news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبرعکسعکسصوتصوت
1394/02/14

بیانات در دیدار اعضاى ستاد کنگره‌ى بزرگداشت سه هزار شهید استان سمنان

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌(۱)
بسیار کار خوب و شایسته‌ای است این کاری که شما برای بزرگداشت شهیدان استانتان انجام دادید(۲) و ان‌شاءالله انجام خواهید داد. مسئله‌ی جنگ تحمیلی و عوارض آن - که از جمله، همین فداکاری‌ها و ایثارها و شهادتها است - یک مسئله‌ی عادی نیست؛ یک مسئله‌ی متعارف و معمولی نیست؛ یک مسئله‌ی فوق‌العاده است. اگر درست نگاه کنیم، مجموعه‌ی حوادثی که در این سالها اتّفاق افتاد و این فداکاری‌هایی که جوانهای ما کردند، میتواند یک ذخیره‌ی ماندگاری باشد برای همیشه‌ی انقلاب. نباید بگذاریم که این ذخیره بلااستفاده بماند؛ راهش هم همین است که یاد شهیدان زنده باقی بماند.

 خب، البتّه در مناقب استان سمنان جناب آقای شاهچراغی مطالبی فرمودند؛ بنده هم مذعن به این معنا هستم؛ واقعاً عقیده‌ام همین است که استان شما یک استان بسیار با برکتی است؛ مردم مؤمن، پایبند و شخصیّت‌های برجسته‌ی علمی و اجتماعی و سیاسی در این استان کم نیستند. خب، هم [در] دولت امروز، هم [در] دولت قبل، رؤسای جمهور از استان شما بودند؛ این را هم آقایان توجّه داشته باشند. گاهی اوقات بعضی از استانها حسادت میکنند، میگویند چرا از استان ما کسی به این مقامات [نمیرسد]؟(۳) الحمدلله استان سمنان از جهات شخصیّت‌ها و افراد برجسته‌ی علمی و اجتماعی و سیاسی و جهاد و مانند اینها، یک استان برجسته‌ای است؛ در این تردیدی نیست.

 به‌هرحال این کار کار باارزشی است؛ امروز کار تجلیل از شهدا و حفظ یاد گرامی این عزیزان یک فریضه است. بعضی‌ها میخواهند این را به فراموشی بسپرند؛ همان کسانی که با معارف انقلاب و آرزوهای انقلاب و اهداف انقلاب میانه‌ی خوبی ندارند، با حفظ یاد شهیدان هم سرِ سازگاری ندارند و دوست نمیدارند. لکن مردم ما شهدا را دوست میدارند؛ به‌خاطر اینکه شهدای ما ایثار کردند؛ از حیات خودشان، از آسایش خودشان گذشتند؛ رفتند در میدانهای نبرد و جان خودشان را تقدیم کردند. این چیز کوچکی نیست؛ این خیلی بزرگ است. در مقام توصیف، انسان میتواند حرفهای زیادی بزند امّا در مقام عمل، عملْ کار همه نیست؛ ایمانهای بالا، عزمهای استوار و پولادین لازم است که انسان بتواند در این میدان وارد بشود و شهدا این کار را کردند. کاری که تا حالا کردید و گزارشش را دادید، خیلی خوب است؛ همین کارها کارهای خوبی است؛ یعنی هم ضبط خاطرات اینها و تجلیل از یاد اینها و نام اینها، ترویج تصاویر اینها یا کلماتی که از اینها نقل میشود، کارهای بسیار خوبی است. این فهرستی که شمردید در مورد اقداماتی که انجام گرفته، خیلی خوب است منتها هدفتان این باشد که معارف مربوط به شهادت و همان معنای ایثار و ایمان در مخاطبین امروز شما به معنای عمیق کلمه نافذ باشد.

 مخاطبین همیشه یک‌جور نیستند؛ بله، بنده عقیده‌ام این است که جوان امروز از جوان دهه‌ی ۶۰ توانایی و همّت و عزم و ایمانش کمتر نیست؛ این اعتقاد من است براساس آشنایی و آگاهی و گزارش و مطالعه‌ی میدان؛ این را عقیده داریم منتها به این توجّه بشود که امروز جوان کشور ما در معرض تهدیدهای خطرناک فکری است. در دهه‌ی ۶۰ این معنا نبود، نه اینکه انگیزه نبود، انگیزه‌ی تخریب، دهه‌ی ۶۰ و امروز و دیروز ندارد، همیشه وجود داشته است و وجود خواهد داشت، [امّا] ابزار این‌قدر نبود؛ امروز ابزارها زیاد است، امروز این وسایل ارتباطی که وجود دارد که یک حرف و یک فکر غلط را میتواند به شکل وسیعی توسعه بدهد، آن‌روز وجود نداشت؛ امروز در اختیار همه هست؛ به اینها باید توجّه کرد. حالا شما اشاره کردید که در تلفن همراه فرض کنید که این اقدامات را کردید، خیلی خب؛ اینها خوب است؛ من اینها را نفی نمیکنم منتها نگاه کنید ببینید که چه چیزی است که میتواند دل این جوان را درگیر کند با مسئله‌ی ایمان، با مسئله‌ی ایثار، پایبندی او را عمیق‌تر و وابستگی او را به این فکر مستحکم‌تر کند، این را مطالعه کنید؛ این چیزی نیست که به‌آسانی انسان بتواند به آن دست پیدا کند. هم مخاطب را باید شناخت که امروز مخاطبین ما ده‌ها میلیون هستند که بسیاری جوانند؛ اعم از آنهایی که در دانشگاهند یا در دبیرستانند یا در فضاهای دیگری زندگی میکنند؛ اینها همه مخاطبان ما هستند، هم مخاطب را باید شناخت، ظرفیّتهای او را باید دانست؛ هم چگونگی حرف‌زدن با مخاطب را باید یاد گرفت. این خیلی مهم است؛ ببینید چه چیزی را باید بگویید. شماها نیّتهایتان خیلی خوب است، در این تردیدی نیست؛ هم نیّتتان خوب است، هم تلاش و توانتان خوب است منتها بعضی از کارها هست که احتیاج دارد به اینکه  انسان با متخصّصین کار، با کسانی که در این زمینه‌ها تجربه دارند مشورت بکند؛ این را از یاد نبرید و ببینید چه‌جور میتوانید؛ حالا فعلاً شما در محیط استان فکر کنید؛ ایشان فرمودند استان کوچکی است، خیلی هم کوچک نیست؛ یعنی از لحاظ گستردگی، استان کوچکی نیست؛ حالا ممکن است کم‌جمعیّت باشد - خیلی پر جمعیّت نیست - امّا استان کوچکی نیست. مناطق این استان از لحاظ فرهنگ با هم متفاوتند؛ یعنی فرض کنید سمنان و شاهرود یک‌جور نیستند؛ شماها که اهل استانید، بهتر از من میدانید، من هم با استان شما آشنا هستم. شما ببینید با این مخاطبی که اهل این استان است و با تنوّع فرهنگی‌ای که در استان وجود دارد، چه‌جور میتوانید حرف بزنید و آن حرفی که باید بزنید چیست تا آن حرف تأثیر بگذارد؛ آن‌وقت این کنگره‌ی شما اگر این نتایج را بتواند به دست بیاورد، واقعاً یک کار برجسته خواهد شد؛ یعنی کار بزرگی خواهد شد. از آقایان علما استفاده کنید، از کسانی که تجربه‌ی مسائل ارتباطی دارند استفاده کنید و از بین این مسائلی که وجود دارد گزینش کنید. از هنر حدّاکثر استفاده را باید کرد؛ اشاره کردید به سرود؛ این خیلی مهم است. اگر بتوانید یک سرود زیبای اثرگذار خوش‌مضمون درست کنید، جوری که بچّه‌ها وقتی در کوچه راه میروند، از خانه به مدرسه میروند، زیر لبشان آن را زمزمه کنند، یک کار بسیار بزرگی کرده‌اید؛ یعنی استفاده‌ی از هنر به شکل صحیح؛ این کار شما را آسان میکند، تسهیل میکند. به‌هرحال باید تلاش کرد، باید کار کرد.

 کشور امروز خوشبختانه درگیر جنگ نظامی نیست امّا درگیر جنگ سیاسی است، درگیر جنگ اقتصادی است، درگیر جنگ امنیّتی است و بالاتر از همه درگیر جنگ فرهنگی است؛ یعنی یک جنگ است. یعنی این را اگر کسی نداند، آن‌وقت خواب خواهد ماند؛ اگر کسی نداند خواب خواهد ماند. همین‌قدر که ندانید دشمن در صدد حمله است و این حمله از کجا است و چگونه است، باید مطمئن باشید شکست میخورید؛ باید بدانید که دشمن چه‌کار میکند. امروز صحنه‌ی کشور این است. اینکه ما میگوییم «جنگ فرهنگی»، «جنگ اقتصادی»، این هیچ منافات ندارد با اینکه احساس آرامش هم در کشور بشود. ما طرف‌دار احساس امنیّتیم، ما میخواهیم احساس امنیّت بشود؛ یعنی بگیر و ببند و بزن و بکوبی وجود نداشته باشد؛ همه احساس امنیّت بکنند؛ ما این را دوست میداریم؛ این منافات ندارد با آن حرفی که گفتیم که دشمن دارد به شکل ویژه‌ی ممکن با ما مبارزه میکند. آن شکل ویژه را باید شناخت و راه مقابله‌ی با آن را پیدا کرد؛ انواع و اقسام شیوه‌ها هست؛ منتها حالا بعضی‌ها نمیخواهند این را بفهمند، نمیخواهند باور کنند، چون اگر چنانچه باور کنند تکلیف به گردنشان میگذارد؛ بعضی‌ها هم کشش آن را ندارند. امّا واقعیّت قضیّه این است؛ یعنی امروز در زمینه‌های مختلف - همان‌طور که عرض کردیم، هم در زمینه‌ی اقتصادی، هم در زمینه‌ی فرهنگی، هم در زمینه‌ی سیاسی - یک جنگی در کشور وجود دارد. وَ اِنَّ اَخَا الحَربِ الاَرِق؛(۴) کسی که اهل مبارزه است بیدار است؛ بعد فرمود: وَ مَن نامَ لَم یُنَم عَنه؛(۵) اگر شما در جبهه خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل هم خوابش برده و او هم غافل است؛ اگر تو از او غافل شدی، نشانه‌ی این نیست که او هم از شما غافل است؛ نخیر، شما ممکن است خوابت ببرد، [امّا] او بیدار باشد؛ این را باید توجّه داشت؛ لذاست که عرصه عرصه‌ی مهمّی است.

 به‌هرحال ما تشکّر میکنیم از شما آقایانی که همّت کرده‌اید و تلاش کرده‌اید و این حرکت را راه انداخته‌اید؛ ده سال هم زمان خوبی است برای یک چنین کارهای دامنه‌دار. آقای شاهچراغی اشاره کردند که ده سال است کار میکنید؛ من خوشم می‌آید از این کارهایی که با فرصت و با طمأنینه انجام میگیرد؛ اینکه حالا تَروچسب(۶) امروز تصمیم بگیریم و شش ماه دیگر بخواهیم راه بیندازیم، این نمیشود؛ باید با تأنّی و با طمأنینه باشد؛ خب با طمأنینه کار را انجام دادید، ان‌شاءاللّه که خداوند از شماها قبول کند و موفّق باشید.

۱) پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقایان حجت‌السلام‌والمسلمین سیدمحمد شاهچراغی نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه‌ی سمنان و سردار شاهچراغی فرمانده‌ی سپاه قائم‌آل‌محمد عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف استان سمنان به ارائه گزارش پرداختند.
۲) این کنگره در تاریخ ۱۳۹۴/۲/۱۷ در سمنان گشایش می‌یابد.
۳) این جملات به حالت مطایبه بیان شده است.
۴) نهج‌البلاغه، نامه‌ی ۶۲
۵) همان‌
۶) سریع، تند

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 9 نظر ]
 • 1394-02-20 - 17:24

  سلام. اگر ممکنه صوت قسمتی که حضرت آقا در مورد این که الان جنگ است صحبت کرده اند را جدا گانه روی سایت بگذارید. احتمالاً خیلی اثر گذار و قابل استفاده باشه. مخصوصاً اگر روش کار هنری انجام بشه. ممنون
 • مرتضی آتش دامن ،
  1394-02-20 - 12:44

  درودبرشهدای اسلام ودرودبررهبرفرزانه ایران ..گذشته رنج دوران کنون شودگوارا/که آسمان به وجداست زانجم وزتارا/ببارچون شهابی به فرق دیووشیطان/شراره های عشق است زسرزمین ایران/به یک وجب زخاکش دمیده لاله زاران/که وارثان حقش شکفته دربهاران/زآذراین سروده شودندای دلها/که صورکهکشانی دمیده درافقها...ازصفیرکهکشان  
 • رضا 1001 ،
  1394-02-19 - 23:15

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اللهم صل علی محمد و آل محمد
  پرودگارا! مرگ من ر ا شهادت در راهت قرار بده. آمین
 • صلاح ،
  1394-02-18 - 22:33

  سخنان حضرت آقا همیشه مایه دلگرمی خانواده شهداء و ایثارگران می باشد و ما نیز از این بابت از خداوند متعال شاکریم. پاینده باد رهبر 
 • مجتبا ،
  1394-02-18 - 17:36

  بسم الله سلام خدا قوت
  لطفا صوت این جلسه را در سایت قرار دهید. 
 • به جرم عشق ،
  1394-02-17 - 19:38

  سلام محضر رهبر و مرجع و مقتدایم
  هرچه زمان می گذرد بیشتر و عمیق تر به حقانیت نظاممان پی می برم.
  خدا گواه است هر زمان از درگاهش کمک خواسته ایم برای کار در راه اسلام، حکمتش، بیانات حضرتعالی را پیش روی ما قرار داده.مثل همین فرمایشات و هشدارهایتان که امروز در این سایت قرار داده اند.دیشب تا صبح کتاب دغدغه های فرهنگی شما را خواندم و نوشیدم و ...
  اما دلمان غم دارد..
  دلمان غم دارد وقتی می بینیم شما اینقدر دلسوزید و همیشه همراه و ره بر و پیشتاز و علمدار و دیده بان..شهدا هم خودشان دست به کار فرهنگی شده اند، اما ما هنوز نمی دانیم با چه روشی جانهای تشنه نوجوانان را از چشمه جوشان معارف الهی شهدا سیراب کنیم.
  دعا بفرمایید راه را پیدا کنیم.
  شما که اخلاق شهدا را خوب میدانید..امسال در راهیان نور و همین اعتکاف بنظرم شهید هادی بود که مرا از این سوی مشهد برد تا با نوجوانان و دختران پاک آن سوی شهرم در شهرک شهید رجایی آشنا کند.
  آقا جان..این دخترکهای نوجوان دارند پَر پَر می زنند از بی کسی فرهنگی..
  التماس می کنند تا بیشتر از شهدا بدانند.
  نمی دانیم از کدام مرجع و سازمان فرهنگی کمک بگیریم و آموزش ببینیم که بتوانیم احساسات جوشان این مجروحین تهاجم فرهنگی را هدایت کنیم؟
  اینها به ما پناه می آوردند و ما به دامن پر مهر و دعای شما.
  می ترسم ..که اخلاص نداشته ام دلهای پاکشان را درست به مقصد نرساند.از تخصص نداشته ام می ترسم.از بی برنامه گی می ترسم. از اینکه جزء بنات الخامنه ای نیستم می ترسم.
  اگر اخلاصم بود، خدا هدایتم می کرد.
  به دعاهای مستجاب شما پناه آورده ام بابای انقلابی ام.
  دعا بفرمایید لایق شوم و فرماندهان فرهنگی ام را پیدا کنم.اگر الان شهید هادی و حاج حسین خرازی و شهید ناصرالدین باغانی بودند، چه می کردند؟
 • تمدن سازان ،
  1394-02-17 - 19:14

  در قسمت پاینی این مطلب نوشته شده است:
  "حالا فعلاً شما در محیط استان فکر کنید؛ ایشان فرمودند استان کوچکى است"
  بهتر است که "ایشان فرمودند" اصلاح شود.
  چون این قسمت مربوط به متن خبر می باشد نه بیانات.
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  اشاره معظم له به سخنان دست‌اندرکاران کنگره بوده که پیش از ایراد بیانات رهبر انقلاب از روند برگزاری کنگره گزارش داده‌اند.
 • سیدمتین ،
  1394-02-17 - 15:17

  انشاالله روزی ماهم ثمره خون شهیدان را به جهانیان نشان خواهیم داد...به امید لبخند رضایت آقاجان از ما...فدای گل رویت و فدای فداییانت مولاجان
 • رضوان ،
  1394-02-17 - 11:36

  لطفا تصاویر این دیدار رو روی سایت قرار بدید.
  ممنون
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: کشور، امروز درگیر جنگ نظامى نیست اما درگیر جنگ سیاسى، اقتصادى و امنیتى است و بالاتر از همه درگیر جنگ فرهنگى است؛ درگیر جنگ است. این را اگر کسى نداند، خواب خواهد ماند. اینکه ندانید دشمن در صدد حمله است و این حمله از کجا و چگونه است، مطمئن باشید شکست می‌خورید.
 • رهبر انقلاب در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت ۳ هزار شهید استان سمنان: امروز کار تجلیل از شهدا و حفظ یاد گرامى این عزیزان یک فریضه است/ بعضی‌ها می‌خواهند این را به فراموشى بسپرند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی