news/content
نسخه قابل چاپ
1394/04/02
رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام مطرح کردند:

«مهمترین خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکنون بارها در دیدارهای مختلف ضمن تبیین سیاست نرمش قهرمانانه، چارچوب کلی و خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای را ترسیم نموده‌ و در بیانات گوناگون بخش‌های مختلفی از این خطوط قرمز را با مردم و مسئولین در میان گذاشته‌اند. ایشان در دیدار با مسئولان نظام نیز بار دیگر ضمن حمایت از تیم مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای، بخش‌های مهمی از خطوط قرمز مذاکرات را متذکر شدند که در جدول زیر مرور شده است. [دریافت جدول: عکس | PDF]
 
مهمترین خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای
مطرح شده در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
۱  ما برخلاف اصرار امریکایی‌ها محدودیتهای بلند مدت ۱۰، ۱۲ ساله را قبول نداریم و مقدار سالهای مورد قبول محدودیت را به هیئت مذاکره کننده گفته‌ایم.
۲   ادامه کار تحقیق و توسعه و
 ساخت و ساز در زمان محدودیت
 در طول سالهای محدودیت هم باید تحقیق و توسعه ادامه داشته باشد. آنها می‌گویند در مدت ۱۲ سال هیچ کاری نکنید اما این، یک حرف زور مضاعف و غلط مضاعف است.
۳   لغو فوری تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی هنگام امضای موافقتنامه و سایر تحریم‌ها در فواصل معقول  تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی چه مربوط به شورای امنیت، چه کنگره امریکا و چه دولت امریکا باید فوراً هنگام امضای موافقتنامه لغو و بقیه تحریم‌ها هم در فواصل معقول برداشته شود.
۴   منوط نشدن لغو تحریم‌ها به اجرای تعهدات ایران  لغو تحریم‌ها نباید به اجرای تعهدات ایران منوط شود، نگویند شما تعهدات را انجام دهید بعد آژانس گواهی دهد تا تحریم‌ها لغو شود، ما این مسئله را مطلقاً قبول نداریم. اجرائیات لغو تحریم‌ها باید با اجرائیات تعهدات ایران متناظر باشد.
۵   مخالفت با موکول کردن هر اقدامی به گزارش آژانس  ما با موکول کردن اجرای تعهدات طرف مقابل به گزارش آژانس مخالفیم. چون آژانس بارها و بارها ثابت کرده مستقل و عادل نیست، بنابراین ما به آن بدبین هستیم. می‌گویند «آژانس باید اطمینان پیدا کند» این چه حرف نامعقولی است؟ چگونه اطمینان پیدا کند مگر اینکه وجب به وجب این سرزمین را بازرسی کند.
۶   مخالفت با بازرسی‌های غیرمتعارف، پرس و جو از شخصیتهای ایران و بازرسی از مراکز نظامی  با بازرسی‌های غیرمتعارف و پرس و جو از شخصیتها را هم به هیچ‌وجه بنده موافق نیستم. بازرسی از مراکز نظامی را هم نمی‌پذیریم همچنان که قبلاً هم گفتیم.
۷   مخالفت با زمانهای ۱۵ و ۲۵ سال برای اتمام برخی موضوعات  زمانهای ۱۵ سال و ۲۵ سال که دائماً می‌گویند برای فلان چیز را هم ما قبول نداریم.
این زمان مشخص است و تمام خواهد شد.
هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می‌گوید عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان ذیربط می‌گوید بنابراین این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است.
* عدم پذیرش محدودیتهای بلند مدت
اهمّ خطوط قرمزى هم که وجود داشته اینها است که من عرض میکنم. ما یک چیزهایى را به‌عنوان نقاط اصلى ذکر کردیم؛ مهم‌ترین‌هایش اینها هستند؛ البتّه غیر از اینها هم چیزهایى هستند.
 یکى اینکه آنها اصرار دارند بر محدودیّت بلندمدّت؛ ما گفتیم ما محدودیّت ده سال و دوازده سال و مانند اینها را قبول نداریم؛ ده سال یک عمر است؛ همه‌ى آنچه ما در این مدّت به دست آوردیم، در حدود ده سال طول کشیده است! بله، سابقه‌ى هسته‌اى در داخل کشور بیش از اینها است که بعضى اوقات هم گفته میشود در بعضى از بیانات، لکن در آن سالهاى اوّل در واقع کارى انجام نگرفته بود؛ کار اساسى و عمده مال همین حدود ده پانزده سال اخیر است. محدودیّت ده‌ساله را ما قبول نداریم؛ ما مقدار سالهاى معیّنى را که مورد قبول ما است به مجموعه‌ى هیئت مذاکره‌کننده گفته‌ایم که چه مقدار، محدودیّت را قبول کرده‌ایم، امّا تعداد سالهاى محدودیّت را گفته‌ایم ده سال و دوازده سال و این چیزهایى که این حضرات میگویند قبول نداریم.

* ادامه کار تحقیق و توسعه و ساخت و ساز در زمان محدودیت
در همین مدّتِ محدودیّت هم که ما قبول میکنیم، کار تحقیق و توسعه و ساخت و ساز باید ادامه پیدا کند، که این هم از جمله‌ى خطوط قرمزى است که مسئولین محترم روى آن تکیه کردند؛ گفتند ما حاضر نیستیم از تحقیق و توسعه دست برداریم؛ حق با اینها است. در طول این سالهاى محدودیّت هم، بایست تحقیق و توسعه ادامه داشته باشد. آنها حرف دیگرى میزنند؛ آنها میگویند شما ده سال دوازده سال یا بیشتر هیچ کارى نکنید، بعد از آن شروع کنید به تولید، شروع کنید به ساخت! که این حرف زور مضاعفى است، حرف غلط مضاعفى است.

* لغو فوری تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی هنگام امضای موافقتنامه و سایر تحریم‌ها در فواصل معقول
ازجمله‌ى نقاط مهم این است: بنده تصریح میکنم، تحریمهاى اقتصادى و مالى و بانکى، چه آنچه به شوراى امنیّت ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به کنگره‌ى آمریکا ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به دولت آمریکا ارتباط پیدا میکند، همه باید فوراً در هنگام امضاى موافقت‌نامه لغو بشود؛ بقیّه‌ى تحریمها هم در فاصله‌هاى معقول [لغو بشود]. البتّه آمریکایى‌ها در زمینه‌ى تحریمها یک فرمول پیچیده‌ى چند لایه‌ى عجیب و غریبى را مطرح میکنند که اصلاً اعماق آن معلوم نیست؛ از انتهاى  آن چه در مى‌آید هیچ معلوم نیست. عرض کردم بنده بیانم بیان صریح است، تعبیرات دیپلماسى را بنده خیلى بلد نیستم؛ آنچه ما میگوییم صریح و همین [است‌] که گفتیم؛ این مورد نظر ما است.

* منوط نشدن لغو تحریم‌ها به اجرای تعهدات ایران
یک نکته‌ى اساسى دیگر اینکه لغو تحریمها منوط به اجراى تعهّدات ایران نیست؛ نمیشود بگویند: شما رآکتور آب سنگین اراک را خراب بکنید، سانتریفیوژها را به این تعداد کاهش بدهید، این کارها را بکنید، آن کارها بکنید، بعد که کردید، بعد آن‌وقت آژانس بیاید شهادت بدهد، گواهى کند که شما راست میگویید و این کارها را انجام داده‌اید، بعد ما تحریمها را برداریم! نه، این را ما مطلقاً قبول نداریم؛ لغو تحریمها منوط به اجراى تعهّداتى که ایران میکند نیست. البتّه لغو تحریم یک مراحل اجرائى‌اى دارد، ما این را قبول داریم؛ اجرائیّات لغو تحریم با اجرائیّاتى که ایران به عهده میگیرد، باید متناظر باشند؛ بخشى از این در مقابل بخشى از آن، بخش دیگرى از این در مقابل بخش دیگرى از آن.

* مخالفت با موکول کردن هر اقدامی به گزارش آژانس
یک نکته‌ى اساسى دیگر این است که ما با موکول کردن هر اقدامى به گزارش آژانس مخالفیم. ما به آژانس بدبینیم؛ آژانس نشان داده که هم مستقل نیست، هم عادل نیست؛ مستقل نیست زیرا تحت تأثیر قدرتها است؛ عادل نیست [چون ]بارها و بارها برخلاف عدالت حکم کرده و نظر داده. به‌علاوه، اینکه بگویند «آژانس باید بیاید اطمینان پیدا کند که فعّالیّت هسته‌اى در کشور نیست» این یک حرف غیر معقولى است. خب، چه‌جور میشود اطمینان پیدا کند؟ اصلاً اطمینان پیدا کردن [یعنى چه‌]؟ مگر تک تک خانه‌ها و وجب به وجب سرزمین کشور را اینها بگردند! چه‌جورى میشود اطمینان پیدا کرد؟ موکول کردن به این مسئله، نه منطقى است، نه عادلانه است.

* مخالفت با بازرسی‌های غیرمتعارف، پرس و جو از شخصیتهای ایران و بازرسی از مراکز نظامی
با بازرسى‌هاى غیر متعارف هم بنده موافق نیستم؛ پرس‌وجوى از شخصیّت‌ها را هم به‌هیچ‌وجه قبول ندارم و موافق نیستم؛ بازرسى از مراکز نظامى را هم نمیپذیریم همچنان که قبلاً هم گفتیم؛

* مخالفت با زمانهای ۱۵ و ۲۵ سال برای اتمام برخی موضوعات
زمانهاى ۱۵ سال و ۲۵ سال - که مدام میگویند ۱۵ سال براى فلان چیز، ۲۵ سال براى فلان چیز - و این زمانهاى این‌جورى را هم ما قبول نداریم؛ مشخّص است، این زمان اوّل و آخرى دارد و تمام خواهد شد.
 اینها موارد عمده و مهمّى است که روى آن تکیه داریم؛ البتّه خطوط قرمز فقط اینها نیست؛ دوستان مذاکره‌کننده در جریان نظرات ما هستند؛ جزئیّات را با آنها در میان گذاشته‌ایم؛ [البتّه ]جزئیّات مورد نظر و آن چیزهایى که بنده وارد میشوم؛ در خیلى از جزئیّات هم ما وارد نمیشویم.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 25 نظر ]
 • حجت اله حسینیان ،
  1394-06-02 - 03:58

  سلام علیکم خدمت رهبر عزیزم
  سخنان شما بسیار دقیق و راهگشا بوده و هست إن شاء الله. 
  مسئولین کشور لطفا بنشینند با دقت و حوصله آینده کشور را و عزت اسلام و ایران را درنظر گرفته و ضمن رعایت خطوط قرمز رهبری خود نیز موارد جزئی و یا کلی مربوط به مذاکرات هسته ای را بررسی کرده و تصمیمات دقیق گرفته سپس با نظر مراجع عظام و شورای نگهبان و خبرگان رهبری خیر بودن تصمیمات را تأیید کنید آنگاه همه اقدامات و بررسی های انجام گرفته و نتیجه نهایی را خدمت رهبری (حفظهم الله إن شاء الله تعالی) تقدیم کنید و پس از تأیید ایشان برای ارایه به دنیا بکار گیرید. التماس دعای خیر
 • مرتضی ،
  1394-04-04 - 15:03

  باسلام خدمت رهبری بزرگ انقلاب ازموقعی که بیانت آقا راشنیدم بااین همه شایعه پراکنی در مورد بحث هسته ای دلم آرام گرفت انشاالله خداوندنگهدار رهبرمون باشه.
 • محسن شیخلر ،
  1394-04-04 - 14:41

  جانم فدای این رهبر بصیر ودانا .... انشالله که همواره در ذیل توجهات امام عصر قرار بگیرند انشالله..
  واقعا بیانات حکیمانه حضرت آقا دلشوره ها و دغدغه اصلی ملت رو التیام بخشید مرز بندی مشخص با سخنان حکیمانه شان مشخص شد 
 • اكبر ،
  1394-04-04 - 08:49

  بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدمت رهبر مغظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظلله العالی    آقا جان بيانات حكيمانه شما مسير راه را بيش ازپيش براي همه روشن ساخت ان شاالله اين كشور با رهبري مدبر انه شما به تمام موفقيتها برسد. 
 • میرحمیدبنی هاشمی ازتبریز ،
  1394-04-04 - 08:09

  سلام
  اگر بفرمایشات رهبرقدرتمندوتوانادرجهت عمل به اقتصاد مقاومتی عمل میشد ..... .سردمداران استکبار جهانی برای ماخطوط تعین نمیکردند.وجرات محدودکردن دستاوردهای هسته ای مانرانداشتند.علی ایحال جانمان فدای رهبر
 • زهراح ،
  1394-04-04 - 07:56

  خدا را شکر برای داشتن نعمت ولایت فقیه در عصر غیبت.واقعا شکر... .آقا جان ما اگه شمارو نداشتیم چی بسرمون میومد؟؟؟
 • ماکان حبیب ،
  1394-04-04 - 06:37

  سلام.
  بیانات و تذکرات رهبر بسیار واضع ، کامل و روشن بود که به خوبی کلیاتی که در مذاکرات وجود داشت و خط قرمز ها رو مشخص کرد ،
  انشالله که تیم مذاکره کننده هم کاملاً پیرو فرمایشات رهب عمل میکنند
  و اشتباهی چه آگاهانه و چه نا آگاه ازشون سر نمی زنه
  
  بیانات رهبر مثل همیشه دلگرم کننده ملت است ، ملت بزرگ ایران هیمشه به داشتن چنین رهبری افتخار میکنن و خداوند را بارها و بارها شاکر هستیم
 • حمید ،
  1394-04-04 - 06:02

  اگر.... به نظرات آقا توجه می کردند و دنبال خط مشی ایشان حرکت می کردند و تلاش می کردند الآن این همه ملت ما تحت فشار سیاست بازی ها و مذاکرات زورگویانه و باج خواهی های ناحق آمریکایی ها قرار نمی گرفت.
  اینها دنبال رابطه با امریکا بودند که نتیجه اش این شده .
  ما از دشمنان باکی نداریم. به فرموده حضرت امام (ره) ما آمریکا را زیر پا می گذاریم. و به یاری خدا ملت ما همین کار را خواهد کرد. انشاءالله
 • sniper ،
  1394-04-04 - 01:44

   مذاکره کننده گان آقا راه راه روشن کردند وخطوط قرمز را دقیق روشن نمودند وحمایت کامل خود را از شما نشان دادند از هیچ قدرتی در دنیا نهراسید ومسیر وراه حضرت آقا را طی نمایید مبادا مسیر را گم کنید
 • محمدامین ،
  1394-04-04 - 00:31

  آقاجون عاشقتم
 • کوثر ،
  1394-04-03 - 22:37

  جان به فدای امیر بصیرت....حضرت آقا..
  خدا شما رو برای ما حفظ کنه عزیزدل, که با یه سخنرانی هم دوستداران انقلاب رو پشتیبانی و دلگرم میکنید, و هم خواب دشمنان اسلام رو آشفته...
  اللهم احفظ و انصر قائدنا الخامنه ای برحمتک...
 • محسن ،
  1394-04-03 - 22:04

  باسلام
  اقایون مسئولان توجه داشته باشن که حضرت آقا منصفانه شرایط رو بررسی میکنن, نقاط ضعف و قوت,هردو, رو بیان میکنن و اوامرشون به مصلحت جامعه و کشور اسلامی مونه.
  کاش قدر رهبر حکیم و دلسوز و عادلمون رو بدونیم...
  اقاجان! فرمایشات شما به روی چشم...
  حتما تیم هسته ای مون هم مو به مو این اوامر رو اجرا میکنن...ان شاء الله
 • طا ،
  1394-04-03 - 19:17

  سلام خداقوت لطفا به همراه فیلم سخنان آقا ، لطفا سریعتر اینوگرافیک و دیگر ابزارهای رسانه ای را در اختیار قراردهید تا در مساجد به تبیین خطوط قرمز بپردازیم ، پافشاری بر خطوط قرمز شرط رسیدن به اهداف مذاکرات است(حفظ دستاوردهاوپیشرفت هسته ای+رفع تحریم های ظالمانه)
 • رضا ،
  1394-04-03 - 18:28

  بیانات رهبری بسیار شفاف و قاطع است و نباید از آن برداشت دو پهلو شود . ایشان ضمن همایت از تیم مذاکره کننده به ، صورت کامل خطوط قرمز را بیان کرده اند و توجه دوباره و تذکر در مورد اقتصاد مقاومتی با مدیریت جهادی و مدیریت صحیح منابع اهمیت این موضوع را در کنار مذاکرات روشن می کند .
  انشاالله مسئولان و مردم با همدلی و همزبانی از این بیانات و نقشه راه به درستی استفاده کنند. 
 • سوره تماشا ،
  1394-04-03 - 17:56

  #آرامش_امت
 • محمدامین ،
  1394-04-03 - 17:06

  جانم فدای رهبرم
 • حمید زمانی ،
  1394-04-03 - 14:32

  بیانات رهبری راهنمایی برای یافتن مسیر درست ملت و مسئولان است و در مواقع حساس بهترین راهنما، بخصوص برای جوانان است.چرا که تبلیغات خیلی نیروی جوان را هدف قرار داده است.پاینده باد رهبر عزیزمان.
 • مهران ،
  1394-04-03 - 12:37

  الحمدالله با این بیانات رهبری راه هرگونه امتیاز دادن نابجا و عقب نشینی مسدود شد.
  خط تبلیغی نادرستی که قصد داشت امتیاز دادن نادرست روا با هزینه کردن از رهبری انجام دهد هم کور شد.
  ان شاالله دولت و تیم مذاکره کننده با درک و اجرای درست این نکات و خطوط قرمز بهترین دستاورد رو برای کشور رقم بزنند و اجازه ندن خدعه‌ی مستکبرین و دشمنان به نتیجه برسه.
 • محسن شاکری ،
  1394-04-03 - 11:00

  بسم الله الرحمن الرحیم
  باسلام خدمت رهبر مغظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظلله العالی
  بنده تا پای جان در خدمت اسلام و شما هستم
 • آیت ،
  1394-04-03 - 09:47

  هر وقت در شرایط حساس سخرانی رهبری را می شنوم احساس استحکام و دلگرمی به من دست می دهد. الحق که قبای رهبری بر قامت شما برازنده است. دردود بر وطن پرستی و دشمن شناسی شما. جانم به فدای مرامتان. 
 • 1394-04-03 - 09:06

  سلام
  میشه این جمله رو که آخر جدول نوشتید بیشتر درباره ش توضیح بدید
  "بنابراین این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است."
  سپاس
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  سلام علیکم.
   خط تبلیغی غیرصحیح عبارت است از اینکه: «از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است»
 • جواد ،
  1394-04-03 - 07:16

  ما مطیع امریم .نظر به زبان اقا داریم .خاکیم و افتخارمان لیاقت قدوم اقا را داشتن است 
 • سعید ،
  1394-04-03 - 06:50

  جان به فدای مولایی که از هیچ کس و هیچ چیز واهمه ای ندارد و فقط تکلیفش رو انجام میده...همه مسئولین موظفند این فرمایشات رو مو به مو اجرا کنند.
  خدا سایه شون رو بر سر ما حفظ کنه.
 • سیدمتین ،
  1394-04-03 - 06:13

  آقاجانم مثل همیشه صریح و واضح و روشن خطوط قرمز رو فرمودند؛ بر همه مسئولین فرض و واجب است کلمه به کلمه آن را اجرا کنند. مصوبه مجلس هم در مورد طرح مربوط به توافق نیاز به اصلاح دارد.
  همه ما جوانان، رویش های این انقلابیم، مدیون خون دلهای امام خامنه ای وخون شهدا هستیم؛ و برای تحقق آرمانهای ایشان مال و جان و آبرو کف دست گرفته ایم.
  اماما تقبل منا هذا القلیل
  
 • ف.ع.زنجانی ،
  1394-04-03 - 06:03

  سخنان رهبرمان بسیار با قاطعانه و محکم بود.واقعا لذت بردیم.خدا را شکر که در مواقع حساس سایه رهبری بالای سرمان است.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی