news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1392/10/29

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در خجسته‌سالروز میلاد تاریخ‌سازِ نبیّ مکرّم اسلام و ولادت پربرکت امام صادقعلیه‌السّلام، در دیدار جمعی از مسئولان کشور، میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و گروه‌هایی از مردم، با دعوت از جهان اسلام برای برآورده ساختن انتظارات پیامبر خاتم، تأکید کردند: امروز مهم‌ترین مسإله‌ی دنیای اسلام، وحدت است و با وجود همه‌ی توطئه‌ها، آینده‌ی امت اسلامی در پرتو «وحدت، آگاهی و بیداری اسلامی»، درخشان و نویدبخش خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک عید سعید میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفیصلوات‌الله‌علیه‌و‌آله و ولادت پربرکت امام جعفر صادقعلیه‌السّلام، «آزادی از تصورات و اوهام» و سپس تلاش برای «آزادی از ظلم و ستم حکومت‌های مستبد» و «ایجاد حکومت عادلانه» را دو روش اساسی اسلام برای آزادی بشر برشمردند و افزودند: ملت‌های مسلمان باید با ایجاد آزادی درونی و فکری، تلاش کنند با دستیابی به «استقلال سیاسی، استقرار حکومت‌های مردمی، برپایی مردم‌سالاری دینی و حرکت بر اساس شریعت اسلام»، خود را به آزادی مورد نظر اسلام عزیز برسانند.
ایشان توطئه‌ها و تحرکات دشمنان اسلام برای جلوگیری از آزادی حقیقی و سعادت امت اسلامی را، پیچیده و چندبُعدی خواندند و خاطرنشان کردند: ایجاد اختلاف میان مسلمانان، محور اساسی ترفندهای استکبار است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  تلاش ۶۵ ساله برای فراموش‌شدن مسأله‌ی فلسطین و تحمیل وجود رژیم جعلی، جنایتکار و غاصب صهیونیستی بر ملت‌های مسلمان را نمونه‌ای از این تلاش‌های مستبدانه‌ی آمریکا و دیگر زورگویان جهانی خواندند و افزودند: جنگ‌های ۳۳ روزه‌ی لبنان، ۲۲ روزه‌ و ۸ روزه‌ی غزه نشان داد به‌جز برخی دولت‌ها که عملاً حافظ منافع بیگانگان شده‌اند، ملت‌های مسلمان با هوشیاری، هویت و موجودیت فلسطین را حفظ کرده و به رژیم صهیونیستی و حامیانش سیلی می‌زنند.
رهبر انقلاب در نگاهی کلان به مسائل جهان اسلام، غافل‌کردن امت اسلامی از مسأله‌ی فلسطین را از جمله اهداف مهم دشمنان اسلام در به‌راه‌انداختن جنگ‌های داخلی، دامن زدن به اختلاف و ترویج تفکرات تکفیری و افراطی برشمردند.
ایشان با ابراز تأسف عمیق افزودند: عده‌ای تکفیری به جای توجه به رژیم خبیث صهیونیستی، به اسم اسلام و شریعت، اکثر مسلمانان را تکفیر می‌کنند و زمینه‌ساز جنگ و خشونت و اختلاف می‌شوند و به همین علت، وجود این جریان تکفیری، مژده‌ای برای دشمنان اسلام است.
رهبر انقلاب با اشاره به آیه‌ی شریفه‌ی «اَشدّاءُ عَلیَ الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» افزودند: جریان تکفیری  این دستور صریح پروردگار را نادیده می‌گیرد و با تقسیم مسلمانان به «مسلمان و کافر» آنها را به جان هم می‌اندازد.
ایشان این سؤال را کردند که: با این وضع، آیا کسی می‌تواند تردید کند که وجود این جریان و پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از آن، کار دستگاه‌های امنیتی و خبیث دولت‌های استکباری و دست نشاندگان آنها نیست؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توجه به این واقعیات، جریان تکفیری را خطری بزرگ برای دنیای اسلام برشمردند و با توصیه به کشورهای اسلامی برای مراقبت و هوشیاری کامل، افزودند: متأسفانه برخی دولت‌های مسلمان، به عواقب حمایت از این جریان بی‌توجهند و نمی‌فهمند که این آتش، دامن همه‌ی آنها را هم خواهد گرفت.
رهبر انقلاب اسلامی  تشدید اختلافات میان شیعه و سنّی و افزایش درگیری‌های داخلی ملت‌های مسلمان در سه چهار سال اخیر را عکس‌العمل ستمگران جهانی در مقابل تشدید بیداری اسلامی در تعدادی از کشورها برشمردند.
ایشان افزودند: مستکبران تلاش می‌کنند برای تحت‌الشعاع قراردادن بیداری اسلامی، پیروان مذاهب مختلف اسلامی را با یکدیگر درگیر کنند و سپس با برجسته‌کردن اقدامات شنیع جریان تکفیری نظیرِ «جویدن جگر انسان‌های به قتل رسیده» اصل اسلام را در افکار عمومی جهانیان، زشت جلوه دهند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بدون تردید  این مسائل یک‌باره به وجود نیامده است و قدرت‌های جهانی برای ایجاد آنها مدت‌ها برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کرده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقابله با هر عامل ضد وحدت را تکلیف بزرگ شیعه و سنّی و دیگر شاخه‌های مذهبی خواندند و خاطرنشان کردند: نخبگان سیاسی، علمی و دینی برای ایجاد وحدت در جوامع اسلامی، وظایف سنگینی بر عهده دارند.
رهبر انقلاب در همین زمینه،  «علمای دنیای اسلام» را به برحذر داشتن ملت‌ها از اختلافات فرقه‌ای و مذهبی، «دانشمندانِ دانشگاه‌ها» را به تبیین اهمیت اهداف اسلامی برای دانشجویان و «نخبگان سیاسی امت اسلامی» را به تکیه بر مردم و دوری از بیگانگان و دشمنان اسلام فراخواندند و تأکید کردند: امروز مهم‌ترین مسأله در دنیای اسلام، وحدت است.
ایشان با اشاره به خروج تدریجی ملت‌های مسلمان از زیر بار سلطه‌ی مستقیم استعمارگران، هشدار دادند: مستکبران در صددند منافع دوران سلطه‌ی مستقیم را با سلطه‌ی غیر مستقیم سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تأمین کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «بیداری و آگاهی» را تنها راه سعادت امت اسلامی برشمردند و خاطرنشان کردند: امکانات فراوان، موقعیت جغرافیایی ممتاز، میراث تاریخی بسیار ارزشمند و منابع اقتصادی بی‌نظیر کشورهای اسلامی  می‌تواند در سایه‌ی وحدت و همدلی، عزت و کرامت و آقایی مسلمانان را رقم بزند.
ایشان پیروزی انقلاب اسلامی و استحکام الگوی جمهوری اسلامی را با وجود ۳۵ سال توطئه‌های گوناگون مستکبران، از نشانه‌های آینده‌ی نویدبخش امت اسلامی دانستند و تأکید کردند: به فضل الهی  ملت ایران و نظام اسلامی روز‌به‌روز قوی‌تر، ریشه‌دار‌تر و مقتدر‌تر خواهد شد.

در پایان این دیدار، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دقایقی در جمع میهمانان خارجی کنفرانس وحدت اسلامی حضور یافتند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی نیز آقای دکتر روحانی -رئیس‌جمهور- با تبریک میلاد مبارک پیامبر خاتم و حضرت امام جعفر صادقعلیه‌السلام، به تاریکی مطلق فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دوران جاهلیت اشاره کرد و گفت: در آن اوضاع اسف‌بار، میلاد پیامبر رحمت، نور هدایت و رستگاری را در تاریخ جاری کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات و اختلافات موجود در جهان اسلام  گفت: بی‌تردید پیامبر اسلام در مقابل منحرفین و کسانی که راه تکفیر و افراط و درگیری را در پیش گرفته‌اند، در رنج است و جوامع اسلامی باید بار دیگر به یاری پیامبر رحمت بپاخیزند.
آقای روحانی  پیروی از ندای وحدت‌بخش امام خمینی را تنها راه نجات امت اسلامی خواند و گفت: دین واحد، پیامبر واحد، منافع مشترک، دشمنان مشترک آرمان‌هایی همچون فلسطین اشغال‌شده و قدس عزیز می‌تواند مسلمانان را متحد کند.
رئیس‌جمهور افزود: امت اسلامی باید با رجوع به قرآن و در پرتو تدبیر، عقلانیت، اعتدال، امید و تلاش بی‌وقفه  تمدن اسلامی را دوباره احیا کند.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب وظیفه ایجاد وحدت را بر دوش نخبگان دینی،سیاسی و علمی دانستند و افزودند:مهمترین مسئله امروز وحدت است. هدف از وحدت مردمسالاری دینی و پیاده کردن حکم الهی است/نخبگان سیاسی بدانند که عزت و شرف آنها در تکیه به مردم است نه بیگانگان.
  • رهبرانقلاب،امروز:مسلمانان با هر عامل ضدوحدت مقابله کنند، این یک تکلیف بزرگ برای ماست/هم شیعه باید این را قبول کند، هم سنی/وحدت بمعنای تکیه بر مشترکات است.
  • رهبرانقلاب،امروز:دنیای استکبار 65 سال است که تلاش میکنند نام فلسطین را از یاد ببرد که نتوانسته است/در جنگ 33روزه و 22روزه و 8روزه غزه امت اسلامی نشان داد که زنده است و علیرغم سرمایه گذاری آمریکا توانست به نظام جعلی و تحمیلی صهیونیستی سیلی بزند.
  • رهبرانقلاب دردیدار بمناسبت میلاد پیامبر:ما مسلمانان وظیفه داریم که خود را به آزادی مورد نظر اسلام برسانیم. این چیزی است که ملتها را نجات خواهد داد/امروز ملتهای مسلمان احساس میکنند که به این حرکت نیاز دارند و در نهایت این حرکت به نتیجه خواهد رسید،بدون تردید.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی