news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبيانات
1377/08/26

دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب به مناسبت عید مبعث

به مناسبت خجسته سالروز بعثت نبی مکرم اسلام، حضرت محمد بن عبدالله (ص) صبح روز مسئولان و مقامات عالیرتبه کشوری و لشکری و نمایندگان سیاسی کشورهای اسلامی در تهران، در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

در این دیدار که سران قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند، پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رئیس جمهور در سخنان کوتاهی، عید سعید مبعث را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک گفت و از بعثت پیامبر مکرم اسلام (ص) به عنوان رستاخیز نور و سر آغاز زندگی انسان بر پایه توحید، قسط و آزادی یاد کرد.

رئیس جمهور گفت: امروز جهان بیش از گذشته نیازمند هدایت قرآنی است و مسلمانان باید براساس مقتضیات زمان در پیام بعثت تدبر کنند و با حرکت به سوی عظمت و عزت اسلامی، جایگاه شایسته خود را در تاریخ و جامعه بشری بازیابند.

آنگاه مقام معظم رهبری با تبریک عید شریف بعثت به مسلمانان جهان و ملت شریف ایران فرمودند: نبی مکرم اسلام (ص) بزرگترین انسان تاریخ و عظیم‌ترین پدیده عالم وجود است و هدایت مردم به سوی نور و تمهید دنیای مناسب با شأن وجودی انسان نیز مأموریت بسیار بزرگی بود که بر دوش آن حضرت نهاده شد و بر این اساس روز مبعث عزیزترین و بزرگترین روز تاریخ است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان این نکته که هدف نبی مکرم اسلام (ص)، هدایت انسان به سوی فلاح و رستگاری است فرمودند: مسلمانان صدر اسلام توانستند از نور و حقیقت بعثت استفاده کنند و انسانهای زیادی را در سراسر دنیای آن روز به راه راست و حقیقت عبودیت بکشانند و در برهه‌ای از تاریخ، آنچنان مدنیت و دانش عظیمی را در تاریخ پدید آورند که انسان هنوز هم میتواند از ورای دیوارهای بلند تاریخ تلألو آن را ببیند و دنیای امروز نیز مغتنم به نعمتهای آن پیشرفت علمی، صنعتی، فکری، معرفتی و مدنی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، سعادت و خوشبختی انسان را مستلزم بهره‌مند شدن از معارف با عظمت دین اسلام دانستند و فرمودند: انقلاب کبیر اسلامی و تشکیل نظام مبتنی بر احکام اسلام در ایران ثمره آشنایی ملت ایران با معارف اسلامی و عمل به قرآن و احکام الهی است و امروز جوانان این کشور با سرمایه معنویت، نورانیت و صفایی که در وجود آنهاست، گامهای بلندی را به سوی حقیقت عبودیت و انس و ارتباط با قرآن کریم برداشته‌اند و اگر دلسوزان و روشنفکران و دانشمندان این ملت وجود خود را وقف حرکت عمومی مردم به سوی معارف و حقایق اسلامی کنند، دستاوردها به قدری درخشان خواهد بود که از افق حدس و گمان انسان نیز خارج است.

مقام معظم رهبری با تأکید بر باز بودن راه پیشرفت در زیر سایه اسلام فرمودند: در محیط اسلامی و در زیر سایه اسلام هیچ حجاب و حدی برای پیشرفت علمی، اخلاقی، سیاسی و تحقق عزت و اعتلای مدنی و آرمانهای بزرگ انسانی وجود ندارد و آنچه محدودیت ایجاد میکند، کم‌همتی و کوتاهی انسانها در بهره گرفتن از معارف اسلامی و فهم صحیح از اسلام، با تکیه بر متون اصیل اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شناخت از اسلام را با ابزار و فهم معارف غربی مردود و اشتباه دانستند و فرمودند: حقایق اسلام را باید از متون اصیل اسلامی و مصطلحات خود اسلام فهمید و مورد عمل قرارداد، اسلام در نفس خود، مشعل و راهنمای فکر و ذهن انسانهاست و قرآن، کتاب نور و هدایت است و کسانی که تحت تأثیر القائات سلطه‌های فکری و فرهنگی غرب میخواهند با ابزار و فهم معارف غربی، اسلام را بفهمند، خطا میکنند؛ بنا بر این در فهم صحیح از اسلام، نباید ملاحظه کسانی را کرد که با اسلام، رابطه‌ای ندارند و آن را در ابعاد سیاسی و اقتصادی مزاحم خود میبینند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی بیاعتنایی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در برابر انکارها، تکذیبها و انواع تهمتهای معاندین را خاطر نشان کردند و فرمودند: رسول گرامی اسلام فقط سخن خدا را که بر دل او الهام شده بود، بیان کرد و نورانیت کلام الهی نیز اثر قطعی خود را گذاشت. در نهضت کبیر اسلامی نیز هنگامی که دستگاههای تبلیغاتی فهمیدند امام بزرگوار ما مصمم است برطبق اسلام عمل کند و حکومت اسلامی را تشکیل دهد، تعبیرات اهانت‌آمیز را نسبت به این انسان بزرگ و اصل نظام اسلامی بکار گرفتند؛ ولی امام هیچ اعتنایی به آنها نکرد و جامعه اسلامی، جوانان، اندیشمندان، متفکران و مسئولان کشور با جرأت و گستاخی و شجاعت به راه خود ادامه دادند و موفق هم شدند و امروز نظام و دولت اسلامی عزیزترین دولت جهان است و این سرزمین جزو برجسته‌ترین مناطق جغرافیایی و سیاسی دنیا محسوب میشود.

مقام معظم رهبری با تأکید بر بیاثر شدن تلاش دشمن در تهمت زدنها و رمی به تعصب و افراطیگری علیه انقلاب اسلامی فرمودند: من اعتقاد ندارم که هر کس بتواند فهم خود را از اسلام، مطلق کند. فهمیدن اسلام و قرآن نیازمند کار کردن و داشتن استعداد است و این مهم با تنگ نظریها، تعصبها و تحجرها از یکسو و با بیبندوباریها از سوی دیگر سازگار نیست، اما آنچه به عنوان هدایت اسلامی پذیرفته میشود فراراه ما قرار میگیرد، باید با قدرت، شجاعت، ایمان و خوش‌بینی به آینده پی گرفته شود و این همان کاری است که امروز ملت ایران انجام میدهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتهامات واهی دشمن در نسبت دادن تعصب، تحجر و افراطی گری به انقلاب اسلامی را بیارزش خواندند و فرمودند: ما اسلام را شناختیم و به آن ایمان آوردیم. ما به پیامبر اسلام عشق میورزیم و به راهی که میرویم اعتقاد داریم. ملت ایران این راه را تجربه کرده است و آن را ادامه خواهد داد و امروز کسانی که در رأس قدرت ایران اسلامی قرار دارند، مسئولین، رئیس جمهور، دولت، قوای قضاییه و مقننه و آحاد مردم این کشور، امام و قله‌های افتخار دوران امام را گرامی و عزیز میدارند و از آن صرف نظر نخواهند کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه مسلمانان اقصی نقاط جهان را به ضرورت کنار گذاشتن اختلافات طایفه‌ای، تاریخی و مذهبی و دادن دست اتحاد و برادری به یکدیگر جلب کردند و در پایان سخنانشان فرمودند: ما به برکت اسلام حرکت خود را آغاز کردیم و افقهای آینده را در مقابل خود درخشان و پرتلالو ساختیم، به برکت اسلام دشمن را مأیوس کردیم و از دامهای او به سلامت جستیم و به برکت اسلام، راه را به سوی آبادانی مادی و معنوی آغاز کرده‌ایم و در این راه پیشرفتهای زیادی نیز به دست آورده‌ایم. آنچه ما داریم از اسلام، قرآن و راهنماییهای آن مرد بزرگ داریم و مطمئن هستیم که ادامه این راه، ملت ما را خوشبخت و از سرچشمه‌های مادی و معنوی سیراب خواهد کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی