news/content
1393/04/16

دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، عصر امروز (دوشنبه) در دیدار مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری، ضمن بیان نکاتی بسیار مهمی در زمینه‌ی مسائل داخلی و خارجی، تلاش پیچیده و چندجانبه برای ایجاد اختلال در محاسبات مسئولان و دستگاه‌های جمهوری اسلامی را مهم‌ترین هدف کنونی استکبار و به‌ویژه آمریکا خواندند و با اشاره به اوضاع حساس منطقه و جهان و قرار گرفتن در یک پیچ حقیقی تاریخی  تأکید کردند: جمهوری اسلامی بر مبنای عناصر اصلی محاسبات عقلانی خود، یعنی «اعتماد به پروردگار و سنن آفرینش» و «شناخت دشمن و بی‌اعتمادی به او»، راه پرافتخار خود را با تکیه بر مردم، بهره‌گیری از تجربه‌ها و تلاش و مجاهدت پیگیر برای تحقق آرمان‌های ملت ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ماه مبارک رمضان را عرصه‌ی تقابل «شیطان و رفتارهای شیطانی» با «تقوا و عبودیت و رفتارهای رحمانی» دانستند و گفتند: در این صحنه‌ی تقابل، شیطان دارای یک هدف مهم، و تقوا نیز دارای یک کارکرد بسیار مهم است. شیطان به دنبال ایجاد اختلال در دستگاه محاسباتی انسان‌ها و کشاندن آنها به خطای محاسباتی و اقدام بر اساس این خطا است، در حالی که تقوا  زمینه‌ساز آگاهی و دانایی انسان و تمایزبخش حق و باطل است.
ایشان تهدید و تطمیع را دو وسیله‌ی اصلی شیطان برای ایجاد خطای محاسباتی در انسان‌ها برشمردند و افزودند: شیطان از یک طرف با تهدید، انسان‌ها را می‌ترساند و از طرف دیگر  با وعده‌های فریبنده، آینده‌ای دروغین و خیالی -همچون سراب- در مقابل چشمان آن‌ها قرار می‌دهد.
رهبر انقلاب اسلامی در این بخش از سخنان خود، نکته‌ی مهمی را در خصوص رفتارشناسی آمریکا و قدرت‌های سلطه‌گر بیان کردند و گفتند: رفتار آمریکا و قدرت‌های سلطه‌گر مانند رفتار شیطان است، چرا که آنها همواره تلاش دارند با تهدید و تطمیع و به‌ویژه با وعده‌هایی که هیچ‌گاه به آن‌ها عمل نمی‌کنند، کشورهای دیگر را مرعوب و تحت سلطه‌ی خود درآورند، و شیطان نیز تلاش دارد با تهدید و تطمیع، دستگاه محاسباتی انسان را از کار بیندازد و او را دچار خطای در محاسبه کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «خطای در محاسبه» را از بزرگ‌ترین خطرها خواندند و خاطرنشان کردند: همه باید مراقب این خطر بزرگ باشند، زیرا خطای در محاسبه باعث می‌شود که اراده و توانایی‌های انسان در جهت تصمیم اشتباهی که اتخاذ می‌شود، عملاً به هدر رود.
ایشان مراقبت در این زمینه را برای مسئولان بسیار حساس‌تر و ضروری‌تر دانستند و افزودند: یکی از خطاهای بزرگ محاسباتی این است که انسان عوامل معنوی و سنت‌های الهی را نادیده بگیرد و فقط در چهارچوب عوامل محسوس و صرفاً مادی محدود بماند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که علل سعادت و شقاوت، و پیشرفت و پسرفت، فقط در چهارچوب عوامل مادی محدود نیست، افزودند: عوامل معنوی و سنت‌های غیر قابل تغییر الهی، از عوامل بسیار تأثیرگذاری هستند که نادیده گرفتن آن‌ها اشتباهی جبران‌ناپذیر خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای تبیین اهمیت و جایگاه عوامل معنوی و سنت‌های الهی  به چند آیه‌ی قرآن کریم، و مصادیق عینی تحقق آنها در دوران معاصر اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال می‌فرماید اگر در راه خدا حرکت، و دین خدا را نصرت کنید، یاری و کمک الهی قطعی خواهد بود. این سنت الهی بارها در تاریخ تکرار شده است که نزدیک‌‌ترین نمونه‌ی آن، پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از برجسته‌ترین مقاطع تاریخی جهان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان در خصوص اهمیت مراقبت مسئولان از گرفتار شدن به خطای محاسباتی، تأکید کردند: نگذارید دشمن با استفاده از تهدید و تطمیع در دستگاه محاسباتی شما اثر بگذارد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنانشان  نبرد بی‌وقفه و جدی جمهوری اسلامی با استکبار را ادامه‌ی نبرد پیامبران با طواغیت و شیاطین انس و جن خواندند و خاطرنشان کردند: با وجود همه‌ی زرق و برق ظاهری شیاطین، حرکت الهی ملت ایران، روز‌به‌روز عمق و توسعه‌ی بیشتری خواهد یافت.
ایشان ناکارآمدی دو ابزار اصلی دشمن یعنی «تهدید نظامی» و «تحریم» را باعث روی‌آوردن استکبار به ایجاد اختلال در نظام محاسباتی دستگاه‌ها و مقامات ایرانی برشمردند و تأکید کردند: تحریم را باید با مجاهدت در باب اقتصاد مقاومتی خنثی کرد و تهدید نظامی نیز به علت مقرون به صرفه نبودن، در حد تهدید لفظی باقی می‌ماند.
رهبر انقلاب در تبیین بیشتر راه اصلی مقابله با تحریم‌ها افزودند: همان‌گونه که رئیس‌جمهور محترم گفت: برنامه‌ریزی اقتصادی باید با این فرض انجام و پیگیری شود که دشمن  سر سوزنی از تحریم‌ها کم نخواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان برخی مقامات آمریکایی مبنی بر باقی ماندن تحریم‌ها حتی پس از توافق احتمالی هسته‌ای، خاطرنشان کردند: همان‌گونه که بارها گفته‌ایم، موضوع هسته‌ای فقط یک بهانه است و اگر نباشد، بهانه‌های جعلی دیگری مانند حقوق بشر، حقوق زنان و مسائل دیگر مطرح خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی دومین ابزار اصلی آمریکا -یعنی تهدید نظامی- نیز خاطرنشان کردند: مسائلی مانند کشتار مردم و قتل و جنایت و غارت، هیچ‌کدام عامل بازدارنده‌ای برای آمریکایی‌ها محسوب نمی‌شود، بلکه واقعیت این است که حمله‌ی نظامی، امروز برای آمریکا مقرون به صرفه نیست. به همین علت ناظران و آگاهان جهانی نیز مانند ملت ایران تهدیدهای آن را جدی نمی‌گیرند.
رهبر انقلاب اسلامی  با اشاره به حمایت آمریکا از گرگی به نام صدام، حمله به هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام صدها زن و مرد و کودک بی‌گناه، کشتار صدها هزار نفر در عراق و افغانستان و بحران‌سازی خونین در کشورهای مختلف تحت عنوان انقلاب‌های رنگی افزودند: برای آمریکایی‌ها، زندگی و آرامش و امنیت ملت‌ها، هیچ ارزشی ندارد و اگر صرفه‌ی خود را در حمله ببینند، لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی حرف‌ها مبنی بر ممانعت آمریکا از حمله‌ی رژیم صهیونیستی افزودند: اگر این حرف‌ها راست باشد، علت ممانعت آمریکا این است که حمله را مقرون به صرفه نمی‌داند و ما نیز قاطعانه تأکید می‌کنیم که حمله‌ی نظامی به جمهوری اسلامی برای هیچ‌کس مقرون به صرفه نخواهد بود.
ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان افزودند: دست دشمن، هم در زمینه‌ی تحریم و هم در زمینه‌ی تهدید، خالی است؛ به شرط این‌که ما اهل ایمان بوده و واقعاً در میدان حضور داشته باشیم.
رهبر انقلاب  سپس در زمینه‌ی محور اصلی سخنانشان -یعنی تلاش سلطه‌گران و به‌ویژه آمریکا برای ایجاد خطای محاسباتی در ذهن مسئولان ایرانی- نکته‌ی ظریفی را بیان کردند و فرمودند: دشمن می‌داند که جمهوری اسلامی اگر هدفی را بخواهد، آن را به دست می‌آورد. بنابراین درصدد است با ایجاد اختلال در نظام محاسباتی مسئولان ایرانی، کاری کند که آنها اهداف مغایر با منافع آمریکا را در دستور کار قرار ندهند که این همان جنگ نرم است که سال‌ها پیش بیان شد.
رهبر انقلاب، این طرح آمریکا را نیز منتهی به شکست خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی از همان روز اول بر اساس منطق عقلانی و تکیه بر دو عنصر اساسی یعنی «اعتماد به خدا و سنن آفرینش» و «شناخت و بی‌اعتمادی به دشمن»، سیاست‌ها و رفتار خود را بر قوه‌ی عاقله متمرکز کرده است و از این پس نیز چنین خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح عوامل این دو عنصر اصلی عقلانی افزودند: اعتماد به مردم و محبت‌ها و انگیزه‌های صادقانه‌ی آنها، اعتقاد به «ما می‌توانیم »، تکیه بر عمل و پرهیز از بیکارگی و تنبلی، اعتماد به نصرت الهی، مجاهدت در راه تکلیف، بهره‌گیری از تجربه‌ها، ایستادگی بر استقلال و دقت در رفتار مستکبران با ملت‌ها، از جمله عواملی است که قوه‌ی عقلانی جمهوری اسلامی -یعنی زیربنای سیاست‌ها و اقدامات نظام- را شکل داده و می‌دهد.
ایشان خاطرنشان کردند: مخالفت استکبار با جمهوری اسلامی ایران نیز در واقع مخالفت با همین عقلانیت است وگرنه  صِرف اسم و تشریفات اسلامی  برای آنها مهم و مخالفت‌برانگیز نیست.
رهبر انقلاب با اشاره به حرف یک کارشناس دولتی آمریکا مبنی بر امکان‌پذیر بودن آشتی میان «ایران و آمریکا» و امکان‌پذیر نبودن آشتی میان «جمهوری اسلامی و آمریکا» افزودند: این حرف درستی است، چرا که آمریکا با ایرانِ وابسته‌ی زمان پهلوی هیچ مشکلی نداشت، اما نمی‌تواند با جمهوری اسلامی که به «استقلال، ایمان، ایستادگی در مقابل ظلم و اتحاد اسلامی» دعوت می‌کند، دشمنی نکند.
رهبر انقلاب اسلامی ادامه‌ی بیانات خود در جمع مسئولان و کارگزاران نظام را به چند توصیه‌ی مهم اختصاص دادند.
در اولین توصیه، ایشان با اشاره به اوضاع کاملاً حساس منطقه و جهان، به همه‌ی مسئولان کشور خاطرنشان کردند: به معنای واقعی کلمه در یک پیچ تاریخی قرار داریم و اگر قوی نباشیم، همه به ما زور خواهند گفت بنابراین باید قوی‌تر شویم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین بیشتر عناصر افزایش قدرت کشور افزودند: داشتن روحیه، نگاه امیدوارانه، کار و تلاش، شناخت رخنه‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و بستن این رخنه‌ها، هم‌افزایی دستگاه‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول با مردم، از جمله‌ عناصر افزایش قدرت ایران است.
توصیه‌ی دوم رهبر انقلاب به همه‌ی مسئولان کشور، قدردانستن فرصت برای کار و تلاش و خدمت به مردم بود.
ایشان افزودند: نگویید نمی‌گذارند، چرا که این حرف که در دوره‌های قبل نیز گفته می‌شد، قابل قبول نیست و باید با استفاده از امکانات موجود، حتی لحظه‌ای را برای کار و تلاش از دست نداد.
ایشان در سومین توصیه خطاب به همه‌ی مسئولان نظام تأکید کردند: حرکت‌های خود را بر اساس اصول انقلاب تنظیم کنید و با پرهیز از حاشیه‌سازی و حاشیه‌پردازی، بر حل مشکلات مردم متمرکز شوید.
«هم‌گرایی سه قوه» و «هم‌گرایی بخشی» چهارمین توصیه‌ی رهبر انقلاب به مسئولان و کارگزاران نظام بود. تشکیل جلسه‌ی مشترک سران قوا، شکل‌دهی جلسات مشترک و دوجانبه میان قوا، تبادل نظر و استفاده از مشورت‌های متقابل و نیز مدیریت جهادی،  نکات مهم این بخش از سخنان رهبری بود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، چند توصیه در خصوص رفتار با دولت داشتند و چند توصیه هم خطاب به دولت بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص رفتار با دولت تأکید کردند: بنده دولت را تأیید و حمایت می‌کنم و از همه‌ی توانی که در اختیار دارم، برای حمایت از دولت استفاده خواهم کرد و به مسئولان بلندپایه‌ی دولت اعتماد دارم.
ایشان با اشاره به حمایت رهبری از همه‌ی دولت‌های منتخب مردم در دوران‌های گذشته افزودند: همه‌ی این دولت‌ها دارای نقاط مثبت و نقاط منفی بودند و نقد دولت‌های گذشته باید به صورت کارشناسی باشد و نقد در منبرهای عمومی خیلی به مصلحت نیست.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته در خصوص دولت کنونی نیز هرگونه نقدی، باید منصفانه و محترمانه و دلسوزانه و به‌دور از هرگونه مچ‌گیری و اذیت رساندن به دولت باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توصیه‌هایی هم به دولت داشتند. جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اولین توصیه‌ی ایشان بود که گفتند: رئیس‌جمهور محترم و برخی مسئولان، کم و بیش در خصوص حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سخن گفته‌اند، اما نیاز اصلی، عمل است و نباید این‌گونه باشد که در سخن از اقتصاد مقاومتی حمایت کنیم، اما در عمل، حرکت ما کُند باشد.
رهبر انقلاب اسلامی  تأکید کردند: مبنای اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخلی و استحکام بنیه‌ی درونی اقتصاد است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: رونق اقتصادی نیز فقط با تولید و فعال کردن ظرفیت‌های درونی محقق می‌شود و نه با چیز دیگر.
ایشان در خصوص اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توصیه‌هایی هم به بانک‌ها و همچنین بخش صنعت و معدن داشتند.
رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی بانک‌ها گفتند: بانک‌ها باید برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش مثبت ایفا کنند و خود را با این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت برای اجرای آنها تطبیق دهند.
اما توصیه‌ی مؤکد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به بخش صنعت و معدن این بود که تحرک و تلاش خود را مضاعف کنند، زیرا بار اصلی خروج از رکود بر عهده‌ی بخش صنعت و معدن است.
ایشان اهمیت بخش کشاورزی را نیز حیاتی دانستند و با تأکید بر لزوم سیاست‌های حمایتی دولت از این بخش بسیار مهم، گفتند: در کنار حمایت از بخش کشاورزی  باید مشکلات کشاورزان و دامداران نیز برطرف شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، به شعار دولت یازدهم، یعنی «اعتدال» اشاره کردند و افزودند: اعتدال شعار بسیار خوب و مورد تأیید است زیرا افراط همواره محکوم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص شعار «اعتدال»  یک سفارش به دولت کردند و گفتند: مراقب باشید که برخی در صحنه‌ی سیاسی کشور، با شعار اعتدال، جریان‌های مؤمن را کنار نزنند، زیرا همین جریان مؤمن است که در مواقع خطر زودتر از همه  سینه سپر می‌کند و در مشکلات نیز دولت را به طور واقعی کمک می‌کند.
ایشان تأکید کردند: اعتدال همان اسلام است؛ یعنی مقابله‌ی شدید با کفار و مهربانی با یکدیگر، یعنی امر به معروف و نهی از منکر. اعتدال به این معنا نیست که از کارهایی که جریان مؤمن احساس وظیفه می‌کند، جلوگیری کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی سپس یک توصیه‌ی مهم به برخی جریان‌های سیاسی و مطبوعاتی داشتند و خطاب به آن‌ها گفتند: امنیت فکری و ذهنی برای مردم مهم است و نباید با طرح برخی مطالب بی‌مبنا و تکرار حرف‌های مطبوعات بیگانه با اعصاب و روان مردم بازی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌ای، آن را مسأله‌ای حساس خواندند و با تأیید سخنان رئیس‌جمهور در خصوص موضوع هسته‌ای گفتند: واقعیت این است که در این موضوع، طرف مقابل به مرگ گرفته است که به تب راضی شویم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسأله‌ی بسیار مهم ظرفیت غنی‌سازی را یکی از موارد اختلافی با طرف مقابل خواندند و افزودند: هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی‌سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند. البته ابتدا از ۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند که «۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم.» در حالی که به گفته‌ی مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور ۱۹۰ هزار سو است.
ایشان حرف آمریکایی‌ها را که به بهانه‌ی نگرانی از سلاح هسته‌ای، با دانش و فناوری بومی هسته‌ای ایران مخالفت می‌کنند، ناحق و غیر منطقی دانستند و گفتند: تضمین برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای، راه‌های مشخص و دستگاه‌های مسئولی دارد که جمهوری اسلامی ایران اشکالی در این موضوع نمی‌بیند و تضمین هم شده است، اما آمریکا حق ندارد در مورد احتمال دستیابی کشورها به سلاح هسته‌ای اظهار نگرانی کند، زیرا خود آمریکا از این سلاح استفاده کرده و اکنون نیز چند هزار بمب هسته‌ای دارد.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزودند: با پرونده‌ای که شما درباره‌ی استفاده از سلاح هسته‌ای دارید، نگرانی در مورد سلاح هسته‌ای به شما مربوط نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: البته ما به تیم مذاکره‌کننده‌ی کشورمان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آنها به دست‌اندازی به حقوق کشور و ملت و کرامت ملت ایران، راضی نخواهند شد و اجازه‌ی چنین کاری را نیز نخواهند داد.
ایشان مسأله‌ی تحقیق و توسعه در موضوع هسته‌ای را یکی دیگر از مواردی دانستند که باید قطعاً در مذاکرات رعایت شود و افزودند: یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آن‌ها برای دشمن امکان‌پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آنها در مورد تأسیسات فُردو می‌گویند چون این تأسیسات قابل دسترسی و ضربه‌زدن نیست، بنابراین باید تعطیل شود که این سخن، خنده‌آور است!
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه  همچنین به مسائل منطقه و به‌ویژه فتنه‌ی عراق اشاره کردند و گفتند: به توفیق الهی، مردم مؤمن عراق این فتنه را خاموش خواهند کرد و ملت‌های منطقه نیز روزبه‌روز به سوی رشد و اعتلای مادّی و معنوی پیش خواهند رفت.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، ماه مبارک رمضان را ماه اِنابه و توبه و زمینه‌ساز حرکت از دوزخ بدکرداری و بددلی و بداندیشی به سوی بهشت نیک‌کرداری، نیک‌اندیشی و نیک‌رفتاری دانستند و گفتند: از جمله معارف والایی که ادعیه‌ی ماه مبارک رمضان به انسان می‌آموزد، عمل همراه با معرفت و هدف، دوری از تنبلی و بیکارگی و پرهیز از دل‌زدگی، سهل‌انگاری، سخت‌دلی، تحجر و غفلت است که وظیفه‌ی مسئولان برای رعایت این معارف ارزشمند  بسیار سنگین‌تر و سخت‌تر از افراد عادی است.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی -رئیس جمهور- با اشاره به برکات و هدایت‌های اخلاقی و فرهنگی ماه مبارک رمضان، هدف اصلی انقلاب اسلامی را همان هدف بعثت انبیاء، یعنی تکمیل مکارم اخلاقی خواند و گفت: دولت مهم‌ترین وظیفه‌ی خود را وظیفه‌ی فرهنگی و همچنین اجرای سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی می‌داند؛ به‌خصوص در سالی که به نام «فرهنگ و اقتصاد» نام‌گذاری شده است.
آقای روحانی اجرای ۳ سند مهم «مهندسی فرهنگی»، «تحول بنیادین در آموزش و پرورش» و «نخبگان» را به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی دولت در عرصه‌ی فرهنگ در سال جاری برشمرد و افزود: بخش بزرگی از وظایف فرهنگی نیز بر عهده‌ی نهادهای دینی و اجتماعی نظیر حوزه‌های علمیه، فرهیختگان، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان است.
وی نقش مراجع تقلید و محافل دینی را بسیار ارزشمند و بی‌بدیل خواند و افزودند: امروز نهاد مرجعیت، سدّی قوی در مقابل توطئه‌های استکباری و صهیونیستی است که نمونه‌ی آشکار آن در عراق پیش چشم همگان قرار دارد.
رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: دولت تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده و هزارمیلیارد تومان به صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از این شرکت‌ها اختصاص داده است.
بخش بعدی گزارش رئیس جمهور به عملکرد اقتصادی دولت با تمرکز بر دو شاخص مهم «تورم» و «رونق اقتصادی» اختصاص داشت.
آقای روحانی در یک ارزیابی کلی، عملکرد اقتصادی ۱۱ ماهه‌ی دولت را در برخی شاخص‌ها  فراتر از انتظار خواند و با اشاره به کاهش تورم نقطه‌به‌نقطه از ۴۵ درصد در خرداد ماه ۹۲ به ۱۴/۶ درصد در خرداد ماه سال جاری گفت: این میزان کاهش رشد تورم در طول یک سال، که با کمک و حمایت مجلس، قوه‌ی قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت و نیروهای مسلح انجام شد، در تاریخ دولت‌های گذشته بی‌نظیر است.
وی در همین زمینه افزود: دولت بنا دارد در سال ۹۴ تورم را به پایین تر از ۲۰ درصد و درسال ۹۵ تک‌رقمی کند.
رئیس‌جمهور ایجاد رونق پایدار اقتصادی را سخت‌تر از مهار تورم خواند و خاطرنشان کرد: دولت مصمم به شکستن رکود بر مبنای سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی و هدایت تولید به سمت رقابت‌پذیری و صادرات است و برنامه‌های خروج از رکود  به‌زودی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
آقای روحانی گفت: لازمه‌ی رونق، ارتباط و تعامل خوب و سازنده با جهان، به‌خصوص همسایگان است و در این زمینه دولت قدم‌های مؤثری برداشته است.
گزارش از وضعیت «سلامت» و طرح تحول آن، بخش بعدی گزارش رئیس‌جمهور بود. وی از برخورداری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم از مزایای طرح تحول سلامت و قرار گرفتن بیش از ۴ میلیون نفر تحت پوشش بیمه‌ی سلامت خبر داد.
آقای روحانی در ادامه  به تشریح راهبرد و عملکرد دولت در بخش سیاست خارجی پرداخت و با بیان این‌که دیوار «ایران‌هراسی» و «بهانه‌جویی»‌های جبهه‌ی استکبار فروریخته است، گفت: در دیواره‌ی تحریم‌های ظالمانه  شکاف غیر قابل ترمیمی به وجود آمده است.
وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی با منطق و استدلال در مذاکرات هسته‌ای حاضر شده و ذره‌ای از حقوق ملت عقب‌نشینی نخواهد کرد، و در کنار حق مسلم ملت در عرصه‌ی فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، به دنبال استیفای حق دسترسی ملت به بازار سرمایه و فناوری نیز هست.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز اگر مذاکرات به دلیل زیاده‌خواهی دشمن شکست بخورد، دنیا متوجه است که مسئولیت این شکست بر دوش طرف مقابل است و ایران در مسیری قانونی حرکت خود را با پشتیبانی بیش‌از‌پیش ملت ادامه خواهد داد.
آقای روحانی  یک راهبرد مهم دولت را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: برنامه‌ی تحول اقتصادی دولت در سال جاری و در سال‌های آینده، بر مبنای شکسته‌شدن و پایان تحریم‌ها  استوار نشده است و حتی اگر دشمن لجبازی کند، به حول و قوه‌ی الهی، راه توسعه و پیشرفت را ادامه خواهیم داد.
بخش آخر سخنان رئیس‌جمهور  در خصوص اتفاقات و ناآرامی‌های اخیر در منطقه بود. آقای روحانی ایجاد جریان‌های تفرقه‌انگیز در میان مسلمانان  با سوءاستفاده از عناوین مقدسی مانند جهاد اسلامی را ترفند بدخواهان امت اسلامی برای جلوگیری از فراگیر شدن پیام‌های مهم انقلاب اسلامی نظیر مردم‌سالاری دینی، استقلال، ایستادگی و ایجاد امت واحده اسلامی خواند و گفت: جمهوری اسلامی به وظیفه‌ی خود در ایجاد ثبات، امنیت و مبارزه با جهالت، افراطی‌گری خشونت و توحش متعهد است و معتقدیم خونریزی و آدمکشی و بی‌ثباتی در منطقه به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.
رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: دولت تمام موفقیت‌های خود را در سایه‌ی مشارکت، همبستگی و انسجام مردم و در ذیل هدایت‌های رهبر انقلاب اسلامی و لطف و عنایت خداوند و توجهات حضرت ولی عصرعجل‌الله تعالی‌فرجه‌الشریف می‌داند.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: درمسئله هسته‌ای طرف مقابل به مرگ گرفته که به تب راضی بشویم/ درمذاکره باید به نیاز آینده کشور توجه کرد/ ما به تیم مذاکره‌کننده اعتماد داریم و مطمئنیم آن‌ها اجازه دست‌اندازی به حقوق ملت را نخواهند داد.
  • رهبر انقلاب: شعار دولت که اعتدال است، شعار خوبی است/ سفارش می‌کنم مراقب باشید جریان‌های مؤمن را با شعار اعتدال کنار نزنند/ در خطرها این‌ها هستند که سینه سپر می‌کنند.
  • رهبرانقلاب: همه بدانند بنده دولت را حمایت و تأیید می‌کنم و از همه توانم برای کمک به دولت استفاده می‌کنم و به مسئولان بلندپایه آن اعتماد دارم/ به مسئولان دولت هم عرض می‌کنم اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرند.
  • رهبر انقلاب: دشمن در زمینه تحریم و تهدید نظامی دستش خالی است و کارش این است که دستگاه محاسباتی ما را خراب کند/ این جنگ نرمی است که از چندسال پیش گفتیم.
  • رهبر انقلاب: هی می‌گویند اسرائیل تهدید نظامی می‌کند و آمریکا مانع می‌شود/ علت مانع شدن این است که حمله برایشان مقرون به صرفه نیست/ قاطع می‌گویم حمله نظامی به جمهوری اسلامی برای هیچ کشوری مقرون به صرفه نیست.
  • رهبر انقلاب در دیدار مسئولان کشور: دشمن در میدان‌های واقعی برای مقابله با جمهوری اسلامی نتوانست کاری کند/ جبهه استکبار غیر از دو عامل مادی تهدید نظامی و تحریم هیچ در اختیار ندارد.
  • ‫دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب از دقایقی پیش در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله آغاز شد‬
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی