news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسصوتصوت
1391/07/12

دیدار شرکت‌کنندگان در ششمین همایش ملی نخبگان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار یک‌هزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر جوان، حفظ و تقویت فضای نشاط و امید کنونی در میان جوانان نخبه، فراهم کردن امکان پیشرفت‌های علمی و پژوهشی بیشتر در میان استعدادهای جوان، توجه به درونزایی علمی به جای مرعوب شدن در مقابل پیشرفت‌های علمی غرب، تقویت روحیه‌ی احساس مسئولیت نخبگان نسبت به آینده‌ی ملت و راضی نشدن به پیشرفت‌های علمی کنونی را از ضروریات ادامه‌ی حرکت پرشتاب علمی کشور برشمردند و تأکید کردند: به فضل الهی ملت ایران با تکیه بر ثروت نیروی انسانی جوان و مستعد خود و ایستادگی در مقابل فشارها، از همه‌ی گردنه‌های خطرناک عبور خواهد کرد و به قله‌ی سعادت خواهد رسید.
در این دیدار که در فضایی صمیمانه و پرنشاط برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با تبریک به جوانان نخبه به خاطر توفیق در به فعلیت رساندن استعدادها و توانایی‌ها، خطاب به آنان خاطرنشان کردند: شما جوانان عزیز نباید به این حد از نخبگی قانع باشید، بلکه باید این بذر به ثمر نشسته به نهالی برومند و ثمربخش تبدیل شود که در همه‌ی زمان‌ها و موقعیت‌ها بتواند میوه‌ی شیرین خود را به کام کشور، ملت، تاریخ و درنهایت بشریت، بچشاند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دیدگاه‌ها و پیشنهادهای تعدادی از جوانان نخبه که در این دیدار مطرح کردند، آنها را سنجیده و همراه با تفکر و برخاسته از صدق و صفا خواندند و ضمن توصیه به مسئولان برای توجه به این دیدگاه‌ها و بررسی دقیق پیشنهادهای ارائه‌شده افزودند: هنگامی که جوانان این‌گونه با نشاط و امید و از روی سنجیدگی و با احساس مسئولیت، مطالبی را در خصوص پیشرفت و آینده‌ی کشور بیان می‌کنند، فضایی شیرین به وجود می‌آید که باید این روحیه در میان جوانان به‌ویژه نخبگان تقویت شود.
ایشان با یادآوری پیام امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) به مناسبت پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات طریق‌القدس در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: امام در آن پیام، تربیت جوانانی که توانستند آن پیروزی را در چنان شرایط سختی بیافرینند، فتح‌الفتوح انقلاب اسلامی خواندند و امروز نیز روحیه‌ی نشاط و احساس مسئولیت جوانان نخبه نسبت به آینده‌ی کشور، همان فتح‌الفتوح انقلاب اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی نتیجه‌ی حفظ و تقویت این روحیه را سودبردن کشور و ملت از ویژگی نخبگی دانستند و تأکید کردند: جوان نخبه‌ای که با چنین انگیزه و روحیه‌ای در مسیر پیشرفت علمی گام برمی‌دارد،‌ در واقع سرمایه‌ی شخصی خود را که همان نخبگی است،‌ به سرمایه‌ی ملی تبدیل می‌کند و همه از آن سود خواهند بُرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از فضای گفتمانی حرکت و پیشرفت علمی در کشور افزودند: البته یک نگرانی هم وجود دارد و آن این‌که با حرکت پرشتاب علمی در کشور، حالت اقناع و رضایت ایجاد شود. در حالی که ما در آغاز راه هستیم و این شتاب علمی نباید کُند و یا متوقف شود.
ایشان با اشاره به عقب‌ماندگی علمی تاریخی کشور به دلیل تسلط حاکمان و زمامداران وابسته و غافل، خاطرنشان کردند: فاصله‌ی علمی زیاد با دنیا و وجود رقبای نسبتاً قوی در منطقه،‌ از واقعیت‌هایی هستند که ضرورت استمرار حرکت پرشتاب علمی تا رسیدن به نقطه‌ی متناسب با شأن و جایگاه ملت ایران را دوچندان می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی از جمله لوازم ادامه‌ی حرکت پرشتاب علمی را همت مضاعف جوانان و مرعوب‌نشدن در قبال پیشرفت‌های علمی غرب دانستند و تأکید کردند: در مسیر پیشرفت علمی باید درونزایی و درون‌جوششی علمی، اصل قرار گیرد و تقویت شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه، توصیه هایی را به مسئولان بنیاد ملی نخبگان و مسئولان مراکز و دستگاههای مرتبط با حرکت علمی کشور بیان کردند. ایشان فعالیتهای انجام گرفته در بنیاد ملی نخبگان را براساس ارزیابی های انجام گرفته، خوب ارزیابی کردند و در عین حال این نکات را متذکر شدند: لزوم توجه به تفاوت در معیارهای نخبگی در علوم فنی و علوم انسانی، فراهم کردن میدان وسیع علمی و پژوهشی برای نخبگان به عنوان اولویت اول و اساسی، و نگاه شبکه ای به نخبگان.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نگاه شبکه ای به نخبگان افزودند:‌ در مورد نخبگان باید یک حرکت شبکه ای درون زا بوجود آید که مرحله اول آن، شناسایی و پرورش نخبگان در آموزش و پرورش است و در مراحل بعد، شامل انتخاب بهترین ها، و سپس حفظ و ارتقاء نخبگان به رتبه های بالاتر است و در نهایت این نخبگان، باید خود زمینه ساز پرورش نخبگان جدید شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به تدوین سند راهبردی نخبگان، از مسئولان ذی‌ربط خواستند تا این سند را سریعاً تصویب نهایی و سپس ابلاغ کنند.
ایشان توصیه‌هایی را نیز خطاب به نخبگان جوان بیان کردند.
باقی‌ماندن در تراز نخبگی و اثرگذاری در فضای پیرامونی خود و سوق دادن آن به سمت نخبگی، از جمله توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توجه به نیازهای کشور در فعالیت‌های علمی و پژوهشی را نیز مورد تأکید قرار دادند و افزودند: برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که هنوز بخش عمده‌ای از مقالات علمی ناظر به نیازهای کشور نیست که این خسارت است و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که صددرصد مقالات علمی در جهت رفع نیازهای داخل قرار گیرند.
ایشان معیار اصلی در همکاری با ISI را نیز ناظربودن مقالات به نیازهای داخلی دانستند و خاطرنشان کردند: این موضوع نیازمند روش سیستمی و تلاش بیشتر بنیاد ملی نخبگان است.
رهبر انقلاب اسلامی سه توصیه‌ی دیگر نیز به نخبگان جوان بیان کردند: ارتقاء معنویت و تهذیب نفس، تفکر در مسائل اصولی و اساسی زندگی، و تحلیل صحیح و دقیق از جایگاه کشور و نظام در شرایط کنونی جهان.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص دارا بودن تحلیل درست از وضعیت کشور، به تبیین شرایط نظام اسلامی پرداختند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۳ سال گذشته با طیف مختلفی از فشارها اعم از سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تحریم‌ها مواجه بوده است، اما ملت ایران با ایستادگی خود نه‌تنها این فشارها را خنثی کرد، بلکه قوی‌تر نیز شده است.
ایشان لازمه‌ی رسیدن به تحلیل درست از جایگاه و موقعیت کشور را وجود ارزیابی صحیح از توانایی‌ها و نقاط قوت نظام اسلامی، فشارهای جبهه‌ی دشمن و در عین حال ناکامی‌های این جبهه دانستند و تأکید کردند: این تصور که علت دشمنی جبهه‌ی استکبار با ملت ایران، اتخاذ برخی مواضع یا تصمیم‌ها بوده، غلط است. علت اصلی همه‌ی این فشارها جایگاه مستقل ملت ایران و تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است.
رهبر انقلاب اسلامی هدف اصلی از افزایش فشارها به ملت ایران را وادار کردن ملت به تسلیم دانستند و افزودند: ملت ایران هیچ‌گاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد و علت عصبانیت دشمن نیز همین موضوع است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: ملت ایران با تکیه بر ثروت طبیعی و انسانی مستعدی که در اختیار دارد، از گردنه‌های دشوار و گذرگاه‌های سخت عبور خواهد کرد و به توفیق الهی، به قله‌ی سعادت دنیا و آخرت و آرامش و آسایش خواهد رسید.
 
در ابتدای این دیدار آقایان و خانم‌ها:
-امیر جعفرقلی؛ رتبه اول جشنواره خوارزمی و فارغ‌التحصیل دکتری مهندسی برق
-شیما شاهجویی؛ دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد کشوری در رشته‌ی زیست‌شناسی
-مهدی صفرنژاد بروجنی؛ دارنده‌ی مدال طلا در رشته‌ی کامپیوتر و دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر
-محمدحسین اشتری؛ دانشجوی دکتری علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی
-نسرین جعفری؛ دانشجوی دکتری مهندسی عمران و رتبه‌ی اول حفظ قرآن کریم در مسابقات کشوری
-علی آرام؛ دانش‌آموخته‌ی دکتری مهندسی مکانیک و دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
-آرزو محمودزاده؛ دارنده‌ی مدال برنز المپیاد دانش‌آموزی و دانشجوی رشته‌ی روانشناسی بالینی
-محمدحسین بادامچی؛ دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد فیزیک و دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی
و قاسم درزی؛ دانشجوی دکتری علوم قرآنی و رتبه‌ی اول المپیاد دانشجویی در رشته‌ی الهیات
دیدگاه‌های خود را در خصوص حرکت علمی کشور و اقدامات بنیاد ملی نخبگان بیان داشتند و پیشنهادهایی را نیز مطرح کردند.
خانم سلطانخواه؛ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در گزارشی از عملکرد یک‌ساله‌ی بنیاد ملی نخبگان، به اجرایی شدن آیین‌نامه‌ی تسهیلات جذب و نگهداری نیروهای نخبه، تسهیل در جذب نخبگان در مراکز آموزشی و تحقیقاتی و اجرایی شدن آیین‌نامه‌ی تسهیل ادامه‌ی تحصیل نخبگان در مقطع دکتری اشاره کرد.
تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان، تدوین آیین‌نامه‌ی به‌کارگیری نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان، ساماندهی و برنامه‌ریزی علمی و حمایت از استعدادهای برتر برای حضور متوازن در همه‌ی نقاط کشور و ارائه‌ی خدمات هدفمند به مخترعان و برگزیدگان المپیادها، از دیگر مواردی بود که معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در گزارش خود بیان کرد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب دردیدار با شرکت کنندگان در همایش ملی نخبگان: اینکه تصور کنیم جمهوری اسلامی با فلان تصمیم یا تدبیر و اقدام، موجب شده که دشمنی ها به طرفش جلب شود این غلط است / ملت ایران به خاطر جایگاه مستقل خودش و تسلیم نشدن دربرابر نظام سلطه مورد این تهاجمهاست.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی