news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبرفيلمفيلمصوتصوت
1368/04/22

بیانات در دیدار میهمانان خارجى مراسم چهلمین روز ارتحال حضرت امام خمینى (قدّس سرّه الشّریف)

بسم الله الرّحمن الرّحیم (۱)

 اوّلاً به همه‌ی شما برادران و خواهران که از اقطار (۲) جهان اسلام به قصد زیارت مزار امام عزیزمان و شرکت در مراسم اربعین آن بزرگوار به تهران تشریف آورده‌اید، خیرمقدم و به‌مناسبت این مصیبت بزرگ تسلیت عرض میکنم و از همه‌ی برادران و خواهران که از شهرهاى مختلف کشور تشریف آورده‌اند، سپاسگزارى میکنم.

 یک مسئله‌ی اساسى در انقلاب اسلامى ایران و حرکت عظیمى که امام امّت به وجود آوردند، عبارت است از توجّه به امّت بزرگ اسلامى و پیوند عمیق و مستحکمى که میان مسلمانان عالم ‌-علی‌رغم فاصله‌هاى جغرافیایى و تفاوتهاى نژادى و زبانى- وجود دارد. شاید در دنیاى اسلام، یکى از چند مسئله‌ی معدودِ درجه‌ی اوّل که اهتمام همه‌ی مسلمین عالم را طلب میکند، همین مسئله است. از اوّلِ ورود استعمار به کشورهاى شرقى و اسلامى، یکى از هدفها فاصله انداختن میان مسلمانها بود. راه‌هاى گوناگونى را براى ایجاد فاصله میان برادران مسلمان در اقطار اسلامى پیمودند؛ از غلیظ کردن احساسات و انگیزه‌هاى ناسیونالیستى، تا ایجاد و تشدید اختلافات فرقه‌اى و غیر اینها. مسلّماً نقش حکومتهاى فاسد و دست‌نشانده‌ی استعمار در ایجاد این فاصله، یک نقش بی‌نظیر و بسیار مؤثّر بود.ما امروز در سرتاسر عالم، یک جمعیّت در حدود یک میلیاردى را تشکیل میدهیم که این جمعیّت در نقاط استراتژیک و حسّاس عالم و در نقاطى که ثروتهاى عمده‌ی مورد نیاز جهانِ امروز در آنها مستقر است، پراکنده است. درعین‌حال، مسلمانان عالم در غالب کشورها ‌-چه در کشورهایى که در آن به‌صورت اقلّیّت زندگى میکنند و چه در کشورهایى که در آن اکثریّت قاطع و عمده‌ی بدنه‌ی ملّت را تشکیل میدهند- از لحاظ وضع اجتماعى و سیاسى و اقتصادى در وضعیّت نامطلوبى هستند. این در حالى است که اسلام و آیات کریمه‌ی قرآن، پیروان خود را به انواع کمالات بشرى سوق میدهد: به علم، به فضایل اخلاقى، به عدالت اجتماعى، به عزّت و قوّت، به یگانگى و وحدت، به تسلیم نشدن در مقابل تحمیل‌ها و از این قبیل تعالیمى که اگر ملّتى به این تعالیم عمل بکند، بی‌شک نمیتواند در وضعى مثل وضع امروز مسلمانان عالم قرار داشته باشد. بروشنى میشود فهمید که وضع کنونى مسلمین در دنیاى اسلام و در سراسر جهان، یک وضع طبیعى یا تصادفى نیست؛ این وضعیّت را بر مسلمانها تحمیل کرده‌اند.

 از اوّلین روزى که نهضت اسلامى در ایران به رهبرى امام عظیم‌الشّأن و بزرگوار ما آغاز شد، یکى از اصلی‌ترین موادّ داعیه‌هاى این نهضت، عبارت بود از وحدت مسلمین در سرتاسر عالم و کوتاه کردن دست قدرتهاى ستمگر و متجاوز از سر مسلمانان. این پیام، همچنان پیام انقلاب ما است.

 رسانه‌هاى صهیونیستى با جنجال و هوچیگرى، ما را به بنیادگرایى نسبت میدهند؛ درحالی‌که ما بنیادگرایى را اگر به معناى بازگشت به اصول و بنیادهاى اسلامى است، بزرگ‌ترین افتخار خودمان میدانیم و مسلمانان در هیچ نقطه‌ی عالم، از نام اصول‌گرا و بنیادگرا باید تحاشى (۳) نکنند. اصول مقدّس اسلام، تضمین‌کننده‌ی سعادت انسان است. دست استعمار، اصول را در زندگى ما کم‌رنگ و ضعیف کرد. ما افتخار میکنیم که به اصول اسلامى و قرآنى برگردیم.همچنین رسانه‌هاى صهیونیستى و دستگاه‌هاى استعمارى عالم، جمهورى اسلامى را به صدور انقلاب منسوب میکنند. مقصود از صدور انقلاب چیست؟ اگر صدور انقلاب به معناى صدور موادّ منفجره و ایجاد جنجال و اغتشاش در میان ملّتها و کشورهاى دیگر است، این تهمت از دامان جمهورى اسلامى بکلّى دور است. به این معنا، صادر کردن شر و فساد، متعلّق به آمریکا و دستگاه‌هاى جاسوسى و مخرّب نظامهاى استکبارى از قبیل آمریکا است: آنها هستند که ناراحتى و اغتشاش و ناامنى را به میان ملّتها میبرند؛ آنها هستند که در کار ملّتها و در زندگى آنها و امور داخلى آنها بناحق دخالت میکنند؛ آنها هستند که به‌وسیله‌ی عوامل و مزدوران خودشان بر ضدّ حکومتهاى انقلابى و مردمى وارد عمل میشوند و ایجاد زحمت و ناراحتى میکنند؛ آنها هستند که به جان بی‌گناهان تهاجم میکنند که نمونه‌ی آن را در همه جاى دنیا، ملّتها سراغ دارند و می‌شناسند.

 دست سردمداران رژیم آمریکا به خون آلوده است: به خون بی‌گناهان، به خون غیرنظامیان، به خون سرنشینان هواپیماى مسافرى ایران، (۴) به خون بیش از چهارصد نفر حاجى و زائر ایرانى در دو سال قبل در بلد امن الهى که بیشتر این کشته‌شدگان زنان و معلولین و جانبازان جنگ بودند، (۵) به خون فلسطینیان مظلوم که در خانه‌ی خودشان به دست عوامل استکبار جهانى و صهیونیست‌ها تارومار و قلع‌وقمع میشوند، به خون مردم لبنان که به‌وسیله‌ی ایادى و مزدوران آمریکا دائماً در زیر فشار دشمنان ‌-چه صهیونیست‌ها و چه فالانژها (۶)- قرار دارند؛ دست سردمداران آمریکا، رئیس‌جمهور آمریکا (۷) و عمّال و مزدوران آنها ‌-مرتجعینى که در کشورهاى اسلامى هم متأسّفانه کسانى از آنها هستند- به خون این بی‌گناهان آلوده است. تروریست، آنها هستند. جمهورى اسلامى از چنین تهمتهایى مبرّا است.امّا اگر صدور انقلاب به معناى اشاعه‌ی فرهنگ قرآنى و انسان‌سازِ اسلام است، درست است؛ ما به این افتخار میکنیم. ما وظیفه‌ی خودمان میدانیم که با صداى بلند، مفاهیم اسلامى، ارزشهاى اسلامى، احکام و معارف اسلامى را ‌-که مایه‌ی نجات ملّتها و مستضعفین و مظلومان است- تا آنجایى که صدایمان میرسد و تا آنجایى که میتوانیم، اشاعه بدهیم؛ این تکلیف ما است. ما احساس میکنیم اگر به این تکلیف عمل نکنیم، مقصّریم. اگر ما اقدام هم نکنیم به گسترش مفاهیم و ارزشهاى اسلامى، طبیعت این مفاهیم و معارف آن است که خودبه‌خود در فضاى ذهنیّت جهان گسترش پیدا کند. مفاهیم انقلاب و عطر معارف اسلامى، مثل هواى لطیف بهارى، مثل عطر گلهاى بهارى، در سرتاسر جهان منتشر میشود؛ چه دشمنان بخواهند و چه نخواهند.

 امروز مسلمانان عالم باید توجّه بکنند که دستگاه‌هاى استکبارى، با هو و جنجال میخواهند آنها را از بیان صحیح‌ترین و صادقانه‌ترین احساسات و معارفشان باز بدارند. سالهاى متمادى فرهنگ منحطّ غرب، بدون هیچ مانع و رادعى (۸) در کشورهاى اسلامى به تخریب و اِفساد مشغول بوده. متأسّفانه حکومتهاى فاسد و وابسته نتوانستند آن سدّ محکمى را که از یک حکومت صالح انتظار میرود، در مقابل توطئه‌هاى فرهنگى و سیاسى دشمنان به وجود بیاورند. لذا سردمداران کشورهاى غربى، در راه سلطه‌گرىِ سیاسى و غارتگرىِ اقتصادى خودشان، به گسترش فرهنگ منحط و خفّت‌بار و ذلیل‌کننده‌ی غربى در کشورهاى اسلامى پرداختند، هیچ کس هم مانع و رادع آنها نشد.

 امروز روزى است که دنیاى اسلام بیدار شده است. امروز روزى است که مسلمانان در سرتاسر عالم احساس عزّت و سربلندى میکنند. گذشت آن روزى که مسلمان در هر نقطه‌ی عالم از مسلمانىِ خود و ابراز آن خجالت میکشید؛ امروز مسلمانان افتخار میکنند به مسلمانى؛ و این به‌خاطر قدرت و عظمت این انقلابى است که با دست تواناى رهبر بزرگ و امام عظیم‌الشّأن ما و با فداکارى و ایثار اعجاب‌انگیز ملّت بزرگ ایران در این نقطه‌ی حسّاس عالم به وقوع پیوست و دنیا را مبهوت کرد.ده سال است جمهورى اسلامى مردانه در مقابل توطئه‌هاى گوناگون استکبار ایستاده، با قدرت از اسلام و از موجودیّت خود و از ثبات جمهورى اسلامى دفاع کرده، و توانسته ضربات دشمن را به خود دشمن برگرداند. دولتهاى استکبارى خیال میکنند با تحمیل جنگ هشت‌ساله بر ما و با محاصره‌ی اقتصادى و با محاصره‌ی تبلیغاتى و با شایعه‌پراکنى و تهمت در سطح عالم، خواهند توانست به ما ضربه بزنند؛ غافل از اینکه این اسلام است و این بیدارى مسلمانان است که تختهاى قدرت آنها را به لرزه درآورده و هر روزى که بگذرد، امواج تندباد بیدارى اسلامى، تختهاى قدرت فرعون‌هاى عالم را بیشتر خواهد لرزاند.

 برادران مسلمان ما در سراسر عالم بدانند که ملّت ایران با اتّکال (۹) به خدا و با ذخیره‌ی ارزشمندى که از رهبری‌ها و هدایتها و درسهاى ماندگار امام عظیم‌الشّأن و فقید خود در اختیار دارد و با تجربه‌ی ذی‌قیمتى که در طول این ده سال و نیمِ بعد از پیروزى انقلاب به دست آورده است، امروز در مقابل دستگاه‌هاى استکبار و سلطه‌ی جهانى از همه‌ی دوران بعد از پیروزى انقلاب، بانشاط‌تر، آماده‌تر، مجرّب‌تر و باجرئت‌تر است.

 ما به‌هیچوجه در مقابل توطئه‌هاى استکبار احساس ضعف نمیکنیم. ما در دل و در عمق جانمان احساس قدرت میکنیم و این یک چیز طبیعى است. قدرت واقعى متعلّق به ما است زیرا ما به خدا متّکى و متّکل (۱۰) هستیم و میدانیم که اتّکال به خدا یک ذخیره‌ی تمام نشدنى است. و ما مسئولین جمهورى اسلامى متّکى به این ملّت عظیمِ نیرومندِ بااخلاصِ فداکار هستیم که این هم باز لطف خدا و نتیجه‌ی عنایت و فضل الهى است. و ملّت ایران بخوبى فهمیده است که اسلام ‌-یعنى همین اسلامى که دشمن را علیه نظام جمهورى اسلامى و ملّت ایران و کشور ایران بسیج کرده؛ چون حمله‌ی دشمن به ملّت ما و کشور ما به‌خاطر اسلام است: وَ ما نَقَموا مِن‌هُم اِلّاِّ اَن یُؤمِنوا بِاللهِ العَ‌زی‌زِ الحَمید- (۱۱) مایه‌ی عزّت و پیروزى و سربلندى او خواهد شد. مردم ما با تمام وجودشان و با اعماق جانشان به این معتقدند. آینده به نظر ما آینده‌ی بسیار روشن و امیدبخشى است و ما راهى را که امام شروع کرد و در آن قدم گذاشت و ما را وارد آن کرد، ‌ان‌شاءالله‌ تا هدفهاى نهایىِ آن راه ادامه خواهیم داد.

 مسلمانان سراسر عالم پیوند خودشان را با برادرانشان در جمهورى اسلامى مستحکم کنند. امّت بزرگ اسلامى روزبه‌روز باید دلهایشان به هم نزدیک بشود. وسایل و ابزارهاى تفرقه و اختلاف ‌-که به‌وسیله‌ی دشمن بر ملّتهاى مسلمان و امّت بزرگ اسلامى تحمیل شده است- نباید بتواند در فضاى بیدارىِ امروز مسلمانان، کارگر بیفتد و مسلمین علی‌رغم بُعد منطقه‌ی جغرافیایى و علی‌رغم اختلاف لغتها و زبانها و نژادها، باید ‌ان‌شاءالله‌ با هم همدل و هم‌زبان و همفکر و همگام، به سمت هدفهاى بزرگ اسلامى حرکت کنند.بنده یک بار دیگر از همه‌ی شما برادران و خواهران عزیز که از کشورهاى مختلف به جمهورى اسلامى تشریف آوردید و با ملّت ایران هم‌صدا شدید و به این ملّت بزرگ تسلیت گفتید و در عزاى امام عزیزِ امّت اسلام، همدردى و خلوص نشان دادید، صمیمانه تشکّر میکنم. همچنین از برادران و خواهران عزیزى که از مشهد تشریف آوردند، صمیمانه تشکّر میکنم. به همه‌ی شما مجدّداً تسلیت عرض میکنم و همه‌ی شما را به خدا می‌سپارم.

والسّلام علیکم و‌ رحمة‌الله و‌ برکاته


 
 
۱) در این دیدار -که در چهلمین روز رحلت حضرت امام خمینى (قدّس سرّه الشّریف) برگزار شد- شخصیّت‌هاى سیاسى و فرهنگى از کشورهاى لبنان، سوریه، چین، پاکستان، هند، تانزانیا، انگلستان، گینه، کنیا، آمریکا، فرانسه، اتیوپى، عربستان، عراق، و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى، استاندار خراسان و اقشار مختلف مردم مشهد و جمعى از عشایر خوزستان حضور داشتند. در ابتداى این دیدار، حجّت‌الاسلام سیّدمحمّد خاتمى (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى) مطالبى بیان کرد.
۲) کرانه‌ها، سرزمین‌ها
۳) پرهیز کردن، دورى جستن
۴) ر.ک: بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم (۱۳۶۸/۴/۱۱)، پى‌نوشت شماره‌ی ۵
۵) ر.ک: بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم (۱۳۶۸/۴/۱۱)، پى‌نوشت شماره‌ی ۶
۶) گروه‌هاى دست راستى افراطى لبنان
۷) جورج بوش
۸) بازدارنده از انجام کارى
۹) واگذاشتنِ کار
۱۰) توکّل‌کننده
۱۱) سوره‌ى بروج، آیه‌ی ۸؛ «و بر آنان عیبى نگرفته بودند، جز اینکه به خداى ارجمند ستوده ایمان آورده بودند.»

جمله‌های برگزیده این دیدار
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی