others/index
مطالبی از : حجت‌الاسلام برات‌محمد هدایتی -
تعداد مطالب : 17
مردم؛ صاحبان اصلی کشور

نگاهی به مبانی دینیِ جایگاه مردم در نظام اسلامی؛

مردم؛ صاحبان اصلی کشور

| حجت‌الاسلام هدایتی

در جمهوری اسلامی، نظام ارباب و رعیتی معنا ندارد؛ بلکه همه مردم، خود صاحبان حکومتند. همان چیزی که در روایات تعبیر می کنند به «کُلُّکُمْ رَاعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ» یعنی «مسؤولیت، مخصوص یک فرد و یک جمع نیست. بار بر دوش همه است؛ گاهی بیشتر و سنگینتر، و گاهی کمتر و سبکتر؛ «کلّکم راع».

هفت فرمان قرآنی در پیام حج

|یادداشت تحلیلی|

هفت فرمان قرآنی در پیام حج

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که آیات فراوانی درباره‌ی آن نازل شده است، مسئله‌ی روابط جامعه اسلامی با دیگر جوامع اسلامی و نیز با غیر مسلمانان است. در یک نگاه کلی، این وظایف سه دسته هستند: ۱. در برابر جوامع اسلامی دیگر ۲. در برابر غیر مسلمانان حربی ۳. در برابر غیر مسلمانان غیر حربی.

دعا؛ نیاز حتمی انسان

مروری بر دستاوردهای دعا در بیانات رهبرانقلاب؛

دعا؛ نیاز حتمی انسان

دعا یکی از نیازهای حتمی و اساسی مردم است؛ این با نیازهای مادّی از یک نظر تفاوتی ندارد، از یک نظر بالاتر از نیازهای مادّی مردم است. مردم احتیاج دارند به اینکه بخصوص در مسائل مهم، در قضایا یا حوادث مهم بتوانند این توسّل و این توجّه و این ارتباط با خدا و خواستن از خدا را داشته باشند.

مواسات فقط برای دوران سختی نیست

تحلیل مفهوم تمدنی «مواسات» در بیانات رهبرانقلاب

مواسات فقط برای دوران سختی نیست

مواسات یعنى به یکدیگر یارى رساندن و دیگران را در دسترنج و حاصل تلاشهاى خود، شریک ساختن. اگر افراد جامعه، دارایِ ثروت، علم و آبرویی هستند، می‌بایست به‌وسیله آنها خلأهاى اجتماعی را پر کنند تا جامعه‌ی اسلامی از قدم برداشتن در مسیر تقرب به خدا عقب نیفتد.

چرا باید صحیفه سجادیه بخوانیم؟

|یادداشت تحلیلی|

چرا باید صحیفه سجادیه بخوانیم؟

اولین و مهم‌ترین دلیلی که باید به صحیفه سجادیه توجه کنیم، آن را بخوانیم، تدبر کنیم، ترویج کنیم و در تحقق آن بکوشیم، این است که صحیفه سجادیه «جامعه‌ساز» است و اخلاق و معنویت جامعه را که اصلی‌ترین رکن تمدن اسلامی است، تقویت کرده و از انحراف و انحطاط جلوگیری می‌کند...

پاسداشت «ایام‌الله»

|یادداشت تحلیلی|

پاسداشت «ایام‌الله»

روش خداوند در تقویت ایمان انسا‌ن‌ها به امور غیبی، نادیدنی و باورناپذیر، ارائه‌ی «نشانه‌ها» است. همان‌طور که برای ایمان آوردن به «خدا» و «معاد» ما را به نشانه‌های پیرامونمان متوجه می‌سازد، برای ایمان آوردن به «قدرت الهی» و «وعده‌ی پیروزی» ما را به نشانه‌های پیرامونمان یعنی «ایام‌الله»ها، متوجه می‌سازد.

معجزه اخلاص

راز محبوبیت حاج قاسم از نظر رهبر انقلاب چیست؟

معجزه اخلاص

اکنون به برکت خون شهدای اسلام، به ویژه شهادت سپهبد شهید سلیمانی، جوانان زیادی شوق شهادت دارند و همه یک پرسش مهم دارند: «راه شهادت چیست؟» سپهبد شهید سلیمانی خود پاسخ این سؤال را داده است. او به همه مشتاقان شهادت این‌گونه می‌گفت «بدانید تا کسی شهید نبود، شهید نمی‌شود. شرط شهید شدن، شهید بودن است.»

پیام خون حاج قاسم‌ها چیست؟

یادداشتی بر مبنای مفاهیم قرآنی پیام رهبر انقلاب

پیام خون حاج قاسم‌ها چیست؟

بزرگترین اجر و برکت خون شهید، این است که آنانی که باقی مانده‌اند و در حال مبارزه و مقاومت هستند، از این مسیر خسته نمی‌شوند، مبارزه و مقاومت را ادامه می‌دهند و خون شهید را ضایع نمی‌کنند. «فضل همین شهادتها و به برکت خون شهدا، ملت ما، ملت سربلند و آبرومندی است و ملتها آبرو و عزت را این‌گونه باید پیدا کنند.»

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مفاهیم قرآنی تمدن‌ساز در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مستضعفین به «مؤمنانی» می‌گویند که در برابر مستکبرین می‌ایستند و با اینکه از طرف آن‌ها مورد ظلم واقع می‌شوند، در برابر آنها مقاومت می‌کنند تا به پیروزی نهایی برسند. خداوند جوامع را به دو گروه مستکبر و مستضعف تقسیم می‌کند و از مستضعفان با عنوان «مؤمنان» یاد می‌کند...

عمل صالح تمدن‌ساز است

تبیین مفهوم قرآنی عمل صالح در بیانات رهبرانقلاب؛

عمل صالح تمدن‌ساز است

عمل صالح باید متناسب با زمان باشد. لذا «ممکن است چیزی برای امروز صالح باشد، برای یک روز دیگر نباشد.» با این قید، انسان برای انجام عمل صالح، همیشه باید به خلأهای زمان خود توجه کند و ببیند چه چیزی در این زمان، مورد نیاز است و به همان عمل کند...

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

شرح نامه ۴۵ نهج‌البلاغه؛

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

| حجت‌الاسلام هدایتی
حضرت فرمودند من گمان نمى‌کردم تو دعوت جمعیتى را قبول کنى که نیازمندشان از نشستن بر سر آن سفره ممنوع باشد و تنها ثروتمندشان دعوت شود...

آیات مقاومت

بررسی نظریه «مقاومت» در قرآن

آیات مقاومت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سی‌امین سالروز رحلت امام خمینی فرمودند: «امام حقیقتاً بسیاری از آیات قرآن را با ایستادگی و مقاومت خود معنا کرد.» و در ادامه از جوانان مطالبه کردند که به آیات قرآنی در این زمینه مراجعه کنند. در این یادداشت شاکله مکتب مقاومت براساس آیات قرآن تبیین شده است...

جهاد کبیر راه مقابله با جنگ نرم است

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۵۲ سوره فرقان

جهاد کبیر راه مقابله با جنگ نرم است

در میان «جهاد»ها، آن جهادی که جامعه اسلامی همیشه با آن مواجه است و دائم در حال مبارزه و جهاد است، آن «جهاد کبیر» است. زیرا جهاد اکبر که جهاد با نفس است، یک مسئله‌ی عمومی است و همه با آن سر و کار دارند. جهاد اصغر، که جهاد نظامی است نیز همیشگی نیست و در بسیاری زمانها وجود ندارد.

معنای صبر، مقاومت است نه تسلیم شدن

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۱۵۳ سوره بقره

معنای صبر، مقاومت است نه تسلیم شدن

مترجمان صبر را سه گونه ترجمه کرده‌اند: ۱. صبر (بدون معادل) ۲. شکیبایی ۳. استقامت. تقریباً تمام استعمالات واژه صبر درباره مسائل اجتماعی، جهاد، مهاجرت و مبارزه با دشمنان است و موارد اندکی مربوط به امور فردی می‌باشد. لذا معنای «استقامت» با عرصه‌های اجتماعی، مبارزه با دشمنان و جهاد نیز سازگارتر است.

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۲ سوره بقره

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

تقوا اختصاص به انسانهای مؤمن ندارد مهمتر از آن مسیر رسیدن به ایمان و هدایت قرآن است. بر این اساس انسانهای بی‌ایمان نیز می‌توانند تقوا داشته باشند و همین تقوا و پرهیزمندی، باعث می‌شود، مورد هدایت قرآن واقع شوند و تبدیل به انسان مؤمن شوند.

درسنامه ترجمه قرآن

درس اول | آیه ۷ سوره حمد

درسنامه ترجمه قرآن

یکی از تفاوتهای معنایی در ترجمه آیه ۷ سوره حمد ترجمه «غیر» در عبارت «غیرالمغضوب علیهم» است. بنابر یک نظر معنای آیه این میشود که خدا انسان‌ها را سه گونه آفریده است: ۱. اهل نعمت ۲. مورد غضب ۳. گمراه. اما بر اساس نظر دیگر معنای آیه این می‌شود که انسان‌ها سه گونه نیستند...

چرا امام صادق (ع) به نهضت علمی روی آوردند؟

روش مبارزه با طاغوت

چرا امام صادق (ع) به نهضت علمی روی آوردند؟

امام درصدد براندازی ضلع سوم حکومت غاصبان -یعنی علم- بودند. آنها با تکیه بر قدرت علم، قدرت سیاسی خود را تثبیت می‌نمودند. به همین دلیل امام صادق (ع) یک مجاهد علمی و خستگی‌ناپذیر بودند تا این ضلع قدرت را از دست حکومت خارج کنند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی