others/index
آرشیو گفتگوها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 37
نواندیشی قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای

تحلیلی درباره کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

نواندیشی قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای

| حجت‌الاسلام والمسلمین احمد عابدی

محور اصلی کتاب طرح کلی بیان اعتقادات به صورت قرآنی است. اولاً میدانید تفکر مشهد این‌گونه بوده و هست. ثانیاً این تفکری که در این کتاب ارائه میشود با اشراف به دیدگاه‌های کلامی و فلسفی است. اگر کسی بخواهد دقیقاً متوجه بشود که ایشان چه میفرماید، باید به مباحث کلامی و فلسفی هم توجه داشته باشد.

هدف قوه قضائیه خشکاندن ریشه جرائم اقتصادی است

هدف قوه قضائیه خشکاندن ریشه جرائم اقتصادی است

| قاضی مسعودی مقام

با تجربه‌ی بیست‌وپنج ساله‌ای که در این جرائم دارم، می‌گویم که جرائم اقتصادی ما سیستماتیک نیست، ولی اشخاص با رخنه در سیستم‌­ها و تشکیل باندها و شبکه­‌های مختلف سعی می­کنند به آن اهدافی که از پیش طراحی کردند، برسند...

«اصلاحات ساختاری» با «مدیران عادل» محقق می‌شود

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

«اصلاحات ساختاری» با «مدیران عادل» محقق می‌شود

محمد دهقان
ما در زمینه‌‌ی عدالت نیازمند تحول هستیم، یعنی عقب‌ماندگی‌‌مان را با یک رفتار عادی نمی‌توانیم جبران کنیم؛ البته بستگی به افراد دارد. اگر افراد عادل، سالم، پاک و عاقل بر مناصب و جایگاه‌‌هایی که در نظام اسلامی تعبیه شده حاکم شوند طبیعتاً عدالت دست‌یافتنی و شدنی خواهد شد.

 

افتخار به هویت دخترانه و زنانه

افتخار به هویت دخترانه و زنانه

| حجت‌الاسلام برمایی
هدف‌گذاری‌های زنان اگر از هویت زنانگی‌شان دور بشود، هر هدف حتی اگر متعالی هم باشد غلط از آب در می‌آید. در این میدانی که برای بچه‌هایمان داریم تعریف می‌کنیم مثلاً دانشگاهش را ببینیم ولی مادری‌اش را نبینیم. مادری‌اش را ببینیم ولی رشدهای اخلاقی و فردی آن را نبینیم. این بد است.

به «نهضت کادرسازی» نیاز داریم

گفت‌وگوی تفصیلی با دکتر محسن رضایی پیرامون تبیینِ بیانیه گام دوم انقلاب؛

به «نهضت کادرسازی» نیاز داریم

| دکتر محسن رضایی

با گذشت چهل‌سال، انقلاب نیاز به یک افق و چشم‌اندازی داشت. رهبر انقلاب هم در چلّه‌ی دوم انقلاب این چشم‌انداز را ترسیم کردند که قاعدتاً این چشم‌انداز از جنس «جامعه‌سازی» و «تمدن‌سازی» است...

چالش‌های پیش‌روی دختران امروز

چالش‌های پیش‌روی دختران امروز

| سرکار خانم صفارهرندی
مهم‌ترین چالشی که دختران امروز ما دارند، این است که حقوق و مسئولیت‌هایشان را کامل نمی‌شناسند. آن اتفاقی که باید در خانواده‌های ما و در مدارس ما بیفتد متأسفانه نمی‌افتد. چه اتفاقاتی؟ بچه‌ها باید به یک جهان‌بینی برسند که در آن جهان‌بینی اراده و مسئولیت را خوب یاد بگیرند که ازجمله‌ی مسئولیت‌های الهی و دینی ما هست...

امام نوفل‌لوشاتو همان امام جماران است

گفتگو درباره تحول‌آفرینی‌های امام (ره)

امام نوفل‌لوشاتو همان امام جماران است

| حمیدرضا مقدم‌فر
رهبر انقلاب در بیاناتشان فرمودند که امام در سن جوانی فرمایش‌هایی داشتند و در سن پیری هم همان خطّ تحول‌خواهی را داشتند. چرا جوانی تا پیری امام تغییر نکرده؟ به این دلیل که امام در مسائل اساسی از جوانی تا پیری مبانی واحدی دارند که این‌ها تغییر نمی‌کند. امام در اصول و مبانی ثابت و استوار بودند.

راه اساسی فقرزُدایی «اشتغال‌آفرینی» است

چرا در مسئله عدالت نمره مطلوبی به دست نیاورده‌ایم؟

راه اساسی فقرزُدایی «اشتغال‌آفرینی» است

| حجت‌الاسلام حسین‌زاده بحرینی

معنای عملیاتی رسیدگی به معیشت مردم برای نمایندگان مجلس این است که باید فضای اقتصاد را به‌گونه‌ای بازسازی کنند که مردم بتوانند کسب‌وکار راه بیندازند و شغل ایجاد کنند. کارآفرین رغبت کند کارخانه بسازد، مزرعه‌ی کشاورزی ایجاد کند، کسب‌وکار راه بیندازد و مشاغل دانش‌بنیان توسعه پیدا کند.

«نظام اسلامی» بالاترین «ظرفیتِ عدالت‌خواهی» است

بایدها و نبایدهای تحول‌خواهی و عدالت‌‌طلبی در گفتگو با وحید جلیلی:

«نظام اسلامی» بالاترین «ظرفیتِ عدالت‌خواهی» است

| وحید جلیلی

 عدالت را نمی‌شود فقط از قدرت سیاسی خواست. دست مطالبه‌ی ما باید یقه‌ی اصحاب قدرت سیاسی را هم محکم بگیرد، ولی حتماً نباید در این منحصر بشود...

«شفافیت» و «همگانی‌سازی نظارت»؛ اولویت‌های مجلس یازدهم

رفع عقب‌ماندگی در عدالت و اصلاح اقتصاد در گفتگو با نائب رئیس مجلس؛

«شفافیت» و «همگانی‌سازی نظارت»؛ اولویت‌های مجلس یازدهم

| سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

اولین وظیفه‌ی مجلس ساد‌ه‌سازی و دومین وظیفه‌اش شفاف‌سازی است. هرچه فرآیندها طولانی‌تر باشند و افراد بیشتری در آن درگیر باشند، فساد بیشتر است. نمایندگان باید طیفی از نخبگانِ فاقد تعارض منافع را به‌کار گیرند...

نگاهی به تاریخ‌نگاری فرماندهی جنگ

نگاهی به تاریخ‌نگاری فرماندهی جنگ

| یدالله ایزدی

اگر مکان و نوع شهادت خیلی از فرماندهان صاحب نامی که به شهادت رسیدند را بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که این‌ها در مکان‌هایی حضور داشتند که منطقاً نباید در آن می‌بودند و باید با فاصله‌ی بیشتری عقب‌تر از نیروهای رزمنده قرار می‌گرفتند، ولی خیلی از فرماندهان ما در پیشانی نبرد شهید شدند.

انتخاب رهبری؛ یک فرایند مردم‌سالارانه

گفتگو با نویسنده کتاب «روایت رهبری» مطرح شد؛

انتخاب رهبری؛ یک فرایند مردم‌سالارانه

| سیدیاسر جبرائیلی

قائم مقام رهبری عنوانی بود که وجود خارجی نداشت. یعنی جعل شده بود و قانونی نبود. و اصطلاحاً در کشور جا افتاده بود. آقای منتظری به‌عنوان رهبر آینده و در چارچوب یک کار مقدماتی مجلس خبرگان تعیین شد. ولی در فروردین ۶۸ از این جایگاه برکنار می‌شوند و نهایتاً ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبر انقلاب انتخاب می‌شوند.

امام(ره) کار را تمام کردند

روایتِ دست اول آیت‌الله ری‌شهری وزیر وقت اطلاعات از ماجرای رهبری:

امام(ره) کار را تمام کردند

| آیت‌الله ری‌شهری

امام رحمه‌الله‌علیه می‌دانستند که اگر بعد از خودشان، آقای منتظری زمام امور را به‌‌دست گیرد همه ‌چیز عوض می‌شود. این مطلب را یکی از نزدیکان آقای منتظری خصوصی قبل از مطرح شدن مسئله‌ی مهدی هاشمی و قبل از اینکه این حرف‌ها پیش بیاید، به من گفت. این شخص به من گفت که انقلاب باید از ریشه عوض بشود! این عین حرفش بود.

روایت عصر روز چهاردهم

در جلسه مجلس خبرگان رهبری در سال ۶۸ چه گذشت؟

روایت عصر روز چهاردهم

| مسعود رضایی
در این گفت و گو مسئله‌ی قائم‌مقامی مرحوم آیت‌الله منتظری، جلسه‌ی ۱۴ خرداد ۶۸ خبرگان رهبری و نیز جلسه فوق‌العاده‌ی ۱۵ مرداد ۶۸ خبرگان رهبری مورد بررسی قرار گرفته است.

محجوب پرهیزگار

آشنایی با زندگانی مرحوم آیت‌الله محجوب؛

محجوب پرهیزگار

| حجت‌الاسلام والمسلمین شب‌زنده‌دار

حضرت آقا از زمانی که قم تحصیل می‌فرمودند با این جمعی که یکی‌شان هم مرحوم آقای محجوب بودند مرتبط بودند؛ در قم با هم دوست بودند و بحث و مباحثه داشتند و آقا با اینها آشنا بودند. چند بار هم حضرت ‌آقا از من سؤال فرمودند که آقای محجوب چطورند و احوال‌پرس ایشان بودند.

«معادله قدرت در منطقه» به نفع مقاومت رقم خورده است

وضعیت امروز رژیم صهیونیستی و نگاهی به آینده فلسطین

«معادله قدرت در منطقه» به نفع مقاومت رقم خورده است

| حسین امیرعبداللّهیان

مهم‌ترین پدیده‌ای که در دوران حیات سردار سلیمانی رخ داد، تغییر معادله‌ی قدرت به نفع مقاومت و به ضرر رژیم صهیونیستی بود که پس از شهادت ایشان هم جمهوری اسلامی با گام اول عملیات انتقام، نشان داد که انتقام بزرگِ خروج نیروهای آمریکایی از منطقه در راه است...

آرمان فلسطین، همزاد با تاریخ نهضت اسلامی است

بررسی پیشینه بیانات رهبر انقلاب درباره فلسطین؛

آرمان فلسطین، همزاد با تاریخ نهضت اسلامی است

| حجت‌الاسلام سعید صلح میرزایی
اولین اقدامی که در اسناد درباره حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص فلسطین ثبت شده، مربوط به سال ۴۲ و بعد از اتفاقات فیضیه است که پیامی را از طرف امام (ره) درباره لزوم مبارزه با صهیونیزم به علمای مشهد منتقل میکنند. دومین اقدام ثبت شده در یک سخنرانی در مسجد الجواد تهران در سال ۴۸ بوده و سومین اقدام هم به سال ۵۱ برمی‌گردد و جلسات تفسیر ایشان در مسجد امام حسن علیه‌السلام.

فکر و مدیریت جوانانه؛ حلال مشکلات کشور

تحلیل و تبیین بیانات رهبر انقلاب با تشکلهای دانشجویی

فکر و مدیریت جوانانه؛ حلال مشکلات کشور

| مهدی محمدی
حاج قاسم در شصت سالگی به دو معنا جوان بود. معنای اول، جوانی در فکر بود که دو شاخص دارد؛ شاخص اول فکر جوان انقلابی است که از اصول کوتاه نمی‌آید و شاخص دوم خلّاقیت است که راه‌های میانبر را پیدا می‌کند. معنای دوم جوانی، مدیریت جوانانه است. مدیریت جوانانه مبتنی بر خطر‌پذیری، ریسک‌ پذیری، توجه به تجربه در کنار دانش و پیگیری مسئله تا حل مسئله.

بهترین دعا برای خوشبختی جوانان

اهمیت و جایگاه دعای ۲۰ صحیفه‌ی سجادیه؛

بهترین دعا برای خوشبختی جوانان

| حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری

دعای مکارم الاخلاق بهترین دعا برای بهترین ایام عمر است که دوران جوانی باشد. لذا رهبر انقلاب پیشنهاد میکنند به  جوانها که با این دعا انس بگیرند. چون فضیلت‌خواهی در دوران جوانی این اقتضا را دارد که با این دعای نورانی به پیشگاه پروردگار متعال بروند و آخرت خودشان را بر اساس این نقشه بسازند.

جوگیری و بی‌آرمانی؛ مصادیق انحراف فعالیت دانشجویی

جوگیری و بی‌آرمانی؛ مصادیق انحراف فعالیت دانشجویی

| دکتر علی غلامی
در گفتمان‌سازی ما ابتدا باید این سؤال را بپرسیم که می‌خواهیم گفتمان تولید بکنیم که چه بشود؟ فرض کنید ما یک موضوعی را تولید و ترویج کردیم که گفتمان جامعه شد. خب بعدش می‌خواهد چه اتفاقی بیفتد؟ اگر یک موضوعی به‌درستی گفتمان بشود، مرحله‌ی دومی که خودبه‌خود ایجاد می‌شود جذب آدم‌ها است.

شهید آوینی چگونه روایت میکرد؟

شهید آوینی چگونه روایت میکرد؟

| مجید شاه‌حسینی
آوینی معتقد بود که نفسانیت فیلم‌ساز اگر غلبه پیدا بکند، پیام را زایل می‌کند، و دیگر نمی‌تواند پیام انقلاب و پیام دفاع مقدس باشد. در جنگ به‌دنبال تحولات روحی رزمندگان می‌گشت. از نظر او یک انفجار عظیم یا یک فتح بزرگ یا یک تک یا پاتک باشکوه مسئله نبود، مسئله‌ی او تحول روحی انسان‌ها بود...

قدرت فرهنگ و ابربحران کرونا

درباره ریشه‌های شکست اخلاقی-اجتماعی تمدن غربی

قدرت فرهنگ و ابربحران کرونا

| حامد حاجی‌حیدری
در قضیه‌ی ابر بحران کرونا قدرتِ فرهنگ معلوم شد. قدرتِ فرهنگ در جشنها ظاهر نمی‌شود، بلکه موقعی که مردم در مصائب همکاری می‌کنند و قدرت فراعالی نوع بشر را روی کره‌ زمین نشان می‌دهند، معلوم می‌شود. در جریان این بحران قدرتِ فرهنگِ مقاومت در فرهنگ‌های مقاوم در مقابل فرهنگ مادی‌گرا و فردگرای غربی خودش را نشان داد.

رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری با جوانان کمتر از سی سال

فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه خبر داد؛

رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری با جوانان کمتر از سی سال

| سردار علی جعفرآبادی
تقریباً تمام تیم‌های طراح و سازنده و کنترل‌کننده‌ ماهواره‌بر و ماهواره از جوانان این کشور هستند. بنده قاطعانه عرض می‌کنم که نود درصد این عزیزان سنشان کمتر از سی سال هست. و همه‌‌ی متخصصینی که نقش مستقیم در پروژه دارند بلااستثناء در دانشگاه‌های کشور تحصیل کردند و توسط اساتید ایرانی تربیت شدند...

برای رسیدن به «جهش تولید» باید گفتمان جهشی داشته باشیم

گفتگو درباره شعار سال و الزامات تحقق آن؛

برای رسیدن به «جهش تولید» باید گفتمان جهشی داشته باشیم

| عادل پیغامی

عده‌ای صرفاً به جهش‌های کمی فکر می‌کنند، ولی رهبر انقلاب به جهش‌های کیفی اشاره‌ کردند... ما باید عرصه‌های نو و تحوّل را در این جهش دخیل بدانیم؛ این‌ها نشان‌دهنده‌ یک منظومه‌ای از خواسته‌های رهبر انقلاب است. همین‌طور که ایشان سیستم ایمنی و بدن را مثال زدند، تولید و «جهش تولید» هم می‌تواند کشور را به اقتدار برساند.

روایتی از شورای افتای آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

گفتگوی منتشرنشده KHAMENEI.IR با مرحوم آیت‌الله سیدجعفر کریمی

روایتی از شورای افتای آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

اگر کسی بتواند جهت‌گیری قضایای فقهیه، قضایای کلامیه و قضایای فلسفیه را درک کند، در تشخیص مسائل موفق‌تر خواهد بود. از خصائص رهبر معظم انقلاب که این مسئله را مردم و خواص ما نمی‌دانند، درک ویژه ایشان از جهت‌گیری قضایا است.

ایران، همدل شد

گزارشی از رزمایش همدلی مردم ایران در شرایط کرونا:

ایران، همدل شد

| مرتضی بختیاری

سال گذشته در سی روز ماه مبارک رمضان کمیته امداد با اجرای پویش «افطاری ساده» ضمن توزیع ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار وعده غذای گرم میان نیازمندان اعتباری معادل ۷ میلیارد تومان جلب کمک‌های مردمی داشت اما در هفته‌ی اول ماه رمضان امسال از طریق پویش «ایران همدل» تاکنون بیش از ۷ میلیارد تومان رسیده که رقم قابل توجهی به‌شمار می‌رود ...

از قرآن برای مسائل زندگی قاعده‌سازی کنیم

از قرآن برای مسائل زندگی قاعده‌سازی کنیم

| حجت‌الاسلام محسن قرائتی

ما چند نفر تحصیل‌کرده داریم که بتوانند یک صفحه‌ از قرآن را بدون غلط بخوانند؟ نه اینکه حافظ قرآن باشند، بتواند قرآن را درست بخوانند. ما در تلاوت مشکل داریم. آن‌هایی هم که می‌خوانند، بعضاً غلط می‌خوانند. بعضی‌ها فقط قرآن را می‌خوانند و ترجمه‌اش را نمی‌خوانند. بعضی‌ها هم ترجمه‌اش را می‌خوانند، ولی تفسیرش را نمی‌خوانند...

«تبعیت از تصمیمات ستاد ملی» نتیجه حمایت‌های رهبر انقلاب بود

روایت وزیر بهداشت و درمان از اقدامات و حمایت‌های رهبر انقلاب در ماجرای مبارزه با کرونا:

«تبعیت از تصمیمات ستاد ملی» نتیجه حمایت‌های رهبر انقلاب بود

| دکتر سعید نمکی
من تردید ندارم که اگر حمایت‌های رهبر انقلاب نبود، ما نمی‌توانستیم گام‌های مؤثر خوبی در این رابطه و به این حدّت و شدت برداریم. مردم هم به‌شدت حمایت و صبوری کردند و در روز سیزده نوروز که مردم حتی از قبل از اسلام به دل طبیعت می‌رفتند، اما با حرف شنوی در خانه‌ها ماندند و این نشان از حمایت بالای مردم بود.

مواسات مردم، مقدمه ظهور امام زمان(عج) را فراهم می‌کند

گفت‌وگو درباره بیانات رهبر انقلاب در روز نیمه شعبان:

مواسات مردم، مقدمه ظهور امام زمان(عج) را فراهم می‌کند

| حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان
یکی از شرایط ظهور این است که مؤمنین بتوانند بین هم مواسات برقرار کنند. به این معنا که اگر من دارایی فراوانی‌ دارم و برادر مؤمن من به آن نیاز دارد فرقی بین من و او نباشد و با همدیگر خرج کنیم.

روایتی از نحوه حضور رهبر انقلاب در مسجد جمکران

خلوت انس و توسل...

روایتی از نحوه حضور رهبر انقلاب در مسجد جمکران

| حجت‌الاسلام رحیمیان
درباره حضور حضرت آقا در مسجد جمکران در این مدتی که بنده آنجا بودم، گاهی در فاصله‌های زمانی خیلی کم مثلاً در ظرف دو تا سه هفته و یا گاهی هم در فاصله‌های زمانی بیشتر ایشان به مسجد جمکران مشرف می‌شدند.

علم و جهاد در زندگی شهید صدر

علم و جهاد در زندگی شهید صدر

| حجت‌الاسلام والمسلمین اراکی

مرحوم شهید صدر قبل از دهه چهل، بحث ولایت فقیه را در عرصه سیاست وارد کرد و از همان وقت در عرصه سیاست مخلصانه و شجاعانه وارد شد. شهادت مرحوم شهید صدر به‌واقع شهادت انتخابی بود؛ خودشان این راه را انتخاب کردند و می‌دانستند که شهید می‌شوند...

آمریکا در کنترل کرونا درمانده است

بررسی سخنرانی رهبر انقلاب در روز عید مبعث در مجله تصویری نگار؛

آمریکا در کنترل کرونا درمانده است

فقیهی ممتاز که دنبال جایگاه علمی دنیوی نبود

روایتی از فعالیتهای مرحوم آیت‌الله کریمی در دفتر رهبرانقلاب؛

فقیهی ممتاز که دنبال جایگاه علمی دنیوی نبود

| حجت‌الاسلام احمد مروی

مرحوم آیت‌الله سیدجعفر کریمی استاد درس خارج بود و شاگردانی را تربیت کرد، اما نسبت به رهبر انقلاب برای خودش هیچ شأنی قائل نبود و هیچ حسابی باز نکرد. همه‌ی آن مقامات علمی و فقهی را در خدمت ایشان قرار داد...

شیاطین جنی وجود دارد اما تأثیرش محدود است

گفتاری از آیت‌الله عابدی درباره آیه ۱۱۲ سوره انعام

شیاطین جنی وجود دارد اما تأثیرش محدود است

| آیت‌الله عابدی
مردم درباره‌ شیاطین جن و انس دچار یک نوع افراط و تفریط شده‌اند. بعضی‌ها کلاً جن را انکار می‌کنند، بعضی‌ها هم هر مسئله‌ و گرفتاری را به جن نسبت می‌دهند. اصل مسئله‌ی جن وجود دارد و می‌تواند در زندگی انسان هم تأثیر بگذارد، اما این تأثیر حداقل و بسیار کم است.

امام زمان (عج) صاحب کشور ماست

گفتاری از آیت الله جاودان درباره توسل به حضرت بقیةالله (عج)

امام زمان (عج) صاحب کشور ماست

| آیت‌الله جاودان
انواعی از بلاها چه از طرف دشمن و چه از طرف بلایای طبیعی برای کشور ما پیش آمده، اما حل شده است و ا‌ن‌شاءاللّه این مشکل کنونی هم حل خواهد شد. و امیدوارم که به‌سرعت و به خیر و عافیت این بلا به عنایت حضرت صاحب‌الزمان از کشور ما دفع بشود. ایشان صاحب این کشورند و سرنوشت این کشور را رقم می‌زنند.

ظرافت‌ها و ظرفیت‌های تحقق شعار سال چیست؟

در گفتگو با رئیس اسبق رسانه ملی بررسی شد؛

ظرافت‌ها و ظرفیت‌های تحقق شعار سال چیست؟

| سیدعزت‌الله ضرغامی

در جلسه‌ای رهبر انقلاب به من گفتند که اینطور نشود که شعار سال را فقط همین دو هفته در گوشه‌ی تلویزیون بنویسید. درواقع میخواستند به من بگویند که مواظب باشید که در زمینه شعار سال کار کلیشه‌ای و کار نمایشی نکنید. 

جهش تولید با «تمرکز امکانات حکمرانی» محقق میشود

بررسی شعار سال ۹۹ در مجله تصویری نگار؛

جهش تولید با «تمرکز امکانات حکمرانی» محقق میشود

| مجید شاکری
سال ۹۸ یک آزمایشگاه فوق‌العاده‌ای بود که بفهمیم کدام یک از صنایعمان نه تنها در شرایط تحریمی دچار مشکل نشدند بلکه به‌صورت درون‌زا شروع به رشد کردند و کدام یک از صنایعمان دچار مشکل شدند. پس ما واقعاً می‌توانیم با تمرکز امکانات حکمرانی به جهش تولید برسیم.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی