news/content
1393/06/05

دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با ایشان، ایجاد و افزایش آرامش روحی و روانی در جامعه، کنترل تورم و تثبیت قیمت ارز و نیز اجرای طرح نظام سلامت را از اقدامات باارزش و خوب دولت یازدهم در یک ‌سال گذشته برشمردند و همه‌ی دولت‌مردان را به حفظ و تقویت جهت‌گیری و روحیه‌ی انقلابی، تکیه بر ظرفیت‌ها و تولید داخلی، اجرای دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توجه ویژه به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی در روستاها، جدی‌گرفتن ادامه‌ی رشد علمی و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، موضع‌گیری صریح در قبال مسائل منطقه و جهانی به‌ویژه دخالت‌های آمریکا، حفظ انسجام درونی دولت، رعایت خطوط قرمز و فاصله‌گذاری‌ها به‌ویژه در موضوع فتنه‌ی سال ۸۸ و سعه‌ی صدر و آرامش در قبال انتقادهای منصفانه توصیه کردند.
در این دیدار که به مناسبت هفته‌ی دولت برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی شهیدان رجایی و باهنر، جهت‌گیری و روحیه‌ی انقلابی و طلب رضای الهی را از مهم‌ترین ویژگی‌های این دو شهید بزرگوار دانستند و افزودند: باید همه‌ی ما به عنوان مسئولان نظام  همواره جهت‌گیری و روحیه‌ی انقلابی را حفظ کنیم و هدف نیز کسب رضای الهی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی  با قدردانی از گزارش رئیس‌جمهور از عملکرد یک‌ساله‌ی دولت یازدهم، گفتند: گزارش عملکرد دولت باید به افکار عمومی ارائه شود تا مردم ضمن اطلاع از اقدامات انجام‌گرفته، از کارها و برنامه‌های آینده نیز مطلع شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: ارائه‌ی گزارش عملکرد، موجب امیدواری مردم به آینده خواهد شد. البته باید دقت شود که در این گزارش‌ها، آمارها دقیق و به‌دور از اغراق باشند.
ایشان با تأکید بر این‌که یکی از برکات تغییر دولت‌ها و روی کار آمدن دولت‌ها با شعارهای جدید، ایجاد امید در مردم است، افزودند: باید این امید را در مردم حفظ و تقویت کرد که یکی از راه‌های تقویت آن، اطلاع افکار عمومی از کارهای انجام‌گرفته است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: البته امید مردم فقط با ارائه‌ی گزارش، تقویت نخواهد شد، بلکه مردم به دنبال عمل و نتیجه‌ی عملی صحبت‌ها هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ چند توصیه‌ی مهم به دولت داشتند؛ «کار و فعالیت و خدمت مستمر به مردم» و «پرهیز از حاشیه‌سازی‌ها» اولین توصیه‌ی ایشان به دولتمردان بود.
حفظ انسجام درونی و تنها شنیده‌شدن یک صدا از دولت، دومین توصیه‌ی رهبر انقلاب اسلامی بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: باید مراقبت شود تا در سخنان مسئولان دولتی تعارض وجود نداشته باشد و فلسفه‌ی تعیین سخنگو هم این است که از دولت صدای واحد در مسائل مختلف شنیده شود.
رهبر انقلاب اسلامی در توصیه‌ی سوم خود، دولت‌مردان را به پرهیز از دوقطبی کردن جامعه با شعارها و دعواهای سیاسی سفارش کردند و گفتند: جناح‌بندی‌های سیاسی اشکالی ندارد، اما نباید جامعه را به دو قطب تبدیل کرد، زیرا این کار موجب دل‌زدگی و خستگی مردم و شکننده‌شدن محیط جامعه می‌شود.
چهارمین توصیه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  عبور دولت از جناح‌بندی‌ها در مسائل سیاسی بود که ایشان تأکید کردند: علائق اعضای دولت به برخی جناح‌های سیاسی اشکالی ندارد، اما دولت و اعضای آن نباید اسیر جناح‌بندی‌ها شوند.
ایشان افزودند: در موضوع جناح‌بندی‌های سیاسی همواره تأکید بر رفاقت و اُنس با یک‌دیگر است، اما در برخی موارد هم مسأله متفاوت است و باید حتماً خطوط قرمز و خطوط فاصل رعایت شوند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند:مسأله‌ی فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ی رأی اعتماد خود  بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توصیه‌ی پنجم خود را به رعایت سعه‌ی صدر و آرامش در قبال انتقادهای منصفانه اختصاص دادند و گفتند: آقای رئیس‌جمهور از برخی انتقادها ناراحتند که البته در برخی موارد هم واقعاً حق با ایشان است و برخی انتقادها، تند و گاهی غیر منصفانه هستند.
ایشان افزودند: لزومی ندارد که انسان بخواهد به هر مطلب یا انتقادی پاسخ دهد، زیرا در برخی موارد  سکوت بهتر است؛ ضمن آن‌که هر حرفی هم که بر ضد ما زده شود، این‌گونه نیست که حتماً در ذهن افراد جامعه تأثیر بگذارد و مورد قبول قرار گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: انتقاد باید باشد، اما انتقاد باید با لحن خوب و منصفانه باشد و هدف از آن نیز بی‌آبرویی و سبک‌کردن طرف مقابل نباشد که این روش قطعاً غلط است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: پاسخ به انتقادها هم باید منطقی و با خونسردی داده شود.
ایشان با تأکید بر این‌که انتقادهای منصفانه  دشمنی نیست، بلکه کمک به دولت است، گفتند: یکی از مسائل بسیار مهم کنونی، آرامش روانی موجود در جامعه است که باید حفظ شود.
رعایت انصاف در انتقاد از اقدامات و سیاست‌های دولت‌های گذشته، توصیه‌ی ششم رهبر انقلاب اسلامی به اعضای دولت بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: همواره دولت‌ها نسبت به دوره‌های گذشته‌ی خود منتقد بوده‌اند که ایرادی هم ندارد، اما این انتقاد نباید حالت اغراق‌آمیز و تخریب پیدا کند، زیرا در روحیه‌ی مردم تأثیر بد می‌گذارد و آنان را نسبت به آینده نیز نامطمئن می‌کند.
ایشان با اشاره به برخی اظهار نظرهای مبالغه‌آمیز و غیر منصفانه در خصوص دولت‌های گذشته افزودند: اگر در این اظهار نظرها بی‌انصافی شود، قطعاً در آینده نیز نسبت به عملکرد ما هم بی‌انصافی خواهد شد. اگر برخی سیاست‌ها یا عملکردهای دوره‌ی گذشته را قبول نداریم، بهترین شیوه  اصلاح آن در عمل است و این روش بهتر از اظهار نظر است.
موضع‌گیری صریح و قاطع در قبال مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، هفتمین توصیه‌ی رهبر انقلاب اسلامی به دولت بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  موضع‌گیری‌های دولت در یک ‌سال گذشته را خوب ارزیابی کردند و گفتند: موضع‌گیری صریح و قاطع در مسائلی همچون فلسطین، رژیم صهیونیستی، غزه، سوریه، عراق، تکفیری‌ها و دخالت‌های آمریکا، به نفع نظام جمهوری اسلامی است و منافاتی هم با زبان دیپلماسی و مذاکره ندارد.
ایشان تأکید کردند: موضع‌گیری صریح و شفاف در خصوص این مسائل شاکله‌ی کلی نظام اسلامی و عقبه‌ی راهبردی نظام در میان ملت‌ها را حفظ خواهد کرد.
توصیه‌ی هشتم رهبر انقلاب اسلامی  تأکید بر ادامه‌ی پرشتاب رشد علمی کشور و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش تعیین‌کننده‌ی تحقیقات کاربردی و تحقیقات بنیانی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طرح نظام سلامت را یکی از اقدامات بسیار خوب دولت یازدهم برشمردند و در توصیه‌ی نهم خود گفتند: باید این طرح پشتیبانی شود و ادامه یابد؛ ضمن آن‌که مراقبت شود برخی تصمیم‌ها،  این طرح را به ضد خود تبدیل نکند.
توصیه‌های بعدی رهبر انقلاب اسلامی به دولت، عمدتاً توصیه‌های اقتصادی بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌ی دهم خود  با اشاره به لزوم تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی و حمایت از تولید، افزودند: کلید رونق اقتصادی که مورد تأکید رئیس‌جمهور محترم نیز است، مسأله‌ی تولید است. باید با استفاده از ظرفیت‌های فراوان داخلی، تولید را به حرکت درآورد تا رونق اقتصادی و افزایش صادرات غیر نفتی محقق شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را برای بالفعل کردن ظرفیت‌های داخلی و به حرکت درآوردن تولید، بسیار مهم دانستند و خاطرنشان کردند: دولت باید بسته‌ی سیاست‌های اقتصادی خود را با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تطبیق دهد و مواردی را که غیر منطبق با این سیاست‌ها است، حذف کند.
ایشان  تثبیت قیمت ارز و کنترل تورم را از اقدامات باارزش دولت در یک ‌سال گذشته برشمردند و افزودند: نباید به این اقدامات بسنده کرد، زیرا این موارد قدم‌های اول هستند.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از مشکلات جدی کنونی کشور را بنگاه‌داری بانک‌ها دانستند و تأکید کردند: دولت باید این موضوع را به‌ طور جدی پیگیری و حل کند، زیرا بانک‌ها باید در خدمت تولید باشند و اگر در خدمت تولید قرار گیرند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
توجه ویژه به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی در روستاها، توصیه‌ی یازدهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت بود. ایشان تأکید کردند: صنایع بخش کشاورزی  یکی از بخش‌های راهبردی است که در همه‌ی کشورها به آن کمک ویژه می‌شود و دولت باید به بخش کشاورزی مساعدت ویژ‌ه‌ای داشته باشد.
رهبر انقلاب اسلامی  همچنین خاطرنشان کردند: راه توسعه‌ی روستاها، ایجاد صنایع تبدیلی در روستاها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اهمیت ویژه‌ی بخش معدن و ارزش افزوده و اشتغال‌زایی این بخش را به عنوان توصیه‌ی دوازدهم بیان کردند و سپس با اشاره به ضررها و زیان‌های واردات بی‌رویه و تأثیر منفی آن بر تولید داخلی، توصیه‌ی سیزدهم خود را به این موضوع اختصاص دادند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که موضوع واردات، فقط از طریق تعرفه حل نخواهد شد، افزودند: دولت باید در خصوص واردات کالاهای غیر ضروری و تجملی  سخت‌گیری بیشتری انجام دهد و اِعمال قدرت کند.
چهاردهمین توصیه‌ی رهبر انقلاب اسلامی در خصوص آب کشاورزی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تأیید سیاست‌های وزارت نیرو در خصوص آب گفتند: یکی از راه ‌حل‌های جدی برای مشکل آب در کشور، صرفه‌جویی در آب کشاورزی از طریق استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری  به‌ویژه آبیاری تحت فشار است.
توجه جدی برای تکمیل مسکن مهر، پانزدهمین و آخرین توصیه‌ی رهبر انقلاب اسلامی به دولت بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه‌ی تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌ طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود، خطاب به اعضای دولت یازدهم گفتند: به خدا تکیه و به او توکل کنید. اگر به کمک خداوند امیدوار باشید، قطعاً پروردگار هم به شما کمک خواهد کرد و این را هم بدانید که موفقیت شما، موفقیت و سرافرازی نظام اسلامی است.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، حجت‌الإسلام‌و‌المسلمین دکتر روحانی رئیس‌جمهور، گزارشی از عملکرد یک‌ساله‌ی دولت را بیان کرد.
آقای روحانی با اشاره به تحقق حماسه‌ی سیاسی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، گفت: تمام تلاش دولت حرکت به سمت ثبات و آرامش در جامعه و امیدوار کردن مردم به آینده‌ی رشد و توسعه‌ی کشور بوده است و امروز دولت، مهم‌ترین دستاورد خود را ایجاد همین آرامش و طمأنینه می‌داند.
رئیس‌جمهور  سپس به بیان آمارهایی از تغییرات در برخی شاخص‌های اقتصادی پرداخت و خاطرنشان کرد: برنامه‌ی دولت در ابتدای کار  بر مهار رشد نرخ سریع تورم متمرکز بود و بر اساس وعده‌ی داده‌شده به مردم، تورم در پایان سال ۹۲ به کمتر از ۳۵ درصد کاهش یافت که این رقم در پایان سال جاری به کمتر از ۲۰ درصد خواهد رسید، همچنین امیدواریم در پایان سال ۹۵، برای اولین بار نرخ تورم در کشور تک‌رقمی شود.
آقای روحانی گفت: در کنار مشکل تورم، رکود بی‌سابقه در دو سال پیاپیِ ۹۱ و ۹۲، یکی دیگر از مشکلات دولت در آغاز کار بود و دولت برای خروج از رکود  پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی، بسته‌ی سیاستی مناسبی را تهیه کرد.
رئیس‌جمهور  رشد تولید در بخش‌های نفت و گاز، کشاورزی، صنایع و معادن و افزایش ورود گردشگر خارجی به کشور را  از جمله نشانه‌های آغاز رونق و رشد مثبت اقتصادی برشمرد و افزود: البته برای خروج از رکود، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که مبتنی بر اتکا به تولید داخل و افزایش صادرات غیر نفتی است، مورد توجه جدی دولت قرار دارد.
وی مسأله‌ی اشتغال و حل مشکل بیکاری را دغدغه‌ی دیگر دولت خواند و خاطرنشان کرد: دولت باید برای حل این مشکل اقداماتی فوری در بستر افزایش رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری انجام دهد.
آقای روحانی در بخش دیگری از گزارش خود، به اقدامات دولت در بخش آب و مشکلات جدی در تأمین آب کشاورزی، صنعتی و حتی آب شرب اشاره کرد و با تشکر از حمایت و کمک رهبر معظم انقلاب در اجرای این طرح‌های مهم و زیربنایی، گفت: ۱۰ میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری و ۱۲ میلیارد متر مکعب آب در ظرف ۴ سال آینده مهار خواهد شد.
رئیس‌جمهور با اشاره به نگرانی‌های موجود در تأمین برق نیز راه حل این مشکل را تشویق سرمایه‌داران و کارآفرینان برای سرمایه‌گذاری در این بخش عنوان کرد.
گزارش آقای روحانی با بیان اقدامات انجام‌شده در افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه ادامه یافت. رئیس‌جمهور همچنین گفت: تلاش می‌کنیم تا ابتدای زمستان سال جاری، ۱۰۰ میلیون متر مکعب به تولید روزانه‌ی گاز و در سال آینده نیز ۱۰۰ میلیون متر مکعب دیگر به تولید روزانه افزوده شود.
وی با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی در مناطقی نظیر دریاچه‌ی ارومیه، دریاچه‌ی هامون، جنگل‌های بلوط و همچنین معضل ورود ریزگردها به کشور، افزود: این مسائل هنوز به‌طور کامل رفع نشده، اما دولت مصمم به پیگیری و رفع نگرانی‌هاست.
آقای روحانی  سپس به کسری بودجه‌ی ۱۴ هزار میلیارد تومانی ناشی از پرداخت یارانه‌ی نقدی تا قبل از اجرای مرحله‌ی دوم هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: با اجرای مرحله‌ی دوم قانون هدفمندی در یک شیب ملایم، این کسری جبران و بخشی از منابع حاصله نیز صرف اجرای طرح تحول سلامت شد.
رئیس‌جمهور  کنترل و تثبیت قیمت دارو و کاهش قیمت داروهای خارجی و لوازم پزشکی و همچنین کاهش سهم مردم از هزینه‌ی درمان در بیمارستان‌ها از ۳۵ درصد به کمتر از ۱۰ درصد و اعزام متخصصان به مناطق محروم را از دستاوردهای مهم دولت در بخش سلامت برشمرد و گفت: اجرای بیمه‌ی همگانی سلامت نیز از جمله موفقیت‌های دولت در این بخش است.
وی برنامه‌ی دولت در زمینه‌ی تأمین امنیت غذایی، طرح‌های مربوط به سواحل مکران و انجام ۷ سفر استانی با دادن تعهدات قابل اجرا به مردم را از دیگر اقدامات دولت در یک سال گذشته خواند و افزود: در بخش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آرامش، همدلی، وحدت و انسجام ملی افزایش یافته است.
رئیس‌جمهور سپس به تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت پرداخت.
آقای روحانی افزود: دولت در حمایت از مردم عراق، سوریه، لبنان و به‌خصوص مردم فلسطین، همه‌ی توان سیاسی و اقتصادی و اجتماعی خود را به کار گرفته است.
وی اظهار امیدواری کرد که آینده‌ی منطقه شاهد پیروزی ملت‌ها علیه تروریسم و رژیم جنایتکار صهیونیستی و بازگشت آرامش باشد.
رئیس‌جمهور همچنین از کوتاه‌شدن دیوار «ایران‌هراسی» در افکار عمومی دنیا خبر داد و در خصوص تحریم‌های ظالمانه علیه کشور نیز گفت: قدم‌هایی در زمینه‌ی کاهش و رفع تحریم‌ها برداشته شده و قدم‌های بسیار زیادی نیز پیش روی دولت است.
آقای روحانی در خصوص راهبرد مذاکراتی دولت نیز گفت: طرف ایرانی، منطق و شفافیت و صلح‌خواهی خود را نشان داده و مذاکرات را به گونه‌ای ادامه خواهیم داد که اگر زیاده‌خواهی برخی قدرت‌ها مانع از موفقیت مذاکرات شود، افکار عمومی دنیا مسئولیت آن را متوجه همان زیاده‌خواهان کند.
رئیس‌جمهور سپس با مقایسه‌ی وضعیت ۳ دوره‌ی هشت‌ساله‌ی شروع به کار دولت‌ها تا قبل از دولت یازدهم  از لحاظ شاخص تورم و رشد اقتصادی، محور پایانی سخنان خود را به ضرورت کمک و حمایت همه‌ی دستگاه‌ها به دولت برای عبور از این شرایط سخت اختصاص داد و گفت: دولت همواره توفیقات خود را مرهون لطف خداوند، توجهات حضرت ولی‌عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، حمایت مردم و هدایت‌ها و کمک‌های رهبر معظم انقلاب می‌داند.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
در این رابطه بخوانید :
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: کلید رونق اقتصادی، مسئله تولید است/ دولت باید بسته سیاست‌های اقتصادی خود را با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تطبیق دهد و مواردی را که غیرمنطبق با این سیاست‌هاست،حذف کند.
  • رهبر انقلاب: موضع‌گیری صریح و قاطع در مسائلی همچون فلسطین، رژیم صهیونیستی، سوریه، عراق، تکفیری‌ها و دخالت‌های ‌آمریکا، به نفع جمهوری اسلامی است و منافاتی هم با زبان دیپلماسی ندارد/ موضع‌گیری صریح درخصوص این مسائل شاکله‌ی کلی و عقبه‌ی راهبردی نظام بین ملت‌ها را حفظ می‌کند.
  • رهبر انقلاب: انتقاد از دولت‌های گذشته ایرادی ندارد اما نباید حالت اغراق‌آمیز و تخریب پیدا کند/ اگر در این اظهارنظرها بی‌انصافی شود، قطعا در آینده نیز نسبت به عملکرد ما هم بی‌انصافی خواهدشد.
  • رهبر انقلاب: آقای رئیس‌جمهور از برخی انتقادها ناراحتند که در برخی موارد هم حق با ایشان است و برخی انتقادها تند و غیرمنصفانه هستند/ پاسخ به انتقادها باید منطقی و با خونسردی داده شود/ انتقادهای منصفانه دشمنی نیست بلکه کمک به دولت است.
  • رهبر انقلاب دردیدار هیأت دولت: جناح‌بندی سیاسی اشکالی ندارد اما نباید جامعه را دوقطبی کرد زیرا این کار موجب دل‌زدگی مردم می‌شود/ مسئله‌ی فتنه و فتنه‌گران، از خطوط قرمز است/ وزرا باید مانند جلسه‌ی رأی اعتماد، همچنان بر فاصله‌گذاری با فتنه پایبند باشند.
  • به مناسبت هفته دولت برگزار شد: دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی