others/content
نسخه قابل چاپ

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران:

رهبر انقلاب دو پرچم «اسلام» و «فلسطین» را در جهان برافراشته است

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif «مشخص شدن چهره‌ی سبعیت و قساوت رژیم صهیونیستی»، در کنار «روند رو به اضمحلال و نابودی این رژیم»، دو حقیقتی بود که توسط رهبر انقلاب در پیام امسال ایشان به حجاج بیت‌الله الحرام مورد تأکید قرار گرفت. رهبر انقلاب بیان فرمودند: «ایستادگى پنجاه روزه‌‌ى غزّه‌‌ى محصور و بى‌‌پناه در برابر همه‌‌ى توانِ به‌ صحنه‌ آورده‌‌ى رژیم صهیونیست، و سرانجام، ناکامى و عقب‌‌نشینى آن رژیم و تسلیم شدنش در برابر شروط مقاومت، نمایشگاه آشکار این ضعف و ناتوانى و بى‌‌بُنیگى است.» دلایل پیروزی محور مقاومت در جنگ ۵۰ روزه را با آقای صلاح زواوی، سفیر فلسطین که با سابقه‌ترین سفیر حال حاضر در کشور است مورد بحث قرار داده‌ایم.

* جنگ ۵۰ روزه‌ی غزه، اگر چه از نظر مدت زمانی بیشتر از جنگ ۲۲ و ۸ روزه بود اما به نظر می‌رسد دستاوردهای مهم‌تری از جنگ‌های قبلی داشت. از نظر جناب‌عالی این دستاوردها کدام است؟
در ابتدا واجب می‌دانم تا مراتب تشکر و قدردانی قلبی خودم را از جمهوری اسلامی ایران و رهبر عظیم‌الشأن آن که دو پرچم فلسطین و اسلام را همچنان برافراشته نگه داشته است، داشته باشم. قبل از ایشان، امام خمینی (قدس‌سره‌الشریف) توانست با برافراشتن این دو پرچم به پیروزی نائل آید و ما بر همین اساس در کنار حضور مبارکشان ایستادیم و جانشین وی سید علی خامنه‌ای (دام ظله) نیز در همین مسیر  گام بر می‌دارد. شخصاً معتقدم که این شخص نعمتی الهی برای جمهوری اسلامی ایران است. آیت‌الله خامنه‌ای پاسدار بیرق اسلام و ایران است و آرزوی امام راحل که برپایی نماز در مسجدالاقصی است، ان‌شاالله به دست ایشان محقق خواهد شد.

درباره‌ی آن‌چه که درغزه و در کرانه‌ی غربی رود اردن و در مناطق اشغالی ۱۹۴۸ و در اردوگاه‌های فلسطینیان در جریان است، بدون شک این تحولات نشان‌دهنده‌ی آغاز شمارش معکوس برای نابودی رژیم صهیونیستی است. همان‌گونه که اطلاع دارید فلسطین سرزمین مقدس تمامی مسلمانان جهان است. اولین قبله و سومین حرم شریف مسلمانان در این سرزمین قرار دارد. فلسطین سرزمین انبیا و آرامگاه چهار هزار تن از شهدای صدر اسلام و اصحاب رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است. بنابراین قضیه‌ی فلسطین تنها به از دست دادن سرزمین و خاک خلاصه نمی‌شود بلکه از دست دادن هویت اسلامی را نیز شامل می‌شود. فلسطین سرزمین مقدسات اسلامی و مسیحی است که به برکت اسلام حفظ و نگهبانی می‌شود.

آن‌چه که در همه‌ی نقاط فلسطین در جریان است، مقاومتی است که یکصد سال در جریان است و زمانی که تظاهراتی در کرانه‌ی غربی رود اردن در حمایت از اهالی نوار غزه به راه می‌افتد، این امر نشان‌دهنده‌ی پویایی این ملت و نشان‌دهنده‌ی آن است که خون صدها هزار شهید به هدر نرفته است. در فلسطین  نمی‌توان خانواده‌ای را یافت که در آن شهید، اسیر و یا مجروح نباشد. این سرنوشت ملت ماست که از بین کشورهای عربی و اسلامی در خط مقدم آزادسازی قدس شریف قرار بگیرد و بشارت و مژده‌ی بزرگ این است که اولین قدم را برای آزادی آنها آغاز کرده‌ایم.
گزینه و راهکار ما از زمانی که مبارزه با رژیم صهیونیستی را آغاز کردیم تا هم اکنون تغییری نکرده است. جنبش‌ها در فلسطین به صورت متوالی اتفاق افتاده و انقلاب‌ها یکی پس از دیگری متولد شدند. اگر مبارزه‌ی سیاسی و دیپلماتیک نیز در جریان است، هیچ تعارضی با مبارزه‌ی مسلحانه نداشته و بایستی به موازات همدیگر باشند.

در جنگ اخیری که به اهالی باریکه‌ی غزه تحمیل شد، ملت ما و مردان مقاومت از تمامی گروه‌ها که به‌رغم مشکلات و سختی‌ها بیشترین جانفشانی‌ها را تقدیم کردند، ما را سربلند کرده و تاکنون نزدیک به ۲۵۰۰ شهید و بیش از ۱۰ هزار و  ۵۰۰ زخمی از تمامی گروه‌های مقاومت تقدیم شده است. همچنین نزدیک به ۴۰ مسجد به‌طور کامل ویران شده و ده‌ها مسجد دیگر نیز به‌طور جزئی آسیب دیده است. علاوه بر آن تعداد زیادی از مراکز درمانی و آموزشی نیز هدف حملات صهیونیست‌ها قرار گرفته و تخریب شده‌اند. همچنین نیم میلیون نفر از هم‌وطنان ما آواره و تا کنون ۵۰ هزار منزل مسکونی ویران شده است.

ولی با وجود چنین شرایطی، مردم ما آماده‌ی ایثارگری‌های بیشتر در راه تداوم مقاومت در رویارویی با رژیم صهیونیستی هستند. بنابراین قضیه‌ی فلسطین به گونه‌ای نیست که ظرف روزها و یا در زمان اندکی حل شود، ولی ایمان کامل دارم که فلسطین در نهایت از وجود صهیونیست‌ها پاک خواهد شد.

بعد از آغاز جنگ غزه، پیش‌بینی بنده این بود که این نبرد آغازی برای پایان رژیم صهونیستی و همچنین مهاجرت وسیعی از یهودیان به خارج از سرزمین‌های اشغالی و به وطن اصلی‌شان خواهد بود. مستحضرید که تعداد یک میلیون نفر مهاجر از روسیه به فلسطین آمدند ولی ۶۰۰ هزار تن از آن‌ها مسیحی بودند. بنابراین جامعه‌ی صهیونیستی در فلسطین یک ترکیب فیزیکی است و نه شیمیایی؛ به این معنا که ترکیب آنها به صورت جدا از هم و غیرهمگن بوده که بعضی از آنها به امید کسب درآمد و بعضی دیگر برای زندگی بهتر به فلسطین آمدند. حتی بعضی از آنها نه تنها مسیحی و یهودی نیستند بلکه حتی اعتقادی به خداوند ندارند.

پدرم در ۵۰ سال قبل روایتی را برایم تعریف کرد که از پیشینیانش شنیده بود. او می‌گفت که یهودیان از هر گوشه و کنار جهان به فلسطین می‌آیند ولی بعدها چنان خونی به راه می‌افتد که دریای مدیترانه یکپارچه خون می‌شود و سرزمین میعاد در نهایت از وجود صهیونیست‌ها پاک خواهد شد.

همان‌طور که گفتم به یاری خداوند آرزوی امام راحل به دست رهبر معظم کنونی جمهوری اسلامی ایران محقق خواهد شد، هرچند که بها و هزینه‌ی آن سنگین است. بایستی تمامی نیروهای امت اسلامی و عربی در هر زمان و مکانی با همدیگر متحد شده و یکدل در این راه پا گذاشته تا این مهم با کمترین تلفات محقق گردد. آن‌چه که در غزه اتفاق افتاد حد فاصل بین ایمان و کفر و حد فاصل بین خلوص نیت برای اسلام و دوری از آن بود.
 
* در جریان جنگ ۵۰ روزه‌ی غزه، مردم کرانه‌ی باختری نیز در حمایت از مردم غزه به‌پاخواستند و در جریان اعتراضات آن‌ها ۲۵ نفر نیز شهید شدند. به‌طور کلی نظر شما درباره‌ی تحرکات مردم کرانه‌ی باختری علیه دشمن صهیونیستی چیست؟
درباره‌ی کرانه باختری رود اردن باید بگویم که بدون شک ملت ما در آن‌جا تحرکات قابل تحسینی داشتند و نزدیک به هزار اسیر از کرانه‌ی غربی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند که ۳۳ تن از آن‌ها نمایندگان پارلمان فلسطین هستند و شهدای فراوانی در این راه شهید شده‌اند. این امور بهای زیادی برای آزادسازی فلسطین نیست، بلکه بهای فلسطین بیش از اینهاست و هزاران شهید و مجروح باید در این راه تقدیم شوند تا آن روز موعود فرا رسد ان‌شاالله.
سخن رهبر انقلاب اسلامی ایران درباره‌ی مسلح کردن کرانه‌ی باختری نیاز به عملیاتی شدن دارد. ما آرزو داریم، تمامی سرزمین‌های فلسطین یکپارچه آتش و سوز و گداز برای صهیونیست‌ها و علیه آنها ملتهب شود، تا آخرین وجب از سرزمین فلسطین را از چنگ صهیونیست‌ها درآوریم. شمارش معکوس برای زوال و نابودی این رژیم شروع شده است و آنها نیز از این مسأله اطلاع دارند.

* به نظر شما راهکار مسلح کردن کرانه‌ی غربی می‌تواند چه تغییری در فضای مقاومت فلسطینی ایجاد کند؟
گزینه و راهکار ما از زمانی که مبارزه و رویارویی با رژیم صهیونیستی را آغاز کردیم تا هم اکنون تغییری نکرده است. جنبش‌ها در فلسطین به صورت متوالی اتفاق افتاده و انقلاب‌ها یکی پس از دیگری متولد شدند. که از آن جمله انقلاب سال ۱۹۶۵ بود که بنده یکی از رهبران آن بودم و از آن زمان تاکنون راهکار ما در خصوص مبارزه‌ی مسلحانه تغییری نکرده است. اگر مبارزه‌ی سیاسی و دیپلماتیک نیز در جریان است، هیچ تعارضی با مبارزه‌ی مسلحانه نداشته و بایستی به موازات همدیگر باشند.

مبارزه‌ی مسلحانه، مقاومت و پایداری و قدرت را تثبیت می‌کند. مبارزات سیاسی نیز شرح دهنده و مبارزه‌ی رسانه‌ای نیز توضیح‌دهنده‌ی آن است. در جنگ علیه غزه، ما تنها شاهد پیروزی مسلحانه نبودیم بلکه مبارزات رسانه‌ای و سیاسی نیز در کنار آن قابل تحسین بود. فعالیت‌های مخفی و برنامه‌ریزی شده‌ای که در دوره‌ی جنگ علیه غزه شاهد آن بودیم، تحسین برانگیز بود. دشمن از همه‌ی مبارزات و توانمندی‌ها شوکه شده بود و اقدام به هدف قراردادن اهداف غیر نظامی از قبیل مساجد و منازل مشکونی کرد. چرا؟ چون در کار اطلاعاتی شکست خورده بود و اطلاعاتی را در اختیار نداشت. البته حزب‌الله لبنان قبل از ما، با عملیات منحصر به فرد و تونل‌های مخفی و دیگر اقدامات باعث غافلگیری دشمن شده بود.

سخن رهبر انقلاب اسلامی ایران درباره‌ی مسلح کردن کرانه‌ی باختری، فرمایش قابل تقدیر و بزرگی است، اما باید ببینیم این امر چگونه قابل تحقق یافتن است. این پاسخ، جواب سفیر فلسطین به تنهایی نیست بلکه پاسخ مقاومت و ملت فلسطین و تمامی یاران مسلمان و غیر مسلمان آن است. رهبر انقلاب اسلامی ایران از جایگاهی که دارند و به عنوان شخصی که دو پرچم انقلاب اسلامی و آرمان فلسطین را نه تنها در جهان اسلام بلکه در همه‌ی جهان برافراشته است، سخن می‌گوید ولی مهم‌تر از آن محقق کردن این سخنان است.

به‌طور خلاصه باید بگویم که فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، نیاز به عملیاتی شدن دارد. ما آرزو داریم، تمامی سرزمین‌های فلسطین یکپارچه آتش و سوز و گداز برای صهیونیست‌ها و علیه آنها ملتهب شود، تا آخرین وجب از سرزمین فلسطین را از چنگ صهیونیست‌ها درآوریم. بنده معتقدم که شمارش معکوس برای زوال و نابودی این رژیم شروع شده است و آنها نیز از این مسأله اطلاع دارند.

موضوع مسلح کردن کرانه‌ی غربی مسأله‌ی بسیار مهمی است که هر فلسطینی از جمله بنده مسئولیت آزادسازی وجب به وجب خاک فلسطین را بر گردن دارد. بنده «صلاح زواوی» تا این لحظه مبارزه‌ام به پایان نرسیده است و همچنان رزمنده‌ام و خواهم بود. این روند تا آزادی آخرین وجب از فلسطین ادامه خواهد یافت. رژیم صهیونیستی یک رژیم متجاوز و یک غده‌ی سرطانی است که دیر یا زود باید از بین برود.
در اين رابطه بخوانید :
....
نام پرونده : «مسلح شدن کرانه باختری»

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی