others/content
نسخه قابل چاپ

گفتاری از دکتر احمد توکلی

درباره دیدار نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب

گفتاری از دکتر احمد توکلی
سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع نمایندگان مجلس حاوی چند محور بسیار مهم بود که به آن اشاره می‌کنم:

سناریوی دشمن
1) از مبارزه با استکبار به هیچ‌وجه نباید غفلت کنیم؛ چراکه دشمنی آن‌ها به‌طور جدی با ما و همه مسلمانان و مستضعفان جهان ادامه دارد. بعد از آن سناریوی دشمن برای ضربه‌زدن و تضعیف ما را یادآور شدند که توجه به آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. این موارد عبارت بود: اخلال اقتصادی، اختلاف‌افکنی و رسوخ تفکرات الحادی که موارد بسیار مهم و خطرناکی است. البته تأکید داشتند که جمهوری اسلامی کفایت مقابله با این حملات را دارد به شرط آن‌که غرور و غفلت به سراغ ما نیاید. البته تشکر ایشان از مواضع ضداستکباری مجلس حاکی از آن بود که نمایندگان مردم در این عرصه کارنامه قابل قبولی داشتند.
رهبر انقلاب با اشاره به این‌که انتخابات برای ما یک پرچم افتخار است و باید از تعرض قدرت‌طلبان و سودجویان در امان باشد،  نزدیک شدن به صاحبان قدرت و ثروت را برای تأمین نمایندگی در مجلس بعدی، خطری بسیار بزرگ دانستند

ضرورت مراقبه جمعی
2) محور بعدی توصیه ایشان حفظ تقوا و خودسازی هرچه بیشتر بود و این‌که ما برای فلاح و رستگاری‌مان هم ناگزیریم به رعایت تقوای فردی و مراقبت از خویشتن و هم به تقوای جمعی محتاجیم که همه در جمع هوای یکدیگر را داشته باشیم تا دچار خطا و لغزش نشویم. رهبر انقلاب به زیبایی مصداق عینی این مراقبه جمعی را همان تذکر سال گذشته‌شان اشاره کردند که در مجلس باید کاری کنید که خودتان بر خودتان نظارت داشته باشید. این مسئله را جدی پیگیری کنید. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که ما برای تحقق این مسئله تلاش زیادی کردیم تا طرحی که در مجلس هفتم بازنویسی کردیم در این مجلس مطرح کنیم که برخی دوستان شائبه رأی نیاوردن آن را مطرح کردند.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/12555/C/13900308_2712555.jpg
طرح به کمیسیون رفت و حالت ضعیف‌تر شده‌اش در مجلس مطرح شد. یک‌دسته از دوستانی که مخالفت می‌کردند نگران این بودند که این طرح نتیجه‌ای در جهت نظارت ندهد و با کنترل نماینده برای او محدودیت ایجاد کند که این تصور غلط بود. اگر فساد در مجلس رواج پیدا کند از هر زهری برای آزادی کشنده‌تر است. به هر روی تأکید مجدد ایشان بر بحث نظارت بر عملکرد نمایندگان و بیان این جمله که طرح «خودنظارتی» را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که رودربایستی و بده‌بستان موجب کم‌اثر شدن آن نشود، این پیام را دارد که مجلس در این عرصه وظیفه خود را به خوبی انجام نداده است. اگر این روند سیر طبیعی و درست خودش را در یک سال گذشته طی کرده بود، ایشان مثل مورد اول یعنی مواضع ضد استکباری از کار نمایندگان تقدیر می‌کردند. من برداشتم از کلام ایشان نوعی ملامت در این عرصه بود.

3) محور مهم دیگر اشاره ایشان به مسائل مربوط به انتخابات بود. رهبر معظم انقلاب با اشاره به این‌که انتخابات برای ما یک پرچم افتخار است و باید از تعرض قدرت‌طلبان و سودجویان در امان باشد، نزدیک شدن به صاحبان قدرت و ثروت را برای تأمین نمایندگی در مجلس بعدی، خطری بسیار بزرگ دانستند. خطر نزدیکی به صاحبان قدرت و ثروت اولین‌بار بود که از سوی ایشان مطرح می‌شد و فکر می‌کنم این به خاطر تلاش‌هایی است که جریان انحرافی برای تصاحب مجلس آغاز کرده است. درواقع ایشان از جایگاه یک زعیم جامع‌الشرائط و عالم دینی برجسته نمایندگان را انذار دادند و تأکید کردند که نزدیک شدن به صاحبان قدرت و ثروت برای حفظ جایگاه و قدرت قطعاً خشم و انتقام خدا را به همراه دارد و جامعه متضرر می‌شود.
تأکید مجدد رهبری بر بحث نظارت بر عملکرد نمایندگان و بیان این جمله که طرح «خودنظارتی» را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که رودربایستی و بده‌بستان موجب کم‌اثر شدن آن نشود، این پیام را دارد که مجلس در این عرصه وظیفه خود را به خوبی انجام نداده است.

قانون باید فصل‌الخطاب و عملیاتی باشد
4) محور اساسی دیگر، اداره کشور با هم‌افزایی قوا بود و این‌که قوای مختلف مکمل همدیگر باشند نه دائماً با هم دعوا و اختلاف داشته باشند. این نکته را هم تصریح کردند که قانون باید فصل‌الخطاب باشد. البته مکرر تأکید کردند که از مجلس انتظار نیست، قانونی تصویب کند که عملی نباشد؛ یعنی محظورات و محدودیت‌های دولت لحاظ شود. دولت موظف است که قانون را اجرا کند و مجلس هم عقلاً وظیفه دارد قانوی را تصویب کند که عملی باشد.

5) شاید اتفاقی که از همه موارد بالا مهم‌تر و زیباتر بود، خطاب ایشان به نماینده محترمی بود که قبل از شروع بیانات ایشان به طرح برخی تعابیر و تمجیدهای مبالغه‌آمیز در وصف رهبری پرداخت که رهبر معظم انقلاب در واکنش به سخنان وی گفتند: «این صحبت‌ها من را شرمنده می‌کند و هم به ضرر من است و هم به ضرر گوینده.» بعد تصریح کردند: «این تعبیرات کمکی به پیشرفت کار ‌نمی‌کند.» در این‌جا رهبر معظم انقلاب علاوه‌بر این‌که گوینده را نصیحت کردند که به ضرر خودش کار نکند، به همه آموزش دادند که وقتی به نزد صاحبان‌منصبان می‌روند، زبان به مدح و ثنا نگشایند. بعد از جلسه هم به آن نماینده گفتم که آقا بهترین هدیه را به شما داد؛ چراکه با حفظ احترام، نیت شما را زیر سؤال نبرد و در عین حال یک نصحیت کاربردی و مؤثر هم به شما هدیه کرد.
....
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی