news/content
نسخه قابل چاپ
1386/06/23

اقامه نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین نماز جمعه‌ی ماه مبارک رمضان در اجتماع عظیم مردم موحد و انقلابی تهران در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف تأکید کردند: ملت هوشیار و آگاه ایران در پرتو ایمان و استقامت، پروژه‌ی امریکایی تضعیف انقلاب اسلامی را به شکست کشانده و با ادامه‌ی همین راه پرافتخار به جایی خواهد رسید که هیچ قدرتی حتی جرأت تهدید این ملت را به ذهن خود راه ندهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه اول نماز جمعه، ضمن توصیه‌ی همه‌ی مردم به رعایت تقوای الهی از ماه مبارک رمضان به عنوان ماه فرصت‌های ارزشمند یاد کردند و افزودند: اگر از فرصت‌های این ماه بابرکت به‌درستی استفاده شود، ذخیره‌ی عظیم و ارزشمندی برای طول عمر انسان به دست خواهد آمد.
ایشان ریاضتِ روزه‌داری، تلاوت همراه با تدبّر قرآن، راز و نیاز با خداوند متعال و دوری از گناهان را از فرصت‌های گرانقدر ماه مبارک رمضان برشمردند و خاطرنشان کردند: در این ماه بزرگ باید با استغفار حقیقی و توبه‌ی واقعی به‌ویژه در سحرها و شب‌ها دل‌ها را پاکیزه و از زنگارها پاک کرد تا آماده‌ی بهره‌برداری از برکات ماه رمضان شود.
رهبر انقلاب اسلامی کشور ایران را یک جامعه‌ی معنوی و همراه با دعا، ابتهال و توسّل خواندند و تأکید کردند: ارتباط معنوی ملت ایران با خداوند متعال، نتایج و تأثیرات شگرفی داشته که باید از ماه مبارک رمضان جهت افزایش بیش از پیش این ذخیره‌ی معنوی استفاده شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌ی دوم نماز در تبیین علل چگونگی و پیامدهای شکست جبهه‌ی استکبار در مقابل جمهوری اسلامی ایران به جنگ هشت‌ساله‌ی صدام و حامیانش با ایران اشاره کردند و افزودند: هدف واقعی این پروژه‌ی بزرگ و سنگین، نابودی انقلاب اسلامی بود، چرا که تحلیل‌گران و مقامات غربی فهمیده بودند انقلاب اسلامی کانون الهام‌بخش جهان اسلام خواهد شد، تلاش کردند جلوی پیشرفت آن را سد کنند.
ایشان جنگ تحمیلی را کانال فشارهای گوناگون قدرت‌های شرق و غرب، ناتو، اروپا و مرتجعین منطقه به نظام جمهوری اسلامی برشمردند و افزودند: هر یک از آن فشارها، یک ملت و یک کشور را از پای درمی‌آورد، اما ملت ایران در مقابل مجموعه‌ی آن فشارها ایستاد و روز‌به‌روز آگاه‌تر، قوی‌تر و مصمم‌تر شد و جبهه‌ی متحد دشمنان را شکست داد.
رهبر انقلاب اسلامی شکست صدام و رژیم بعثی عراق در مقابل ملت ایران را ضربه‌ای اساسی به ساختار و پیکره‌ی آن رژیم خواندند و خاطرنشان کردند: در واقع ضربه‌ی اساسی ملت ایران، صدام متجاوز را به حال و روزی انداخت که بعدها به آن سرنوشت دچار شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به سخنان ماه‌های اخیر مقامات آمریکایی و غربی درباره‌ی محاصره و تحریم ملت ایران اشاره کردند و افزودند: ملت ایران در دوران جنگ، تحت محاصره‌ی شدید و تحریم‌های مختلف قرار داشت، اما خود را به جایی رساند که امروز از لحاظ توانایی‌های نظامی در منطقه حرف اول را می‌زند و در زمینه‌های دیگر نظیر موضوع هسته‌ای نیز پیشرفت‌های افتخارآمیزی به دست آورده است و نشان داده که هرگونه تحریمی در مقابل استقامت، اتکا به نیروهای درونی، ابتکار و خودجوشی ملت ایران نتیجه‌ی عکس خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی بی‌نتیجه ماندن پروژه‌ی استکباری سرکوب و شکست انقلابی اسلامی را در مقابل استقامت مبتنی بر معنویت ملت ایران، مبحث جدیدی در مطالعات روان‌شناختی و جامعه‌شناختی دانستند و دانشمندان علوم سیاسی و اجتماعی را به تأمل و تحلیل علل این واقعیت عبرت‌آموز توصیه کردند.
ایشان در تبیین ابعاد شکست آمریکا به طرح دولت این کشور بعد از حوادث یازده سپتامبر برای ایجاد خاورمیانه‌ی جدید و در نهایت محاصره و شکست جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند و افزودند: آمریکایی‌ها در طرحی چندبُعدی تلاش کردند خاورمیانه‌ای بر پایه‌ی منافع رژیم صهیونیستی و به پایتختی اسرائیل برپاکنند، اما در همه‌ی ابعادِ این طرح ناکام مانده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روی کار آمدن دولت متکی بر آرای مردمی حماس را در فلسطین، از جمله شکست‌های آمریکا در ایجاد خاورمیانه‌ی جدید برشمردند و افزودند: با وجود توطئه‌های امریکا و حتی کمک تأسف‌برانگیز برخی فلسطینی‌ها، دولت مردمی حماس همچنان روی کار است و این واقعیت، تودهنی بزرگ ملت فلسطین به امریکا و اسرائیل است.
ایشان با اشاره به اهمیت برگزاری روز جهانی قدس افزودند: ملت ایران و دیگر ملت‌های مسلمان در این روز بزرگ حمایت از ملت فلسطین را فریاد خواهند زد.
رهبر انقلاب اسلامی شکست ارتش پرهیاهو و پرمدّعای رژیم صهیونیستی در مقابل حزب‌الله لبنان را بُعد دیگری از ناکامی پروژه‌ی آمریکایی ایجاد خاورمیانه‌ی جدید برشمردند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها شکست ارتش اسرائیل در مقابل نیروهای حزب‌الله را حتی تصور نمی‌کردند، اما شکست کامل و مفتضحانه‌ی رژیم صهیونیستی در ۳۳ روز مقاومت حزب‌الله، ناکامی سنگین دیگری را برای واشنگتن رقم زد و حزب‌الله نه‌تنها خلع سلاح نشد، بلکه مقتدرتر و قوی‌تر به حیات خود ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عراق را عرصه‌ی دیگری در رسیدن به بن‌بست سیاست‌های آمریکا ارزیابی کردند و افزودند: هدف امریکا، ایجاد دولت دست‌نشانده در عراق بود که تحقق این هدف به اجرای طرح خاورمیانه‌ی بزرگ و محاصره‌ی جمهوری اسلامی ایران کمک فراوانی می‌کرد، اما پس از چهار سال اشغالگری، اکنون همه‌ی تحلیلگران معتقدند که امریکا در عراق به بن‌بست رسیده است و به دنبال راهی برای خروج آبرومندانه می‌گردد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تضعیف جمهوری اسلامی ایران را از دیگر ابعاد طرح خاورمیانه‌ی جدید برشمردند و افزودند: دشمنان ایران در این هدف نیز به ناکامی کامل رسیده‌اند، چرا که به همت ملت ایران و یاری پروردگار، جمهوری اسلامی امروز در همه‌ی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی، اجتماعی قوی‌تر از سال‌های گذشته است و ملت ایران، هوشیارتر، زنده‌تر و بانشاط در همه‌ی صحنه‌ها حضور دارد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نتایج نظرخواهی‌های انجام شده در کشورهای اسلامی تأکید کردند: امریکا در جهان اسلام روزبه‌روز منفورتر شده و در افکار عمومی ملت‌ها در حال استیضاح است و بدون تردید، رئیس‌جمهور و مسئولان کنونی این کشور روزی در دادگاه عادلانه‌ی بین‌المللی به علت فاجعه‌آفرینی در عراق محاکمه خواهند شد.
ایشان فرافکنی و طلبکاری رسانه‌ای آمریکا را اقدامی بی‌نتیجه خواندند و افزودند: آمریکایی‌ها برای فرار از شکستی که در عراق گریبان آنان را گرفته است، ایران را متهم می‌کنند، اما حتی در گزارشی که اخیراً در کنگره‌ی امریکا قرائت شد، پیوستن عراق به بازار تسلیحات امریکا تنها دستاورد امریکا از اشغال این کشور اعلام شد و این امر، نشان‌دهنده‌ی نهایت شکست و ضعف دولت امریکاست.
رهبر انقلاب اسلامی ملت ایران را به قدرشناسی صراط مستقیم الهی توصیه و خاطرنشان کردند: پیمودن راه خدا، این ملت را عزیز و قدرتمند و دشمنانش را حقیر و ذلیل ساخته است و ملت ایران باید با ادامه‌ی هوشیاری و بیداری خود، این راه افتخار‌آفرین را ادامه دهد و با فتح قله‌های بزرگ از عرصه‌ی آسیب‌پذیری بیرون آید و به جایی برسد که هیچ قدرتی جرأت نکند او را حتی تهدید کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با گرامیداشت یاد آیت‌الله طالقانی، به برپایی اولین نماز جمعه‌ی تهران با حکم امام راحل و به امامت ایشان اشاره کردند و افزودند: آیت‌الله طالقانی عالِم مجاهد بااستقامت و پارسایی بود که در دوران‌های مختلف قبل و بعد از انقلاب امتحان خوبی داد و پس از برپایی نماز جمعه‌ی تهران به امامت ایشان، نماز جمعه به‌تدریج در سراسر کشور اقامه یافت و به کانون معنویت و مقاومت تبدیل شد که این کانون باید با اشتیاق مردم به‌ویژه جوانان و تلاش ائمه‌ی جمعه روز‌به‌روز پرشورتر و بانشاط‌تر شود.

برچسب‌ها: نماز جمعه؛
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی