others/content
نسخه قابل چاپ

با موافقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صورت گرفت

اختصاص یک‌سوم سهم امام برای زلزله‌زدگان آذربایجان

مدیر دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، از موافقت رهبر معظم انقلاب با اختصاص یک‌سوم سهم امام از وجوهات شرعیه برای کمک به عزیزان زلزله‌زده‌ی آذربایجان خبر داد. بنابراین مؤمنانی که خمس بدهکارند می‌توانند در مجموع یک ششم آن را برای کمک به هم‌وطنان زلزله‌زده هزینه نمایند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد رضایی همچنین مبلغ زکات فطره را برای سال جاری ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر اعلام کرد. به گفته‌ی وی فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به عنوان طعام محسوب می‌شوند. بر اساس محاسبات صورت گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۲۵۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هموطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

مدیر دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درباره‌ی زمان پرداخت فطریه گفت: موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضایی درباره‌ی موارد تعلق زکات فطره خاطرنشان کرد: افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت کننده است. همچنین فرد دریافت کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.
برچسب‌ها: زکات؛ عید فطر؛
....
نام پرونده : زلزله آذربایجان شرقی
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی