others/home
نیروی قدس؛ پیش‌برنده اهداف و منافع ملی ایران

گفت‌وگو با استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

نیروی قدس؛ پیش‌برنده اهداف و منافع ملی ایران

| ابراهیم متقی
تفکر ژئوپلوتیکی جامعه‌ی ایران همواره بر این بوده است که نیروهایی پیدا کند که او را از تهدید ژئوپلوتیک خارج کند. برای این کار یا باید با قدرت‌های بزرگ ائتلاف‌سازی کنی که این را نمی‌پذیرند، یا باید با آنها ائتلاف کنیم که دست‌نشانده‌ی آن‌ها می‌شویم و یا باید با بازیگران منطقه‌ای همکاری کنیم.
طرح همه‌‌پرسی از فلسطینیان، منطبق بر ادبیات روز دنیاست

رئیس ستاد مرکزی فلسطین مطرح کرد؛

طرح همه‌‌پرسی از فلسطینیان، منطبق بر ادبیات روز دن...

| حسین اکبری
طرح همه‌پرسی که جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب آن را به دفعات مطرح کرده‌اند کاملاً منطقی، دموکراتیک و با ادبیات و زبان امروز جهان است. رژیم صهیونیستی اشغالگر که به انتخابات تن نمی‌دهد. دنیایی که ادعای دموکراسی و آزادی انتخابات دارند، چرا سکوت می‌کنند.
پایان شب صهیون

راه حل مقاومت، فردای روشن امیدبخش فلسطین را رقم می‌زند

پایان شب صهیون

آینده نهایی فلسطین روشن است؛ ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود و بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و سایر نقاط آن سرزمین اسلامی به آغوش جهان اسلام باز می‌گردد.
از سیاست‌گذاری تا دیپلماسی

واکاوی چگونگی تعیین سیاست‌‌خارجی در ایران و سایر نظام‌های سیاسی

از سیاست‌گذاری تا دیپلماسی

| ابوالفضل عمویی
روند تعیین سیاست‌خارجی و تعیین‌تکلیف در موضوعات امنیت ملی در داخل و خارج کشور یک کار شورایی و کلان است و دستگاه‌هایی مثل وزارت خارجه هم نقش دیده‌بانی دارند و هم جزئی از روند تصمیم‌سازی هستند.
سیاست خارجی منعکس‌کننده ماهیت حاکمیت است

گفتگو با معاون اسبق وزارت خارجه

سیاست خارجی منعکس‌کننده ماهیت حاکمیت است

| محمدجواد لاریجانی
سیاست‌خارجی را حکومت تعیین می‌کند، نه وزارت خارجه؛ در واقع یک سند بالادستی است که منعکس‌کننده‌ی ماهیت، شعار و اغراض حکومت است. البته دولت‌ها در آن نقش دارند، ولی ثابت می‌ماند.
قصه پر غصه یک سرزمین

نگاهی به فرایند اشغالگری صهیونیست‌ها از دریچه کتاب «صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد»؛

قصه پر غصه یک سرزمین

| علیرضا استادیان خانی
کتاب نشان می‌دهد انگلیس چگونه صهیونیسم سیاسی را زیر چتر حمایت مستقیم و غیرمستقیم خود آورد و در نهایت هم با تکه‌تکه کردن خاک و زمین و حریم فلسطین، کشوری جعلی روی سرزمین‌های اسلامی بنا کرد.
حاج قاسم دست دستگاه دیپلماسی را پر می‌کرد

گفتگو با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

حاج قاسم دست دستگاه دیپلماسی را پر می‌کرد

| محمد حسین صفارهرندی
دیپلماسی منهای قدرت میدان، فقط حرف است و ارزش مبنایی ندارد. آنچه که به حرف ارزش می‌بخشد، پشتوانه‌ی قدرت او در میدان عمل است. یعنی همه‌ی مجاهدت‌ها و خون دادن‌ها باعث می‌شود که مسئولان دیپلماسی کشور وقتی دارند حرف می‌زنند حرفشان معتبر باشد.
یک ایران موفق

آمارهای بین‌المللی حاکی از پیشرفت چشمگیر ایران بعد از انقلاب اسلامی است

یک ایران موفق

| وحید عزیزی
طبق محاسبه دفتر توسعه انسانی سازمان ملل، ایران در ابتدای انقلاب اسلامی، در شاخص توسعه انسانی به زحمت در بین کشورهای متوسط جای می گرفت، امّا این وضعیت در ۴ دهه بعد از وقوع انقلاب به‌نحوی تغییر کرد که جمهوری اسلامی ایران پس از کشورهای نپال و چین، سومین کشور موفق دنیا باشد.
مکتب پیروز

نگاهی به منطق حضور راهبردی و نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا

مکتب پیروز

مردم ما یادشان نرفته که پشت دیوارهای خرمشهر برای حفظ مرزهایمان می‌جنگیدیم. امروز اما به یاری خدا و مجاهدت رزمندگان رسیده‌ایم به پشت دروازه‌های اسرائیل. حالا دیگر دعوای استکبار با ما این است که چرا قدرت شما منطقه را فرا گرفته... آنچه از نظر ما عنصر اقتدار ملّی است، از نظر دشمنان ما یک عامل مزاحم است.
می‌خواست خودش قصه مردم را روایت کند

گزارشی به بهانه هشتمین سالروز درگذشت امیرحسین فردی

می‌خواست خودش قصه مردم را روایت کند

سالروز درگذشت آقای کیهان بچه‌ها بهانه‌ای شد تا دوباره یادی کنیم از مردی که حق بزرگی بر گردن هنر و ادبیات انقلاب دارد. چهره آرام و متین و بی‌حاشیه ادبیات انقلاب که یک نسل از بچه‌های ایران با کیهان بچه‌هایش خاطره داشتند.
راستی‌آزماییِ انتفاع اقتصادی از لغو تحریم‌ها، ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برد

راستی‌آزماییِ انتفاع اقتصادی از لغو تحریم‌ها، ۳ تا...

| مهدی محمدی
وقتی آن‌ها تعهداتشان را انجام بدهند، یک زمان معقولی باید وجود داشته باشد که ما مطمئن شویم لغو تحریم‌ها «اثر» و «انتفاع» اقتصادی تولید می‌کند. حداقل زمان ممکن برای راستی‌آزمایی اثر اقتصادی لغو تحریم‌ها، بین سه تا شش ماه است. این تنها فرمول راستی‌آزمایی معتبر است.
برای ایران قوی

انتخابات پرشور چه فایده‌ای به آحاد مردم می‌رساند؟

برای ایران قوی

انتخابات یکی از سرنوشت‌سازترین رویدادهای سیاسی کشور است. پس رهبری انقلاب اسلامی که بایستی «از حرکت کلی نظام مراقبت کند» نقش و مسئولیت مهمی در این پدیده دارد تا در قبال این رویداد سیاسی مهم، از ارکان اصلی نظام، یعنی جمهوریت و اسلامیت مراقبت کند.
هدایتگر همه دوران‌ها

یادداشتی درباره مهمترین برجستگی قرآن

هدایتگر همه دوران‌ها

در منطق اسلام، اداره‌ى امور مردم و جامعه، با هدایت انوار قرآنى و احکام الهى است و اولاً این هدایت به یک منطقه‌ی محدودی از زندگی بشر اختصاص ندارد؛ هدایت قرآنی، مربوط به همه‌ی گستره‌ی عظیم زندگی بشر است. ثانیا فقط براى سعادت آخرت نیست؛ سعادت دنیا را هم قرآن تأمین میکند.
دیپلماسی یک جنگ است!
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی