others/index
مطالبی از : مجید شفیعی -
تعداد مطالب : 16
چهار مرحله مواجهه صحیح با مشکلات جوانان

گفت‌و‌گو با دکتر بانکی‌پور نویسنده‌ کتاب «دختران آفتاب»

چهار مرحله مواجهه صحیح با مشکلات جوانان

بیشتر از اینکه بخواهیم فکر را اصلاح کنیم، متأسفانه دنبال اصلاح رفتار بوده‌ایم. غالباً پیش‌فرض‌هایی مطرح شده که باعث می‌شود دختران ما احساس جدایی کنند و نگاه جبهه‌گیرانه داشته باشند و به همین دلیل، اصل حرف را نشنوند. ما باید ابتدا در سطح‌های اولیه پاسخ جوان‌ها را بدهیم و بعد وارد بحث‌های عمیق شویم.

خطر تبدیل خانواده به اقامتگاه مشترک

گفت‌وگو درباره آسیب‌های فرهنگی نظام خانواده

خطر تبدیل خانواده به اقامتگاه مشترک

خانواده در غرب تعاریف گوناگونی دارد. مثلاً می‌گویند اقامتگاه مشترک. آیا خانواده یک اقامتگاه مشترک است؟ خانواده نه اقامتگاه مشترک است و نه کانون پاسخ‌گویی به نیاز جنسی. متأسفانه این‌قدر معنای خانواده را توسعه می‌دهند که شامل همجنس‌گرایان و ازدواج با حیوانات هم می‌شود.

الگویی برای مدیریت جهادی

درباره‌ی خصوصیات علمی و مدیریتی دکتر کاظمی آشتیانی

الگویی برای مدیریت جهادی


نیت پاک دکتر کاظمی و اخلاصی که در این کارها داشت، خیلی از مشکلات را حل می‌کرد. واقعاً کار را به‌خاطر رضای خدا و سربلندی نظام جمهوری اسلامی انجام می‌داد و تمام قدرت مدیریت عالی‌اش را در این مسیر به خرج می‌داد.

«مدیریت پنهان» زن در خانواده

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد، رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده

«مدیریت پنهان» زن در خانواده

زن عملاً «مدیریت پنهان» دارد. ما معتقدیم زن، مرد را مدیریت می‌کند. آمادگی روانی را فقط زن در خانواده تولید می‌کند. زن از احساسات بیشتری برخوردار است و این کاملاً متناسب با کارکردهای مادرانه و همسرانه‌ی او است.

چند تأمل درباره فرزندآوری

گفتاری از دکتر فرامرز سهرابی، روانشناس

چند تأمل درباره فرزندآوری

هانتینگتون می‌گوید تمدن اسلامی تمدنی است که چالش آن تا حدودی متفاوت از دیگر چالش‌هاست، چراکه این تمدن ریشه در نوعی پویایی جمعیت دارد / یک کج‌فهمی در جامعه‌ی ما این است که والدین برای فرزندانشان زندگی می‌کنند و نه برای خودشان! این باعث می‌شود فرزندان بی‌اراده بار بیایند.

سلطه «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بر زندگی ایرانی

گفت‌وگو با دکتر ایمانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس

سلطه «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بر زندگی ایرانی

دیر کردن در ازدواج عاملی است که فرزندآوری کم را تحمیل می‌کند / یکی دیگر از عوامل، تفکرات فمینیستی در برخی جوانان است / الگو گرفتن از دیگران و توصیه‌های دیگران که «اطراف خودت را زیاد شلوغ نکن» اثرگذار است.

غرور ملی نمی‌گذارد کالای خارجی بخریم

گفت‌وگو با دکتر علی انتظاری

غرور ملی نمی‌گذارد کالای خارجی بخریم

وظیفه‌ی نظام تعلیم و تربیت ماست تا شرایطی به وجود بیاید که ایرانی به ایرانی بودن خودش افتخار کند و غرور و تعصب داشته باشد و نسبت به استفاده از کالای خارجی حساسیت نشان دهد.

نفت و جامعه مصرفی

گفت‌وگو با دکتر ابراهیم رزاقی

نفت و جامعه مصرفی

در زمان محمدرضا شاه که درآمد نفت به کشور سرازیر شد، این شد یکی از عوامل مهم واردات. درآمد نفت که قبلاً چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون بود، از سال ۴۸ و ۴۹ می‌شود پنج میلیارد و تا ۲۰ میلیارد دلار هم می‌رسد. به همان نسبتی که این درآمد ارزی می‌رود بالا، دلار ارزان داده می‌شود و واردات آغاز می‌شود.

بررسی مهم‌ترین عوامل انتخاب «خانه مجردی»

گفت‌وگو با دکتر گلزاری، روانشناس و استاد دانشگاه

بررسی مهم‌ترین عوامل انتخاب «خانه مجردی»

بنده حدود هشت عامل را بررسی کرده‌ام. از مهم‌ترین این دلایل، افزایش سن ازدواج است. میل به استقلال پیدا‌کردن را اصلاً خداوند در انسان قرار داده و یکی از زمینه های فطری ازدواج همین گرایش است؛ اما فرد ...

اردوی جهادی بخشی از یک سبک زندگی

گفت‌وگو با دبیر مرکز مطالعات راهبردی حرکت‌های جهادی

اردوی جهادی بخشی از یک سبک زندگی

به نظر من سبک اردوی جهادی موضوع الگوی موفق سبک زندگی اسلامی است. این سبک زندگی در بیداری جهان اسلام و در بیداری اسلامی هم نقش دارد و در ساختارهای مدیریتی جامعه‌ی اسلامی بی‌تأثیر نیست.

اردویی برای ساخته شدن جوان‌ها

تدبیر رهبری برای نسل جدید انقلاب

اردویی برای ساخته شدن جوان‌ها

اخلاص، ساده‌زیستی، قناعت، ترجیح‌دادن دیگری بر خود، جلب رضایت خدا، تقوا و بی‌ریا بودن از جمله شاخص‌های یک عنصر جهادی است که عدول از این‌ها تهدیدکننده‌ی عناصر جهادی است.

فکر کردن در قرآن ابزار نیست؛ سبک زندگی است

گفت‌وگویی درباره‌ی تفاوت مبانی در «آموزش فکر و فلسفه به کودکان»

فکر کردن در قرآن ابزار نیست؛ سبک زندگی است

در غرب تفکر را تبدیل به ابزار کرده‌اند، ولی «تفکر در قرآن» ابزار نیست؛ روش و سبک زندگی است. اولین کار ما این است که توجه کودک را به فطرتش جلب می‌کنیم. بعدش تجزیه و تحلیل را به او یاد می‌دهیم.

«فکرکردن» آموختنی است

گزارشی درباره‌ی آموزش فکر و فلسفه به کودکان

«فکرکردن» آموختنی است

فلسفه برای کودکان، به معنای فلسفه گفتن برای کودکان نیست. باید به چند عنصر مهم توجه کنیم؛ عنصر اول منطق مکالمه است؛ یعنی گوش‌سپردن به تمامی حرف‌های آن‌ها. عنصر دوم هدایت به سمت فکرورزی است و سومین عنصر خلاقیت است.

«خبر» حق ورود به همه حریم‌ها را ندارد

گفت‌وگویی درباره‌ی موضوعات فقه رسانه

«خبر» حق ورود به همه حریم‌ها را ندارد

یکی از عناوینی که دست خبرنگار را می‌بندد، همین عنوان تجسس است. اگر بناست مصلحت آگاهی‌یافتن را در نظر بگیریم، باید توجه کنیم که عنوانش تزاحم است و باید میان مصالح سنجش کنیم.

تقویت سواد رسانه‌ای متناسب با فرهنگ اسلامی

گفت‌وگو با دکتر سعیدرضا عاملی

تقویت سواد رسانه‌ای متناسب با فرهنگ اسلامی

امروز ما باید شاهد تیترشدن راه حل‌های مثبت باشیم. باید شاهد سرمقاله‌ها و یادداشت‌هایی باشیم که بایسته‌های الهی را معرفی می‌کند. امروز نیاز به سرمقاله‌ شدن اخلاق و عقلانیت داریم.

دو کتاب برای دو مطالبه رهبر انقلاب

دو کتاب برای دو مطالبه رهبر انقلاب

برای نخستین‌بار دو حوزه از مطالبات رهبر انقلاب را در اقتراحی با دو تن از کارشناسان متخصص، طرح کردیم و از آن‌ها خواستیم که برای این دو موضوع کتاب مطلوب و مناسبی را پیشنهاد بدهند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی