others/content
نسخه قابل چاپ

|پرونده دیدار موکبداران عراقی اربعین با رهبر انقلاب|

اربعین هنگامه‌ بی‌نظیر و استثنائی در تاریخ اسلام

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از موکب‌داران عراقی فرمودند: «آنچه برای ما نقل میشود از رفتار شما برادران عزیز عراقی در مواکبِ میانِ راه و رفتار کریمانه‌ی شما با زائران حسینی، چیزهایی است که نظیر ندارد؛ در دنیای امروز این چیزها نظیر ندارد. همچنان که خود راه‌پیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد، رفتار کریمانه‌ی شما هم حقیقتاً نظیر و شبیهی ندارد.» ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفتاری از آقای ایرج مسجدی، رئیس ستاد ایرانی اربعین در کشور عراق را منتشر می‌کند، در این گفتار ظرفیت‌های اربعین، نقش آن در منطقه و رفتار کرامت‌آمیز مردم عراق تشریح شده است.

* ظرفیت‌های پیاده‌روی اربعین از جنس ظرفیت‌های میدانی است. حضور هرچه بیشتر عزاداران و محبان اهل‌بیت و امام حسین علیهم‌السّلام در این راهپیمایی از کشورها و مناطق مختلف و استفاده از امکانات رسانه‌ای در انعکاس این رویداد، موجب ایجاد روابط و ارتباطات بین جریانات مختلف، علمای مختلف و مؤسسات و گروه‌ها و شخصیت‌ها است. بنابراین ظرفیت برگزاری راهپیمایی اربعین می‌تواند هم جنبه‌های اجرایی و هم جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته باشد، مثل برگزاری همایش‌ها، سمینارها، اجتماعات در سطوح مختلف با هدف معرفی این رویداد بزرگ اسلامی و تشیع.

اما علت ترس و نگرانی دشمنان از این گردهم‌آیی خیلی واضح است. دشمنان مسلمانان و وحدت شیعیان و به‌خصوص دشمنان انقلاب اسلامی و جبهه‌ی مقاومت، طبیعی است که هم نگران باشند و هم بترسند، چون راهپیمایی اربعین مظهر وحدت و همکاری و نزدیکی بین ملت‌ها و مردم و باعث قدرت گرفتن این‌ها در منطقه‌ و در صحنه‌ی بین‌المللی است. دشمنان از هر اقدامی که منجر به قدرت و تقویت شیعیان و جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی و منجر به تقویت و حمایت از جریان مقاومت اسلامی بشود، نگرانند و می‌ترسند. در نتیجه تلاش می‌کنند که آن را یا از بین ببرند یا تضعیف کنند.
بین دو کشور همسایه و مسلمان ایران و عراق در زمینه‌های مختلف نوعی هم‌گرایی اسلامی و منطقه‌ای ایجاد شده است. مخالفان و دشمنان جمهوری اسلامی از این روابط ناراحت و نگرانند.

جمهوری اسلامی ایران و عراق امروز روابط گسترده‌ای در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی دارند و بین این دو کشور همسایه و مسلمان و برادر در زمینه‌های مختلف نوعی هم‌گرایی اسلامی و منطقه‌ای ایجاد شده است. مخالفان و دشمنان جمهوری اسلامی از این روابط ناراحت و نگرانند، چون این را باعث تقویت و قدرت و نقش منطقه‌ای و بین‌المللی ایران تعریف و تحلیل می‌کنند. فشاری که آمریکایی‌ها با تحریم‌ها و محاصره‌ی اقتصادی ایران می‌آورند، طبیعی است که این روابط را به‌نوعی برون‌رفت از این تحریم‌ها می‌دانند.

آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها می‌کوشند که جمهوری اسلامی را مهار و محدود کنند و روابط ایران با دیگر کشورها را دچار مشکل و چالش سازند و کشورها را از همکاری‌ با جمهوری اسلامی منع کنند. به دلیل جایگاه عراق در حوزه‌های منطقه‌ای، عربی و اسلامی و نیز نقش عراق به عنوان یک کشور توانمند که جمعیت خوب و اقتصاد و نفت دارد و همسایگی بزرگی نیز با ما دارد، لذا می‌تواند بازیگر مهمی در منطقه باشد. آمریکا و صهیونیست‌ها علاقه‌مند نیستند مناسبات و همکاری‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق تقویت شود و تلاش می‌کنند این موقعیت را تضعیف کنند. فقط هم بحث کشور عراق نیست، اما چون عراق در همسایگی ما است و دسترسی‌ گسترده‌ای بین دو کشور وجود دارد، طبیعی است که آن را به طور جدی‌تری در دستور کار خود قرار دهند.
http://idc0-cdn0.khamenei.ir/ndata/news/43496/C/13980627_1343496.jpg
سفر اخیر موکب‌داران و خادمان عراقی به ایران و زیارت مشهد مقدس و برنامه‌ها و مراسمی که برای تقدیر و تشکر از آن‌ها انجام شد که در رأس آن دیدار با رهبر انقلاب بود، به اعتقاد من نشان‌دهنده‌ی عمق احترام و علاقه‌مندی مردم ایران و مقامات و رهبر انقلاب نسبت به مردم عراق و خدمات آن‌ها و مواکب و جریانات مختلف است که در خدمت زوار امام حسین علیه‌السّلام به طور اعم هستند. واقعاً باید اعتراف کرد که مردم عراق در مساعدت و خدمت و توجه به زوار سنگ تمام می‌گذارند و از هر کاری که شما تصور کنید و از دستشان بربیاید، کوتاهی و دریغ نمی‌کنند. لذا این ملاقات و این دیدار به نوعی پاسخی قدرشناسانه و تشکری بود از تلاش‌ها و زحمات مردم عزیز و شریف عراق.
مردم عراق در مساعدت و خدمت و توجه به زوار سنگ تمام می‌گذارند و از هر کاری که شما تصور کنید و از دستشان بربیاید، کوتاهی و دریغ نمی‌کنند.

ما مراجعات بسیار زیادی قبلاً برای دیدار با رهبر انقلاب در سطوح مختلف داشتیم. بعد از این دیدار هم شاهد سیل تقدیرها و تشکرات از طرف کسانی بودیم که در این دیدار شرکت کرده بودند یا حتی نکرده بودند، چون بیانات رهبر انقلاب در اصل تقدیر از این گروه به عنوان نماینده‌ی آحاد ملت عراق و موکب‌داران عراقی بود. بنابراین حتی بسیاری از سران عشایر و بزرگان و شخصیت‌های مختلف که موفق به حضور و شرکت در این دیدار نشدند، بسیار تشکر کردند، زیرا خطاب رهبر انقلاب درست است که با آن حاضرین در دیدار بود، اما در اصل خطاب به ملت عراق بود. بنابراین به اعتقاد من این ملاقات می‌تواند یک نقطه‌ی عطف تاریخی در تقویت روابط مردم دو کشور، محبین اهل‌بیت و خدمت‌گزاران به دستگاه و بارگاه امام حسین و اربعین سیدالشهداء علیه‌السّلام باشد.

از تجربیات بنده در ارتباط با موکب‌داران عراقی هم اگر بخواهم بگویم، خداوند توفیق داده و الان چند سالی است که هم مسئولیت ستاد اربعین را بر عهده دارم و هم به طور گسترده با موکب‌داران و دست‌اندرکاران اربعین ارتباط دارم. می‌توانم بگویم نه‌تنها موکب‌داران، بلکه مقامات و مسئولان زیادی در دستگاه‌های مختلف عراق برای مراسم اربعین تلاش می‌کنند و واقعاً زحمت می‌کشند و خدمت می‌کنند. واقعاً عمق عشق و علاقه‌ را آدم می‌بیند در این موضوع. یعنی برای اربعین همه‌ی انسان‌ها با عشق و با علاقه پای کار می‌آیند و کسی آنها را مجبور نکرده است، بلکه هر عراقی به نوعی خدمت به زائر امام حسین علیه‌السّلام را برای خودش یک فریضه‌ی واجب می‌داند. زن و مرد، کودک و بزرگ، پیر و جوان، وزیر و وکیل، مسئولین امنیتی و حشدالشعبی همه برای خدمت به زوار اربعین می‌آیند و برایشان فرقی هم نمی‌کند که این زائر از کدام کشور است.
ملاقات موکب‌داران عراق با رهبر انقلاب می‌تواند یک نقطه‌ی عطف تاریخی در تقویت روابط مردم دو کشور، محبین اهل‌بیت و خدمت‌گزاران به دستگاه و بارگاه امام حسین و اربعین سیدالشهداء علیه‌السّلام باشد.

واقعاً خدمت به زوار امام حسین علیه‌السّلام در عراق و استقبال از زائران با عشق و علاقه و با تمام وجود صورت می‌گیرد. عراقی‌ها هر کاری که بتوانند، در خدمت به زائرین انجام می‌دهند و همه‌ی خانه‌ها و روستاها و شهرها درگیر خدمات تغذیه و حمل‌ونقل می‌شود. موارد زیبای بسیاری را ما در ایام اربعین شاهد هستیم که همه‌اش ناشی از عشق و علاقه‌ی به امام حسین علیه‌السّلام است که در تار و پود شیعیان و مردم عراق وجود دارد. تقریباً از بیست روز، یک ماه قبل از اربعین حرکت خودجوش مردم عراق و برنامه‌ریزی‌ها، تدارکات‌، راه‌اندازی موکب‌ها و تجهیز آن‌ها و راهپیمایی از مناطق دوردست و آماده‌سازی مسیرها شروع می‌شود.

در اتفاق بزرگ اربعین ما شاهد رفاقت، صمیمیت، همدلی و یک‌دلی بین مردم عراقی با زوار امام حسین علیه‌السّلام از هر جای دنیا هستیم. در ایام اربعین همه‌ی عراقی‌ها خادم امام حسین و خادم زوار ایشان می‌شوند. این واقعیتی است که انسان در این صحنه مشاهده می‌کند و لذت می‌برد و خدا را شکر می‌کند. ما شاهد هستیم که موقعی که انسان‌های آزاده و زوار عزیز این صحنه‌ها را می‌بینند، اشک شوق از چشمان بسیاری از آن‌ها سرازیر می‌شود.
در اتفاق بزرگ اربعین ما شاهد رفاقت، صمیمیت، همدلی و یک‌دلی بین مردم عراقی با زوار امام حسین علیه‌السّلام از هر جای دنیا هستیم. در ایام اربعین همه‌ی عراقی‌ها خادم امام حسین و خادم زوار ایشان می‌شوند.

جریان اربعین درواقع برافراشتن میلیونی پرچم‌ها، کتل‌ها و علم‌ها به عشق حضرت امام حسین علیه‌السّلام است. ما شاهدیم که جانبازها، معلولان، افراد مریض و مسن و ناتوان همه با عشق در این مسیر و در ایام اربعین سر از پا نمی‌شناسند و برای خودشان بهترین حلاوت می‌بینند که در این راهپیمایی شرکت کنند یا در خدمت زوار امام حسین علیه‌السّلام باشند. واقعاً یک حادثه و یک هنگامه‌ی بی‌نظیر و استثنائی در تاریخ اسلام همین اربعین است و این به خون سیدالشهداء و کشش شخصیت ایشان برمی‌گردد. در حقیقت این راه و هدف ایشان است که روزبه‌روز زنده‌تر می‌شود و خداوند نمی‌گذارد مظلومیت ایشان به فراموشی سپرده شود. این از همان جنس یاد و نام سیدالشهداء علیه‌السّلام و خانواده و اصحاب ایشان است که همواره در تاریخ زنده و پاینده خواهد ماند.
در اين رابطه بخوانید :
....
نام پرونده : اربعین
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :
ضمن تشکر ، نظر شما با موفقیت ثبت شد.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی