others/content
نسخه قابل چاپ

|بازتاب سخنرانی 14 خرداد|

کدام بخش از سخنان رهبری تیتر رسانه‌های منطقه شد؟

|بازتاب سخنرانی 14 خرداد|

با شکل‌گیری انقلاب‌های مردمی در منطقه و به‌ویژه پس از خطبه تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حوادث مصر و تونس، رسانه‌های منطقه و جهان حساسیت بیشتری نسبت به موضع‌گیری‌های آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای از خود نشان داده‌اند. از همین رو همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سخنان ایشان در جوار مرقد امام راحل(ره)، با واکنش قریب به اتفاق رسانه‌ها مواجه و در سطح وسیعی منتشر شد که بیشتر از همه، مواضع بین‌المللی رهبر انقلاب درباره حوادث اخیر منطقه و موضوع فلسطین مورد توجه قرار گرفت.
 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif ایران با حرکت‌هایی که به تحریک آمریکا انجام می‌شود، همراهی نمی‌کند https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
این مضمون، در تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری از جمله رویترز، جروزالم پست، www.aljadeed.tv، رادیو عراق آزاد، www.swissinfo.ch و AFP به چشم می‌خورد که ایران از حرکت‌های همسو با آمریکا حمایت نمی‌کند.

«الجزیره» در همین زمینه اعلام کرد: آیت‌الله خامنه‌ای ابراز داشت از انقلاب‌هایی که اسلامی، مردمی و ضد آمریکایی باشند حمایت و پشتیبانی می‌کند. خبرگزاری «رویترز» هم نوشت: ظاهراً آیت‌الله خامنه‌ای می‌خواست با طرح این مطلب، دلیل حمایت نکردن ایران از اعتراضات در سوریه را بیان کند.

روزنامه عراقی «الصباح» نیز در تیتر خود به صورت مطلق به حمایت رهبر ایران از انقلاب‌های عربی اشاره کرد و در متن خبر نیز به تفصیل به دیدگاه‌های ایشان دراین‌باره پرداخت.
رادیو تلویزیون «النهرین» هم در پایگاه اینترنتی خود نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کرد که بیداری اسلامی در منطقه در برابر آمریکا و سیاست‌های آمریکا خواهد بود.
اظهارات ولی امر مسلمین درباره فلسطین نیز در سطح بسیار وسیعی منعکس شد و برخی رسانه‌ها ترجیح دادند این بخش از سخنان ایشان را تیتر کنند که فلسطین «تجزیه‌پذیر نیست و یکپارچه متعلق به فلسطینیان است»

در این میان البته «لوس آنجلس تایمز» در تیتر خبر به حضور ده‌هاهزار نفر در مراسم سالگرد امام خمینی اشاره کرد و در تصویر این خبر نیز جمعیت نسبتاً خلوتی را به نمایش گذاشت و در متن خبر نیز بسیار کوتاه و گذرا و در لابه‌لای چند مطلب کوتاه دیگر، به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد.
 
 https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif انقلاب‌های یمن، بحرین و لیبی به پیروزی می‌رسد https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
روزنامه لبنانی «الرأی» و پایگاه خبری «نبأنیوز» با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع صدهاهزار نفر از مردم در کنار مرقد امام خمینی از قول ایشان تیتر کردند: انقلاب‌های مردمی در کشورهای یمن، لیبی و بحرین به پیروزی می رسد.
خبرگزاری «یونایتدپرس» در همین باره از جانب رهبر انقلاب نوشت: آنچه در شمال آفریقا و خاورمیانه رخ داد،حوادث مهم و تاریخ‌سازی است و این روند ادامه خواهد یافت.
 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif رهبر ایران، سوریه را استثنا کرد https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق‌الاوسط»، رسانه‌های مربوط به معارضان سوری و برخی پایگاه‌ها همچون «القناة»، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب نوشتند: آیت‌الله خامنه‌ای از مردم منطقه حمایت کرد اما با بیانات خود به همگان فهماند که قصد حمایت از اعتراضات در سوریه را ندارد زیرا به زعم او این اعتراضات با تحریک آمریکا و اسرائیل انجام می‌گیرد و یک قیام اسلامی به شمار نمی‌رود.

الشرق‌الاوسط همچنین برای خبر خود، تصویر مربوط به حضور مسئولان در مراسم سالگرد ارتحال امام را منتشر کرد و نوشت: این عکس از پایگاه رسمی رهبر ایران گرفته شده و در آن تمام مسئولان اصلی و درجه اول ایران کنار هم نشسته‌اند.
یکی از پایگاه‌های معارض بشار اسد در سوریه www.free-syria.com نیز نوشت: [آیت‌الله] خامنه‌ای امیدوار است که تمام انقلاب‌های منطقه به پیروزی برسد به‌جز سوریه. این پایگاه با گذاشتن علامت تعجب در پایان تیتر خود، از حمایت نکردن رهبر ایران از اعتراضات این کشور انتقاد کرد.

این پایگاه نوشت: [آیت‌الله] علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیش‌بینی کرد که پیروزی با انقلاب‌های یمن، لیبی و بحرین همراه خواهد شد ولی تعمداً هیچ نامی از سوریه نبرد.
پایگاه معارض بشار اسد، مدعی حضور اسلام‌گراها در صفوف اولیه اعتراضات در این کشور شد و افزود: [آیت‌الله] خامنه‌ای این اتفاقات را انقلاب ندانست و آن‌ها را در راستای توطئه بیگانگان برای ضربه زدن به جریان مقاومت توصیف کرد.

 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif تلاش صهیونیست‌ها برای انحراف در انقلاب‌ها https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
www.lebanese-forces.com به هشدارهای رهبر معظم انقلاب درباره تلاش آمریکا و صهیونیست‌ها برای ایجاد انحراف در انقلاب‌های مردمی در منطقه توجه کرد و از قول ایشان نوشت: مردم مصر و تونس در انقلاب خود پیروز شدند اما صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا این انقلاب‌ها به نتایج قابل قبول نرسد. مردم مصر باید هوشیار باشند تا دشمنی که از در بیرون رفته، از پنچره وارد نشود.

پایگاه خبری «14مارس»، نزدیک به سعد حریری هم با همین تیتر به استقبال سخنان رهبر انقلاب رفت اما در ادامه نوشت: رهبر ایران، عربستان سعودی را به سرکوب مردم بحرین متهم کرد و گفت که این کار با چراغ سبز آمریکا انجام گرفته است.
 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif فلسطین تجزیه‌پذیر نیست و به آغوش اسلام بازخواهد گشت https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
اظهارات ولی امر مسلمین درباره فلسطین نیز در سطح بسیار وسیعی منعکس شد و برخی رسانه‌ها ترجیح دادند این بخش از سخنان ایشان را تیتر کنند که فلسطین «تجزیه‌پذیر نیست و یکپارچه متعلق به فلسطینیان است»

رسانه‌هایی چون روزنامه عربستانی «دارالحیات»، «دیلی‌استار »، www.alarab.net ، روزنامه بحرینی «الوسط»، پایگاه مصری «الوفد»، www.maannews.net، پایگاه «مصراوی» و خبرگزاری رسمی کویت از قول رهبر انقلاب نوشتند: «فلسطین طی چند دهه غصب شد اما بدون تردید دوباره به مردم فلسطین و به آغوش اسلام برخواهد گشت و این اتفاق خواهد افتاد.»
خبرگزاری رسمی کویت با اعلام این خبر افزود: رهبر ایران تأکید کرد که موضع کشورش در حمایت از فلسطین تغییر نخواهد کرد.
 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif آیت‌الله خامنه‌ای پاسخ رئیس‌جمهور آمریکا را داد https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
پایگاه «الوطن» با اشاره به اظهارات رهبر انقلاب اسلامی درباره فلسطین، این بیانات را با سخنان اخیر اوباما خطاب به جهان اسلام درباره فلسطین مقایسه کرد و نوشت: اوباما در آن سخنرانی از تشکیل دولت فلسطینی براساس مرزهای سال 1967 سخن گفت اما رهبر ایران در نقطه مقابل این اظهارات بیان داشت که فلسطین تجزیه‌پذیر نیست و یکپارچه متعلق به فلسطینی‌ها است. رهبر ایران همچنین پیشنهاد داد که همه‌پرسی در فلسطین برگزار شود.
 
https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif رهبر ایران دعوت به آرامش کرد https://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif
علاوه‌بر توجه به ابعاد بین‌المللی در سخنان رهبر انقلاب، برخی از رسانه‌ها اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره تأمین عدالت و امنیت کسانی که اختلاف نظر دارند را تیتر کردند.
شبکه خبری «فرانس24»، روزنامه عربستانی «المدینة»، «میدل‌ایست آنلاین»،www.arabstoday.net پایگاه مصری «الغد»، «الامارات الیوم»، «الرأی‌نیوز» و روزنامه‌های کویتی «الانباء» و «السیاسة» از جمله رسانه‌هایی بودند که به این بخش از بیانات رهبر انقلاب توجه بیشتری از خود نشان دادند و بسیاری از این رسانه‌ها مخاطبانِ این بخش از سخنان رهبری را طرفداران حاکمیت و اردوگاه اصولگرایان دانستند.

فرانس24 هدف از بیان این اظهارات را ایجاد نوعی آرامش و وحدت در کشور دانست و افزود: آیت‌الله خامنه‌ای تأکید داشت که دیدگاه‌های سیاسی مختلفی در کشور وجود دارد و تا زمانی که هیچ‌کدام از آن‌ها در راستای براندازی یا خیانت به کشور یا اجرای طرح‌های دشمنان گام برنداشته‌اند، نباید حق آن‌ها در ابراز عقیده را بگیریم کما این که ایمان با اهانت به مخالفین سازگاری ندارد.
میدل‌ایست آنلاین نیز نوشت: رهبر بلندپایه ایران، محافظه‌کاران را به آرامش فراخواند تا جلوی شکاف بین نخبگان حاکم در ایران گرفته شود.
در اين رابطه بخوانید :
....
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی