others/content
نسخه قابل چاپ

بررسی وضعیت اجتماعی-سیاسی رژیم صهیونیستی

نگاهی به فروپاشی اسرائیل از درون

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با اشاره به شکست‌های رژیم صهیونیستی به موضوع روند زوال این رژیم اشاره کردند و فرمودند «پیروزی مردم فلسطین در سالهای اخیر، به معنای توانایی تشکیل حکومت در تل‌آویو نبوده است که البته این موضوع نیز به فضل پروردگار محقق خواهد شد، بلکه پیروزی اصلی این بوده است که رژیم صهیونیستی که ارتش های عربی نتوانستند آن را شکست دهند، به‌وسیله مردم فلسطین و گروههای مقاومت به زانو درآمد و به اذن الهی پیروزی‌های بزرگ‌تری نیز خواهید داشت.» ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
بر همین اساس پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در پرونده‌ی «زوال رژیم صهیونیستی» در یادداشتی تفصیلی به قلم آقای
سید محمد جعفر رضوی، کارشناس مسائل فلسطین به بررسی زمینه‌های اجتماعی-سیاسی نابودی رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک پرداخته است.


 
۱. وضعیت اجتماعی
     ۱-۱. جمعیت
مسئله‌ی جمعیت مهم‌ترین معضل رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود. صهیونیست‌ها از زمانی که برای تشکیل وطن قومی یهود در فلسطین از یک قرن پیش برنامه‌ریزی می‌کردند می‌دانستند مهم‌ترین مشکل آن‌ها این خواهد بود که تعداد یهودیان از مسلمانان فلسطین کمتر است. لذا تلاش کردند پیش از اعلامیه بالفور یهودیان را به فلسطین مهاجرت دهند. با اشغال فلسطین این فرآیند با تخریب و کشتار همراه شد. با تأسیس رژیم صهیونیستی موج مهاجرت یهودیان آغاز شد و میلیون‌ها یهودی به فلسطین اشغالی مهاجرت داده شدند اما حال که ۷۰ سال از اشغال فلسطین گذشته هنوز این معضل پابرجا است و صهیونیست‌ها از این واهمه دارند که جمعیت فلسطینی‌ها از جمعیت یهودیان بیشتر شود که با بیشتر شدن جمعیت آن‌ها خود به خود رژیم صهیونیستی به زوال خواهد رسید.
رشد جمعیت از این نظر مهم است که اگر در نظام دموکراتیکی که صهیونیست‌ها مدعی آن هستند با افزایش جمعیت هرگاه کار به رأی اکثریت برسد تعداد نفرات و رأی‌هایی که اخذ می‌شود تعیین کننده است و با این افزایش جمعیت زوال صهیونیست‌ها حتمی است. از سوی دیگر افزایش نیروی انسانی در هر نوع درگیری و اقدام میدانی تعیین‌کننده خواهد بود.

          رشد پایین جمعیت
براساس آماری که مرکز آمار رژیم صهیونیستی منتشر کرده است تا پایان سال ۲۰۱۷ جمعیت سرزمین‌های اشغالی (یعنی فلسطین تاریخی بدون کرانه‌ی باختری و نوار غزه) حدود ۸ میلیون نفر است. از این تعداد کمتر از ۲ میلیون نفر فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی هستند که به فلسطینی‌های ۱۹۴۸ مشهورند و بیش از ۶ میلیون نفر یهودی هستند. رشد این جمعیت فلسطینی نزدیک ۴ درصد و رشد جمعیت یهودیان این منطقه کمتر از ۲ درصد است. براساس پیش‌بینی مرکز آمار رژیم صهیونیستی با همین میزان رشد جمعیت تا سال ۲۰۵۰ تعداد فلسطینی‌های سرزمین‌های اشغالی از یهودیان بیشتر خواهد شد.

          سبقت جمعیت فلسطینی
با توجه به آماری که در بخش فوق ارائه شد جمعیت فلسطینی‌ها در فلسطین اشغالی در حال سبقت گرفتن از یهودیان است. این در حالی است که رشد جمعیت فلسطینی‌ها در کرانه‌ی باختری و نوار غزه نیز بالا است. در حال حاضر در غزه حدود ۲ میلیون نفر و در کرانه‌ی باختری قریب ۳ میلیون نفر حضور دارند. این جمعیت به اضافه حدود ۲ میلیون نفر جمعیت فلسطینی‌های ۱۹۴۸ به نزدیک ۷ میلیون نفر می‌رسد که در مجموع از یهودیان که کمی بیش از ۶ میلیون نفر هستند بیشتر است.
حال اگر ۶ میلیون نفر آواره فلسطینی ساکن در کشورهای همسایه را اضافه کنیم شاهد جمعیت ۱۲ میلیونی فلسطینی‌ها هستیم.

          مهاجرت معکوس
همان‌گونه که اشاره شد مهم‌ترین مسئله‌ی ماهوی صهیونیست‌ها مسئله‌ی جمعیت است. از یک سو جمعیت فلسطینی‌ها در حال افزایش و سبقت از یهودیان است از سوی دیگر مسئله‌ی مهاجرت که یکی از بنیادهای تأسیس رژیم صهیونیستی است با مهاجرت معکوس در حال متزلزل شدن است. براساس آمار مرکز آمار رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۹ تا کنون روند خروج یهودیان از فلسطین معکوس شده است. یعنی تعداد کسانی که از فلسطین اشغالی خارج شده و بازنگشته‌اند از تعداد کسانی که وارد شده‌اند یا خارج شده و بازگشته‌اند بیشتر است.

          آغاز روند رشد نزولی دانشگاهیان
براساس گزارشی که در وزارت آموزش رژیم صهیونیستی تهیه شده است سال ۲۰۱۸ در مجموع تعداد صندلی‌های دانشگاهی نسبت به درخواست کنندگان و داوطلبان حضور در دانشگاه‌ها بیشتر است و رغبت جوانان به حضور در دانشگاه‌ها کمتر شده است. این در حالی است که فارغ التحصیلان دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی رغبت کمتری به ادامه زندگی در فلسطین اشغالی دارند. این رغبت در میان دانشگاهیان رده‌های بالاتر یعنی دکتری کمتر است. از سوی دیگر در حالی که برای فارغ التحصیلان رشته‌های پایه مثل رایانه و ریاضیات وجود دارد اما قریب ۴۰ درصد این فارغ التحصیلان به دلایل مختلف مایل‌اند در خارج از فلسطین اشغالی در رشته نامبرده ادامه تحصیل دهند.

          سبقت جمعیت تندروهای مذهبی
در حال حاضر تنها تندروهای مذهبی از جمله حریدی‌ها دارای رشد جمعیت بالاتر از فلسطینی‌ها هستند. از آنجا که این تندروهای مذهبی نه به ارتش می‌روند و نه در تولید اقتصادی نقش پُررنگی دارند افزایش جمعیت آن‌ها یک خطر و تهدید محسوب می‌شود و این در حال تحقق است.

          مسئله‌ی آفریقایی تبارها و بازگشت
برخی حاخام‌های یهودی و از جمله شورای حاخام‌ها، یهودیان آفریقایی تبار را یهودی نمی‌دانند این در حالی است که برخی از آن‌ها دارای نوه و نتیجه هستند و در همین زمان دولت رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند آن‌ها را به سرزمین‌های خودشان و از جمله اتیوپی بازگرداند این جمعیت تبدیل به معضلی برای صهیونیست‌ها شده است. در همین زمان که این جمعیت را که خودشان را یهودی می‌دانند می‌خواهند با سرزمین‌شان بازگردانند عده قابل توجهی از یهودیان ساکن آفریقا می‌خواهند به فلسطین اشغالی مهاجرت کنند و این معضل هر روز پیچیده تر می‌شود.

     ۱-۲- تعدد قومیت‌ها
یکی از مشکلات اساسی صهیونیست‌ها تعدد قومیت‌های مختلف است این تعدد موجب شده فرهنگ‌های مختلف با سلیقه‌های متناقض و متضاد در کنار هم قرار گیرند این مسئله‌ی مشکلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مختلفی را بر صهیونیست‌ها بار کرده است.

          حضور بیش از ۱۰۰ قومیت
بیش از ۱۰۰ قومیت در فلسطین اشغالی از کشورهای مختلف جهان مهاجرت کرده‌اند. تعدد قومیت موجب اختلاف می‌شود. در سرزمینی که بیش از ۱۰۰ قومیت حضور دارند اصطکاک‌ها و درگیری‌ها نیز به همان میزان افزایش می‌یابد. این اختلافات و درگیری‌ها وقتی با نگاه نژادپرستانه یهودی ترکیب می‌شود به اختلافاتی ناپایان بدل می‌شود که هر روز مظاهر جدیدی می‌یابد.

          تلاش برای حفظ هویت ملیت‌ها
یکی از مشکلاتی که به‌شدت صهیونیست‌ها را درگیر خود کرده است تلاش اقوام مختلف برای حفظ هویت، زبان، رسوم و سنت‌های کشورهایی است که از آنجا آمده‌اند. یهودیانی که از بیش از ۱۰۰ قومیت به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده‌اند فقط در یهودی بودن با هم اشتراک دارند در سایر امور بین آن‌ها اختلاف وجود دارد حال این اقوام تلاش می‌کنند فرهنگ‌ها و هویت‌های خود را حفظ کنند. این تلاش برای حفظ هویت تبدیل به معضلی جدی شده است. تا جایی که بر زبان عبری تأثیر منفی گذاشته است. امروز با ترکیب زبان‌های اقوام موجود در فلسطین اشغالی با زبان عبری لهجه‌های جدیدی در عبری به‌وجود آمده که برای یهودیان موجود در فلسطین قابل فهم نیست و تبدیل به معضلی هویتی شده است.

          اعمال نفوذ برای امتیاز گیری از دولت
تلاش هر یک از قومیت‌های موجود برای نفوذ در دستگاه حاکمیت و پس از آن امتیازگیری در قوانین و اجرا، کم کم در حال تبدیل شدن به یک جنگ تمام عیار است. این امتیازگیری‌ها به دلیل تعدد بالای قومیت‌ها از هر راهی صورت می‌گیرد و همین امر موجب به‌وجود آمدن جریان‌های مخفی و همکاری این اقوام با باندهای تبهکار و اعمال خلاف قانون بسیاری شده است.

          ناامیدی بین اقوام شرقی و آفریقایی
به دلیل وجود دیدگاه نژادپرستانه یهودی بین یهودیان اروپایی (اشکنازی) موجی از ناامیدی بین اقوام یهودی مهاجر شرقی و آفریقایی بروز یافته‌است. جریان یهودیان غربی توسط پلیس و قانون به انحاء مختلف یهودیان شرقی را تحت فشار و پیگرد قرار می‌دهد همین امر موجب شد برخی از این اقوام غیر غربی برای تأمین امنیت خود، جمعیت‌های مختص خود را تأسیس کنند و کمپین‌های اجتماعی ایجاد کنند تا بتوانند باقی بمانند. این جریان‌ها به‌مرور به سمت افشای اسرار جریان‌های غربی رفته‌اند و این مسئله‌ی شکاف بین دو جناح را هر روز بیشتر می‌کند.

          افزایش رویکرد ضد صهیونیستی بین اقوام رده پایین و درجه ۳
در جامعه صهیونیستی نگاه نژادپرستانه یهودیان غربی‌تبار، موجی را در طبقات پایین و گروه‌هایی که از سوی جریان‌های غربی درجه ۳ محسوب می‌شوند به‌وجود آورده است. همین امر موجب شده در این طبقات پایین موجی از تنفر نسبت به دیدگاه یهودیان غربی به‌وجود آید و جنبش‌هایی در رد صهیونیسم یا پساصهیونیسم به‌وجود آید.

    ۱-۳. معضلات اجتماعی ناشی از اختلافات مذهبی
اختلافات مذهبی برآمده از نگاه نژادپرستانه یهودیان افراطی و غربی موجب به‌وجود آمدن معضلات اجتماعی در جامعه یهودیان فلسطین اشغالی شده است. مذهبی‌ها با عدم ورود به ارتش، غیر مولد بودن در اقتصاد و ادعای برتری نسبت به دیگر اقوام هم حکومت و هم جامعه را با مشکلات سختی روبرو ساخته‌اند.

          فشار مذهبی‌ها برای اخراج یهودیان مشکوک
براساس یک اعتقاد نژادپرستانه و شورای حاخام ها، بسیاری از مهاجران یهودی، به یهودیان مشکوک تعبیر شده اند. این یهودیان کسانی هستند که نتوانسته اند مدارک مورد تأیید شورای حاخام ها را ارائه نمایند و با دلایلی- که از نظر شورای حاخام مردوداند- مدعی یهودی بودن هستند. گروه‌های مذهبی به‌شدت فشار می‌آورند که باید این یهودیان مشکوک از فلسطین اشغالی اخراج شوند. همین مسئله‌، یکی از معضلات صهیونیست‌ها است که تبدیل به یک درگیری اجتماعی شده است.

          تبعیض ناشی از تفکر تندرو های مذهبی
تندروهای مذهبی براساس اعتقاد افراطی خود بسیاری از مهاجران یهودی را یهودی نمی‌دانند و بسیاری دیگر را به دلیل عدم پایبندی به مناسک یهودی از جمله تعطیلی مطلق امور دنیوی در روز شنبه خارج از دین می‌دانند. آن‌ها با همین استدلال خواستار عدم ارائه خدمات شهروندی به این گروه‌ها هستند و در جامعه نیز با آن‌ها برخوردهای شدیدی می‌کنند. تندروهای مذهبی با فشاری که به دولت‌ها می‌آورند تلاش می‌کنند این گروه‌ها را از فلسطین اشغالی اخراج کنند.

          درگیری وشکاف اجتماعی ناشی از تفکر مذهبی
اولین کسانی که در فلسطین اشغالی و در زمان تأسیس رژیم صهیونیستی حاکمیت را در اختیار گرفتند گروه‌های صهیونیست برآمده از شرق اروپا و روسیه بودند این گروه‌ها با ایجاد شهرک‌های کشاورزی محور و تقدیر از جایگاه کارگران نوعی نگاه سوسیالیستی را حاکم کردند. گروه دیگری که در همین اثنا در قدرت حضور داشتند گروه‌های سرمایه‌دار برآمده از غرب بودند که نظام سرمایه‌داری را ترویج کردند و از پایان دهه ۱۹۷۰ کم‌کم قدرت را در دست گرفتند. در این دو دسته اعتقادات مذهبی در اولویت قرار نداشت و بیشتر نگاه سکولار داشتند. از اوایل قرن ۲۱ میلادی مذهبی‌های تندرو به قدرت نزدیک شده‌اند و تعداد آن‌ها نیز در حال افزایش است. این امر موجب درگیری‌های اجتماعی شدیدی طی دهه اخیر شده است. این درگیری‌ها به‌مرور به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

    ۱-۴. جامعه باز و فساد سازمانی
صهیونیست‌ها با تأکید بر دموکراسی تلاش کردند یک جامعه باز را به‌وجود آورند که هر نوع تفکری می‌تواند در آن رشد یابد. این امر موجب رشد گروه‌هایی شده است که فساد سازمانی را پیگیری می‌کنند این فساد سازمانی نتیجه یک جامعه باز است. حال این فساد به‌وجود آمده در شاخه‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد.

          باندهای فساد سازماندهی شده
در رژیم صهیونیستی تمامی ثروت در اختیار تعدادی انگشت‌شمار قرار گرفته است. این افراد با ورود به هر نوع صنعت، اقدام به ایجاد ثروت می‌کنند. لذا باندهای فساد سازماندهی شده در قالب‌های مختلف از جمله فروش زنان، قاچاق مواد مخدر، تجارت اعضای بدن و... در فلسطین اشغالی حضور دارند. اخبار این تجارت‌ها و باندهای فساد در رسانه‌های رژیم صهیونیستی منتشر می‌شود.

          افزایش همجنس‌گرایی
به‌مرور زمان به دلیل فضای بازی که حکومت‌های صهیونیستی ایجاد کرده‌اند همجنس‌گرایی در جامعه یهودیان فلسطین اشغالی شیوع بسیاری یافته است این امر یکی از دلایل کاهش رشد جمعیت در این جامعه است. حکومت‌های مختلف تسهیلات فراوانی را برای همجنس‌گرایان فراهم می‌کنند تا به‌عنوان گردشگر به فلسطین اشغالی سفر کنند. از سوی دیگر کنگره جهانی همجنس‌گرایان هر سال اجتماعی از همجنس‌گرایان را با حمایت دولت‌های رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی برگزار می‌کند این امر در توسعه همجنس‌گرایی به‌شدت تأثیر داشته است. به‌گونه‌ای که در میان رهبران این رژیم موارد بسیار زیادی از همجنس‌گرایی به‌وجود آمده که امروز تبدیل به یک معضل اجتماعی و سیاسی شده است و با اعتراض شدید مذهبی‌های تندرو مواجه شده‌است. نمونه بارز این امر فساد اخلاقی موشه کتساو، رئیس‌جمهور اسبق رژیم صهیونیستی بود که به محاکمه و مجازات وی منجر شد.

          افزایش فساد بین مسئولان رژیم صهیونیستی
طی دهه‌های گذشته فساد اخلاقی و اقتصادی بین مسئولان رژیم صهیونیستی افزایش قابل توجهی داشته است. در این میان موشه کتساو، رئیس‌جمهور اسبق، ایهود اولمرت، نخست وزیر اسبق و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی دارای پرونده‌های مختلف فساد اخلاقی و اقتصادی هستند. این اسامی مسئولان رده بالای رژیم صهیونیستی هستند که نام آن‌ها در رسانه‌ها مشهور شده است. براساس آمار مرکز آمار رژیم صهیونیستی میزان تجاوز به زنان کارمند بیش از ۷۰ درصد و براساس گزارش کمیته شکایات ارتش رژیم صهیونیستی تجاوز به زنان در ارتش بیش از ۷۵ درصد است. این به‌معنای آن است که فساد بین مسئولان متوسط و رده پایین نیز به‌شدت ساری و جاری است.

          توسعه فساد در مدارس و دانشگاه‌ها
به دلیل سیاست جامعه باز همه نوع امکان فساد برای جوانان در فلسطین اشغالی فراهم است. از این رو موج فساد در مدارس و دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی به‌شدت افزایش یافته است و بنیان خانواده به دلیل این روند در حال از بین رفتن است. مسئله‌ی ای که موجب اعتراض شدید مذهبی‌ها شده است.

          درگیری بین تندروهای مذهبی و دولت بر سر فساد سازمانی
تندروهای مذهبی به‌شدت با دولت‌های رژیم صهیونیستی درگیر هستند. آن‌ها نسبت به سیاست‌های باز دولت‌ها و نگاه سکولارشان اعتراض دارند و خواستار جلوگیری از این فساد هستند. این درگیری‌ها با رشد جمعیت تندروهای مذهبی و قدرت گرفتن آن‌ها در حال توسعه است و یکی از تهدیدهای آینده رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود.

    ۱-۵. تبعیض برآمده از تفکر یهودی
براساس دیدگاه موجود در تلمود و به دلیل اقداماتی که شورای حاخام‌ها در فلسطین اشغالی صورت داده‌اند نوعی تبعیض سازمانی و فکری در سرزمین‌های اشغالی رشد یافته است. این تبعیض به‌شدت در جامعه شکاف ایجاد کرده است و به‌مرور به جنگی داخلی تبدیل خواهد شد.

          تقسیم جامعه به ۳ رده اجتماعی
در حال حاضر جامعه یهودیان فلسطین اشغالی از ۳ طبقه برخوردار است که در این ۳ طبقه تبعیض اجتماعی وجود دارد. طبقه اول که بیشتر یهودیان مهاجر غرب هستند هم می‌توانند به قدرت برسند و هم حق رأی دارند. در طبقه دوم که بیشتر از کشورهای شرقی و عربی مهاجرت کرده‌اند امکان رسیدن به مقام‌های بالای دولتی سخت و غیر ممکن است اما می‌توانند در رأی دادن مشارکت کنند. اما رده سوم که بیشتر یهودیان مهاجر آفریقایی و سیاهپوست هستند نه می‌توانند به مقامی برسند و نه رأی دهند این گروه به همراه عرب‌هایی که شهروند رژیم صهیونیستی هستند از مزایای شهروندی کامل نیز برخوردار نیستند.

          درگیری‌های اجتماعی ناشی از تبعیض
براثر تبعیض‌هایی که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره شد نوعی دشمنی و درگیری اجتماعی بین رده‌های اجتماعی مختلف به‌وجود آمده است این درگیری‌ها موجب برخی جرائم و زد و خوردهای دائمی شده است که به یک معضل اجتماعی دائمی بدل شده است.

          ناامیدی اجتماعی در سطح ۳ جامعه
موجی از ناامیدی در میان طبقه سوم اجتماعی یهودیان که در فوق به آن اشاره شده به‌وجود آمده است آن‌ها که از خدمات شهروندی و بسیاری امکانات محروم‌اند آینده و افق روشنی مقابل خود نمی‌بینند. این امر موجب بُروز شدید اختلالات اجتماعی و روانی مثل هنجارشکنی، فرار از خدمت سربازی، فساد و خودکشی و افسردگی در میان این گروه شده است.

          افزایش شکاف فکری و طبقاتی بین رده‌های سه‌گانه
براثر تبعیضی که بین ۳ طبقه اجتماعی وجود دارد نوع نگاه آن‌ها به رژیم صهیونیستی، ارض مقدس و ارزش‌های صهیونیستی متفاوت شده و برخی به بازنگری و حتی رد این ارزش‌های رسیده‌اند این امر موجب شده هر روز فاصله بین این طبقات از هم بیشتر شود و شکاف اجتماعی به یک شکاف فکری عمیق بدل شود.

          فشار بر دولت در اثر درگیری بین رده‌های اجتماعی
براساس درگیری‌هایی که بین طبقات اجتماعی مختلف به‌وجود آمده است دولت رژیم صهیونیستی مجبور است علاوه بر هزینه‌های بالایی که برای رفع این درگیری‌ها می‌پردازد به بُن‌بست‌هایی برسد که بعضا مجبور است برای آن‌ها هزینه‌ای بین المللی بپردازد. از جمله، هزینه‌ی مشکلاتی است که برای صهیونیست‌ها در اثر اخراج آفریقایی تبارها به‌وجود آمد.

۲. وضعیت سیاسی
    ۲-۱. تعدد احزاب و اختلافات حزبی
یکی از مشکلات رژیم صهیونیستی افزایش احزاب مختلف و تشدید اختلافات است. این امر نتیجه‌ی اختلافات برآمده از اجتماع و تفکرات مختلف در جامعه رژیم صهیونیستی است.

          ظهور و افول کوتاه احزاب جدید
طی یک دهه گذشته ده‌ها حزب در فضای سیاسی رژیم صهیونیستی به‌وجود آمده و پس از یک دوره کوتاه با مواجه شدن با عدم اقبال عمومی از بین رفته‌اند. این امر موجب می‌شود شخصیت‌های کاریزما و سیاست‌مداران کارکشته در دوره جدید ساخته نشوند. امری که با افزایش اختلافات سیاسی و مذهبی در حال توسعه و افزایش است و به نظر می‌رسد به‌عنوان یک تهدید آینده صهیونیست‌ها را به خطر خواهد انداخت.

          مشکل تشکیل کابینه ائتلافی
در حال حاضر کابینه فعلی رژیم صهیونیستی (۲۰۱۸) با حضور ۶ حزب توانسته به‌وجود آید. این در حالی است که در دوره‌های ابتدایی تأسیس رژیم صهیونیستی یک یا دو حزب این ائتلاف را تشکیل می‌دادند. این عدم وفاق در فضای سیاسی و تقسیم قدرت بین احزاب کوچک یکی از معضلاتی است که می‌تواند روزگاری موجب عدم تشکیل دولت برای یک دوره دراز مدت و به خطر انداخت کیان رژیم صهیونیستی شود.

          باج‌گیری احزاب از دولت
یکی از مشکلات دولت‌هایی که با احزاب فراوان به‌وجود آمده، باجگیری های این احزاب است. هنگامی که یک دولت با خروج یک حزب ممکن است از هم بپاشد احزاب مختلف شروع به باج‌گیری از نخست‌وزیر و حزب اکثریت می‌کنند این باج‌گیری ها موجب از بین رفتن منافع عمومی و مصالح عامه می‌شود و همه منافع قدرت را در جیب احزاب قرار می‌دهد.

          قدرت گرفتن تدریجی تندروهای مذهبی در احزاب
با افزایش جمعیت تندروهای مذهبی این احزاب در حال قدرت گرفتن در دولت‌ها هستند این قدرت گرفتن آینده سیاسی صهیونیست‌ها را تهدید می‌کند. احزاب مذهبی تندرو بیش از آن‌که به منافع عام توجه داشته باشند به دیدگاه‌های مذهبی و منافع مذهبی‌ها توجه دارند این امر در دراز مدت موجب خروج جمعیت قابل توجهی از دایره توجه دولت‌ها خواهد شد و یک بحران را در پی‌خواهد داشت.

          ظهور پدیده احزاب فرد محور
به دلیل اختلافات شدید سیاسی در یک دهه اخیر احزاب بسیاری براساس کاریزمای یک فرد به‌وجود آمده‌اند. این احزاب روی یک فرد مشهور و مشخص تکیه دارند. به همین دلیل این احزاب فرد محور یکی از مشکلات جامعه سیاسی رژیم صهیونیستی هستند چرا که بدون داشتن مکانیزم اندیشه جمعی به‌تنهایی اقدام به فعالیت سیاسی می‌کنند و به‌شدت برای منافع عمومی خطرناک هستند.

    ۲-۲. افزایش شکاف چپ و راست
چپ‌گراها و راستگرایان در حال حاضر به‌مرور در حال دور شدن از هم و به نوعی تلاش برای حذف کامل یکدیگر هستند این امر به‌مرور رقابت را از یک‌سو از بین خواهد برد و از سوی دیگر موجب بحران هویت برای حزب باقیمانده خواهد شد. شکاف بین چپ‌گراها و راست‌گرایان یکی از خطرات جدی هویتی برای صهیونیست‌ها است. چرا که تمام دوران اشغال این دو جناح در رژیم صهیونیستی روی کار بوده‌اند و با وجود تفاوت دیدگاه‌ها حکومت کرده‌اند اما اکنون با این شکاف بنیادین کم‌کم از بین خواهند رفت.

          بایکوت رهبران چپ‌گرا
یکی از دلایل افزایش شکاف بین چپ‌گرایان و راست‌گرایان در رژیم صهیونیستی تلاش راست‌گرایان برای حذف رهبران چپ است. با حذف رهبران چپ، مثل اولمرت و لیونی، به‌مرور جناح چپ از رهبران کاریزماتیک خالی شده است . این امر موجب تک‌قطبی شدن قدرت و مشکلات پس از آن شده است.

          خطر افزایش افراطی‌گری مذهبی
جامعه‌ی رژیم صهیونیستی با افزایش افراطی‌های مذهبی به‌شدت در حال چند شقه شدن است. این مسئله در فضای سیاسی نیز وارد شده است و فضای سیاسی را به فضایی تک‌قطبی تبدیل می‌کند. تک‌قطبی شدن نتیجه افزایش افراطی‌گری است و به‌مرور موجب از بین رفتن رقابت سیاسی خواهد شد.

          افزایش درگیری با طرف‌های خارجی
صهیونیست‌ها به دلیل سیاست‌های تبعیض آمیز و معارض با قوانین بین‌المللی به‌مرور با جامعه جهانی و کشورهای دیگر درگیری‌های جدی پیدا کرده‌اند. آن‌ها حتی با هم‌پیمانان خود از جمله اتحادیه اروپا و آمریکایی‌ها نیز اختلافات جدید دارند. این اختلافات که برخی از آن‌ها برآمده از اقدامات ضد انسانی صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها است که از سوی ملت‌های مختلف بر دولت‌هایشان تحمیل شده است.

          چالش دموکراسی و جامعه‌ی مدنی
صهیونیست‌ها به‌مرور به سمت ایجاد جامعه‌ی یهودی و وطن قوم یهود در فلسطین اشغالی رفته‌اند. آن‌ها در تابستان ۲۰۱۸ با تصویب قانون قوم یهود نژاد پرستی خود را رسما اعلام کردند. با تصویب این قانون چالش اساسی آن‌ها با ادعای دموکراسی و جامعه‌ی مدنی کاملا آشکار شد. قانون قوم یهود نقطه‌ی مقابل دموکراسی مورد ادعای صهیونیست‌ها است و این مسئله‌ی بر زبان بسیاری از متفکران و مقامات آن‌ها نیز بیان شده است. مسئله‌ی ای که آن‌ها را به جامعه بین‌الملل درگیر خواهد کرد.

          خطر یک جناحی شدن و حذف چپ‌ها
با افزایش شکاف چپ‌ها با راست‌گرایان خطر یک جناحی شدن و حذف آن‌ها بُروز پیدا کرده است. این مسئله‌ علاوه بر آنکه موجب تک‌قطبی شدن فضای سیاسی و تبعات آن می‌شود موجب ایجاد شکاف اجتماعی و خطر مهاجرت بخش وسیعی از جمعیت خواهد شد. جمعیتی که از ابتدا با نگاه صهیونیست‌های چپ‌گرا در فلسطین ساکن شده بودند.

    ۲-۳.قدرت گرفتن تندروهای مذهبی و تبعات آن
با افزایش جمعیت تندروهای مذهبی در جامعه‌ی صهیونیستی و قدرت گرفتن تدریجی آن‌ها تبعاتی از این قدرت گرفتن در حال به‌وجود آمدن است که به راحتی کیان صهیونیست‌ها را به خطر خواهد انداخت.

          ایجاد اختلال در سیستم سیاسی- اجتماعی فعلی
با قدرت گرفتن تندروهای مذهبی آن‌ها به دلیل عقاید افراطی‌شان تنها بخش کوچکی از جامعه موجود را در خود حفظ خواهند کرد و نظام سیاسی-اجتماعی کنونی با چالش هویتی مواجه خواهد شد. این امر می‌تواند موجب از بین رفتن کیان صهیونیست‌ها در دراز مدت شود و جمعیت و جامعه را از آن‌ها بگیرد.

          عدم همراهی با جامعه جهانی
تندروهای افراطی تنها به عقاید نژادپرستانه یهودی توجه دارند این نگاه در تمامی وجوه آن‌ها از جمله سیاست و اجتماع نمود خواهد یافت لذا طبیعی است که با قدرت گرفتن آن‌ها شاهد عدم همراهی آن‌ها با جامعه جهانی و به‌مرور مشکلاتی که از این طریق برای آن‌ها به‌وجود خواهد آمد خواهند بود.

          حذف رقبای سنتی
تندروهای مذهبی به‌هیچ‌وجه نگاه رقابتی در فضای سیاسی ندارند و فقط خواستار حضور دیدگاه خود هستند. لذا در صورت قدرت گرفتن فضای تنفس را به‌مرور بر دیگر رقبا خواهند بست و رقبای سنتی در فضای سیاسی رژیم صهیونیستی دیگر وجود نخواهند داشت.

          خروج از نظام دموکراتیک مورد ادعا
دیدگاه تندروهای مذهبی به‌هیچ‌وجه یک نگاه دموکراتیک نیست و بر روی ارزش‌های نژادپرستانه برآمده از تلمود استوار است. این دیدگاه به‌هیچ‌وجه با دموکراسی و نظام حاکم بر جامعه جهانی هم‌راستا نیست لذا آن‌ها در صورت قدرت گرفتن از فضای دموکراسی کنونی خارج خواهند شد و این مسئله هم از درون و هم در فضای جهانی آن‌ها را با مشکلات اساسی روبرو خواهد کرد.

          از دست دادن داشته‌های تا امروز
با قدرت گرفتن تندروهای مذهبی، در یک کلام صهیونیست‌ها به داشته‌های کنونی اکتفا نخواهند کرد و به غربال جامعه و سیاست کنونی خواهند پرداخت همان‌گونه که در حال حاضر این کار را انجام می‌دهند با از دست دادن داشته‌های کنونی به نظر می‌رسد هویت و کیان صهیونیست‌ها به خطر بیفتد و چیزی از رژیم صهیونیستی باقی نماند.
....
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی