news/content
1394/01/20

بیانات در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام

در آستانه‌ی سالروز ولادت حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) (۱)
در حسینیه امام خمینی


بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
والحمد لله ربّ العالمین والصّلاة والسّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین. اللّهمّ صلّ علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها عدد ما احاط به علمک.
تبریک عرض میکنم این میلاد مسعود را به همه‌ی عاشقان ولایت، عاشقان نبوّت، عاشقان خاندان پیغمبر، دلباختگان فضیلت حقیقی. به شما عزیزان خوشامد عرض میکنم؛ یکایک شما دارای ارج و مقامی هستید که اشاره خواهم کرد و عرض خواهم کرد. قبل از شروع عرایضم یاد مرحوم آقای آهی (رحمة‌الله علیه) مدّاح متعهّد و پایبند و خیرخواه و پرتلاش را گرامی میدارم. (۲)
بنده مرحوم آهی را از سالهای اوایل دهه‌ی ۴۰ می‌شناسم. در مشهد یک جمعی از مادحان اهل‌بیت آمده بودند و ایشان فعّال بود؛ البتّه آشنایی‌ای پیدا نکردیم امّا من ایشان را شناختم و دیدم؛ سالهای متمادی ایشان را از دور می‌شناختیم؛ بعد هم از نزدیک خدمت ایشان رسیده بودیم. خدا ان‌شاءالله درجاتش را عالی کند، به‌معنای حقیقی کلمه، پابند و متعهّد و علاقه‌مند و بخصوص نسبت به جامعه‌ی مدّاح دارای احساس تعهّد و مسئولیّت بود. و هر سال ما ایشان را در اینجا زیارت میکردیم. رحمت خدا بر او باد؛ خدا ایشان را بیامرزد؛ خدا ما را هم بیامرزد!
سه مطلب را من عرض میکنم: یکی درباره‌ی شما است، درباره‌ی مدّاحی و درباره‌ی این حرفه‌ی بسیار شریف است؛ یکی درباره‌ی مسئله‌ی هسته‌ای است که امروز به یک مسئله‌ی رایج در کشور ما تبدیل شده است؛ یکی هم راجع به مسئله‌ی یمن است. این سه مطلب را من امروز به‌طور اجمال با شما عزیزان، و در واقع با ملّت ایران، مطرح میکنم.
درباره‌ی مطلب اوّل؛ حرفه‌ی مدّاحی حرفه‌ی بسیار باشرافتی است؛ چرا؟ چون در طول تاریخ کسانی بودند که ستمگران را، ظالمان را، زورگویان را مدح میگفتند و مدح میکردند؛ امروز هم هستند. امروز هم در دنیا کسانی هستند که زبان میگشایند به مدح پلیدترین انسانهای عالم، یا قلمهایشان را با مزد ــ با مزدی کثیف و پلید ــ در این راه به‌کار می‌اندازند؛ شما به‌عکس، زبانتان، نفَستان، حنجره‌تان، قدرت هنری‌تان در خدمت مدح فضیلت است. خاندان پیغمبر خاندان فضیلتند؛ سرتاپا فضیلت. مادح خورشید مدّاح خود است؛ (۳) شما در واقع با مدح فضیلت خاندان پیغمبر، مدح خودتان را هم میکنید و در واقع شرافت این شغل را نشان میدهید. من چند سال قبل از این، در همین مجلس مربوط به فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله علیها) این شعر را از مرحوم صغیر اصفهانی خواندم(۴):
در حدیث آمد که اندر لیلة‌الاسراء پیمبر
اشترانی دید، من خود اشتری زان کاروانم
گر نداری باور و حجّت همی خواهی نظر کن
بر کتاب مدح او در دست من کاین هست بارم(۵)
رحمت خدا بر صغیر اصفهانی. بنابراین شما کتاب مدح فضیلت را در دست دارید؛ این شرافت بزرگی است؛ خوش به حال شما؛ قدر بدانید این حرفه را، این خصوصیّات را و این فرصت را مغتنم بشمارید. این، نکته‌ی اوّل درباره‌ی مدّاحی.
نکته‌ی دوّم؛ امروز جامعه‌ی مدّاح کشور، فرصت بسیار بزرگی را در اختیار دارد؛ شما مجالسی تشکیل میدهید؛ جمعیّت‌های بزرگ، گاهی جمعیّت‌های هزاران نفری و غالباً هم جوان جمع میشوند پای منبر شما و پای خواندن شما و مدیحه‌سرایی و مرثیه‌خوانی شما؛ از این فرصت بهتر؟ این‌همه مخاطب، این‌همه دل آماده‌ی شنیدن و نیوشیدن، این همه نفوس آماده‌ی تربیت شدن در اختیار شما هستند؛ این فرصت است؛ اِغتَنِمُوا الفُرَص فَاِنَّها تَمُرُّ مَرَّ السَّحاب(۶). این فرصت را مغتنم بشمرید؛ از این فرصت بهترین استفاده را بکنید.
نکته‌ی سوّم؛ بهترین استفاده‌ی از این فرصت چیست؟ تبلیغ معارف دین؛ تبلیغ همان چیزی که این بزرگواران، این نشانه‌های عظمت و فضیلت برای خاطر آن، جانشان را کف دست گرفتند؛ این‌همه رنج بردند؛ این‌همه مصیبت کشیدند؛ حادثه‌ی عاشورا به‌وجود آمد؛ حوادث گریه‌آور صدر اسلام به‌وجود آمد. [اینها] برای چه بود؟ برای ترویج معارف دین بود. از این فرصت برای ترویج معارف دین، برای سوق دادن نسل جوان به عمل به دین، به عمل به شریعت، به عمل به مسئولیّتهای بزرگ این دوران استفاده کنید. امروز کشور ما، ملّت ما و دنیای اسلام محتاج درست فهمیدن، درست عمل کردن و ایستادگی کردن است. ملّت ایران الگو است؛ در میان ملّت، جوانان موتور حرکتند. این جوانها در اختیار شما هستند؛ یعنی شما با یک نگاه ملاحظه خواهید کرد که به یک معنا موتور حرکت دنیای اسلام، زیر کلید شما است. معارف دین را تبلیغ کنید.
آنچه را مردم احتیاج دارند و آنچه را این جوانها احتیاج دارند برای پاک بودن، برای پاک زیستن، برای سبک زندگی اسلامی، برای مسلمان شدن به‌معنای واقعی کلمه، برای عاقبت به خیری، به اینها یاد بدهید؛ این در اختیار شما است. کِی ما در طول تاریخ این‌همه مجلس داشتیم که در آنها این‌همه جوان جمع بشوند و دلهایشان را در اختیار شما بگذارند. در زمان ما و در دوره‌ی جوانی ما در مشهد اگر همه‌ی مدّاحها را میشمردند، از پنج شش نفر بیشتر نمیشدند، در تهران هم یک‌خرده بیشتر از این. این‌همه مجلس، این‌همه گوینده، این‌همه خواننده، این‌همه هنر، این‌همه صدای خوش، شعرا هم به‌کار می‌افتند و آنها هم شعر میگویند؛ از این فرصت استفاده کنید؛ این هم نکته‌ی بعدی.
و نکته‌ی آخر؛ پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوانها؛ گاهی ما یک کلمه‌ای میگوییم که یک گرهی در ذهن جوانِ مخاطب ما به‌وجود می‌آید؛ این گره را چه کسی میخواهد باز کند؟ این گرهی را که ما با بیان ناقص خودمان یا بیان غلط خودمان یا بی‌توجّهی و بی‌مسئولیّتی خودمان در ذهن این جوان به‌وجود می‌آوریم و عقیده‌ی او را دچار مشکل میکنیم، این گره چگونه باز خواهد شد؟ اینها مسئولیّت است. اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟ این شکر این نعمت است که خدا به شما داده؟ این صدای خوش نعمت است؛ این توانایی اداره‌ی مجلس نعمت است؛ اینها چیزهایی است که خدا به همه نداده است، به شما داده؛ باید این نعمتها را شکر بگزارید. بنابراین من جامعه‌ی مدّاح را از ته دل دوست میدارم؛ برایتان دعا میکنم؛ خداوند ان‌شاءالله به شماها توفیق بدهد، به شماها کمک کند؛ امّا این را هم عرض میکنم که انتظارات از جامعه‌ی مدّاح، امروز در جامعه‌ی ایرانی و در کلّ نگاه منطقه‌ای، انتظار بالایی است.
من درباره‌ی حضرت صدّیقه‌ی طاهره‌ی معصومه‌ی راضیه‌ی مرضیّه (سلام الله و سلام جمیع انبیائه و ملائکته و عباده الصّالحین علیها) چیزی نمیتوانم عرض بکنم؛ شما در بیانات خودتان مطالبی را بیان کردید، بنده هم زبانم قاصر است از اینکه مطلبی را عرض بکنم؛ [لذا] از این موضوع عبور میکنیم.
موضوع دوّم مسئله‌ی هسته‌ای؛ بعضی‌ها سؤال کردند و میکنند که چرا فلانی درباره‌ی مسئله‌ی هسته‌ای موضع نگرفته‌است؟ جواب این است که جایی برای موضع‌گیری وجود نداشته‌است. مسئولین ما، مسئولین هسته‌ای، مباشرین کار به ما دارند میگویند هنوز کاری انجام نگرفته، هیچ چیز الزام‌آوری بین دو طرف نگذشته است؛ چه موضع‌گیری‌ای؟ اگر از من بپرسند شما موافقید یا مخالف، میگویم نه موافقم، نه مخالف؛ چون هنوز اتّفاقی نیفتاده است؛ هنوز کاری نشده. همه‌ی مشکل بر سر آن جزئیّاتی است که بنا است بنشینند و یکایکِ آنها را بحث کنند؛ این را خود مسئولین هم گفته‌اند؛ هم به ما گفته‌اند، هم در مصاحبه‌هایشان به مردم این را گفته‌اند؛ همه‌ی مشکل بعد از این است. ممکن است طرف مقابل که یک طرفِ لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبّه در آوردن، اهل چک‌وچانه کردن، اهل از پشت خنجر زدن و اهل این‌جور کارها و سیاه‌کاری‌ها است، سرِ جزئیّات بخواهد کشور ما را، ملّت ما را، مذاکره‌کنندگان مارا در یک دایره‌ای محصور کند؛ ما هنوز هیچ چیز در اختیار نداریم، هیچ الزامی به‌وجود نیامده است. اینکه حالا تبریک میگویند، به بنده تبریک میگویند، به دیگران تبریک میگویند، بی‌معنی است، چه تبریکی؟ آنچه تا کنون انجام گرفته است نه اصل توافق و مذاکره‌ی منتهی به توافق را تضمین میکند، نه محتوای توافق را تضمین میکند؛ هیچ کدام را؛ حتّی تضمین نمیکند که این مذاکرات تا به آخر برسد و به یک توافق منتهی بشود؛ اینکه تا الان انجام گرفته، این‌جوری است؛ همه چیز مربوط به بعد از این است.
چند نکته را من در مورد مسئله‌ی هسته‌ای عرض میکنم. من البتّه هیچ‌وقت نسبت به مذاکره‌ی با آمریکا خوش‌بین نبودم. نه از باب یک توهّم بلکه از باب تجربه؛ تجربه کردیم. حالا اگر یک روزی ــ ما که در آن روز قاعدتاً نخواهیم بود ــ شماها ان‌شاءالله در جریان حوادث و جزئیّات و یادداشت‌ها و نوشته‌های این روزها قرار بگیرید، خواهید دید که این تجربه‌ی ما از کجا حاصل شده؛ تجربه کردیم. لکن با وجود اینکه من خوش‌بین نبودم به مذاکره‌ی با آمریکا، با این مذاکرات موردی، مخالفت نکردم، موافقت کردم؛ از مذاکره‌کنندگان هم با همه‌ی وجود حمایت کردم، الان هم حمایت میکنم. از رسیدن به یک توافقی که منافع ملّت ایران را تأمین کند و عزّت ملّت ایران را حفظ کند، صددرصد من حمایت میکنم و استقبال میکنم؛ این را همه بدانند. اگر کسی بگوید که ما مثلاً با توافق یا با رسیدن به یک نقطه مخالفیم، نه، خلاف حق و خلاف واقع گفته است. اگر یک توافقی انجام بگیرد که این توافق توافقی باشد که منافع ملّت را، منافع کشور را تأمین بکند، بنده کاملاً با آن موافقت خواهم کرد.
البتّه این را هم ما گفتیم که توافق نکردن بهتر از توافق بد است ــ که این حرف را آمریکایی‌ها هم میزنند ــ این فرمول، فرمول درستی است؛ توافق نکردن از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود [بهتر است]، توافق نکردن شرف دارد بر یک چنین توافق کردنی. این هم این مطلب؛ این نکته‌ی اوّل.
نکته‌ی بعدی این است که بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، میتوانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست؛ البتّه بنده احساس مسئولیّت میکنم، نسبت به این مسئله به‌هیچ‌وجه بی‌تفاوت نیستم، کلیّاتی وجود دارد که حالا اشاره هم خواهم کرد به بعضی از آنها؛ قبلاً هم در صحبتهای عمومی خطاب به مردم آنها را گفتیم؛ به مسئولین هم مفصّل‌ترش را گفتیم.
نکته‌ی سوّم؛ همان‌طور که عرض کردم بنده به مجریان امر اعتماد دارم؛ این را شما بدانید؛ این آقایانی که مشغول کار هستند، اینها افرادی هستند مورد اعتماد ما، من در مورد آنها هیچ تردیدی [ندارم]؛ در آنچه تا حالا بودند، ان‌شاءالله بعد از این هم تردیدی به‌وجود نخواهد آمد؛ هیچ تردیدی نسبت به آنها ندارم. لکن درعین‌حال جدّاً دغدغه دارم؛ این دغدغه ناشی از آن است که طرف مقابل بشدّت اهل فریب و دروغ و نقض‌عهد و حرکت در خلاف جهت صحیح است؛ طرف مقابل این‌جوری است. یک نمونه‌اش در همین قضیّه اتّفاق افتاد؛ بعد از آنکه که مذاکره‌کنندگان ما مذاکره‌شان تمام شد، بعد از چند ساعت بیانیّه‌ی کاخ سفید منتشر شد در تبیین مذاکرات. این بیانیّه‌ای که آنها منتشر کردند ــ که اسمش را میگذارند «فکت‌شیت» ــ در اغلب موارد خلاف واقع است؛ یعنی روایتی که اینها دارند از مذاکرات و از تفاهمهایی که انجام گرفته است میکنند، یک روایت مخدوش و غلط و خلاف واقع است. این بیانیّه را آوردند من دیدم؛ چهار پنج صفحه است؛ این چهار پنج صفحه در ظرف این دو سه ساعت که تهیّه نشده؛ در همان حالی که اینها داشتند مذاکره میکردند، این بیانیّه را هم نشستند تأمین کردند. ببینید، طرف این‌جوری است؛ دارد با شما حرف میزند، بر سر یک موضوعاتی تفاهم به‌وجود می‌آید، در همان حالی که دارد با شما حرف میزند، دارد یک اعلامیّه‌ای تهیّه میکند که برخلاف آن چیزی است که بین شما و او دارد میگذرد و تا مذاکره‌تان تمام شد، آن اعلامیّه را منتشر میکند! طرف این‌جوری است؛ طرف طرف بدعهدی است، طرف متقلّبی است. حرف میزنند، بعد هم خصوصی میگویند اینها برای آبروداری است؛ برای اینکه مثلاً در مقابل مخالفانشان در داخل کشورشان کم نیاورند، یک چیزهایی را اینها مینویسند. خب، این به ما ربطی ندارد. اگر بنا باشد که اینها ملاک عمل قرار بگیرد، آنچه آنها نوشتند، قطعاً ملاک عمل نخواهد بود. آنها البتّه درباره‌ی ما هم این حرف را میزنند. آنها گفتند که ممکن است بعد از آنکه این مذاکرات انجام گرفت، رهبری برای آبروداری یک اظهار مخالفتی بکند؛ کافر همه را به کیش خود پندارد. ما حرفمان با مردم بر مبنای اعتماد متقابل است؛ مردم به این حقیر ضعیف اعتماد کردند، بنده هم به تک تک این ملّت اعتماد دارم؛ به این حرکت عمومی اعتماد دارم؛ معتقدم «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة» (۷)؛ اعتقاد دارم دست خدا است که دارد کار میکند. بیست‌ودوّم بهمن را نگاه کنید، در آن سرما، در آن مشکلات؛ روز قدس را نگاه کنید، در آن گرما با آن دهان روزه؛ چه کسی مردم را می‌آورد در این خیابانها؟ چه گیرشان می‌آید از آمدن در این خیابانها؟ این دست خدا است؛ خدا را می‌بینیم، اعتماد میکنیم به این حرکت مردمی، به این احساس مردمی، به این صدق و بصیرت مردمی اعتماد میکنیم؛ حرف میزنیم باهم؛ آنها [=طرف مقابل] جور دیگری عمل میکنند، ما را هم با خودشان مقایسه میکنند. بنابراین دغدغه‌ی این حقیر وجود دارد؛ الان هم من دغدغه دارم که اینها چه خواهند کرد و چگونه عمل خواهد شد.
نکته‌ی بعدی؛ بعضی‌ها موافقت کردند، بعضی مخالفت کردند؛ در این مطبوعات ما، در این نوشته‌های [کشور] ما، در سایت‌های فضای مجازی و غیره، بعضی ستایش میکنند، بعضی هم مخالفت میکنند؛ به اعتقاد بنده مبالغه نباید کرد، عجله هم نباید کرد، باید ببینیم چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ البتّه من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام همین چند روز؛ مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است؛ همدلی و هم‌زبانی که ما گفته‌ایم(۸)، همدلی یک چیز زورکی نیست، یک چیز دستوری نیست که کسی دستور بدهد که مردم همدلی کنید، مردم هم بگویند چشم، این همدلی نمیشود؛ همدلی مثل یک گل است، مثل یک نهال و بوته‌ی گل است، باید نهال را نشاند در زمین، بعد از آن مراقبت کرد، آن را آبیاری کرد، از لطمه زدن به آن باید جلوگیری کرد تا این همدلی رشد کند؛ بدون این، همدلی نخواهد شد. همدلی از هم‌زبانی هم بهتر است، هم‌زبانی هم خوب است.
ای بسا هندو و ترک هم‌زبان
ای بسا دو ترک چون بیگانگان
پس زبان محرمی خود دیگر است
همدلی از هم‌زبانی بهتر است(۹)
همدلی لازم است؛ همدلی را باید به‌وجود آورد؛ همدلی را باید رشد داد. این توصیه‌ی من به همه است. الان فرصت خوبی است برای همدلی؛ یک عدّه‌ای مخالفند، یک عدّه‌ای اعتراض دارند؛ خیلی خب، مسئولین ما که مردمان صادقی هستند، مردمان علاقه‌مند به منافع ملّی‌اند، بسیار خب، یک جمعی از مخالفین را ــ از آن افرادی را که شاخصند ــ دعوت کنند، حرفهای آنها را بشنوند؛ ای بسا در حرفهای آنها یک نکته‌ای باشد که این نکته را اگر رعایت کنند، کارشان بهتر پیش برود؛ اگر چنانچه نکته‌ای هم نبود، آنها را قانع کنند؛ این میشود همدلی؛ این میشود یکسان‌سازی دلها و احساسها، و به تبع آن عملها. به نظر من بنشینند، بشنوند، بحث کنند. حالا ممکن است بگویند آقا ما سه ماه بیشتر زمان نداریم؛ خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید؛ چه اشکالی دارد؟ کمااینکه آنها در یک برهه‌ی دیگری هفت ماه زمان را عقب انداختند. خیلی خب، دوستان ما هم اگر چنانچه در این همدلی‌ها و هم‌زبانی‌ها و تبادل‌نظرها یک وقتی گرفته شد، چه اشکال دارد، وقتی گرفته بشود، یک خرده زمان آن تصمیمات نهایی عقب بیفتد؛ طوری نخواهد شد. این هم نکته‌ی بعدی.
نکته‌ی بعدی این است که این مذاکراتی که دارد انجام میگیرد ــ که بخشی از آن هم مذاکره‌ی با طرفهای آمریکایی است ــ فقط در موضوع هسته‌ای است؛ فقط. ما در هیچ موضوع دیگری فعلاً با آمریکا مذاکره نداریم؛ هیچ؛ این را همه بدانند؛ نه در مسائل منطقه، نه در مسائل گوناگون داخلی، نه در مسائل بین‌المللی؛ امروز فقط موضوع مورد بحث و مورد مذاکره، مسائل هسته‌ای است. حالا، این تجربه‌ای خواهد شد؛ اگر طرف مقابل از کج‌تابی‌های معمولی خودش دست برداشت، این یک تجربه‌ای برای ما میشود که خیلی خب، پس میشود در یک موضوع دیگر هم با اینها مذاکره کرد؛ امّا اگر دیدیم نه، این کج‌تابی‌هایی که همیشه از اینها دیده‌ایم باز هم وجود دارد و کج‌راهه دارند میروند، خب طبعاً تجربه‌ی گذشته‌ی ما تقویت خواهد شد.
طرف مقابل ما همه‌ی دنیا هم نیستند، به این هم توجّه بشود. گاهی در تعبیرات آدم می‌شنود ــ من گله هم کردم ــ از بعضی از دوستان که میگویند جامعه‌ی بین‌المللی! جامعه‌ی بین‌المللی را آنها میگویند، جامعه‌ی بین‌المللی‌ای در مقابل ما نیست؛ یک آمریکا و سه کشور اروپایی؛ همین. آنهایی که در این مسئله دارند با ملّت ایران لج‌بازی و کج‌تابی و بدعهدی و خباثت میکنند، یکی آمریکا است، یکی [هم] سه کشور اروپایی؛ کس دیگری در مقابل ما نیست. همین دو سال، دو سال و نیم قبل از این در همین شهر تهران، نمایندگان ارشد بیشتر از ۱۵۰ کشور آمدند، حدود پنجاه رئیس کشور در تهران در جریان جنبش غیرمتعهّدها که در تهران بود جمع شدند(۱۰)؛ مال دو سه سال پیش [است]، مال صد سال پیش که نیست؛ مال همین تازه است؛ جامعه‌ی بین‌المللی اینها هستند. اینکه ما مدام بگوییم «جامعه‌ی بین‌المللی باید اعتماد کند»، جامعه‌ی بین‌المللی کجا بود؟ جامعه‌ی بین‌المللی به ما کاملاً هم اعتماد دارد؛ در همین کشورها هم خیلی از ملّتهایشان، دولتهایشان را قبول ندارند. این هم نکته‌ی بعدی.
نکته‌ی آخر خواسته‌های بنده است. من یک خواسته‌هایی از مسئولین داشته‌ام که این را به آنها عرض کردم، گفتم و روی آنها اصرار دارم. یکی این مسئله است که بدانند دستاورد کنونی هسته‌ای ما چیز باارزشی است؛ این را بدانند؛ به چشم کم‌ارزش و چیز سبک به آن نگاه نکنند؛ چیز با ارزشی است. صنعت هسته‌ای برای یک کشور، یک ضرورت است. اینکه بعضی از روشنفکرنماها قلم بردارند و قلم بزنند که «آقا ما صنعت هسته‌ای را میخواهیم چه‌کار کنیم» این فریب است؛ این شبیه همان حرفی است که زمان قاجارها وقتی نفت کشف شده بود و انگلیسها آمده بودند میخواستند نفت را ببرند، اینجا دولتمرد قاجاری میگفت ما این مادّه‌ی بدبوی عَفِن را میخواهیم چه‌کار کنیم، بگذارید بردارند ببرند! این شبیه آن است. صنعت هسته‌ای برای یک کشور یک ضرورت است؛ هم برای انرژی، هم برای داروهای هسته‌ای که بسیار مهم است، هم برای تبدیل آب دریا به آب شیرین، و هم برای بسیاری از نیازهای دیگر در زمینه‌ی کشاورزی و غیر کشاورزی. صنعت هسته‌ای در دنیا، یک صنعت پیشرفته است، یک صنعت مهم است؛ این را هم بچّه‌های ما خودشان به دست آوردند؛ این انفجار ظرفیّتهای درونی و استعدادهای درونی بچّه‌های ما بود. حالا فلان کشور عقب‌افتاده، میگوید اگر ایران غنی‌سازی داشته باشد من هم میخواهم غنی‌سازی داشته باشم؛ خیلی خب برو تو هم غنی‌سازی کن؛ بلدی برو بکن(۱۱). ما که غنی‌سازی را از کسی نگرفتیم، استعداد درونی ما است؛ [اگر] شما هم استعداد درونی در ملّتت داری، برو غنی‌سازی کن؛ [این] بهانه‌گیری‌های بچّه‌گانه که بعضی از کشورها میکنند. غنی‌سازی و آنچه در زمینه‌ی هسته‌ای تا امروز پیش‌آمده است، یک دستاورد بسیار مهم است؛ این چیز کمی نیست. و این گامهای ابتدائی ما در این صنعت است. باید در این صنعت کار بشود، حرکت بشود، پیشرفت بشود. حالا چند کشور جنایتکاری که خودهاشان یا بمب هسته‌ای را علیه ملّتها به کار بردند مثل آمریکا، یا آزمایش کردند مثل فرانسه ــ فرانسه همین ده دوازده سال قبل از این سه آزمایش هسته‌ای پشت سر هم در اقیانوس کرد که اینها مخرّب است و محیط دریایی را نابود میکند؛ سه آزمایش هسته‌ای بسیار خطرناک؛ [در] دنیا هم یک جنجال مختصری کردند، بعد هم دهنها را بستند، تمام شد ــ اینها دارند به ما میگویند! ما دنبال انفجار هسته‌ای نیستیم، دنبال آزمایش هسته‌ای نیستیم، دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم؛ نه به‌خاطر اینکه آنها میگویند، [بلکه] به‌خاطر خودمان، به‌خاطر دینمان و به‌خاطر عقلمان. هم فتوای شرعی ما این است، هم فتوای عقلی ما این است. فتوای عقلی ما هم این است که ما امروز و فردا و هیچ وقت به سلاح هسته‌ای احتیاج نداریم؛ سلاح هسته‌ای برای یک کشوری مثل کشور ما مایه‌ی دردسر است که حالا تفصیل این بماند. بنابراین دستاورد هسته‌ای، بسیار مهم است و دنبال کردن این صنعت و صنعتی کردن کشور، بسیار چیز لازمی است؛ بایستی این مورد توجّه باشد.
مطالبه‌ی بعدی ما از مسئولین این بوده است که گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید. خوشبختانه اخیراً یکی از مسئولین محترم صریحاً گفت که ما به طرف مقابل هیچ اعتمادی نداریم و این خیلی چیز خوبی است. گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید، به لبخند او فریب نخورید، به وعده‌ی نقد که میدهد ــ وعده‌ی نقد، نه عمل نقد ــ اعتماد نکنید، [چون] وقتی خرش از پل گذشت، برمیگردد و به ریش شما میخندد! اینقدر اینها وقیحند. امروز که یک تفاهم اوّلیّه به‌صورت یک یادداشت و یک اعلامیّه منتشر شده است و هنوز هیچ کار نشده است و خود طرفین میگویند که الزامی وجود ندارد، همین حالا که توانسته‌اند این مقدار حرکت را بکنند، شما دیدید رئیس جمهور آمریکا در تلویزیون ظاهر شد با چه ژستی، با چه ریختی!
مطلب بعدی که ما به مسئولین گفتیم و به مردم هم عرض میکنیم، این است که در این جزئیّات مذاکرات ــ که خیلی هم این چند ماه آینده مهم است ــ اتّفاقی که باید بیفتد این است که تحریمها به‌طور کامل و یکجا بایستی لغو بشود. اینکه یکی از آنها میگوید تحریمها شش ماه دیگر لغو میشود، یکی میگوید نه ممکن است یک سال هم طول بکشد، یکی دیگر میگوید ممکن است از یک سال هم بیشتر بشود، اینها بازیهای متعارف معمول اینها است؛ اینها هیچ قابل اعتناء و قابل قبول نیست؛ تحریمها بایستی ــ اگر چنانچه حالا خدای متعال مقدّر فرموده بود و توانستند به یک توافقی برسند ــ در همان روز توافق به‌طور کامل لغو بشود؛ این باید اتّفاق بیفتد. اگر قرار باشد که لغو تحریمها باز متوقّف بشود بر یک فرایند دیگری، پس چرا ما اصلاً مذاکره کردیم؟ اصلاً مذاکره و نشستن پشت میز مذاکره و بحث کردن و بگومگو کردن برای چه بود؟ برای همین بود که تحریمها برداشته بشود؛ این را باز بخواهند متوقّف کنند به یک چیز دیگری، اصلاً قابل قبول نیست.
نکته‌ی بعدی که به مسئولین محترم تذکّر دادیم و به شما هم عرض میکنیم، این است که به‌هیچ‌وجه اجازه داده نشود که به بهانه‌ی نظارت، اینها به حریم امنیّتی و دفاعی کشور نفوذ کنند؛ مطلقاً. مسئولین نظامی کشور به‌هیچ‌وجه مأذون نیستند که به بهانه‌ی نظارت و به بهانه‌ی بازرسی و مانند این حرفها، بیگانگان را به حریم و حصار امنیّتی و دفاعی کشور راه بدهند، یا توسعه‌ی دفاعی کشور را متوقّف کنند؛ توسعه‌ی دفاعی کشور، توانایی دفاعی کشور، مشت محکم ملّت در عرصه‌ی نظامی، این بایستی همچنان محکم بماند و محکم‌تر بشود؛ یا حمایت ما از برادران مقاوممان در نقاط مختلف؛ اینها مطلقاً نبایستی در مذاکرات مورد خدشه قرار بگیرد.
تذکّر بعدی این است که هیچ شیوه‌ی نظارتی غیر متعارف که جمهوری اسلامی را به یک کشور اختصاصی از لحاظ نظارت تبدیل میکند، به‌هیچ‌وجه مورد قبول نیست. همین نظارتهای متعارفی که در همه‌ی دنیا معمول است، اینجا هم همان نظارتها [باشد]، و نه بیشتر.
نکته‌ی آخر در این زمینه؛ توسعه‌ی علمی و فنّی هسته‌ای در ابعاد گوناگون، به‌هیچ‌وجه نبایستی متوقّف بشود. توسعه باید ادامه پیدا کند، توسعه‌ی فنّی. حالا محدودیّتهایی را ممکن است لازم بدانند قبول بکنند، ما حرفی نداریم. برخی از محدودیّتها را قبول کنند، امّا توسعه‌ی فنّی حتماً بایستی ادامه پیدا بکند و با شدّت و قدرت پیش برود. این عرایض ما است، حرفهای ما به برادرانمان اینها است. این حرفها را ما در جلسات خصوصی هم گفتیم؛ عمدتاً در طول این یک سال و نیم با رئیس‌جمهور محترم، و بعضاً در موارد نادری هم به مسئول مذاکرات که وزیر محترم خارجه‌ی ما است گفتیم. این حرفهای من است؛ امّا حالا این خواسته‌ها را اینها با کدام شیوه‌ی مذاکراتی میتوانند تأمین کنند، این به عهده‌ی خودشان است؛ بروند بنشینند شیوه‌های درست مذاکراتی را پیدا کنند، از آدمهای مطّلع و امین بهره‌مند بشوند، از نظرات منتقدین مطّلع بشوند و آنچه را لازم است انجام بدهند. این هم مربوط به مسئله‌ی هسته‌ای.
مسئله‌ی یمن. سعودی‌ها بدعت بدی گذاشتند در این منطقه و البتّه خطا کردند، اشتباه کردند. کاری که امروز دولت سعودی در یمن دارد انجام میدهد، عیناً همان کاری است که صهیونیست‌ها در غزّه انجام دادند. دو جنبه دارد: یکی اینکه جنایت است، نسل‌کشی است، قابل تعقیبِ بین‌المللی است، بچّه‌ها را میکشند، خانه‌ها را خراب میکنند، زیربناها را نابود میکنند، ثروتهای ملّی را در یک کشور از بین میبرند؛ خب، این یک جنایت بزرگ است؛ این یک طرف قضیّه است؛ طرف دیگر قضیّه این است که سعودی‌ها در این مسئله خسارت خواهند کرد، ضرر خواهند کرد و به‌هیچ‌وجه پیروز نخواهند شد. دلیل خیلی واضحی دارد؛ دلیلش این است که توانایی‌های نظامی صهیونیست‌ها چندین برابر توانایی نظامی این سعودی‌های کذا و کذا [است]؛ چندین و چند برابر اینها، آنها توانایی نظامی داشتند؛ طرف مقابل آنها هم غزّه‌ی یک وجبی بود. اینجا طرف مقابل یک کشور است، یک کشور ده‌ها میلیونی؛ یک ملّت، کشور پهناور و وسیع. اگر آنها توانستند در غزّه پیروز بشوند، اینها هم خواهند توانست در اینجا پیروز بشوند؛ البتّه اگر آنها هم پیروز میشدند، باز پیروزی اینها احتمالش صفر بود؛ الان احتمالش زیر صفر است. اینها قطعاً ضربه خواهند خورد؛ قطعاً بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد. ما با سعودی‌ها اختلافات متعدّدی در مسائل گوناگون سیاسی داریم؛ امّا این را همیشه میگفتیم که سعودی‌ها در کار سیاست خارجی‌شان یک وقار و متانتی نشان میدهند؛ این وقار و متانت را هم از دست دادند. چند جوان بی‌تجربه، امور آن کشور را در دست گرفتند و دارند آن جنبه‌ی توحّش را غلبه میدهند بر جنبه‌ی متانت و ظاهرسازی؛ این به ضررشان تمام خواهد شد. من هشدار میدهم به سعودی‌ها، از این حرکت جنایت‌آمیزی که در یمن میکنند باید دست بردارند؛ این در این منطقه قابل قبول نیست. آمریکا هم البتّه از آنها دفاع میکند، حمایت میکند؛ طبیعت آمریکا این است، در همه‌ی قضایا طرف ظالم را میگیرد؛ طرف آن چهره‌ی بد را میگیرد، به جای اینکه طرف مظلوم را بگیرد؛ این طبیعت آنها است، اینجا هم همان‌جور دارند عمل میکنند؛ ولیکن ضربه خواهند خورد، شکست خواهند خورد. حالا جنجال درست خواهند کرد که «ایران در کار یمن دخالت کرد»؛ بله، این دخالت است؛ اینکه ما نشسته‌ایم اینجا دو کلمه حرف میزنیم، این میشود دخالت؛ [امّا اینکه] هواپیماهای جنایتکارشان آسمان یمن را ناامن کرده‌اند، آن دخالت نیست! آنها برای یک چنین دخالتی، بهانه‌های ابلهانه برای خودشان جور میکنند؛ این بهانه‌ها، نه از لحاظ منطق بین‌المللی قابل قبول است، نه ملّتها میپذیرند، و نه خدا میپذیرد.
بنابراین آنچه لازم است همین است؛ بایستی اینها هرچه زودتر دست از این جنایت و فاجعه‌باری بردارند. ملّت یمن یک ملّت بزرگی است، ملّت کهنی است، ملّت دیرینی است؛ هزاران سال سابقه دارد. این ملّت این ظرفیّت را دارد، این توانایی را دارد که بنشیند برای خودش تکلیف دولت را معیّن بکند. البتّه کسانی سعی کردند خلأ قدرت ایجاد کنند، جنجال درست کنند، مسائلی را که در لیبی متأسّفانه پیش آمده ــ که بسیار وضعیّت بد و رقّت‌باری امروز در لیبی هست ــ میخواستند همین اوضاع را در یمن [هم] به‌وجود بیاورند؛ خوشبختانه نتوانستند. جوانهای مؤمن، جوانهای علاقه‌مند و معتقدین به منهاج(۱۲) امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) توانستند بایستند در مقابل اینها؛ شیعه و سنّی و شافعی و زیدی و حنفی و همه جورشان ایستاده‌اند در مقابل هجمه‌ی دشمن و ان‌شاءالله پیروز خواهند شد و پیروزی متعلّق به ملّتها است.
پروردگارا! برادران ما در هر نقطه‌ی دنیا هستند پیروزشان بفرما؛ پروردگارا! دشمنان اسلام و دشمنان ملّتهای مسلمان را در هر نقطه‌ای که هستند مخذول(۱۳) و منکوب(۱۴) بفرما؛ پروردگارا! ما را با وظایفمان آشنا کن؛ ما را به وظایفمان عامل کن؛ روح مطهّر امام بزرگوار را با اولیائش محشور بفرما؛ ارواح طیّبه‌ی شهدا را با روح مطهّر حضرت صدّیقه‌ی طاهره (سلام الله علیها) محشور بفرما.
والسّلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

۱) در این دیدار، شماری از مداحان و شعرا با قرائت اشعار، به ذکر فضائل و محامد فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پرداختند.
۲) مرحوم علی آهی شاعر آئینی و مداح اهل‌بیت، شانزدهم فروردین سال جاری در سن ۸۷ سالگی در تهران درگذشت.
۳) مثنوی مولوی، دفتر پنجم
۴) ۱۳۷۲/۹/۱۴
۵) دیوان صغیر اصفهانی با اندکی تفاوت در برخی نسخه‌ها
۶) مستدرک الوسائل، ج ۱۲، ص ۱۴۲ (با اندکی تفاوت) «فرصتها را مغتنم بشمارید چرا که مانند ابر در حال گذر است»
۷) نهج‌الفصاحه، ص ۴۵
۸) اشاره به شعار سال ۱۳۹۴؛ «دولت و ملت؛ همدلی و هم‌زبانی»
۹) مثنوی مولوی، دفتر اول
۱۰) شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها، از هفتم تا یازدهم شهریور سال ۱۳۹۱ در تهران برگزار شد.
۱۱) خنده حضار
۱۲) راهِ آشکار
۱۳) خوار و ذلیل
۱۴) مغلوب

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 88 نظر ]
 • امین ،
  1395-09-18 - 11:48

  با سلام و تشکر از اعضا و کارکنان این سایت و تشکر از بروز رسانی فرمایشات مقام معظم رهبری
 • زهرا بیانی ،
  1394-03-30 - 02:31

  گرگ ها خوب بدانند گر پدر رفت تفنگ پدری هست هنوز،
  گرچه خوبان همگی بار سفر بربستند شیر مردی چو علی خامنه ای هست هنوز....
 • فرهاد ،
  1394-03-24 - 10:11

  سلام 
  از گردانندگان سایت تشکر میکنم
  به روز بودن ، مطالب مرتبط با واقع روز ، نرم افزار تلفن همراه ، گزیده بیانات و ... همه باعث شده که به یکی از بهترین سایت های مقامات تبدیل بشه 
  خدا خیرتان بدهد 
 • 1394-02-23 - 15:25

  جانم فدای رهبر . خدایا تا انقلاب مهدی خامنه ای رهبر به لطف خود نگهدار. آمین یا رب العالمین
 • مرتض‌بعذار ،
  1394-02-20 - 09:54

  روحم‌فدای‌رهبرم
  
  دل‌وجان‌رومیعزیز‌دلهایمان
 • زهرا رسالتي ،
  1394-02-16 - 14:50

  الحق و الانصاف كه صراحت اميرالمؤمنين ارث رسيده به فرزند برومند و مقتدرش ، امام تمام مسلمين امام خامنه اي .خدا رو شكر مى كنم كه سيد علي رهبرمه .اگر تمام روزم رو به سجده بگزرونم بازم كمه .
 • حمید رضا ،
  1394-02-16 - 13:52

  لطفا سخنان اقا مون رو خلاصه وار بنویسید.
 • یاسر شکری کمساری ،
  1394-02-06 - 15:02

  سلام آرزوی ما شهادت در راه اسلام عزیز است 
 • عفت ،
  1394-02-04 - 10:44

  رهبرم مولا و سیدم
  تا پای جان در رکابت خواهم ماند...
  خدا شما رو حفظ کند
 • حسن ،
  1394-02-01 - 13:58

  روحى لك الفدا يا امامى القائد الله ينصرك ويخذل اعداك ان شاالله
 • سرباز آقا ،
  1394-01-30 - 01:24

  آقا همیشه تمام مشکلات را با تدابیر بسیار خوبشان حل کرده اند.انشا الله این قضایا هم با تدابیر بسیار عاقلانه ی آقا حل میشوند.
 • پیرو ی رهبرم سید علی ،
  1394-01-27 - 15:50

  اقا جان درود بر بصیرت ظرافت دقت نظر و فرصت شناسی و سیاست انقلابی تان
  لبیک یا خامنه ای
 • حسینی ،
  1394-01-26 - 15:10

  سایه ات مستدام باد 
 • مهاجر ،
  1394-01-26 - 14:20

  بی نیازیم از جهان چون بهر زهرا سائلیم
  ما مطیع امر رهبر بر کلامش قائلیم
  زائرین اربعینیم و کنار دولتیم
  چشم ای سید علی ما همزبان و همدلیم 
  
  روحی فداک 
 • ف-روستائی ،
  1394-01-26 - 11:11

  جانم فدای رهبرم 
  لبیک یا سیدعلی
 • سرباز ولی امر مسلمین ،
  1394-01-26 - 09:53

  سید علی لب تر کند / جان را فدایش می کنم .
  بسیار سخنران کوبنده ای انجام دادند . خدا بحق امام زمان حفظتون کنه .
 • مهدی ،
  1394-01-26 - 09:02

  سلام ... من یه فرد وطن پرست هستم و طرف دار هیچ جناهی نیستم و فقط انسانیت و سربلندی سرزمینم برام مهمه
  ولی از رهبر برای این نظری که دارن در رابطه با توافق تشکر میکنم و غیرت ایشونو تحسین میکنم و بدونین ما پشت شما هستیم چرا که این زور نامه یا ننگ نامه ای که غربی ها دیکته کردن هست و استقلال ملی ما تا سالیان دراز از ما گرفته میشه و تبدیل به یک مسعمره میشیم و این برای من دردناک هست به قول شما محرمانه نداریم و باید همه چی به مردم بازگو بشه و این تیم مزاکره کننده متاسفانه به نفع ملی حرکت نمیکنه و انگار اصلا تمامیت مملکت مهم نیست براش مبادا مملکت و دست غربی ها بدن از شما استدعا دارم کاملا این مسعلرو زیر نظر داشته باشین ما امیدمون به شماست 
  از شما تشکر میکنم 
  سلامت و پایدار باشید خدافظ
 • حسین سالار زینب ،
  1394-01-26 - 06:04

  لبیک یا خامنه ای
  جانم روحم فدای رهبرم
 • امیرحسین ،
  1394-01-26 - 02:18

  هر کس سیدعلی رو اذیت کنه انگار که حضرت علی( علیه السلام) رو اذیت کرده...
 • 1394-01-26 - 00:26

  Drood bar imam khamenie 
 • محمدامین ،
  1394-01-25 - 23:14

  ماباولایت زنده ایم تازنده ایم رزمنده ایم 
 • حسین قدیری نژاد ،
  1394-01-25 - 22:56

  ای کاش مسؤولان وزارت خارجه و در رأسشون وزیر خارجه قدری ولایتمدار بودند و به فرمان رهبری تمکین می کردند و گزارش برگ مربوط به خودشون رو منتشر می کردند اما افسوس که هرچه می کشیم از عدم توجه به فرمایشات صریح امام امت می باشد. امت مسلمان ایران بیدار است و فرمایشات امام خامنه ای کبیر را از مسؤولین مطالبه دارد و اینچنین گستاخیها را بر نمی تابد. اگر آرامش دیده می شود آتش زیر خاکستر است و گرنه اثری از فتنه گران باقی نمی ماند.
 • حسین ،
  1394-01-25 - 18:40

  جانم فدای رهبرم
 • ابوذر ،
  1394-01-25 - 16:08

  سلام ای پیشوا و مولای ما
  ای شجاع ترین رهبر عصر ما
  ای خوارکننده مستکبران و ستمگران
  سخنانت همچون پیش، روشن بود و روشنگر... شفاف و بدون ابهام.
  مد ظلک العالی.
  خداوند متعال شما را حفظ کند و ان شاءالله امام زمان(عج) یار و یاورتان باشد
  که هست.
  برای سلامتی رهبر عزیزمان، آرامش دلهایمان، تاج سرمان
  صـــــــــــلـــــــــــوات
  اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
 • 1394-01-25 - 15:58

  عشق فقط عشق علی ***رهبر فقط سید علی
  
  
  هیچ رهبری مثل ایشون پیدا نمیشه....
  
  
  3>
 • رضا ،
  1394-01-25 - 15:14

  چشم منو امرولی  جانم فدای سیدعلی
 • سجاد ،
  1394-01-25 - 14:13

  لبیک یا حضرت ایت الله امام خامنه ای
 • س.احسان.از زنجان ،
  1394-01-25 - 10:41

  خدارا شاکریم بخاطر وجود رهبر عزیزمان.انشالله به لطف خداوند بارهبری امام خامنه ای بتوانیم مقدمات ظهور امام زمان عج را فراهم کنیم انشاالله
 • حسین ،
  1394-01-25 - 07:27

  مواضع حضرت آقا همیشه روشن ،بجا، بموقع ، در مسیر اسلام و اهل بیت علیهم السلام بوده است.میخواخم به ایشان عرض کنم آقاجان دوستتان داریم.
 • ...... ،
  1394-01-24 - 23:39

  خدا حفظتون کنه....فرمایشات زیبا و آرام و کوبندتون رو خیلی دوست دارم...
 • محمدامین ،
  1394-01-24 - 23:24

  جانم فدای رهبر
 • Syed Jawad Subzwari ،
  1394-01-24 - 22:39

  خداوند این رهبر مدبر را تا ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه عمر طولانی بدهد
 • ابراهیم فعله گریتا ز ،
  1394-01-24 - 22:28

  جانم فدای رهبرم سید علی صا حب زمان پشتو پناهت 
 • عقیله ،
  1394-01-24 - 12:18

  نفستان گرم حضرا آقا؛ 
  
  خدایا جانمان را فدای رهبرمان سید علی بفرما...
  
 • محمد ،
  1394-01-24 - 08:52

  دست خد ا بر سر ما  خامنه ای رهبر ما 
  خدا را شکر که چنین لطف بزرگی بر ما کرده به خاطر وجود رهبری آگاه ،شجاع ،با تدبر و...  انشاالله تا ظهور حضرت ولی عصر(عج) 
  
 • ناصر ،
  1394-01-24 - 08:46

  بسم الله الرحمن الرحيم
  لبیک یا خامنه ای
  با ولايت ميمانيم-راه ما از عاشورا است
 • علیرضا ،
  1394-01-24 - 00:46

  جانم فدای رهبر علیرضاازآسفیچ یزد
 • کسرا ،
  1394-01-24 - 00:25

  رهسپاریم با ولایت تا شهادت
 • سلمان روستایی ،
  1394-01-24 - 00:14

  با وجود آقا و راهنماییهای ایشان من نگران هیچی نیستم.کافیست رهبرم فرمان دهد تا جان دهن
 • محمدامین ،
  1394-01-23 - 22:18

  جانم فدای رهبرعزیزم
 • سیدعلی ،
  1394-01-23 - 17:22

  جانم فدای رهبر.عالی بود آقاجون 
 • به جرم عشق ،
  1394-01-23 - 17:00

  سلام آقا جونم
  جمکران رفتنتون قبول باشه...
  یعنی قبول هست..
  خوشا به دعا و زمزمه و نیایشتون با مولا و سید و امام زمانمون..
  شاید حال دلتون این بوده که:
  سایه معشوق اگر افتاد بر عاشق چه شد؟
  ما به او محتاج بودیم او به ما مشتاق بود..
  -----------------------------------------------------
  ممنون حضرت آقا..
  ممنون بخاطر سخنرانی اخیرتون..
  ممنون بخاطر وجودتون..
  به قول همین خانوم شافعی:
  سبز باشید سایه سر
 • کیومرث ،
  1394-01-23 - 16:52

  کثرت دلهای روشن آرزوی خیر اوست.
  حسرت جانهای خسته از زلال دیر اوست.
  در هدایت صدق گفتارش عیان در سیر اوست.
  «در طریقت هرچه پیش سالک آید خیراوست.
  در صراط مستقیم ایدل کسی گمراه نیست.»
 • رامین بهمنی ،
  1394-01-23 - 13:06

  جانم فدای رهبر
  لبیک یا خامنه ای
 • حمیده السادات ،
  1394-01-23 - 12:00

  جانم فدای رهبرم
 • فدایی شیفته آقا ،
  1394-01-23 - 09:29

  به حق که: «...اللَّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِ‌سَالَتَهُ...» (خدا داناتر است كه رسالت خود را در كجا قرار دهد.) (سوره مبارکه انعام: 124)
  این شعر هم پیشکش رسول زمان:
  ای که در علم و حکم پخته ای و خام، نه ای
  مایه عزت ایران، نه فقط خامنه، ای
  تو لسان الحق و محتاج نی و خامه، نه ای
  جان ما باد به قربان تو یا «خامنه ای»
 • یاسمین ،
  1394-01-23 - 08:05

  فدای این عزیزتر ازجان...
  خدایا از عمر ما بردار به عمر آقامون اضافه کن
 • مهدی ،
  1394-01-23 - 07:36

  روحی لک الفداء یا امام خامنه ای
 • خ-خ ،
  1394-01-23 - 07:03

  در سینه ی خود، کوه معانی داری/ هنگام سخن عجب بیانی داری/ تشبیه بدیع عزّتی آفاجان(مدظله العالی)/ با ماه و ستاره این همانی داری. لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم. بحمدالله یکی از مصادیق شعار؛ خامنه ای(مدظله العالی) خمینی(ره) دیگر است، ولایتش ولایت حیدر(ع) است، همین بیانات نغز و روشنگرانه است. 
 • سرباز ،
  1394-01-23 - 00:32

  ابالفضل علمدار   خامنه ای نگه دار
 • محمدامین ،
  1394-01-22 - 23:32

  جانم فدای آقام سیدعلی 
 • محمدامین ،
  1394-01-22 - 23:29

  جانم فدای رهبرم آقاجون عاشقتم
 • محمد اميري ،
  1394-01-22 - 23:16

  با سلام و عرض ادب خدمت رهبر عزيزم سخنراني اخير واقعا بسيار پر مغز و عالي بود و به اين رهبر افتخار ميكنم خداوند نگهدارش باشد.رادتمندم
 • فدایی سید علی ،
  1394-01-22 - 23:09

  والله قسم اگر آقا اجازه دهند مشت محکم خود را با اینکه نظامی نیستیم به سعودی ها و اعراب ضد شیعه و صهیونیست مآب نشان خواهیم داد. 
 • امیر فرخی ،
  1394-01-22 - 23:02

  سلام و درود به رهبر عزیزم.
  حقیقتا در هفته ای که گذشت بسیار نگران بودم و چشم انتظار آقا بودم که با بیانات دلگرم کننده خودشان دل پر از آشوب ما را هم آرامش ببخشند .
  بسیار صریح و شفاف و البته با وقار و متانت مثال زدنی....
  واقعا دلم آرام شد 
  آقاجان سایه ات مستدام باد ....
  یاعلی
 • 1394-01-22 - 22:16

  نفس بغير تو نخواهم براى کس بزنم....
  نفس بيشمارى به کلام شما بسته است آقاى عزيز...
 • الهام حسینی ،
  1394-01-22 - 22:06

  سلام. نمی دونم چطوری بگم آقا ععععععععععععععععاششششششششقتونم.... بی شما هررررررررررررررررگز... چرا گفتید ما که در آن روز قاعدتاً نخواهیم بود... آقا با این حرفها نکشید مارو..... جان ما بسته قربان شما.........
 • بنده خدا ،
  1394-01-22 - 20:03

  سلام
  از زحمات شما عزیزان هم که در سایت رهبری خدمت می کنید و مطالب را به این زیبایی دسته بندی می کنید و نمودار و نقشه ی راه تهیه می کنید سپاسگزارم و عرض می کنم که خدا قوت. وفقکم الله
 • محسن ،
  1394-01-22 - 19:34

  بسیار عالی و هوشمندانه
  خدارو شکر همچنین پیشوایی داریم در سایه ی حضرت ولیعصر اواحنا فدا
 • 1394-01-22 - 19:04

  جانم فدای رهبرم.
 • 1394-01-22 - 18:43

  لبیک یا خامنه ای
 • خ رضایی ،
  1394-01-22 - 18:26

  لبیک یا خامنه ای ،جانم فدای رهبرم ،من هم به نوبه خودم با این مذاکرات به هیچ وجه خوشبین نیستم
 • احمد انصاری ،
  1394-01-22 - 18:18

  قربون دغدغه های دلت برم آقا...
  ای کاش تیم هسته ای و در راس آنها مسئولین ارشد مذاکره کننده مثل حبیب بن مظاهر ، زهیر ، بریر و ... که شب عاشورا متوجه دغدغه های حضرت زینب(س) شدند و بسرعت رفتند اعلام وفاداری و بیعت مجدد کردند و مایه آسایش و آرامش خاطر آن بانوی گرامی را فراهم آوردند،این عزیزان هم همین کار رو میکردند ...
  خدارو شکر آقامون غریب نیست ولی از این ابراز دغدغه آقا دلم گرفت و گریه کردم... این عمار ... این حبیب... این زهیر ...
  خداوند لحظه به لحظه به عزتش بیفزاید و مارا فدایی ایشان بگرداند انشاا... .
  بعضی ها میگن ببینیم آقا چی میگه و چی میخواد. این اشتباهه اینکه هنر نیست قبل از اینکه آقا درخواستی یا حرفی بزنه و ما بگیم گوش بفرمانیم ... باید ببینیم میل آقا به چیه ... امیدوارم این لیاقت در همه ارادتمندان بوجود بیاید. انشاا...
 • 1394-01-22 - 17:32

  اقا جان ناقابلم فدایت
 • 1394-01-22 - 17:29

  جانم فذای رهبر
  
  اقا جان خسته نباشید
  
 • احمد مولایی همدم ،
  1394-01-22 - 17:28

  سلام به رهبر فرزانه انقلاب اسلامی؛ درود فراوان به حضرت امام خامنه‌ای ؛ بلاخره تو این دو سه ماه همه به این نتیجه میرسن که ازدنیای استکبار چیزی نسیبشان نمیشود اکه تمام مردم بیانات حضرت امام خامنه‌ای رو باتمام وجود حس میکردن انقدر به توافق دلنمیبستن جانم فدای رهبرم
 • 1394-01-22 - 16:59

  الحمدالله علي كل نعمه في كل حال
  اللهم حفظ قائداً الامام خامنه اي
 • مسعود ،
  1394-01-22 - 16:47

  من البتّه هیچ‌وقت نسبت به مذاکره‌ی با آمریکا خوش‌بین نبودم. نه از باب یک توهّم بلکه از باب تجربه؛ تجربه کردیم. نه از باب یک حالا اگر یک روزی ــ ما که در آن روز قاعدتاً نخواهیم بود ــ شماها ان‌شاءالله در جریان حوادث و جزئیّات و یادداشت‌ها و نوشته‌های این روزها قرار بگیرید، خواهید دید که این تجربه‌ی ما از کجا حاصل شده؛ تجربه کردیم.
  کنایه به بعضیها که چپ و راست میگن و می خوان جام زهر را به آقا بنوشانند!
 • محمد ايلاقي‌حسنيي ،
  1394-01-22 - 14:48

  زنده باد آن كه آزاده است و انقلابي. سايه‌ات مستدام...
 • نورالهدی ،
  1394-01-22 - 13:22

  اکنون که رسیدعیدوشدفصل بهار
  چون جنت عدن گشته ازگل گلزار
  یارب به گل گلشن توحید نبی(ص)
   ما را به تولای علی ثابت دار
  سایتون برسرمون مستدام ...آقاجان
 • فدایی ولایت ،
  1394-01-22 - 13:16

  سربازتم آقا،الهی قربونت برم،الهی فدات بشم،دردت بجونم آقا
 • محمد صالح مخملباف - تهران ،
  1394-01-22 - 13:02

  درود بر امام خامنه‌ای،
  انشاا.. ذاکرین جوان فرمایشات ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهند. امام راحل تأکید به زنده نگه داشتن عزاداری با شیوه اصیل، منطقی، صحیح و توأم با سوز قدیمی داشتند. و ایشان نیز فرموده‌اند نوآوری در امتداد شیوه گذشتگان...
  
 • میثم صیادیان ،
  1394-01-22 - 12:45

  درود خدا بر نائب بر حق امام زمان ، مثل همیش سخنرانی های و راه نمایی های عالی، دل ملتی را از تشویش رهانیدند ، تعجیل ظهور منجی عالم صلوات
 • مجتبی ،
  1394-01-22 - 12:35

  چگونه شکراین نعمت کنم.سرت سلامت ای عشق ما
 • حسین سهرابی ،
  1394-01-22 - 12:10

  الحمدلله رب العالمین.
 • عباس ،
  1394-01-22 - 11:50

  روحی لک الفدا 
 • یا علی ،
  1394-01-22 - 11:20

  خدا رهبرمان را حفظ کند عالی بود جدا عالی بود
 • محمد هادی زرگری ،
  1394-01-22 - 10:16

  سلام
  خسته نباشید
  یک سوال البته بی ادبی نباشه بختر نیست حالا که الحمدلله لفظ امام خامنه ای داره تو جامعه جا میفته شما که سایت رسمی دفتر هستید دیگه استفاده از این لفظ رو شروع کنید
  واقعا تشکر میکنم بابت زحماتتون
  التماس دعا یا حق
 • کاشانی ،
  1394-01-22 - 10:13

  باسلام امام خامنه ای عزیز حجت را بر همه تمام کرد 
 • مژگان شافعي ،
  1394-01-22 - 09:05

  جانم آقا جان
  مثل هميشه عالي و پرقدرت 
  
  سبز باشيد سايه ي سر
 • 1394-01-22 - 07:22

  کلام ایشون دلگرم کننده ست تا قبل از سخنرانی ایشون خیلی نگران بودم 
  ولایت فقیه حقیقتا یک هدیه ی الهی ست
 • محسن به یار ،
  1394-01-22 - 05:31

  لبیک یا خامنه ای
 • اسفندیار نوروزی ،
  1394-01-22 - 01:03

  با سلام
  
  
  جلال را بگویید که برخیزد
  که بنویسد
  که روشن کند چراغش را
  شاید کورسویی افتد بر دالانهای تاریک اندیشه شان
  شاید
  
  
  1.اشاره به کتاب غرب زدگی زنده یاد جلال آل احمد
  2. در وصف روشنفکر نما ها که مقام معظم رهبری بدان اشاره کردند
 • مقدم ،
  1394-01-22 - 00:19

  مردم ماانقدعزتمندوغیورندماسالهاتحریم هاراتحمل کردیم مشکلات بداقتصادی راتحمل کردیم جهاداقتصادی کردیم حتی اگرتوافق نشودوشرایط بازهم سختترشود بازازپانخواهیم ایستاد .پشت انقلاب وخون شهدایمان محکم می ایستیم وپیرو اماممان رهبرعزیزمان امام خامنه ای هستیم.
 • 1394-01-22 - 00:04

  سلام.ممنون آقا سایتون روی سرمون مستدام
 • ابوالقاسم رحمانی ،
  1394-01-21 - 23:45

  با سلام به جانب رهبر عظیم شان و افتخار آمیز سرزمین ایران و جهان اسلام حضرت آیت الله خامنه ای
 • صادق منافی ،
  1394-01-21 - 23:00

  خدا به ایشان طول عمر بدهد و دشمنانش را ذلیل کند.
 • کمال غلامی ،
  1394-01-21 - 22:36

  الحمدلله حضرت آقا آب پاکی رو ریخت دست دشمنان
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: همه بدانند نه در مسائل منطقه و نه بین‌المللی هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم/ مذاکره هسته‌ای تجربه‌ای خواهد شد/اگرطرف مقابل از کج‌تابی‌های معمولی‌اش دست برداشت، تجربه می‌شود که خب در موارد دیگر هم می‌شود با آنها مذاکره کرد/ اما اگر دیدیم باز هم کج‌راهه می‌روند مسلما تجربه‌ی گذشته‌ی ما تقویت می‌شود.
 • رهبر انقلاب: ما با سعودی‌ها در مسائل مختلف اختلافات متعددی داریم اما همیشه می‌گفتیم در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می‌دهند اما چند جوان بی‌تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه‌ی توحش را بر جنبه‌ی ظاهرسازی غلبه می‌دهندکه به ضررشان تمام خواهد شد.
 • رهبر انقلاب: سعودی‌ها باتجاوز به یمن خطا و اشتباه کردند و بدعت بدی را در منطقه بنیان گذاشتند/ کار سعودی‌ها در یمن مشابه جنایات صهیونیست‌ها در غزه است/ اقدام علیه ملت یمن،"جنایت، نسل‌کشی و قابل تعقیب بین‌المللی"است.
 • رهبر انقلاب: توانایی دفاعی کشور، مشت محکم ملت درعرصه‌ی نظامی است، این باید محکم بماند و محکمتر بشود/ حمایت ما از برادران مقاوم درنقاط مختلف جهان مطلقا نباید درمذاکرات مورد خدشه قرار بگیرد/ توسعه‌ی علمی و فنی حتما باید ادامه پیدا کند.
 • رهبر انقلاب: به مسئولین تذکرداده‌ایم به هیچ وجه نباید اجازه داده شود به بهانه‌ی نظارت،حریم امنیتی و نظامی کشور نفوذ شود/مسئولین نظامی مأذون نیستند به بهانه‌ی بازرسی، بیگانگان را به حریم امنیتی کشور راه دهند یا توسعه دفاعی کشور را متوقف کنند.
 • رهبر انقلاب: تحریم‌ها،اگر چنانچه به یک توافق رسیدند، در همان روز توافق باید لغو بشود/ می‌بینید که یکی (ازطرف مقابل) می‌گوید ۶ماه بعدازتوافق،یکی می‌گوید یک‌سال بعد تحریم‌ها برداشته می‌شود/ اگر لغو تحریم‌ها قرارست منوط به یک فرایند بشود،پس برای چه مذاکره کردیم اصلا.
 • رهبر انقلاب: به مسئولین گفته‌ایم به طرف مقابل اعتماد نکنید، به لبخند او فریب نخورید، به وعده‌ی نقد او اعتمادنکنید، چون وقتی خر او ازپل گذشت به شما می‌خندد/ دیدید ژست رئیس‌جمهور آمریکا را بعد از انتشار یک بیانیه‌ی صرفا مطبوعاتی.
 • رهبر انقلاب: ممکن است بگویند فقط ۳ماه وقت داریم، خب حالا ۳ماه بشود ۴ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید، کما اینکه طرف مقابل ما دردوره ای ۷ماه مذاکرات رابه عقب انداخت.
 • رهبرانقلاب: من هیچ‌وقت به مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم/با اینکه خوشبین نبودم با این مذاکرات موردی موافقت کردم و از مذاکره کنندگان حمایت کردم و می‌کنم/ با توافقی که منافع و عزت ملت را حفظ کند موافقیم/ اما توافق نکردن شرف دارد به توافقی که منافع و عزت ملت از بین برود.
 • رهبر انقلاب: همه چیز درجزئیات است، ممکن است طرف بدعهد مقابل بخواهد درجزئیات، کشور ما را محصور کند/ اینکه حالا به بنده و دیگران تبریک می‌گویند بی‌معنی است/ آنچه تاکنون انجام شده نه اصل توافق و محتوای آن را تضمین می‌کند، نه حتی اینکه مذاکرات تا به آخر برسد.
 • رهبر انقلاب دردیدار مداحان: می‌پرسند چرا فلانی(رهبری) درباره هسته‌ای موضع نگرفته/ جایی برای موضع‌گیری وجود نداشته/ مسئولین می‌گویند هنوز کاری انجام نشده و چیز الزام‌آوری نیست/نه موافقم نه مخالف.
جمله‌های برگزیده این دیدار
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی