news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
1385/03/25

دیدار مسئولان سازمان انرژی اتمی و کارشناسان هسته‌ای با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی امروز از نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای دانشمندان ایرانی بازدید کردند و ضمن گفت‌وگو با متخصصان و کارشناسان، از نزدیک در جریان آخرین موفقیت‌های علمی این متخصصان قرار گرفتند.
ایشان سپس در جمع مسئولان سازمان انرژی اتمی و جمعی از دانشمندان، متخصصان و کارشناسان هسته‌ای تأکید کردند: حرکت ارزشمند و افتخارآمیز جوانان ایرانی در دست‌یابی به دانش بومی هسته‌ای یک اقدام تاریخ‌ساز و تمدن‌ساز است و این حرکت علمی باید با ‌قوّت به پیش رود و در ابعاد مختلف گسترش یابد.
ایشان دیدار با جوانانی که با همت والا و با تکیه بر استعداد خود، کاری بزرگ را در تاریخ کشور انجام داده‌اند، یک خاطره‌ی شیرین و فراموش‌نشدنی خواندند و افزودند: کلید اصلی پیشرفت، قدرت و سعادت هر کشوری، علم و فناوری است و ملتی که تصمیم دارد سرنوشت خود را بسازد، باید این کلید را بیابد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ظلم تاریخی که به دلیل فراهم نکردن زمینه‌ی بروز استعدادها در دوران قاجار و پهلوی در حق ملت ایران روا شد، خاطرنشان کردند: امروز به برکت انقلاب اسلامی زمینه برای ظهور استعدادها و رشد علمی کشور فراهم است و به واسطه‌ی همین شرایط و زمینه‌ی مناسب، دانشمندان جوان با تکیه بر استعدادهای خود و بدون هیچ نسخه‌ی قبلی توانستند آرزوی بسیار بزرگی را محقق کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اعتماد‌به‌نفس استعدادهای جوان ایران و اعتقاد به توانایی خود را یک عید بزرگ برای ملت ایران دانستند و تصریح کردند: هر لحظه از این اقدام متخصصان کشور اجر الهی و معنوی غیر قابل معادل با هر اجر و پاداش مادی را دارد، زیرا این کار مقدمات استقلال و عزت دائمی یک ملت را بنا می‌گذارد.
ایشان اهمیت دست‌یابی دانشمندان ایرانی به فناوری برجسته و پیچیده‌ی هسته‌ای را بسیار بالاتر از کشف و استخراج نفت در ایران ارزیابی و با اشاره به جنجال‌های سیاسی و تبلیغاتی غرب در این خصوص، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران زیر بار این فشارها نخواهد رفت و استمرار و روزافزونی این حرکت علمی را از اهداف اساسی و برجسته‌ی خود می‌داند.
 
در این دیدار آقای آقازاده -رئیس سازمان انرژی اتمی- با اشاره به دست‌یابی ایران به چرخه‌ی کامل سوخت هسته‌ای، گزارشی از آخرین دستاوردهای علمی دانشمندان ایرانی در بخش فناوری هسته‌ای و توانایی‌های کشورمان در مراحل مختلف چرخه‌ی سوخت هسته‌ای ارائه کرد و گفت: سازمان انرژی اتمی به منظور تربیت نیروی مستعد جوان، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای را با چندین پژوهشکده‌ی تخصصی راه‌اندازی کرده است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی