news/content
1394/08/12

دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار پُرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش‌آموزان، مبارزه‌ی ملت ایران با استکبار را مبارزه‌ای «منطقی، خردمندانه و متکی بر تجربیات تاریخی» خواندند و با استناد به مشکلات و ضرباتی که به علت اعتماد به آمریکا و ساده‌اندیشی برخی سیاسیون، در تاریخ معاصرِ کشور به‌وجود آمده افزودند: آمریکا، همان آمریکای قدیم است اما عده‌ای مغرض و یا ساده‌لوح تلاش می‌کنند این دشمن توطئه‌گر را در افکار عمومی ملت به فراموشی و غفلت بسپارند تا آمریکا در فرصتی مناسب خنجر را از پشت فرو کند.
در این دیدار که در آستانه‌ی سیزده آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی انجام شد، رهبر انقلاب، مقطع کنونی را دوره‌ی تثبیت عزت ملت و ترسیم نقشه‌ی پیشرفت ایرانیان دانستند و هوشیاری، آگاهی و بصیرت عمومی به‌ویژه جوانان را در این مقطع، بسیار مهم خواندند.
ایشان افزودند: نکته‌ی اساسی در فهم و تحلیل اوضاع کنونی و ترسیم حرکت آینده‌ی کشور، درک این واقعیت است که مبارزه‌ی جمهوری اسلامی و مردم ایران با استکبار برخلاف حرف‌های برخی‌ها، حرکتی غیرمنطقی و احساساتی نیست بلکه مقابله‌ای برخاسته از عقل و تجربه و برخوردار از پشتوانه‌ی علمی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه توجه به تجربه‌های درس‌آموز ملت‌ها، مانع از خطای دید و اشتباه محاسباتی می‌شود خاطرنشان کردند: حتی اگر آیات صریح قرآن مجید درباره‌ی ایستادگی و مبارزه با ظلم و استکبار را کنار بگذاریم، حادثه‌ی بزرگ کودتای ۲۸مرداد ۱۳۳۲، نشان می‌دهد با آمریکا چگونه باید برخورد کرد.
رهبر انقلاب در تبیین حوادث مقطع مهم ملی شدن صنعت نفت، اعتماد و امید به آمریکا را، اشتباه تاریخی دکتر مصدق (نخست‌وزیر آن مقطع) خواندند و افزودند: مصدق برای مقابله با انگلیس به آمریکا تکیه کرد و همین خوش‌بینی و ساده‌اندیشی و غفلت، زمینه‌ساز موفقیت کودتایی آمریکایی شد؛ کودتایی که همه‌ی زحمات ملت را در ملی کردن نفت به هدر داد، رژیم مستبد و وابسته‌ی پهلوی را احیا کرد و ایران عزیز را ۲۵سال در معرض شدیدترین صدمات ملی و ضربات سیاسی – اقتصادی و فرهنگی قرار داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نفوذ عمیق و گسترده‌ی آمریکایی‌ها پس از کودتای ۲۸مرداد ۳۲ افزودند: در مقابل این‌گونه سختی‌ها، ملت‌هایی که رهبران شایسته ندارند، منفعل و تسلیم می‌شوند اما ملت ایران با بهره‌مندی از موهبت الهی رهبری امام خمینی، به‌تدریج آگاه و آگاه‌تر شد و با نهضت اسلامی، حکومت وابسته‌ی پهلوی و حامی اصلی او یعنی آمریکا را هدف گرفت.
رهبر انقلاب با استناد به سخنان امام خمینی رحمةالله‌علیه در سال ۴۲ درباره‌ی نفرت عمیق ملت از رئیس‌جمهور آمریکا افزودند: آن رهبر مقتدر و مصمم که به وعده‌های الهی، ایمانی عمیق داشت از همان ابتدای شکل‌گیری نهضت برای مردم تبیین کرد که هرچه شرارت و توطئه است زیر سر آمریکا است.
ایشان دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی را از همان ماه‌های اول پیروزی انقلاب یادآور شدند و افزودند: پس از انقلاب، آمریکایی‌ها تا مدت‌ها در تهران سفارت و با دولت ایران ارتباط داشتند اما حتی یک روز از توطئه خودداری نکردند و این تجربه‌ی تاریخی، باید به برخی بفهماند که رابطه و دوستی موجب پایان خصومت‌ها و توطئه‌های آمریکا نمی‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تسخیر سفارت آمریکا به دست جمعی از دانشجویان را عکس‌العملی در مقابل ادامه‌ی توطئه‌های واشنگتن و پناه دادن آمریکایی‌ها به دشمن قطعی ملت یعنی محمدرضا پهلوی برشمردند و افزودند: اسنادی که از سفارت آمریکا به‌دست آمد نشان داد این سفارت، حقیقتاً لانه‌ی جاسوسی و مرکز توطئه‌های مستمر  بر ضد «ملت ایران و انقلاب نوپای اسلامی» بوده است.
ایشان تأمل در اسناد لانه‌ی جاسوسی را ضروری، مهم و درس‌آموز خواندند و خاطرنشان کردند: این اسناد به صراحت نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در دوران شکل‌گیری نهضت، در مقابله‌ی رژیم ننگین پادشاهی با مردم و همچنین پس از انقلاب، پیوسته برای ضربه زدن به ملت ایران در تلاش بوده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به خاطرات هایزر، ژنرال آمریکایی که در زمستان ۵۷ برای نجات رژیم ستمشاهی به ایران آمده بود خاطرنشان کردند: این خاطرات، به‌خوبی نشان می‌دهد آمریکا عملاً ژنرال‌های پهلوی را برای کشتار مردم ایران، تشویق و هدایت می‌کرده است.
رهبر انقلاب کمک به حرکت‌های تجزیه‌طلبانه و ضد انقلابی، کودتای موسوم به نوژه، تشویق صدام به حمله به ایران و کمک‌های روزافزون به دیکتاتور منفور بغداد در طول ۸ سال جنگ تحمیلی را دیگر حلقه‌های زنجیر توطئه‌های آمریکا برشمردند.
ایشان تأکید کردند: آمریکایی‌ها با بدفهمی و ناتوانی از تحلیل واقعیات ایران، در تمامی ۳۷سال اخیر سعی در براندازی اساسی انقلاب داشته‌اند اما به فضل الهی شکست خورده‌اند و از این پس نیز ناکام خواهند ماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هدف از بازخوانی زنجیره‌ی توطئه‌های شیطان بزرگ را، شناخت دقیق‌تر آمریکا خواندند و افزودند: در سال‌های اخیر، کسانی مغرضانه و با خط‌دهی آمریکا و یا ساده‌لوحانه تلاش کرده‌اند با چشم‌پوشی بر تجربیات مکرر ملت، چهره‌ای بزک‌کرده از آمریکا ترسیم و این‌گونه وانمود کنند که اگر آمریکایی‌ها، روزی دشمن ایران بوده‌اند، امروز دست از آن توطئه‌ها کشیده‌اند!
ایشان افزودند: هدف از این تلاش‌ها، این است که چهره‌ی واقعی دشمن از ذهن‌ها پنهان شود تا آمریکایی‌ها در نهان، به دشمنی خود ادامه دهند و در فرصت مناسب خنجر را از پشت فرو کنند.
رهبر انقلاب تأکید کردند: واقعیت این است که اهداف آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، هیچ تغییری نکرده و آنها اگر بتوانند جمهوری اسلامی را نابود کنند لحظه‌ای درنگ و تأمل نخواهند کرد اما نمی‌توانند، و به یاری حق در سایه‌ی همت جوانان، گسترش و تعمیق بصیرت ملت و پیشرفت ایران، در آینده هم در تحقق این هدف ناکام می‌مانند.
ایشان با اشاره به برخی نرمش‌های ظاهری مسئولان آمریکا در مذاکرات افزودند: باطن رفتار آمریکا، پیگیری همان اهداف خصمانه‌ی گذشته است و ملت، این واقعیت را فراموش نمی‌کند.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: یکی از مسئولان آمریکایی در مذاکرات از تنفر از جنگ گفته و حتی گریه کرده است؛ عده‌ای ساده‌لوح ممکن است این قضیه را باور کنند اما حمایت بی‌دریغ و کمک‌های بی‌وقفه‌ی آمریکا به رژیم جنایتکار، قصاب و آدم‌کش صهیونیستی و حمایت آنها از جنایاتی که در حق مردم یمن می‌شود، ماهیت واقعی آن ادعا و آن گریه را برملا می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روابط عادی ایران با کشورهای مختلف جهان حتی با دولت‌هایی که دلشان با ملت صاف نیست افزودند: مردم ایران با وجود این رویه، به آمریکا که از هر بهانه برای ضربه زدن به ملت و نابودی جمهوری اسلامی استفاده می‌کند به چشم دوست نمی‌نگرند و دست دوستی به طرف او دراز نمی‌کنند چرا که «شرع، عقل، وجدان و انسانیت»، این حق را به ملت نمی‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استمرار فعالیت همه‌جانبه‌ی دولت آمریکا بر ضد جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند: آنها به‌تدریج فهمیده‌اند که علت ایستادگی ملت، باورها و اعتقادات دینی است به همین علت، امروز با ابزارهای جدید، این اعتقادات و ارزش‌ها را آماج حمله قرار داده‌اند اما دانش‌آموزان، دانشجویان و همه‌ی جوانان ما، این حیله را بی‌اثر خواهند کرد.
ایشان افزودند: دشمن تلاش فراوان می‌کند دانشگاه‌ها را مانند دوران ننگین رژیم پادشاهی به پلی به سمت غرب تبدیل کند، اما با هوشیاری جوانان عزیز ما، دانشگاه‌ها به نردبانی به سمت آرمان‌های بلندمدت تبدیل شده‌اند و جوانان ما، این موقعیت تأثیرگذار را حفظ می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیشرفت و قدرت ملت ایران را، علت روی آوردن دشمنان به مذاکرات هسته‌ای دانستند و افزودند: آنها در همین مذاکرات نیز تدابیر خصمانه‌ای به‌کار بردند تا شاید حرکت ملت را از کار بیندازند.
رهبر انقلاب تکیه بر شناخت دشمنی عمیق آمریکا با ملت ایران را به معنای چشم‌پوشی بر ضعف‌های درونی ندانستند و افزودند: در سیاست‌گذاری، اجرا، تلاش و تحرک، اولویت‌بندی مسائل و زمینه‌های دیگر، ضعف‌هایی داریم که دشمن در موارد بسیاری، از آنها استفاده کرده است.
ایشان غفلت از دشمن اصلی و پرداختن به منازعات درونی را خطایی بزرگ خواندند و افزودند: برخی به بهانه‌ی ضعف‌ها و مسائل داخلی، دشمن خارجی را فراموش می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نباید دشمن را با کسانی که با آنها اختلاف‌نظر داریم اشتباه بگیریم؛ دشمن کسی است که با همه‌ی توان درصدد ضربه زدن به ملت و روی کار آوردن حکومتی دست‌نشانده، دلباخته و تسلیم و مرعوب غرب است و این دشمنِ کینه‌توز، آگاه و جدی را نباید در هیچ حالتی فراموش کنیم.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: انتقاد، مایه‌ی پیشرفت است و جامعه نیز آزاد و دارای حق انتقاد است اما نباید این حرف تاریخی امام را از یاد ببریم که مکرر می‌فرمود «هرچه فریاد دارید سر آمریکا بکشید».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن توصیه به جوانان برای «جدی گرفتن تحصیل و دانش‌اندوزی، ترجیح اهداف عمومی به خواسته‌های شخصی و افزایش آگاهی و قدرت تحلیل» افزودند: صدای ملت ایران تنها صدای رسایی است که در اوضاع آشفته‌ی جهان، بر ضد ظلم و استثمار و استعمار بلند است و دل‌های ملت‌ها و نخبگان را به خود جذب می‌کند و این صدای رسا را نباید از دست بدهیم.
رهبر انقلاب که این سخنانشان با فریادهای مرگ بر آمریکای دانشجویان و دانش‌آموزان همراه شد افزودند: شعار و فریاد مرگ بر آمریکای ملت ایران دارای پشتوانه‌ی قوی عقلانی و منطقی و برگرفته از قانون اساسی و تفکرات اصولی است که ظلم و ستم را برنمی‌تابد.
ایشان افزودند: مفهوم این شعار، مرگ بر سیاست‌های آمریکا و استکبار است و این منطق برای هر ملتی تشریح شود آن را می‌پذیرد.
رهبر انقلاب در پایان سخنانشان تأکید کردند: ملت ایران مصمم و پُرامید راه خود را ادامه می‌دهد و جوانان امروز با «افزایش ایمان و بصیرت و تکیه بر معیارهای اصلی» بدون تردید شاهد دورانی خواهند بود که ملت‌ها از زیر سایه‌ی غول‌های وحشت رها شده‌اند و ایران عزیز و پیشرفته، الهام‌بخش همه‌ی ملت‌ها شده است.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 11 نظر ]
 • عاشق ولایت ،
  1394-08-18 - 16:47

  من اونجا بودم ولی حیف دیر رسیدم و موندم عقب
 • حسین مولوی ،
  1394-08-16 - 17:27

  با سلام لطفا خلاصه ی بیانانات راهم بگذارید.
  من تواین دیدار بودم خیلی به هم چسبید واقعا عالی بود.
  یاعلی
 • مهدی ،
  1394-08-15 - 00:40

  سلام.Hنهایی که فقط فکروتصورمیکنند که ماباامریکارابطه داشته باشیم وضع کنونی اقتصاد و....کشورمان حل میشودسخت دراشتباهندوباید به سخنان مقام معظم رهبری دقت کامل داشته باشندوازهمه دولت مردان خواهش میکنم توروخدا کشور را دو قطبی نکنید به گفته مقام معظم رهبری تاکیدبرجبهه مشترک اقدام نمایید.جانم فدایت سید علی
 • عاشق اقا ،
  1394-08-14 - 19:31

  با سلام
  انشاالله ما هم قسمت بشیم با حضرت آقا دیدار داشته باشیم...
  انشالله، التماس دعا
  به حضرت اقا سلام برسونید، بگید تا چهرشون رو میبینم چشمام طاقت نمیارن...
  یا علی...
 • مصطفی ،
  1394-08-14 - 06:17

  ممنون از زحماتتون
  
 • فریبا نعمتی ،
  1394-08-13 - 15:09

  مرگ بر آمریکا ،مرگ بر اسرائیل ... ما دانش آموزان همواره گوش به امر رهبریم و آماده ایم تا در راه وطن جان خود را فدا کنیم، لبیک یا خامنه ای
 • 1394-08-13 - 10:20

  همواره نبرد حق و باطل برپاست
  هر روز برای مسلمین عاشوراست
  مصداق صحیح «لَعَنَ اللهُ یزید»
  امروز شعار مرگ بر آمریکاست
 • madankan ،
  1394-08-12 - 20:37

  آقا یعنی چی؟!
  مگه ما دانش آموز نیستیم؟ مگه ما دلمون نمی رهبر رو ببینیم! چرا ماها با رهبر دیدار نکنیم؟ ما ها هم دلمون می خواد رهبر مون رو ببینیم!!!!!!!!!!!!!!
 • داود ابراهیمی ،
  1394-08-12 - 20:25

  با عرض سلام و خسته نباشی
  من فقط متن سخنرانی حضرت آقا رو میخواهم ( نه نه متنی که آمیخته به خبر باشد مانند خبر گزاری ها) صرفا متن صحبت های ایشان یه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر.
  خواهشا در کنار  «خبر | صوت کامل بیانات | گزارش تصویری | گزیده فیلم » یه بخش هم به متن صرف (بدون هرگونه توضیح و اضافات) سخنان ایشان اختصاص بدهید.
  اگر امکانش هست متن صرف این سخنرانی رو برام ایمیل کنید.
   باتشکر
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  با سلام، متن کامل بیانات این دیدار، در دسترس مخاطبان است.
 • بشارت ها ،
  1394-08-12 - 20:01

  سلام علیکم
  
  انتظار ودرخواست داریم متن کامل فرمایش بسیار مهم مقام معظم رهبری را درج نمایید .با تشکر
 • مژگان شافعي ،
  1394-08-12 - 15:02

  آنان كه دل به آمريكا بسته اند
  دل به خانه ي عنكبوتي بسته اند
  
  مرگ بر آمريكا...
  مرگ بر استكبارجهاني 
  مرگ بر اسرائيل 
در این رابطه بخوانید :
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: یک روزی دانشگاه ما پلی به سمت غرب بود؛ امروز نردبانی برای رسیدن به آرمان‌های بلند/ عده‌ای می‌خواهند این نردبان را از بین ببرند و همان پل به سمت غرب را برگردانند/ جوان‌های ما باید بیدار باشند.
 • رهبر انقلاب: بدانید شعار "مرگ بر آمریکا"ی ملت ایران دارای پشتوانه‌ی قوی و عقلانی است و معلوم است که مراد از این شعار، مرگ بر ملت آمریکا نیست/ این شعار یعنی مرگ بر سیاست‌های آمریکا، مرگ بر استکبار؛ این دارای پشتوانه‌ی عقلانی است و قانون اساسی و تفکرات عقلانی ما به این ناطق است و این مسئله برای هر ملتی قابل فهم است.
 • رهبر انقلاب: آمریکایی‌ها در مذاکرات به‌مناسبت اینکه با جنگ مخالفیم، جلوی دوربین اشک هم می‌ریزند/ این همان آدمی است که وقتی صهیونیست‌ها صدها کودک را در غزه قطعه‌قطعه می‌کنند و امروز هم به‌شکل دیگری در کرانه‌ی باختری حمله می‌کنند، اخم هم نمی‌کند/ آن‌وقت گریه‌ی جلوی دوربین به‌عنوان یک عمل صادقانه تلقی می‌شود؟
 • رهبر انقلاب: بعضی به بهانه‌ی مسائل جزئی داخلی، دشمن را فراموش می‌کنند/ اینکه امام مکرر فرمودند "هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید" برای همین بود/ البته جامعه آزاد است و انتقاد مایه‌ی پیشرفت است اما دشمن اصلی را با دشمن درجه دو و دوستانی که با آنها اختلاف داریم اشتباه نگیرید/ دشمن اصلی کسی است که می‌خواهد دستاورد ملت ایران را از بین ببرد.
 • رهبر انقلاب: جوان‌های ما باید بیدار باشند؛ جمهوری اسلامی به برکت تمسک به اسلام و تکیه‌ی به مردم نه فقط ثبات دارد و ایستادگی کرده که پیشرفت دارد/ در همین مذاکرات هسته‌ای این پیشرفت ملت ایران بود که قدرت‌های مدعی را وادار کرد دست در دست هم بدهند و در مقابل ملت ایران بنشینند و آن تدابیر خصمانه را به کار ببرند تا بلکه ملت ایران را از کار بیندازند؛ این قدرت ملت ایران است.
 • رهبر انقلاب: جوان‌های عزیز! اسناد درس‌آموز لانه‌ی جاسوسی را بگیرید و بخوانید/ دانشجویانی که آنجا را گرفتند و فهمیدند که لانه‌ی جاسوسی است، با زحمت زیاد آن را استحصال کردند/ اینها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب، دائم در حال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریکا این است.
 • رهبر انقلاب: یکی از کارهای آمریکایی‌ها در این سال‌های آخر این است که کسانی را وادار کنند به بزک‌کردن چهره‌ی آمریکا؛ اینکه وانمود کنند آمریکایی‌ها اگر هم دیروز دشمنی داشتند، امروز دیگر دشمنی نمی‌کنند/ هدف این است که چهره‌ی دشمن برای ملت ایران پنهان بماند، تا بتوانند خنجر را فرو کنند/ یک عده‌ای مغرضانه و عده‌ای از روی ساده‌لوحی این کار را می‌کنند.
 • رهبر انقلاب، صبح امروز در دیدار با دانشجویان و دانش‌آموزان: مبارزه با استکبار یک حرکت معقول، منطقی، خردمندانه، دارای پشتوانه‌ی علمی و متکی به تجربه‌ی ملت ایران است/ اشتباه مصدق پس از ملی‌شدن صنعت نفت، تکیه و اعتماد و امید به آمریکا بود/ آمریکایی‌ها از این خوش‌بینی و ساده‌اندیشی استفاده کردند و کودتا را به راه انداختند.
 • سخنرانی رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و دانش‌آموزان در آستانه‌ی روز ملی ‫#مبارزه_با_استکبار‬‌ به پایان رسید.
 • هزاران نفر از دانشجویان و دانش‌آموزان در آستانه‌ی ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، صبح امروز با رهبر انقلاب دیدار کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی