news/content
1393/06/13

دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان، با ارائه‌ی تحلیلی جامع از شرایط جهان، منطقه و کشور و نشانه‌های شکل‌گیری «نظم جدید» در دنیا، به تبیین علل اصلی تزلزل‌ پایه‌های فکری و عملیِ تسلط غرب و نظم کنونی جهان پرداختند و تأکید کردند: در این برهه‌ی حساس، مهم‌ترین وظیفه، افزایش اقتدار کشور برای تأثیرگذاری و نقش‌آفرینی در فرایند شکل‌گیری نظم جدید جهانی است که این افزایش اقتدار  مبتنی بر سه پایه‌ی اصلی «علم و فناوری»، «اقتصاد» و «فرهنگ» است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین خاطرنشان کردند: وحدت و همدلی نیاز اساسی کشور است و وظیفه‌ی همه، حمایت از دولت و دستگاه‌های اجرایی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای این دیدار، با تجلیل از شخصیت بسیار ارزنده‌ی آیت‌الله مهدوی کنی -رئیس مجلس خبرگان- برای شفای عاجل ایشان دعا و ضمن گرامی‌داشت یادِ نمایندگانی که در ماه‌های اخیر به رحمت حق رفته‌اند، همگان را به بهره‌گیری از برکات ماه ذی‌القعده به عنوان ماه توبه و بازگشت به خداوند متعال توصیه کردند.
رهبر انقلاب اسلامی  سپس به بیان تحلیل کلان از شرایط کنونی جهان، منطقه و کشور پرداختند و گفتند: تحولات کنونی حاکی از تغییر نظم جهانی ۷۰ساله‌ی پایه‌گذاری‌شده به‌وسیله‌ی غربی‌ها -اعمّ از اروپا و آمریکا- و شکل‌گیری نظمی جدید است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دو پایه‌ی «فکری و ارزشی» و «نظامی و سیاسی» نظم مستقر در جهان در هفتاد سال گذشته اشاره کردند و افزودند: تحولات سال‌های اخیر جهان و منطقه، آشکارا نشان می‌دهد که هر دو پایه‌ی اقتدار غرب دچار چالش و تزلزل جدی شده‌ است.
ایشان به پایه‌ی «فکری و ارزشی» نظام غرب اشاره کردند و گفتند: غربی‌ها در طول سال‌های متمادی  با طرح شعارهای جذاب و فریبنده‌ای همچون «آزادی»، «دموکراسی»، «حقوق بشر» و «دفاع از انسان‌ها»  تلاش کردند تا برتری ارزشی نظام خود را بر سایر مناطق جهان و ادیان مختلف  به‌ویژه دین اسلام  تثبیت کنند که متأسفانه در دنیای اسلام برخی افراد و شخصیت‌ها و دولت‌ها تحت تأثیر این شعارها، معتقد به برتری ارزش‌های مورد ادعای غرب شدند و این تفکر همچنان طرفدارانی دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص پایه‌ی «سیاسی و نظامی» تمدن غرب نیز خاطرنشان کردند: اگر ملت‌ها، دولت‌ها یا جریان‌هایی تحت تأثیر نظام ارزشیِ مورد ادعای غرب قرار نمی‌گرفتند و در مقابل آن ایستادگی می‌کردند، با آنها از طریق فشار سیاسی و نظامی برخورد می‌شد؛ که موارد متعددی از این فشارها در کشورهای مختلف، از جمله ایران وجود داشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: نظام غرب با استفاده از دستگاه‌های تبلیغاتی که روز‌به‌روز توسعه می‌یافتند و مدرن‌تر نیز می‌شدند، این دو پایه‌ی اصلی را به رخ ملت‌ها می‌کشید و تلاش می‌کرد تا صاحبان فکر و روشنفکران و ملت‌ها را اقناع کند که نظام ارزشی غرب، برترین نظام در دنیا است.
ایشان با اشاره به تزلزل جدی هر دو پایه‌ی نظم جهانی غرب در شرایط کنونی، به بیان عواملِ چالش مبانی «فکری و ارزشی» یا همان «سلطه‌ی معنوی غرب» پرداختند و گفتند: بحران اخلاقی رو به افزایش در غرب  همچون رواج پوچی و بیهودگی و ناامنی روحی -به‌خصوص در میان جوانان- متزلزل شدن بنیان خانواده، جهت‌گیری غلط در خصوص موضوع «زن» و زیر سؤال رفتن جدی جریانِ فمینیست، و ارزش شدن منکراتی همچون همجنس‌گرایی و ضد ‌ارزش شدن مخالفت با منکرات، اولین عامل به چالش کشیده شدن مبانی «فکری و ارزشی» نظام غرب است.
رهبر انقلاب اسلامی  گرایش روزافزون به مذهب و به‌ویژه اسلام و توجه به قرآن در غرب را دومین عامل برشمردند و با اشاره به بروز تعارض‌های عملی در شعارهای مورد ادعای غربی‌ها، افزودند: غرب که دائماً دم از آزادی و حقوق بشر و دموکراسی می‌زد، در عمل این شعارها را نقض کرد، به‌گونه‌ای که امروز طرح این شعارها از جانب غرب به یک امر مستهجن تبدیل شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آمار تعجب‌برانگیز حمایت غرب از کودتاها بر ضد دولت‌های مستقل خاطرنشان کردند: بر اساس برخی گزارش‌ها، آمریکا  از بعد از جنگ جهانی دوم  برای سرنگونی ۵۰ دولت اقدام و با ده‌ها جریان مقاومت مردمی مخالفت کرده است.
ایشان استفاده‌ی آمریکا از بمب اتم و کشتار دویست هزار نفر در ژاپن، برپایی زندان‌های گوانتانامو، ابوغریب و ده‌ها زندان مخفی در اروپا را نمونه‌های دیگری از تعارض میان شعارهای فریبنده‌ی غربی‌ها و عمل آنها دانستند و گفتند: استفاده از زور و خشونت و سرکوب -از جمله تحریم- در مقابل ملت‌ها و دولت‌های مخالفِ سلطه، استفاده از ترور و راه‌انداختن جریان‌های تروریستی و لشکرکشی‌های نظامی -به‌ویژه حمله به عراق و افغانستان و حملات مکرر به پاکستان- چهارمین عامل تزلزل مبانی فکری و ارزشی نظام غرب است.
رهبر انقلاب اسلامی پنجمین و آخرین عامل به چالش کشیده ‌شدن ارزش‌ها و شعارهای مورد ادعای غربی‌ها را  جریان‌سازی‌هایی همچون «القاعده و داعش» دانستند و افزودند: اگرچه غربی‌ها و به‌ویژه آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که این جریان‌ها به آنها ارتباطی ندارند، اما بر اساس شواهد مختلف، تردیدی وجود ندارد که این جریان‌ها به دست قدرت‌های غربی و عوامل منطقه‌ای آنها ساخته شده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این عوامل  نظام ارزشی غربی‌ها را که مدعی برتری آن نیز هستند، به‌شدت به چالش کشیده است و دیگر کسی شعار طرفداری از حقوق بشر و دموکراسی و آزادی را از آنها نمی‌پذیرد.
ایشان سپس به بیان عوامل به چالش کشیده شدن  پایه‌ی «اقتدار نظامی و سیاسی» غرب پرداختند و گفتند: مهم‌ترین عامل در تزلزل این اقتدار، برپایی یک نظام مبتنی بر تفکرات اسلامی و حرکت انقلابی در ایران به عنوان یکی از مناطق به‌شدت تحت نفوذ آمریکا بود، که این نظام در مقابل حملات گوناگون و متنوع سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی غرب، نه‌تنها از بین نرفت، بلکه اکنون مقتدرتر نیز شده است.
رهبر انقلاب  نظام جمهوری اسلامی را یک نظام مقتدر و در عین حال مظلوم خواندند و افزودند: ایستادگی هشت‌ساله‌ی ملت ایران در دفاع مقدس، موضوع کوچکی نیست، زیرا نشان داد که توانایی‌های نظامی و امنیتی قدرت‌های مسلط  قادر نیستند از ایستادگی یک ملت بکاهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حوادث منطقه -از جمله جنگ ۳۳ روزه در لبنان، جنگ‌های ۲۲ روزه و هشت‌ روزه در غزه و جنگ اخیر ۵۰ روزه در غزه- را از مسائل تأثیرگذار در تزلزل اقتدار نظامی و سیاسی غرب دانستند و تأکید کردند: جنگ اخیر در غزه نمونه‌ای معجزه‌آسا است، زیرا ایستادگی مردم در یک منطقه‌ی کوچک و محدود، موجب شد تا رژیم صهیونیستی که نماد قدرت غرب در منطقه است، به زانو دربیاید و مردم غزه با وجود اصرار رژیم صهیونیستی برای پذیرش آتش‌بس، آن را تا برآورده شدن شروط خود نپذیرفتند.
ایشان با اشاره به دیدگاه برخی افراد صاحب‌نفوذ در غرب مبنی بر این‌که گزینه‌ی نظامی دیگر گزینه‌ی معتبر و باصرفه‌ای برای غربی‌ها نیست، افزودند: معنی این سخن این است که توانایی‌های نظامی و امنیتی غرب کاملاً به چالش کشیده شده است.
رهبر انقلاب اسلامی پس از بیان عوامل تزلزل جدی مبانی اقتدار سلطه‌ی غرب گفتند: همه‌ی این عوامل و دلایل نشان‌گر آن است که نظام فعلی جهانی قابل استمرار نیست و نظم جدیدی در حال شکل‌گیری است، اما سؤال اصلی این است که وظیفه‌ی ما در این برهه‌ی حساس چیست؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در پاسخ به این سؤال، دو نکته را متذکر شدند؛ نکته‌ی اول: واقعیات جهان و منطقه را به‌درستی درک و از تحلیل غلط و واژگونه پرهیز کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  افزودند: برخی افراد در منطقه و حتی کشور معتقدند که «ما در مقابل غرب یک راه بیشتر نداریم و آن هم تسلیم است! اگر با رضایت و خواست خود تسلیم نشویم، آنها ما را با فشار تحریم سیاسی و اقتصادی و زور نظامی وادار به تسلیم خواهند کرد.»
ایشان تأکید کردند: این تحلیل، غلط و خطرناک است، زیرا واقعیات جهان و منطقه نشان‌گر تزلزل جدی مبانی اقتدار غرب است. بنابراین باید واقعیات را به‌درستی درک کرد تا گرفتار تحلیل اشتباه نشویم.
دومین نکته‌ای که رهبر انقلاب اسلامی به عنوان وظیفه در شرایط کنونی متذکر شدند، آمادگی برای نقش‌آفرینی در نظم جدید جهانی از طریق قوی‌تر کردن کشور بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لازمه‌ی تقویت کشور را استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های داخلی و خارجی دانستند و گفتند: طرفداران نظام جمهوری اسلامی در منطقه عمق راهبردی ما هستند، ضمن آن‌که در امریکای لاتین و قسمت‌های مهمی از آسیا نیز عمق راهبردی داریم که باید از آنها به‌درستی استفاده شود.
ایشان «علم و فناوری»، «اقتصاد» و «فرهنگ» را سه عنصر کلیدی برای افزایش اقتدار کشور بیان کردند و افزودند: دولت، مسئولان و متنفذین کشور باید در هر سه بخش فعال شوند و با کار پرتلاش و پیگیر، زمینه‌ی تقویت بیش‌ازپیش کشور را فراهم کنند.
رهبر انقلاب اسلامی  موضوع جمعیت و افزایش نسل جوان را نیز یکی از عوامل بسیار مهم در اقتدار ملی دانستند و در خصوص مقوله‌ی «فرهنگ» خاطرنشان کردند: در میان سه عنصر کلیدی برای افزایش اقتدار کشور، «فرهنگ» از همه مهم‌تر است، زیرا با باورها و عقاید مردم مرتبط است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سرمایه‌گذاری گسترده‌ی رسانه‌های غرب برای تأثیرگذاری بر باورها و عقاید مردم گفتند: پادزهر این موضوع، تهیه‌ی طرح‌های تبینی و اقناعی در مورد باورها است که در این زمینه نقش علما، گویندگان، سازمان‌های فرهنگی و تبلیغاتی و رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما در تعمیق باورها و عقاید دینی مردم بسیار مهم است.
ایشان در این خصوص، ارتباط علما با آحاد مردم را یک عامل بی‌بدیل دانستند و در مورد اهمیت وحدت و همدلی در شرایط کنونی  افزودند: اگرچه در مسائل سیاسی اختلاف سلیقه وجود دارد، اما این موضوع نباید وحدت و همدلی کشور را از بین ببرد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم حمایت همه‌جانبه از مسئولان خاطرنشان کردند: به لطف خداوند، همه‌ی مسئولان در دولت، قوه‌ی قضائیه و سایر دستگاه‌ها در حال کار و تلاش هستند و دولت محترم نیز در این یک سال کارهای زیادی انجام داده و توفیقات فراوانی داشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر سختی کارهای اجرایی و اداره‌ی کشور گفتند: حمایت از دولت و دستگاه‌های اجرایی وظیفه‌ی همه است.
ایشان افزودند: البته این به معنای انتقادنکردن و مطرح‌نشدن نقاط ضعف برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی نیست، اما این انتقادها نباید به‌ صورت تخریب باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان تأکید کردند: همان‌گونه که بارها گفته‌ام، افق آینده بسیار روشن است و آینده‌ی کشور از همه‌ی جهات بهتر خواهد بود.


در ابتدای این دیدار، آیت‌الله هاشمی شاهرودی -نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری- با اشاره به اقتدار روزافزون نظام اسلامی، پیروزی‌های مقاومت اسلامی در فلسطین، عراق، سوریه و لبنان را از برکات نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: امام خمینی رحمه‌الله تنها بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در یک کشور نبود، بلکه منشأ تحولی عظیم در جهان اسلام شد.
نایب‌رئیس مجلس خبرگان با اشاره به اقدامات دشمنان برای تخریب و انحراف حرکت‌های اسلامی، خواستار برنامه‌ریزی دقیق جهت غلبه بر ترفندهای دشمنان شد.
همچنین آیت‌الله یزدی -نایب‌رئیس دوم مجلس خبرگان- گزارشی از نشست دو روزه‌ی مجلس خبرگان ارائه کرد.
آیت‌الله یزدی مسأله‌ی فرهنگ و ضرورت توجه بیشتر به اوضاع فرهنگی کشور، لزوم توقف سیاست‌های جمعیتی گذشته، توجه دولت به رشد اقتصادی و ضرورت خروج کشور از رکود و تأکید بر تحقق اقتصاد مقاومتی را از مهم‌ترین محورهای مباحث و نطق‌های اعضای مجلس خبرگان در اجلاس اخیر بیان کرد.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: اختلاف سلیقه نباید وحدت را در کشور از بین ببرد/ همه باید از مسئولان حمایت کنند/ حمایت، منافاتی با ایراد داشتن به قوا ندارد/ کسی با انتقاد و طرح نقاط ضعف، مخالف نیست اما نباید تخریب صورت گیرد.
  • رهبر انقلاب: کشور باید قوی شود تا در پدید آوردن نظم جدید جهانی ایفای نقش کند/ علم، اقتصاد و فرهنگ عناصر کلیدی قوی شدن کشورند. رشد جمعیت و افزایش نسل جوان بر اقتدارملی مؤثر است. فرهنگ از همه مهمتر است.
  • رهبر انقلاب: انقلاب اسلامی مهم‌ترین عنصر به چالش کشیده شدن پایه‌های نظم جهانی بود/ نظم جدید جهانی در حال شکل‌گیری است. برخی این واقعیت را درک نکرده و هنوز معتقدند باید تسلیم غرب شد.
  • رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان: جنگ اخیر غزه از نمونه‌های معجزه‌آساست/ یک منطقه‌ی کوچک با توانایی‌های محدود کاری کرد که رژیم صهیونیستی به عنوان نماد قدرت غرب به زانو درآمد.
  • اعضای مجلس خبرگان رهبری صبح امروز با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی