news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبيانات
1375/12/18

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع مردم اهواز

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، امروز بلافاصله پس از ورود به شهر اهواز، در اجتماع عظیم مردم حضور یافتند و طی سخنانی بر ضرورت شتاب بخشیدن به نوسازی معنوی و استقرار عدالت اجتماعی به مفهوم کامل آن تأکید کردند و اهمیت از بین بردن تبعیض، فقر، جهل و محرومیت از تمامی کشور را یادآور شدند.

مقام معظم رهبری در این اجتماع باشکوه که با ابراز احساسات پرشور مردم همراه بود فرمودند: مردم شجاع و دلاور استان خوزستان هشت سال در معرض امتحانی بسیار دشوار قرار داشتند و رنج ناشی از جنگ را در شرایطی که بیشترین فاجعه‌آفرینی دشمن در این استان واقع میشد تحمل کردند و پس از جنگ نیز کار، تلاش و سازندگی در این استان جزو بهترین نمونه‌های تلاش سازندگی در کشور محسوب میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به اقدامات انجام شده جهت بازسازی ویرانیهای ناشی از جنگ تحمیلی اشاره کردند و فرمودند: ملت پرافتخار ایران به برکت اسلام، هشت سال جنگ خون‌بار که جبهه متحد دنیای استکبار آن را طراحی و تحمیل کرد، پشت سر گذاشت و اجازه نداد که حتی یک وجب از خاک ایران اسلامی در تصرف دشمن باقی بماند و پس از آن نیز توانست با سرعت، جدیت و مهارتی تحسین برانگیز ویرانیهای جنگ را ترمیم و کشور را بسازد و این همه به برکت اسلام عزیز ممکن شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند که با اتحاد و پایبندی ملت ایران به احکام اسلامی، نیروی متحد استکبار و استعمار در سراسر جهان نمیتواند به این ملت شجاع، مقاوم، با ایمان، مصمم و کارامد کوچکترین ضربه و خدشه‌ای را وارد کند.

مقام معظم رهبری مردم خوزستان را به سبب به یادگار گذاشتن آزمایشی بسیار درخشان در تاریخ ستایش کردند و فرمودند: دنیا باید بداند که ملت ایران زنده است، در کار خود در نمی‌ماند، به هیچکس نیز احتیاج پیدا نمیکند و در مقابل دیگران به زانو در نخواهد آمد، بنابراین کسانی که در تلاش هستند تا افکار، نظرات و سیاستهای استکباری خود را بر ملت ایران تحمیل کنند باید بدانند که هیچ تحمیلی بر ایران اسلامی ممکن نیست و ملت ایران مصمم است که بدون اعتناء به سیاست دیگران، اجازه دخالت در امور داخلی خود را به هیچکس ندهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، کار، تلاش، سازندگی، تولید، ابتکار، تولید ثروت ملی و به بروز درآوردن استعدادها را هنر بزرگ ملت ایران توصیف کردند و فرمودند: سازندگی و نوسازی در این کشور هنوز به نقطه پایان نرسیده اما در این راه گامهای بلندی به پیش برداشته شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی هدف از تشکیل نظامهای الهی و فرستادن پیامبران خدا را استقرار عدالت اجتماعی دانستند و فرمودند: نوسازی معنوی به مفهوم استقرار عدالت اجتماعی باید شتاب بیشتری پیدا کند زیرا اگر سازندگی در جهت استقرار عدالت، از بین بردن تبعیض، برابری حقوق و احیای کرامت زن و مرد مسلمان نباشد در واقع موفقیتی را به دست نیاورده‌ایم. موفقیت هنگامی حاصل خواهد شد که بتوانیم معنویت، اخلاق ، دین، عدالت، معرفت، سواد و تواناییهای گوناگون را در میان جامعه مستقر کنیم.

مقام معظم رهبری ملت ایران را عدالت خواه و مخالف تبعیض، ظلم و زور توصیف کردند و فرمودند: استقرار عدالت کار اساسی و اصلی مسؤولان و دولتمردان ایران اسلامی است و ما در تلاش هستیم تا به معنای حقیقی کلمه جامعه‌ای عادلانه را بنیان نهیم .

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تقدیر از محبت، لطف و صفای مردم خوزستان، فرمودند: خصوصیت مردم خوزستان، ایرانی بودن و مسلمان بودن و ایستادگی در مقابل متجاوزین است. اهواز از 1200 سال قبل پایگاه مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بوده است و ملت ایران در ارتباط با تشیع و محبت و معارف اهل بیت (ع) خود را وامدار اهواز میداند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی اهمیت وحدت کلمه اقشار مختلف ایران را یادآور شدند و فرمودند: نظام اسلامی بر محور وحدت تمامی قومیتهای ایرانی و بر اساس افکار و رهنمودهای انقلابی اسلام به وجود آمد و مردم خوزستان باید همانند گذشته وحدت میان خود را حفظ کنند و اجازه ندهند که اختلاف زبان و نژاد، صفوف آنان را خدشه‌دار کند.

مقام معظم رهبری در پایان سخنانشان ضرورت پرهیز از عادات غلط و جاهلی در برخی از نقاط استان خوزستان را مورد تأکید قرار دادند و فرمودند: در دوران حاکمیت اسلام، وجود خرافات و زواید اسلام قابل قبول نیست، بنا بر این برادران عرب، بختیاری و لر هر کدام باید عادات و روشهای غلط گذشته را در مورد زنان کنار بگذارند تا خواهران ما در خوزستان بتوانند در میدانهای اجتماعی وارد شوند و تحصیل علم و معرفت کنند.

بر پایه همین گزارش پیش از سخنان مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی جزایری نماینده ولیفقیه و امام جمعه اهواز در سخنان کوتاهی مقدم رهبر معظم انقلاب اسلامی را به استان لاله خیز خوزستان گرامی داشت و گفت که مردم این استان با حضور گسترده و پرشور خود در مراسم استقبال، برپیوند ناگسستنی خویش با ولیامر ملسمین تأکیدی دوباره گذاشته‌اند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی