مدیریّتی بعضی از بخشها اشکال هست و عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است.

ضرورت تولد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

گام دوم انقلاب و نگاه تمدنی به فرهنگ و علم و فناوری

ضرورت تولد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

| سید سعیدرضا عاملی

ما شورای‌عالی انقلاب فرهنگیِ جدیدی را نیاز داریم که بتواند عهده‌دار راهبری علم و فناوری و فرهنگ در گام دوم انقلاب باشد. چنین شورایی باید با تکیه بر تجارب، دانش و دستاوردهای گام اوّل انقلاب و البته هوشمندی و حکمت و توانمندی جدید، هم جامعه‌ی امروز را خوب بشناسد و به نیازهای اساسی توجه کند و هم در همه‌ی اقدام‌ها، هدف کانونی را؛ یعنی تمدن نوین اسلامی را در نظر بگیرد.

همت و شجاعت دو ویژگی مهم مسئولان در جنگ اقتصادی

گزارشی از اتاق جنگ اقتصادی کشور؛

همت و شجاعت دو ویژگی مهم مسئولان در جنگ اقتصادی

بعد از گذشت دو سال و نیم از دستور رهبر انقلاب مبنی‌ بر تشکیل شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی و برگزاری پنجاه جلسه این شورا، این بار در چهارم آذرماه این جلسه در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله‌علیه برگزار شد که رهبر انقلاب با راه‌حل‌ها و پیشنهادهای عملیاتی به این جلسه آمده بودند.

خودش را فدا کرد تا کشور آباد شود

روایتی از شخصیت علمی و مدیریتی شهید فخری‌زاده؛

خودش را فدا کرد تا کشور آباد شود

| سیدمحمودرضا آقامیری

دکتر فخری‌زاده یک متخصص فیزیک هسته‌ای بود و در عین حال نیازهای زمان خودش را می‌شناخت و می‌دانست در این زمان برای کارکردن باید خون داد، آبرو داد، زندگی داد و به‌عبارتی زندگی خودش را ویران کرد تا کشور خودش را آباد کند.

مجازات قطعی است

سخن‌هفته خط حزب‌الله ۲۶۵؛

مجازات قطعی است

در دستگاه محاسباتی نظام اسلامی، اقدام متقابل صرفاً به اقدام نظامی خلاصه نشده، بلکه منافع استکبار جهانی، آمریکا، رژیم صهیونیستی و اذناب آنها در منطقه را در حوزهی سیاسی، اقتصادی، علمی و حقوق  بینالمللی با چالشهای متعدد مواجه خواهد ساخت  و قانون "اقدام راهبردی برای صیانت از منافع ملت ایران و لغو تحریمها" نیز مقدمهای برای این مسیر خواهد بود.

شهریاری و علیمحمدی مجذوب او بودند

روایت دکتر طهرانچی از شخصیت علمی و مدیریتی شهید فخری‌زاده؛

شهریاری و علیمحمدی مجذوب او بودند

| محمدمهدی طهرانچی

وقتی به عرصه‌ی دفاعی کشور آمد، ویژگی‌های علمی خاصی که مهندس فخری‌زاده‌، در خودش داشت و دوستان که با مرتبه‌ی دکتری بودند و هر کدام در کار علمی خودشان سرآمد بودند مثل شهید شهریاری، شهید علیمحمدی و دیگران که مجذوب خودش کرد، نگاه علمی بود که با مدیریت توأم شده بود.

اقتصاد، امنیت یا سلامت؟

تحلیل نگاه رهبر انقلاب به دوگانه‌های دوران کرونا؛

اقتصاد، امنیت یا سلامت؟

| محسن سلگی

رهبر انقلاب در بیانات متعددشان از یک‌سو بر اقتدار و وحدت رویه‌ی حاکمیتی در مواجهه با کرونا تأکید کرده‌اند و از دیگر سو، بر عناصر مردمی و خودجوش تأکید دارند. ایشان در اینجا نیز توانسته‌اند میان دوگانه‌ی عقل و تجربه سازگاری ایجاد کنند؛ چنانکه میان آرمان و واقعیت؛ تکلیف و نتیجه؛ نظام و انقلاب و بسیاری از دوگانه‌های دیگر سازگاری و اقتران به‌وجود آورده‌اند. یکی از این دوگانه‌های ناظر به پدیده کرونا، دوگانه‌ی سلامت و سعادت و دوگانه‌ی اقتصاد و سلامت است.

عقلانیت تعالی محور در مقابل عقلانیت خودبنیاد

عقلانیت تعالی محور در مقابل عقلانیت خودبنیاد

| عباسعلی رهبر

عقلانیتی که در منطق رهبر انقلاب است آیا برگرفته از عقلانیت غربی است یا یک نوع نگاه تلفیقی و ترکیبی با عقلانیت غرب است و یا یک مفهوم دیگری است؟ عقلانیت در نگاه رهبر انقلاب بر خلاف عقلانیت غربی، تعالی‌محور است، نه خود بنیاد. همین عقل مبنای قبولی طاعت و مسئولیت اجتماعی- سیاسی می‌شود.

چه چیزی عقلانیت است؟

مفهوم‌پژوهی «عقلانیت» در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛

چه چیزی عقلانیت است؟

| سیدمهدی موسوی‌نیا
در اندیشه‌ی آیت‌الله خامنه‌ای، سازوکار عقلانیت مبتنی بر فرآیندهای متنوعی است و همچنین کاربست آن در حکمرانی سبب برخی نتایج و دستاوردها خواهد شد و طبیعتاً غفلت از این امر نیز خسارت به بار خواهد آورد.

برای شناخت بهتر آمریکا چه کتابی بخوانیم؟

معرفی چندکتاب از نویسندگان آمریکایی درباره وضعیت این کشور؛

برای شناخت بهتر آمریکا چه کتابی بخوانیم؟

| حمیدرضا غلامزاده
رهبر انقلاب اشاره به کتاب‌های متعددی کردند که یکی از این کتاب‌ها، کتاب «ترس؛ ترامپ در کاخ سفید» بود. این کتاب انحطاط در آمریکا را نشان می‌دهد. مجموعه‌ی کتاب‌های خوب دیگری در این حوزه به تازگی ترجمه شده که لازم هست به آن‌ها اشاره کنیم.

انحطاط کاخ سفید به روایت دولتمردان آمریکایی

گفتگو با مترجم کتاب «ترس؛ ترامپ در کاخ سفید»

انحطاط کاخ سفید به روایت دولتمردان آمریکایی

| میلاد فشتمی

این کتاب نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور آمریکا هیچ آشنایی با نحوه‌ی اجرای سیاست‌های یک کشور، قانون‌گذاری و برخورد صحیح با تعاملات بین‌المللی نداشته است و روشن می‌شود که چطور رئیس‌جمهور آمریکا فقط با استفاده از روابط شخصی و منابع مالی‌اش توانسته نفوذ سیاسی برای خودش دست‌وپا کند.

تحلیلی بر فرآیند افول هژمونی آمریکا

تحلیلی بر فرآیند افول هژمونی آمریکا

| روح‌الامین سعیدی

مبتنی بر نظریه‌ی مُدلسکی، امروزه شاهد مرحله‌ی تمرکززدایی از قدرت رهبری آمریکا هستیم، به‌گونه‌ای که اقتدار هژمون تضعیف ‌شده و رقبای جدیدی همچون چین، روسیه، برزیل یا هند ظهور کرده‌اند که جایگاهِ در حال افول آن را به چالش می‌کشند و کشمکش‌هایی رخ می‌دهد که مقامات ایالات متحده به تنهایی قادر به حل‌وفصل آن‌ها نیستند.

راه‌حل پایان مناقشه قره‌باغ

راه‌حل پایان مناقشه قره‌باغ

متأسفانه در قضیه‌ی جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان، یکی از کشورهای منطقه متهم است که تکفیری‌ها را تشویق به حضور در منطقه‌ی جنگی کرده است. این اتفاق بسیار ناخوشایند است و اگرچه این موضوع تکذیب شده، امّا شواهد نشان می‌دهد که تکفیری‌ها در منطقه حضور دارند و حتی فیلم‌هایی را از حضورشان در مناطق جنگی در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

به خیال رهبری اروپا!

بررسی انگیزه‌های مکرون از توهین به مقدسات اسلامی؛

به خیال رهبری اروپا!

| حجت‌الله ایوبی

تلاش‌های بی‌حاصل دوره‌های گوناگون برای ایجاد اسلام فرانسوی، جنگ روسری، ممنوعیت کمک به اماکن دینی و مذهبی و محدویت‌های شدید دینی در این کشور نمونه‌هایی از تفکر لائیسیته و سیاست ذوب فرهنگ اسلامی در فرهنگ دموکراسی است.

آمریکایی‌ها دنبال منفعت یک طرفه هستند

بررسی تاریخچه میزان تعهد آمریکا به پیمان‌های بین‌المللی؛

آمریکایی‌ها دنبال منفعت یک طرفه هستند

| ابوذر گوهری‌مقدم

آمریکایی‌ها به تعهداتی که منافع آن‌ها را فقط در یک مقطع زمانی خاص تأمین کند پایبند نمی‌مانند. آن‌ها حتی از بخش‌های مختلف سازمان ملل مثل کمیته‌ی حقوق‌بشر خارج می‌شوند، چون قرار نیست پاسخگو باشند و می‌خواهند به شکل یک‌جانبه منافعی را برای خودشان تسهیل کنند.

آشفتگی‌های فکری واشنگتن

چرا جامعه آمریکا دچار دوقطبی و نابسامانی‌های اجتماعی شده است؟

آشفتگی‌های فکری واشنگتن

| ثمانه اکوان

هرج‌ومرج و به‌هم‌ریختگی اوضاع سیاسی و اجتماعی آمریکا در چند هفته‌ی گذشته، تنها به‌دلیل دوقطبی‌شدن فضای سیاسی در این کشور نیست. زمانی که کار به اعتراضات خیابانی می‌کشد و دولت و فرمانداران قادر به کنترل و مدیریت بحران نیستند باید این سؤال را پرسید که در داخل حلقه‌های فکری و اجرایی واشنگتن چه اتفاقی افتاده است که این‌طور فضا را به‌سمت خشونت، برخورد فیزیکی، گسترش نفرت و سرانجام چند پارگی جامعه کشانده است؟

پالایشگاه‌سازی؛ راهبرد خلاصی از خام‌فروشی نفت

پالایشگاه‌سازی؛ راهبرد خلاصی از خام‌فروشی نفت

|ساخت پالایشگاه نفت ستاره باعث خنثی‌شدن بسیاری از استراتژی‌های دشمن گردید، این پالایشگاه علاوه بر افزایش تولید بنزین و گازوییل و رسیدن به خودکفایی در فرآورده‌های نفتی و ساخت تجهیزات پالایشگاهی به‌وسیله‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان، باعث به‌کارگیری چند هزار نیروی متخصص و تحصیل‌کرده‌ی جوان با میانگین سنی ۳۱ سال شده است.

عاقل‌ها نمی‌ترسند

سخن‌هفته خط حزب‌الله ۲۵۸؛

عاقل‌ها نمی‌ترسند

رهبر انقلاب در سخنرانی روز عید قربان دو هدف اصلی جریان تحریف را چنین تبیین کردند: هدف از این تحریف دو چیز است یکی، ضربه به روحیهی مردم است، به مردم ایران تفهیم کنند که بیچاره شدید، دیگر مثلاً کارتان تمام است و هیچ کاری از عهدهی کسی برای شما برنمیآید، هدف دیگر آدرس غلط دادن برای رفع مشکل تحریم است. اگر میخواهید تحریم برطرف بشود، در مقابل آمریکا کوتاه بیایید.

به سبکِ حاج قاسم

رهبر انقلاب حل مشکلات اقتصادی و معیشتی را نیازمند شیوه‌ی خاصی از مدیریت می‌دانند؛

به سبکِ حاج قاسم

حاج قاسم توانست جمهوری اسلامی را در جبهه‌ی مقاومت و مبارزه علیه مستکبرین و وابستگان‌شان به پیروزی برساند و اینک «جنگ اقتصادی» نیز به الگو و مدل حاج قاسم نیاز دارد یعنی مدیریتِ «قوی، فعّال و خسته‌نشو.»

کدام «ما می‌توانیم»؟

کدام «ما می‌توانیم»؟

| فرشاد مهدی‌پور

اقتدار بر مبنای تعقل و آگاهی است؛ آگاهی به این‌که ما می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم. ولی نه ما می‌توانیم خود را بر مبنای فروختن و عرضه منابع کشور به خارجی استوار کرده، بلکه رویکردی که می‌خواهد با ساختن (در برابر فروختن)، عظمت ایران را تداوم ببخشد. ما با این «ما می‌توانیم» توانا می‌شویم.

شبکه ملی اطلاعات هزینه کاربران را کمتر می‌کند

بررسی فرصت‌های اقتصادی شبکه ملی اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات هزینه کاربران را کمتر می‌کند

| رضا تقی‌پور

حداقل ۸۰ درصد محتوای تولیدی و مصرفی کشور، داخلی است و نیاز به ترافیک اینترنت بین‌الملل و گرفتن پول انتقال ترافیک و پهنای باند از کاربران را ندارد. شبکه‌ی ملی اطلاعات چرخه‌ی تولید و مصرف را در داخل کشور مدیریت می‌کند. یعنی این ترافیک، پهنای باند خیلی کمی را اشغال می‌کند و طبیعتاً هزینه کاربران بسیار کمتر خواهد بود.

ابتکار عملِ درخشان

تحلیلِ منطقِ عقلانی تصمیم امام خمینی(ره) در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از منظر رهبر انقلاب؛

ابتکار عملِ درخشان

| مهران کریمی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از اساس و مبنا، نظریه‌ی پذیرشِ قطعنامه «تحت فشار» یا به دلیل «تهدیدات و هجوم دشمن» را رد کرده و منطقِ چنین کُنشی از سوی رهبر فقید انقلاب اسلامی را در سخنرانی ۱۴ خردادماه ۱۳۷۵ «فهرست مشکلاتِ اقتصادی کشور» دانسته بودند...

شش نکته درباره‌ی کتاب مربع‌های قرمز

شش نکته درباره‌ی کتاب مربع‌های قرمز

| علیرضا مختارپور

مهم‌ترین ویژگی کتاب مربع‌های قرمز همانا یاد شهیدان و تصویری است که از حال و حضور ملکوتی شهدا در معرض دید نسل معاصر و جامعه‌ی بشری قرار گرفته است. توجّه به سلوک معنوی شهدا بارها در بیانات حضرت امام که خود از عرفای کامل بوده‌اند...

پشت پرده اهانت به مقدسات

ابعاد اسلام‌ستیزی غرب و راهکارهای مقابله با آن؛

پشت پرده اهانت به مقدسات

پشت صحنه‌ی این حرکت شرارت‌بار، سیاست‌های خصمانه‌ی صهیونیسم و امریکا و دیگر سران استکبار جهانی است که به خیال باطل خود می‌خواهند مقدسات اسلامی را در چشم نسل‌های جوان در دنیای اسلام از جایگاه رفیع خود فروافکنده و احساسات دینی آنان را خاموش کنند.

صبر یعنی مقاومت در راه تکامل

معرفی کتاب «گفتاری در باب صبر»؛

صبر یعنی مقاومت در راه تکامل

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۵۲ شمسی در مسجد کرامت مشهد، به اقامه‌ی نماز و برگزاری جلسات مختلف معارفی اشتغال داشتند. شبها پس از نماز عشاء، آیاتی از قرآن و احادیث اهل‌بیت شرح میکردند. بهمن آن سال به شرح حدیثی پرداختند که مفهوم صبر را ذیل آن تفسیر کردند...

شتاب در همدلی

تبیین منطق اسلامی مسابقه در کار خیر؛

شتاب در همدلی

گاهی صحبت در مورد انجام کار خیر است و زمانی در مورد شتاب در انجام دادن آن. آیات قرآن تأکید می­کند که بایستی سرعت به خرج داد چنان که گویی در میدان مسابقه­‌ای هستیم و لازم است که از دیگران پیشی بگیریم. رسول خدا (ص) می‌فرمایند: خداوند کار نیکی را دوست دارد که با سرعت انجام شود.

هویت بخشی و تمدن سازی، رسالت اصلی آموزش و پرورش

ارائه گزارش وزیر آموزش و پرورش در ابتدای دیدار با رهبر انقلاب؛

هویت بخشی و تمدن سازی، رسالت اصلی آموزش و پرورش

| محسن حاجی‌میرزایی

کشور، آینده و خانواده‌ها جگر گوشه‌های خود را به امانت به نظام تعلیم و تربیت سپرده اند تا در بهترین دوران یادگیری و شکل گیری شخصیت و هویت، این مسؤولیت بزرگ را به انجام برساند. عظمت و بزرگی این مسؤولیت می‌تواند و باید که خواب را از چشم‌ها برباید.

ظرفیت «انفال» برای اصلاح ساختار بودجه

نگاهی به اصل ۴۵ قانون اساسی در زمینه‌ی درآمدهای دولتی:

ظرفیت «انفال» برای اصلاح ساختار بودجه

| محمدکاظم انبارلویی
در هیچ‌ یک از بودجه‌هایی که به مجلس رفته، درآمدی به نام انفال وجود ندارد. انفال اکنون نه در اختیار حکومت است و نه دولت. عواید حاصل از انفال در دست شرکت‌های دولتی،‌ اشخاص حقیقی و حقوقی است و اصلاً در ذهن طراحان بودجه، اصلی‌ترین درآمد دولت جمهوری اسلامی است وجود ندارد.

برنامه شکست جریان تحریف

نگاهی به عناصر ارتباطی تحریف در جامعه رسانه‌ای شده و راه مقابله با آن:

برنامه شکست جریان تحریف

سیدناصر نعمتی

هدف تحریف، ابتدا نخبگان هستند. زمانی که دستگاه ارزیابی رهبرانِ فکری جامعه تحت تاثیر این القائات قرار می‌گیرد، پیام تحریف برای عموم مردم بازتولید خواهد شد. در این رویکرد الزاما نخبگانِ تحت تاثیر این جریان، خود به روشنی چنین پروسه‌ای را ادراک نمی‌کنند...

اراده مقاومت در مصاف زنجیره تحریف و تحریم

اراده مقاومت در مصاف زنجیره تحریف و تحریم

| داود مهدوی زادگان

تحریف کاملاً ماهیت نرم افزارانه دارد و از جنس سخت افزاری نیست. چنین نیست که در عالم خارج مسیرهای اصلی و فرعی جابجا شود. بلکه تلقی ذهنیت ها نسبت به مسیر اصلی از طریق تفسیر و تعبیر های غلط و شبیه سازی ها و دروغ پردازی ها تغییر می‌کند.

ولایت؛ برترین حکم الهی

تحلیل حدیثی درباره ولایت در بیانات رهبرانقلاب؛

ولایت؛ برترین حکم الهی

| دکتر حسین مطیع

در تاریخ اسلام بیشترین برداشت از احادیث ولایت، از طرف متکلمان مطرح شده که آن را به معنای مرجعیت دینی و تفسیر قرآن و احکام تعبیر کرده‌اند، اما تعبیر ولایت علاوه بر این معنا مفاهیم دیگری دارد که جایگاه برتر آن را میان احکام اسلامی نشان میدهد...

غدیر و مسئله جامعه‌سازی اسلامی

|یادداشت|

غدیر و مسئله جامعه‌سازی اسلامی

اگر با چشم تحقیق مسلمین به حادثه غدیر نگاه کنند، همه این معنا را تصدیق خواهند کرد که این حرکت عظیم پیغمبر در برگشت از حج، معرفی کردن امیرالمؤمنین به اینکه «من کنت مولاه فهذا علىّ مولاه»، هیچ معنائی جز تعیین خط حکومت و ولایت در اسلام بعد از رحلت پیغمبر اکرم ندارد.

فتنه تحریف

تحلیلی بر منطق قرآنی «جریان تحریف» در بیانات رهبرانقلاب؛

فتنه تحریف

شگردِ نرم جریان تحریف را می‌توان ترجمان دیگری از مفهوم «فتنه» در ادبیات دینی در نظر گرفت. خاستگاه و ریشه‌ی تمام فتنه‌انگیزی‌ها در جامعه‌ی اسلامی، تبعیّت از خواهش‌های نفسانی است. از این منظر حقایق را واژگون فهمیدن و آن را منتشر کردن، فتنه است...

هفت فرمان قرآنی در پیام حج

|یادداشت تحلیلی|

هفت فرمان قرآنی در پیام حج

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که آیات فراوانی درباره‌ی آن نازل شده است، مسئله‌ی روابط جامعه اسلامی با دیگر جوامع اسلامی و نیز با غیر مسلمانان است. در یک نگاه کلی، این وظایف سه دسته هستند: ۱. در برابر جوامع اسلامی دیگر ۲. در برابر غیر مسلمانان حربی ۳. در برابر غیر مسلمانان غیر حربی.

اخراج آمریکا از منطقه قطعی است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق:

اخراج آمریکا از منطقه قطعی است

| ایرج مسجدی
جمهوری اسلامی در راستای سیاست همیشگی خود، این نکته را به‌صراحت اعلام کرده است که پایگاه‌های نظامی آمریکا و غیر آمریکا در منطقه هیچ‌گونه نفعی برای کشورها ندارند. آن‌ها خودشان حامیان اصلی تروریست‌ها هستند. بنابراین مبارزه‌ی با تروریسم و دفاع از این کشورها جایگاهی واقعی در نگاه آمریکایی‌ها ندارد.

بایسته‌های مجلسِ انقلابی

مروری بر توصیه‌های رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس:

بایسته‌های مجلسِ انقلابی

| بابک نگاهداری
در ادوار مختلف مجلس، هرگاه نمایندگان در انجام وظایف نمایندگی و نظارت، اجرای قانون را سرلوحه‌ی کار قرار داده‌اند، کشور از برکات قوانین نافذ و اثرگذار و نظارت‌های دقیق و مصلحانه بهره‌مند گشته است و مجلس «در رأس امور» بودن خود را به‌خوبی نشان داده است، امّا هرگاه نمایندگان به آفات مورد اشاره رهبری دچار گشته‌اند، گاهی خسارات جبران‌ناپذیری بر کشور وارده گشته است.
 

سه گام اساسی مجلس برای تقویت نقش نظارتی

مجلس چگونه می‌توان نظارتی کارآمد بر اجرای قانون داشته باشد؟

سه گام اساسی مجلس برای تقویت نقش نظارتی

| محمدمهدی غمامی

تاریخ قانونگذاری در ایران نشان داده است که صرفا با تصویب قانون و ابلاغ برای اجرا نمی‌توان انتظار تحقق هدف را داشت و البته قانونی موفق بوده است که قانونگذار با حکمت آن را وضع و در ادامه، برای تحقق اهدافش آن را ارزیابی و مجریانش را دنبال کرده است...

تحول اقتصادی به نفع مردم، دستور کار مجلس یازدهم

ارائه گزارش رئیس مجلس در ابتدای دیدار با رهبر انقلاب؛

تحول اقتصادی به نفع مردم، دستور کار مجلس یازدهم

| محمدباقر قالیباف
ما عقیده داریم دوره آزمون و خطا دیگر تمام شده و یک راه بیشتر نداریم که آن هم بازگشت به آرمان انقلاب اسلامی در عرصه اقتصاد است: یعنی مردمی سازی اقتصاد و تولید قدرت اقتصادی که در واقع همان اقتصاد مقاومتی است، و مدیریت جهادی که منبعث از فرهنگ دفاع مقدس است.

«سند راهبردی کاهش فقر» نیاز داریم

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«سند راهبردی کاهش فقر» نیاز داریم

دکتر محمد قاسمی

به منظور کاهش فقر پایدار و ارتقای شاخص های عدالت در جمهوری اسلامی یکی از موضوعات مهم تهیه و تصویبِ «سند کاهش فقر به صورت جامع» است. هدف از تدوین سند راهبردی کاهش فقر،  هماهنگ سازی دستگاه ها برای رسیدن به اهداف قابل دسترسی از طریق برنامه های کارشناسی شده کاهش فقر است.

«تقویت آزادی مسئولانه» به تحقق عدالت کمک می‌کند

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«تقویت آزادی مسئولانه» به تحقق عدالت کمک می‌کند

| فرزاد جهانبین

اینکه حق چیست که به صاحب حق اعطا شود و یا موانع و اقتضائات آن چیست، نیازمند بحث و گفت و گو است. هر میزان، آزادی های سیاسی هم در انتقاد سازنده از آنچه موجود است و هم تضارب آرا در آنچه باید باشد فراهم شود، امکان تحقق عدالت بیشتر خواهد بود.

مواسات و همدلی با مؤمنان در سیره امام رضا(علیه‌السّلام)

|یادداشت تحلیلی|

مواسات و همدلی با مؤمنان در سیره امام رضا(علیه‌السّلام)

از جمله روایاتی که میتواند سبب تحول در سبک زندگی شود، اخباری است که با تعابیری مانند بهتر و بدتر، مسیر روابط اجتماعی را روشن نموده‌اند. از جمله حضرت رضا(ع) در ارتباط با مواسات فرمودند: «آن کس که دیگران در زندگی او شریک باشند، بهترین زندگی و آن کس که دیگران در زندگی او شریک نباشند، بدترین زندگی را دارد.»

نهضت تحول معرفتی

مروری بر آسیب‌های معرفتی و برخی راه‌حلهای تحول‌گرایانه

نهضت تحول معرفتی

| حجت‌الاسلام والمسلمین کعبی

همه‌ تحولات عمیقی که در دوران امام راحل و رهبری اتفاق افتاد؛ ریشه در نگاه توحیدی و بر پایه آموزه‌های اهل‌بیت (ع) در حکمرانی است. یکی از مهم‌ترین ابعاد تحول در دهه پنجم انقلاب اسلامی، تحول عمیقِ معرفتی بر پایه شناخت و اجرایی کردن منظومه حیات‌بخش و تمدن‌ساز ولی‌فقیه است...

عدالت مسئله صرفا حاکمیتی نیست

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

عدالت مسئله صرفا حاکمیتی نیست

| حجت‌الاسلام‌و‌المسلیمن پناهیان

الآن عدالت­خواهی در جامعه‌ی ما تبدیل به یک ارزش شده است. وقتی این مطالبه‌­گری، این تشخیص مسأله‌­ها، این حل مسأله‌­ها، حتی کمک کردن به مسئولین توسط نیروهای مردمی و جوانان، این چیزها وقتی زیاد بشود طبیعتاً جلوی فساد را می‌­گیرد...

مبارزه قاطع، دقیق و بدون تبعیض

الزامات مقابله با فساد اقتصادی و ریشه‌کنی آن از منظر رهبر انقلاب اسلامی؛

مبارزه قاطع، دقیق و بدون تبعیض

| مهران کریمی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی الزامات و بایدها و نبایدهای مبارزه با مفاسد اقتصادی به چه نکاتی اشاره کرده‌اند؟ از نظر ایشان برای مبارزه‌ی جدی و اثرگذار با فساد مالی و اقتصادی چه مسائلی باید از سوی مسئولین دستگاه قضا مورد توجه و اهتمام قرار گیرد؟...

پیشنهاداتی به قوه قضائیه برای نقش‌آفرینی در اقتصاد ملی

از بهبود محیط کسب و کار تا مبارزه با مفاسد اقتصادی؛

پیشنهاداتی به قوه قضائیه برای نقش‌آفرینی در اقتصاد ملی

| محمد طاهری نژاد
برقراری اعتماد میان فعالین اقتصادی، مهمترین عامل شکل‌گیری تعاملات اقتصادی در هر کشوری محسوب می‌شود. در نتیجه هر چه سازوکارها و نهادهای حقوقی و قضایی، اجرای قراردادها را سریع‌تر و راحت‌تر تضمین کنند اطمینان فعالین اقتصادی از جلوگیری تضییع حقوق خود بیشتر شده...

«نظریه راهبردی عدالت» نداریم

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«نظریه راهبردی عدالت» نداریم

سیدعباس نبوی

ما دچارِ «فقدان نظریه‌ی راهبردی عدالت در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌ها» هستیم و باید این را علاج کنیم. کار اساسی این هست که ما بتوانیم «مبناسازی» درستی را شکل دهیم و بر اساس آن توزیع امکانات و ثروت ملی اتفاق بیفتد.

تحول نظام آموزشی در افق «ایده دولّت-جامعه-تمدّن اسلامی»

تحول نظام آموزشی در افق «ایده دولّت-جامعه-تمدّن اسلامی»

| احمد نادری
آنچه از تحوّل عمیق و همه‌جانبه‌ی نظام آموزشی مقصودنظر است، می‌تواند در مفهوم «انقلاب آموزشی» تجلّی عینی یابد. انقلابی که از قالب و ساختارهای نظام آموزشی تا محتوای تمام اجزای منظومه‌ی آموزش در کشور را شامل می‌شود...

«تعارض منافع» ریشه نابرابری‌ها است

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«تعارض منافع» ریشه نابرابری‌ها است

| میثم مهدیار

کانون اصلی نابرابری، مسئله‌ی «تعارض منافع» است. اصناف و گروه‌های اقتصادی وجود دارند که وقتی در موقعیت‌های قانون‌گذاری قرار می‌گیرند، به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه سیاست‌های قانونی و قوانین و آیین‌نامه‌ها را به‌سمتی می‌برند که بیشترین منفعت را به گروه‌ها و اصناف ذی‌نفع خودشان هدایت می‌کنند...

باید «نظامِ ممیزی عدالت» را در همه نهادها برقرار کنیم

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

باید «نظامِ ممیزی عدالت» را در همه نهادها برقرار کنیم

| حسین عیوضلو
عدالت میتواند مبنای احکام جدید اسلامی در زمان حال باشد. تمام تلاش‌ها در عرصه‌هایی مثل اقتصاد اسلامی و جنبه‌های اسلامی کردن علوم این است که چگونه با توجه به مقتضیات و شرایط امروزِ جامعه بتوانیم احکام اسلامی را تطبیق دهیم. اینجا عدالت نقش بسیار کارسازی دارد.

باید همزمان به اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی بپردازیم

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

باید همزمان به اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی بپردازیم

| مرتضی فیروزآبادی

 در برنامه‌ریزی اقتصادی ضمن اینکه همه‌ی بخش‌های اقتصادی باید به‌سمتی بروند که توسط مردم اداره شوند، دولت نیز باید نقش تصدی‌گرایانه‌ی خودش را کنار بگذارد و نقش هدایت‌گرایانه و فراهم‌کننده‌ی شرایط را بر عهده بگیرد. بعضی بخش‌ها در این کار از اولویت برخوردار هستند...

رابطه عدالت و مردم سالاری؛ چرا در عدالت عقبیم؟

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

رابطه عدالت و مردم سالاری؛ چرا در عدالت عقبیم؟

محسن مهدیان

موضوع عدالت، فقط اقتصادی نیست. باید ابعاد مختلف این عقب‌ماندگی را ببینیم. عدالت در حوزه‌ی فرهنگ هست، عدالت در مواجهه با انسان و در مواجهه با حیوان و موضوعات مربوط به محیط‌ زیست است. در همه‌ی این حوزه‌ها با همین کثرت ما دچار یک عقب‌ماندگی در حوزه‌ی عدالت هستیم... 

«الگوی حکمرانی و خطّ مشی‌گذاری» براساس عدالت نیاز داریم

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«الگوی حکمرانی و خطّ مشی‌گذاری» براساس عدالت نیاز داریم

علی اصغر پورعزتما ابتدا نظریه‌ی عدالت و نظریه‌ای حق‌مدار و سپس الگوی حکمرانی و خطّ مشی‌گذاری می‌خواهیم. الگویی تعالی‌گرا؛ و پس از آن سیستم ارزشیابی و کنترل دقیق می‌خواهیم، سیستمی رصدگر، رصدگر ضعف در طراحی، ضعف در اجرا و ضعف در قضاوت.

تذکّرِ رسولانه امام خمینی و تحوّلِ باطنیِ جامعه ایران

تحوّل در عمیق‌ترین لایه‌ی هویّتی ایرانیان:

تذکّرِ رسولانه امام خمینی و تحوّلِ باطنیِ جامعه ایران

| مهدی جمشیدی

در برداشتِ اجتماعیِ امام خمینی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تحوّل در عرصه‌های «ساختاری» یا «رفتاری»، محدود نمی‌ماند، بلکه مهم‌ترین و بنیادی‌ترین عرصه‌ی تحوّل، تحوّلِ «باطنی» است که چنانچه بر مدار و مسیرِ حقایق و معارفِ قدسی صورت گیرد، «تحوّلِ معنوی» خوانده می‌شود...

دست‌نویسی از دل تاریخ انقلاب...

درباره روزنوشت تازه منتشرشده رهبر انقلاب

دست‌نویسی از دل تاریخ انقلاب...

| علی صدری‌نیا
انتشار این دست نوشته روزانه، نوید دهنده آغاز مسیری تازه پیش روی پژوهشگران و علاقه مندان به تاریخ انقلاب است. اینکه با انتشار بخشهای بیشتری از این دست نوشته ها و روایتهای تاریخی رهبر انقلاب در فرصتهای بعدی، ابعاد مغفول مانده یا شنیده نشده بسیاری از حوادث تاریخی کشور روشن شود. مشتاقانه باید منتظر ماند.

قیام برای خدا

مروری بر مسأله «قیام لله» در آثار امام خمینی؛

قیام برای خدا

با بررسی صحیفه امام خمینی، تنها آیه‌ای که از آغاز تا فرجام انقلاب برآن تأکید فراوان نموده، موعظه قرآنی «قیام لله» است. پیامبر (ص) در این سخن مأمور میشود که مردم را به موعظه‌ای یگانه دعوت کند، اینکه به صورت دو نفر دو نفر یا یک نفر یک نفر برای خدا قیام کنند.

چرا انقلاب اسلامی استثناء است؟

مقایسه‌ تجربه تاریخی انقلاب‌ها با انقلاب اسلامی ایران؛

چرا انقلاب اسلامی استثناء است؟

| حسین محمدی سیرت

دانش مطالعات انقلاب که به نوعی در کالبد و هژمونی مطلق اندیشه‌ی لیبرالی متولد شده است، در غالب موارد، انقلاب را امری محبوب و موفق معرفی نمی‌کند و وعده‌ی پایان انقلاب‌ها را سر می‌دهد و می‌گوید انقلاب دیگر معنا و حتی امکان نمی‌یابد و امری مطلوب نیست!

منبعی که تاریخ‌نگاری انقلاب را متحول خواهد کرد

درباره یادداشت‌های روزانه رهبر انقلاب؛

منبعی که تاریخ‌نگاری انقلاب را متحول خواهد کرد

| محسن سام
یادداشتهای روزانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در کنار دیگر خاطرات و آثار قلمی و شفاهی ایشان، قطعا به یکی از منابع دست اول روایت تاریخ انقلاب تبدیل خواهد شد. به‌ویژه این یادداشت‌ها می‌تواند در نبرد روایت‌ها، سلطه‌ی بعضی منابع را که طی سالهای اخیر مرجع برخی تاریخ‌نگاران بوده بشکند...

رفع موانع فعالیت‌ اقتصادی؛ مهمترین خدمت مجلس به اقتصاد

رفع موانع فعالیت‌ اقتصادی؛ مهمترین خدمت مجلس به اقتصاد

| سیدمرتضی نبوی

اگر مجلس یازدهم بخواهد خدمت مهمی به وضعیت اقتصادی بکند، مهم‌ترین اولویتشان باید حذف قوانین زائد باشد و به‌دنبال تراکم و تکثر قوانین نباشند. با تصویب زیاد قانون مشکل حل نمی‌شود و باید قوانین و مقررات موجود را به نحوی اصلاح کرد تا مانع فعالیت اقتصادی نشود.

مجلس یازدهم باید بر «ایجاد اشتغال» متمرکز شود

با ریل‌گذاری صحیح اقتصاد ملی بهبود می‌یابد؛

مجلس یازدهم باید بر «ایجاد اشتغال» متمرکز شود

| حیدر مستخدمین حسینی
اگر ما در حوزه‌ی اقتصاد موفق نبودیم، اگر تولید ناخالص داخلی‌مان، رفاه اقتصادی‌مان و درآمد سرانه‌مان، در سطح پایینی است و اگر فضای مناسبی برای کسب‌و‌کار نداریم، به این دلیل است که دولت‌ها و مجالس قبلی ریل مناسبی را انتخاب نکرده‌اند. این ریل‌گذاری باید اصلاح شود...

مجلس چگونه در رأس امور قرار می‌گیرد؟

ضرورتِ اصلاح ساختاری و ارتقاء شایستگی؛

مجلس چگونه در رأس امور قرار می‌گیرد؟

| روح الله ایزدخواه

جمع‌بندی من از پیام رهبر انقلاب این است که مجلس یازدهم باید هم به اصلاح ساختاری و ارتقاء شایستگی خودش اقدام کند و مجلس را که در این سالهای اخیر به نحوی از ریل اثرگذاری صحیح خارج شده بود به جایگاه خودش یعنی در رأس امور بودن برگرداند و دوم اینکه باید به اولویت اصلی کشور در حوزه‌ی اقتصاد و عدالت بپردازد.

آرامش در بحران

نگاهی به مدیریت کلان کشور در پدیده کرونا

آرامش در بحران

| اکبر نصراللهی

یکی از اصول مدیریت بحران رهبر انقلاب حمایت از عوامل مدیریت بحران در حین بحران بوده که دلگرمی و استمرار خدمات سریع و صحیح را تضمین می‌کند. ایشان به کرار و به مناسبت‌های مختلف وزارت بهداشت را در صف مقدم مبارزه با کرونا دانسته و از همه دستگاهها خواسته‌اند همه‌ی امکانات را در اختیار آن قرار دهند.

یازده سؤالی که کتاب «روایت رهبری» به آنها پاسخ میدهد

یازده سؤالی که کتاب «روایت رهبری» به آنها پاسخ میدهد

بنا بود همه‌ی رفقا در دفتر من جمع بشوند. آقای هاشمی چند دقیقه‌ای زودتر آمده بود. به من گفت: «فلانی! نظر شما راجع به آن مطلبی که امام گفتند چیست؟»؛ من اصلاً یادم نیامد که ایشان چه میگوید. گفتم: «کدام مطلب؟»؛ گفت: «اینکه گفتند شما رهبر باشید.»؛ گفتم: «هیچّی!»؛ گفت: «نه، امام بی فکر قبلی این حرف را نمیزند. این حرف همین‌طوری از دهان امام نپرید. این را با فکر قبلی میگوید.»؛ گفتم: «من نمیدانم. من نمیدانم.»

تسلیح سراسری فلسطینیان؛ راه‌حل قطعی آزادسازی فلسطین

تسلیح سراسری فلسطینیان؛ راه‌حل قطعی آزادسازی فلسطین

| حسین دلیریان
کرانه‌ی باختری از حدود ۴۰ الی ۵۰ سال پیش، درگیر یک بازی سیاسی و مذاکرات پوچ شد که متأسفانه امروز کار را به‌جایی رسانده که صهیونیست‌ها که روزگاری حکومت خودمختار در کرانه را به‌رسمیت می‌شناختند، از الحاق آن به اسرائیل سخن برانند و این یعنی شکست «پروژه‌ی مذاکره» که باید به آغاز «فرآیند مقاومت مسلحانه» تبدیلش کرد.

طلوع صبح آزادی فلسطین نزدیک است

طلوع صبح آزادی فلسطین نزدیک است

| دکتر محمد البحیصی
انقلاب اسلامی در وهله‌ی نخست حلقه‌ای را درهم شکست که رژیم طاغوتی شاه آن را ایجاد کرده بود. بنابراین، می‌توانیم بگوییم که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی رحمه‌الله‌ توانست حلقه‌ی مرکزی تشکیل ‌شده توسط صهیونیست‌ها را برای همیشه از ببرد...

کدام راه‌حل نهایی؟

از خیانت سازش تا طرح همه‌پرسی

کدام راه‌حل نهایی؟

اکنون به دوران اوج تقابل این دو دیدگاه در سطح منطقه رسیده‌ایم؛ دیدگاهی که جمهوری اسلامی ایران و جبهه‌ی مقاومت اسلامی به پرچم‌داری رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن را دنبال می‌کنند و دیدگاهی که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها آن را در دستور کار قرار داده‌اند.

حمایت از فلسطین؛ مسأله‌ای اسلامی

نگاهی قرآنی به مسئله‌ی فلسطین براساس اندیشه رهبرانقلاب

حمایت از فلسطین؛ مسأله‌ای اسلامی

مبارزه برای آزادی فلسطین، جهاد فی سبیل الله و فریضه و مطلوب اسلامی است. پیروزی در چنین مبارزه‌ای تضمین شده است، زیرا فرد مبارز حتّی در صورت کشته شدن هم به اِحدی الحُسنیین دست یافته است...

درس‌نامه‌ زندگی

دعای مکارم الاخلاق از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

درس‌نامه‌ زندگی

از میان ۵۴ دعای صحیفه سجادیه، دعای بیستم آن مشهور به دعای مکارم الاخلاق است، هر فقره و جمله از آن، یک معرفت بزرگ است، برای انسان مؤمن یک درس زندگی است. جا دارد کسانی که اهل مطالعه و تدبّر یا اهل دعا و تضرّع هستند، با دعای مکارم‌الاخلاق اُنس بگیرند و آشنا شوند.

تشویق به تولید و تقبیح مصر‌ف‌گرایی در سیره علوی

تشویق به تولید و تقبیح مصر‌ف‌گرایی در سیره علوی

امام علی(علیه‌السّلام) رحمت پروردگار به یک جامعه را در گرو توجه مردم به امر تولید دانسته و برای نمونه – با توجه به آنکه در دوران حضرت کشاورزی از مهم‌ترین مشاغل تولیدی بود- تأکید نمودند جامعه‌ای که با داشتن آب و زمین کافی برای تولید کشاورزی، کوتاهی کند از رحمت خداوند متعال به دور خواهد بود...

مشکل ما در عدالت، عمل است نه نظر

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

مشکل ما در عدالت، عمل است نه نظر

| عماد افروغ
عامل اصلی افتراق و تضاد در کشور، بی عدالتی اقتصادی است. شفاف‌سازی در مالیات و نگاه عادلانه و غیر تبعیض‌آمیز به آن، در کنار توزیع عادلانه و روشمند آن، از راهکارهایی تحقق عدالت است.

دعا؛ نیاز حتمی انسان

مروری بر دستاوردهای دعا در بیانات رهبرانقلاب؛

دعا؛ نیاز حتمی انسان

دعا یکی از نیازهای حتمی و اساسی مردم است؛ این با نیازهای مادّی از یک نظر تفاوتی ندارد، از یک نظر بالاتر از نیازهای مادّی مردم است. مردم احتیاج دارند به اینکه بخصوص در مسائل مهم، در قضایا یا حوادث مهم بتوانند این توسّل و این توجّه و این ارتباط با خدا و خواستن از خدا را داشته باشند.

کرونا، پیچ تاریخی و تغییر حکمرانی جهانی

تحلیلی از رویارویی تمدنیِ عقلانیت توحیدی و عقلانیت مادی در بحران کرونا:

کرونا، پیچ تاریخی و تغییر حکمرانی جهانی

| حجت‌الاسلام پیروزمند
روش انقلاب اسلامی خودآگاهی و تفاهم با وجدان عمومی جهان است. مخاطب انقلاب، ارباب زر و زور نیستند بلکه عامه‌ی مردمی هستند که از فشارهای تمدن غرب به سطوح آمده‌اند و به همین خاطر، قلوب را فتح کرده، عقلانیت مادی را به چالش کشیده و عقلانیت جدیدی را بر محور ایمان بالله به صحنه آورده است.

بزرگ‌ترین مطالبه‌ی کارگر ایرانی امنیت شغلی و کار با کرامت است

کارگر نمونه از شرکت دانش‌بنیان مازرون فوم؛

بزرگ‌ترین مطالبه‌ی کارگر ایرانی امنیت شغلی و کار با کرامت است

| مهندس مصطفی بازیار
همگان میدانند که واردات به منزله‌ی ایجاد اشتغال برای خارجی و در درازمدت ضربه‌ای بر بنیان‌های اقتصادی کشور خواهد بود. بزرگ‌ترین خرسندی و مطالبه‌ی دائم کارگر ایرانی امنیت شغلی، درآمد مستمر و کافی و کار با کرامت و شایسته است.

کریم اهل بیت؛ طلایه‌دار مواسات

گستره، مبانی و آثار مواسات در سیره امام حسن علیه‌السلام

کریم اهل بیت؛ طلایه‌دار مواسات

مواسات تنها به امور مالی منحصر نیست. امام حسن علیه‌السلام در یک مورد از تمامی نیازمندی‌های احتمالی مخاطب خود جویا شده و فرمودند: «اگر از ما راهنمایی بخواهی، تو را هدایت می‌نماییم؛ اگر حاجتی داشته باشی، روا میکنیم؛ اگر گرسنه باشی، تو را غذا میدهیم، اگر برهنه باشی، لباس به تو می‌پوشانیم؛ اگر رانده شده باشی، تو را پناه میدهیم...

کارگر، کارفرما و دولت؛ سه ضلع مثلث شکوفایی اقتصادی

کارگر، کارفرما و دولت؛ سه ضلع مثلث شکوفایی اقتصادی

| سیدحجت‌الله علم‌الهدی
ورود دولت در این عرصه در قالب و شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد. یک شیوه وضع مقررات است. دولت می‌تواند با مقررات گذاری، محدودیت‌های ضروری که برای تأمین منافع جامعه لازم است وضع نماید؛ مانند مقررات مربوط به بهداشت کار که حافظ سلامت کارگران است. شیوه‌های دیگر ورود دولت در این عرصه سیاستگذاری، هدایت و نظارت است...

چند پیشنهاد عملیاتی برای بهبود وضعیت کارگران

چگونه می‌توان بهره‌وری نیروی کار را در اقتصاد ایران افزایش داد؟

چند پیشنهاد عملیاتی برای بهبود وضعیت کارگران

طی سالهای گذشته در پی نوسانات ارزی و افزایش تورم، قدرت خرید کارگران کاهش چشمگیری داشته است که جبران نشدن این مساله منجر به افزایش فقر خواهد شد. بنابر این لازم است یک سیاست حمایتی برای جبران قدرت خرید کارگران اجرا شود. البته نباید همه ی این بار را بر دوش کارفرما انداخت...

«جهش تولید» در دست بوروکرات‌هاست نه خط‌مشی‌گذاران

جهش تولید و نظام بوروکراسی کشور

«جهش تولید» در دست بوروکرات‌هاست نه خط‌مشی‌گذاران

| سیدکاظم حسینی
جوامع برای دستیابی به مطلوب‌های خود نیازمند تحقق عملی خط‌مشی‌ها در عرصه واقعی جامعه هستند. «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال»، «حمایت از کالای ایرانی»، «رونق تولید»، «جهش تولید» و تمام نام‌های دیگری که برای سال‌های اخیر گذارده شده است نهادهای خط‌مشی‌گذاری کشور را به تکاپو انداخته است اما چرا هیچ‌کدام نتوانسته آن‌طور که باید اقتصاد کشور را تکان دهد؟

آزادسازی سهام عدالت، گامی برای مشارکت مردم در اقتصاد

تحلیلی درباره ابلاغیه رهبر انقلاب برای آزادسازی «سهام عدالت»:

آزادسازی سهام عدالت، گامی برای مشارکت مردم در اقتصاد

| دکتر سیداحسان خاندوزی
فضای اقتصادی سال ۹۷ و ۹۸ موجب کاهش شدید قدرت خرید خانوارها شده و میزان کدهای بورسی که در سال ۹۸ ثبت شد هشت برابر سال‌های گذشته‌ بود. بنابراین امکان اینکه از طرف عرضه‌ی سهام هم فرصتی برای واگذاری واقعی شرکت‌های دولتی پیش بیاید، فراهم شد...

کُرونا و تجلی «عقلانیت انقلابی»

نگاهی تحلیلی به گفتار و کُنش‌های رهبر انقلاب در مسئله کرونا؛

کُرونا و تجلی «عقلانیت انقلابی»

اگر تصویر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم کاشت نهال که توجه و اهتمام به رعایت نکات بهداشتی مورد تأکید پزشکان را می‌رساند در کنار توصیه‌های مکرر ایشان مبنی بر ضرورتِ رعایت مسائل بهداشتی قرار دهیم، آنگاه برآیند مجموعه‌ این گفتار و رفتار، رد و نفی هرگونه بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی بوده است...

مواسات فقط برای دوران سختی نیست

تحلیل مفهوم تمدنی «مواسات» در بیانات رهبرانقلاب

مواسات فقط برای دوران سختی نیست

مواسات یعنى به یکدیگر یارى رساندن و دیگران را در دسترنج و حاصل تلاشهاى خود، شریک ساختن. اگر افراد جامعه، دارایِ ثروت، علم و آبرویی هستند، می‌بایست به‌وسیله آنها خلأهاى اجتماعی را پر کنند تا جامعه‌ی اسلامی از قدم برداشتن در مسیر تقرب به خدا عقب نیفتد.

«مواسات» رکن مهم جامعه‌پردازی اسلامی

نگاهی به یک مفهوم مهم اسلامی و ابعاد آن در نظام فکری رهبر انقلاب:

«مواسات» رکن مهم جامعه‌پردازی اسلامی

| سعید اشیری
«مواسات»، اصطلاحی ناظر به سبک زندگی اسلامی و از مهم‌ترین وظایف اخلاقی و عاطفی انسان و به معنای همراهی کردن و کمک کردن به برادر مؤمن در همه‌ی امور است. معنای آن ناظر به وضعیتی است که آدمی، بخشی از مال خویش را در اختیار نیازمندی قرار دهد.

«جهش تولید» در «ایران قوی»

|یادداشت|

«جهش تولید» در «ایران قوی»

| دکتر ابراهیم سوزنچی
تولید واسطه بین بازار از یک طرف، و فناوری از طرف دیگر است. جهش تولید به دو صورت می‌تواند صورت پذیرد: افزایش میزان تولیدات محصولات موجود یا حرکت به سمت تولید محصولات جدید. جهش تولید زمانی اتفاق می‌افتد که هم فناوری مورد نیاز برای افزایش تولید فراهم باشد و هم از طرف دیگر بازار تقاضا برای محصولات تولیدی وجود داشته باشد.

ساخت تمدن نوین اسلامی بر پایه مفهوم انتظار

بررسی مفهوم انتظار در اندیشه رهبرانقلاب؛

ساخت تمدن نوین اسلامی بر پایه مفهوم انتظار

مسأله انتظار فرج در دوران غیبت پشتوانه‌ای برای برپایی حکومت اسلامی و ایجاد آمادگی برای رسیدن به دوران ظهور است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسأله‌ی انتظار را مفهومی فعال و سازنده می‌دانند که جامعه اسلامی را به سمت ایجاد عدالت و طرح‌ریزی تمدن اسلامی فرامیخواند...

ایجاد عدالت؛ مأموریت جهانی حضرت بقیةالله

بررسی عبارت حدیثی «یملا الارض عدلا و قسطا»؛

ایجاد عدالت؛ مأموریت جهانی حضرت بقیةالله

روایات گسترش ظلم و تعدی، علت برای ظهور نیست، بلکه به عنوان وقایع مقارن و هم‌زمان ظهور نقل گردیده که خبر از واقعیتی خارجی است که تحقق می‌یابد، نه اینکه مردم را تشویق به ظلم کند تا با گسترش دادن آن، حضرت ظهور کنند؛ بلکه ما وظیفه داریم در دنیای امروز به اندازه سهم خود گسترش دهنده عدالت باشیم...

قواعد حکمرانی تولید از منظر شهیدصدر

قواعد حکمرانی تولید از منظر شهیدصدر

در نگاه شهیدصدر، تعالیم اسلامی ضمن ایجاد روحیه‌ی تولیدی در آحاد جامعه، قواعد بازی را در میدان فعالیت‌های اقتصادی به گونه‌ای وضع کرده است که از هرگونه انباشت و راکدگذاشتن اموال و ثروت‌ها جلوگیری شود و تمامی امکانات برای رشد و رونق تولید به کار گرفته شود.

«۹ پیشنهاد عملیاتی» برای جهش تولید

نگاهی به الزامات سیاست‌گذاری اقتصادی جهت تحققِ شعار سال:

«۹ پیشنهاد عملیاتی» برای جهش تولید

|مهدی دوستی
در برخی موضوعات مثل صادرات نیازمند تغییر پارادایم هستیم. ارزش صادرات به میزان ایجاد ارزش افزوده کالا در داخل کشور است. می‌بایست با اصلاح قوانین مالیاتی و ایجاد تخفیف‌های پلکانی خوراک، صادرکنندگان را به عرضه داخلی مواد خام صادراتی و توسعه زنجیره ارزش در داخل ترغیب کنیم.

بسترهای اقتصادی «جهش تولید»

آیا چند برابر شدن رشد تولید در اقتصاد ایران امکان پذیر است؟

بسترهای اقتصادی «جهش تولید»

| ساجد صمدی
تا وقتی دولت‌های رانتیر از نعمت درآمدهای نفتی سرشار برخوردار هستند، اساساً هیچ انگیزه‌ای برای کنترل واردات ندارند ولی امروز به برکت کاهش شدید و اجباری درآمدهای نفتی دولت ناگزیر به محدود کردن واردات کالاهای غیر ضروری و دارای مشابه داخلی گردیده است...

انقلاب اسلامی؛ مستحکم و پرثمر

تبیین مفهوم قرآنی «شجره طیبه» در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

انقلاب اسلامی؛ مستحکم و پرثمر

خداوند در قرآن «کلمه طیبه» را به مانند درختی دانسته که پاکیزه و پرثمر است، جاهایی که قرآن برای ما مثال می‌آورد، حقیقت بزرگی را بر پایه مثال محسوس بیان میکند. بارزترین ویژگی‌ انقلاب اسلامی نیز که تداعی‌کننده شجره طیبه است، استحکام، استقامت و پایداری آن در مقابله با جریانات مخالف و موانع است...

چرا باید صحیفه سجادیه بخوانیم؟

|یادداشت تحلیلی|

چرا باید صحیفه سجادیه بخوانیم؟

اولین و مهم‌ترین دلیلی که باید به صحیفه سجادیه توجه کنیم، آن را بخوانیم، تدبر کنیم، ترویج کنیم و در تحقق آن بکوشیم، این است که صحیفه سجادیه «جامعه‌ساز» است و اخلاق و معنویت جامعه را که اصلی‌ترین رکن تمدن اسلامی است، تقویت کرده و از انحراف و انحطاط جلوگیری می‌کند...

نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی کشور برای قوی شدن

نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی کشور برای قوی شدن

| محمد اسحاقی

از جمله اقدامات لازم و ضروری تصویب قانون مورد نیاز برای اجرای سیاستهای کلی جمعیت است. مجلس محترم شورای اسلامی علیرغم گذشت تقریبا دو دوره چهار ساله، هنوز اهتمام لازم و بایسته را برای تصویب قانون متناسب با نیازها و ضرورت‌ها و وضعیت حال و آینده کشور و آسیبها و چالشهای پیش‌روی کشور نورزیده است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی