news/content
نسخه قابل چاپ
1393/11/11

بیانات پس از بازدید از نمایشگاه دستاوردهاى فناورى نانو

در حسینه امام خمینی رحمه‌الله

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
امروز روز بسیار خوب و مطلوبى بود براى من به‌خاطر مشاهده‌ى کار برجسته‌اى که در زمینه‌ى فنّاورى نانو بحمدالله در کشور شکل گرفته و پیش میرود. البتّه یکایک این کارهایى که انجام گرفته و اشخاص محترمى که این زحمات را کشیدند و این کارها را کردند، درخور این هستند که جداگانه ابراز تشکّر و سپاسگزارى و دعا براى پیشرفت براى آنها انجام بگیرد.
 خوشبختانه مسئله‌ى فنّاورى نانو یک تجربه‌ى موفّقى است براى کشور ما؛ و نشان‌دهنده‌ى این است که وقتى یک مجموعه‌ى علاقه‌مند و دلسوز و بامعرفت به کار متمرکز میشوند بر روى یک نقطه‌ى خاصّى و کار را با برنامه پیش میبرند، پیشرفتهاى محسوس و جهش‌وارى در آن کار به‌وجود مى‌آید. پیشرفت کار فنّاورى نانو در واقع براى ما علاوه بر اینکه خودش ارزش دارد، از این جهت هم که یک نمونه‌اى است که ما بتوانیم در همه‌ى کارهاى کشور از این نمونه تبعیّت کنیم و آن را معیار قرار بدهیم، براى ما ارزش دارد. ما تقریباً ده‌سال پیش با مجموعه‌ى ستاد نانو یک ملاقاتى داشتیم؛ گزارشى به من دادند و موضوع نانو را براى ما تشریح کردند؛ مشغول شدند و پیشرفت کردند. امروز خوشبختانه مى‌بینیم ما در این مقوله‌ى علمى و تحقیقى جهش به‌وجود آمده؛ یعنى کار به‌صورت جهشى پیش رفت.
خداى متعال را شکر میگزاریم که یک‌چنین اتّفاقى افتاده؛ مهم این است که شما ببینید عوامل این پیشرفت جهشى چه بوده است، این عوامل را بایستى نگه دارید؛ وجود برنامه‌ى خوب، ثبات در مدیریّت، اهتمام به فرهنگ‌سازى و گفتمان‌سازى. این‌چیزى که اخیراً من دیدم که این جوانهاى دانش‌آموز دنبال این کار هستند و دارند این مسئله را در حدّى که از توانایى‌هاى معمول دانش‌آموزهاى ما بالاتر است دنبال میکنند یا براى بخشهاى مختلف کارهایى انجام گرفته، این گفتمان‌سازى است؛ این گفتمان‌سازى خیلى مهمّ است. یعنى در کشور این فکر، این گفتمان، این اندیشه به‌وجود بیاید که باید مسئله‌ى نانو را دنبال کرد. خب، نانو خیلى مهم است؛ نمیخواهیم بگوییم از همه‌ى مسائل کشور، از همه‌ى مسائل فنّى مهم‌تر و بالاتر است؛ نه، [امّا] یکى از مسائل مهم پیشرفت علمى و فنّى کشور است؛ ما این را الگو قرار بدهیم براى کارهاى گوناگونمان و همین عوامل پیشرفت را که به بعضى از آنها اشاره کردم، حفظ کنیم؛ یعنى برنامه را روزبه‌روز تکمیل کنیم. موفّقیّتها ما را غرّه نکند؛ این خیلى مهم است. خوشبختانه در این ده سال پیشرفتتان خیلى خوب بوده؛ یعنى شما از رتبه‌ى پایینى در دنیا رسیده‌اید به رتبه‌هاى بالا؛ به رتبه‌ى هفتم دنیا مثلاً رسیده‌اید؛ خب، این خیلى چیز مهمّى است ولیکن این ما را وادار نکند به اینکه قانع بشویم به وضعى که هست و همین وضعیّت موجود را بخواهیم حفظ کنیم؛ نه، پیش بروید و فکر پیشرفت روزافزون در این رشته را رها نکنید. استعدادهاى گوناگونى هم جذب خواهند شد؛ الان همین پسرها و دخترهاى جوانى که اینجا من میبینم، خیلى استعدادهاى خوبى هستند؛ اگر این موضوع براى اینها مطرح نمیشد، این باب براى تحقیقات اینها باز نمیشد و این استعداد بُروز نمیکرد. ما خیلى از استعدادها را که در کشورمان وجود دارد نمى‌شناسیم؛ میدان را باز کنیم براى اینکه این استعدادها شناخته بشوند و بیایند. ما امروز خیلى احتیاج داریم به کار؛ ما یک عقب‌ماندگى تاریخى و یک فقر تاریخى در زمینه‌هاى علمى و تحقیقى داریم. درست است که امروز شتاب علمى ما در دنیا در درجه‌ى اوّل است و در واقع شتاب علمى از متوسّط خیلى خیلى بالاتر است لکن هنر این شتابْ حدّاکثر این است که ما را از این عقب‌ماندگى تاریخى و از این فقر تاریخى یک مقدارى جلو بیاورد. ما باید این‌قدر این کار را ادامه بدهیم که برسیم به صفوف مقدّم؛ چرا میگوییم صفوف مقدّم؟ چون هم امکانش را داریم، هم نیازش را داریم. این‌همه استعداد خوب در کشور ما هست؛ یعنى متوسّط استعداد در کشور ما از متوسّط استعداد در دنیا بالاتر است؛ این ثابت شده و جزو مسلّمات است. استعدادهاى فراوانى داریم که این استعداد بایستى بُروز کند و نتیجه بخش‌ [شود]. ثانیاً ما نیاز داریم به اینکه پیشرفت کنیم؛ ما احتیاج داریم. مى‌بینیم که منش مستقلّ سیاسى و اجتماعى و فکرى ملّت ایران و جمهورى اسلامى موجب میشود که قدرتمندان دنیا، صاحبان قدرتهاى زورگو با ما دشمنى کنند؛ این دشمنى در خیلى از جاها دارد خودش را بُروز میدهد. خب، وقتى که این‌همه دشمنى با ما میشود، باید خودمان را تقویت کنیم و خودمان را به اقتدار لازم برسانیم.
خوشبختانه کارها تا حالا در همه‌ى زمینه‌ها خوب پیش رفته و من خواهش میکنم نگذارید که این چیزهایى که عوامل پیشرفت در اینجا بوده به هم بخورد؛ این مسئله‌ى ثبات مدیریّت، تکمیل برنامه، دورى از فضاهاى سیاسى. یعنى از مهم‌ترین کارها این است که این انگیزه‌هاى سیاسى‌اى که مشاهده میکنید بیرون هست، نگذارید در این مجموعه نفوذ کند؛ حیف است، خراب میکند. و همین‌طور که تاکنون بحمدالله خوب بوده، همین‌طور خوب نگه دارید و نگذارید [خراب شود]. و آقاى دکتر ستّارى هم اینجا حضور دارند و میتوانند کمک کنند براى پیشرفت اینجا. همین‌طور که حالا در این نمودار نشان داده شد که بودجه نسبت به مشابهات آن در دنیا خیلى کم بوده، یک مقدارى بیشتر پرداخته بشود به این قضیّه. و ان‌شاءالله خداى متعال هم کمک کند؛ ما هم دعا میکنیم به شما؛ هم دعا میکنیم که ان‌شاءالله خداوند کمک کند. اگر زنده بودیم، باز بعد از یک فاصله‌اى شماها را خواهیم دید ان‌شاءالله با پیشرفتهاى بیشترى؛ و اگر ما هم نبودیم، ان‌شاءالله کشور پیشرفتهاى شما را خواهد دید. و این مسئله‌ى هدایت کار به سمت بازار و ثروت که در این گزارشها من یک جا ملاحظه کردم، خیلى مهم است؛ یعنى کارى بشود که این شرکتهاى دانش‌بنیان به‌معناى واقعى کلمه بتوانند از این محصول استفاده کنند، از این فکر استفاده کنند؛ این موجب میشود که کار علمى شما و تحقیقاتى شما در محیط زندگى مردم تأثیر خود را نشان بدهد؛ این تضمین پیشرفت کار شما است ان‌شاءالله. زنده باشید.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 19 نظر ]
 • محمد دلال خراسانی ،
  1393-12-12 - 01:31

  ضمن تشکر از همه مسئولان سایت از بازدیدکننده گان محترم تقاضا دارم برای سلامتی آقا امام زمان و تعجیل در فرج ایشان و سلامتی حضرت امام خامنه ای 
  سه صلوات ختم کنند
  الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • خسرویان ،
  1393-11-25 - 09:31

   ان شا اله خداوند دلها را آماده ی پذیرای حرف حق بفرماید .
 • سرباز سید علی (روحی فداه) ،
  1393-11-23 - 19:32

  سلام ممنون از زحماتتون
  ما از حوزه سفیران هدایت قم سعی می کنیم روزانه به سایت شما مراجعه کنیم و از مطالب مختلفتون با استفاده از مانیتوری که در مکان شلوغ حوزه نصب هستش اطلاعات و فرمایشات و ... امام خامنه ای حفظه الله رو به دوستان طلبه انتقال بدیم.
  خدا به ایشان وشما سلامتی بده و هر چه زودتر اسباب ظهور آقا صاحب الزمان فراهم بشه.
  یا علی
 • سرباز سید علی (روحی فداه) ،
  1393-11-23 - 19:32

  سلام ممنون از زحماتتون
  ما از حوزه سفیران هدایت قم سعی می کنیم روزانه به سایت شما مراجعه کنیم و از مطالب مختلفتون با استفاده از مانیتوری که در مکان شلوغ حوزه نصب هستش اطلاعات و فرمایشات و ... امام خامنه ای حفظه الله رو به دوستان طلبه انتقال بدیم.
  خدا به ایشان وشما سلامتی بده و هر چه زودتر اسباب ظهور آقا صاحب الزمان فراهم بشه.
  یا علی
 • 1393-11-20 - 00:35

  ای کاش یکی این حرفها رو عملی کنه
 • 1393-11-16 - 22:25

  ش
 • عباس جمالپور ،
  1393-11-16 - 15:38

  سلام و خسته نباشید بر تیم مدیریت وب سایت حضرت آقا
  جـــــــــــانم فــــــــــــدای رهبـــــــــــــــر
 • سید ،
  1393-11-14 - 20:16

  سلام ممنون از زحماتتوت؛لطفا پیام های هر دیدار آقا را بیشتر در بیاورید چون اونها رو هر هفته در نماز جمعه پخش میکنیم؛(سید از باخرز-خراسان رضوی )
 • قاسم ،
  1393-11-14 - 19:42

  زنده باد - آفرین
 • سلیمی ،
  1393-11-14 - 17:44

  بسم الله الرحمن الرحیم
  آقاجان همه عمر ما به فدای شما
 • m ،
  1393-11-14 - 17:26

  بسیار عالی
  
 • 1393-11-14 - 16:12

  اگربه حرف این پدر دلسوز گوش بدیم به کوری چشم امریکا و حامیان داخلی خارجیش انشاالله به همه جا می رسیم
 • م.کفیلی ،
  1393-11-14 - 10:02

  ماهمه سرباز توییم خامنه ای گوش به فرمان توییم خامنه ای 
 • عبدالله ،
  1393-11-13 - 23:46

  بسم الله الرحمن الرحیم
  خدا را شکر که رهبری شجاع،عالم، با ایمان ، با تقوی و آینده نگر و دوستدار علم چون امام خامنه ای در ایران اسلامی سکاندار انقلاب امام خمینی(ره) می باشد. خدایا طول عمر باعزت همراه با سلامتی به ایشان عنایت بفرما.
  
  
 • علی ،
  1393-11-13 - 07:37

  سلام بر رهبرم
 • 1393-11-12 - 09:37

  زنده باد پویندگان عصر علم و فن آوری کشور ایران اسلامی عزیز
 • امیر حسین صادقی ،
  1393-11-11 - 19:27

  انشالله سایه حضرت آقا از سر مسلمین عالم کم نشود که هر موقع اشاره ای به رفتن میکنند دل ما میلرزد.
  به همه تلاشگران این عرصه خدا قوت میگم و ممنونیم که دل حضرت آقا رو شاد کردید.
 • محسن ،
  1393-11-11 - 19:11

  خدایا تا ظهور امام مهدی (عج) مقام معظم رهبری را حفظشان بفرما 
  الهی امین, 
 • حوراء ،
  1393-11-11 - 18:46

  هرگز به غیر جانان ما جان نمی فروشیم
  
  جان می دهیم اما جانان نمی فروشیم
  
  مشکل بدست آمد این انقلاب ما را
  
  این نهضت خمینی(ره) هرگز نمی فروشیم
  
  دشمن اگر ببخشد کاخ سفید خود را
  
  یک تار موی رهبر بر آن نمی فروشیم
  
  ***
  
  اللهم عجل لولیک الفرج
  
  تعجیل در امر فرج صلوات
پیامک‌های این دیدار
 • رهبرانقلاب دربازدید از نمایشگاه فناوری نانو: پیشرفتهایی که در نانو داشتیم یک نمونه‌ای است برای اینکه آن را در سایر کارهای کشور الگو قرار دهیم/ نگذارید عوامل پیشرفت در نانو بهم بخورد؛ ثبات، دوری از فضاهای سیاسی و برنامه داشتن از عوامل این موفقیت است.
جمله‌های برگزیده این دیدار
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی