news/index
سال:
1400-3-30
رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر محتشمی‌پور، درگذشت این روحانی مجاهد را تسلیت گفتند و فرمودند: «فعالیتهای مبارزاتی آن مرحوم که به خدمات انقلابی ایشان در دوران جمهوری اسلامی و مسئولیتهای مهم و آنگاه به جانبازی بر اثر اقدام تروریستی دشمنان منتهی شد، سابقه‌ی ارزشمند و افتخارآمیزی است که مشمول تفضّلات الهی و ذخیره‌ی اُخروی برای ایشان خواهد بود ان‌شاءالله». پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برای آشنایی بیشتر با این شخصیت مجاهد گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از دوستان مرحوم محتشمی‌پور انجام داده است. به گفته آقای انصاری، وجه ضدصهیونیستی شخصیت انقلابی محروم محتشمی‌پور هیچ‌گاه به حاشیه نرفت.

1400-3-24
خیلی‌ها که روزانه از شرق تهران و از مسیر بزرگراه شهید زین‌الدین به دیگر مناطق تهران رفت و آمد می‌کنند احتمالا نمی‌دانند که روزانه در حال عبور از کنار مرکزی هستند که کارهای بزرگی انجام داده است. کارهای بزرگی که همه توسط جوانان حزب‌اللهی انجام شده و مجامع بین‌المللی را نیز وادار به اعتراف کرده است. جوانانی که توانسته‌اند فعل «ما می‌توانیم» را به صورت عملی اثبات کنند. پایگاه KHAMENEI.IR برای اطلاع از کم و کیف این فعالیتها به گفتگو با دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان پرداخته است.

1400-3-24
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از مراکزی است که بیش از دو دهه با فعالیت در یک حوزه تخصصی، دستاوردهای زیادی برای کشور به ارمغان آورده است. دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معتقد است بخش زیادی از این موفقیت‌ها مرهون ثبات مدیریت است که با همراهی رهبر انقلاب حاصل شده تا این ستاد در رفت و آمد دولت‌ها آسیبی نبیند. ایران حالا چهارمین کشور جهان است که بخش زیادی از تولیدات علمی خود را به فناوریهای نانو اختصاص داده است. موفقیتی که با تلاش شبانه‌روزی جوانان ایرانی و با تکیه به علم و دانش خودشان حاصل شده است. پایگاه KHAMENEI.IR برای اطلاع از جزئیات فعالیت‌های جوانان ایرانی در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به گفتگو با دبیر این ستاد نشسته است.

1400-3-8
رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی (۱۴۰۰/۰۳/۰۶) درباره عملکرد یکساله مجلس شورای اسلامی فرمودند: «مجلس در یک سالی که گذشت نشان داد که هم پُرتلاش است، هم دارای همّت بلند است، هم کارآمد است. بحمدالله حضور نیروهای جوان و پُرتوان در کنار نیروهایی که یا سوابقِ تقنینی دارند یا سوابق اجرائی دارند، موجب شده است که این مجلس بحمدالله توفیقات خوبی را به دست بیاورد؛ هم در زمینه‌ی تصویب تعداد معتنابهی از لوایح و طرحها در موضوعات مهم و هم در زمینه‌ی حضور مردمی؛ حضور در میان مردم و دیدن صحنه‌های واقعی زندگی مردم که این سفرهای استانی رئیس محترم مجلس و رؤسای کمیسیون‌ها و بعضی از نمایندگان محترم حقیقتاً حرکت و اقدام بسیار خوبی است و باید ان‌شاءالله ادامه پیدا کند.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه گفت‌وگویی با آقای دکتر عبدالحسین روح‌الامینی، نماینده مجلس شورای اسلامی انجام داده است.

1400-3-2
همزمان با شیوع بیماری کرونا تعدادی از کشورهای دنیا پژوهش برای تولید واکسن را آغاز کردند. در جمهوری اسلامی ایران هم همزمان تعدادی از مراکز بهداشتی و درمانی در شرایط تحریم‌های سنگین ضدایرانی، تحقیقات برای تولید واکسن ایرانی کرونا را آغاز کردند. ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هم از یکی از این مراکز بود. با توجه به آنکه مراحل تولید واکسن ایرانی در ایستگاه‌های پایانی خود به سر می‌برد پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به گفتگو با دکتر حسن جلیلی مسئول گروه تحقیقاتی تولید واکسن ایرانی کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) پرداخته تا از کم و کیف فعالیت‌های این مرکز آگاه شود.

1400-2-21
 با گرم شدن تنور انتخابات و رقابت‌‌های سیاسی به تدریج وظایف بعضی نهادها مانند شورای نگهبان هم وارد دور تازه‌ای از فعالیت‌های خود می‌شود. پایگاه KHAMENEI.IR برای اطلاع از کم و کیف این فعالیت‌ها، مواضع و نقطه نظرات شورای نگهبان درباره وظایف و اختیارات جایگاه ریاست جمهوری و همچنین حداقل شرایط کسانی که خود را به‌عنوان نامزد در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهند به گفتگو با عباس‌علی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی این شورا پرداخته است. کدخدایی معتقد است این مساله که کسانی وارد انتخابات شده و بعد مدعی شوند اختیارات لازم قانونی را برای حل مشکلات کشور نداشته‌اند از جانب افکار عمومی پذیرفته‌شدنی نیست.

1400-2-20
با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان، یکی از موضوعات مهم، تشخیص و اعلام روز اول ماه مبارک رمضان و همین‌طور روز اول ماه شوال یا عید سعید فطر است. بر این اساس، ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب وظیفه دارد تا با بهره‌گیری از ۱۰۰ تیم‌ خبره‌ و متخصص، گزارشات دقیق خود از رؤیت هلال ماه‌های قمری را برای رهبر انقلاب ارسال کنند. رهبر انقلاب نیز پس از مطالعه‌ی دقیق گزارش‌ها و نظرات تخصصی این تیم‌ها، نظر خود را اعلام می‌کنند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در این‌باره گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا موحدنژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف و رییس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر رهبری انجام داده است.

1400-2-17
دکتر حسین اکبری از کارشناسان حوزه‌ی جهان اسلام و عرب است که مدتی هم به عنوان سفیر در این کشورها خدمت کرده است. او به سبب سال‌ها حضور در این حوزه شناخت خوبی از جهان اسلام و مسئله‌ی فلسطین دارد. دکتر اکبری با مرور تاریخی مسئله فلسطین معتقد است فرایند قدرت گرفتن مقاومت آغاز شده و جریان سازش و عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها هم به جایی نخواهد رسید.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR همزمان با روز قدس به بررسی مسئله‌ی فلسطین و اشغالگری هفتاد ساله صهیونیست‌ها در گفت‌وگو با دکتر حسین اکبری،  رئیس ستاد مرکزی فلسطین پرداخته است.

1400-1-21
نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۴ -شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان و با حضور معاون دبیرکل سرویس اقدامات خارجی اتحادیه‌ی اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده‌ی این نشست- از روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری در وین آغاز شده است. در گفت‌وگوهای این نشست، شروط ایران برای بازگشت طرفین به تعهدات خود در برجام پس از لغو عملی همه‌ی تحریم‌ها از سوی آمریکا و راستی‌آزمایی طرف ایرانی، بررسی می‌شود. جمهوری اسلامی ایران که پس از نقض تعهدات برجامی از سوی سه کشور اروپایی و خروج آمریکا از برجام، مطابق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اقدام به کاهش تعهدات خود کرده بود، در این گفت‌وگوها تأکید دارد تا لغو عملی همه‌ی تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی، به تعهدات سابق بازنخواهد گشت. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفت‌وگو با آقای کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده‌ی جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و از اعضای هیئت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی -که در مذاکرات وین حضور دارد- آخرین مواضع و مذاکرات جمهوری اسلامی ایران را بررسی می کند.

1400-1-16
همواره یکی از مهمترین سخنرانی‌های رهبر انقلاب خطاب به ملت ایران در ابتدای هر سال شمسی ایراد می‌گردد. امسال نیز ایشان در سخنرانی نوروزی (۱۴۰۰/۱/۱) مسائل مهمی از قبیل پیشرفت ملّت ایران، لزوم مدیریّت قوی و ضدّ فساد، ظرفیت‌های اقتصادی کشور، موانع تولید و راه‌های پشتیبانی از تولید، انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، تحریم و برجام را مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برای بررسی و تبیین برخی از این موارد در برنامه نگار سی‌وچهارم گفتگویی با آقای دکتر محمدجواد ایروانی، وزیر اقتصاد دوران دفاع مقدس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده است.

1400-1-16
 رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۱/۱) در تبیین موانع تولید در کشور، کمک نکردن بانک‌ها و نظام بانکی به تولید را از موانع مهم برشمردند و در ادامه به برخی از مصادیق پشتیبانی و فراهم کردن شرایط مناسب برای رونق تولید اشاره کرده و فرمودند: «شرایط دیگری هم بایستی رعایت بشود؛ مثل مبارزه‌ی با فساد. مبارزه‌ی با فساد خیلی مسئله‌ی مهمّی است که بایستی کانال‌های فساد و مجاری فساد بسته بشود که این در واقع به معنای اصلاح کردن نظام بانکی و اصلاح کردن گمرک و امثال اینها است که بایستی راه فساد بکلّی بسته بشود.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه و در برنامه نگار سی‌و‌سوم گفتگویی با آقای دکتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی انجام داده است.

1400-1-7
رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۱/۱) درباره سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران فرمودند: «فشار حدّاکثری آمریکا شکست خورد. آن احمق قبلی، این سیاست فشار حدّاکثری را برای این طرّاحی و اجرا کرده بود که ایران را در موضع ضعف قرار بدهد تا بعد، ایران به خاطر ضعیف بودن، مجبور بشود، ناچار بشود بیاید پای میز مذاکره، او هم هر چه میخواهد خواسته‌‌های مستکبرانه‌ی خودش را بر ایرانِ ضعیف تحمیل کند؛ هدفش این بود. خب او گم و گور شد و رفت، آن هم با آن افتضاح. و بحمدالله جمهوری اسلامی با قدرت و اقتدار ایستاده و به عزّت الهی، این کشور و این ملّت عزیز است. بنابراین بدانند که فشار حدّاکثری‌‌اش تا الان شکست خورده، بعد از این هم اگر چنانچه این دولت جدید آمریکا بخواهند فشار حدّاکثری را دنبال کنند، اینها هم شکست میخورند، اینها هم گم و گور میشوند میروند و ایران اسلامی، با قدرت، با عزّت هر چه بیشتر خواهد ماند.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در برنامه نگار سی‌و‌سوم گفتگویی در همین رابطه با آقای سیدمصطفی خوش‌چشم، تحلیلگر مسایل راهبردی و بین‌الملل انجام داده است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی