others/index
مطالبی از : آقای محمدمهدی اسلامی -
تعداد مطالب : 16
شیعه‌ی تنوری

شیعه‌ی تنوری

رهبر انقلاب: من این درد درونی خودم را فراموش نمیکنم که در یک‌سال‌ونیم پیش، وقتی که شهید عالیمقام و سید عزیز و بزرگوار، شهید لاجوردی به شهادت رسید، یکی از روزنامه‌های آلمان نوشت ترور لاجوردی، ترور نیست! یعنی آنها عنوان ترور را هم عوض کردند. چرا؟ چون به‌وسیله‌ی ناراضیان داخلی انجام گرفته است! تبلیغات رسانه‌های دنیا این است.

درس‌‌های دیپلماسی در نامه‌های امام خمینی(ره)

درس‌‌های دیپلماسی در نامه‌های امام خمینی(ره)

افشای ماهیت مستکبرانه و نفاق‌گونه‌ی مقامات آمریکایی توسط امام خمینی تنها منحصر به چگونگی مواجهه‌ی ایشان با پالس‌های مثبت مقامات آمریکایی نمی‌شود، بلکه امام خمینی از هر فرصتی استفاده می‌کرد تا چهره‌ی اصلی «شیطان بزرگ» را به مردم دنیا و مخصوصا جهان اسلام بشناساند.

سقوط «جزیره ثبات» آمریکا به دست هیئتی‌ها

نقش هیئت‌ها در پیروزی انقلاب (۲)

سقوط «جزیره ثبات» آمریکا به دست هیئتی‌ها

آنتونی پارسونز، سفیر وقت انگلستان در ایران که اتاق محل کارش مشرف به مسیر تظاهرات بود، روایتی گویا از این واقعه ارائه می‌دهد: راهپیمایی تاسوعا و عاشورا از نظر عظمت و انضباط و یکپارچگی، نمونه و بی‌سابقه بود. سیل جمعیت موج می‌زد و ...

هیئت؛ قلب نهضت امام خمینی

گزارشی درباره نقش هیئت‌های حسینی در پیروزی انقلاب اسلامی (۱)

هیئت؛ قلب نهضت امام خمینی

محرم آن سال، محرم عجیبی بود؛ دسته‌های عزادار، یاری امام خمینی را همچون یاری سیدالشهدا در روز عاشورا می‌دانستند و ایران و قم را کربلا. اما یکی از زیباترین نقاط عطف عاشورای ۱۳۴۲، رویش حر انقلاب بود. آیت‌الله سید جعفر شبیری زنجانی در این‌باره می‌گوید ...

فتنه کارخانه جنرال!

خاطره‌ای از ماجرای مجادله‌ی کمونیست‌ها با آیت‌الله خامنه‌ای

فتنه کارخانه جنرال!

وقتی آقا به آن‌جا رفتند، کمونیست‌ها، کارگرها را در یک سالن جمع و با فریب تمام، تبلیغات منفی کرده بودند. یک‌بار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی آن روز فرمودند که من از روی نیمکت به صندلی می‌‌‌پریدم و صحبت می‌کردم تا آن‌ها نتوانند مزاحم شوند.

روایتی از یک تحصن

| گزارش |

روایتی از یک تحصن

اولین بیانیه‌ی روحانیون متحصن در هشتم بهمن‌ماه ۵۷ صادر شد. / این‌جانبان، به عنوان اعتراض به اعمال ضد انسانی دولت غیر قانونی بختیار از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه هشت بهمن ماه جاری تا بازگشت حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خمینی به وطن و به آغوش پُرمهر ملت، در مسجد دانشگاه تهران تحصن اختیار می‌کنیم ...

نقطه مرکزی التحریر مسجد بود

مشاهدات عینی زن ایرانی از نقش زنان مصری در بیداری اسلامی

نقطه مرکزی التحریر مسجد بود

زنان مصری حتی اگر از دو مانع فرهنگی و اقتصادی عبور می‌کردند و قصد فعالیت در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی را داشتند، با دیواری آهنین مواجه می‌شدند که برای عبور از آن مجبور به تأیید نظام فاسد بودند.

ملاقات در دادگاه

مراودات رهبر انقلاب و آیت‌الله طالقانی از زبان فرزند مرحوم

ملاقات در دادگاه

رهبر انقلاب: «من از پیش، آیت‌الله طالقانی را می‌شناختم، اما با ایشان از نزدیک دیدار خصوصی نداشتم. سال‌های 41 یا 42 بود که من در آن دادگاه شرکت کردم. آن موقع من تازه از زندان آزاد شده بودم و ...

سه دهه، سه فتنه

نُه دی، آزمون نهایی نظریه امام(ره)

سه دهه، سه فتنه

مسعود بنی‌صدر: «وجود انبوه افراد وفادار به آیت‌الله خمینی ... بیانگر این نکته است که او در وضعیت غیر قابل تصوری قرار داشت و علاوه‌بر این، می‌توانست با یک سخنرانی، اطلاعیه یا دعوت عمومی افراد بسیاری را به پای تظاهرات و نمازهای جمعه بکشاند.»

گزارشی از دوران طلبگی آیت‌الله خامنه‌ای در قم

گزارشی از دوران طلبگی آیت‌الله خامنه‌ای در قم

اگرچه آیت‌الله خامنه‌ای درس طلبگی را در مشهد آغاز کردند و بخش عمده‌ی تحصیل و تدریس ایشان در مشهد بود، اما دوران تحصیل ایشان در قم از مهم‌ترین دوران طلبگی و علمی ایشان به‌ شمار می‌رود.

لازمه نواندیشی علمی چیست؟

لازمه نواندیشی علمی چیست؟

هشدارهای رهبری در خصوص ترجمه‌ای نیاندیشیدن در علوم انسانی، حتی بعد از رخ‌نمون شدن آثار یک دهه بی‌توجهی به آن نیز همچنان مهجور است.

چه کسی آیت‌الله خامنه‌ای را پیشنهاد کرد؟

برای ریاست جمهوری

چه کسی آیت‌الله خامنه‌ای را پیشنهاد کرد؟

دستور کار این بود که حالا باید چه کنیم؟ حزب جمهوری در مجلس اکثریت داشت و حزبِ حاکم بود و همه توقع داشتند که حزب در این زمینه تصمیم بگیرد. از آن‌جا که دبیرکل حزب هم شهید شده بود، بنابراین باید دبیرکل جدید انتخاب می‌شد.

خاطراتی از همراهی آیت‌الله خامنه‌ای و شهید هاشمی‌نژاد

محور فعالیت‌شان امام بود

خاطراتی از همراهی آیت‌الله خامنه‌ای و شهید هاشمی‌نژاد

سید‌احمد‌آقا جلو آمدند و خبر شهادت آقای هاشمی‌نژاد را به امام دادند. امام فوراً دستشان را روی شقیقه‌هایشان گرفتند و پس از کمی تمرکز فرمودند: «انا‌لله وانا‌الیه‌راجعون» چند ثانیه‌ای ایستادند و...

مرد مباحثه

مرد مباحثه

بخشی از بحث‌های شهید هاشمی‌نژاد پاسخ به شبهاتی بود که عمدتاً برای نسل جوان آن زمان مطرح بود، چون ایشان در ادامه‌ی راه استاد مطهری معتقد بودند که باید به سؤالات جوانان در مورد مسائل دینی و اعتقادی پاسخ شفاف و روشنی داد.

ناگفته‌هایی از انفجار سال ۶۳ در نمازجمعه تهران

گفت‌وگو با محمود مرتضائی‌فر

ناگفته‌هایی از انفجار سال ۶۳ در نمازجمعه تهران

از آقا خواهش کردم اندکی به کنار جایگاه بیایند تا مردم را به آرامش دعوت کنم؛ البته هدف دیگری هم داشتم. می‌دانستم که امام خمینی خطبه‌ها را مستقیماً از طریق رادیو گوش می‌کردند. با این پیام، به امام رساندم که آقا سالم هستند.

یادگاری از امام

به مناسبت ۲۸ دی ۵۸ اولین نماز آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان امام جمعه تهران

یادگاری از امام

آیت‌الله خامنه‌ای به حکم امام (ره) وظیفه‌ی امامت نماز جمعه را بر عهده گرفتند. امام پیشتر در چهلم شهادت استاد مطهری، توصیه فرموده‌ بودند که «من پیشنهاد میکنم که آقای آقا سیدعلی آقا بیایند، خامنه‌ای»

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی