others/index
آرشیو یادداشت ها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 31
سیــاست بر پایه اخلاق

مروری بر نگاه و سیره اخلاقی رهبر انقلاب در امور سیاسی و حکومت‌داری

سیــاست بر پایه اخلاق

اصول اخلاقی و دینی صرفا یک ژست سیاسی نیست؛ چون رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی در چارچوب یک جامعه اسلامی و دینی صورت می‌گیرد و رفتار چهره‌های سیاسی کشور در افکار و فرهنگ عمومی تأثیر جدی دارد، رعایت اصول اخلاقی، دینی، اسلامی و انسانی ضرورت دوچندان پیدا می‌کند.

رهبرِ بی ‌همتا

چگونه تحول‌خواهی امام خمینی منجر به شکل‌گیری جمهوری اسلامی شد؟

رهبرِ بی ‌همتا

انقلاب خیلی‌ها را زیر و زبر کرده بود و سرسلسله این زیر و زبر شدن تاریخی به مردی می‌‌رسید که از معیارهای نادرست عصر خودش تبعیت نمی‌کرد. مردی با شخصیّت عظیم، رهبر بی‌جایگزین، دل عطوف، اراده پولادین، سرشار از صلابت، ایمان عمیق و یک خردمند حکیم که در هیچ چهارچوبی جز ولایت خدا نمی‌گنجید: روح‌الله موسوی خمینی(ره).

مردم؛ صاحبان اصلی کشور

نگاهی به مبانی دینیِ جایگاه مردم در نظام اسلامی؛

مردم؛ صاحبان اصلی کشور

| حجت‌الاسلام هدایتی

در جمهوری اسلامی، نظام ارباب و رعیتی معنا ندارد؛ بلکه همه مردم، خود صاحبان حکومتند. همان چیزی که در روایات تعبیر می کنند به «کُلُّکُمْ رَاعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ» یعنی «مسؤولیت، مخصوص یک فرد و یک جمع نیست. بار بر دوش همه است؛ گاهی بیشتر و سنگینتر، و گاهی کمتر و سبکتر؛ «کلّکم راع».

آرامش امت

چگونه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب اسلامی انتخاب شد؟

آرامش امت

از همان روزهای بیماری امام، مشخص بود که غریبه‌های آن‌سوی مرزها چشم امید به خلاء رهبری بسته‌اند، امیدی که البته به سراب تبدیل شد. هنوز ۲۴ ساعت از ارتحال امام نگذشته بود که ساختارهای جمهوری اسلامی از یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های خود سربلند بیرون آمد.

ملت فلسطین به «فراخوان وحدت» لبیک گفت

یادداشت روزنامه‌نگار فلسطینی درباره اثرگذاری رهبر انقلاب بر مقاومت فلسطین

ملت فلسطین به «فراخوان وحدت» لبیک گفت

| عبدالرحمن نصار

مضمون مطرح‌شده توسط امام خامنه‌ای [یکپارچگی جبهه‌ها] خیلی سریع در نزد رهبران مقاومت در لبنان و فلسطین بازتاب پیدا کرد و آنان مضمون این پیام را به‌خوبی درک کرده‌اند.

سیاستی عین دیانت

نگاهی به ضرورت رعایت اخلاق در صحنه انتخابات

سیاستی عین دیانت

انتخابات در یک جامعه ی اسلامی که نظام سیاسی آن بر مبنای ارزشهای اسلامی بنا نهاده شده، تفاوت های جدی با انتخابات در سایر نظام‌های سیاسی دارد. جامعه دینی، تمام امور خود را زیر سایه عبودیت خداوند معنادار می‌کند.

تحول بدون مدیریت ممکن نیست

کنکاشی در چیستی و چگونگی تحول

تحول بدون مدیریت ممکن نیست

| علی آقا پیروز

تحول و حرکت از وضعیت نابسامان فعلی به وضعیت مطلوب، نیازمند مدیریت است و اگر نباشد تضمینی در رسیدن به وضعیت مطلوب نخواهد بود، ضمن اینکه در مسیر تحول قطعاً موانع و مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد که برای مقابله با آن‌ها هم مدیریت لازم است.

ضرورت جهاد فرهنگی و حفاظت از ادبیات انقلاب

در گرامیداشت دهمین سال فعالیت شهرستان ادب

ضرورت جهاد فرهنگی و حفاظت از ادبیات انقلاب

| علی‌رضا مختارپور

شهرستان ادب که به مدد حمایت رهبر انقلاب، ده سال قبل به همت جوانانی از بطن مردم پای در این راه نهاد. اینک ده سال از فعالیت خود را با پشت‌کار و جهاد فرهنگی جوانان مؤمن و انقلابی و با تولید آثار ارزشمند پشت سر می‌گذارد. تا با بررسی نقاط قوّت و ضعف دوره‌ی جدید فعالیت خود را آغاز کند.

تحول؛ راه غلبه بر مشکلات اقتصادی

مروری بر مشکلات اقتصادی کشور و راه حل قطعی آنها؛

تحول؛ راه غلبه بر مشکلات اقتصادی

در زمینه‌ی راهکارهای حل مشکلات اقتصادی که مورد اجماع کارشناسان هم هست، موارد زیادی از سوی رهبرانقلاب مطرح شده مانند «سیاستهای اقتصاد مقاومتی». اما در برهه‌ی کنونی «مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار یا ندانستن راهکار نیست... آنچه ما نیاز داریم، یک همّت و شجاعت و اهتمام جدّی و پیگیری است.»

وزارت خارجه مرجع تضارب آراء نیست

نگاهی به حدود وظایف وزارت خارجه در قانون اساسی

وزارت خارجه مرجع تضارب آراء نیست

| سیدمحمدمهدی غمامی

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، یک قطعه از پازل حکمرانی کشور بر اساس اصول قانون اساسی از جمله اصل سوم، اصل یازدهم و فصل دهم است که همگی دلالت بر ساخت ویژه حکمرانی بین‌المللی همگرا و ایجاد یک قطب منطقه‌ای و امت‌گرا (اصل ۱۱) دارد.

یک کیک هفتاد درصدی

قوه مجریه چه مقدار از اقتصاد ایران را در اختیار دارد؟

یک کیک هفتاد درصدی

| میثم مهرپور

نقش دولت در اقتصاد را می‌توان به دو بخش حضور غیرمستقیم بر اساس اختیارات در راهبری اقتصاد و حضور مستقیم تحت عنوان مالکیت و مدیریت تقسیم کرد. در بخش اوّل چیزی بیش از ۸۰درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت قرار دارد؛ و در حضور مستقیم در اقتصاد، سهم دولت چیزی حدود ۵۰درصد است.

پایان شب صهیون

راه حل مقاومت، فردای روشن امیدبخش فلسطین را رقم می‌زند

پایان شب صهیون

آینده نهایی فلسطین روشن است؛ ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود و بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و سایر نقاط آن سرزمین اسلامی به آغوش جهان اسلام باز می‌گردد.

قصه پر غصه یک سرزمین

نگاهی به فرایند اشغالگری صهیونیست‌ها از دریچه کتاب «صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد»؛

قصه پر غصه یک سرزمین

| علیرضا استادیان خانی
کتاب نشان می‌دهد انگلیس چگونه صهیونیسم سیاسی را زیر چتر حمایت مستقیم و غیرمستقیم خود آورد و در نهایت هم با تکه‌تکه کردن خاک و زمین و حریم فلسطین، کشوری جعلی روی سرزمین‌های اسلامی بنا کرد.

دیپلماسی یک جنگ است!

اهمیت نقش‌آفرینی نیروی قدس در مناسبات بین‌المللی

دیپلماسی یک جنگ است!

| حمیدرضا غلامزاده نطنزی

مفهوم دیپلماسی و سیاست خارجی از گفت‌وگوهای رسمی مابین مقامات وزارت خارجه کشورها بسیار فراتر است و مفاهیمی همچون دیپلماسی عمومی، دیپلماسی دفاعی، دیپلماسی باشگاهی، دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی فردی و ... عرصه‌های نوینی را در روابط کشورها و ملت‌ها به‌وجود آورده‌اند.

یک ایران موفق

آمارهای بین‌المللی حاکی از پیشرفت چشمگیر ایران بعد از انقلاب اسلامی است

یک ایران موفق

| وحید عزیزی

طبق محاسبه دفتر توسعه انسانی سازمان ملل، ایران در ابتدای انقلاب اسلامی، در شاخص توسعه انسانی به زحمت در بین کشورهای متوسط جای می گرفت، امّا این وضعیت در ۴ دهه بعد از وقوع انقلاب به‌نحوی تغییر کرد که جمهوری اسلامی ایران پس از کشورهای نپال و چین، سومین کشور موفق دنیا باشد.

مکتب پیروز

نگاهی به منطق حضور راهبردی و نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا

مکتب پیروز

مردم ما یادشان نرفته که پشت دیوارهای خرمشهر برای حفظ مرزهایمان می‌جنگیدیم. امروز اما به یاری خدا و مجاهدت رزمندگان رسیده‌ایم به پشت دروازه‌های اسرائیل. حالا دیگر دعوای استکبار با ما این است که چرا قدرت شما منطقه را فرا گرفته... آنچه از نظر ما عنصر اقتدار ملّی است، از نظر دشمنان ما یک عامل مزاحم است.

می‌خواست خودش قصه مردم را روایت کند

گزارشی به بهانه هشتمین سالروز درگذشت امیرحسین فردی

می‌خواست خودش قصه مردم را روایت کند

سالروز درگذشت آقای کیهان بچه‌ها بهانه‌ای شد تا دوباره یادی کنیم از مردی که حق بزرگی بر گردن هنر و ادبیات انقلاب دارد. چهره آرام و متین و بی‌حاشیه ادبیات انقلاب که یک نسل از بچه‌های ایران با کیهان بچه‌هایش خاطره داشتند.

برای ایران قوی

انتخابات پرشور چه فایده‌ای به آحاد مردم می‌رساند؟

برای ایران قوی

انتخابات یکی از سرنوشت‌سازترین رویدادهای سیاسی کشور است. پس رهبری انقلاب اسلامی که بایستی «از حرکت کلی نظام مراقبت کند» نقش و مسئولیت مهمی در این پدیده دارد تا در قبال این رویداد سیاسی مهم، از ارکان اصلی نظام، یعنی جمهوریت و اسلامیت مراقبت کند.

هدایتگر همه دوران‌ها

یادداشتی درباره مهمترین برجستگی قرآن

هدایتگر همه دوران‌ها

در منطق اسلام، اداره‌ى امور مردم و جامعه، با هدایت انوار قرآنى و احکام الهى است و اولاً این هدایت به یک منطقه‌ی محدودی از زندگی بشر اختصاص ندارد؛ هدایت قرآنی، مربوط به همه‌ی گستره‌ی عظیم زندگی بشر است. ثانیا فقط براى سعادت آخرت نیست؛ سعادت دنیا را هم قرآن تأمین میکند.

چگونه «انقلابیِ مثبت» باشیم؟

تعریف شاخصهای انقلابیگری و اثرات آن

چگونه «انقلابیِ مثبت» باشیم؟

از اوّلِ انقلاب دوگونه انقلابی داشتیم. بعضی انقلابیّونِ مثبت بودند؛ بعضی از انقلابیّون هم انقلابیّون منفی بودند. انقلابىِ منفی به آن انقلابی‌ای میگفتیم که از میدان کار و تلاش و حرکت، آن‌جایی که دردسری داشت، عقب میکشید. انقلابی بود، اما انقلابىِ وجاهت‌طلب و راحت‌خواه

ریل اقتصاد را به نفع تولید برگردانیم

نقش کلیدی مالیات در هدایت نقدینگی به سمت تولید

ریل اقتصاد را به نفع تولید برگردانیم

| حسین صمصامی

اوّلویت اقتصاد ایران برای هدایت صحیح منابع مالی به‌سمت تولید، استفاده از ابزار مالیاتی و رصد فعالان اقتصادی بخش‌های مولد و غیرمولد است. اگر سیاستگذاری‌ها را انجام دهیم، در مدت سه چهار ماه می‌توانیم ریل را برگردانیم. البته اگر مدیریت جهادی داشته باشیم.

علیه دستهای تحریفگر

تکلیف جامعه مؤمن و انقلابی برای صیانت از پیام شهیدان چیست؟

علیه دستهای تحریفگر

بیش از ۴۰سال از آغاز جنگ تحمیلی گذشته است. هر چه از لحاظ زمانی از دفاع مقدّس دورتر می‌شویم از لحاظ معرفت باید به دفاع مقدّس نزدیک‌تر بشویم؛ چرا؟ چون دستهای تحریف‌گر در کمینند!

چرا شرایط برای جهش اقتصادی مهیاست؟

توجه به شاخص‌های امیدوارکننده اقتصاد ایران

چرا شرایط برای جهش اقتصادی مهیاست؟

| میثم مهرپور

علاوه بر ویژگی‌های برجسته‌ی اقتصادی ایران مثل منابع طبیعی، نیروی کار، پنجره‌ی جمعیتی مناسب، زیرساخت‌ها و... که نشان‌دهنده‌ی ظرفیت کافی برای جهش اقتصادی است، برخی از شاخص‌های اقتصادی ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی نیز نشان‌دهنده‌ی شرایط مناسب ایران برای جهش اقتصادی است.

موانع تولید، فراتر از تحریم‌هاست

نقش قوه مقننه در بهبود فضای کسب‌و‌کار

موانع تولید، فراتر از تحریم‌هاست

| مجتبی توانگر

بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات، خلف وعده‌ی مسئولان و اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات، نشان می‌دهد که فراتر از فشارهای تحریم و محدودیت‌های دیگر، دستگاه‌های اجرایی با ناکارآمدی‌های خود، مانع تولید هستند و اصلاح این ناکارآمدی‌ها اولویت اصلی برای مانع‌زدایی از تولید است.

نقش فرهنگ در تقویت تولید ملی

یادداشت دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره شعار سال ۱۴۰۰

نقش فرهنگ در تقویت تولید ملی

| سید سعیدرضا عاملی

چگونگی کیفیت زندگی رابطه‌ی معناداری با رضایت از زندگی دارد. اگرچه برخورداری از شاخص‌های برتر اقتصادی نقش کلیدی در احساس خوشبختی دارد، ولی احساس خوشبختی صرفاً یک پدیده‌ی اقتصادی نیست و دارای ابعاد شناختی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.

انقلاب ما رنگ خون دارد

روایتی از نوحه معروف انقلابی مردم جهرم

انقلاب ما رنگ خون دارد

|محمدحسن شجاعی‌فرد

به خانه‌ی دیگری رفتیم و ده ضبط‌صوت گذاشتیم؛ یکی نوحه را پخش می‌کرد و بقیه ضبط می‌کردند. به این ترتیب، نوحه‌ها تکثیر و به شهرهای مختلف فرستاده شد. البته نه‌فقط نوحه‌ی اخوی ما، بلکه همه‌ی آن‌هایی که انقلابی بود را ضبط کردیم و به دست همه رسانیدیم.

راهِ «احیای اقتصاد»

نگاهی به اهمیت تولید ملی حمایتها و رفع موانع از آن

راهِ «احیای اقتصاد»

... اگر مسئولان و کسانی که دست‌اندرکار اقتصاد هستند جوری عمل کنند که جریان تولید ملی در کشور به معنی کلمه یک جهش پیدا کند آن‌وقت قطعاً «یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌الله به وجود می‌آید» و آن‌وقت است که «غصه بزرگ معیشت مردم» رفع خواهد شد.

گفتمان پیروز دولت جوان حزب‌اللهی

تحلیلی بر آرای مردم در انتخاب مهمترین جمله سال ۹۹ رهبر انقلاب؛

گفتمان پیروز دولت جوان حزب‌اللهی

| فرشاد مهدی‌پور

مردم به‌دنبال علاج‌اند؛ علاج شرایط معیشتی و اقتصادی کشور. غصه‌ی بزرگ رهبر انقلاب، این است که: «در برخی از بخش‌های اقتصادی ما، توان مدیریّتی ضعیف است» و راه علاج اینکه: «مدیریّت‌ها بایستی قوی باشند، فعّال باشند، خسته‌نشو باشند.»

راهبرد جوان حزب‌اللهی

راهبرد جوان حزب‌اللهی

| حامد حاجی‌حیدری
مجاهد گام دوم انقلاب، باید با حریت و آزادفکری جوانی، در کسوت «حزب‌اللهی»، همه جوانان مسلمان تمدن اسلامی را به اتحاد و اقدام در مسیر «تمدن اسلامی» فرابخواند.

این درختِ پر از زخم، خم نخواهد شد

نگاهی به اعتراف رسانه‌ها و سیاستمداران امریکایی به شکست راهبرد فشار حداکثری علیه ایران

این درختِ پر از زخم، خم نخواهد شد

فشار حداکثری، آخرین ترکش و تیر جهان سرمایه‌داری و استعماری است. تیری که البته حالا نشانه‌های بی‌ثمری‌اش دارد روشن می‌شود. آن‌قدر روشن که شبکه‌ی سی. ‌بی. ‌اس، سخنگوی کاخ سفید، پنتاگون، لابی‌های صهیونیستی و ارتجاع عربی به آن اذعان دارند.

عبور از تحریم‌ها با پشتیبانی از تولید

گفتاری از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره پیام نوروزی رهبر انقلاب

عبور از تحریم‌ها با پشتیبانی از تولید

| محمدرضا پورابراهیمی
دو رویکرد در کشور برای گشایش اقتصادی وجود دارد: رفع تحریم‌ یا خنثی‌کردن تحریم‌. برای اینکه بتوانیم بر مشکلات اقتصادی فائق بیاییم، هیچ راهی جز خنثی‌سازی نداریم و با اتکا به توانمندی‌های داخلی می‌توانیم ابزاری قدرتمند برای رفع تحریم‌ها فراهم کنیم.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی