others/content
نسخه قابل چاپ

گفت‌وگو با دکتر اسماعیل رضوان از رهبران جنبش حماس

نگرانی اسرائیل فراتر از محاصره شدن است

با وجود شکل‌گیری موج جدید بیداری اسلامی، مسأله‌ی فلسطین هنوز هم اصلی‌ترین موضوع مشترک جهان اسلام است؛ نکته‌ای که رهبر انقلاب در افتتاحیه‌ی کنفرانس حمایت از انتفاضه‌ی فلسطین به آن اشاره کردند. دکتر اسماعیل رضوان از رهبران جنبش حماس به بررسی اثرگذاری متقابل بیداری اسلامی و آرمان آزادسازی فلسطین و نیز چالش‌های پیش روی رژیم اشغالگر قدس پرداخته است:

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif اوضاع کنونی فلسطین و تلاش‌های اخیر برای فشار آوردن بر این کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در مورد قضیه‌ی فلسطین باید بگویم که ما در حال گذر از یک گردنه‌ی خطرناک هستیم. پس از اشغال فلسطین به دست صهیونیست‌های غاصب، بدون شک آنان تلاش‌های مذبوحانه‌ای برای یهودی‌سازی قدس و محو نشانه‌ها و آثار اسلامی از این شهر مقدس صورت داده‌اند و قدس همچنان در معرض یهودی‌سازی و آلودگی و اخراج اهالی واقعی آن قرار دارد. ملت فلسطین نیز در معرض رنج و تهدید و اشغال تدریجی اراضی کرانه‌ی باختری رود اردن و استمرار محاصره‌ی نوار غزه هستند.

اشغالگران صهیونیست در پی محو تمام جریان‌های سیاسی از طریق پیمان اسلو و غیره بوده‌اند. آنها همچنین در پی آنند که مقاومت را در معرض خطر و از بین بردن سازماندهی ملت فلسطین و پیشبرد اهداف اشغالگری خود قرار دهند. فلسطین امروز در معرض خطر است و ما باید از صلابت و ایستادگی مقاومت حمایت کنیم، چرا که سعادت و خوشبختی این سرزمین و مقدسات آن جز از راه مقاومت به دست نمی‌آید.

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif به نظر شما شرایط موجود در منطقه و کشورهای عربی تا چه اندازه با موضوع فلسطین گره خورده است؟
شکی نیست که موضوع فلسطین در محور توجه و اهتمام انقلاب‌های عربی و جریان بیداری اسلامی در جهان عرب و اسلام است. ما معتقدیم که این رنج‌ها و قربانی‌ها و محاصره‌ی نوار غزه و صبر مردم فلسطین و توطئه‌ی حکومت‌های مختلف علیه مردم فلسطین موجب واکنش خصمانه و سرشار از خشم ملت‌های عربی و اسلامی علیه این نظام‌های دوست‌دار آمریکا شده است. مسأله‌ی فلسطین و قدس و نوار غزه در تمام انقلاب‌های این منطقه به چشم می‌خورد. ما در این انقلاب‌ها شعارهایی را در مورد قدس و آزادسازی فلسطین و شکستن حصر نوار غزه می‌شنویم که نویدبخش آینده‌ای روشن برای مقاومت و مردمِ سرکوب‌شده‌ی فلسطین و نیز آزادی قدس است.

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif دلیل اثرگذای متقابل مسأله‌ی فلسطین و بیداری اسلامی چیست؟
مسأله‌ی فلسطین و قدس با قلب و ضمیر و عقیده‌ی ملت اسلام پیوند دارد. حتی نام این سرزمین در نخستین آیه‌ی سوره‌ی اسراء آمده است: «سُبْحانَ ٱلَّذی أسْری بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِن ٱلْمَسْجِدِ ٱلْحَرامِ إلَی ٱلْمَسْجِدِ آلأقْصی ٱلَّذی بارَکْنا حَوْلَهُ». برای همین طبیعی است که این بیداری اسلامی در خدمت فلسطین باشد، زیرا این یک مسأله‌ی اسلامی است و نه یک مسأله‌ی عربی و قومی و منطقه‌ای.

قدس قبله‌ی اول مسلمین و دومین مسجد و شهر پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم است. پس طبیعی است که مسأله‌ی فلسطین هدف و غایت بیداری اسلامی باشد. علاوه بر این، فلسطین تأثیر زیادی بر بیداری اسلامی دارد، زیرا هرگاه یک مسلمان احساس کند که قبله‌ی اول او اشغال شده است، متحول می‌شود ولذا این بیداری‌ها و انقلاب‌ها برای یاری فلسطین شکل می‌گیرد.
شیمون پرز گفته بود که من از موجودیت اسرائیل می‌ترسم و نه از محاصره. آنها در مورد اصل وجود اسرائیل در هراسند و در حقیقت این بحث فراتر از محاصره است.

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif اخیراً شاهد تصرف سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره بوده‌ایم. تحلیل شما از این اقدام جوانان انقلابی مصر چیست؟
ما این حرکت ارزشمند مردم مصر را ارج می‌نهیم. این حرکت یک آرزوی دیرین ما را برآورده کرد و این نوید را به ما داد که مردم مصر به ریشه و اصل خود و به سرچشمه‌ی پاک دین اسلام بازگشته‌اند. آنها با این انقلاب حقیقی که از کتاب خدا و سنت نبوی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم سرچشمه گرفته، به ارزش‌های اصیل خود بازگشته‌اند و این نوعی تهدید برای صهیونیست‌ها به شمار می‌رود. از طرفی نیز نوعی حمایت از مردم فلسطین به شمار می‌رود.

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif پیش‌بینی شما از ادامه‌ی این روند در کشورهای عربی و اسلامی چیست؟
ما امیدواریم که تمام کشورهای عربی و اسلامی همکاری‌های خود با این رژیم اشغالگر را قطع کنند و تمام سفارت‌های رژیم صهیونیستی در کشورهای عربی و اسلامی را ببندند تا سفرای رژیم غاصب از کشورهای عربی و اسلامی طرد شوند و صهیونیست‌ها دیگر هیچ جایی در این کشورها نداشته باشند. فلسطین اشغال شده است و مردم ما کشته می‌شوند و قبله‌ی اول مسلمانان به حضور اشغالگران صهیونیست آلوده شده است. کودکان و مادران به سوگ نشسته‌ی فلسطین و شهیدان و زندانیان فلسطینی، امت اسلامی و عربی را فرامی‌خوانند که از مقاومت پشتیبانی کنند و سفرای رژیم اشغالگر را از کشورهای خود بیرون کنند.

https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif با توجه به رشد و توسعه‌ی انقلاب‌های اخیر در خاورمیانه، رژیم صهیونیستی در چه وضعیتی قرار دارد؟
بدون شک اکنون رژیم صهیونیستی در حال برنامه‌ریزی و توطئه است، چرا که احساس خطر می‌کند. رهبران این رژیم به‌صراحت گفته‌اند که مردم مصر دشمن آنها شده‌اند و امیدی به آشتی با مصر وجود ندارد. این تحلیل‌ها درباره‌ی همان کشوری است که محل انعقاد پیمان ننگین کمپ‌دیوید بود. رژیم صهیونیستی با توجه به تحرک و خروش انقلاب‌های منطقه، دوستان خوبی را از دست داده ولذا از آینده‌ی خود در هراس است.

شیمون پرز گفته بود که من از موجودیت اسرائیل می‌ترسم و نه از محاصره. آنها در مورد اصل وجود اسرائیل در هراسند و در حقیقت این بحث فراتر از محاصره است. البته این رژیم به خواست خدای متعال رو به زوال و نابودی است و این وعده‌ی حتمی قرآن است که: «فَإِذَا جَاء وَعْدُ الآخِرَةِ لِیَسُوؤُاْ وُجُوهَکُمْ وَ لِیَدْخُلُواْ الْمَسْجِدَ کَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَ لِیُتَبِّرُواْ مَا عَلَوْاْ تَتْبِیراً»1.

وعده‌ی خدا با ما است و تحقق این وعده نزدیک است و ما از خدا می‌خواهیم که ما را توفیق دهد که همگی با هم در مسجدالأقصی نماز بخوانیم در حالی که این مسجد و فلسطین آزاد باشد.

پی‌نوشت:
1. سوره‌ی أسراء، آیه‌ی 7
در اين رابطه بخوانید :
....

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی