news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسصوتصوت
نسخه قابل چاپ
1390/12/03

دیدار دانشمندان هسته‌ای کشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس و مسئولان سازمان انرژی اتمی و جمعی از دانشمندان هسته‌ای کشور، بزرگترین دستاورد موفقیت‌ها و پیشرفت‌های دانشمندان جوان در عرصه علم و فناوری هسته‌ای را، ایجاد احساس عزت نفس و عزت ملی در کشور و ارائه الگویی به ملت‌های منطقه و جهان از توانایی یک ملت برای ایستادگی در مقابل فشارها، استقلال و توانایی شکستن انحصار علمی قدرت‌های استکباری دانستند و تأکید کردند: ملت ایران هیچگاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود و به دنیا نیز ثابت خواهد کرد که سلاح هسته‌ای اقتدارآفرین نیست بلکه یک ملت با اتکاء به استعدادها و ظرفیت‌های بالای انسانی و طبیعی خود، توانایی شکستن اقتدار متکی به سلاح هسته‌ای را دارد.
رهبر انقلاب اسلامی وجود نیروی انسانی کارآمد، هوشمند، دانشمند، خوش‌فکر و پرانگیزه در کشور را یکی از نعمت‌های الهی برشمردند و افزودند: اگر چه پیشرفت‌های دانشمندان جوان در عرصه فناوری هسته‌ای ابعاد مختلفی دارد اما مهمترین بُعد آن، ایجاد احساس عزت ملی و عزت نفس در ملت ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایجاد روحیه عزت نفس در کشور را مرهون انقلاب اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: برخلاف تبلیغاتی که تلاش دارد بگوید ملت ایران و جوانان این کشور، «نمی‌توانند»، اما هر پیشرفت و دستاورد بزرگ علمی، بشارت می‌دهد که ملت ایران «می‌تواند».
ایشان دستاوردهای علمی و فناوری هسته‌ای را مرتبط با منافع ملی و آینده کشور ارزیابی کردند و افزودند: چند کشوری که به ناحق و با انحصار علمی، خود را بر دنیا مسلط کرده و نام خود را نیز جامعه جهانی گذاشته‌اند، از شکسته شدن این انحصار علمی بوسیله ملت‌ها هراسناک هستند و بخشی از جنجال‌آفرینی و هیاهوی آنها بر ضد ملت ایران نیز به همین دلیل است.
رهبر انقلاب اسلامی استفاده از علم برای زورگویی را بزرگترین جنایت بر ضد بشریت خواندند و تأکید کردند: اگر ملت‌ها بتوانند بصورت مستقل در عرصه‌های هسته‌ای، هوافضا، فناوری، علمی و صنعتی به پیشرفت دست پیدا کنند، دیگر زمینه‌ای برای سلطه زورگویانه قدرت‌های جهانی باقی نخواهد ماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکسته شدن انحصار علمی بوجود آمده بوسیله قدرت‌های سلطه‌گر، در ایران، خاطرنشان کردند: باید با اتکاء به خداوند متعال و بدون توجه به جنجال‌ها مسیر پیشرفت‌های علمی در عرصه‌های مختلف بویژه فناوری هسته‌ای با قدرت و جدیت ادامه پیدا کند.
ایشان هدف اصلی جنجال‌آفرینی قدرت‌های سلطه‌گر را، متوقف کردن حرکت پیشرفت علمی ملت ایران برشمردند و افزودند: شکی وجود ندارد که دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در کشورهای مقابل ما، به خوبی می‌دانند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، زیرا جمهوری اسلامی ایران، از لحاظ فکری، نظری و فقهی داشتن سلاح هسته‌ای را گناه بزرگ می‌داند و اعتقاد دارد نگهداری چنین سلاحی نیز بیهوده، پرضرر و پرخطر است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد به دنیا ثابت کند که داشتن سلاح هسته‌ای قدرت‌آفرین نیست و اقتدار از سلاح هسته‌ای بدست نمی‌آید بلکه می‌توان اقتدار متکی به سلاح هسته‌ای را درهم شکست و ملت ایران، این کار را خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید براینکه فشار، تحریم، تهدید و ترور نتیجه‌ای نخواهد داشت و ملت ایران به مسیر پیشرفت‌های علمی خود ادامه خواهد داد، افزودند: این فشارها و تحریم‌ها از یک جنبه نشانگر ضعف قدرت‌های استکباری است و در مقابل، ملت ایران را مستحکم‌تر خواهد کرد زیرا ملت از عصبانیت دشمن متوجه می‌شوند که راه و هدف را درست انتخاب کرده‌اند و به آن ادامه خواهند داد.
ایشان موضوع هسته‌ای را نیز یک بهانه خواندند و خاطرنشان کردند: تحریم‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است در حالیکه موضوع هسته‌ای، مربوط به چند سال اخیر است، بنابراین مشکل اصلی آنها، ملتی است که تصمیم گرفته مستقل باشد، زیر بار ظلم نرود و ظالم را افشاء کند و این پیام را به همه ملت‌ها نیز بدهد که این کار را انجام داده است و بیشتر هم انجام خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هنگامی که ملتی تصمیم می‌گیرد با توکل بر حمایت‌های الهی و تکیه بر قدرت درونی خود بایستد، هیچ مانعی نمی‌تواند جلوی او را بگیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دانشمندان هسته‌ای کشور را به بالا بردن همت‌ها و انگیزه‌ها در مسیر پیشرفت‌های علمی توصیه کردند و افزودند: موضوع صنعت هسته‌ای فقط موضوع استفاده از آن در بخش‌های مختلف و ملی کشور نیست بلکه این حرکت به جوان‌ها، دانشمندان و ملت، عزم و تصمیم راسخ می‌بخشد زیرا ایستاده و پرانگیزه نگه داشتن ملت بسیار مهم است.
در ابتدای این دیدار آقای دکتر عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، گزارشی از دستاوردهای جدید صنعت هسته‌ای و همچنین تلاش‌های انجام گرفته برای بومی‌سازی این دانش و استفاده از آن در بخش‌های پزشکی بویژه تولید رادیو دارو و مطالعات کشاورزی ارائه کرد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی