others/content
پیوندهای مرتبطعکس دیگرانعکس دیگران
نسخه قابل چاپ

گفت‌وگو با رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت؛

امت اسلامی باید در مسیر مقاومت قرار گیرد

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، چهارشنبه ۱۳۹۶/۸/۱۶ در پیامی به آقای شیخ ماهر محمود رئیس اتحادیه‌ی جهانی علمای مقاومت به‌مناسبت برگزاری کنگره‌ی این اتحادیه، تأکید کردند: وعده‌ی الهی، نصرت قطعی در مبارزه با رژیم صهیونیستی است. به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگویی در حاشیه‌ی دومین کنگره‌ی اتحادیه‌ی جهانی علمای مقاومت با شیخ ماهر حمود، رئیس این اتحادیه به بررسی این پیام و نکات مورد اشاره درباره مسأله‌ی فلسطین پرداخته است.

* جناب شیخ ماهر حمود! مرحله مابعد داعش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ چه اتفاقی پس از تحولات کنونی منطقه رخ خواهد داد؟ چگونه می‌توان امت اسلامی را به سمت‌وسوی صحیح که مسأله فلسطین است، سوق داد؟
طبیعتاً کاری که ما امروز انجام می‌دهیم در همین راستا قرار می‌گیرد. ما براین باوریم که مسیر صحیح از رهگذر تبیین مقاومت، برگزاری همایش‌ها و اجلاس‌ها و ایراد سخنرانی‌های گوناگون، تبیین فرهنگ قرآنی درست و مبارزه با تروریسم، می‌گذرد. در اینگونه تلاش‌ها باید همگرایی و هم‌افزایی وجود داشته باشد. البته افراد بااخلاصی هم برای انجام چنین کارهایی وجود دارند؛ هرچند که تعدادشان از شمار افراد خبیث کمتر است و البته این هم طبیعی است. خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: «وَقَلِیلٌ مِّنْ عِبَادِیَ الشَّکُورُ». خداوند همچنین می‌فرماید: «وَإِن تُطِعْ أَکْثَرَ مَن فِی الْأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَن سَبِیلِ اللَّهِ». و این نیز سخن پروردگار عالَم است که می‌فرماید: «قُل لَّا یَسْتَوِی الْخَبِیثُ وَالطَّیِّبُ وَلَوْ أَعْجَبَکَ کَثْرَةُ الْخَبِیثِ». بنابراین، اگر گفته می‌شود که تعداد افراد خبیث بیشتر است، این لزوما به معنای پیروزی نهایی آنها نیست. آنها إن‌شاء‌الله قطعا شکست خواهند خورد. بنابراین، برگزاری اجلاس‌هایی همچون اجلاس جهانی علمای مقاومت در واقع تلاشی برای آگاهی‌بخشی به امت اسلامی است که این آگاهی إن‌شاء‌الله حاصل خواهد شد.


* اهداف اصلی این اجلاس در این برهه زمانی چیست؟
همانگونه که گفتم از جمله اهداف این اجلاس این بود که امت اسلامی برداشت صحیحی از پیروزی‌های مقاومت داشته باشد و در نهایت در همین مسیر (مقاومت) قرار گیرد. همچنین یکی دیگر از اهداف اجلاس این بود که همگان دریابند که یهودیان، خود از داخل شکست‌ خورده‌اند؛ همانگونه که خداوند متعال درباره منافقان می‌فرماید: «یَحْسَبُونَ کُلَّ صَیْحَةٍ عَلَیْهِمْ». آنها در برابر هر شکستی که قرار می‌گیرند، در محاسبات خود تجدیدنظر می‌کنند و به خود می‌گویند، دولت ما شکست خورده است. این مسأله‌ای است که بسیاری از مسلمانان از آن مطلع نیستند. درست است که قرآن کریم به روشنی نابودی اسرائیل را ذکر کرده و از اتحاد یهود قبل از نابودی اسرائیل سخن گفته اما موضوع روشن‌تر، فرهنگ یهودی است و ما می‌خواهیم به تبیین این فرهنگ بپردازیم.

* امروز وضعیت با سال‌های گذشته تفاوت پیدا کرده است. پیش‌بینی شما درباره آینده چیست؟ چه تهدیدی را برای آینده احساس می‌کنید؟
خداوند متعال می‌فرماید: «إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِیَصُدُّوا عَن سَبِیلِ اللَّهِ فَسَیُنفِقُونَهَا ثُمَّ تَکُونُ عَلَیْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ یُغْلَبُونَ». دشمنان شکست می‌خورند إن‌شاءالله؛ همانگونه که توطئه‌های آنها در سوریه شکست خورد و در یمن نیز با ناکامی مواجه خواهد شد. علاوه‌ بر این، ما شاهد پیروزی‌های مقاومت در لبنان و غزه بر دشمنان بوده‌ایم. در عراق هم به همین صورت. دشمنان به اذن الهی شکست خواهند خورد. این همان فرهنگ اسلامی نابی است که محور مقاومت از تهران تا دمشق و از بیروت تا غزه از آن برخوردار است؛ فرهنگی که به زودی و به اذن الهی به پیروزی بزرگ دست خواهد یافت.

* دیدگاه شما درخصوص پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به حضرتعالی به مناسبت اجلاس بین‌المللی علمای مقاومت چیست؟
پیشتر به ما گفته بودند که رهبر معظم انقلاب اسلامی معمولا چنین پیام‌هایی را برای شخصی ولو اینکه رئیس مجموعه‌ای هم باشد، ارسال نمی‌کنند. لذا ارسال پیام ایشان برای من الحمدلله بیانگر آن است که اخبار خوبی از ما به ایشان می‌رسد؛ اخباری که موجب شده تا ایشان به این اطمینان برسند که پیامشان برای اجلاس علمای مقاومت، به‌جا و به‌موقع است. من بسیار از ایشان قدردانی می‌کنم. احساس ما نسبت به رهبر معظم انقلاب ایران این است که ایشان، پدر ما هستند. واقعیت این است که من برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ با ایشان ملاقات کردم. در آن زمان، ایشان رئیس حزب جمهوری اسلامی و امام جمعه تهران بودند و نه یک رئیس‌جمهور و یا رهبر انقلاب اسلامی. ملاقات من با ایشان بسیار عالی بود و چند ساعت به طول انجامید؛ شاید نزدیک به ۳ ساعت. یک هیأت فلسطینی هم در این دیدار حاضر بود. سخنی را که من در سال ۱۹۸۱ از آیت‌الله خامنه‌ای شنیدم دقیقا همان سخنی بود که درجریان ششمین کنفرانس حمایت از مقاومت فلسطین درطول سال جاری میلادی شنیدم. این مسأله حاکی از عمق استقامت در نوع نگاه و بینش ایشان است. افزون براین، من مسائل بسیار دیگری را نیز درخصوص ایشان از سید حسن نصرالله شنیده‌ام. سید حسن می‌گوید: این مسأله اتفاق افتاده که آیت‌الله خامنه‌ای پیش از وقوع ۴ حادثه مهم، آنها را پیش‌بینی کرده است؛ به گونه‌ای که هیچکس انتظار آن را نداشت. این نشان از آن دارد که ایشان یک رهبر متمایز است و به گونه‌ای با خداوند ارتباط برقرار کرده‌اند که می‌توانند مواضع با ثباتی اتخاذ کنند و در این مسیر، توطئه‌های بزرگ خدشه‌ای به این مواضع وارد نمی‌کند.


* حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام خود اینگونه تأکید کردند که: «همه کسانی که مسئولیت بزرگ استمرار مبارزه را به دوش می‌کشند به مبارزه متنوع با رژیم متجاوز صهیونیستی سفارش می‌کنم». مقصود ایشان از تنوع در مبارزه چیست؟
مقصود ایشان واضح است. طبیعتا مبارزه اصلی همان مبارزه نظامی، رسانه‌ای، فرهنگی و آموزشی است. همانگونه که درباره «عمر مختار» گفته می‌شود وی به آموزش قرآن کریم می‌پرداخت و روزی به او گفته شد که برای تو همین مبارزه با اشغالگران انگلیسی کافی است. او در پاسخ گفت: «اگر این آموزش قرآن کریم نبود، با اشغالگران انگلیسی هم مبارزه نمی‌کردیم». بله ... مقاومت و جهاد تنها در سلاح خلاصه نمی‌شود و اخلاق، تربیت، فرهنگ و روابط اجتماعی و رسانه‌ای را نیز دربر می‌گیرد. اکنون نیز رسانه نیز در مبارزه بسیار مهم است. درست است که ما در اجلاس علمای مقاومت سلاحی به دست نگرفتیم اما با برگزاری آن، امت اسلامی را به مسیر درست سوق دادیم و هدایت کردیم. جوانی که در این مسیر قانع می‌شود، إن‌شاءالله در مسیر جهاد نیز قرار می‌گیرد.

* چگونه می‌توان با مسأله عادی‌سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی مقابله کرد؟
ما راهی جز مقابله با کسانی که در مسیر عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها قرار گرفته‌اند، نداریم و باید آنها را رسوا کنیم. تجربه نیز به ما نشان داده است که توطئه دشمنان به ثمر نخواهد نشست. حدود شش سال پیش وضعیت به گونه‌ای بود که گویی توطئه‌گران در سوریه پیروز شده‌اند. این پیروزی اکنون کجاست؟ در تجاوز نظامی سال ۲۰۰۶ صهیونیستها به جنوب لبنان وضعیت طوری بود که گویی متجاوزان پیروزند. درحال حاضر این پیروزی کجاست؟ اسرائیل امروز از داخل، شکست خورده است. یک سخنرانی از سید حسن نصرالله ارکان قدرت صهیونیستها را به لرزه درمی‌آورد. چنین اقتداری در بیان رهبران جهان عرب در دهه‌های هفتاد و هشتاد مشاهده نشده است. الحمدلله امروز پیروزی‌های مقاومت در لبنان و غزه و فلسطین کاملا مشهود است. در فلسطین، ظالمان و ستمگران قدس اشغالی را هدف قرار می‌دهند و با واکنشی مواجه می‌شوند که هیچکس پیش‌بینی نمی‌کند. این نتیجه عظیمی است و الحمدلله همه امور رو به جلو پیش می‌رود.

....

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی