news/content
1393/10/22

جدول | شش توصیه اخیر رهبر انقلاب به دولت یازدهم

رهبر انقلاب در دیدار مردم قم ضمن اشاره به اینکه «اتحاد و اتفاق ملی» اولویت اول کشور است، توصیه‌هایی به مسئولین و دولتمردان داشتند که در جدول پیش رو مرور شده است:
امروز آن چیزى که در درجه‌ی اوّل براى ملت ما لازم است، اتّحاد و اتّفاق ملّى است.
توصیه‌های اخیر رهبر انقلاب به دولت یازدهم
 مطرح شده در دیدار مردم قم ۹۳/۱۰/۱۷
۱
 تکیه بر نیروى داخلى و امید نبستن به بیگانگان
 
۲
 هوشیاری و توجه به اهداف پیشنهادها و اقدامات دشمن
 
۳
 مصون کردن کشور در مقابل تحریم‌ها با کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی
 
۴
 دل نبستن به وعده‌ی خیالی لغو تحریم‌ها و توجه به نقطه‌های امیدبخش داخلی
 
۵
 پرهیز از حاشیه‌سازی و ایجاد دو دستگی در مردم
 
۶
 استفاده از یکپارچگی، ایمان و همت بلند مردم برای گشودن راه کشور
 
* اتحاد و اتفاق ملی، اولویت اصلی کشور
امروز آن چیزى که لازم است براى ملّت ما، اوّلاً اتّحاد و اتّفاق ملّى است. دودسته کردن مردم، جدا کردن مردم، شعارهاى تفرقه‌انگیز دادن میان مردم - به هر عنوانى - خطا است؛ این بر ضدّ منافع ملّت ایران و بر ضدّ آرمانهاى ملّت ایران است. اتّحاد و اتّفاق. مردم مسئولین را کمک کنند، دولت را کمک کنند.

* تکیه بر نیروى داخلى و امید نبستن به بیگانگان
دولتى‌ها هم بدانند که آنچه میتواند آنها را بر انجام وظیفه‌ى خودشان قادر کند تکیه بر نیروى داخلى است؛ تکیه بر نیروى مردم است. من بارها این را عرض کردم در جلسات عمومى و همچنین در جلسات خصوصى با مسئولین دولتى، نگاهشان به دست بیگانه نباشد.

* هوشیاری و توجه به اهداف پیشنهادها و اقدامات دشمن
بله، امروز دشمنان براى ملّت ایران با تحریم مشکل درست کردند؛ خب، حالا اگر آمدند شرط برداشتن تحریم را یک چیزى قرار دادند که شما غیرتت نمیگنجد که آن را انجام بدهى؛ چه کار میکنید؟ شرط میگذارند دست از اسلام بردارید، دست از استقلال بردارید، دست از حرکت به سوى علم بردارید، دست از فلان پدیده‌ى افتخارآمیز بردارید تا ما تحریم را برداریم؛ شما چه کار میکنید؟ قطعاً قبول نمیکنید. یقیناً هیچ مسئولى در کشور قبول نمیکند که شرط برداشتن تحریمها، مثلاً فلان مسئله‌ى اساسى و فلان مسئله‌ى آرمانى باشد. البتّه دشمن فعلاً نمى‌آید با آرمانها، معارضه‌ى صریح بکند؛ چرا، اگر ما عقب‌نشینى کردیم، به‌صراحت هم میرسد؛ امّا امروز این‌جور نیست که دشمن صریح بیاید با آرمانها معارضه بکند و شرط قرار بدهد لکن باید هوشیار بود؛ فهمید که این پیشنهاد، این حرف، این اقدام ازسوى دشمن با چه هدفى دارد انجام میگیرد. خب، هیچ مسئولى معلوم است که راضى نیست و موافق نیست که در مقابلِ دشمنان کوتاه بیاید و براى اینکه مثلاً تحریمها برداشته بشود یا کم بشود، از آرمانها دست بردارند.

* مصونیت  کشور در مقابل تحریم‌ها
خیلى خب، حالا که این‌جور است، پس شما بیایید کارى کنید که کشور در مقابل تحریمها مصونیّت پیدا کند؛ اقتصاد مقاومتى یعنى این. فرض را بر این بگذارید که دشمن، برداشتن تحریم را متوقّف به چیزى میکند که شما حاضر نیستید آن را قبول کنید - این‌جور فرض کنید قضیّه را - کارى کنید که تحریم بى‌اثر بشود. بارها ما گفته‌ایم کارى کنید که وابستگى مالى کشور به نفت کم و کم و کمتر بشود؛ خب، شما ملاحظه میکنید در ظرف مدّت کوتاهى قیمت نفت را به نصف میرسانند. وقتى ما وابسته به نفت باشیم، مشکل براى ما درست میشود؛ این فکر را باید کرد. ازجمله‌ى بزرگ‌ترین مسئولیّتهاى مسئولین کشور همین است که کارى کنند اگر دشمن دلش نخواست تحریم را بردارد، به رونق کشور و پیشرفت کشور و رفاه مردم ضربه‌اى وارد نشود؛ راه آن چیست. راه آن این است که مراجعه کنیم به درون کشور، به درون ملّت، از نیروهاى درونى کشور استفاده کنیم و راه‌هایى وجود دارد؛ آدمهاى صاحب‌نظر، آدمهاى کارشناس و بااخلاص، گواهى میدهند که راه‌هایى وجود دارد که انسان بتواند به خودش متّکى باشد. این وظیفه‌ى مسئولین کشور و مسئولین دولتى است، چشم ندوزند به دست بیگانه؛ بیگانه یک‌وقت مایل است فشار وارد بیاورد، شما هرچه عقب‌نشینى کنید، مى‌آیند جلو؛ هرچه شما یک قدم عقب بروید، آنها یک قدم مى‌آیند جلو؛ دستگاه استکبار، دستگاه ترحّم و انصاف و انسانیّت و ملاحظه که نیست؛ هرچه شما عقب بروید، آنها جلو مى‌آیند. فکر اساسى بکنید.

* دل نبستن به وعده‌ی خیالی لغو تحریم‌ها
 فکر اساسى این است که کارى کنید که کشور از اَخم دشمن ضربه نبیند، از تحریم دشمن لطمه نخورد؛ و راههایى هست، کارهایى هست که میشود کرد؛ بعضى را هم کردهاند و موفّق بوده است و جواب داده است؛ میشود کارهایى کرد؛ میشود این حربه را از دست دشمن گرفت، والّا اگر چنانچه چشم ما به دست دشمن باشد که «آقا، اگر این‌کار را نکردى تحریم باقى میماند» [فایده‌اى ندارد]؛ کمااینکه آمریکایى‌ها با کمال وقاحت دارند میگویند «اگر در قضیّه‌ى هسته‌اى ایران کوتاه هم بیاید، تحریمها یکجا و همه برداشته نخواهد شد»، این را صریح دارند میگویند. این نشان‌دهنده‌ى این است که به این دشمن نمیشود اطمینان کرد نمیشود اعتماد کرد. من با مذاکره کردن مخالف نیستم؛ مذاکره کنند؛ تا هروقت میخواهند مذاکره کنند! من معتقدم باید دل را به نقطه‌هاى امیدبخش حقیقى سپرد، نه به نقطه‌هاى خیالى نه به نقطه‌هاى خیالى، آنچه لازم است این است.

* پرهیز از حاشیه‌سازی و ایجاد دو دستگی در مردم
خب، مسئولین کشور بحمدالله مشغولند، تلاش میکنند، کار میکنند، بنده هم عقیده‌ام این است که همه باید به دستگاههاى مسئول کمک کنند، به دولت همه باید کمک کنند؛ چون کار سخت است، دشوار است. دولتى‌ها هم مراقب باشند، دودستگى در مردم به‌وجود نیاورند، حاشیه‌سازى نکنند، بعضى حرفهاى غیرلازم مطرح نشود؛ این یکپارچگى مردم ما، این همّت بلند مردم ما، این ایمان مردم ما، درست مورد استفاده قرار بگیرد، ان‌شاءالله راه این کشور باز بشود.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 8 نظر ]
 • خدیجه دشتی ،
  1393-11-14 - 10:58

  سلام اقا جان حرفای شما درسته از جون و دل قبول دارم حرفای شما برای ما سند و حجت ولی این دشمن نابکار به وسیله ماهواره مغز مردم را شستشو داده و به انان می گوید که اگر تحریم ها را برنداشتیم به این خاطر است که ایران دارد بمب هسته ای تولید میکند وقتی این افکار را در بین برخی اشنایان و همکاران می بینم بسیار رنج میبرم که من چه طور انها را به توجیه کنم که اشتباه فکر میکنند و در ماهواره چیزی بجز دروغ نمی شنوند . 
 • رضا ،
  1393-10-28 - 12:03

  مسئولین محترم راه گشا باشند بجای برگزاری همایشهای 100 تا یه غاز مثل حضور در انتخابات درآینده دور همایشی رو برگزار کنید که با حضور کارشناسان کاربلد خارج از دولت چاره کار پیدا بشود و از توان داخلی نهایت استفاده بشود این کار مطمئن باشید که عزت شما رو بیشتر میکند آقا فرمودند که تجربه خودکفایی داشتیم میشه تکرارش کرد مردم نیز کمک میکنند
 • وحدت ،
  1393-10-26 - 20:52

  سلام
  چرا توصیه های رهبربرای کمک به دولت را نمی نویسید؟
  کار اجرایی دشوار هست نیاز به توکل و وحدت دارد دولت را درک کنید
  با تشکر
 • خلیل ،
  1393-10-26 - 19:55

  با سلام انشاء الله که به فرمایشات مقام معظم رهبری گوش کنن وکشور از این بحران با موفقیت بیرون بیاد
 • موسی فریدونی ،
  1393-10-26 - 10:31

  به نام خدا
  با سلام و عرض احترام
  پیرو دستور رهبر معظم انقلاب در بخش کشاورزی در حوزه تولید بذر ایران با توجه به استعدادهای اکولوژیکی میتواند توسعه خوبی داشته باشد و به ارز آوری قابل توجهی نسبت به درامد نفت دسترسی پیدا کند.اینجانب بعنوان تولید کننده بذر هیبرید و کارشناس ارشد علوم و تکنولوژی بذر این ادعا را دارم اما مشروط براینکه مسولین حقوقشان را به جای درامد نفت از درامد حاصل از صادرات بذر دریافت کنند . النماس دعا
 • محمد شم ابادی ،
  1393-10-25 - 14:42

  سلام.اگه لطف کنید سخنان رهبر عزیزمون.رو به صورت عکس و نوشته بذارید یا کل سخنرانی رو به صورت خلاصه در پایان متن قرار بدهید برا منتشر کردن تو شبکه های اجتماعی .ممنون
 • سید ،
  1393-10-24 - 23:44

  بسم الله
  مثل همیشه عالی و دقیق و دلنشین و جدی و قاطع و بجا و کاربردی و راهبردی و جامع و دیگه دلم برات بگه دو لب این مرد رو باید بوسه زد که خیلی مرد. لذت بردم. جون به خودم که رهبرم و سرورم تو باشی عزیز دلم.
 • 1393-10-24 - 17:17

  جانم فدای رهبر
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی