news/content
نسخه قابل چاپ
1393/08/26

بیانات در هشتمین مراسم دانش‌آموختگى‌ دانشجویان دانشگاه‌هاى افسرى ارتش

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌(۱)

 خدای متعال را سپاسگزارم بر نعمت وجود جوانهای مؤمن، افسران مطهّر و پاکیزه‌ای که آینده‌ی روشنی را برای ارتش جمهوری اسلامی ایران و برای نظام دفاعی کشور نوید میدهند. شما جوانان عزیز - چه کسانی که دوران آموزش این دانشگاه را طی کرده‌اید و به درجه‌ی افسری رسیده‌اید و چه کسانی که وارد این میدان علم و تجربه و ایمان شده‌اید و ان‌شاءالله بهره‌های وافر خواهید برد - فرزندان عزیز من و فرزندان عزیز و برجسته‌ی ملّت ایرانید. به همه‌ی شما توفیقاتتان را تبریک عرض میکنم و از فرماندهانتان، مدیران و مسئولانی که این بار سنگین را بر دوش دارند، صمیمانه تشکّر میکنم. برنامه‌ی امروز هم برنامه‌ی زیبا و پر مضمون و پر مغزی بود؛ ان‌شاءالله که خداوند متعال بر طبق همین شعارها، بر طبق همین روش، این گفتارها را در مایه‌های اصلی جان و دل و اندیشه و عمل شما تا سالیان دراز مستقر و پایدار بدارد.
 نیروهای مسلح در هر کشوری یکی از پایه‌های اقتدار آن کشورند. یقیناً پایه‌ی اقتدار نظامی هر کشور، میتواند نمایشگر توانایی‌های عمومی و بین‌المللی آن کشور باشد. ولی معنای اقتدار در خود نیروهای مسلّح، نباید با سهل‌انگاری و ساده‌اندیشی نگریسته بشود. نیروهای مسلّح توانمند، آن نیروهایی هستند که انگیزه و معنویّت و عزم راسخ در آنان بتواند روشهای آنها، رفتارهای آنها و حرکت آنها را در عرصه‌های مسئولیّت شکل بدهد، جهت بدهد و هدایت کند. اگر ایمان نباشد، بصیرت نباشد، عزم راسخ نباشد، نگاه بلندمدّت به انتهای صفوف دشمن نباشد، تعداد جمعیّت یا کثرت عِدّه و عُدّه‌ی نظامی و تجهیزات، سرنوشت‌ساز نخواهد بود. جمعیّت زیاد در نیروهای مسلّح یا حتّی تجهیزات پیشرفته یا حتی آموزشهای روزآمد به‌تنهایی کافی نیستند که نیروهای مسلّح متعلّق به یک کشور و ملّت را موجب توانایی و اقتدار آن ملت قرار بدهند؛ لازم است ایمان باشد، عزم باشد، احساس مسئولیّت باشد، فهم حقیقتِ مسئولیّت نیروهای مسلح وجود داشته باشد؛ اینها است که میتواند نیروهای مسلّح را به‌معنای واقعی کلمه رکن اقتدار یک ملّت قرار بدهد. نیروهای مسلّح نظام جمهوری اسلامی - چه ارتش سرافراز جمهوری اسلامی و چه سپاه پاسداران و نیروی بسیج، و دیگر کسانی که در مجموعه‌ی نظام نیروهای مسلّح حضور دارند - در طول سالیان دراز قابلیّتهای خودشان را به اثبات رساندند؛ قابلیّتهای معنوی خود، توانایی‌های علمی خود، قدرت ابتکار خود، عزم راسخ خود را عملاً نشان دادند. لذا دنیا بر روی نیروهای مسلّح ما حساب میکند، آن را جدّی میگیرد، میداند آنجایی که میدان مسئولیت و عرصه‌ی رزم‌آوری است در نظام جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلّح در آنجا سنگ تمام میگذارند.
 جوانان عزیز، فرزندان فداکار این ملّت که این عرصه‌ی خطیر را برای خدمت خودتان انتخاب کردید! خودتان را برای اعتلای روزافزون مجموعه‌ی نیروهای مسلّح آماده کنید. درس که میخوانید، آموزش که می‌بینید، فکر و تحقیق که میکنید، انضباط و سایر فنون نظامی را که فرا میگیرید، با این نیّت، با این فکر، با این همّت بلند آنها را همراه کنید که میخواهید به معنای حقیقی کلمه پایه‌ی مهمّ اقتدار کشورتان باشید.
 این دانشگاه که به نام مبارک امیرالمؤمنین مزیّن است، افتخارات زیادی دارد. این شهدایی که در اینجا تصویر نورانی آنها را مشاهده میکنیم، اینها همه از این دانشگاه برخاستند، در اینجا تربیت شدند و توانستند نقش ایفا کنند. در میان رزمندگان ما و شهدای عزیز ما تعدادی از جوانان دانشجوی این دانشگاه هم حضور داشتند؛ این دانشگاه جای بابرکتی است، جای مبارکی است؛ این دانشگاه محلّ پرورش و رشد انسانهایی است که امروز ملّت ایران به وجود آنها میبالد و آنها را مایه‌ی اقتدار معنوی خود به‌حساب می‌آورد؛ این را قدر بدانید و به اینکه در یک چنین مرکزی مشغول آماده‌سازی خودتان هستید افتخار کنید.
 امروز دنیای اسلام بلکه دنیای بشریت به پیام اسلامی شما و ملّت ایران نیازمند است. امروز دنیا درگیر حوادث ناشی از خودخواهی‌ها و افزون‌طلبی‌ها است. امروز دنیا با ابزارهای جدید و مخرب و مهلک در اختیار بسیاری از کسانی است که جز هوسهای شخصی و گروهی خود چیزی نمیفهمند، فضیلت‌ها را درک نمیکنند، از انسانیّت بویی نبرده‌اند. در یک چنین دنیایی وقتی ندای آزادی‌بخش اسلام بلند میشود، وقتی اسلام پرچم برمی‌افرازد، جاذبه‌ی آن، دنیا را متوجه به خود میکند و امروز [چنین‌] کرده است. البتّه دشمنان عکس‌العمل نشان میدهند؛ برای اینکه اسلام را بدنام بکنند، از هنر، از نظامیگری، از سیاست، از همه‌ی ابزارهای ممکن استفاده میکنند.
 امروز یکی از کارهای اساسی و مهمی که در شرکتهای هنری معروف دنیا مورد استفاده قرار میگیرد عبارت است از ترساندن مردم از اسلام. چرا؟ اگر اسلام منافع جهان‌خواران را تهدید نکرده بود، در مقابل آن، این واکنشها نشان داده نمیشد. اینکه می‌بینید گروه‌هایی را به نام اسلام و به نام حکومت اسلامی میسازند، میتراشند، مسلّح میکنند، پشتیبانی میکنند، به جان انسانها می‌اندازند و کشورها را به‌وسیله‌ی آنها ناامن میکنند، این نشان‌دهنده‌ی نفوذ پیام اسلام است. از اسلام حقیقی میترسند، از اسلام ناب میترسند؛ اسلامی که نسل پیش از شما در میدانهای نبرد، در میدانهای سیاست، در میدانهای انقلاب آن را سرِدست گرفت و به دنیا نشان داد. و همین‌طور که این جوانهای عزیز اشاره کردند و نشان دادند، امروز شما وارثان آن شهدای بزرگ و آن مردان عظیم‌القدر هستید. پیام اسلام برای انسانیّت، پیام آسایش، عزّت، سربلندی و پیام زندگیِ همراه با امن‌وامان است؛ این را دشمنان نمیخواهند در دنیا شناخته بشود و ملّتها با آن آشنا بشوند.
 عزیزان من! درس را خوب بخوانید، نظامیگری را بخوبی فرا بگیرید، نظامیگری را با ضوابط اسلامی و مبانی دینی همراه کنید، ابتکار کنید همچنان‌که محقّقان ما، دانشمندان جوان ما در میدانهای گوناگون علمی، پدیده‌های علمی را عرضه میکنند، شما هم پدیده‌های نظامی را، پدیده‌های سازمان‌دهی نظامی را، پدیده‌های ارتشی را، پدیده‌های نوینی را که میتواند یک سازمان نظامی را به اوج اعتلاء برساند، به وجود بیاورید، ابتکار کنید و در میان خودتان آنها را رواج بدهید.
 از خداوند متعال میخواهیم به شماها توفیق عنایت کند و ان‌شاءالله شما جوانهای عزیز، فردای بهتر، روشن‌تر و سرافرازتری را در این کشور شاهد باشید و خود شما در به‌وجود آمدنِ آن فردای روشن به‌طور کامل سهیم باشید.
    والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته‌
 
۱) برنامه‌های این بازدید - که به‌مناسبت فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران و دریافت سردوشی دانشجویان جدید این دانشگاه‌ها در محل دانشگاه افسری امام علی(ع) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد - به ترتیب عبارت بود از: حضور رهبر معظم انقلاب در محل یادمان و ادای احترام به شهدا، بازدید از یگانهای مستقر در میدان، قرائت قرآن، ارائه‌ی گزارش سرتیپ دوم محمدرضا فولادی (فرمانده دانشگاه)، قرائت سوگندنامه‌ی دانشجویان، دریافت جوایز و دانشنامه‌ها و تقدیرنامه‌ها و درجه‌ها و سردوشی‌های اساتید و دانش‌آموختگان و دانشجویان نمونه از دست فرمانده معظم کل قوا، تحویل پرچم از سوی نماینده‌ی فارغ‌التحصیلان به نماینده‌ی دانشجویان جدید، بیانات فرمانده معظّم کل قوا، اجرای سرود و رژه‌ی یگانهای مستقر در میدان از مقابل قرآن کریم و فرمانده معظّم کل قوا.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 28 نظر ]
 • 1394-03-13 - 17:39

  معنای اقتدار در خود نیروهای مسلّح، نباید با سهل‌انگاری و ساده‌اندیشی نگریسته بشود. نیروهای مسلّح توانمند، آن نیروهایی هستند که انگیزه و معنویّت و عزم راسخ در آنان بتواند روشهای آنها، رفتارهای آنها و حرکت آنها را در عرصه‌های مسئولیّت شکل بدهد، جهت بدهد و هدایت کند. اگر ایمان نباشد، بصیرت نباشد، عزم راسخ نباشد، نگاه بلندمدّت به انتهای صفوف دشمن نباشد، تعداد جمعیّت یا کثرت عِدّه و عُدّه‌ی نظامی و تجهیزات، سرنوشت‌ساز نخواهد بود. جمعیّت زیاد در نیروهای مسلّح یا حتّی تجهیزات پیشرفته یا حتی آموزشهای روزآمد به‌تنهایی کافی نیستند که نیروهای مسلّح متعلّق به یک کشور و ملّت را موجب توانایی و اقتدار آن ملت قرار بدهند؛ لازم است ایمان باشد، عزم باشد، احساس مسئولیّت باشد، فهم حقیقتِ مسئولیّت نیروهای مسلح وجود داشته باشد؛
 • مسعود ،
  1393-10-26 - 00:50

  لبيك يا خامنه اي
 • رسول حدادي ،
  1393-10-15 - 08:18

  جانم فداي رهبرم سيد علي خامنه اي
 • حمیدرضا جوادی ،
  1393-10-07 - 22:30

  سلام بر نایب عزیز امام زمانمان
  خیلی دوستت دارم آقا جونم
  تا آخر خط زندگی خاک پات و نوکرتم
  به امید دیدار روی ماهت
  یاعلی مدد....
 • فاطمه ،
  1393-09-28 - 18:20

  با سلام
  جانم فذای رهبر
 • حسین ،
  1393-09-19 - 09:54

  موفق باشید
 • محتاج به دعای حضرت آقا (روحی ف ،
  1393-09-11 - 14:00

  خدایا تا ظهور دولت یار
  گل پیغمبر ما را نگه دار
 • محسن شمسی ،
  1393-09-10 - 06:30

  از عمق جان میگویم هر وقت که سخنان رهبر گرامیمان را گوش فرا میدهم یا مطالعه میکنم با روح سرسبز تسلیم در برابر خداوند، جانی تازه میگیرم
  از خداوند بزرگ مرتبه میخواهم ایشان را حفظ نماید. آمین
 • خانم مظفری ،
  1393-09-03 - 11:15

  آقاجان خیلی دوستون دارم وخیلی ام دوست دارم ازنزدیک ببینمتون ولی تاحالاقسمتم نشده.دوستون دارم...
 • مهدی حقیقت طلب ،
  1393-08-28 - 13:43

  انقلاب اسلامی توانسته به اهداف بزرگ خود در جهان دست یابد و حالا الگویی برای کشورها و ملتهای مظلوم است ، آری وقتی هدف خدایی باشد با ایثار و از خود گذشتگی همراه است آن هنگام ارزشهای جامعه و کشور بر خواسته های شخصی ارجعیت دارد و افراد حاضرند با فدا کردن خود ارزشها و آرمانها حفظ شود آری همان هدفی که شهیدان پاکمان بر ای خود ترسیم نمودند و خود را برای اهداف مقدس و والای انقلاب فدا کردند نتنها از شهادت نترسیدند بلکه ایمان به انقلابمان را با نثار جان اثبات کردند و حالا و در عصر حال یکبار دیگر جوانانی پرورش یافته و شکفته در انقلاب یکبار دیگر ایمان خود را به اثبات رسانند آری جوانان ما بار دیگر وارد عرصه شده اند و با خلق حماسه های علمی و فن آوری و... در جهان خود را به اثبات رسانده اند . آری انقلاب اسلامی انفجار نور بود و این نور مرزها و قاره ها راپیموده و منشور الگوی عزت و عظمت و اقتدار و مقاومت و... است ...
 • 1393-08-28 - 09:16

  احسنت بر رهبر با بصیرت و فهیم و با تقوای انقلاب. خداوند این عبد صالح خود را تا ظهور حجتش حفظ فرماید. 
  تا آخرین نفس پای انقلاب و اسلام ناب ایستاده ایم.
   لبیک یا خامنه ای.
 • حمزه مهدیزاده ،
  1393-08-27 - 23:37

  گرچه من سرباز هیچ و ساده ام
  سرخوشم مهدی بود فرمانده ام
  گرچه مولایم شده غایب ولی
  دلخوشم بر نایبش سید علی
 • ساسان لهراسبی ،
  1393-08-27 - 19:20

  با ولایت زنده ایم 
 • محمد جعفری ،
  1393-08-27 - 19:07

  على جان ما کفن پوشان بتازیم
  اگر فرمان دهى ما سر ببازیم
  بده حکم جهادم تا ببینى
  چگونه محشرى کبرى بسازیم؟
  درود بر رهبر عزیزم وخسته نباشید به سربازان قهرمانش
 • امیرحسین ،
  1393-08-27 - 18:41

  قربان اقتدارت شوم آقا واقعا که لایق فرماندهی هستید
  جانم فدایت سیدعلی
 • خانم دهقان ،
  1393-08-27 - 18:20

  شیعیانیم و علی مولای ماست 
  
  قطره هستیم و علی مولای ماست
  
  گرچه دنیا دست مشتی ناکس است 
  
   یک علی داریم و دنیا را بس است
  
  این زمان دریای ما سید علی است 
  
  نایب مولایمان سید علی است
  
 • خانم دهقان ،
  1393-08-27 - 18:09

  درود بر سید خراسانی ما 
  درود بر نایب بر حق امام زمان(ع)
  درود بر مولایمان امام خامنه ای
 • سیده نگین دیباجی ،
  1393-08-27 - 17:07

  باسلام
  باعث غرور و افتخاراست
 • محمدامین امیری ،
  1393-08-27 - 15:53

  در حسرت امر ولی   جان منو سید علی 
  آقا من به خود می بالم که یک بسیجی در راه شما هستم و تا آخرین قطره خون پای ارزش های انقلاب و امام بزرگوار ایستاده ام نه فقط من بلکه کلیه بسیجبان در راه خدا . سر به دار میدهیم ولی تن به ذلت نمیدهیم ....
 • احمد ،
  1393-08-27 - 15:12

  به نام خدا. احسنت بر رهبر با بصیرت و فهیم و با تقوای انقلاب. خداوند این عبد صالح خود را تا ظهور حجتش حفظ فرماید. تا آخرین نفس پای انقلاب و اسلام ناب ایستاده ایم. لبیک یا خامنه ای.
 • علی اکبر کوهنورد ،
  1393-08-27 - 14:02

  در عصر نبی گر بشکستند همه عهد علی را
  گر خانه نشین کرد عدو از ستم خویش ولی را
  ما درس گرفتیم در این نهضت اسلامی ایران
  تنها نگذاریم دمی رهبر خود سیدعلی را
  *****
  درود بر امام خامنه ای عزیز و ارتش ولایی جمهوری اسلامی ایران
 • علی اکبر کوهنورد ،
  1393-08-27 - 13:43

  سلام بر یگانه منجی عالم بشریت مهدی فاطمه (عج ا...) و نائب بر حقش حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی)
  بنده به عنوان یکی از فارغ التحصیلان دانشگاههای افسری ارتش سرافراز و غیور جمهوری اسلامی ایران، که افتخار حضور در این مراسم رو داشتم؛ بر خود می بالم که همچنین رهبر و پیشوایی دارم و باید بدون اغراق عرض کنم که برای ما ارتشیان هیچ افتخاری بالاتر از این نیست که سرباز پادر رکاب و فدایی امام و پیشوایمان سیدعلی خامنه ای باشیم...
 • علی اکبر هاشمی ،
  1393-08-27 - 13:24

  پشتیبان ولایت فقیه باشیم تا آسیبی به مملکتمان نرسد
 • مجتبی ،
  1393-08-27 - 12:13

  ما اهل کوفه نیستیم 
  علی تنها بماند
  
  هستیم با ولایت تا شهادت
 • پیرنهاد ،
  1393-08-27 - 11:43

  خوش به سعادت اون هایی که توفیق دیدار آقا رو داشتند
  در موقعیت راضیة مرضیه
  :-)
 • سينا ،
  1393-08-27 - 11:15

  بسم الله الرحمن الرحيم
  ولله جنود السماوات و الارض/
  هو معكم اين ما كنتم
 • 1393-08-27 - 10:59

  yaaaa  ali
 • حمید ،
  1393-08-26 - 23:03

  با سلام
  ممنون از انتشار بیانات امام 
  (خدا سید خراسانی ما رو حفظ کنه)
  یا علی
  
در این رابطه بخوانید :
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: زورگویان تلاش می‌کنند با استفاده از هنر، سیاست و نظامی‌گری، مانع شنیده شدن ندای اسلام ناب شوند و مردم را از اسلام بترسانند/ این ندا شنیده شده و نشانه‌ی آن، هراس روزافزون قدرت‌های استکباری است.
 • رهبر انقلاب در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام: نیروهای نظامی ما قابلیت‌های خود را به اثبات رسانده‌اند، لذا دنیا بر روی آن‌ها حساب می‌کند و می‌داند آنجا که عرصه‌ی رزم‌آوری نیروهای مسلح ماست، آنها سنگ تمام می‌گذارند.
 • فرمانده‌ی کل قوا صبح امروز، در هشتمین مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری در دانشگاه امام علی علیه‌السلام ارتش حضور یافتند.
جمله‌های برگزیده این دیدار
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی