others/index
آرشیو گفتگوها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 88
سیره امیرالمومنین (ع) برای بهبود معیشت مردم چه بود؟

سیره امیرالمومنین (ع) برای بهبود معیشت مردم چه بود؟

| محمدحسین رجبی دوانی

تا قبل از خلافت امیرالمؤمنین (ع) بخش مهمی از منابع حکومت، خمس غنیمت‌های فتوحات گسترده بود. امّا امیرالمؤمنین که این فتوحات را متوقف کرده بودند، یکی از منابع مهم درآمد بیت‌المال را از دست داده بودند. اما چون آن تبعیض‌های گسترده را از بین بردند و آن رقم‌های نجومی که به عده‌ی خاص داده می‌شد، قطع شد و در بدنه‌ی جامعه توزیع شد، لذا موفق شدند کمک بزرگی به بهبود معیشت مردم و رفع فقر در جامعه کنند.

اگر جزیره‌ای عمل نکنیم به ثبات میرسیم

اگر جزیره‌ای عمل نکنیم به ثبات میرسیم

| احمد کریمی اصفهانی

اگر چهارچوب اقتصادی مشخصی داشته باشیم، ثبات اقتصادی هم خواهیم داشت البته با این شرط که هیچ‌کس جزیره‌ای عمل نکند. الآن هرکسی برای خودش یک‌جور تصمیم می‌گیرد. جمهوری اسلامی امروز از نظر امنیتی و نظامی در نهایت قدرت و از نظر علمی نیز رشد بسیاری داشته است؛ زیرا در این زمینه‌ها همه‌چیز در یک‌جا متمرکز و فرماندهی می‌شود.

باید در برابر ضربه‌های ارزی مقاوم شویم

باید در برابر ضربه‌های ارزی مقاوم شویم

| داوود دانش‌جعفری

یکی از مشکلات تکرارشونده که مانع از تحقق اهداف برنامه های اول تا ششم توسعه بوده، این است که پول ملی‌ ما دائم در معرض افت ارزش قرار گرفته. این مشکل در همه‌ی دولت‌ها و در همه‌ی برنامه‌ها وجود داشته و نادیده گرفته شده. اگر در برنامه‌ی هفتم هم ما به ثبات پول ملی توجه نکنیم ممکن است که باز هم به اهدافمان نرسیم.

سنگفرش خیابان‌های ما از طلاست

سنگفرش خیابان‌های ما از طلاست

| منوچهر منطقی

یکی از مدیران کشور کره، کتابی به اسم «سنگفرش هر خیابان‌ از طلاست» نوشته است. من می‌گویم مصداق آن کتاب، جمهوری اسلامی ایران است. ما به هر جا دست بزنیم، می‌بینیم که ثروت‌های عظیمی هست، منتها نتوانستیم وارد شویم و آن ثروت‌ها را تبدیل به ارزش ملی یا درآمد ملی کنیم.

محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه

محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه

| محمدباقر نوبخت

با ابلاغیه‌ی رهبر انقلاب به سران سه قوه در خصوص ضرورت اصلاح ساختار بودجه، این موضوع مورد توجه قرار گرفت. مأموریت تهیه‌ی برنامه‌ی اصلاح ساختار بودجه با سازمان برنامه‌وبودجه بود. ما برنامه‌ی جامع تفصیلی در چهار محور «درآمدهای پایدار»، «هزینه‌های کارا»، «عدالت و توسعه و ثبات در اقتصاد» و نهایتاً «اصلاح نهادی در نظام بودجه‌ریزی» را تهیه کردیم و به شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی ارائه شد.

دغدغه ائمه؛ تربیت نیروهای مقاوم

سخنرانی حجت‌الاسلام کاشانی در حسینیه امام خمینی؛

دغدغه ائمه؛ تربیت نیروهای مقاوم

مسیر تربیت توحیدی که رسول الله ایجاد کرده بود، همواره دغدغه و مسئله‌ی اهل‌بیت بود و آدمهایی که سقوط یا صعود می‌کردند هم همین مسئله‌شان بود. وقتی زنان انصار به عیادت زهرای اطهار(س) آمدند، حضرت فرمود: من از دنیای شما بیزارم، برای اینکه آن همه آرمان را توجه نکردید. دنیا هم می‌خواستید باید می‌آمدید در خانه‌ی علی‌بن‌ابی‌طالب.

جنگ را مردم اداره کردند

نقش‌آفرینی مردم و رهبری امام(ره) در دفاع مقدس در گفتگو با محمدعلی صمدی:

جنگ را مردم اداره کردند

| محمدعلی صمدی

از روز اول جنگ، عمده‌ی دفاع بر عهده‌ی نیروهای مردمی بود، چون سازمان مسلح کشور اعم از ارتش و سپاه، توان لازم برای مقابله‌ی جدی با آن هیولای عجیب‌غریب را نداشت. بسیاری از پاسداران و ارتشیان حاضر در میدان هم داوطلب و خارج از سازمان رزم بودند.

با ترامپ شکاف‌های آمریکا عمیق‌تر شد

بررسی عمیق‌تر شدن شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در آمریکا

با ترامپ شکاف‌های آمریکا عمیق‌تر شد

| مجتبی رضاخواه

فکر می‌کنم آمریکا دارد وارد دوران جدیدی می‌شود. بهتر بگویم، آمریکا با آمدن ترامپ وارد دوران جدیدی شده و کرونا باعث شده که این دوران رشد و سرعت بیشتری بگیرد. برداشت من این است که این انتخابات آمریکا باعث عمیق‌تر شدن اختلافات داخلی شود.

اتحادیه اسلامی؛ آرمانی برای جهان اسلام

گفتاری از دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی:

اتحادیه اسلامی؛ آرمانی برای جهان اسلام

| حجت‌الاسلام حمید شهریاری
من معتقد هستم که به تنهایی نمی‌توانیم تمدن نوین اسلامی را شکل بدهیم، اگر هم‌افزایی و همکاری در جهان اسلام نباشد، اگر تفرقه باشد، تمدن نوین اسلامی را نمی‌توانیم شکل بدهیم. آن چیزی که ما گفتیم یک مدل برای اتحادیه‌ی اسلامی است...

جلوه‌های تمدنی اربعین در زیارت از راه دور

جلوه‌های تمدنی اربعین در زیارت از راه دور

| حجت‌الاسلام حسینی کوهساری
اربعین امسال تمدنی‌تر و متعالی‌تر از اربعین سال قبل است. چرا که اساساً تمدن اسلامی، مبتنی بر عقلانیت است. این اوج عقلانیت شیعه و پیروان اهل‌بیت است که هم زیارت خودشان را انجام می‌دهند و در عین حال به مصالح اجتماعی توجه می‌کنند...

زیارت اربعین؛ عهدی با ولایت معصومین

آشنایی با مضامین زیارت

زیارت اربعین؛ عهدی با ولایت معصومین

| حجت‌الاسلام والمسلمین تحریری

اگر کسی از جهاتی نتوانست زیارت برود، فرمودند از راه دور زیارت بکنید. اصل زیارت همین ارتباط قلبی و ابراز محبت است. ابراز ارادت به امام که من در خدمت شما و در جهت پیاده کردن منویات شما هستم؛ در همه‌ی شئون زندگی مخصوصاً در جنبه‌ی حاکمیت شما.

باید چتر انقلاب را گسترده کنیم

گفت‌وگوی تفصیلی با حجت‌الاسلام‌والمسلمین نظافت پیرامون تبیینِ بیانیه گام دوم انقلاب؛

باید چتر انقلاب را گسترده کنیم

| حجت‌الاسلام و المسلمین نظافتجوانان مؤمن باید جوان‌های دیگر را تحت تأثیر قرار بدهند و درجه‌ی انقلابی بودن افراد را ارتقا بدهند. "هر کس با دشمن نیست با ماست" باید شعار جوان‌های مؤمن انقلابی ما باشد. ما نبایستی انقلابی‌گری را به ظواهر مذهبی محدود بکنیم بلکه باید چتر انقلاب را گسترده کنیم...

«داروینیزم اجتماعی»، ریشه تبعیض‌ها در جامعه آمریکا

شکاف‌ها و نابسامانی‌های جامعه آمریکا در گفتگو با دکتر حکمیه سقای بی‌ریا؛

«داروینیزم اجتماعی»، ریشه تبعیض‌ها در جامعه آمریکا

| دکتر حکیمه سقای‌ بی‌‌ریا

مالکوم ایکس می‌گوید ما قربانی آمریکائیزم هستیم و آمریکایی نیستیم. یعنی مردمی در آمریکا وجود دارند که احساس می‌کنند این سیستم با آن‌ها دشمنی کرده است. احساس می‌کنند که نمی‌توانند این سیستم را از خودشان بدانند و خودشان را از این سیستم بدانند... 

نگاه تشکیلاتی به جهان اسلام

گفتگوی منتشر نشده KHAMENEI.IR با حجت‌الاسلام والمسلمین تسخیری؛

نگاه تشکیلاتی به جهان اسلام

به حضرت آقا پیشنهاد کردم تا یک مجمعی به نام مجمع جهانی اهل بیت تشکیل بشود. ایشان بسیار از این طرح استقبال کردند و ایده را پذیرفتند. اول کار عده‌ای از متفکران و برنامه‌ریزان کشور نشستند و یک اساسنامه‌ای برای این مجمع تنظیم کردند...

شعار تقریب مذاهب را جهانی کرد

گفتگویی درباره فعالیت‌های آیت‌الله تسخیری

شعار تقریب مذاهب را جهانی کرد

| سیدجلال میرآقایی

آیت‌اللّه تسخیری توانست شعار تقریب مذاهب را جهانی کند. اگرچه در زمان شیخ شلتوت دارالتقریب در مصر بنیان گذاشته شد؛ اما تقریب هیچ‌وقت شعار دنیای اسلام نشد تا اینکه آیت‌اللّه تسخیری این را به‌عنوان یک ارزش دینی و فرهنگی و یک اصل در دنیای اسلام گستراند. حتی تندروهای سلفی هم دیگر نمی‌توانند به‌صورت علنی با این شعار مخالفت کنند.

پایان ابرقدرتی

شواهد «افول آمریکا» در گفتگو با دکتر فواد ایزدی؛

پایان ابرقدرتی

| فؤاد ایزدی

اگر به تاریخ پانصد سال گذشته نگاه کنید، قرن شانزدهم پرتغالی‌ها ابرقدرت بودند. قرن هفدهم اسپانیایی‌ها. قرن هجدهم فرانسوی‌ها. قرن نوزدهم انگلیسی‌ها. قرن بیستم هم آمریکایی‌ها ابرقدرت بودند. هر صد سال یک‌بار، یکی از کشورهای اروپایی و آمریکا ابرقدرت بوده‌اند و بعد افول کرده‌اند. الان هم دوره‌ی افول آمریکا است.

رزم رزمنده با بیان خاطراتش تمام می‌شود

به مناسبت انتشار تقریظ رهبری بر کتاب مربع‌های قرمز

رزم رزمنده با بیان خاطراتش تمام می‌شود

| حسین یکتا

وقتی شنیدم که رهبر انقلاب فرمودند رزم یک رزمنده تمام نمی‌شود تا اینکه خاطراتش را بنویسد. دیدم این جمله حکیمانه، امر به تکلیف است. به این خاطر یاعلی گفتم و عشق آغاز شد.

نوشتن برای کسی که نمی‌شناختم را از شهدا خواستم

به مناسبت انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب مربع‌های قرمز؛

نوشتن برای کسی که نمی‌شناختم را از شهدا خواستم

| زینب عرفانیان

اسفند ۹۴، مغرب، شلمچه؛ گفتند حاج حسین نامی، روایتگری دارد. وقتی پای سخنرانی آقای یکتا نشستم، اسمشان را هم نمی‌دانستم. از آن روایتگری خیلی خوشم آمد و همان شب از شهدا خواستم که اگر اجازه بدهند، من برای ایشان بنویسم.

آزادی بیان به سبک اروپایی

آزادی بیان به سبک اروپایی

| سیدمسعود شجاعی طباطبایی

کاریکاتور یک زبان واکنش سریع بین‌المللی است. وقتی کاریکاتوری علیه پیامبر(ص) ما کار می‌کنند، ما هم اصل آزادی بیانشان را زیر سؤال می‌بریم و بحث هولوکاست را به چالش می‌کشیم؛ دیوانه می‌شوند. زمانی فقط آقای ناجی العلی در مقابل هیمنه‌ی رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا و دولت‌های غربی ایستاد، امّا حالا این‌ها با صدها کاریکاتوریست از تمام کشورهای دنیا مواجه‌اند...

بی‌تحرکی در ایجاد شبکه ملی اطلاعات

در گفتگو با دبیر شورای عالی مجازی بررسی شد؛

بی‌تحرکی در ایجاد شبکه ملی اطلاعات

| ابوالحسن فیروزآبادی

یک ساختار باید متولی شبکه‌ی ملی اطلاعات در کشور باشد که مناسب‌ترین جا وزارت ارتباطات است. امّا تا الان هیچ تحرکی ندیدیم که این ساختار ایجاد شود. مسئولین مربوطه می‌گفتند شبکه‌ی ملی اطلاعات به دولت ربطی ندارد. آن‌ها فقط شبکه‌ی ملی ارتباطات را وظیفه‌ی دولت می‌دانستند. امّا سال گذشته رهبر انقلاب تکلیف کردند که دولت باید این کار را بکند.
 

اسلام‌ستیزی صهیونیستها به خاطر ترس از نابودی است

عجله برای آوردن پایتخت به قدس از دست‌پاچگی است؛

اسلام‌ستیزی صهیونیستها به خاطر ترس از نابودی است

| محمدجواد لاریجانی

انقلاب اسلامی و خطّ مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و شکستی که این‌ها در سوریه خوردند سبب شد که رژیم صهیونیستی نتیجه بگیرد که این آغاز پایان است. چون او حیات خودش را به زور شمشیر و ترساندن مسلمین و همسایگان گره زده بود. ترسی که امروز از خط مقاومت و اسلام دارد بسیار فراگیر است. این عجله‌ای که این‌ها برای آوردن پایتخت به قدس می‌کنند و با کشورهای عربی منطقه‌ی خلیج فارس نشست‌وبرخاست دارند، ناشی از دست‌پاچگی آن‌ها است.

اروپا هم می‌خواهد از بند اینترنت آمریکایی رها شود

نگاهی به شکل گیری شبکه ملی اطلاعات

اروپا هم می‌خواهد از بند اینترنت آمریکایی رها شود

| محمدحسن انتظاری

رئیس‌جمهور فرانسه رسماً مطرح کرد که دو جور اینترنت داریم، آمریکایی و چینی. ما باید در اروپا اینترنت اروپایی داشته باشیم. چرا اروپا این را می‌گوید؟ علتش این است که پلتفرم غول‌های سرویس‌دهنده‌ی آمریکایی تمام زمام و اختیار اروپایی‌ها را در همه چیز گرفته‌اند.

خیانت امارات، تاثیری بر مقاومت ملت فلسطین ندارد

گفتگویی درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب؛

خیانت امارات، تاثیری بر مقاومت ملت فلسطین ندارد

| محمدمهدی شریعتمدار

در رویارویی بین پروژه مقاومت و پروژه‌ی اشغالگری و وادادگی در برابر استکبار، چون امارات کوچک و ضعیف، از توان نظامی، ملی و مردمی برخوردار نیست، میخواهد خلأ قدرت و اقتدارش را با پیوستن به جریان آمریکایی-اسرائیلی در منطقه جبران کند.

فکرِ تحول در آموزش و پرورش غایب است

فکرِ تحول در آموزش و پرورش غایب است

| علی ذوعلم

در سند تحول بایستگی‌ها و اهداف و راهکارها مطرح شده است. امّا نقشه‌ی کلان اجرای جامع و برخوردار از شاخص‌های ارزشیابی تدوین نشده است. در ده سال گذشته مدت مدیریت وزرا در آموزش‌وپرورش بسیار کوتاه و میانگین عمر وزرا، دو سال بوده است. این مانع شکل‌گیری یک تفکر منسجم تحولی و عملیاتی در آموزش‌وپرورش شده است.

«دولت جوان حزب‌اللهی» بن‌بست ندارد

«دولت جوان حزب‌اللهی» بن‌بست ندارد

| سیدمرتضی نبوی

دولت جوان حزب‌اللّهی، دولتی است که از مدیریت جهادی برخوردار باشد. نیتش برای خدا خالص است و همه‌ی سرمایه‌اش را در میدان می‌آورد. تخصص در کار خود دارد و راه‌های معمولی را هم اگر لازم باشد دور می‌زند و ابتکار ایجاد می‌کند. مأیوس نمی‌شود. برایش بن‌بست معنی ندارد و یقیناً از تجربیات گذشته استفاده می‌‌کند.

شهادت؛ برترین انتخاب زندگی

سخنرانی حجت‌الاسلام خاتمی در محرم ۱۴۴۲ حسینیه امام خمینی؛

شهادت؛ برترین انتخاب زندگی

خدا یک عنایت ویژه‌ای به خانواده شهید دارد. خداوند می‌گوید من جانشین شهیدم. وقتی شهید در دنیا بود گره‌های زندگی‌تان را باز می‌کرد؟ من عهده‌دار این هستم. شهید رزق شما را تأمین می‌کرد؟ من عهده‌دارش هستم...

چهار خاطره از اولین دولت جوان حزب‌اللهی

روایت‌هایی از همکار شهید رجائی

چهار خاطره از اولین دولت جوان حزب‌اللهی

| علی رجبی

کمال، پسر شهید رجایی هم در صحنه انفجار دفتر نخست‌وزیری بود که آن موقع ده، دوازده ساله بود. کمال به آقای دوائی که داشت گریه می‌کرد، ‌گفت: «چرا گریه می‌کنی؟ بابای من باید در حزب شهید می‌شد!».

همدلی مؤمنان از شرایط ظهور است

سخنرانی حجت‌الاسلام عالی در محرم ۱۴۴۲ حسینیه امام خمینی؛

همدلی مؤمنان از شرایط ظهور است

اگر در جامعه‌، مؤمنین با هم صمیمی بودند، احساس مسئولیت نسبت به هم داشتند، آن وقت، یک روح جمعی بر اینها غالب می‌شود. این نشانه رشد مؤمنین است که مصالح جمعی را می‌بینند. این جامعه آمادگی پذیرش ولایت اجتماعی ولی اللّه را دارد.

سربلندی در مشکلات با استقامت جمعی

سخنرانی حجت‌الاسلام عالی در محرم ۱۴۴۲ حسینیه امام خمینی؛

سربلندی در مشکلات با استقامت جمعی

وقتی مؤمنین با همدیگر پیوند مؤمنانه برقرار میکنند، قدرتی تشکیل می‌دهند، می‌خواهند اسلام حاکمیت داشته باشد، دشمن این را برنمی‌تابد، با تمام قوا به مؤمنین حمله می‌کند. به سمت قله‌ها رفتن هزینه دارد، اینجا مؤمنین باید استقامت بکنند.

نباید منتظر اتفاقات آمریکا بمانیم

بررسی بیانات رهبری در هفته دولت در گفتگو با وزیر کشور؛

نباید منتظر اتفاقات آمریکا بمانیم

| دکتر رحمانی فضلی

برای ما اثبات شده آمریکا با مسائل بین‌المللی ساختارگرایانه برخورد می کند. به این خاطر نباید منتظر باشیم آنجا چه اتفاقی می‌افتد. باید بنایمان را بگذاریم بر اینکه در داخل کارهایمان را متکی بر خداوند متعال، مدیران، مردم خوب و ظرفیت‌ها انجام بدهیم.

امید؛ مهم‌ترین عامل تحول در زندگی

سخنرانی حجت‌الاسلام رفیعی در محرم ۱۴۴۲ حسینیه امام خمینی؛

امید؛ مهم‌ترین عامل تحول در زندگی

یکی از عمده‌ترین ریشه‌های تحول، امید است. امید موتور محرکه است، قطب نماست. امید دادن به دیگران موجب تحول است. برعکس آن، یأس و ناامیدی موجب رکود و توقف است. اگر به تاریخ کربلا، با عینک امید نگاه کنید، یک جا یک حرف ناامید کننده پیدا نمیکنید...

زمینه‌های ایجاد تحول حسینی

سخنرانی حجت‌الاسلام رفیعی در محرم ۱۴۴۲ حسینیه امام خمینی؛

زمینه‌های ایجاد تحول حسینی

یکی از پیامهای مهم عاشورا پیام تحول و دگرگونی است. قصه‌ی کربلا که خیلی تأثیرگذار بوده و امروز هم تأثیرگذار است و اگر از ما سؤال کنند چرا عاشورا را هر سال برپا می‌کنید؟ عرض می‌کنم جوابش همین است. این پیام تحول باید ادامه داشته باشد.

همه باید احیاگر امر به معروف باشیم

سخنرانی حجت‌الاسلام صدیقی در محرم ۱۴۴۲ حسینیه امام خمینی؛

همه باید احیاگر امر به معروف باشیم

یکی از آموزه‌های امام حسین علیه‌السلام مطرح کردن امربه معروف و نهی ‌از منکر است. این امر مهمی که حِصن اسلام و دژ احکام است. بر حسب روایت خلافت خداست. چون کار، کار خداست کسی در این وادی بیاید آئینه‌ی خداست، خلیفه‌ی خداست.

روضه‌های خانگی را رونق بدهیم

بایدها و نبایدهای عزاداری سیدالشهدا

روضه‌های خانگی را رونق بدهیم

| آقای مهدی توکلی

همه می‌توانند در خانه‌هایشان عزادار باشند. مثلاً مادر خانه می‌تواند به نیت امام حسین علیه‌السلام وضو بگیرد و برای اعضای خانواده نذری بپزد. بعد پای تلویزیون بنشینند و اشک بریزند و نذری را بخورند. می‌شود ده روز عزادار بود و یک هیئت هم شرکت نکرد.

از نگاه عاشورایی نباید کوتاه بیاییم

بایدها و نبایدهای عزاداری سیدالشهدا

از نگاه عاشورایی نباید کوتاه بیاییم

| حجت‌الاسلام احمد پناهیان

اگر از خون سیدالشهداء علیه‌السلام بگذریم، در طول تاریخ از همه‌ی خون‌های حق خواهیم گذشت. الان استکبار جهانی همان یزید زمان است. اگر این مطالبه‌‌ی حق و احیاء خون نباشد، این‌ها به مسیرشان که همان ظلم و جور و جنایت است، ادامه می‌دهند.

به عشق امام حسین انقلاب کردیم

توصیه‌های عزاداری محرم در شرایط کرونا؛

به عشق امام حسین انقلاب کردیم

| حجت‌الاسلام انصاریان

حضرت امام فرمود:‌ هر چه داریم از محرم و صفر داریم. یعنی حفظ دین و دین‌داری‌مان را مدیون همین هستیم. یعنی اگر زمان رضاشاه و شاه شیعه ماندیم با محرم و صفر بود و اگر انقلاب کردیم و خیلی راحت آمدیم جانمان را در خیابانها گذاشتیم به عشق امام حسین بود.

«نقش دختری» را باید به رسمیت بشناسیم

بررسی معضلات نسل امروز دختران در گفتگو با خانم نیاز؛

«نقش دختری» را باید به رسمیت بشناسیم

| آزاده نیاز
وقتی شما تعریف درست از آنچه که هست به دختران ارائه نمی‌کنید، تعاریف ناهمخوان جایگزینش می‌شود. تعابیری که اصلاً در ایدئولوژی ما جایگاهی ندارند؛ مثل همین «مدیریت بدن؛ بدن متعلق به خودم است، هر مدل خواستم با آن تعامل می‌کنم، دنبال موقعیت‌های برابرم، من اگر بخواهم آن چیزی را که هستم به خوبی به نمایش بگذارم، باید در فرصت‌های برابر قرار بگیرم، سقف شیشه ای که مانع از پیشرفتم میشود را چه کنم».

«عدالت‌خواهی حقیقی» کمک به تحققِ «حکمرانی اسلامی» است

درباره عدالت و عدالت‌خواهی در مقیاسِ نظام‌سازی اسلامی؛

«عدالت‌خواهی حقیقی» کمک به تحققِ «حکمرانی اسلامی» است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری

عدالت‌طلبی باید ذیل نظریه‌ی اجتماعی خودتان باشد. در مقیاس تاریخی شما باید ذیل نبی اکرم باشید تا عدالت‌خواه باشید. خودم می‌خواهم عدالت به پا کنم! تو کجای عالمی که عدالت به پا کنی؟ خودت را هم شیطان می‌برد...

عدالت‌خواهی به سبک امیرالمؤمنین(ع)

عدالت‌خواهی به سبک امیرالمؤمنین(ع)

| حجت‌الاسلام حامد کاشانی

امیرالمؤمنین نماد عدالت است، ولی در نگاه جامعه‌ی ما مدل حکمرانی امیرالمؤمنین‌ تک خطّی است. فکر می‌کنیم همه‌ی تصمیماتش لحظه‌ای و شمشیر کشیدن است. امیرالمؤمنینی که مظهر عدل است، گاهی برای اینکه یک ظلم بزرگ‌تری رخ ندهد وارد وادی مصلحت شده است...

مهمترین مانع ازدواج، مشکلات فرهنگی است

گفتگو با حجت‌الاسلام شهاب مرادی

مهمترین مانع ازدواج، مشکلات فرهنگی است

| حجت‌الاسلام شهاب مرادی
اگر مشکل الان کشور، مشکل اقتصادی است، اوّلین مشکل ازدواج هم مسائل فرهنگی است. به نظرم مشکلات اقتصادی همه زائیده‌ی مشکلات فرهنگی‌اند.

برائت از دشمن؛ مهم‌ترین عنصر حج

بررسی پیامهای حج رهبرانقلاب و مطالبات ایشان؛

برائت از دشمن؛ مهم‌ترین عنصر حج

| حجت‌الاسلام نواب

عنصر مهمی که رهبرانقلاب در پیام‌هایشان به آن می‌پردازند مسئله‌ی برائت است. برائت یک مسئله‌ی فطری است. از زمان حضرت آدم و حضرت ابراهیم تا زمان پیامبر(ص) بوده است. در قرآن در میان تمام عبادات، فقط حج هست که یک سوره دارد. برائت هم یک سوره دارد...

بایدها و نباید‌های الگوی تربیت دختران در اسلام

بایدها و نباید‌های الگوی تربیت دختران در اسلام

| محمدرضا زیبایی‌نژاد

توصیه‌هایی که در مورد تربیت دختران شده تا حدودی متمایز از پسران است. یک جهت بخاطر آن است که دختر در آینده قرار است مسئولیت مادرانه و همسرانه داشته باشد. به همین لحاظ باید آهنگ تربیتمان برای پرورش فرزند دختر و پسر تا حدودی متفاوت باشد...

اداره‌ی عراق به مردم عراق مربوط می‌شود

بررسی روابط ایران و عراق با تحلیل یک دیدار مهم

اداره‌ی عراق به مردم عراق مربوط می‌شود

| سعدالله زارعی

لحن صحبت رهبر انقلاب در بخش اوّل دیدار که در مورد عراق و عراقی‌ها و نخست‌وزیر عراق بود بسیار نرم بود، امّا بحث به آمریکا که رسید، لحن ایشان تغییر کرد و با قاطعیت فرمودند ما از کسانی که خون مهمان شما را در عراق بر زمین ریختند، نخواهیم گذشت و آن‌ها را تعقیب می‌کنیم.

حج، جلوه آرمانشهر اسلامی در مقابل تمدن غرب است

بررسی پیام حج رهبر انقلاب؛

حج، جلوه آرمانشهر اسلامی در مقابل تمدن غرب است

| سعدالله زارعی

ما از دل حج، دولت کریمه را طلب می‌کنیم و معتقدیم که حرکت حج گونه‌ی مسلمانها بایستی زمینه ساز ظهور حضرت بقیةالله الاعظم باشد. بنابراین حج برای ما فقط یک مسأله‌ی عبادی و یک ذکر تاریخی نیست بلکه یک آرمان و مدلی از حکومت، تمدن، دولت و جامعه‌ی انسانی است.

آمریکایی‌ها دیگر در امان نخواهند بود

سفیر پیشین جمهوری اسلامی در عراق:

آمریکایی‌ها دیگر در امان نخواهند بود

| حسن کاظمی قمی

آمریکا دیگر در امان نخواهد بود و انتقام سخت تمام نشده است. این خون از آن خون‌هایی نیست که به‌فراموشی سپرده شود. اگر آمریکایی‌ها بخواهند سرکشی کنند و به مصوبه‌ی پارلمان عراق توجه نکنند، وظیفه‌ی مقاومت است که این‌ها را بیرون بیندازد.

مجلس جدید، اجرای قانون تسهیل ازدواج را پیگیری می‌کند

گفت‌وگو با عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم؛

مجلس جدید، اجرای قانون تسهیل ازدواج را پیگیری می‌کند

| سرکار خانم قاسم‌پور

در نظرسنجی‌ها و پیمایش‌های ملی که صورت گرفته هم نقش مباحث اقتصادی مثل بیکاری، مسکن و هزینه‌های ازدواج و خانواده و هم سهم تحولات معنایی و ترس از تشکیل خانواده، مسئولیت و ترس از شکست در تشکیل خانواده پررنگ است. ازدواج و فرزندآوری هم از مسائلی‌ست که تحت تأثیر کرونا آسیب خواهد دید...

هر ایرانی، یک ناظر

بررسی جایگاه سازمان بازرسی در مبارزه با فساد؛

هر ایرانی، یک ناظر

| حجت‌الاسلام درویشیان

یکی از رویکردهای ما مطالبه‌گری است. این رویکرد در مقابل پاسخگویی و پاسخ‌خواهی از دستگاه‌ها است. باید همه نسبت به مسئولیتی که دارند، چه در دوره‌ای که الان هستند و چه در دوره‌ی گذشته که مسئولیتی داشتند پاسخگو باشند و ما مطالبه خواهیم کرد...

پشتوانه‌ی قانونی صیانت از حقوق بانوان

پشتوانه‌ی قانونی صیانت از حقوق بانوان

| حجت‌الاسلام مصدق
یکی از تلاش‌هایی که جهت ایجاد پشتوانه‌ی قانونی از حقوق زنان صورت گرفته، لایحه‌ی صیانت از زنان است که قرار شده به زودی از سوی دولت به مجلس ارسال شود. جهت آشنایی بیشتر با این لایحه با حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق، معاون حقوقی قوه قضائیه به گفتگو نشسته‌ایم.

متولیان ترویج حجاب تحلیل واحدی ندارند

متولیان ترویج حجاب تحلیل واحدی ندارند

| سرکار خانم نعیمه اسلام‌لو
آن نوجوانی که حجاب را رعایت نمی‌کند، به دلیل این است که پیام حجاب به او نرسیده است. اصلاً‌ حجاب را نفهمیده است. ما در نظرسنجی‌هایی که خصوصاً در مدارس داشتیم، دست‌نوشته‌هایی از دانش‌آموزان داریم که نوشته‌اند چرا تا حالا این‌ها را کسی به ما نگفته است. اصلاً ما حجاب را مخصوصاً کارکردهای آن را خوب تبیین نکردیم.

مجلس؛ عامل پیاده‌سازی اراده مردم

بررسی بیانات رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مجلس در مجله تصویری نگار؛

مجلس؛ عامل پیاده‌سازی اراده مردم

| امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
ما چیزی به نام حقوق مجلس نداریم. حقوق مردم است. مجلس باید طبق قانون اساسی عامل پیاده‌سازی خواست مردم باشد. رهبر انقلاب هم خیلی ظریف به سوگند نمایندگان اشاره کردند و فرمودند که این سوگند برای شما ضمان شرعی دارد.

نظارت بر اجرای قوانین بر قانون‌گذاری اولویت دارد

نظارت بر اجرای قوانین بر قانون‌گذاری اولویت دارد

| محمدرضا پورابراهیمی
در مجلس جدید چند اولویت را در دستور کار کمیسیون اقتصادی به‌عنوان ثقل تصمیمات اقتصادی قرار دادیم: اصلاح ساختار بودجه، تحول در ساختار نظام مالیاتی، ساماندهی مسکن، دیپلماسی اقتصادی در عرصه‌ی تجارت و موضوع تولید...

نواندیشی قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای

تحلیلی درباره کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

نواندیشی قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای

| حجت‌الاسلام والمسلمین احمد عابدی

محور اصلی کتاب طرح کلی بیان اعتقادات به صورت قرآنی است. اولاً میدانید تفکر مشهد این‌گونه بوده و هست. ثانیاً این تفکری که در این کتاب ارائه میشود با اشراف به دیدگاه‌های کلامی و فلسفی است. اگر کسی بخواهد دقیقاً متوجه بشود که ایشان چه میفرماید، باید به مباحث کلامی و فلسفی هم توجه داشته باشد.

هدف قوه قضائیه خشکاندن ریشه جرائم اقتصادی است

هدف قوه قضائیه خشکاندن ریشه جرائم اقتصادی است

| قاضی مسعودی مقام

با تجربه‌ی بیست‌وپنج ساله‌ای که در این جرائم دارم، می‌گویم که جرائم اقتصادی ما سیستماتیک نیست، ولی اشخاص با رخنه در سیستم‌­ها و تشکیل باندها و شبکه­‌های مختلف سعی می­کنند به آن اهدافی که از پیش طراحی کردند، برسند...

«اصلاحات ساختاری» با «مدیران عادل» محقق می‌شود

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«اصلاحات ساختاری» با «مدیران عادل» محقق می‌شود

محمد دهقان
ما در زمینه‌‌ی عدالت نیازمند تحول هستیم، یعنی عقب‌ماندگی‌‌مان را با یک رفتار عادی نمی‌توانیم جبران کنیم؛ البته بستگی به افراد دارد. اگر افراد عادل، سالم، پاک و عاقل بر مناصب و جایگاه‌‌هایی که در نظام اسلامی تعبیه شده حاکم شوند طبیعتاً عدالت دست‌یافتنی و شدنی خواهد شد.

 

افتخار به هویت دخترانه و زنانه

افتخار به هویت دخترانه و زنانه

| حجت‌الاسلام برمایی
هدف‌گذاری‌های زنان اگر از هویت زنانگی‌شان دور بشود، هر هدف حتی اگر متعالی هم باشد غلط از آب در می‌آید. در این میدانی که برای بچه‌هایمان داریم تعریف می‌کنیم مثلاً دانشگاهش را ببینیم ولی مادری‌اش را نبینیم. مادری‌اش را ببینیم ولی رشدهای اخلاقی و فردی آن را نبینیم. این بد است.

به «نهضت کادرسازی» نیاز داریم

گفت‌وگوی تفصیلی با دکتر محسن رضایی پیرامون تبیینِ بیانیه گام دوم انقلاب؛

به «نهضت کادرسازی» نیاز داریم

| دکتر محسن رضایی

با گذشت چهل‌سال، انقلاب نیاز به یک افق و چشم‌اندازی داشت. رهبر انقلاب هم در چلّه‌ی دوم انقلاب این چشم‌انداز را ترسیم کردند که قاعدتاً این چشم‌انداز از جنس «جامعه‌سازی» و «تمدن‌سازی» است...

چالش‌های پیش‌روی دختران امروز

چالش‌های پیش‌روی دختران امروز

| سرکار خانم صفارهرندی
مهم‌ترین چالشی که دختران امروز ما دارند، این است که حقوق و مسئولیت‌هایشان را کامل نمی‌شناسند. آن اتفاقی که باید در خانواده‌های ما و در مدارس ما بیفتد متأسفانه نمی‌افتد. چه اتفاقاتی؟ بچه‌ها باید به یک جهان‌بینی برسند که در آن جهان‌بینی اراده و مسئولیت را خوب یاد بگیرند که ازجمله‌ی مسئولیت‌های الهی و دینی ما هست...

امام نوفل‌لوشاتو همان امام جماران است

گفتگو درباره تحول‌آفرینی‌های امام (ره)

امام نوفل‌لوشاتو همان امام جماران است

| حمیدرضا مقدم‌فر
رهبر انقلاب در بیاناتشان فرمودند که امام در سن جوانی فرمایش‌هایی داشتند و در سن پیری هم همان خطّ تحول‌خواهی را داشتند. چرا جوانی تا پیری امام تغییر نکرده؟ به این دلیل که امام در مسائل اساسی از جوانی تا پیری مبانی واحدی دارند که این‌ها تغییر نمی‌کند. امام در اصول و مبانی ثابت و استوار بودند.

راه اساسی فقرزُدایی «اشتغال‌آفرینی» است

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

راه اساسی فقرزُدایی «اشتغال‌آفرینی» است

| حجت‌الاسلام حسین‌زاده بحرینی

معنای عملیاتی رسیدگی به معیشت مردم برای نمایندگان مجلس این است که باید فضای اقتصاد را به‌گونه‌ای بازسازی کنند که مردم بتوانند کسب‌وکار راه بیندازند و شغل ایجاد کنند. کارآفرین رغبت کند کارخانه بسازد، مزرعه‌ی کشاورزی ایجاد کند، کسب‌وکار راه بیندازد و مشاغل دانش‌بنیان توسعه پیدا کند.

«نظام اسلامی» بالاترین «ظرفیتِ عدالت‌خواهی» است

بایدها و نبایدهای تحول‌خواهی و عدالت‌‌طلبی در گفتگو با وحید جلیلی:

«نظام اسلامی» بالاترین «ظرفیتِ عدالت‌خواهی» است

| وحید جلیلی

 عدالت را نمی‌شود فقط از قدرت سیاسی خواست. دست مطالبه‌ی ما باید یقه‌ی اصحاب قدرت سیاسی را هم محکم بگیرد، ولی حتماً نباید در این منحصر بشود...

«شفافیت» و «همگانی‌سازی نظارت»؛ اولویت‌های مجلس یازدهم

رفع عقب‌ماندگی در عدالت و اصلاح اقتصاد در گفتگو با نائب رئیس مجلس؛

«شفافیت» و «همگانی‌سازی نظارت»؛ اولویت‌های مجلس یازدهم

| سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

اولین وظیفه‌ی مجلس ساد‌ه‌سازی و دومین وظیفه‌اش شفاف‌سازی است. هرچه فرآیندها طولانی‌تر باشند و افراد بیشتری در آن درگیر باشند، فساد بیشتر است. نمایندگان باید طیفی از نخبگانِ فاقد تعارض منافع را به‌کار گیرند...

نگاهی به تاریخ‌نگاری فرماندهی جنگ

نگاهی به تاریخ‌نگاری فرماندهی جنگ

| یدالله ایزدی

اگر مکان و نوع شهادت خیلی از فرماندهان صاحب نامی که به شهادت رسیدند را بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که این‌ها در مکان‌هایی حضور داشتند که منطقاً نباید در آن می‌بودند و باید با فاصله‌ی بیشتری عقب‌تر از نیروهای رزمنده قرار می‌گرفتند، ولی خیلی از فرماندهان ما در پیشانی نبرد شهید شدند.

انتخاب رهبری؛ یک فرایند مردم‌سالارانه

گفتگو با نویسنده کتاب «روایت رهبری» مطرح شد؛

انتخاب رهبری؛ یک فرایند مردم‌سالارانه

| سیدیاسر جبرائیلی

قائم مقام رهبری عنوانی بود که وجود خارجی نداشت. یعنی جعل شده بود و قانونی نبود. و اصطلاحاً در کشور جا افتاده بود. آقای منتظری به‌عنوان رهبر آینده و در چارچوب یک کار مقدماتی مجلس خبرگان تعیین شد. ولی در فروردین ۶۸ از این جایگاه برکنار می‌شوند و نهایتاً ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبر انقلاب انتخاب می‌شوند.

امام(ره) کار را تمام کردند

روایتِ دست اول آیت‌الله ری‌شهری وزیر وقت اطلاعات از ماجرای رهبری:

امام(ره) کار را تمام کردند

| آیت‌الله ری‌شهری

امام رحمه‌الله‌علیه می‌دانستند که اگر بعد از خودشان، آقای منتظری زمام امور را به‌‌دست گیرد همه ‌چیز عوض می‌شود. این مطلب را یکی از نزدیکان آقای منتظری خصوصی قبل از مطرح شدن مسئله‌ی مهدی هاشمی و قبل از اینکه این حرف‌ها پیش بیاید، به من گفت. این شخص به من گفت که انقلاب باید از ریشه عوض بشود! این عین حرفش بود.

روایت عصر روز چهاردهم

در جلسه مجلس خبرگان رهبری در سال ۶۸ چه گذشت؟

روایت عصر روز چهاردهم

| مسعود رضایی
در این گفت و گو مسئله‌ی قائم‌مقامی مرحوم آیت‌الله منتظری، جلسه‌ی ۱۴ خرداد ۶۸ خبرگان رهبری و نیز جلسه فوق‌العاده‌ی ۱۵ مرداد ۶۸ خبرگان رهبری مورد بررسی قرار گرفته است.

محجوب پرهیزگار

آشنایی با زندگانی مرحوم آیت‌الله محجوب؛

محجوب پرهیزگار

| حجت‌الاسلام والمسلمین شب‌زنده‌دار

حضرت آقا از زمانی که قم تحصیل می‌فرمودند با این جمعی که یکی‌شان هم مرحوم آقای محجوب بودند مرتبط بودند؛ در قم با هم دوست بودند و بحث و مباحثه داشتند و آقا با اینها آشنا بودند. چند بار هم حضرت ‌آقا از من سؤال فرمودند که آقای محجوب چطورند و احوال‌پرس ایشان بودند.

«معادله قدرت در منطقه» به نفع مقاومت رقم خورده است

وضعیت امروز رژیم صهیونیستی و نگاهی به آینده فلسطین

«معادله قدرت در منطقه» به نفع مقاومت رقم خورده است

| حسین امیرعبداللّهیان

مهم‌ترین پدیده‌ای که در دوران حیات سردار سلیمانی رخ داد، تغییر معادله‌ی قدرت به نفع مقاومت و به ضرر رژیم صهیونیستی بود که پس از شهادت ایشان هم جمهوری اسلامی با گام اول عملیات انتقام، نشان داد که انتقام بزرگِ خروج نیروهای آمریکایی از منطقه در راه است...

آرمان فلسطین، همزاد با تاریخ نهضت اسلامی است

بررسی پیشینه بیانات رهبر انقلاب درباره فلسطین؛

آرمان فلسطین، همزاد با تاریخ نهضت اسلامی است

| حجت‌الاسلام سعید صلح میرزایی
اولین اقدامی که در اسناد درباره حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص فلسطین ثبت شده، مربوط به سال ۴۲ و بعد از اتفاقات فیضیه است که پیامی را از طرف امام (ره) درباره لزوم مبارزه با صهیونیزم به علمای مشهد منتقل میکنند. دومین اقدام ثبت شده در یک سخنرانی در مسجد الجواد تهران در سال ۴۸ بوده و سومین اقدام هم به سال ۵۱ برمی‌گردد و جلسات تفسیر ایشان در مسجد امام حسن علیه‌السلام.

فکر و مدیریت جوانانه؛ حلال مشکلات کشور

تحلیل و تبیین بیانات رهبر انقلاب با تشکلهای دانشجویی

فکر و مدیریت جوانانه؛ حلال مشکلات کشور

| مهدی محمدی
حاج قاسم در شصت سالگی به دو معنا جوان بود. معنای اول، جوانی در فکر بود که دو شاخص دارد؛ شاخص اول فکر جوان انقلابی است که از اصول کوتاه نمی‌آید و شاخص دوم خلّاقیت است که راه‌های میانبر را پیدا می‌کند. معنای دوم جوانی، مدیریت جوانانه است. مدیریت جوانانه مبتنی بر خطر‌پذیری، ریسک‌ پذیری، توجه به تجربه در کنار دانش و پیگیری مسئله تا حل مسئله.

بهترین دعا برای خوشبختی جوانان

اهمیت و جایگاه دعای ۲۰ صحیفه‌ی سجادیه؛

بهترین دعا برای خوشبختی جوانان

| حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری

دعای مکارم الاخلاق بهترین دعا برای بهترین ایام عمر است که دوران جوانی باشد. لذا رهبر انقلاب پیشنهاد میکنند به  جوانها که با این دعا انس بگیرند. چون فضیلت‌خواهی در دوران جوانی این اقتضا را دارد که با این دعای نورانی به پیشگاه پروردگار متعال بروند و آخرت خودشان را بر اساس این نقشه بسازند.

جوگیری و بی‌آرمانی؛ مصادیق انحراف فعالیت دانشجویی

جوگیری و بی‌آرمانی؛ مصادیق انحراف فعالیت دانشجویی

| دکتر علی غلامی
در گفتمان‌سازی ما ابتدا باید این سؤال را بپرسیم که می‌خواهیم گفتمان تولید بکنیم که چه بشود؟ فرض کنید ما یک موضوعی را تولید و ترویج کردیم که گفتمان جامعه شد. خب بعدش می‌خواهد چه اتفاقی بیفتد؟ اگر یک موضوعی به‌درستی گفتمان بشود، مرحله‌ی دومی که خودبه‌خود ایجاد می‌شود جذب آدم‌ها است.

شهید آوینی چگونه روایت میکرد؟

شهید آوینی چگونه روایت میکرد؟

| مجید شاه‌حسینی
آوینی معتقد بود که نفسانیت فیلم‌ساز اگر غلبه پیدا بکند، پیام را زایل می‌کند، و دیگر نمی‌تواند پیام انقلاب و پیام دفاع مقدس باشد. در جنگ به‌دنبال تحولات روحی رزمندگان می‌گشت. از نظر او یک انفجار عظیم یا یک فتح بزرگ یا یک تک یا پاتک باشکوه مسئله نبود، مسئله‌ی او تحول روحی انسان‌ها بود...

قدرت فرهنگ و ابربحران کرونا

درباره ریشه‌های شکست اخلاقی-اجتماعی تمدن غربی

قدرت فرهنگ و ابربحران کرونا

| حامد حاجی‌حیدری
در قضیه‌ی ابر بحران کرونا قدرتِ فرهنگ معلوم شد. قدرتِ فرهنگ در جشنها ظاهر نمی‌شود، بلکه موقعی که مردم در مصائب همکاری می‌کنند و قدرت فراعالی نوع بشر را روی کره‌ زمین نشان می‌دهند، معلوم می‌شود. در جریان این بحران قدرتِ فرهنگِ مقاومت در فرهنگ‌های مقاوم در مقابل فرهنگ مادی‌گرا و فردگرای غربی خودش را نشان داد.

رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری با جوانان کمتر از سی سال

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه خبر داد؛

رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری با جوانان کمتر از سی سال

| سردار علی جعفرآبادی
تقریباً تمام تیم‌های طراح و سازنده و کنترل‌کننده‌ ماهواره‌بر و ماهواره از جوانان این کشور هستند. بنده قاطعانه عرض می‌کنم که نود درصد این عزیزان سنشان کمتر از سی سال هست. و همه‌‌ی متخصصینی که نقش مستقیم در پروژه دارند بلااستثناء در دانشگاه‌های کشور تحصیل کردند و توسط اساتید ایرانی تربیت شدند...

برای رسیدن به «جهش تولید» باید گفتمان جهشی داشته باشیم

گفتگو درباره شعار سال و الزامات تحقق آن؛

برای رسیدن به «جهش تولید» باید گفتمان جهشی داشته باشیم

| عادل پیغامی

عده‌ای صرفاً به جهش‌های کمی فکر می‌کنند، ولی رهبر انقلاب به جهش‌های کیفی اشاره‌ کردند... ما باید عرصه‌های نو و تحوّل را در این جهش دخیل بدانیم؛ این‌ها نشان‌دهنده‌ یک منظومه‌ای از خواسته‌های رهبر انقلاب است. همین‌طور که ایشان سیستم ایمنی و بدن را مثال زدند، تولید و «جهش تولید» هم می‌تواند کشور را به اقتدار برساند.

روایتی از شورای افتای آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

گفتگوی منتشرنشده KHAMENEI.IR با مرحوم آیت‌الله سیدجعفر کریمی

روایتی از شورای افتای آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

اگر کسی بتواند جهت‌گیری قضایای فقهیه، قضایای کلامیه و قضایای فلسفیه را درک کند، در تشخیص مسائل موفق‌تر خواهد بود. از خصائص رهبر معظم انقلاب که این مسئله را مردم و خواص ما نمی‌دانند، درک ویژه ایشان از جهت‌گیری قضایا است.

ایران، همدل شد

گزارشی از رزمایش همدلی مردم ایران در شرایط کرونا:

ایران، همدل شد

| مرتضی بختیاری

سال گذشته در سی روز ماه مبارک رمضان کمیته امداد با اجرای پویش «افطاری ساده» ضمن توزیع ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار وعده غذای گرم میان نیازمندان اعتباری معادل ۷ میلیارد تومان جلب کمک‌های مردمی داشت اما در هفته‌ی اول ماه رمضان امسال از طریق پویش «ایران همدل» تاکنون بیش از ۷ میلیارد تومان رسیده که رقم قابل توجهی به‌شمار می‌رود ...

از قرآن برای مسائل زندگی قاعده‌سازی کنیم

از قرآن برای مسائل زندگی قاعده‌سازی کنیم

| حجت‌الاسلام محسن قرائتی

ما چند نفر تحصیل‌کرده داریم که بتوانند یک صفحه‌ از قرآن را بدون غلط بخوانند؟ نه اینکه حافظ قرآن باشند، بتواند قرآن را درست بخوانند. ما در تلاوت مشکل داریم. آن‌هایی هم که می‌خوانند، بعضاً غلط می‌خوانند. بعضی‌ها فقط قرآن را می‌خوانند و ترجمه‌اش را نمی‌خوانند. بعضی‌ها هم ترجمه‌اش را می‌خوانند، ولی تفسیرش را نمی‌خوانند...

«تبعیت از تصمیمات ستاد ملی» نتیجه حمایت‌های رهبر انقلاب بود

روایت وزیر بهداشت و درمان از اقدامات و حمایت‌های رهبر انقلاب در ماجرای مبارزه با کرونا:

«تبعیت از تصمیمات ستاد ملی» نتیجه حمایت‌های رهبر انقلاب بود

| دکتر سعید نمکی
من تردید ندارم که اگر حمایت‌های رهبر انقلاب نبود، ما نمی‌توانستیم گام‌های مؤثر خوبی در این رابطه و به این حدّت و شدت برداریم. مردم هم به‌شدت حمایت و صبوری کردند و در روز سیزده نوروز که مردم حتی از قبل از اسلام به دل طبیعت می‌رفتند، اما با حرف شنوی در خانه‌ها ماندند و این نشان از حمایت بالای مردم بود.

مواسات مردم، مقدمه ظهور امام زمان(عج) را فراهم می‌کند

گفت‌وگو درباره بیانات رهبر انقلاب در روز نیمه شعبان:

مواسات مردم، مقدمه ظهور امام زمان(عج) را فراهم می‌کند

| حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان
یکی از شرایط ظهور این است که مؤمنین بتوانند بین هم مواسات برقرار کنند. به این معنا که اگر من دارایی فراوانی‌ دارم و برادر مؤمن من به آن نیاز دارد فرقی بین من و او نباشد و با همدیگر خرج کنیم.

روایتی از نحوه حضور رهبر انقلاب در مسجد جمکران

خلوت انس و توسل...

روایتی از نحوه حضور رهبر انقلاب در مسجد جمکران

| حجت‌الاسلام رحیمیان
درباره حضور حضرت آقا در مسجد جمکران در این مدتی که بنده آنجا بودم، گاهی در فاصله‌های زمانی خیلی کم مثلاً در ظرف دو تا سه هفته و یا گاهی هم در فاصله‌های زمانی بیشتر ایشان به مسجد جمکران مشرف می‌شدند.

علم و جهاد در زندگی شهید صدر

علم و جهاد در زندگی شهید صدر

| حجت‌الاسلام والمسلمین اراکی

مرحوم شهید صدر قبل از دهه چهل، بحث ولایت فقیه را در عرصه سیاست وارد کرد و از همان وقت در عرصه سیاست مخلصانه و شجاعانه وارد شد. شهادت مرحوم شهید صدر به‌واقع شهادت انتخابی بود؛ خودشان این راه را انتخاب کردند و می‌دانستند که شهید می‌شوند...

آمریکا در کنترل کرونا درمانده است

بررسی سخنرانی رهبر انقلاب در روز عید مبعث در مجله تصویری نگار؛

آمریکا در کنترل کرونا درمانده است

| نادر طالب‌زاده
آمریکا کاملاً غافلگیر شده است. هفته‌ی پیش یکی از افسران سابق وزارت دفاع آمریکا می‌گفت که کشورش در معرض جنگ داخلی است. حتی خبرنگارهایی که معمولاً در شبکه‌های خبری تفسیر می‌کنند فضا از دستشان در رفته و با یک حالت خیلی عصبی صحبت می‌کنند. سوپرمارکت‌ها و اسلحه فروشی‌ها هم دارد خالی می‌شود. ما از کارشناس‌های نظامی آمریکا سؤال می‌‌کنیم که مردم چرا دارند سلاح جمع می‌کنند؟

فقیهی ممتاز که دنبال جایگاه علمی دنیوی نبود

روایتی از فعالیتهای مرحوم آیت‌الله کریمی در دفتر رهبرانقلاب؛

فقیهی ممتاز که دنبال جایگاه علمی دنیوی نبود

| حجت‌الاسلام احمد مروی

مرحوم آیت‌الله سیدجعفر کریمی استاد درس خارج بود و شاگردانی را تربیت کرد، اما نسبت به رهبر انقلاب برای خودش هیچ شأنی قائل نبود و هیچ حسابی باز نکرد. همه‌ی آن مقامات علمی و فقهی را در خدمت ایشان قرار داد...

شیاطین جنی وجود دارد اما تأثیرش محدود است

گفتاری از آیت‌الله عابدی درباره آیه ۱۱۲ سوره انعام

شیاطین جنی وجود دارد اما تأثیرش محدود است

| آیت‌الله عابدی
مردم درباره‌ شیاطین جن و انس دچار یک نوع افراط و تفریط شده‌اند. بعضی‌ها کلاً جن را انکار می‌کنند، بعضی‌ها هم هر مسئله‌ و گرفتاری را به جن نسبت می‌دهند. اصل مسئله‌ی جن وجود دارد و می‌تواند در زندگی انسان هم تأثیر بگذارد، اما این تأثیر حداقل و بسیار کم است.

امام زمان (عج) صاحب کشور ماست

گفتاری از آیت الله جاودان درباره توسل به حضرت بقیةالله (عج)

امام زمان (عج) صاحب کشور ماست

| آیت‌الله جاودان
انواعی از بلاها چه از طرف دشمن و چه از طرف بلایای طبیعی برای کشور ما پیش آمده، اما حل شده است و ا‌ن‌شاءاللّه این مشکل کنونی هم حل خواهد شد. و امیدوارم که به‌سرعت و به خیر و عافیت این بلا به عنایت حضرت صاحب‌الزمان از کشور ما دفع بشود. ایشان صاحب این کشورند و سرنوشت این کشور را رقم می‌زنند.

ظرافت‌ها و ظرفیت‌های تحقق شعار سال چیست؟

در گفتگو با رئیس اسبق رسانه ملی بررسی شد؛

ظرافت‌ها و ظرفیت‌های تحقق شعار سال چیست؟

| سیدعزت‌الله ضرغامی

در جلسه‌ای رهبر انقلاب به من گفتند که اینطور نشود که شعار سال را فقط همین دو هفته در گوشه‌ی تلویزیون بنویسید. درواقع میخواستند به من بگویند که مواظب باشید که در زمینه شعار سال کار کلیشه‌ای و کار نمایشی نکنید. 

جهش تولید با «تمرکز امکانات حکمرانی» محقق میشود

بررسی شعار سال ۹۹ در مجله تصویری نگار؛

جهش تولید با «تمرکز امکانات حکمرانی» محقق میشود

| مجید شاکری
سال ۹۸ یک آزمایشگاه فوق‌العاده‌ای بود که بفهمیم کدام یک از صنایعمان نه تنها در شرایط تحریمی دچار مشکل نشدند بلکه به‌صورت درون‌زا شروع به رشد کردند و کدام یک از صنایعمان دچار مشکل شدند. پس ما واقعاً می‌توانیم با تمرکز امکانات حکمرانی به جهش تولید برسیم.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی