news/content
پیوندهای مرتبطديگران - يادداشتديگران - يادداشت
1394/08/14

مرگ بر آمریکا، شعاری آزموده شده

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR  گزارش خبری «مرگ بر آمریکا، شعاری آزموده شده» را با استفاده از بیانات رهبر انقلاب در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان منتشر می‌کند:

درباره تاریخ افتخار آمیز استکبارستیزی ملت ایران؛
«مرگ بر آمریکا» شعاری آزموده شده

باراک اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «مردم ایران از تاریخی افتخارآمیز برخوردارند. اما شعار «مرگ بر آمریکا» برای آنها شغل و امنیت ایجاد نمی‌کند. اگر ایران مسیر دیگری را انتخاب کرد، آن مسیر برای امنیت منطقه، برای مردم ایران و جهان خوب خواهد بود.» اما چرا اوباما، به دنبال ایرانِ بدون «مرگ بر آمریکا» است؟ پاسخ به این سؤال در کلام امام خمینی رحمه‌الله‌علیه نهفته است که «ما همه‌ی شعارهایمان را با عمل محک زده‌ایم» (۶۷/۱۲/۰۳). لذا می‌دانیم که:

۱. «مرگ بر آمریکا» شعاری برگرفته از ذهنیت تاریخی ایرانی‌ها نسبت به رفتارهای استکباری حاکمیت آمریکا بوده که تاکنون استمرار هم داشته است. کاپیتالاسیون، شلیک به هواپیمای مسافربری، کودتای نوژه و... . و حتی «یکی از برکات همین مذاکرات اخیر این بود که دشمنی آمریکایی‌ها... با ایران و ایرانی، با اسلام و مسلمین آشکار شد.»(۹۲/۱۰/۱۹) در واقع «مرگ بر آمریکا را کسی به ملت ایران یاد نداد.»(۷۳/۰۸/۱۱) و این شعار، زبان حال و حرف دل ملت‌های مظلوم و مستضعف جهان بوده است.

۲. راستی اگر شعار مرگ بر آمریکا کارآمد نیست و اگر در عمل جواب نداده، پس چرا نظام سلطه به‌دنبال حذف یک شعار «بی‌اثر و بی‌عمل» است؟ آیا تقاضای حذف این شعار به اینکه «امروز در خیلی از کشورها صدای مرگ بر آمریکا بلند میشود» برنمی‌گردد؟ آیا هدف نظام سلطه این نیست که با تغییر ذهنیت مردمی که «شاخِ ابرقدرتىِ ابرقدرت‌ها» را شکسته‌اند، ملت‌های الهام‌ گرفته از حرکت ملت ایران را نسبت ادامه حرکت خود دچار تردید کنند؟ تجربه‌ی تسخیر لانه جاسوسی و حوادث مصر نشان داد که حتی «مبارزه‌ی با استبداد بدون مبارزه‌ی با آن قدرت خارجی‌ای که پشت سر دیکتاتور و مستبد قرار دارد، به جایی نمی‌رسید ... همچنان‌که در بعضی از انقلاب‌های این چند سال اخیر ملاحظه کردیم»(۹۲/۱۱/۱۹). به‌همین دلیل است که جریان غرب‌گرای داخلی تلاش می‌کند تا با «بزک» آمریکا، ماهیت استکباری او را کمرنگ کند. این جریان، دو راهبرد اصلی را دنبال می‌کند: ۱. «تحریف اصول امام خمینی رحمه‌الله‌علیه»؛ تا با «تفسیر غلط از امام» شاخص را تغییر دهند.(۹۲/۰۴/۳۰)؛ ۲. مخدوش کردن اصل استکبارستیزی. اگر این جریان بتواند ذهنیت مردم را تغییر دهد؛ به تبع آن مرز بین جبهه حق و باطل کمرنگ می‌شود، آن وقت راه نفوذ آمریکا به بهترین شکل ممکن هموار خواهد شد.

عکس پوستری | عده‌ای سعی نکنند چهره آمریکا را بزک کنند!
۳. اوباما ادعا کرده که با شعار مرگ بر آمریکا امنیت بیشتر برای ایران فراهم نمی‌شود. نگاهی گذرا به وضعیت کشورهایی در منطقه که مرگ بر آمریکا نگفته‌اند و نمی‌گویند و نیز کشورهایی که آمریکا برای برقراری امنیت به آنجا ورود کرده است، میزان توّهم اوباما را نشان می‌دهد. اتفاقا امنیت ایران حاصل عمل به شعار «مرگ بر آمریکا» است که با ایجاد عمق استراتژیک، خاکریز خود را تا مرزهای رژیم اشغالگر قدس رسانده است. بیش از سه دهه مقاومت و تلاش ایران در جهت دست‌یابی به دست برتر امنیتی در منطقه، نه تنها برای خود بلکه ملجأ امنیتی بسیاری از ملت‌های منطقه است که آمریکا به بهانه‌ی تأمین امنیت وارد کشور و زندگی‌شان شده است. استحکام خط مقاومت از استمرار «مرگ بر آمریکا» ی جمهوری اسلامی ایران است و «همه‌ی این گله‌ها و ناراحتی‌ها از این است که نفوذ ایران گسترده شده»(۹۴/۰۴/۲۰) است. به‌همین دلیل مسئولین نظام اسلامی باید توجه داشته باشند تا پدیده‌های اتفاقی، "دست دادن‌ها" و «اقدامات نابجا» یی از سوی آن‌ها صورت نگیرد که برخلاف سیاست‌های کلی نظام باشد یا سبب مخدوش شدن این تصویر موفق از مبارزه با استکبار شود و در خط مقاومت منطقه هم ایجاد تذبذب و دلسردی کند. آن‌ها نباید به‌جای نقطه‌های امیدبخش «دل را به نقطه‌هاى خیالى» بسپرند.(۹۳/۱۰/۱۷)

۴. اوباما گفت که شعار «مرگ بر آمریکا» برای شما شغل ایجاد نمی‌کند. وی جملات مشابهی را نیز در روزهای منتهی به نوروز ۹۲ درباره‌ی اقتصاد ایران بر زبان آورده بود. البته چند ماهی از این سخنان اوباما نگذشته بود که «اختلافات سیاسیون آمریکا بر سر مسائل مربوط به بودجه‌ی دولت‌شان موجب شد شانزده هفده روز دولت آمریکا تعطیل بشود، هشتصد هزار کارمند به مرخصی اجباری»(۹۲/۰۸/۱۲) بروند. امروز ۴۷ درصد جمعیت آمریکا با احتساب بدهی‌های خود، هیچ ثروتی ندارند (ثروت صفر!)؛ چهارصد خانواده‌ی ثروتمند آمریکا، مجموعا معادل ۶۲درصد جمعیتشان ثروت دارند و... حال چگونه رییس‌جمهور این‌چنین نظام اقتصادی که خود گرفتار است، مدعی می‌شود که اگر «مرگ بر آمریکا» نگویید، وضع اقتصادی‌تان بهتر می‌شود؟ اتفاقا ملت فهمیده است که مشکلات حوزه‌ی اقتصادی و معیشتی به این دلیل است که به‌طور کامل و قاطع «مرگ بر آمریکا» را عمل نکرده‌ایم. ما هنوز در این حوزه نتوانسته‌ایم وابستگی نظری و عملی به بیرون از مرزها را قطع کنیم. اگر همان بیست سال پیش آن هشدار را شنیده بودیم که «اقتصاد ما دچار این اشکال است که وابسته‌ی به نفت است و باید خودمان را از نفت جدا کنیم.» آن «آقایانِ به قول خودشان "تکنوکرات" لبخند انکار»(۹۲/۰۱/۰۱) نمی‌زدند و کمر همت می‌بستند و اقتصاد را از آن وابستگی نجات می‌دادند؛ امروز با این مشکلات اقتصادی روبه‌رو نبودیم.   مشکلات اقتصادی ما برای گفتن «مرگ بر آمریکا» نیست بلکه برای عمل نکردن به آن است. آن "مرگ بر آمریکا"یی که نظام استبدادی شاهنشاهی را برانداخت و نظام سلطه را تحت تأثیر قرار داد، باید به ساختار و رفتار اقتصادی ما نیز جهت بدهد. کافیست یک‌بار دیگر رجوع کنیم به تجربه‌ی موفق «مرگ بر آمریکا».

 
نماهنگ: مرگ بر آمریکا، شعاری آزموده شده

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :
لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 13 نظر ]
 • سجاد ،
  1394-08-18 - 00:56

  جانم فدای رهبرم حضرت آیت الله امام خامنه ای اللهم صلی علی محمد وال محمد
 • 1394-08-18 - 00:46

  بعضی که ادعای همراهی (ونه پیروی از)باولی فقیه رادارند وازطرفی ازحذف شعارمرگ برآمریکا وشکستن تابوی مذاکره میگویند باید عبرت بگیرند که البته بعیدمیدانیم هدایت شوند
 • نورایثار ،
  1394-08-17 - 21:45

  رهبرمعظم ما همه روشنگریهای لازم را به این ملت داده ومی دهد.ماهم باید قدرنعمت رابدانیم وشکرنعمت بجا آوریم.
  شکرنعمت رهبری همان گوش دادن به فرامین وروشنگریهایش می باشد
 • maryam ،
  1394-08-17 - 19:51

  مرگ بر آمریکا و دوستداران سیاست آمریکا
 • آشنای غریب ،
  1394-08-17 - 19:11

  مرگ بر آمریکا
 • مهری موسوی ،
  1394-08-17 - 11:10

  مرگ بر آمریکا
 • علی ،
  1394-08-17 - 08:03

  سلام
  بنظرم آنچه مهم است در بحث استکبار ستیزی و حضرت آقا هم تو دیدار دانشجویان مطرح کردن (که عدم مبارزه با استکبار به معنی عدم تبعیت از قرآن است) این است که ما نگاهمون به مسئله استکبار ستیزی صرفاً و خالصاً تاریخی نباشد بلکه از منظر ولایت الهی و مواجه جبهه حق با باطل نیز به آن نگاه کنیم.
  تنها ره سعادت ایمان،جهاد،شهادت،پیروی از ولایت
  
 • محمد ،
  1394-08-17 - 01:38

  به نظر من هرچیزی که دشمن میگه و میخواد رو باید عکسش رو عمل کنیم چون هیچ گاه تو هیچ جای تاریخ نمیبینیم که منافع دشمن مملکتی در جهت منافع اون کشور باشه و رهبر عزیزمون که انشالا خدا این پدر دلسوز رو برای همه مون حفظ کنه جز از سر دلسوزی این بیانات رو مطرح نمیکنن.چرا بعضی جوانان اسید تبلیغات اونها میشن و فکر میکنن ما دشمن تراشی میکنیم در حالی که واقعیات منطقه رو نمیبینن،
 • مهدی طهماسبی ،
  1394-08-16 - 17:41

  سلام.
  واقعا اگر کمی فکر کنیم میفهمیم که حرف های حضرت آقا رهگشای کشور وملت ایران و سایر کشور ها است.
  مرگ بر امریکا و استکبار
 • فریبا نعمتی ،
  1394-08-16 - 16:55

  اگر چه بعضی از دانش آموزان حقیقت را نمی فهمند، اما اکثریت دانش آموزان و دانشجویان افرادی هستند،انقلابی، معتقد به اسلام و نظام جمهوری اسلامی و با پشتکار. ما همواره در را ولایت ایستاده ایم و اجازه کوچک ترین اهانتی به ایران اسلامی را به دشمنان نخواهیم داد .
 • isaar ،
  1394-08-16 - 13:37

  واقعا به فرموده امام خامنه ای شعار مرگ بر آمریکا، شعاری آزموده شده انشان الله ایشان در پناه خداوند متعال محفوظ باشند
 • محمد ،
  1394-08-14 - 22:55

  جان فدای امام خامنه ای
 • مهدی ،
  1394-08-14 - 20:59

  سلام علیکم.
  خدا را شاکرم که چنین رهبر عزیز و مقتدری دارم.
  اما با این وجود نمیدانم چرا برخی از افراد جامعه ما و برخی از دانش آموزان ما در دنیای دیگری سیر می کنند و اصلا دوست ندارند که به اصل انسانیت و اصل حقیقت فکر کنند.
  ان شاء الله خداوند همه ما را هدایت کند.
  و السلام
  با تشکر
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی