others/index
مطالبی از : روح‌الأمین سعیدی - عضو هیأت‌علمی گروه روابط بین‌الملل دانشکده‌ علوم‌سیاسی دانشگاه امام صادق(ع)
تعداد مطالب : 12
پایان رؤیای «بُرد-بُرد»

نگاهی به تجربه اعتماد به غرب در دولت یازدهم و دوازدهم؛

پایان رؤیای «بُرد-بُرد»

| روح‌الأمین سعیدی

نگاهی که مقامات دولت به نظام بین‌الملل داشتند، بر اساس یک تفسیر به‌شدت ساده‌سازی‌شده و خوش‌بینانه از محیط جهانی شکل گرفته بود. تصور مقامات دولت این بود که می‌توان در مذاکره با ابرقدرت‌ها به یک بازی بُرد بُرد رسید و قدرت‌های بزرگ هم حاضرند که به این بازی تن بدهند!

تحلیلی بر فرآیند افول هژمونی آمریکا

تحلیلی بر فرآیند افول هژمونی آمریکا

| روح‌الامین سعیدی

مبتنی بر نظریه‌ی مُدلسکی، امروزه شاهد مرحله‌ی تمرکززدایی از قدرت رهبری آمریکا هستیم، به‌گونه‌ای که اقتدار هژمون تضعیف ‌شده و رقبای جدیدی همچون چین، روسیه، برزیل یا هند ظهور کرده‌اند که جایگاهِ در حال افول آن را به چالش می‌کشند و کشمکش‌هایی رخ می‌دهد که مقامات ایالات متحده به تنهایی قادر به حل‌وفصل آن‌ها نیستند.

مفهوم مُشکک «انقلابی‌گری»

مفهوم مُشکک «انقلابی‌گری»

وقتی «انقلابی‌گری» را یک مفهوم مشکک می‌خوانیم، بدین معناست که این مفهوم دارای مراتب و درجاتی است که تجلی آن در شخصیت و روحیات افراد انقلابی ممکن است شدت و ضعف داشته باشد. یعنی می‌توان افراد بسیاری را تصور کرد که همگی واجد معیارهای انقلابی‌گری هستند اما صدق این مفهوم بر آن‌ها یکسان نیست بلکه...

بی‌اعتمادی چرا؟

بررسی دلایل بی‌اعتمادی ما به آمریکا

بی‌اعتمادی چرا؟

روند مداوم و بی‌وقفه‌ی خصومت، مردم ایران را به یک باور جاافتاده‌ی بیناذهنی و یک آگاهی مشترک رسانده است که باید آمریکا را دشمن خویش بپندارند و نسبت به آن بی‌اعتماد باشند.

انقلابی‌های فرسوده و پشیمان چه می‌گویند؟

انقلابی‌های فرسوده و پشیمان چه می‌گویند؟

هرگونه نرمش و مداهنه در برابر کفار و تن دادن به هوس‌ها و زیاده‌خواهی‌های آنان در شریعت مبین اسلام ممنوع است و سبب از دست رفتن صلاحیت دریافت امدادهای الهی می‌گردد.

چرا آمریکا به جنگ نرم روی آورده است؟

ایالات متحده و درس‌های 11 سپتامبر

چرا آمریکا به جنگ نرم روی آورده است؟

اگر همان شرایط تا امروز نیز ادامه می‌یافت، بی‌تردید ایالات متحده اکنون در نبود اتحاد جماهیر شوروی و با اتکا بر توانمندی‌های عظیم نظامی خود، هژمون بدون ‌چون‌و‌چرای محیط بین‌الملل به شمار می‌رفت، ولی...

راز غلبه بر تهدیدها

درباره‌ی نخستین نقطه‌ی قوت نظام اسلامی

راز غلبه بر تهدیدها

کارگر نیفتادن تهدیدهای نظامی ـ امنیتی، دشمنان را به فکر تهدیدهای سیاسی انداخت تا شاید بتوانند با حمایت از جریانات اپوزیسیون، جمهوری اسلامی را به سبک انقلاب‌های مخملین از درون مضمحل نمایند.

تحلیلی بر تشکیل هیأت عالی حل اختلاف

وقتی دشمن از آرزوهای خود می‌گوید

تحلیلی بر تشکیل هیأت عالی حل اختلاف

رهبر انقلاب به طور خاص از زمان فتنه‌ی 88 تا کنون بارها و در مناسبت‌های مختلف، به مسئولین مملکتی و سیاسیون درباره‌ی پیامدهای سوء اختلافات سیاسی هشدار داده‌اند.

دومیـــنوی مقـــاومت

انقلاب اسلامی و جنبش‌های اسلامی

دومیـــنوی مقـــاومت

شکل‌گیری یک بلوک ضدهژمون که عرضه‌کننده ایدئولوژی بدیل باشد و به معارضه با نظام سلطه مستقر برخیزد، در سال 1979 با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به طلایه‌داری امام خمینی(ره) رخ داد.

معمـــــای خصـــومت

ریشه‌یابی سیاست استکبارستیزی رهبر انقلاب در قرآن

معمـــــای خصـــومت

اکنون باید پرسید که فرجام تقابل دو قطب حق و باطل از نظرگاه شریعت اسلام چه خواهد بود و مجادله‌ی دیرپای آنان در نهایت چگونه و با پیروزی کدام یک به پایان خواهد رسید؟

آمریکا و هراس از تفکر سیاسی شیعه

به بهانه سفر رهبر انقلاب به قم

آمریکا و هراس از تفکر سیاسی شیعه

آمریکا‌یی‌ها بر جایگاه علمای شیعه در راهبری دینی و سیاسی جامعه شیعیان اِشراف پیدا کرده‌اند. از همین روست که همواره با حساسیت خاصی به رصد عملکرد حوزه علمیه قم را رصد می‌کنند.

سست‌تر از خانه عنکبوت

سالروز صدور پیام تبریک رهبر انقلاب به حزب‌الله لبنان

سست‌تر از خانه عنکبوت

شواهدی که برای اثبات نظریه‌ی کارابودنِ امدادهای غیبی و تأییدات متافیزیکی در محیط بین‌الملل در اختیار داریم، عموماً مربوط به پدیده‌ی انقلاب اسلامی ایران هستند لذا...

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی