others/home
شهید فخری‌زاده چه ویژگی‌هایی داشت که دشمن از او میترسید؟

شهید فخری‌زاده چه ویژگی‌هایی داشت که دشمن از او میترسید؟

| عبدالحسین خسروپناه
شهید فخری‌زاده چه ویژگی داشت که دشمن چنین هزینه‌ای می‌کند تا ایشان را به شهادت برساند؟ ایشان یک شخصیت جامعی بود که سه ویژگی را با هم داشت. اوّل اینکه دانشمند هسته‌ای بود و دانش فیزیک هسته‌ای را متفکرانه می‌دانست. ویژگی دوم صفا، حالات عرفانی و ویژگی‌های اخلاقی بود و سوم، توان بسیار بالای مدیریتی بود که می‌توانست تیم‌های مختلف علمی را جمع کند و دستاوردی را به نتیجه برساند.
خودش را فدا کرد تا کشور آباد شود

روایتی از شخصیت علمی و مدیریتی شهید فخری‌زاده؛

خودش را فدا کرد تا کشور آباد شود

| سیدمحمودرضا آقامیری
دکتر فخری‌زاده یک متخصص فیزیک هسته‌ای بود و در عین حال نیازهای زمان خودش را می‌شناخت و می‌دانست در این زمان برای کارکردن باید خون داد، آبرو داد، زندگی داد و به‌عبارتی زندگی خودش را ویران کرد تا کشور خودش را آباد کند.
مجازات قطعی است

سخن‌هفته خط حزب‌الله ۲۶۵؛

مجازات قطعی است

در دستگاه محاسباتی نظام اسلامی، اقدام متقابل صرفاً به اقدام نظامی خلاصه نشده، بلکه منافع استکبار جهانی، آمریکا، رژیم صهیونیستی و اذناب آنها در منطقه را در حوزهی سیاسی، اقتصادی، علمی و حقوق  بینالمللی با چالشهای متعدد مواجه خواهد ساخت  و قانون "اقدام راهبردی برای صیانت از منافع ملت ایران و لغو تحریمها" نیز مقدمهای برای این مسیر خواهد بود.
امیرکبیر مقابل "نفوذ" ایستاد

بررسی تاریخی چالش‌های پیشرفت کشور؛

امیرکبیر مقابل "نفوذ" ایستاد

| موسی حقانی
امیرکبیر پی برده بود که برای پیشرفت ایران ابتدا می‌بایست مقابل نفوذ بیگانگان بایستیم. او هم با سیاست‌های انگلیس و روسیه در ایران و هم با عوامل داخلی آن‌ها برخورد داشت و خیلی محکم ایستاد. آنها هم در مسیرِ کارشکنی و ایجاد مزاحمت برای امیرکبیر افتادند و در حوزه‌ی داخلی هم عواملشان در ایران با امیرکبیر درگیر شدند.
بایدهای حوزه عصر انقلاب

گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه؛

بایدهای حوزه عصر انقلاب

حوزه‌ی عصر انزوا؛ یعنی شرایط اجتماعی و سیاسی مانع از نقش‌آفرینی گسترده‌ی حوزه می‌شود. حوزه در چهارچوب‌های محدودتر و فردی‌تر حرکت می‌کرده، ولی وقتی که از عصر انزوا بیاییم به عصر انقلاب و عصر حاکمیت، ناگهان می‌بینیم که قلمروهای وسیع و مطالبات گسترده مطرح می‌شود و حوزه‌ باید دامنه‌ی دانشی و بسط معرفتی پیدا کند.
دانشجویان را در خط انقلاب تقویت می‌کرد

روایتی از تلاش‌ها و مجاهدت‌های مرحوم اژه‌ئی؛

دانشجویان را در خط انقلاب تقویت می‌کرد

| مجتبی همدانی
ایشان واقعاً در ارتباط با دانشجویان خارج از کشور مجاهدت می‌کرد؛ آنجا فعالیت‌کردن کار ساده‌ای نیست و موانعی وجود دارد؛ دولت‌ها موانعی ایجاد می‌کنند؛ اینکه می‌توانست با آن‌ها ارتباط برقرار کند، کنفرانس و سمینار بگذارد، ارتباط‌های منظّمی داشته باشد و بتواند دانشجوها را تقریباً در خطّ انقلاب حفظ و تقویت کند، خودش یک مجاهدت است.
افراط‌گرائی لائیک روی دیگر افراط‌گرائی داعش است

بررسی شکل‌‌گیری بنیادگرایی سکولار در فرانسه؛

افراط‌گرائی لائیک روی دیگر افراط‌گرائی داعش است

| محمدباقر خرمشاد
چون فرانسوی‌ها خودشان را پیشتاز تمدن غرب در لائیسیته و سکولاریسم می‌دانند، بسیار بر اصول و بنیادهای سکولاریسم و لائیسیته تأکید می‌کنند. به حدی که باعث شکل‌‌گیری نوعی بنیادگرایی سکولار و لائیک در درون فرانسه شده است که شبیه بنیادگرایی در القاعده و داعش در درون جهان اسلام است.
اهانت به مقدسات وحشی‌گری مدرن است

بررسی ریشه اقدامات مکرون در گفتگو با سفیر اسبق ایران در فرانسه؛

اهانت به مقدسات وحشی‌گری مدرن است

| حمیدرضا آصفی
نقض‌کردن آزادی‌های اجتماعی به بهانه‌ی آزادی‌های فردی، نشانی از وحشی‌گری و ظلمت است. غرب به بهانه‌ی آزادی فردی در جهت ترویج زشتی‌ها و بسیاری از ناهنجاری‌ها برآمده که بتواند جوامع مختلف را از درون تهی کند. آن چیزی که در غرب دارد اتفاق می‌افتد و به مقدسات دیگران اهانت می‌شود و ابایی هم ندارند، وحشی‌گری مدرن است.
اقتصاد، امنیت یا سلامت؟

تحلیل نگاه رهبر انقلاب به دوگانه‌های دوران کرونا؛

اقتصاد، امنیت یا سلامت؟

| محسن سلگی
رهبر انقلاب در بیانات متعددشان از یک‌سو بر اقتدار و وحدت رویه‌ی حاکمیتی در مواجهه با کرونا تأکید کرده‌اند و از دیگر سو، بر عناصر مردمی و خودجوش تأکید دارند. ایشان در اینجا نیز توانسته‌اند میان دوگانه‌ی عقل و تجربه سازگاری ایجاد کنند؛ چنانکه میان آرمان و واقعیت؛ تکلیف و نتیجه؛ نظام و انقلاب و بسیاری از دوگانه‌های دیگر سازگاری و اقتران به‌وجود آورده‌اند. یکی از این دوگانه‌های ناظر به پدیده کرونا، دوگانه‌ی سلامت و سعادت و دوگانه‌ی اقتصاد و سلامت است.
عقلانیت تعالی محور در مقابل عقلانیت خودبنیاد

عقلانیت تعالی محور در مقابل عقلانیت خودبنیاد

| عباسعلی رهبر
عقلانیتی که در منطق رهبر انقلاب است آیا برگرفته از عقلانیت غربی است یا یک نوع نگاه تلفیقی و ترکیبی با عقلانیت غرب است و یا یک مفهوم دیگری است؟ عقلانیت در نگاه رهبر انقلاب بر خلاف عقلانیت غربی، تعالی‌محور است، نه خود بنیاد. همین عقل مبنای قبولی طاعت و مسئولیت اجتماعی- سیاسی می‌شود.
چه چیزی عقلانیت است؟

مفهوم‌پژوهی «عقلانیت» در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛

چه چیزی عقلانیت است؟

| سیدمهدی موسوی‌نیا
در اندیشه‌ی آیت‌الله خامنه‌ای، سازوکار عقلانیت مبتنی بر فرآیندهای متنوعی است و همچنین کاربست آن در حکمرانی سبب برخی نتایج و دستاوردها خواهد شد و طبیعتاً غفلت از این امر نیز خسارت به بار خواهد آورد.
برای شناخت بهتر آمریکا چه کتابی بخوانیم؟

معرفی چندکتاب از نویسندگان آمریکایی درباره وضعیت این کشور؛

برای شناخت بهتر آمریکا چه کتابی بخوانیم؟

| حمیدرضا غلامزاده
رهبر انقلاب اشاره به کتاب‌های متعددی کردند که یکی از این کتاب‌ها، کتاب «ترس؛ ترامپ در کاخ سفید» بود. این کتاب انحطاط در آمریکا را نشان می‌دهد. مجموعه‌ی کتاب‌های خوب دیگری در این حوزه به تازگی ترجمه شده که لازم هست به آن‌ها اشاره کنیم.
دموکراتها و جمهوری‌خواهان در فشار حداکثری به ما مشترک هستند

گفتگو با دکتر محمد مرندی درباره عملکرد دو حزب آمریکایی درمقابل ایران

دموکراتها و جمهوری‌خواهان در فشار حداکثری به ما مش...

| محمد مرندی
ترامپ و بایدن با هم تفاوت‌هایی در رفتار و منش دارند، ولی اصول حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نسبت به منطقه‌ و کشور ما متفاوت نیست. همین تحریم‌های موجود که علیه ایران وضع کردند، توسط آقای اوباما و بایدن ابداع شد. اینکه آقای ترامپ  بی‌ادبانه‌تر رفتار می‌کند خیلی فرقی نمی‌کند. مثل فرق بین یزید و معاویه است.
شهریاری و علیمحمدی مجذوب او بودند
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی