news/index
سال:
1399-4-14
در میز فرامتن شانزدهمین برنامه مجله اینترنتی نگار، طی گفتگو با قاضی اسدالله مسعودی مقام، رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی، به عزم جدی قوه قضائیه در دوره‌های مختلف از زمان آیت‌الله یزدی تا امروز برای برخورد با مفاسد اقتصادی چه در درون و چه بیرون از قوه اشاره شد و نقش قوه قضائیه در پیشگیری از بروز مفاسد نیز مورد واکاوی قرار گرفت.

1399-4-12
در گفت‌وگو با آقای دکتر محمد دهقان عضو حقوقدان شورای نگهبان و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی پرسیده‌ایم: به نظر شما این  نقص جدی در مسئله‌ی عدالت اولا ناشی از چه بوده است؟ و ثانیاً اولویت‌های کلیدی برای جبران بی‌عدالتی چیست؟
آقای دکتر دهقان در پاسخ به سؤال ما بر نقش پُررنگ مدیران عادل و عاقل در تحقق عدالت تأکید کرده، اصلاحات ساختاری را در گرو عزم و اراده‌ی مدیران ارشد و بر عملیاتی شدن اصل ۴۹ قانون اساسی برای تحقق عدالت و مقابله‌ی موثر با فساد تأکید می‌کنند.

1399-4-6
رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ی انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است». گام دومی که باید در چارچوب «نظریه‌ی نظام انقلابی» و با «تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی» به‌سوی تحقق آرمانِ «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه)» برداشته شود. به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در سلسله مطالب جدیدی به تبیین و تحلیل مبانی، جهت‌گیری‌ها و ابعاد گوناگون این بیانیه می‌پردازد. در گفت‌و‌گوی پیش‌رو، سردار سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی تفصیلی به تحلیل کلانِ این بیانیه و ابعاد مختلف آن پرداخته است.

1399-3-24
رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، ضمن پرداختن به موضوع تحول‌آفرینی‌های امام(ره)، تحول‌خواهی و الزامات آن را تبیین نمودند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگو با آقای دکتر حمیدرضا مقدم‌فر کارشناس ارشد مسائل سیاسی به تحلیل این سخنان پرداخته است:

1399-3-21
رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، ضمن پرداختن به موضوع تحول‌آفرینی‌های امام(ره)، تحول‌خواهی و الزامات آن را تبیین نمودند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگو با آقای وحید جلیلی فعال فرهنگی و مدیر دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی به تحلیل این سخنان و بررسی ابعاد و بایدها و نبایدها تحول‌خواهی و عدالت‌طلبی در جامعه‌ی امروز ایران پرداخته است. ضرورت مقابله‌ی همزمان با رویکردهای افراطی و تفریطی در این عرصه، نگاه برآیندی به دستاوردهای نظام، پرهیز از نگاه‌های آنارشیستی در عدالت‌خواهی و توجه به ظرفیتِ عظیم نظام اسلامی در تحققِ عدالت از نکات خواندنی این گفتگو است.

1399-3-21
 رهبر انقلاب اسلامی در پیام آغاز به کار مجلس یازدهم ضمن اشاره به عقب‌ماندگی در مسئله‌ی عدالت، رسیدگی به معیشت طبقات ضعیف و اصلاحِ خطوط اصلی اقتصاد کشور را خواستار شدند.
پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR، در گفتگو با آقای دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نائب رئیس اول مجلس یازدهم این مطالبات رهبر انقلاب از مجلس را مورد بحث و بررسیِ بیشتر قرار داده است.
گفتگو با ایشان از موضوع عدالت آغاز شد و سپس در زمینه‌هایی چون اصلاحات اقتصادی در کشور، مسئله‌ی سلامت نمایندگان، شفافیت و تعامل مجلس و دولت و... ادامه یافت. صحبت‌های ایشان درباره‌ی تعارض منافع و ضرورتِ ارتباط نمایندگان با نخبگان فاقد تعارض منافع از نکات خواندنی این گفتگو است.

1399-3-15
کتاب «روایت رهبری» در سه فصل و ۶۲۰ صفحه، روایت جامع و دست اولی است از «رسمیت و قانونیت یافتن رهبری حضرت امام خمینی رحمه‌الله با مصوبه مجلس خبرگان قانون اساسی»، «تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده توسط مجلس خبرگان رهبری و سپس عزل وی» و در نهایت، «تعیین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی».
آقای سید یاسر جبرائیلی، نویسنده کتاب «روایت رهبری» در گفت‌وگو  با ویژه‌نامه مجله اینترنتی نگار، خود با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMEMNEI.IR ضمن توضیح مختصری درباره‌ی این کتاب، مهمترین مقاطع انتخاب رهبری انقلاب از سوی مجلس خبرگان رهبری را بیان کرده است.

1399-3-15
ماجرای عزل آیت‌الله منتظری از رهبری آینده‌ی جمهوری اسلامی توسط امام خمینی رحمه‌الله و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام اسلامی از جمله مسائل مهم و حساس تاریخ انقلاب اسلامی است. آیت‌الله ری‌شهری در مقطع زمانیِ برخورد حضرت امام رحمه‌الله با آقای منتظری و همچنین در بُرهه‌ی ارتحال امام رحمه‌الله و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبریِ نظام، وزیر اطلاعات بوده است. ایشان همچنین در پرونده‌های مرتبط با آقای منتظری از نزدیک با حضرت امام رحمه‌الله در ارتباط بوده‌اند و به دلیل اشراف سیاسی و اطلاعاتی به تحولات آن بُرهه، از مسلط‌ترین افراد برای روایت و تحلیلِ «ماجرای رهبری» هستند.
آیت‌الله ری‌شهری در گفتگوی خود با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMEMNEI.IR ضمن بیان روایتی دست اول از ابعاد مختلف این موضوع، چراییِ برکناری آقای منتظری توسط امام خمینی رحمه‌الله و نیز اقدامات امام رحمه‌الله برای توجه دادن خواص و خبرگان نسبت به شایستگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای مسئولیت رهبری جمهوری اسلامی را تحلیل کرده‌اند.

1399-3-3

1399-3-3
مسئله فلسطین و بازپس‌گیری سرزمین اشغال شده توسط رژیم جنایتکار صهیونیستی، همواره یکی از مهمترین دغدغه های انقلاب اسلامی، از بدو شکل گیری تاکنون بوده است. در این عرصه، رهبر انقلاب اسلامی یکی از مؤثرترین نقش آفرینان بوده و هستند؛ از زنده نگه داشتن این موضوع در افکار عمومی ایران و جهان تا مطالبه از سیاست مداران منطقه و حتی دستور به اقدام عملی در جهت حمایت همه جانبه از مبارزین فلسطینی. پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR برای بررسی بیشتر ابعاد نقش‌آفرینی رهبر انقلاب درباره مسئله فلسطین، در نگار سیزدهم با حجت‌الاسلام سعید صلح میرزایی، پژوهشگر و استاد حوزه علمیه و گردآورنده کتاب فلسطین به گفتگو پرداخته است.

1399-3-3
رهبرانقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی (۱۳۹۹/۰۲/۲۸) فرمودند: «برای هر گونه تصمیم‌گیری و اقدامی بایستی به موقعیّت کنونی کشور توجّه کرد» و در ادامه موقعیت کشور را از سه زاویه دید تشریح کردند. برای بررسی بیشتر این نگاه، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در نگار دوازدهم، با آقای مهدی محمدی، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی به گفتگو پرداخته است.

1399-2-31
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا، با اشاره به رفتار جوامع غربی در قضیه ویروس کرونا، به ضعف‌ها و شکست‌های غرب در این قضیه اشاره کردند که به بیان ایشان، ریشه در فلسفه مادی تمدن غربی دارد. برای روشن‌تر شدن ابعاد و علل این شکست، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در نگار یازدهم، با آقای دکتر حامد حاجی حیدری، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به گفتگو پرداخته است.

1399-2-29
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا، با اشاره به لزوم ثبت افتخاراتی که ملت ایران در جریان مبارزه با ویروس کرونا خلق شد فرمودند: «کاش کسانی بتوانند مثل شهید آوینی این جهاد عظیم و عمومی را روایت کنند؛ همچنان ‌که شهید آوینی با آن بیان شیرین و زیبا و اثرگذارِ خودش توانست جزئیّات جبهه را برای ما روایت بکند و آن را ماندگار بکند. کاش کسانی بتوانند این کار را بکنند.» پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در نگار یازدهم، برای بررسی ویژگی مستندسازی شهید آوینی، با آقای دکتر مجید شاه‌حسینی، استاد سینما و رسانه به گفتگو پرداخته است.
 

1399-2-22
رهبر انقلاب در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت در ارتباط تصویری با هفت مجموعه تولیدی در هفت نقطه کشور سخنان مبسوطی درباره‌ی جایگاه کار و کارگر، الزامات جهش تولید و بهبود اقتصاد کشور ایراد کردند. مجله اینترنتی نگار KHAMENEI.IR در گفتگو با دکتر عادل پیغامی، اقتصاددان به تبیین و تحلیل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این برنامه پرداخته است.

1399-2-11

1399-2-10
از اواخر سال ۹۸ شیوع ویروس کُرونا به یکی از مهم‌ترین مسائل جامعه‌ی ایران تبدیل شد. مسئله‌ای که بخش عمده‌ای از اذهان و افکار عمومی را متوجه خود نمود و از ابعاد مختلف بهداشتی و درمانی، اقتصادی و ... مشکلاتی را در کشور ایجاد کرد. اما از سوی دیگر و در زمینه‌ی مقابله با این «ویروس منحوس» نیز اقدامات و تلاش‌های زیبا و ماندگاری رقم خورد. همراهی‌های اقشار مختلف مردم با توصیه‌های مسئولین، صحنه‌های ایثار کادرهای بهداشت و درمان و فعالیتهای خودجوش و جهادی و خیرخواهانه برای کمک به بیماران و نیازمندان صدمه دیده از این بیماری و... گوشه‌هایی از سرزندگی و همبستگی ایران اسلامی را به نمایش گذاشت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی از همان اولین روزهای به وجود آمدن این مسئله، مجموعه توصیه‌ها، دستورات و اقداماتی را دنبال کردند. «توصیه‌هایی به مردم در جهت فرهنگ‌سازی»، «تبیین ابعاد این مسئله از زاویه‌ی نگاه دینی و براساس مبانی اعتقادی»، «دستورات حاکمیتی گوناگون»، «کمک به وزیر بهداشت و درمان به‌عنوان رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا»، «حمایت از تلاش‌های مسئولین دولتی»، «دستور به نیروهای مسلح برای فعال شدن در این زمینه»، «فعال نمودن ظرفیت‌های مردمی و جهادی و جهت‌دهی به آنها برای کمک حداکثری به آسیب‌دیدگان و نیازمندان» و... از جمله‌ی این اقدامات بوده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگو با آقای دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدامات و کمک‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در عرصه‌ی مبارزه با کرونا و حمایت‌های ایشان از تلاش‌های کادر درمان را مورد بحث و بررسی قرار داده است.


1399-1-30
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR ابعاد مختلف موضوع مواسات در جامعه‌ی اسلامی و ارتباط آن با موضوع انتظار فرج را در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین علیرضا پناهیان مورد بحث و بررسی قرار داده است. تبیین مسئله‌ی مواسات در تاریخ صدر اسلام و همچنین ارائه‌ی پیشنهاداتی در رابطه با ارتباط این موضوع با مسئله‌ی جهش تولید از جمله نکات خواندنی این گفت‌وگو است. نسخه‌ی تصویری این گفت‌وگو در شماره‌ هشتم مجله‌ی اینترنتی نگار منتشر شده است.

1399-1-23
بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرارسیدن عید ولادت حضرت بقیةالله‌الاعظم ارواحنافداه، در گفتگویی کوتاه با حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران، به روایت‌هایی از حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مسجد مقدس جمکران و پاسخ به برخی شبهات می‌پردازد.

1399-1-10
سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر انقلاب اسلامی با عنوان سال «جهش تولید» نامگذاری شد. اما ظرفیت‌ها و ظرافت‌های نامگذاری سالها از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کدامند؟ چه آسیب‌هایی در مسیر تحققِ مطالبه‌ی مدنظرِ رهبر انقلاب در تحققِ شعار سال وجود دارد؟
برای پاسخ به این سوالات پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR با آقای
مهندس سیّدعزت الله ضرغامی رئیس اسبق رسانه‌ی ملی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفتگویی داشته است. روایت مهندس ضرغامی از بعضی برخوردهای رهبر انقلاب در دوران مدیریت‌ ایشان در صدا و سیما از جمله نکات خواندنی این گفتگو است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی