news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبيانات
1394/04/27
چهار نکته‌ی مهم مطرح‌شده توسط رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر

«چه متن تهیه‌شده در مذاکرات تصویب بشود و چه نشود...»

رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر از دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌ای تشکر کردند و با اشاره به ضرورت بررسی قانونی برای تصویب متن تهیه شده در مذاکرات هسته‌ای، چهار نکته‌ی مهم را فارغ از اینکه این متن به تصویب برسد یا نرسد بیان کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR این نکات را به شرح ذیل در دسترس مخاطبان قرار می‌دهد.
دریافت جدول: عکس | PDF

برای تصویب این متن، یک مسیر قانونیِ پیش‌بینی‌شده‌ای وجود دارد
که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ ان‌شاءالله.
چه متن تهیه‌شده در مذاکرات هسته‌ای تصویب بشود و چه نشود...
اجر دست‌اندرکاران این مذاکرات طولانی و نفس‌گیر محفوظ است انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را -مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.
اجازه‌ی هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از این متن داده نخواهد شد جمهوری اسلامی، در زمینه‌ی حفظ قابلیّتهای دفاعی و امنیّتی خود -آن‌هم در این فضای تهدیدی که دشمنان برایش به‌وجود می‌آورند- هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمن نخواهد شد.
ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید: از ملّت مظلوم فلسطین، از ملّت مظلوم یمن، از ملّت و دولت سوریه، از ملّت و دولت عراق، از مردم مظلوم بحرین، از مجاهدان صادق مقاومت در لبنان و فلسطین؛ [اینها] همواره مورد حمایت ما خواهند بود.
سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد ما با آمریکا در مورد مسائل گوناگون جهانی و منطقه‌ای مذاکره‌ای نداریم؛ در مورد مسائل دوجانبه مذاکره‌ای نداریم... سیاستهای آمریکا در منطقه با سیاستهای جمهوری اسلامی ۱۸۰ درجه اختلاف دارد.
 
 
*اجر دست‌اندرکاران این مذاکرات طولانی و نفس‌گیر محفوظ است
نکته‌ی اوّل تشکّر از دست‌اندرکاران این مذاکرات طولانی و نفس‌گیر است، رئیس جمهور محترم و بالخصوص هیئت مذاکره‌کننده که حقیقتاً زحمت کشیدند و تلاش کردند؛ چه این متنی که تهیّه شده است، در مجاری قانونی پیش‌بینی‌شده‌ی خود تصویب بشود و چه نشود، اجر آنها محفوظ است؛ این را به خود آن برادران هم از نزدیک عرض کردیم. البتّه برای تصویب این متن، یک مسیر قانونیِ پیش‌بینی‌شده‌ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ ان‌شاءالله. انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را -مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.

*اجازه‌ی هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از این متن داده نخواهد شد
نکته‌ی بعدی این است که چه این متن تصویب بشود و چه نشود، به حول و قوّه‌ی الهی، اجازه‌ی هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از آن داده نخواهد شد؛ اجازه‌ی خدشه‌ی در اصول اساسی نظام اسلامی به کسی داده نخواهد شد؛ قابلیّتهای دفاعی و حریم امنیّت کشور، به فضل الهی حفظ خواهد شد، اگرچه میدانیم دشمنان بر روی این نقطه‌ی بخصوص، تکیه‌ی زیادی دارند. جمهوری اسلامی، در زمینه‌ی حفظ قابلیّتهای دفاعی و امنیّتی خود -آن‌هم در این فضای تهدیدی که دشمنان برایش به‌وجود می‌آورند- هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمن نخواهد شد.

*ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید
نکته‌ی بعدی این است که چه این متن تصویب بشود و چه نشود، ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید: از ملّت مظلوم فلسطین، از ملّت مظلوم یمن، از ملّت و دولت سوریه، از ملّت و دولت عراق، از مردم مظلوم بحرین، از مجاهدان صادق مقاومت در لبنان و فلسطین؛ [اینها] همواره مورد حمایت ما خواهند بود.

*سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد
نکته‌ی بعدی این است که با این مذاکرات و با متنی که تهیّه شده است، در هر صورت سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد. همان‌طور که بارها تکرار کردیم، ما با آمریکا در مورد مسائل گوناگون جهانی و منطقه‌ای مذاکره‌ای نداریم؛ در مورد مسائل دوجانبه مذاکره‌ای نداریم؛ گاهی در موارد استثنائی مثل این مورد هسته‌ای، براساس مصلحت، مذاکره کرده‌ایم؛ این مورد هم فقط نبوده است، قبل از این هم مواردی بوده است که من در سخنرانی‌های عمومی قبلی به آنها اشاره کرده‌ام. سیاستهای آمریکا در منطقه با سیاستهای جمهوری اسلامی ۱۸۰ درجه اختلاف دارد. آمریکایی‌ها حزب‌الله را و مقاومت لبنان را -که فداکارترین نیروهای دفاع ملّی در یک کشورند- متّهم به تروریسم میکنند، از این بی‌انصافی بالاتر نمیشود. آن‌وقت در مقابل، دولت تروریست صهیونیستیِ کودک‌کُش را مورد حمایت خودشان قرار میدهند، با یک‌چنین سیاستی چگونه میشود معامله کرد، چگونه میشود مذاکره کرد، چگونه میشود به توافق رسید؟ حالا موارد دیگر هم هست که من تفصیلش را میگذارم برای جای دیگر.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 8 نظر ]
 • سجاد حسینی ،
  1394-04-31 - 16:36

  شکر خدارا برای نعمت بزرگی که بر ما ارزانی داشته
  بر سر این ملت بزرگ ، سایه ی یکی از مردان حهان اسلام برقرار است
  به گفته ی امیرالمومنین ع : هرکس با فریاد رهبرش بیدار نشود ، حتما با لگد دشمن بیدار می شود
  ما ، مردم بایستی خود را برای دوران پس از مذاکره آماده کنیم
  اشداء علی الکفار 
  رحماء بینهم
 • مریم از شهریار ،
  1394-04-31 - 11:23

  من از روستایی در شهریار خوشحالم نظرات رهبرم را بخوانم متشکریم اقا و مجموعه حزب الله
 • 1394-04-30 - 22:45

  سلام به رهبر عزیزم دوستت دارم وبه عهدی که با خمینی عزیز بستم وبا تو تجدیدش کردم وفادارم خودم وخانواده ام فدای یک تار موی شما
 • 1394-04-29 - 18:32

  ای جانم.
 • فاطمه خودساز ،
  1394-04-29 - 14:20

  سلام به رهبر عزیز انقلاب
  لبیک به رهبر هوشیار سرزمین ولی عصر(عج)
  دشمن،چه قبل از مذاکرات چه بعد از آن در تلاش است تا خط انقلاب و شخصیت امام را تحریف کند....
  اما من و رهبرم
  ملت من و رهبرم، آگاه و هوشیار هستیم و اجازه نخواهیم داد...تا ظهور آقا
  التماس دعا
 • امید یوسفی ،
  1394-04-28 - 02:53

  سربلندی ایران اسلامی از تدابیر و فرزانه گی حضرت امام خامنه ای حفظه الله التعالی ست.
 • فایزه هنرمند ،
  1394-04-28 - 00:28

  سلام ،چرا متن وصوت سخنرانی های رهبر در جمع مسئولان نظام در سایت 
  نیست ؟
  صداوسیما هم که پخش نمیکنه آیا این بیانات محرمانه است یا دلیل دیگری دارد؟
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  سلام علیکم. متن بیانات کامل در پیوند زیر
  پیوند مرتبط :بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفراى کشورهاى اسلامى
 • یعقوب مختاری ،
  1394-04-27 - 20:15

  سلام و درود بی پایان به مقام ولایت عزیزمان 
  ما تا آخرین نفس حامی و جانباز و دلباخته ی سیدمان سید علی خامنه ایی هستیم و تا قطره ایی خون در رگ داریم از این هدف الهی دست بر نخواهیم داشت.
  و کماکان منتظر اوامر رهبری عزیز خود هستیم 
در این رابطه بخوانید :
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی