00/ 8/ 5

صفحه اصلی

اخبار

بيانات

پيام‌ها و نامه‌ها

احکام واستفتائات

دروس

دیدگاه‌ها

آثار و کتب

خاطرات و حکايات

صوت و تصوير

ویژه نامه

زندگی نامه

امام خمينی

» جستجوی پيشرفته

 

 حاشیه

سال 1386 سال 1385
16/ 10/ 86 چشم سوم روز پنجم
پخش بروشور و کتابچه
نصب پلاکارد و پارچه

15/ 10/ 86 چشم سوم دیدار نخبگان
آجیل 40 مغز دیده‌ای؟ پر مغز است. هر مزه‌ای که بخواهی زیر زبانت مزمزه می‌کنی؛ اصلا خیلی وقت‌ها نذرش می‌کنند؛ آجیل مشکل‌گشا را! این جمع، هم پرمغز بود، هم مشکل‌گشا و هم مایه تنوع و رفع خستگی.

15/ 10/ 86 چشم سوم دیدار با مردم ابرکوه
پیرمردی که در سرمای صبح زانو بر خاک و سنگریزه ها گذاشته بود و لب هایش می لرزید و تسبیح می گرداند؛
جوانی که شاخه های گل شب بو به دست داشت و چشم از جایگاه برنمی داشت

14/ 10/ 86 چشم سوم یک پشت پرده!
چند ساعتی بیشتر نبود که به شان خبر داده بودند. بعضی می گفتند و می خندیدند و بعضی بدجوری غرق در فکر و ذکر بودند؛ دعا و نماز هم مشتری های خودش را داشت؛ اما همه یک وجه مشترک داشتند: ذوق زده بودند و مضطرب؛ انگار که یک چیزی می دانستند و هزاران چیز نمی دانستند!
حالتی داشتند مثل حال و هوای شب امتحان.

 

14/ 10/ 86 باران آمد
کویر تشنه بود

13/ 10/ 86 حضور رهبر انقلاب در خانه‎ی شهدا/ چشم سوم اختصاصی
‎نمی‎دونم چرا دارم گریه می‎کنم؟ پسر دومم که شهید شد، یک بچه‎ی 6 ماهه داشت؛ بدون این‎که اشک بریزم، برای امام پیام فرستادم؛ من این طفل 6 ماهه رو هم بزرگ می‎کنم، می‎فرستم جبهه؛ شما نگران نباشید!"

 

13/ 10/ 86 چشم سوم روز دوم سفر یزد
حالا می‌فهمیدی که این شور و نشاطی که به جان شهر نشسته است از کجا آب می‌خورد. جوان‌ها روی پا بند نبودند. با اینکه برای ورود به سالن ورزشگاه امام علی(ع) دانشگاه یزد خیلی معطل شده بودند اما اثری از خستگی یا شکایت در چهر‌ه‌شان نمی‌دیدی.

12/ 10/ 86 چشم سوم روز اول سفر یزد
یزدی‎ها آقا را فامیل خود می‎دانند و نسبت ایشان با این آب و خاک دهان به دهان می‎چرخد و قند توی دل میزبانان آب می‎شود. یزدی‎ها امروز سنگ تمام گذاشته‎اند.

11/ 10/ 86 حسینیه شبانه روزی / چشم سوم سفر یزد
سوله حسینیه ام‌الائمه را با چادری دو بخش کرده‌اند: این طرف آقایان که دارند برای بروشورها و پوسترها برنامه‌ریزی می‌کنند که به دست همه برسد و آن طرف خانم‌ها که دارند بی امان بسته‌های شکلات و آجیل را آماده می‌کنند برای ایستگاه‌های صلواتی و دم به دم صلوات است که چاق می‌شود.

11/ 10/ 86 به گزارش هواشناسی.../ چشم سوم سفر یزد
سازمان هواشناسی، هوای عمومی كشور را در روزهای آتی كمی تا قسمتی ابری همراه با بارش پراكنده پیش‌بینی كرد. طبق گزارش‌های این سازمان، احتمال بارش باران در نواحی كوهستانی بیشتر و در نواحی مركزی و كویری كمتر است.

14/ 09/ 86 قانون واحد متفاوت!/ چشم سوم دیدار سران قوه قضائیه کشورهای اسلامی
ویرایش سوم- اول به صندلی پلاستیکی تکیه زد و آن را با بدنش تکان تكان داد و به این طرف و آن طرف رفت؛ بعد با دوستش دو تایی زدند زیر خنده! خنده‌‌شان که تمام شد، پاهایش را نشان داد و گفت: من پابرهنه‌ام، کفش‌هایم دمِ در است. باز با هم زدند زیر خنده! پرسیدیم: از این موضوع ناراحت هستید؟ فوراً ابروهایش را بالا انداخت و گفت نه، نه؛ همه چیزِ اینجا مرتب است و البته به همان اندازه عجیب!

05/ 09/ 86 جشن تولد آفتابی / چشم سوم بازدید از بسیج
ویرایش دوم / با شروع سان، تازه حال و هوای بسیجی‌ میدان را پر کرد. فرمانده کل قوا حدود دو کیلومتر مسير استقرار نیروها را پیاده سان دیدند تا خودرو نظامی روبازی که در گوشه‌‌ی میدان برای این‌کار آماده بود، بی‌استفاده بماند.

23/ 08/ 86 قرعه بر نام ما زدند امسال/چشم سوم دیدار كارگزاران مراسم حج
ویرایش سوم -12سال بود چهره‌ی هیچ شخصیتی را نکشیده بود؛ دیگر دست و دلش به این کارها نمی رفت؛ این بار اما قلم‌مو به دستش چسبیده بود و دو ماه نشده، کارش به بار نشسته بود. هنر دست یکی از کارمندان سازمان حج و زیارت، در حاشیه‌ی دیدار به دست صاحب عکس می‌رسید.

16/ 08/ 86 رنگین کمان یک رنگی / چشم سوم مراسم دانش‌آموختگی
اگر تا حالا اسم نیروهای دلتا ایالات متحده را زیاد شنیده‌اید یا نشان ویژه‌شان را در فیلم‌ها زیاد دیده‌اید، به‌خاطر کثرت جرم و جنایت در این کشور است. در ایران هم، نیروی انتظامی، گروه ویژه‌ای به نام "پاد وحشت"…

09/ 08/ 86 فهمیده‌ها/ چشم سوم دیدار دانش آموزان
ویرایش دوم- همه بودند، از دخترهای چادری و مانتویی گرفته تا جوانان هلال احمر با چادرهای ایرانی، توی پسرها هم همه تیپ و لباسی می‌دیدی؛ «انما المؤمنون اخوه» یكی از دیوارنوشته‌های حسینیه بود.

02/ 08/ 86 پرچم را به شما سپردیم و شما را به خدا!/ چشم سوم مراسم دانش آموختگی دانشگاههای افسری ارتش(+ صوت)
ویرایش دوم - نظم، نظم، نظم. مراسم پر بود از نظم. موقعِ سخنرانی آقا یا هر کدام از مسئولین، سکوت یکسره در سراسرِ محوطه حکمفرما می‌شد. دانشجوهای تفنگ در دست 2 ساعت تمام خبردار بودند و خم به ابرو نمی‌آوردند. نه حرفی از ایشان شنیده می‌شد و نه حرکتی در میانشان دیده. همه چیز درست سر جای خودش بود جز...!

29/ 07/ 86 از او عیدی می‌خواهیم / چشم سوم دیدار كارگزاران
همه‌ منظم و مرتب نشسته‌اند، به استثناء گروهی كه بی‌توجه به جمع به همه جای حسینیه سرك می‌كشند و كسی هم جلودارشان نیست. غیر از این حركات، سر و صدای زیادی هم راه‌انداخته‌اند. خبرنگار نیستند، اما خبرنگاران را هم حسرت به دل كرده‌اند؛ ملازمانی كه در بالاترین نقاط حسینیه خانه دارند؛ بالای كانال‌های كولر. با تشكر از این گنجشك‌ها كه هر جایی برای پریدن بیابند حتماً پرواز می‌كنند.

25/ 07/ 86 از رود تا دريا/ چشم سوم نماز عيد فطر
از امام پرسيدند چرا خطبه‌هاي نماز جمعه قبل از نماز است و خطبه‌هاي عيد بعد؟ امام فرمود:"چون نماز جمعه هر هفته است. اگر خطبه‌ها را بگذارند بعد از نماز مردم فرار مي‌كنند؛ اما نماز عيد سالي دوبار است." اين اعتدال و برنامه‌ريزي را نشان مي‌دهد.

27/ 02/ 86 غزل بگو که غزل از زبان تو زیباست / حاشیه دیدار رهبر انقلاب با خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان
وسط جمعیت بعضی‌ها لی‌لی می كردند! یك پا نداشتند یا داشتند و مصنوعی بود! برای اینكه خودشان را هر چه زودتر به رهبر برسانند یاد كودكی را زنده می كردند!

26/ 02/ 86 وقتتان را هدیه کنید / حاشیه دیدار علما و روحانیون
یک ساعت به دیدار… از الآن هر کسی وارد می‌شود اگر معمم باشد به سمت چپ خودش و اگر غیر معمم باشد به سمت راست خودش هدایت می‌شود!

25/ 02/ 86 جوانان مسجد کرامت / حاشیه‌های دیدار دانشجویان
به ساعت شش نیم‌ساعتی مانده بود که به سمت دانشگاه راه افتادیم. سوار ماشین شدیم، راه افتادیم، به دانشگاه رسیدیم، از ماشین پیاده شدیم، گشته شدیم(!)، دوباره سوار ماشین شدیم، دوباره پیاده شدیم، بعد دیگه گشته نشدیم، بعدترش بالاخره به مقصد رسیدیم!

19/ 02/ 86 حكایت فتح‌الفتوح/ حاشیه دیدار اتحادیه دانش‌آموزی
ساعت چند دقیقه به ده مانده است و هنوز دختر خانم‌ها در صف طولانی كفش‌داری ایستاده‌اند؛ داخل كه شدم معلوم شد چرا آن‌ها توی صف هستند ...

18/ 02/ 86 حاشیه رهبر معظم انقلاب بر كتاب "فرمانده من"
ای گلهای محمدی كه فساد و آلودگی جهان امروز نتوانست از شكوفایی باز داردتان، برقی شدید و دنیای تاریك را روشن كردید، حجتی شدید بر آن كوتاه‌نظران كه بالندگی انسان الهی را در عصر تسلط مادیت ناممكن میدانستید، خاطره‌ی مسلمانان صدر اسلام را زنده كردید...

15/ 02/ 86 120 دقیقه در مصلا / حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب - 3
انتشارات بین المللی [...]، بیشتر كتاب‌های خانوادگی، هنرهای تزئینی و صنایع دستی منتشر می‌كند. آقا كه برای بازدید به غرفه‌شان رسید، مجموعه‌ای از این قبیل آثار را به ایشان تقدیم كردند. مدیر انتشارات در حالی‌كه داشت كتاب «ملیله دوزی» را به رهبر نشان می‌داد، گفت: «شرمنده! ما همه كتاب‌هامون در همین حوزه منتشر می‌شه!» ...

15/ 02/ 86 120 دقیقه در مصلا / حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب - 2
بعضی غرفه‌ها متصدی ندارند و سرعت بازدید را بالا می‌برند و بعضی‌ها هم مثل نشر [...] یك نفر داخلش ایستاده اما ...

15/ 02/ 86 120 دقیقه در مصلا / حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب - 1
ساعت 07/9 دقیقه است و هنوز درِ غرفه‌های نمایشگاه (داخلی و خارجی) باز نشده است. با اینكه امروز سومین روز برگزاری نمایشگاه است، جمعیت زیادی توی نمایشگاه به چشم نمی‌خورد. آن عده هم كه آمدند ...

12/ 02/ 86 بچه‌ها به صف / حاشیه دیدار معلمان
وزیر آموزش و پرورش که گزارش کوتاهی را خواند، دوباره چند نفر از بچه‌های کلاس بلند شدند «معلم! معلم! فدایی رهبر است …» اما همه می‌دانند که رهبر هم عاشق این شاگردان دانشگاه انقلاب است، این را در شروع سخنان استاد هم دوباره شنیدیم که بعد از بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، گفتند: از اینكه لطف كردید و این دیدار «شیرین و صمیمی» را ترتیب دادید، متشكرم و... كلاس درس رسماً آغاز شد. ...

17/ 01/ 86 دیدار کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی/ حاشیه
همیشه اولین روزهای بهار و اولین دیدارهای رهبری یک حال و هوای خاص دارد، به این اضافه کنید روز میلاد رسول اعظم(ص) و روزهای ابتدایی سال یا همان نوروز را ...

01/ 01/ 86 حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در صحن جامع رضوی
و دقایق آرام آرام به ساعت 3:37 بامداد نزدیك می شود و صدای ثانیه شمار این نكته را گوشزد می کند كه فرصتها مانند ابر درگذرند. پیام نوروز امسال آقا، نوید آغاز سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی را دارد پس چه سال پربركتی بود، سال پیامبر اعظم(ص)‌ كه همه ساله سال پیامبر اعظم (ص) ‌است.
مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی - دفترحفظ ونشرآثارحضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای (مدظله العالی)