others/content
نسخه قابل چاپ

|گزارش|

وقت را برای ثبت خاطرات جانبازان غنیمت بشمریم

|گزارشی از مراسم اهدای دست‌نوشته رهبر انقلاب به راوی کتاب «نورالدین پسر ایران»|
[گزارش تصویری این مراسم را از اینجا مشاهده کنید]
رهبر انقلاب پس از مطالعه‌ی کتاب «نورالدین پسر ایران» تقریظی بر حاشیه‌ی این اثر نوشتند که ظهر یکشنبه 1390/11/30 طی مراسمی به راوی، همسر راوی و نویسنده‌ی کتاب اهدا شد. در این جلسه آقای سید نورالدین عافی راوی کتاب به همراه همسرش، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان نماینده‌ی ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان، خانم معصومه سپهری نویسنده‌ی کتاب، آقای محسن مؤمنی شریف مدیرمسئول انتشارات سوره‌ی مهر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری نویسنده‌ی کتاب مطلع عشق، آقای علیرضا مختارپور صاحب‌نظر در حوزه‌ی نشر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی شیرازی نویسنده و فعال فرهنگی و سردار سدهی حضور داشتند.

این جلسه که به دلیل دیدار اخیر راوی و نویسنده‌ی کتاب با رهبر انقلاب حال و هوای خاصی داشت، با تلاوت آیاتی از قرآن توسط حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری و سخنان آقای علیرضا مختار‌پور درباره‌ی «نورالدین پسر ایران» آغاز شد.
این کتاب هم می‌خنداند و هم می‌گریاند و می‌تواند نسل جوان امروز را با دفاع مقدس آشتی دهد؛ نسل جوان نیازمند چنین کتاب‌هایی است. آثار دفاع مقدسی که قبلاً ما می‌خواندیم تهرانیزه شده بود ولی کتاب‌هایی مثل «دا»، «بابانظر» و «پایی که جا ماند» به استان‌های دیگر کشور مربوط است و راویان این کتاب‌ها عموماً اهالی روستاها هستند.

آقای علیرضا مختارپور در ابتدای این جلسه با اشاره به سابقه دست‌‌نوشته‌های رهبر انقلاب بر حاشیه‌ی کتب مورد مطالعه‌شان، گفت: برای اولین بار است که جلسه‌ای این‌چنینی برگزار می‌شود؛ البته مطالعه‌ی کتاب‌های دفاع مقدس و تقریظ‌هایی که رهبر انقلاب بر این آثار نوشته‌اند مسبوق به سابقه است و در این دست‌نوشته‌ها ایشان احساسات خود را نسبت به راوی و یا نویسنده‌ی کتاب بیان کرده‌اند.

از نظر آقای مختارپور کتاب «نورالدین پسر ایران» دارای ده ویژگی است:
1. بیان سلیس و روان کتاب که نقش خانم معصومه سپهری (نویسنده) در آن بسیار برجسته است؛
2. صداقت و پرهیز از هر نوع مقدس‌نمایی و بیان بزک‌شده؛
3. طنز مستتر در گفت‌وگو‌ها و توصیف‌های کتاب که در بهترین حالت‌ها ذکر شده است؛
4. واقع‌گرایی و بیان صادقانه و مواجهه واقعی با زندگی؛
5. اشارات معرفتی تأثیرگذار در بخش‌های مختلف کتاب؛
6. نمایش واقعیت جامعه و نشان دادن برخی افراد که در جنگ کارشکنی می‌کنند؛
7. نمایش عظمت روحی خانواده‌ی معظم شهدا که در لابه‌لای صفحات کتاب مشهود است؛
8. تأثیر توسل به ائمه‌ی اطهار علیهم‌السلام مخصوصاً حضرت امام رضا علیه‌السلام؛
9. بیان دقیق حوادث واقعی جبهه‌ها بدون اغراق و زیاده‌گویی؛
10. پرهیز از بیان خاطره برای کسب شهرت و امتیاز.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_1519097.jpg [گزارش تصویری این مراسم]
این نویسنده و پژوهشگر در خاتمه‌ی سخنان خود گفت: نور‌الدین هیچ‌گاه قبول نمی‌کرد تا خاطراتش مکتوب شود و این خاطرات زمانی گفته شد که نورالدین خواب رهبر انقلاب را می‌‌بیند که اشک می‌ریزند و خاطرات او را می‌خوانند.
پس از پایان سخنان مختارپور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان نماینده‌ی ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان، لوح دست‌نوشته‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر حاشیه‌ی کتاب را به سید نورالدین عافی و همچنین معصومه سپهری اهدا و در ادامه، درباره‌ی این اثر ادبی سخنرانی کرد.

https://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif نظام اسلامی هر کجا پیشرفت داشت رهبر انقلاب مستقیم راهبری می‌کردند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان در سخنان خود با اشاره به خاطراتی از حضرت امام خمینی رحمه‌الله و وصیت‌نامه‌ی امام رحمه‌الله در رسیدگی به امور ملت، گفت: من به جرأت می‌گویم ما در کل کشور در همه‌ی عرصه‌ها و در مجموعه‌ی بنیاد شهید، بنیاد شهیدی‌تر از رهبری انقلاب نداریم چرا که اشراف، دقت، دلسوزی و وقت‌گذاری ایشان نسبت به خانواده‌های شهدا بسیار چشمگیر است. به نظر من نظام ما هر کجا موفقیت چشمگیری داشته، آنجایی بوده است که آیت‌الله خامنه‌ای خودشان راهبری کار را برعهده داشتند. در این مورد نیز ایشان اولین کسی بودند که کتاب «نورالدین پسر ایران» را خواندند و تعابیر خاص خود را نیز بیان کردند و اولین کسی هستند که دل‌نوشته‌ی خود را تقدیم این کتاب می‌کنند.

مدیرمسئول مجله‌ی پاسدار اسلام در پایان، با اشاره به نقش مؤثر بانوان در ماندگاری خاطرات دفاع مقدس افزود: نکته‌ی مهم این است که در کتابی مثل «دا» و «نورالدین پسر ایران» دو خانم روایت کار را برعهده داشتند و جای خوشحالی است که توانسته‌اند با حوصله و دقت، این خاطرات را به بهترین شکل ممکن تألیف کنند.
خانم معصومه سپهری نویسنده‌ی کتاب «نورالدین پسر ایران» در این جلسه گفت: خدا را شکر می‌کنم این راه جلوی پای من گذاشته شد تا توانستم این اثر را بنویسم. نمی‌دانم مأموریتی بود که من در این فضا وارد شوم یا نه؛ چرا که ابتدا با کتاب «لشکر خوبان» با فضای دفاع مقدس آشنا شدم که بعد از این کتاب نیز با جانبازی ازدواج کردم.

https://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif آثار دفاع مقدس تهرانیزه شده بود
در ادامه‌ی این جلسه و پس از سخنان رحیمیان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری از اساتید اخلاق و فعالین فرهنگی حوزه‌ی جوانان و خانواده، در سخنان خود با ذکر نکاتی از زوایای دیگر «نورالدین پسر ایران» گفت: ویژگی ممتاز کار این است که به خوبی می‌تواند دفاع مقدس را برای نسل امروز گزارش کند. آن لطایفی که در صفحات کتاب مشاهده می‌شود یک اثر شیرین از جریانات دفاع مقدس است که از جنبه‌های صادقانه‌ای نیز منبعث می‌شود که وقتی با شیرین‌کاری همراه می‌شود وضعیت دفاع مقدس را از اول تا آخر در اختیار نسل جوان قرار می‌دهد.

وی در سخنان خود به رابطه‌ی دفاع مقدس و جوانان پرداخت و ادامه داد: تنوع حوادث و جغرافیا در این کتاب نشان می‌دهد که نورالدین بسیار خوب توانسته‌ از جبهه‌های کردستان پرده‌برداری کند و توانسته زندگی در جبهه را به خوبی منعکس کند. این کتاب هم می‌خنداند و هم می‌گریاند و می‌تواند نسل جوان امروز را با دفاع مقدس آشتی دهد؛ نسل جوان نیازمند چنین کتاب‌هایی است. آثار دفاع مقدسی که قبلاً ما می‌خواندیم تهرانیزه شده بود ولی کتاب‌هایی مثل «دا»، «بابانظر» و «پایی که جا ماند» به استان‌های دیگر کشور مربوط است و راویان این کتاب‌ها عموماً اهالی روستاها هستند.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_0119097.jpg [گزارش تصویری این مراسم]
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌‌علی‌اکبری در سخنان خود با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی استخراج منابع از هشت سال دفاع مقدس گفت: رهبری فرمود که این گنج عظیم هنوز از جنگ استخراج نشده است که اگر کشف شود پدیده‌هایی از آن پیدا می‌شود. شخصیت سید در این کتاب از این نوع است که تصویر آن برای جوانان بسیار جذاب است؛ شلوغی و بی‌قراری نورالدین و در عین حال صبر و ماجراجویی وی که در ورای آن انسانی مؤمن و سخت‌کوش قرار دارد که برای انجام هدفش از هیچ کاری فروگذاری نمی‌کند.

وی سخنانش را با طرح یک هشدار به پایان برد: امروزه ما در عرصه‌ی فرهنگ، از جمله تربیت نسل جوان با چالش‌های جدی مواجه هستیم که در آینده اوضاع سخت‌تر نیز خواهد شد. برای یک چنین زمانی رویکرد تربیتی لازم برای نسل جوان «تربیت جهادی و حماسی» است که نیازهای امروز ما را پاسخ دهد. ضمن اینکه منابع اصلی تربیتی در سیره‌ی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، اولیای خدا، حادثه‌ی کربلا و دفاع مقدس وجود دارد که طلوع جدید و نوینی در حماسه‌ی تربیتی است.

https://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif خوشحالم که توانستم ذره‌ای سرباز انقلاب باشم
در ادامه‌ی این جلسه آقای سید نورالدین عافی که شرح خاطرات او در قالب کتاب «نورالدین پسر ایران» سبب تشکیل چنین جلسه‌ای بود، در سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از دیدار اخیرش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به بیان نکات و خاطراتی از شرح زندگی خود پرداخت و ادامه داد: در دوران کودکی به دلیل فقر مالی سعی می‌کردیم در ایام محرم در تکایا و مساجد حاضر باشیم؛ چرا که در روستایمان نذری می‌دادند و می‌توانستیم آن‌جا غذا بخوریم. بر اثر این استمرار، کم‌کم پایمان به مسجد باز شد و مسائلی از اسلام به گوشمان خورد. دوست داشتیم که حادثه‌ای باشد تا ما بتوانیم خدمتی به  نظام و اسلام کنیم.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_0519097.jpg [گزارش تصویری این مراسم]
سید نورالدین، جانباز 70 درصد انقلاب که به همراه همسرش از تبریز به تهران آمده بود، سخنانش را این‌گونه به پایان رساند: خدا را شکر می‌کنم که در زمانی بودم که توانستم ذره‌ای سرباز دین و انقلاب باشم. الان نیز هزاران مرتبه خوشحالم که توانستم رهبرم را خوشحال کنم و هزاران مرتبه خوشحال‌تر می‌شوم که جوانی این کتاب را بخواند و اصلاح شود.

https://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif زمان را برای ثبت خاطرات جانبازان غنیمت بشمریم
خانم معصومه سپهری نویسنده‌ی کتاب «نورالدین پسر ایران» در این جلسه گفت: خدا را شکر می‌کنم این راه جلوی پای من گذاشته شد تا توانستم این اثر را بنویسم. نمی‌دانم مأموریتی بود که من در این فضا وارد شوم یا نه؛ چرا که ابتدا با کتاب «لشکر خوبان» با فضای دفاع مقدس آشنا شدم که بعد از این کتاب نیز با جانبازی ازدواج کردم.

نویسنده‌ی این کتاب که کارمند دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز است،‌ در ادامه گفت: هر چند در این سال‌ها بسیار خسته شدم ولی با پیام رهبری درباره‌ی این کتاب خستگی از تنم بیرون رفت. خوشحالم که توانستم گوشه‌هایی از غربت شهدا را بزدایم و خوشحال‌ترم که با نوشتن خاطرات شهید مهدی باکری آبرویی کسب کنم تا بتوانم پیام رهبرم را بشنوم.
سید نورالدین، جانباز 70 درصد انقلاب که به همراه همسرش از تبریز به تهران آمده بود، سخنانش را این‌گونه به پایان رساند: خدا را شکر می‌کنم که در زمانی بودم که توانستم ذره‌ای سرباز دین و انقلاب باشم. الان نیز هزاران مرتبه خوشحالم که توانستم رهبرم را خوشحال کنم و هزاران مرتبه خوشحال‌تر می‌شوم که جوانی این کتاب را بخواند و اصلاح شود.

خانم سپهری که فعالیتش در حوزه‌ی ادبیات دفاع مقدس را از اوایل دهه‌ی هفتاد و با پیاده کردن نوار خاطرات رزمندگان اسلام آغاز کرده است، در ادامه‌ی جلسه با هشدار نسبت به کمبود وقت برای ثبت و ضبط و انتشار خاطرات رزمندگان دفاع مقدس گفت: ما زمان بسیار کمی را برای نوشتن این نوع خاطرات داریم؛ چرا که هرساله تعداد بسیار زیادی از جانبازان از میان ما می‌روند.

وی در پایان با اهدای سلام مجدد به رهبر معظم انقلاب، نکته‌ای مغفول درباره‌ی همسران جانبازان نخاعی گفت: «خیلی از همسران جانبازان هستند که آرزو دارند رهبر انقلاب را از نزدیک ببینند، فکر می‌کنم چیزی نزدیک به دوهزار جانباز نخاعی داریم که امیدوارم روزی جلسه‌ای با حضور همسران این جانبازان در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل شود.»

https://farsi.khamenei.ir/image/home/rect-1-n.gif رهبر انقلاب مهندس هنر و ادبیات انقلاب اسلامی هستند
آقای محسن مؤمنی شریف مدیرمسئول انتشارات سوره‌ی مهر که منتشرکننده‌ی کتاب «نورالدین پسر ایران» است، آخرین سخنران مراسم امروز بود.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/19097/C/13901201_0819097.jpg [گزارش تصویری این مراسم]
نویسنده‌ی کتاب «در کمین گل سرخ» و رئیس حوزه‌ی هنری در سخنانی به ذکر خاطرات و نکاتی از وجوه فرهنگی رهبر انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: آیت‌الله خامنه‌ای مهندس هنر و ادبیات انقلاب اسلامی هستند. هم‌اکنون که در این جلسه هستیم باید بدانیم که ما از چه مرحله‌ای به اینجا رسیدیم. یکی از وجوه ناشناخته‌ی رهبر انقلاب اسلامی، وجهه‌ی ادبی و هنری ایشان است.

آقای مؤمنی در ادامه به ذکر خاطره‌ی حضور یکی از شعرای مشهور عرب در ایران و دیدار و مراوده‌ی فرهنگی-ادبی این شاعر با رهبر انقلاب پرداخت و سخنان خود و جلسه را با این جملات، درباره‌ی نقش رهبری در پویایی ادبیات انقلاب به پایان برد: «این مقدار کاری هم که انجام شده بر اثر تشویق‌های ایشان بوده و حالا کار به جایی رسیده است که ادبیات و هنر انقلاب قابل ترجمه بوده و مورد توجه است.»
....
نام پرونده : پرونده‌ای برای یک کتاب
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی