others/special
نامه دوستانه علامه طباطبایی به آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای

در جریان برگزاری پیش‌همایش بزرگداشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای رونمایی شد

نامه دوستانه علامه طباطبایی به آیت‌الله سیدجواد خا...

در جریان برگزاری نشست پیش‌همایش بزرگداشت آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای که صبح پنج‌شنبه چهارم آذر ۱۴۰۰، به همت مؤسسه پژوهشی‌فرهنگی انقلاب اسلامی در محل تالار موزه قرآن حرم مطهر رضوی برگزار شد، از سند «نامه دوستانه علامه طباطبایی به آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای» رونمایی شد.
متن این نامه دست‌نویس به این شرح است:
بعرض مقدس می‌رساند
امیدوارم که وجود مقدس عالی قرین عافیت و موفقیت بوده و ملالی نداشته و گاهگاهی بیاد ارادتمندان و اخلاص کیشان بیفتید. مرقوم مبارک که بیک لحاظ سرافرازی و بلحاظ دیگر تنبیه ارادتمند بود زیارت گردید. مسئلۀ تأخیر حواله چهارصدوپنجاه تومان باندازۀ ارادتمند را غرق خجلت کرده بود که خدا شاهد است اگر مرقومه شریفه زیارت نمیشد تا مدتی عریضه‌نگار نمیشدم خدا بحاج شیخ اسماعیل کتابفروش انصاف بدهد که پول ما را بعد از وصول یکماه و نیم تمام معطل کرد. بالاخره توسط آقای حاجی سید علی اصغر آقا خوئی زورکی وصول کرده حواله خدمت کردیم بهرحال الخیر فیماوقع لازمه بزرگی وآقائی‌تان تحمل مشاق و زحمات زیردستان است. راجع بسلسله نسب که مذاکره فرمودید هم باقای نجفی عرض شده و هم ببعض رفقا که مسافرت طهران کرده سپرده‌ایم. امیدواریم چند روز دیگر لفّا با عریضه دیگر ارسال محضر مبارک نمائیم. خدمت مبارک حضرت آقای آقامیرزا غلامحسین آقا سلام و ارادتمندی و تبریکات صمیمانه دارم. متمنی است گاهگاهی در آستان قدس یادآوری بنمائید. چندی است که کسالت دارم تب میکردم و سینه درد و زکام و غیره فعلا اگرچه چند روز است تب قطع شده لکن هنوز برء کامل حاصل نشده. خدمت حضرات حجج آقایان ملکی و خوئی و تبریزی و نخجوانی سلام دارم و بالخصوص حضرت آقای نجف‌آبادی سلام دارم خانواده خدمت محترم علیه عالیه اهل بیت و متعلقین سلام داشته و تقاضای دعای زیارت جدید دارند .خدمت محترم آقای عبائی هم سلام داشته و عذر زحمات میخواهم.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته
 محمدحسین طباطبایی    
 
خیلی دیر به معرفی آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای پرداختیم

دکتر موسی حقانی، در نشست پیش‌همایش بزرگداشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای:

خیلی دیر به معرفی آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای پرداخ...

| موسی حقانی
متأسفانه ما دیر به مسئله آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای پرداختیم و این هم ریشه در این دارد که ما پس از انقلاب در میزان توجه به شخصیت‌های دینی براساس فعالیت‌های خاص سیاسی‌شان اقدام کردیم و این به دلیل آدرس اشتباهی بود که قبل از انقلاب به مردم داده شد.
فقر اسناد در معرفی شخصیت‌های بزرگ علمی و دینی اندوهبار است

حجت‌الاسلام سید امید مؤذنی دبیر اجرایی بزرگداشت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای:

فقر اسناد در معرفی شخصیت‌های بزرگ علمی و دینی اندو...

| حجت‌الاسلام‌ مؤذنی
وقتی می‌خواهیم درباره افرادی چون آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای صحبت کنیم با فقر اسناد مواجه هستیم، درحالی‌که ایشان شخصیت بزرگی هستند و نبود منابع درباره ایشان اندوهبار است.
تبارشناسی علمی و اخلاقی از راه‌های بررسی شخصیتی چون آیت‌الله‌ سیدجواد خامنه‌ای است

دکتر ابوالفضل حسن‌آبادی در نشست پیش‌همایش بزرگداشت آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای:

تبارشناسی علمی و اخلاقی از راه‌های بررسی شخصیتی چو...

| ابوالفضل حسن‌آبادی
درباره آیت الله سید جواد خامنه‌ای یک بحث خاندانی نیز داریم. خاندان ایشان متشکل از چند خانواده معروف است که هزار سال نسب معین دارند و جایگاه‌شان در منطقه و کشور مشخص است.
شاگردی علمای تراز اول حوزه علمیه نجف از بارزترین ویژگی‌های شخصیت علمی آیت‌الله سید‌جواد‌ خامنه‌ای(ره) است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا مختاری، رئیس مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه:

شاگردی علمای تراز اول حوزه علمیه نجف از بارزترین و...

| حجت‌الاسلام‌ رضا مختاری
تعابیری که در اجازات ایشان هست جایگاه والای ایشان را نشان می‌دهد. مثلاً آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری بر خلاف شیوه معمول خود در تأیید اجازات درباره ایشان به تفصیل بیشتری اجازه را صادر کرده‌اند که همین نشان‌دهنده ارزش خاص این اجازه است.
نقاط عطف زندگانی حضرت آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای

استاد غلامرضا جلالی در نشست پیش‌همایش بزرگداشت آیت‌الله حاج سید جواد حسینی خامنه‌ای:

نقاط عطف زندگانی حضرت آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای

| استاد غلامرضا جلالی
آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای زمانی در نجف حضور داشتند که نجف یکی از بهترین دوره‌های علمی خود را پشت سر می‌گذاشت.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی