others/index
آرشیو گزارش ها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 34
مردی که مبارزه برایش تمام نشد

مروری بر زندگی مجاهدانه امیر سعیدزاده، راوی کتاب «عصرهای کریسکان»

مردی که مبارزه برایش تمام نشد

مسئله امیر سعیدزاده، شاگرد مکتب امام خمینی رحمةالله‌علیه، مثل همه رزمندگان و مسلمانان، مبارزه اسلام و کفر بود. او دو مرتبه توسط گروهک‌های تجزیه‌طلب اسیر شده بود؛ یک مرتبه در سال ۱۳۵۹ و یک مرتبه هم بعد از جنگ که سال ۱۳۷۴ آزاد شد. خودش روایت جالبی از آن دوران داشت: «اسیر شدم، ولی تسلیم نشدم.»

مرجعیت ضداستعمار

گزارش تحلیلی از نقش ۱۵۰ سال اخیر مراجع تقلید در حرکت‌های ضداستعماری

مرجعیت ضداستعمار

۸۷ سال بعد از انتشار فتوای تحریم تنباکو و در بهمن ۱۳۵۷، دوباره اتفاق مشابهی افتاد؛‌ یک مرجع دینی دیگر در نوک پیکان یک حرکت ضداستعماری قرار گرفته بود. خواسته حضرت آیت‌الله روح‌الله خمینی(ره) مشخص بود: «دست بیگانه اعم از آنکه واقعاً متعلق به بیگانه باشد یا از آستین خودی‌ها بیرون آمده باشد، باید از امور کشور قطع شود.»

تحریف برای تطهیر پهلوی

بزک‌کنندگان پهلوی و وارونه نمایان حقایق تاریخ ایران چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

تحریف برای تطهیر پهلوی

تصویرسازی دروغین از واقعیتهای دوران سیاه پهلوی در ذهن نسل جوان که خفقان و شرایط سخت آن دوران را از نزدیک لمس نکرده یکی از اصلی‌ترین کارهای بزک کنندگان پهلوی است.

دانشمندان سربلند ایران

بررسی نقش مجاهدت‌ نخبگان علمی در اقتدار کشور به مناسبت سالگرد شهادت شهیدان احمدی روشن و علی‌محمدی

دانشمندان سربلند ایران

احمدی‌روشن و علی‌محمدی چه کسانی بودند و چرا خونشان به ناحق بر زمین ریخته شد؟! این فقط ظاهر ماجراست که موضوع را محدود به مصطفی احمدی‌روشن و حذف فیزیکی او تحلیل کنیم.

قهرمان ملت ایران

شهید حاج قاسم سلیمانی نماد هویت اسلامی و مقاومت مردم ایران است

قهرمان ملت ایران

سخنان اخیر نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا از این راز پرده برداشت که شهید سلیمانی فعالیت‌های خود را محدود به کشورهای منطقه و غرب آسیا نکرده بود. منطقه مأموریت حاج قاسم این مرتبه محدوده‌ای بود در نزدیکی مرزهای ایالات متحده.

نبرد با استکبار در جنگ روایت‌ها

دشمن بعد از جنگ نظامی و اقتصادی یک جنگ روایی علیه حقایق انقلاب را آغاز کرده است

نبرد با استکبار در جنگ روایت‌ها

قراردادن چند واقعیت مسلم تاریخی در کنار تصویری که این سال‌ها دستگاه رسانه‌ای انگلیس در حال ترسیم از آیت‌الله کاشانی است، هر فردی را وادار به تأمل می‌کند.

پیش به سوی اصلاح فرهنگ عمومی

چرا مراقبت از ابعاد مادی و معنوی فرهنگ اهمیت دارد؟

پیش به سوی اصلاح فرهنگ عمومی

فرهنگی عمومی را می‌توان کلاف درهم‌پیچیده‌ای از اهداف، ارزش‌ها، عقاید، باورها، رسوم و هنجارهای مردم دانست که نظام معنایی و خوب و بد زندگی اجتماعی انسان را تعیین می‌کنند. وجه دیگرش هم آنجایی است که این عقاید و ارزش‌ها وارد متن زندگی شده و باعث شکل پیداکردن رفتارهای فردی و جمعی انسان می‌شوند.

قیام علیه غفلت و غارت

مروری بر مبارزات چهره‌های ضداستعماری دو قرن اخیر ایران

قیام علیه غفلت و غارت

قیام‌های استقلال‌طلبانه ضداستعماری دو قرن اخیر، در عین تأکید و تحریص به حفظ تمامیت ارضی ایران و مبارزه هم‌زمان با مواردی مانند بی‌سوادی که بستر اجتماعی دخالت‌ و حضور بیگانه را فراهم می‌کند، نشان می‌دهد که این تداوم تاریخی مبارزات ضداستعماری علاوه بر مخالفت با دخالت و حضور بیگانه، به جنگ عوامل زمینه‌ساز این دخالت‌‌ها هم رفته...

نهضت ادامه دارد...

نگاهی به مجاهدت و ایثار دانشمندان ایرانی در عرصه نبرد با تروریسم علمی و تحریم‌های دشمنان پیشرفت کشور

نهضت ادامه دارد...

حدود یکی دو ماه از رسیدن دکتر مجید شهریاری به مقام استادی می‌گذشت که ماجرای استاکس‌نت پیش آمد. او و دیگر همکاران جوانش، باید به جنگ ویروسی می‌رفتند که نطفه‌اش در لابراتوارهای رایانه‌ای سرویس جاسوسی اسرائیل و آمریکا بسته شده بود.

قد کلمات کوتاه است!

گزارشی از یازدهمین پاسداشت ادبیات مقاومت و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن»

قد کلمات کوتاه است!

اینها به لطف اجداد مکاسب‌خوانده‌شان خوب فقه می‌دانند، اخلاق را نزدیک به کمال بلدند، حق‌الناس را کأنه یک گوی گداخته می‌دانند، تکلیف‌محورند، انقلاب برایشان موضوعیت دارد و صرفاً یک واقعه تاریخی نیست، دایره محرماتشان بسیاری از مکروهات را هم در برمیگیرد، ظرف کوچکی حتی شده از غذایشان سر سفره همسایه است...

سروده‌ای از حماسه

یادداشت رهبر انقلاب بر شعر سروده شده درباره کتاب «تنها گریه کن»

سروده‌ای از حماسه

یک‌روز محمد گفت مامان من هم دلم می‌خواهد مثل شما بسیجی شوم و به جبهه بروم. گفتم آره مامان، وظیفه‌مان است. وقتی امام حکم جهاد دادند، فرقی نمی‌کند زن یا مرد باشی، باید جهاد کنی.

بخوان!

مروری بر اقدامات رهبر انقلاب در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی

بخوان!

برای یک ملت، خسارتی بزرگ است که افراد آن، با کتاب سروکاری نداشته باشند و برای یک فرد، توفیق عظیمی است که با کتاب، مأنوس و همواره در حال بهره‌گیری از آن یعنی آموختن چیزهای تازه باشد.

از کودتای ۲۸ مرداد تا حمایت از مهاجرفرستی

تحریف سخنان رهبر انقلاب درباره مهاجرت نخبگان، ادامه حمایت از استعمارگران در ایران است

از کودتای ۲۸ مرداد تا حمایت از مهاجرفرستی

هر ایرانی آزاده‌ای چه در داخل، چه در خارج ایران که خود را بدهکار مردم و جامعه و تاریخش می‌داند، یک احمدی‌روشن، یک شهریاری، یک حسابی و یک قریب درون شخصیت خود دارد که خود را بدهکار مردم و کشورش می‌داند. در این میان عتابی اگر هست به باقیمانده‌های سیستماتیک دو قرن استعمار است ...

مأموریت درافق تاریخ

سالگرد شهادت شهید طهرانی مقدم، فرصت مناسبی برای تأمل در مفهوم انسان‌شناسی انقلاب اسلامی است

مأموریت درافق تاریخ

اگر انسان‌هایی که مأمور به ایجاد تحول در تاریخ هستند خود از معیارهای عصر خویش تبعیت کنند، دیگر هیچ تحولی در تاریخ اتفاق نخواهد افتاد

ضرب شست به شیطان

مروری بر مبارزه ملت ایران باشبکه مخوف استکبار از لانه جاسوسی تا خلیج فارس

ضرب شست به شیطان

ایران جزیره ثبات آمریکا در منطقه مهم غرب آسیا بود؛ امّا امواج ناشی از انقلاب اسلامی داشت تمام این وضعیت را به‌ هم می‌زد. مأموریت سفارت روشن بود؛ شناخت و نفوذ در نظام سیاسی نوپایی که هنوز برای خود آمریکایی‌ها هم ناشناخته بود.

رسالت روشنگری و تبیین

نگاهی به اقدامات و فعالیتهای تبیینی رهبر‌ انقلاب

رسالت روشنگری و تبیین

ممکن ‌است موضوع تبیین و اهمیت آن برای بعضی افراد موضوعی جدید جلوه کرده باشد، امّا کسانی که با سیره عملی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آشنایی دارند، تصدیق می‌کنند که ویژگی بارز شخصیت ایشان در طول سال‌های مبارزه و مسئولیت توجه به موضوع تبیین و اهمیت قائل‌شدن برای بیان واضح حقایق بوده است.

سراب امنیت عاریتی

تجربه تاریخی تأمین امنیت با تکیه بر ارتش‌های خارجی چیست؟

سراب امنیت عاریتی

بعضی کشورهای عربی که حالا با ترک افغانستان از سوی ارتش آمریکا، اعتماد خود به قول و قرارهای مقامات کاخ سفید را متزلزل می‌بینند، این مرتبه وارد قمار با صهیونیست‌ها شده‌اند تا زیر سایه آن‌ها امن و امان برای خود بخرند. مشابه همین الگو در شمال‌ غرب ایران هم در حال تکرار است.

بازار ایران، برای محصول ایرانی

چرا درخواست تولیدکنندگان داخلی مورد موافقت رهبر انقلاب قرار گرفت؟

بازار ایران، برای محصول ایرانی

قدم اوّل برای تقویت تولید داخلی حمایت از دسترنج کارگر ایرانی است. نامگذاری سال‌های اخیر و تأکیدات جدی رهبر انقلاب بر حمایت از محصولات داخلی در همین راستا محسوب می‌شود؛ موضوعی که در صورت حمایت دیگر ساختارهای حاکمیتی باعث شکل‌گرفتن نظام اقتصادی‌ای خواهد شد که حتی در صورت تحریم طرف‌های خارجی هم امکان حیات و بالندگی دارد.

تصویر قهرمانی یک ملت

مدال‌آوران ورزشی چه نقشی در جامعه دارند؟

تصویر قهرمانی یک ملت

صحنه‌ ابراز عشق و محبت به پرچم عزیز ایران و اشک شوق در مقابل پرچم که دارد بالا می‌رود؛ صحنه‌ نمازخواندن، صحنه‌ در آغوش‌گرفتن حریف مغلوب ... این‌ها تجلّی ارزش‌های اسلامی و انقلابی است؛ این‌ها معرّف ایران است

سررسید یادداشت‌ها و گزارش‌های روزانه آیت‌الله خامنه‌ای

برای اولین‌بار و در نمایشگاه «در لباس سربازی» رونمایی شد

سررسید یادداشت‌ها و گزارش‌های روزانه آیت‌الله خامنه‌ای

این یادداشت‌ها روایت دست اول از حوادث دور و نزدیک تاریخ انقلاب اسلامی از جمله دوران دفاع مقدس و گزارش‌هایی از عالی‌ترین جلسات و سطوح تصمیم‌گیری است که پیش از این در بیانات رهبر انقلاب مورد اشاره قرار گرفته و مواردی از آن منتشر شده بود.

جوانان، میدان‌دار فرهنگ

تحول در فرهنگ با چه ظرفیت هایی امکان پذیر است؟

جوانان، میدان‌دار فرهنگ

چه ظرفیتی بهتر از لشکری عظیم از جریان‌های مؤمن فرهنگی؛ ظرفیت بالقوه‌ای که سر در جهان‌بینی توحیدی و ضداستکباری و ضداستعماری داشته و در عرصه‌ اداره‌ فرهنگ کشور هم حرف‌های جدی برای گفتن دارد؛ ظرفیت مؤثری که صورت دیگری از سیرت انقلاب اسلامی را به رخ خواهد کشید و ذخیره‌ عظیمی برای تحول ساختاری و انقلابی حوزه فرهنگ خواهد بود.

به نام آزادی؛ به کام استعمار

بررسی میراث بیست سال حضور آمریکا و غرب‌گرایان در وضعیت امروز افغانستان

به نام آزادی؛ به کام استعمار

از آن سوی کره خاکی لشکرکشی کرده بودند تا به زعم خودشان با کندن ریشه تروریسم، آزادی و دموکراسی و مدنیت را برای میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان به ارمغان بیاورند!

یک دوقطبی که باید شکسته می‌شد

گزارشی از حضور آیت‌الله خامنه‌ای در اجلاس غیرمتعهدها در سال ۱۳۶۵

یک دوقطبی که باید شکسته می‌شد

در اجلاس غیرمتعهدها، ایران یک تریبون داشت تا یکبار به تمام دنیا توضیح دهد جنایتکار جنگی کیست؛ تریبونی که از آن هشدارهای خود را درباره‌ی انحراف عدم تعهد، جنگ شوروی در افغانستان و مسئله‌ی فلسطین بیان کند. نگاهی که از زبان رئیس‌جمهور چهل‌و‌هشت‌ساله‌ی ایران، در قامت یک روحانی بیان می‌شود.

جنایت‌پیشگی و حامیان همیشگی

نگاهی به عبرتهای تاریخی سرگذشت جریان نفاق ، از مرداد ۱۳۶۷ تا مرداد ۱۴۰۰

جنایت‌پیشگی و حامیان همیشگی

جلادهای دهه ۶۰ که دست‌شان به خون ۱۷ هزار نفر از مردم ایران آلوده است امروز در خاک اروپا و مهد حقوق و تمدن، پاریس لانه کرده‌اند. دفاتر این گروهک تروریسی زیر سایه امنیتی که برایشان مهیا شده همچنان فعالیت می‌کنند. جالب آنکه این فعالیت نه یک فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی که فعالیتی روشن و صریح است.

حمایت تمام‌قد از سلامت جامعه

رهبر انقلاب در طول دوره رهبری و ریاست‌جمهوری از حامیان کارشناسان متعهد بهداشتی و درمانی بوده است

حمایت تمام‌قد از سلامت جامعه

پیشران انقلاب اسلامی، روحیه و اعتماد و اتکای به توان بومی است. از نگاه امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای هیچ‌گاه نباید معطل دیگران بود. انقلاب هرجا جلورفته با شجره طیبه‌ی «ما می‌توانیم» بوده است، فارغ از اینکه خناسان چه می‌گویند.

پارسای متعهد

مروری بر زندگی زاهدانه آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای، پدر رهبر انقلاب

پارسای متعهد

حاج سیدجواد تا سال‌های بعد از انقلاب اسلامی که فرزندانش به مناصب مهم سیاسی و اجرایی رسیدند، کیفیت زندگی و معیشتش تغییر نکرد. در همان خانه‌ای ساکن بود که ۵۰ سال قبل خریده بود. حاج سیدجواد و همسرش بانو میردامادی با اختیار چنین زندگی زاهدانه‌ای را انتخاب کرده بودند.

قهرمانان در غربت

مردمسالاری دینی چطور به نبرد نظام سرمایه‌داری لیبرال رفته است؟

قهرمانان در غربت

تأمین امنیت عمُال یک گروه تروریستیِ، حمایت از آزادی‌ محسوب می‌شود ولو آنکه به ضرب‌وشتم کسانی ختم شود که متمدنانه می‌خواهند مطالباتشان را از مجرای انتخابات پیگیری کنند؛ واقعیتی مضحک از وضعیت کاریکاتوری امروز جهان که کباده‌کش حقوق بشر و حق انتخاب انسان‌هاست.

ایرانیان باز هم توانستند

نگاهی به حمایت‌های رهبر انقلاب برای تولید واکسن ایرانی کرونا

ایرانیان باز هم توانستند

رهبر انقلاب از همان ابتدای بحران کرونا، محور اصلی تولید واکسن را اتکای به توان و دانش نیروها و مراکز بومی داخلی قرار داده بودند. از همان ابتدا هم مجدانه افق این تلاش مجاهدانه را ترسیم و جامعه علمی و افکار عمومی کشور را به آن تحریص می‌کردند

جامعه برادران ایمانی

شیوه رفتاری و مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات چگونه است؟

جامعه برادران ایمانی

«هر متنی که حاکی از نوعی ورود در انتخابات باشد از طرف دفتر مردود و بی اعتبار است.» این جملات بخشی از اطلاعیه اخیر روابط عمومی دفتر رهبری است و درباره مطالبی از برخی استفتائات اخیر منتسب به دفتر معظم‌له منتشر شده بود که شائبه ورود به رقابت‌های انتخاباتی را به ذهن متبادر می‌کرد. مشخص است که این اطلاعیه در چارچوب همان منطقی صادر شده که چند هفته قبل در دیدار رمضانی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با ایشان هم معظم‌له بر آن تاکید کرده بودند

سیــاست بر پایه اخلاق

مروری بر نگاه و سیره اخلاقی رهبر انقلاب در امور سیاسی و حکومت‌داری

سیــاست بر پایه اخلاق

اصول اخلاقی و دینی صرفا یک ژست سیاسی نیست؛ چون رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی در چارچوب یک جامعه اسلامی و دینی صورت می‌گیرد و رفتار چهره‌های سیاسی کشور در افکار و فرهنگ عمومی تأثیر جدی دارد، رعایت اصول اخلاقی، دینی، اسلامی و انسانی ضرورت دوچندان پیدا می‌کند.

آرامش امت

چگونه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب اسلامی انتخاب شد؟

آرامش امت

از همان روزهای بیماری امام، مشخص بود که غریبه‌های آن‌سوی مرزها چشم امید به خلاء رهبری بسته‌اند، امیدی که البته به سراب تبدیل شد. هنوز ۲۴ ساعت از ارتحال امام نگذشته بود که ساختارهای جمهوری اسلامی از یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های خود سربلند بیرون آمد.

پاسدارِ قانون

مروری بر نقش و جایگاه شورای نگهبان در صیانت از قانون اساسی و حقوق مردم

پاسدارِ قانون

وظیفه حساس شورای نگهبان در جلوگیری از انحراف نظام از خط اسلام و قانون اساسی است که موجب شده، بی‌احترامی به شورای نگهبان در دوره‌های مختلف، غالبا با حمایت  و پاسخ قاطع از سوی رهبران انقلاب مواجه شود: «آنهایی که تریبونی در اختیارشان هست، بفهمند که بی‌احترامی و هتک حرمت شورای نگهبان قابل تحمّل نیست...

یک کیک هفتاد درصدی

قوه مجریه چه مقدار از اقتصاد ایران را در اختیار دارد؟

یک کیک هفتاد درصدی

| میثم مهرپور

نقش دولت در اقتصاد را می‌توان به دو بخش حضور غیرمستقیم بر اساس اختیارات در راهبری اقتصاد و حضور مستقیم تحت عنوان مالکیت و مدیریت تقسیم کرد. در بخش اوّل چیزی بیش از ۸۰درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت قرار دارد؛ و در حضور مستقیم در اقتصاد، سهم دولت چیزی حدود ۵۰درصد است.

این درختِ پر از زخم، خم نخواهد شد

نگاهی به اعتراف رسانه‌ها و سیاستمداران امریکایی به شکست راهبرد فشار حداکثری علیه ایران

این درختِ پر از زخم، خم نخواهد شد

فشار حداکثری، آخرین ترکش و تیر جهان سرمایه‌داری و استعماری است. تیری که البته حالا نشانه‌های بی‌ثمری‌اش دارد روشن می‌شود. آن‌قدر روشن که شبکه‌ی سی. ‌بی. ‌اس، سخنگوی کاخ سفید، پنتاگون، لابی‌های صهیونیستی و ارتجاع عربی به آن اذعان دارند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی