news/content
1359/05/17

بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران

خطبه‌ى اوّل
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین. الحمدلله الّذى یؤمن الخائفین و ینجی الصّادقین و یرفع المستضعفین و یضع المستکبرین و یهلک ملوکاً و یستخلف آخرین و الحمدلله قاصم الجّبارین، مبیر الظّالمین، مدرک الهاربین، نکال الظالمین، صریخ المستصرخین، موضع حاجات الطالبین معتمد المؤمنین
و اشهد ان لااله‌الّاالله شهادة ایمانٍ و اخلاصٍ و ایقان و اشهد انّ محمّداً عبده و رسوله ارسله بالهدى و دین الحق لیظهره على الدّین کلّه و لو کره المشرکون و اشهد انّ الائمّة المهدیّون الصادقون اهل‌بیت رسول الله و امنائه فى خلقه على‌بن‌ابی‌طالب و الحسن و الحسین و على‌بن‌الحسین و محمدبن‌علىٍ و جعفربن‌محمدٍ و موسى‌بن‌جعفر و على‌بن‌موسى و محمدبن‌علىٍ و على‌بن‌محمد و الحسن‌بن‌علىٍ و الحجّةبن‌الحسن حجج الله على عباده و امنائه فى بلاده. اللّهم صلّ و سلّم على رسولک و على اولیائک صلاةً دائمةً باقیةً زاکیةً متواصلةً مترادفة. اللّهم صلّ على جمیع الانبیاء و المرسلین و صلّ على جمیع الشّهداء و الصّادقین و صلّ على ائمة المسلمین و هداة المؤمنین و حماة المستضعفین سیّما امامنا و قائدنا الامام الخمینى.
 
قال‌الله الحکیم فى کتابه
«ان احسنتم احسنتم لأنفسکم و ان أسأتم فلها فاذا جاء وعد الاخرة لیسوؤا وجوهکم و لیدخلوا المسجد کما دخلوه اوّل مرّة و لیتبّروا ما عَلَوا تَتبیرا» (۱)
و صدق‌الله‌العلى‌العظیم.
 
 امروز روز بزرگ و جهانى قدس است، روز تجمّع آرمانهاى مسلمانان جهان در یک کلمه و در یک جمله است، روز اتّحاد صفوف همه‌ى مسلمانان از همه‌ى ملّتها و کشورهاست، روز اسلام است، روز انسانیّت است، روز انقلاب است و روز امام ماست. پس از انقلاب پیروزمند ملّت ایران، ما مردم ایران روزهاى یادبود متعدّدى داشته‌ایم، روز ۲۲ بهمن، روز ۱۵ خرداد، روز ۱۷ شهریور، روز ۱۲ فروردین و روزهاى دیگر. امّا در میان همه‌ى این روزهاى یادبود، روز قدس از دو نظر داراى امتیاز و برجستگى است. اوّل از این نظر که اگر آن روزهاى دیگر مربوط به ملّت ایران است، روز قدس مربوط به ملّت ایران و همه‌ى ملّتهاى مسلمان است. در روز قدس همه‌ى ملّتهاى مسلمان، بلکه همه‌ى ملّتهاى مستضعف عالم، احساس همبستگى و همدردى با ملّت ایران میکنند، ملّت ایران مانند پیشاهنگى در ماجراى روز قدس و مسئله‌ی فلسطین، براى فداکارى آماده میشود و ملّتهاى دیگر هم باید دوش به دوشِ این ملّت انقلابى و با برخوردارى از تجربه‌هاى ما، گام به گام و بازو به بازو با ما به سوى آزاد کردن سرزمین‌هاى اشغالى فلسطین پیش بیایند.
 
 امتیاز دوّم روز قدس این است که آن روزهاى دیگر روز خاطره‌ى فداکاری‌ها و پیروزی‌هاى گذشته است، امّا روز قدس، روز تصمیم و همّت گماشتن بر فداکاری‌ها و پیروزی‌هاى آینده است. اگر در آن روزهاى دیگر، در آن خاطره‌هاى دیگر، ملّت ما یاد از گذشته میکند، در روز قدس ملّت ما به یاد آینده، انگیزه و همّت و تصمیم در خود ذخیره میکند، به حرکت مى‌افتد و راه را به سوى آینده باز میکند.
 
 مسئله‌ی قدس که امروز ما درباره‌ى آن باید به یک آگاهى روشن و به یک تصمیم قاطع برسیم، برادران و خواهران! مسئله‌ی بسیار باعظمت و بااهمّیّتى است. مسئله‌ی قدس و روز قدس و ماجراى فلسطین، عبارت از آن نقطه‌اى است که باید مستضعفان عالم با الهام از روح ایمان و توکّل به خداى بزرگ، پشت مستکبران بزرگ جهان و در رأس آنها امپریالیسم آمریکا و مزدوران صهیونیسمش را بشکند و خُرد کند. ماجراى قدس براى ملّت ما و براى همه‌ى امّت بزرگ مسلمان یک ماجراى تعیین‌کننده است. انقلاب ایران اگر در داخل این مرزها به پیروزى رسید، این به معناى آن نیست که ما قانع بشویم و فکر کنیم پیروزى نهائى را به دست آورده‌ایم. تا وقتى‌که این زخم متعفّن، این غدّه‌ى چرکین در دل سرزمین‌هاى اسلامى و عربى به نام دولت غاصب اسرائیل وجود دارد، ما نمیتوانیم احساس کنیم که پیروز شده‌ایم، نمیتوانیم حضور دشمن خود را در کنارِ گوش خود، در سرزمین‌هاى غصب‌شده و اشغالى خود ملاحظه کنیم.

 امّا آینده چگونه است؟ امّا آینده‌ى فلسطین و قدس چگونه است؟ من دراین‌باره به شما مقدارى آگاهى بدهم تا ملّت ایران بداند همچنانى که یک طلسم شکست‌ناپذیر را در این منطقه شکست، یعنى بزرگ‌ترین دژهاى مستحکم را در منطقه‌ى خاورمیانه بلکه در سراسر آسیا توانست متلاشى کند، دژ بزرگ و نیرومند امپریالیست؛ یعنى حکومت جبّار و غاصب پهلوى را توانست در منطقه شکست بدهد، همچنین این طلسم دوّم را که به‌صورت یک قدرت افسانه‌اى درآمده است، انقلاب ما خواهد شکست و از بین خواهد برد. این را باید ما از وعده‌ى خدا بیاموزیم. خداى متعال در سوره‌ى بنى‌اسرائیل خطاب به بنى‌اسرائیل میکند: «لتُفسِدَنّ فى‌الارض مرّتین و لتعلنّ علوّاً کبیرا»(۲) اى فرزندان اسرائیل! شما دو روز و دو بار در تاریخ فساد ایجاد میکنید و بزرگى در زمین به وجود مى‌آورید و استعلاء و استکبار به خرج میدهید، امّا در هر دو بار کسانى از بندگان خدا، از جنود پروردگار پیدا میشوند که شما را به سزاى فساد و علوّ و استکبارتان برسانند و این قضیّه‌ى همیشه‌زنده‌ى تاریخ است. هر امّتى که با صَلاح، با سلاح حقّ و حقیقت و عدالت‌طلبى حاضر شود راه طبیعى سنّتهاى تاریخ را بپیماید، خدا به او کمک خواهد کرد، امّا هر ملّتى که فساد کند، بر مستضعفین طغیان کند، ارزشهاى انسانى را ندیده بگیرد، آن ملّت محکوم به فنا و نابودى است.

 امروز در سطح دنیا چه میگذرد؟ امروز صهیونیست‌ها در منطقه‌ى عربى مشغول به چه کار و چه عملى هستند؟ یک نگاه ساده به منطقه بیندازید برادران و خواهران مسلمانى که دلتان به یاد برادران فلسطینى متپد، یک انسان آواره جلب ترحّم هر انسان آزاده‌اى را میکند. امروز یک ملّت به نام ملّت فلسطین آواره است، از خانه‌ى خود آواره است، از وطن و کشور خود آواره است. این کودکان محروم و مظلوم در زیر چادرها، در اردوگاه‌ها متولّد میشوند، با کمک دولتها و ملّتهایى که به وظائف واقعى خود هم در قبال آنها عمل نمیکنند -مدّعیان- با کمک اینها این کودک بزرگ میشود. در زیر چادر سِلاح مى‌آموزد، در زیر چادر درس مى‌خواند، در اردوگاه زندگى میکند، یک ملّتِ دو سه میلیونى را از خانه، از کاشانه، از شهر، از معبد، از مسجد، از همه چیز خود و از زندگى خود محروم کردن، آنها را به کشورهاى بیگانه راندن، این بزرگ‌ترین فاجعه‌اى است که در طول تاریخ بشر میتوان سراغش را داشت، به این سبب است که ما معتقدیم مسئله‌ی فلسطین صرفاً یک مسئله‌ی عربى و حتّى صرفاً یک مسئله‌ی اسلامى نیست، یک مسئله‌ی انسانىِ بسیار بااهمّیّت است، نوع فاشیسمى که امروز رهبران صهیونیستِ خائن و همین بگینِ خائن -که امروز در رأس دولت اسرائیل غاصب قرار گرفته است- نوع فاشیسمى که این دولت فاشیست جنایت‌کار انجام میدهد و اِعمال میکند، در دنیا بى‌سابقه است. شما ببینید در دیریاسین چه کردند، در زندانهاى اسرائیل چه کردند، جوانهاى مسلمان را گرفتند در زندانها بردند، آنها را شکنجه کردند، حتّى با سرنگ خون جوانهاى مسلمان را کشیدند و در بانک خون براى عناصر مزدور اسرائیلى آنها را ثبت کردند و ضبط کردند. شما ببینید با ثروتهاى مردم فلسطین چه کردند، با مردان و زنان و جوانان آنها چه فاجعه‌اى را بروز دادند و انجام دادند، با دولتهاى مسلمان چه کردند.

 این غدّه‌ى چرکین سرطانى را امپریالیست‌ها، دشمنان بزرگ بشریّت در داخل وطن اسلامى و عربى ما کاشتند. امروز این غدّه رشد کرده است، مایه‌ى تفرقه‌ى دولتهاى مسلمان شده است. شما ببینید در میان این سران دولتهایى که نام اسلام بر خود نهاده‌اند هیچ کدامِ از اینها را، هیچ یک از اینها را شما نمیتوانید نشان بدهید که توانسته باشند به وظائف اسلامى و انسانى و عربى خود به‌طور کامل در قبال مسئله‌ی فلسطین انجام وظیفه کرده باشند، چرا؟ زیرا آنها را سرگرم کرده‌اند به مسائل داخلى کشورهاى عربى. این فاجعه‌آفرینى از کجا به وجود آمد؟ از وجود همین غدّه‌ى چرکینى که به نام اسرائیل نامیده میشود و در قلب سرزمین‌هاى مسلمان‌نشین و عرب‌نشین، این غدّه‌ى چرکین به‌وسیله‌ى دولتها و قدرتهاى بزرگ به وجود آمده است.

 امروز ملّت فلسطین به پا خاسته است و به هوش آمده است. همان خطابى که آن روز قرآن به بنى‌اسرائیل میکرد که در حال یک مبارزه‌ى بزرگ بر ضدّ طغیان بودند، امروز همین خطاب به مسلمانان فلسطینى و همه‌ى مسلمانان غیور است که «اِن احسنتم احسنتم لأنفسکم و ان اَسأتم فلها» اگر نیکویى کنید، اگر مجاهدت در راه خدا کنید، اگر عمل به فرمان خدا کنید، اگر در راه مبارزه‌ى با دشمنانِ انسانیّت و دشمنانِ دین و حقیقت، اى مسلمانان فلسطینى! اى مسلمانان عرب! و اى مسلمانان عالم! اگر به این وظائف عمل کنید این نیکى را در حقّ خود کرده‌اید.

 آن روزى که در این منطقه، یک قدرت عظیم اسلامى به وجود بیاید و این قدرت بتواند مشت محکمى به دهان قدرتهاى بزرگ متجاوز شرقى و غربى وارد کند، دیگر ملّتهاى اسلامى روى استضعاف، روى مستمندى، روى فقر و گرسنگى را نخواهند دید. شما ببینید در کشورهاى اسلامى، از فقر، از بی‌سوادى و جهل چه خبر است. توى این سرزمین‌هاى با این وسعت، چندین ده میلیون مسلمان در این منطقه زندگى میکنند، امّا هیچ یک از لوازم یک زندگى انسانى و شرافتمندانه براى این مردم فراهم نیست، چرا این‌جور است؟ زیرا که قدرتهاى بزرگ، مصلحت خود را در آن دیده‌اند که براى اینکه بتوانند منافعشان را تأمین کنند، این ملّتها را در زیر فشار، در زیر آتش اختلاف و نفاق همواره نگهدارند، آنها را به خودشان سرگرم کنند، آنها را به مسائل داخلى‌شان سرگرم کنند و نگذارند به یک وحدت عظیم جهانى نائل بیایند و عامل و پایگاه امپریالیسم در این منطقه، اسرائیل خائن است.

 صهیونیسم را ما به حساب یک مرام و یک مذهب نمیگذاریم، به حساب یهودیگرى نمیگذاریم، بسیارند در دنیا یهودیان آزاده و پاک‌نهادى که از صهیونیسم بیزارند، این یک مسلک فاشیستى سیاسى متجاوز است که جز با ستم و ظلم و تصرّف سرزمین‌هاى متعلّق به مسلمانان مستضعف و محروم امکان ادامه‌ى حیات ندارد.

 ما مردم ایران و مسلمانان انقلابى ایران، بعد از آنى که توانسته‌ایم نظر دنیاى اسلام را به سوى خودمان جلب کنیم و توانسته‌ایم این مشت محکم را به دهان امپریالیسم آمریکا وارد بیاوریم، حالا باید در این راه هم این قدم بزرگ را برداریم، ما باید به ملّتهاى عرب درس مبارزه‌ى در راه فلسطین و فداکارىِ براى فلسطین را بدهیم. براى ما مسئله‌ی فلسطین همان‌طورى که گفتم یک مسئله‌ی انسانى و یک مسئله‌ی اسلامى است. مسئله‌ی انسانى است، براى خاطر این‌که یک مشت جنایتکار ضدّ بشر در این منطقه جمع شده‌اند و جز جنایت و جز تجاوز و جز سلطه‌گرى هیچ کارى ندارند، جز توطئه‌چینى بر علیه ملّتها و دولتهاى انقلابى. امروز هم به دشمنان ما دارند کمک میکنند، امروز هم دارند به آن کسانى که مرزهایشان با ما مشترک است و علیه ما توطئه مى‌چینند، آنها دارند کمک میکنند، آنها پایگاه توطئه‌گرى آمریکایند علیه ایران و انقلاب ایران در این منطقه، به علاوه مسئله‌ی فلسطین، برادران و خواهران! براى ما یک مسئله‌ی اسلامى است. اسلام بر ما لازم کرده است که ما از سرزمین‌هاى مسلمان‌نشین دفاع کنیم. بر ما واجب کرده است که ما به حقوق مظلومان و ستمدیدگان و مستضعفان برسیم، براى ما لازم کرده است که ما به مال و به جان، از مردمى که سى سال است فریاد میکشند «یا للمسلمین» و کسى به آنها جواب نمیدهد، به کمک اینها بشتابیم، ملّت فلسطین سى سال است دارد میگوید «یا للمسلمین» کدام یک از این دولتهاى عرب میتوانند ادّعا کنند که به «یا للمسلمین» برادارن فلسطینى جواب دادند؟ هر کدام از این دولتهاى عرب که آمدند سر کار، براى اینکه مردمِ خودشان را جذب کنند به طرف خودشان، شعار پشتیبانى از فلسطین دادند.

 من به دولتهاى شمال آفریقا میگویم، به دولتهاى خاورمیانه میگویم، به دولتهایى که در خطّ مرز اسرائیل غاصب قرار دارند و به دولتهایى که در خلیج فارس قرار دارند قرار دارند میگویم، کدام یک از اینها آن‌چنان که وظیفه‌ى یک دولت اسلامى است، به برادران فلسطین و به مسئله‌ی فلسطین کمک کردند؟ سى سال است ناله‌ى استغاثه‌ى چند میلیون انسان مسلمان محروم مستضعف، بلند است؛ چه کسی باید به داد اینها برسد؟

رژیم غاصب و جبّار پهلوى حتّى نمیگذاشت ما درباره‌ى مسئله‌ی فلسطین فکر کنیم، حتّى نمیگذاشت از این مسئله سر دربیاوریم، نمیگذاشت احساس کنیم و مردم ما احساس کنند که مسئله‌ی فلسطین جزئى از مسئله‌ی ایران و جزئى از انقلاب ایران است. امّا امروز امامِ این امّت، بیدار و زنده است. امروز امامِ امّت، به‌حق بر روى اساسى‌ترین و مهم‌ترین و اصولى‌ترین مسائل انقلاب ما انگشت گذاشته و امام امّت بر روى مسئله‌ی قدس انگشت گذاشته است و این اوّلین بار در تاریخ مبارزات عربى و اسلامى و فلسطینى است که یک روز به نام روز قدس معیّن شده است. دیشب شما روى پشت‌بامها رفتید و صداى تکبیر را بلند کردید، در سراسر کشورهاى عربى و اسلامى آن کسانى که نداى شما را شنیده بودند و دعوت شما را دانسته بودند، به نداى شما پاسخ گفتند و فریاد تکبیر در سراسر آسمانهاى آفاق کشورهاى اسلامى گوشهاى ستمگران را کَر کرد، خواب مستکبران را برآشفت و این حرکت باید پیش برود و ملّت ایران باید به‌جدّ، به‌راستى نه به تعارف، نه به زبان، باید جدّاً ملّت ایران و دولت ایران و دستگاه‌هاى قانونگذارى و دستگاه‌هاى اجرائى براى روز قدس و براى مسئله‌ی فلسطین، جهت کمک‌رسانى تصمیم‌گیرى کنند.

 مسئله‌ی قدس و مسئله‌ی فلسطین را جدّى بگیرید. بیت‌المقدّس، این شهر باعظمتى که حرم امن پیامبران خدا بوده است، قبله‌ى نخستین مسلمانان بوده است، این در زیر سلطه‌ى اشغالگران صُهیونى و در اختیار غاصبان ضدّبشر است، باید آزاد بشود بیت‌المقدّس. سرزمین فلسطین باید آزاد بشود، باید به مردم خودش برگردد، نگویند شما چطور میتوانید از روى نقشه‌ى جغرافیا یک کشور را بردارید، نگویند چگونه میتوان یک دولتى را که سى سال است مورد حمایت ابرقدرتهاست از بین برد؛ اراده‌ى انسانها و عزم ناشى از ایمان، همه‌ى مشکلها را آسان میکند، همه‌ى معجزه‌ها را امکان‌پذیر میکند، شما دیدید ملّت ایران با دادن ده‌ها هزار شهید، با پذیرش مجروحها، مجروحین انقلاب ما اینجا به‌عنوان نمونه و مسطوره مقابل چشم شما و مقابل چشم مهمانهایى هستند که براى روز قدس آمدند. ملّت ایران صدهزار مجروحِ این‌جورى داده، ملّت ایران هفتاد هزار شهید داده، ملّت ایران باز هم آماده است که شهید و مجروح بدهد. ملّت ایران براى خاطر خدا و براى اقامه‌ى نام خدا و براى احیاء اسلام، براى اقامه‌ى یک دولت بزرگ اسلامى، یک قدرت عظیم اسلامى -که بینى آمریکا و شوروى را به خاک بمالد و ابرقدرت‌ها را از این منطقه مأیوس کند- باز هم حاضر است فداکارى کند و باز هم حاضر است شهید بدهد.

 انقلاب ایران، مادر همه‌ى انقلابهاى اسلامى در سراسر این منطقه شده است و خواهد شد. بعد از پیروزى انقلاب شما، احساسات اسلامى و ایمانى در سراسر این منطقه به جوش آمده است. امروز جنبشهاى آزادى‌بخش بر مبناى ایدئولوژى اسلام در منطقه اینجا و آنجا به وجود آمده و آتشها شعله‌ور شده است، امّا شما باید ادامه بدهید، ملّت ایران باید بداند که این فرزندان به کمک او خواهند شتافت. اى مادرِ انقلابهاى اسلامىِ جهان عرب و جهان اسلام! اى انقلاب اسلامى ایران! و اى ملّت بزرگ مسلمان در ایران! و اى رهبر عظیم‌الشّأن! بى‌گمان آن کسانى که زائیده‌ى این انقلابند؛ یعنى انقلابهاى دیگرى که در سراسر کشورهاى مسلمان‌نشین به وقوع پیوسته است و به وجود آمده است و خواهد آمد، اینها به کمک انقلاب اسلامىِ ایران مى‌آیند، امّا انقلاب اسلامى ایران باید راه خود را ادامه بدهد. ما باید آمریکا را مأیوس کنیم و دیدیم که میتوانیم مأیوس کنیم.

... امروز در مقابل ما دو عامل روبه‌روى یکدیگر قرار دارد؛ یک عامل، امپریالیسم آمریکا است که در منطقه در صورت دولت غاصب اسرائیل تجلّى و تجسّم پیدا کرده است. ما باید این دولت غاصب را -که مظهر سلطه و تجاوز آمریکایى است- مورد فشار قرار بدهیم و هدف به نابودى آن بگماریم. عامل دیگر، در روبه‌روى آن و در مقابل آن، ملّتهاى مستضعف عربند. این ملّتهاى مستضعف را ما باید برادران خود و هم‌جبهه‌گان خود بدانیم، باید اینها را دعوت کنیم به یک قیام عمومى و همگانى.

 و من امروز به نام شما مردم تهران و به نام ملّت ایران در این تریبون میلیونى عظیم، در این اجتماع میلیونى بزرگ در روز قدس به همه‌ى کسانى که به‌عنوان میهمانان عزیز ما در روز قدس به این جمعیّت، به این کشور و به خانه‌ى اسلامى خود آمده‌اند اعلام میکنم؛ بروید سلام مسلمانان انقلابى ایران را به مردم کشورهاى خود برسانید، تجربه‌ى ما و معجزه‌ى خدا درباره‌ى ما را به آنها بگویید، آنها را وادار کنید که حرکت کنند، همچنان‌که امام امّت فرمودند یک میلیارد مسلمان، یک میلیارد انسان، نیروى عظیم و شگفت‌انگیزى است براى دنیاى امروز، اگر هر کدامى یک ریگ، یک سطل آب، همان‌طورى که امام امّت فرمودند و همان‌طورى که در سال گذشته در مثل چنین روزى مرحوم آیت‌الله طالقانى (رضوان‌الله‌علیه) گفتند که هر کدامِ از ما اگر یک ریگ بیندازیم به طرف دولت اسرائیل، مسلّم این شیطان را زیر تلّ ریگها دفن خواهیم کرد.
 
 اى ملّت مسلمان! اى ملّت بزرگ و قهرمان ایران! روز قدس روز شعار بزرگ انقلاب اسلامى ما و شما است و ما باید خودمان را آماده کنیم. من به شما امروز اعلام میکنم باید آمادگی‌هاى نظامى و تسلیحات و تجهیزات رزمى خود را هر روز توسعه بدهید و کیفیّت آن را بالا ببرید. ما در مقابل خود، مسئله‌ی فلسطین را داریم، مسئله‌ی امپریالیسم آمریکا را داریم، مسئله‌ی تجاوزها و توطئه‌ها را داریم.


۱) آیه‌ی ۷، سوره‌ی اسراء
۲) آیه‌ی ۴، سوره‌ی اسراء

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی