others/content
نسخه قابل چاپ

گفت‌وگو با فرمانده نیروی دریایی سپاه

دلیل سفر رهبر انقلاب به هرمزگان چه بود؟

قرار ما با دریادار علی فدوی، فرمانده‌ی نیروی دریایی سپاه پاسداران پس از دیدار کارکنان و خانواده‌های نیروهای دریایی با رهبر انقلاب و در همان محل برگزاری مراسم هماهنگ شد. اگرچه مجال چندانی برای پرسش و پاسخ فراهم نشد اما در همین زمان کوتاه نکات قابل توجه و خواندنی بیان شد.
 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif به نظر شما دلیل سفر رهبر انقلاب به بندرعباس و حضور ایشان در جمع پاسداران و خانواده‌های آنان چه بوده است؟
از زمانی که نیروی دریایی سپاه با دستور فرماندهی کل قوا به بندرعباس انتقال یافت، پاسداران و خانواده‌های نیروی دریایی درخواست دیدار با رهبر انقلاب در تهران را داشتند. آقا اما فرمودند که من خودم می‌خواهم به دیدار خانواده‌ها بروم. [حضور رهبر انقلاب در جمع کارکنان و خانواده‌های نیروهای دریایی ارتش و سپاه]

در همین سفر که به همراه امیر دریادار سیاری به محضر ایشان رسیدیم، حضرت آقا خاطره‌ای را از ایام تبعید خود در ایرانشهر نقل کردند و گفتند که تابستان به‌قدری آن‌جا گرم بود که ما حتی نمی‌توانستیم از یک طرف حیاط خانه به سمت دیگر آن برویم. دمای هوا در سایه بیش از پنجاه درجه و در غیر سایه بیش از شصت درجه بود. اما مردم ایرانشهر می‌گفتند این‌جا از چابهار بهتر است. به این دلیل که چابهار یک شهر ساحلی و شرجی است.

از این جهت انتقال نیروی دریایی و خانواده‌هاشان به این شهرهای ساحلی کشور مایه‌ی تشکر رهبر انقلاب شد. ایشان گرم‌ترین زمان را برای این سفر انتخاب کردند. ضمن این‌که این روزها گرم‌ترین روزهای بندرعباس در چند سال اخیر است.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/16773/C/13900502_5116773.jpg
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif از نظر نظامی این انتقال چه ثمراتی برای نیروی دریایی داشته است؟
ما در هشت سال جنگ تحمیلی و به‌ویژه در یک‌ونیم سال آخر که با آمریکا در دریا رودررو بودیم، تجربه کردیم که هر وقت فرماندهان و مسئولین در کنار رزمندگان هستند، از شرایط و روال متفاوتی برخوردارند. وقتی رزمنده در کنار خودش و در مقابله‌ی با دشمن، فرمانده‌ خود را می‌دید و وقتی فرماندهانی مثل شهید باکری، شهید همت، شهید علی‌رضاییان، شهید مهدوی و ... در کنار رزمندگان خود شهید شدند، این نیرویی فراتر از آن چیزی به رزمندگان ما می‌داد که بتوان گفت یا به تصویر کشید.
الان خط مقدم جمهوری اسلامی دریا است. فرماندهی کل قوا هم تأکیدات بسیاری بر این موضوع داشته‌اند. آمریکا به عنوان دشمن ما از یک توانمندی نظامی دریاپایه برخوردار است و سال‌های طولانی با استفاده از توان دریایی خود این روند سلطه را دنبال کرده است. اگر آن‌ها بخواهند حرکتی کنند، احتمالا از دریا خواهد بود. بنابراین طبیعی است که نیروی دریایی باید در برابر دشمن به مقابله برخیزد.

بنده در اولین روز انتصاب به فرماندهی نیروی دریایی سپاه در همان جلسه‌ی اول به مجموعه‌ی نیروی دریایی گفتم که ما دیگر جلسه‌ی دوم را در تهران برگزار نمی‌کنیم. پاسداران و خانواده‌هاشان هم مثل همیشه پای کار بودند. بدون هیچ دغدغه‌ای بیش از یک سال است که در منطقه حضور داریم و این رزمندگان به همراه خانواده‌شان در خط مقدم هستند. در بقیه‌ی مناطق جنوبی نیز از چابهار تا اروندرود مستقر هستند. این استقرار تأثیر مستقیمی بر توان رزمی جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت. ضمن این‌که ارتش و سپاه با همراهی و کمک هم می‌توانند تکمیل‌کننده‌ی یکدیگر باشند.

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif انتقال کامل نیروی دریایی سپاه به جنوب کشور چه بازتابی را در پی داشت؟
بلافاصله پس از استقرار ما در تنگه‌ی هرمز و خلیج فارس، عکس‌العمل‌ها از بالاترین رده‌ی سیاسی تا بالاترین رده‌های نظامی آمریکا آغاز شد. آمریکایی‌ها بارها نگرانی خود را در این‌باره اعلام کرده‌اند که نمی‌دانند در برابر نیروهای ایرانی در چه وضعیتی قرار گرفته‌اند.
....
نام پرونده : خط مقدم دریا

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی