others/index
مطالبی از : دکتر فؤاد ایزدی - عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران
تعداد مطالب : 13
آمریکا و معاهدات بین‌المللی؛ قانون جنگل

تحلیلِ کارشناس ارشد مسائل آمریکا از پایبندی دولت آمریکا به تعهداتش:

آمریکا و معاهدات بین‌المللی؛ قانون جنگل

| فؤاد ایزدی

تنها قانونی که آمریکا به آن معتقد است قانون جنگل است. تفکرشان این است که ما زور داریم و آنجایی که زور داریم بدون کوچک‌ترین دغدغه‌ای نسبت به قوانین بین‌المللی یا معاهدات بین‌المللی عمل می‌کنیم.

پایان ابرقدرتی

شواهد «افول آمریکا» در گفتگو با دکتر فواد ایزدی؛

پایان ابرقدرتی

| فؤاد ایزدی

اگر به تاریخ پانصد سال گذشته نگاه کنید، قرن شانزدهم پرتغالی‌ها ابرقدرت بودند. قرن هفدهم اسپانیایی‌ها. قرن هجدهم فرانسوی‌ها. قرن نوزدهم انگلیسی‌ها. قرن بیستم هم آمریکایی‌ها ابرقدرت بودند. هر صد سال یک‌بار، یکی از کشورهای اروپایی و آمریکا ابرقدرت بوده‌اند و بعد افول کرده‌اند. الان هم دوره‌ی افول آمریکا است.

چرا صحبت از «مذاکره با آمریکا» فشارها را بیشتر می‌کند؟

تحلیل دکتر فواد ایزدی از آینده تقابلِ ایران و آمریکا؛

چرا صحبت از «مذاکره با آمریکا» فشارها را بیشتر می‌کند؟

| دکتر فؤاد ایزدی

زمانی که ما صحبت از مقاومت می‌کنیم، اعلام این است که سیاست آمریکا شکست خورده است. لذا در این شرایط اگر مستقیماً یا غیر مستقیم و تلویحی صحبت از مذاکره بشود، تفسیر واشنگتن از این صحبت، تردید در شکست‌خوردگی سیاست دوره‌ی ترامپ خواهد بود.

آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا

| آقای فواد ایزدی
بعد از جنگ جهانی دوم حدود نیمی از اقتصاد دنیا دست آمریکایی‌ها بود. حدود پنجاه درصد. الان آماری که بانک جهانی داده می گوید الان ۱۵/۱ درصد اقتصاد دنیا دست آمریکایی‌هاست و همین بانک جهانی اعلام می‌کند که تا سال ۲۰۲۳ یعنی چهار سال دیگر این می‌شود ۱۳/۷ درصد.

آنچه درباره آمریکا نگفته‌اند

روایتی از تاریخ دویست ساله آمریکا

آنچه درباره آمریکا نگفته‌اند

اگر در مورد سرخ‌پوستان تخمین زده می‌شود که حدود شانزده میلیون نفر قتل‌عام شدند، تعداد سیاه‌پوستان کشته‌شده توسط آمریکایی‌ها حدود صد میلیون نفر است. آمارهایی که در کتاب‌های مرتبط با جمعیت جهان وجود دارد، در خصوص جمعیت آفریقا تکان‌دهنده است.

وطن امروز | نامه‌هایی به شرق و غرب

وطن امروز | نامه‌هایی به شرق و غرب

اگر جوانان اروپا و آمریکای شمالی به این پیام و مفاهیم آن توجه کنند و توصیه‌های آن را به کار گیرند، شاهد آن خواهیم بود که کشورهای غربی از مسیر غلطی که افول و سقوط حتمی در انتظار آنهاست نجات پیدا خواهند کرد.

با دوگانه «تعارض» و «تعامل» با غرب چه باید کرد؟

گفتاری از دکتر فؤاد ایزدی

با دوگانه «تعارض» و «تعامل» با غرب چه باید کرد؟

پرسشی که خوب است دانشگاه‌های ما به آن پاسخ دهند این ­است ­که امروز در این عرصه‌ی دوگانه‌ی «تعارض» و «تعامل» منافع در سطح جهان، چه باید بکنیم؟ چگونه منافع خود را تأمین کنیم؟  چگونه چالش­‌ها را حل و موانع را رفع کنیم؟

آیا دیوار بی‌اعتمادی کوتاه‌تر شده است؟

از فروردین تا تیر ۹۲؛

آیا دیوار بی‌اعتمادی کوتاه‌تر شده است؟

خصومت آمریکایی‌ها از زمان حضرت امام رحمه‌الله هم نسبت به ما بیشتر است و این به خاطر افزایش قدرت لابی اسرائیل نسبت به دهه‌ی هشتاد میلادی است.

آمریکا و ابرقدرتی‌اش

پرونده پیچ تاریخی / دکتر فؤاد ایزدی

آمریکا و ابرقدرتی‌اش

امروز میزان بدهی‌های دولت آمریکا بیش از ۱۶ هزار میلیارد دلار است / در یک نظرسنجی در آمریکا، اکثریت پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که کشورشان مسیر غلطی را طی می‌کند.

سفر اجباری نامزدهای انتخاباتی به سرزمینی دوردست

دکتر فؤاد ایزدی

سفر اجباری نامزدهای انتخاباتی به سرزمینی دوردست

ما در آمریکا با یک ساختار سیاسی مواجهیم که افراد یک کشور خارجی و مردمی که تابعیت آمریکایی ندارند، آن‌قدر ‌توان نفوذ در آن را دارند که اهمیت این افراد در انتخابات بیشتر از اهمیت افرادی است که تابعیت آن کشور را دارند.

حوزه‌های ضعف آمریکای امروز

گفت‌وگو با دکتر ایزدی درباره‌ی وضعیت داخلی آمریکا

حوزه‌های ضعف آمریکای امروز

 یکی از دلایل اصلی تضعیف موقعیت سیاسی آمریکا در دنیا به سبب مشکلات اقتصادی اخیر آمریکا است. دولت آمریکا حتی در تصویب بودجه‌های نظامی نیز مانند سابق نمی‌تواند هر چه را که بخواهد، اختصاص دهد. آمریکای امروز، در سه حوزه دچار ضعف است...

دموکراسی در آمریکا تابع اکثریت نیست

|یادداشت دکتر ایزدی، استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران|

دموکراسی در آمریکا تابع اکثریت نیست

این‌گونه نیست که لابی اسرائیل و سرمایه‌داری صهیونیست هر چهار سال یک‌بار شکل گیرد، بلکه این گروه به صورت مستمر و پیوسته با هیأت حاکمه و نمایندگان و حتی شخص رئیس‌جمهور آمریکا در ارتباط و تعامل است.

مثلث اسلام‌هراسی

به مناسبت پیام رهبر انقلاب به حجاج

مثلث اسلام‌هراسی

در آمریکا قوانینی است مبنی بر این‌که سخن‌های نفرت‌آور (hate speech) نباید در رسانه‌ها پخش شود و با افراد متخطی برخورد می‌کنند که الان این قانون را در رابطه با مسلمانان اجرا نمی‌کنند. این یک تصمیم کاملاً سیاسی است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی