news/content
1391/07/22

حضور رهبر انقلاب در شهرستان اسفراین و سخنرانی در ورزشگاه تختی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در چهارمین روز از سفرشان به استان خراسان شمالی، امروز (شنبه) با حضور در شهرستان دارالقرآن، اسفراین، در جمع ده‌ها هزار نفر از مردم این شهر که ساعت‌ها در ورزشگاه تختی منتظر ایشان بودند، حضور یافتند.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع مردم اسفراین ضمن اشاره به راه‌های حفظ و تقویت شور و نشاط و سرزندگی در کشور برای ادامه‌ی مسیر پیشرفت، به تبیین دو شاخص مهم پیشرفت، یعنی «اعتماد به نفس ملی» و «عدالت» پرداختند و تأکید کردند: ملت ایران امروز با احساس قدرت و توانایی، در یک عرصه‌ی رویارویی بزرگ جنگ اراده‌ها با دشمنان پیشرفت کشور قرار دارد و آن‌چه که در این نبرد اراده‌ها تعیین‌کننده خواهد بود، حفظ عزم و اراده‌ی مستحکم، بصیرت و روشن‌بینی، وحدت مردم و اتحاد کلمه‌ی مسئولان، وظیفه‌شناسی آحاد مردم و مغرورنشدن و غفلت‌نکردن از کید دشمن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص شور و نشاط و سرزندگی ملت به عنوان زمینه‌ی مهم پیشرفت، خاطرنشان کردند: این سرمایه‌ی بزرگ را باید حفظ کرد و نگذاشت عوامل گوناگون آن را تضعیف کنند و یا از بین ببرند.
ایشان هدف اصلی امپراطوری خبری غرب را القای یأس و ناامیدی در میان مردم و به‌ویژه جوانان دانستند و افزودند: بدخواهان ملت ایران به‌خوبی می‌دانند که شور و نشاط و سرزندگی موجب حرکت و کار و تلاش می‌شود. بنابراین به دنبال خاموش‌کردن این شعله‌ی فروزان و زمینه‌سازی برای روحیه‌ی خمودگی و درنهایت ایجاد عقب‌ماندگی در کشور هستند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بزرگداشت سرداران و رزمندگان شهید دفاع مقدس که در سخت‌ترین عرصه‌ها وارد میدان شدند، یکی از مواردی است که می‌تواند شور و نشاط نسل جوان کنونی را دوچندان کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقوله‌ی «شور و نشاط و سرزندگی» جوانان، به موضوع مواد مخدر هم اشاره کردند و گفتند: باندهای مرموز بین‌المللی با توزیع مواد مخدر در کشور به دنبال تحمیل حالت تخدیرشدگی در جوانان هستند که در کنار مسئولیت دستگاه‌های مسئول، روحیه‌ی نشاط جوانان، موثرترین و مستحکم‌ترین عامل برای مقابله با این خطر بزرگ است.
ایشان در ادامه به موضوع پیشرفت و متوقف‌نشدن حرکت رو به جلو اشاره کردند و افزودند: پیشرفت حد و مرزی ندارد و باید آن‌قدر ادامه پیدا کند تا ملت ایران در جهات گوناگون الگو شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که رسیدن به این هدف، ممکن و شدنی است، خاطرنشان کردند: دشمن همواره به دنبال تلقین روحیه‌ی نگاه تحقیرآمیز به خود و دنباله‌روی از غرب است، در حالی که تاریخ ملت ایران نشان می‌دهد این ملت در دوره‌هایی، در عرصه‌های مختلف پیشرو بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با همت جوانان، رسیدن مجدد به آن جایگاه، قطعاً امکان‌پذیر است و همان‌گونه که قبلاً خطاب به جوانان دانشگاهی و نخبه تأکید کردم، ایران باید با تلاش و پشتکار جوانان به جایگاهی برسد که هر فردی که به دنبال تازه‌های علمی است، مجبور باشد زبان فارسی را فرابگیرد.
ایشان تأکید کردند: جوانان و نخبگان علمی، سیاسی و فرهنگی این آینده را آینده‌ای قطعی و حتمی بدانند و برای رسیدن به آن، برنامه‌ریزی و کار و تلاش کنند.
رهبر انقلاب اسلامی پس از بیان پیشرفت مورد نظر برای نظام اسلامی، به تبیین شاخص‌ها و همچنین بررسی میزان پیشرفت کشور بر اساس این شاخص‌ها پرداختند.
عزت ملی و اعتماد به نفس ملی اولین شاخصی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره و خاطرنشان کردند: با در نظر گرفتن این شاخص، ملت ایران پیشرفت زیادی کرده است و اگر امروز مسئولان کشور در عرصه‌های بین‌المللی با اعتماد به نفس کامل سخن می‌گویند، ناشی از اعتماد به نفس ملت است.
ایشان تأکید کردند: این اعتماد به نفس ملی به برکت اسلام به وجود آمده است و به هر میزان که عمل به اسلام و احکام آن بیشتر باشد، اعتماد به نفس ملی افزایش خواهد یافت.
رهبر انقلاب اسلامی، عدالت را یکی دیگر از شاخص‌های پیشرفت دانستند و افزودند: در منطق اسلام، پیشرفت بدون عدالت، پیشرفت واقعی نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های مادی در غرب و از جمله آمریکا را ظاهری و غیر واقعی خواندند و تأکید کردند: چنین پیشرفت‌های ظاهری که در کنار آن، فاصله‌های طبقاتی وجود دارد، ناشی از اداره‌ی کشور با منطق سرمایه‌داری و لیبرال-دموکراسی غربی است.
ایشان در خصوص وضعیت عدالت، به پیشرفت‌های کشور در توزیع منابع عمومی، ساخت زیرساخت‌ها و ازجمله جاده‌ها و بزرگراه‌ها، گسترش تحصیل علم و ایجاد شرایط نسبتاً برابر برای بروز و ظهور نخبگان در مناطق مختلف اشاره کردند و افزودند: اگر شرایط کشور را با این شاخص بسنجیم، نسبت به قبل از انقلاب و یا بسیاری از کشورها پیشرفت کرده‌ایم، اما اگر شرایط با ایده‌آل اسلام مقایسه شود، عدالت موجود تا نقطه‌ی مطلوب، فاصله‌ی زیادی دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود خاطرنشان کردند: ملت ایران اکنون در یک عرصه‌ی بزرگ رویارویی و نبرد اراده‌ها قرار گرفته است که در این عرصه، با وجود موانع متعدد طبیعی و تحمیلی، به هیچ وجه احساس ضعف و ناتوانی نمی‌کند و افق خود را برای رسیدن به پیشرفت‌های بیشتر، روشن، جذاب و شیوا می‌بیند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص عوامل تعیین‌کننده در جنگ اراده‌ها افزودند: عزم و اراده، بصیرت و روشن‌بینی، وحدت و وظیفه‌شناسی آحاد مردم و اتحاد کلمه‌ی مسئولان و همکاری دستگاه‌ها، عناصری هستند که می‌توانند ملت ایران را به جایگاه شایسته‌ی پیشرفت خود برسانند.
ایشان با اشاره به برنامه‌ریزی و تلاش گسترده‌ی بدخواهان برای جلوگیری از ادامه‌ی پیشرفت ملت ایران تأکید کردند: همان‌گونه که توطئه‌های دشمنان از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ناکام ماندند، در این مقطع نیز همه‌ی مکرها و کیدهای آنها به شکست خواهد انجامید.
رهبر انقلاب اسلامی 33 سال ناکامی معارضان نظام اسلامی برای به زانو درآوردن ملت ایران را نشان‌دهنده‌ی قوت روزافزون این نظام و ملت دانستند و خاطرنشان کردند: البته این موضوع نباید موجب غرور شود و ما را از مکر و حیله‌ی دشمن غافل کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسئولان گفتند: قوی باشید، اما دشمن را ضعیف نپندارید و از او غافل نشوید، زیرا دشمن از راه‌های گوناگون وارد می‌شود و باید هوشیار بود.
ایشان همچنین با اشاره به رتبه‌ی نخست مردم اسفراین در کشور در میزان مشارکت در انتخابات خاطرنشان کردند: این احساس وظیفه نسبت به آینده‌ی کشور و مدیریت آن نشان‌دهنده‌ی آگاهی و بصیرت مردم این منطقه و روحیه‌ی بسیار ارزشمندی است که باید در سراسر کشور حفظ و تقویت شود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته بنده در روزهای آینده مطالبی را در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری بیان خواهم کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گسترش روحیه‌ی مصرف کالاهای داخلی را یکی دیگر از نیازهای ضروری کشور برشمردند و تأکید کردند: ترجیح نشان‌ها و کالاهای خارجی بر تولیدات داخلی، روش و روحیه‌ی نادرستی است، زیرا حمایت واقعی از تولید ملی در گرو گسترش روحیه‌ی مصرف کالاهای داخلی است.
ایشان افزودند: اگر از تولید ملی حمایت شود‌، بسیاری از مشکلات اقتصادی همچون بیکاری و تورم برطرف خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز خرسندی فراوان از سفر به شهرستان کهن اسفراین، به سابقه‌ی برجسته‌ی علمی، فرهنگی و تاریخی این شهر و همچنین شهرت آن به دارالقرآن اشاره کردند و افزودند: شهر اسفراین با چنین سابقه‌ای و با استعدادهای طبیعی و انسانی خود می‌تواند بار دیگر خاستگاه بزرگان و اندیشمندانی باشد که کشور به آنها افتخار کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری ظرفیت‌های کشاورزی، دامداری و صنعتی اسفراین خاطرنشان کردند: البته در این شهر مشکلاتی هم موجود است که باید با همت مسئولان برطرف شود و یکی از اهداف این سفر نیز همین موضوع است.
پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان امام جمعه اسفراین ضمن خوش‌آمد گویی، گزارشی از وضعیت اقتصادی و فرهنگی و برخی مشکلات این شهرستان ارائه کرد.

در این رابطه بخوانید :
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی