news/content
1368/04/14

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم

بسم الله الرّحمن الرّحیم (1)

 متقابلاً بنده هم به همه‌ی شما برادران عزیز، مؤمن، بااخلاص و پُرشور، این مصیبت عظیم و این حادثه‌ی فراموش‌نشدنى را از صمیم قلب تسلیت عرض میکنم. از همه‌ی برادران و خواهران که از نقاط مختلف کشور زحمت کشیدید و تشریف آوردید ‌-مخصوصاً آن برادران عزیزى که این راه طولانى را با پاى پیاده طى کردند و عاشقانه به زیارت مرقد آن عزیز، به زیارت مزار مطهّر و منوّر آن محبوب دل مسلمین عالم، بلکه محبوب ملائکة‌ا‌لله‌ و همه‌ی عباد صالحین تشریف آوردید- همچنین از آقایان محترمِ علماى اعلام و ائمّه‌ی جمعه‌ی محترم و خانواده‌هاى شهدا صمیمانه تشکّر میکنم.

 یک نکته‌ی اصلى در این قضایا، همیشه جلوى چشم ما است و آن این است که عامل اصلى، آن دست نیرومندى که دلهاى شما مردم را به انقلاب و به امام و به جمهورى اسلامى، با این استحکام متّصل کرده، آن نیروى عظیمى که ملّت ایران را مثل اقیانوسى موّاج در تمام مراحل انقلاب ‌-از جمله بعد از رحلت امام امّت- در مقابل چشم جهانیان قرار داده، عبارت است از: ایمان و اعتقاد شما به خدا و اسلام. قضیّه این است؛ این را دستِ‌کم نباید گرفت.اگر ایمان مردم ما به اسلام نبود، انقلاب هم به پیروزى نمیرسید. اگر امام عزیزمان در دلهاى یکایک مردم ‌-چه در داخل کشور و چه در اقطار (2) عالم- آن‌طور عمیق نفوذ داشت که اشاره‌ی او، سخن او، رفتار او براى مردم، حتّى براى مردم مسلمانِ خارج از کشور درس بود، به‌خاطر این بود که این مردم به خدا و به اسلام ایمان داشتند. نقش ایمان به اسلام، در این تحوّل عظیمى که در این ده‌ساله در دنیا اتّفاق افتاده، نقش درجه‌ی یک است. چون ما براى اسلام کار میکنیم، خداى متعال نصرتش را بر ما نازل میکند؛ چون ملّت ایران به خدا و به اسلام و به قرآن مؤمنند، ملّتهاى دیگرِ عالم نسبت به ملّت ایران احساس احترام میکنند؛ چون ملّت ایران مؤمن با‌لله‌ بودند، به رهبر الهى معنوی‌شان آن‌طور احترام و تعظیم و تجلیل میکردند. خود آن رهبر عزیز هم چون قلبش منوّر به نور ایمان صادقانه و مخلصانه و روشن‌بینانه بود، این‌جور در میان مردم جا باز کرده بود و روى ذهن و روح مردم تأثیر عمیق داشت و خدا به او قدرت و قوّتى بخشید که بتواند بزرگ‌ترین کارهاى این روزگار را انجام بدهد. این، مسئله‌ی ایمان شما مردم.

 آن چیزى که من میخواهم شما را به آن متوجّه کنم ‌-که البتّه غالباً هم متوجّهید- مطلبى است که حالا عرض میکنم. مجموعه‌ی دشمن هم ‌-یعنى استکبار، یعنى قلدرهاى دنیا، یعنى صاحبان زوروزَر، یعنى مرتجعین وابسته و مزدور- این رازى را که ما کشف کردیم او هم کشف کرده؛ او هم فهمیده که راز اصلى عظمت ملّت ایران و پیروزى او، ایمان او است؛ [لذا] با تمام قوّت و قدرت، براى کوبیدن این ایمان، بسیج شده. این نکته‌ی اصلى است. یعنى درست مثل صدر اسلام و دوران پیغمبر اکرم (صلّى ا‌لله‌ علیه و آله و سلّم) عامل عمده‌ی دشمنی‌ها ایمان است. چرا؟ چون عامل عمده‌ی پیشرفتها ایمان است؛ چون دشمن فهمیده است که این ملّت به برکت ایمان است که متّحد شدند، به برکت ایمان است که رهبرى پیدا کردند، به برکت ایمان است که از قدرتهاى بزرگ دنیا نترسیدند. فهمیدند که همه‌ی موفّقیّتهاى ما به برکت ایمان است؛ لذا با ایمان ما، با اسلام ما دشمن شدند؛ با روشهاى تبلیغاتى، سیاسى، با گذاشتن اسمهایى که از نظر آنها دشنام و از نظر ما تعریف است، به ما میگویند بنیادگرا ! ما افتخار میکنیم که به اصول اسلامى و بنیادهاى اسلامى برگشته‌ایم. این راز قوّت و قدرت ما است. تمام تبلیغات استکبار جهانى در این چندساله، متمرکز بوده است روى اینکه ایمان اسلامى را در مردم ما مورد اهانت قرار بدهند. مردم ما از کسانى که نسبت به اسلام و ایمان اسلامى به هر شکلى اهانت کنند نخواهند گذشت. اسلام، همه‌چیزِ مردم ما است. اسلام و ایمان اسلامى مایه‌ی عزّت و مایه‌ی نصرت ما است؛ دنیاى ما و آخرت ما را همین ایمان اصلاح خواهد کرد.آن ملّتى که با ایمان صادقانه‌ی صحیح اسلامى حرکت بکند، هم از عزّت برخوردار خواهد شد و دیگر کسى نمیتواند چیزى را بر او تحمیل بکند، و هم از راحتى و رفاه مادّى برخوردار خواهد شد؛ و ما اینها را در پیش داریم. ما در سایه‌ی ایمان عمیق ملّتمان خواهیم توانست به فضل پروردگار آن‌چنان جامعه‌ی آباد و آزاد و مرفّه و راحتى در این قطعه‌ی از عالم به وجود بیاوریم که مشاهده‌ی آن جامعه براى ملّتها درس باشد و مایه‌ی صدور فکر انقلاب باشد. و فضل پروردگار تاکنون شامل حال ملّت ما بوده است و بعد از این هم خواهد بود.

 و ما این وحدت کلمه‌اى را که به برکت ایمان به اسلام و اعتقاد به خدا در میان اقشار مختلف مردم به وجود آمده، این را هم باید صنع (3) الهى بدانیم و از آن پاسدارى کنیم و آن را قدر بدانیم. و امروز ابّهت ملّت ایران به برکت همین ایمان است. حتّى دشمنان این ملّت هم قبول دارند و اعتراف میکنند که ملّت ایران یک ملّت شجاع و آزاده و نیرومند و تحمیل‌ناپذیر است. سعى کنیم این ایمان را در دلهایمان روزبه‌روز تقویت کنیم. بخصوص آن کسانى که معلّمان مردم و مبشّران به بشارتهاى الهى براى مردم هستند؛ علماى محترم، روحانیّون و وعّاظ و گویندگان و نویسندگان دینى و کسانى که مردم به چشم معلّم دین به آنها نگاه میکنند، در عمق بخشیدن به این ایمان بایستى ‌ان‌شاءالله‌ تلاش کنند. و برادران و خواهران عزیز! بدانید همان‌طورى که خداى متعال در قرآن وعده فرموده است، تا وقتی‌که این ایمان عمیق اسلامى با شما مردم همراه است، هیچ خطرى این ملّت و این انقلاب را تهدید نمیکند و هیچ قدرتى نخواهد توانست کمترین آسیبى به جمهورى اسلامى و این انقلاب شکوهمند شما وارد بیاورد.خداوند، شما برادران و عزیزان را مشمول رحمت و فضل خودش بکند؛ ‌ان‌شاءالله‌ این زحمات را از شما قبول کند. بنده یک بار دیگر از همه‌ی برادران و خواهران که از راه‌هاى دور و استانهاى مختلف کشور تشریف آورده‌اید، صمیمانه تشکّر میکنم و این مصیبت بزرگ را به شما تسلیت میگویم و به‌وسیله‌ی شما به همه‌ی همشهریان محترمتان ‌-برادران و خواهرانى که در آن شهرها هستند- سلام و اخلاص خودم را ابلاغ میکنم.

 والسّلام علیکم و‌ رحمة‌الله و‌ برکاته


 
 
1) این دیدار به‌مناسبت ارتحال حضرت امام خمینى (قدّس سرّه الشّریف) و انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبرى انقلاب اسلامى صورت پذیرفت. نمایندگان ولىّ‌فقیه، نمایندگان مجلس خبرگان رهبرى، نمایندگان مجلس شوراى اسلامى، روحانیّون، ائمّه‌ى جمعه و جماعات، مسئولین و خانواده‌هاى شهدا و اقشار مختلف مردم استانهاى گیلان، باختران، خراسان و مرکزى در این دیدار حضور داشتند. در ابتداى این دیدار، حجّت‌الاسلام والمسلمین صادق احسان‌بخش (نماینده‌ى ولىّ‌فقیه در استان گیلان و امام‌جمعه‌ى رشت) مطالبى بیان کرد.
2) کرانه‌ها، سرزمین‌ها
3) آفرینش، آفریدن
 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی