news/content
1386/06/31

دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در دیدار رؤسای سه قوه و دیگر مسئولان و کارگزاران کشور، در بیاناتی مهم با اشاره به ابعاد مختلف کارآمدی نظام تأکید کردند: ملت مظلوم، اما مقتدر ایران در پرتو ذکر و یاد دائم پروردگار و به پشتوانه‌ی علم و عقل و عزم، به ایستادگی و احقاق حقوق خود ادامه می‌دهد.
ایشان ذکر پروردگار را مدافع دل و روح انسان در مقابل هجوم شیطان و انگیزه‌های مادّی‌گرایانه خواندند و با اشاره به آیات قرآن مجید مبنی بر ذکر کثیر پروردگار افزودند: یاد دائم پروردگار، پشتوانه‌ی ثبات قدم در همه‌ی میدان‌های دشوار زندگی فردی و اجتماعی است و مسئولان به علت وظایف سنگین خود، بیش از دیگران به ذکر پروردگار و خودسازی و معنویات نیازمندند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دوران دفاع مقدس را دوره‌ی درخشان اعتلای معنویات در جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: حالات زیبا و مقدس رزمندگان و انگیزه‌ها و شور و شوقِ مردم برای حمایت از جبهه‌ها، مینیاتوری عظیم و بسیار زیبا از آثار و پیامدهای ذکر کثیر پروردگار و نمونه‌ای از اوج‌گیری فضائل اخلاقی در کشور بود که باید با همان شتاب و سیاق ادامه یابد و لازم است در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی را مقطعی عظیم از تاریخ ایران خواندند و با اشاره به تعیین مسئولان اصلی کشور با اراده و رأی مردم افزودند: هزاران سال بر این کشور حکومت فردیِ دیکتاتوری حاکم بود و جمعی محدود سرنوشت همه‌ی ملت را در دست داشتند، اما امروز روشن‌ترین شکل مردم‌سالاری در ایران جاری است و مسئولان منتخب مردم از اول انقلاب تاکنون، کارهای بزرگی را به انجام رسانده و به پشتوانه‌ی ملت در مقابل نظام ظالمانه‌ی جهانی ایستاده‌اند.
ایشان بالندگی و پایداری نظام اسلامی در مقابل توطئه‌های گوناگون دشمنان و به چالش کشیده شدن مستکبران مغرور در مقابل جمهوری اسلامی را از جمله کارهای عظیم ۲۸ سال اخیر برشمردند و خطاب به مسئولان نظام تأکید کردند: اهمیت مسئولیت خطیر خود را درک کنید و با تلاش خستگی‌ناپذیر و شناسایی و دور کردن عوامل ضعف و شکست، قدر حقیقی این مسئولیت را بدانید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی ابعاد کارآمدی نظام افزودند: دشمنان به‌شدت در تلاشند که ناکارآمدی نظام اسلامی را القا کنند، اما ظهور و گسترش اعتماد به نفس ملی در زمینه‌های علمی، فناوری و سیاسی، احیای کشاورزیِ نابود‌شده‌ی کشور، گسترش خدمات عمومی به مردم، رساندن صنعت ابتدایی ایرانِ قبل از انقلاب به صنعت پیچیده و حساس هسته‌ای، پیشرفت در صنایع نوین مانند نانوتکنولوژی، ایجاد و تحکیم مردم‌سالاری در بهترین شکل، ایجاد گفتمان پرطراوت بازگشت به هویت اسلامی در امت اسلامی و جایگاه و تأثیرگذاری غیر قابل انکار جمهوری اسلامی در مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله ابعاد کارآیی نظام است و استکبار با همه‌ی طرح‌ها و اقداماتش، قدرت انکارکردن این واقعیات را ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر ضرورت افزایش کارآیی نظام، علم و عقل و عزم را پشتوانه‌ی این حرکت عظیم خواندند و تأکید کردند: ملت ایران مانند امیرمؤمنان علی علیه‌السلام و همه‌ی اصحاب حق، مظلوم، اما مقتدر است و به پشتوانه‌ی ذکر کثیر پروردگار و اندیشه و عملِ عالمانه و عاقلانه و عزم راسخ به حرکت خود ادامه می‌دهد و این مظلومیت را از بین خواهد برد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استمرار تهدیدات دشمنان در تمامی سال‌های پس از پیروزی انقلاب خاطرنشان کردند: این تهدیدات، بیش از هر چیز باعث آمادگی بیشتر ملت و نظام می‌شود. البته کسانی که تهدید می‌کنند، بدانند و بفهمند که حمله به ایران به صورت «ضربه‌زدن و گریختن» ممکن نیست و هرکس تعرض کند، عواقب آن به‌شدت دامنش را خواهد گرفت.
ایشان هدف دشمن از تکرار تهدیدات را خالی‌کردن دل مردم و مسئولان دانستند و تأکید کردند: ملت و مسئولان ایران هیچ‌گاه از تهدیدات هراسی به دل راه نداده و نمی‌دهند و برعکسِ انتظار دشمن، آمادگی‌های گوناگون خود را افزایش می‌دهند.
رهبر انقلاب اسلامی ادامه‌ی تهدیدات دشمن را نشان‌دهنده‌ی فقر و تهیدستی لیبرال‌دموکراسی در عرصه‌ی فکر و منطق ارزیابی کردند و افزودند: حضور جمهوری اسلامی در منطقه و جهان، حضور فکر و منطق و انگیزه‌ی معنوی است و دستگاه حکومتیِ برخاسته از لیبرال‌دموکراسی به علت این‌که در این عرصه‌ها چیزی برای ارائه کردن ندارد، با زبان تهدید حرف می‌زند؛ مانند انسان بی‌سوادی که در مقابل یک انسان فاضل، فقط مشت و بازوی خود را نشان می‌دهد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به انتخابات مجلس هشتم افزودند: همه باید به گونه‌ای عمل کنند که این انتخابات به وسیله‌ای برای افزایش اقتدار ملی و مایه‌ی عزت روزافزون ملت تبدیل شود و مانند همه‌ی انتخابات گذشته دشمن را ناامیدتر کند.
ایشان خطاب به جناح‌ها و گرایش‌های مختلف تأکید کردند: انتخابات را به عنوان هدفی عالی و شیرین مورد توجه قرار دهید و با پرهیز کامل از هرگونه جنجال و تخریب و بداخلاقی، همه‌ی عوامل خود را برای برگزاری پرشور و شوق آن بسیج کنید.
 
در ابتدای این دیدار، آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- ضمن ارائه‌ی گزارشی از عملکرد دولت در یک سال گذشته، تکریم ارزش‌ها و اصول انقلاب اسلامی و پایبندی به آن‌ها را جهت‌گیری اصلی دولت نهم در بخش فرهنگی دانست و گفت: حمایت از تحقیق و پژوهش، علوم جدید، نوآوری علمی و مبتکران و فناوران جوان نیز از برنامه‌های مورد اهتمام دولت بوده، زیرا لازمه‌ی رسیدن به قله‌های کمال و پیشرفت توجه همزمان به علم و فرهنگ است.
آقای احمدی‌نژاد در خصوص عملکرد اقتصادی دولت به رشد اقتصادی ۶/۳ درصدی در سال ۸۵ بدون احتساب نفت اشاره و خاطرنشان کرد: در این مدت، رشد بخش نفت برای اولین بار به ۳ درصد رسید و بخش کشاورزی شاهد رشد کم‌سابقه‌ی ۷/۲ درصد بود، ضمن آن‌که میزان بیکاری نیز از ۱۱/۵ درصد در سال ۸۴ به ۱۱/۲ درصد در سال ۸۵ رسید و درآمدهای مالیاتی هم از ۲۸/۷ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۲۹/۵ درصد در سال ۱۳۸۵ افزایش یافته است.
رئیس‌جمهور با یادآوری برنامه‌های جامع دولت به برنامه‌ی حمل و نقل عمومی و مدیریت انرژی، برنامه‌ی جامع اشتغال، برنامه‌ی جامع فولاد و برنامه‌ی جامع آلومینیوم اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ی جامع مسکن نیز که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، هرسال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی با اعطای زمین و تسهیلات بانکی مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند و قیمت زمین از هزینه‌ی تمام‌شده‌ی مسکن حذف می‌شود.
آقای احمدی‌نژاد اصلاح نظام بانکی و جداسازی نیازهای ضروری مردم از برنامه‌های سرمایه‌گذاری، اصلاح ساختار بیمه، فعال‌سازی بیش از پیش بورس و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در امور زیربنایی و نفت و گاز را از دیگر اقدامات دولت برشمرد و افزود: یکی از وظایف سنگین دولت اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ است که با پایان بررسی لایحه‌ی اصل ۴۴ در مجلس، اجرایی‌شدن این سیاست‌ها آغاز خواهد شد و همه‌ی شرکت‌های مشمول این اصل اکنون آماده‌ی واگذاری هستند.
وی در خصوص عملکرد دولت نهم در عرصه‌ی سیاست خارجی از مسأله‌ی هسته‌ای به عنوان یکی از سنگین‌ترین و پیچیده‌ترین چالش‌های نظام اسلامی در طول ۲۸ سال گذشته یاد کرد و با تأکید مجدد بر پایان یافتن مسأله‌ی هسته‌ای گفت: در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به حقانیت و حرکت قانون‌مند ملت ایران اشاره و اعلام شد که آژانس می‌تواند عدم انحراف ایران را تأیید کند.
آقای احمدی‌نژاد خشم برخی قدرت‌های زورگو از گزارش اخیر آژانس اشاره و تأکید کرد که با وجود همه‌ی جنجال‌ها امروز، ملت ایران در مسأله‌ی هسته‌ای نسبت به دو سال قبل به‌مراتب جلوتر و دارای پیشرفت است و دشمنان این ملت نیز ضعیف‌تر و مستأصل‌تر شده‌اند.
 
در پایان این دیدار، نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و سپس حاضران روزه‌ی خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی