news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
نسخه قابل چاپ
1385/09/01

دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار کارگزاران حج ابراهیمی در سال جاری، با تأکید بر این‌که حج باید آئینه‌ی تمام‌نمای اتحاد و زمینه‌ساز نزدیکی بیشتر مسلمانان باشد، تصریح کردند: در شرایطی که استکبار جهانی بغض و کینه‌ی خود را با مسلمانان در اشکال مختلف حتی با شیوه‌های خشن و بی‌رحمانه ابراز می‌دارد، برائت از مشرکین و اعلام موضع مسلمانان در قبال این رفتار یکی از مسائل مهم در مراسم حج است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ظرفیت عظیم حج و حضور همزمان مسلمانان از ملیت‌های مختلف در یک زمان معین و در مکانی مشخص و آثار فردی، اجتماعی و بین‌المللی آن افزودند: حج بهترین فرصت برای نزدیکی بیشتر مسلمانان به یکدیگر است، اما دشمنان تلاش دارند تا حج را به زمینه‌ای برای تشدید اختلاف‌های مسلمانان و رو در رو قراردادن شیعه و سنّی تبدیل کنند.
ایشان با تأکید بر این‌که برخی به عنوان عوامل استعمار مأموریت دارند تا در حج مسائل اختلافی را مطرح و تشدید کنند، خاطرنشان کردند: زائران ایرانی -اعم از شیعه و سنّی- باید مراقب این دام خطرناک باشند و توصیه‌ی ما به دولت سعودی نیز این است که مانع از فعالیت عوامل اختلاف‌افکن شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص مراسم برائت از مشرکین نیز افزودند: در شرایطی که دشمنان، اسلام را اصلی‌ترین مانع برای سلطه بر کشورهای اسلامی و تسلط بر منافع آن‌ها و ترویج فرهنگ خود می‌دانند و با شیوه‌های استکباری و صهیونیستی با مسلمانان برخورد می‌کنند، این حق مسلمانان است که نسبت به این رفتار اعلام موضع کنند و بهترین مکان و زمان برای این اعلام موضع میقات عظیم امت اسلامی در حج است.
ایشان با تأکید بر این‌که دولت سعودی به عنوان میزبان مسلمانان در مراسم حج باید پیش‌قدم در برائت از مشرکین باشد، خاطرنشان کردند: اگر آن‌ها هم به هر دلیلی امکان انجام این وظیفه را نداشتند، ما وظیفه‌ی خود را انجام خواهیم داد و با منطق و استدلال اعلام موضع خواهیم کرد.
رهبر انقلاب اسلامی لزوم تبیین صحیح و منطقی هدف از مراسم برائت از مشرکین را برای مسلمانان کشورهای مختلف یادآور شدند و افزودند: امروز در دنیای اسلام شوق و انگیزه به اسلام ناب در حال افزایش و نفرت و انزجار از استکبار به‌ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی نیز رو به گسترش می‌باشد که نمونه‌های بارز آن قضایای فلسطین، عراق، افغانستان و حادثه‌ی عجیب و معجزه‌آسای لبنان است.
ایشان تأکید کردند: افزایش علاقه به اسلام ناب و گسترش بیداری اسلامی از تأثیرات انقلاب اسلامی ایران است که برخی تصور می‌کردند شعارهای این انقلاب فروکش کرده است، ولی اکنون شعارها و ارزش‌های انقلاب اسلامی بیش از گذشته نمایان شده و این شعله در طول زمان خاموش شدنی نیست.
رهبر معظم انقلاب خدمت به حجاج و کارگزاری حج را یک افتخار دانستند و با تأکید بر لزوم زمینه‌سازی برای استفاده‌ی بیش از پیش زائران از ابعاد مختلف حج و توصیه به زائران برای بهره‌مندی معنوی از این سفر الهی خاطرنشان کردند: ایجاد آمادگی قبلی در زائران و بیان مسائل فقهی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و عرفانی حج و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای جلوگیری از ورود انگیزه‌های مادی و دنیوی در مراسم حج از وظایف مهمی است که باید مسئولان اجرایی و فرهنگی حج به آن اهتمام بیشتری داشته باشند.
 
در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ری‌شهری -نماینده‌ی ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی بیت‌الله‌الحرام- با اشاره به رویکرد گسترده‌ی مردم به‌ویژه جوانان و قشرهای تحصیل‌کرده به حج، از تدوین چشم‌انداز بیست‌ساله‌ی حج و تجدید سازماندهی در بعثه و سازمان حج و زیارت به عنوان دو برنامه‌ی اساسی برای ایجاد جهش و تحول در امور اجرایی و فرهنگی حج یاد کرد و افزود: امسال امید است با توجه به پیروزی شگفت‌انگیز حزب‌الله در لبنان و تأثیرات آن در میان مسلمانان، مراسم برائت از مشرکین با شکوه بیشتری برگزار شود.
آقای خاکسار -رئیس سازمان حج و زیارت- نیز در گزارشی از برنامه‌ریزی اجرایی برای حج سال جاری گفت: در مدت ۴۸ روز عملیات حج، حدود صد هزار زائر در قالب ۵۸۲ کاروان اعزام خواهند شد و تلاش شده است با تأمین امکانات رفاهی و حمل و نقل، زمینه‌ی مناسبی برای بهره‌برداری معنوی بیش‌از‌پیش زائران در مدینه و مکه فراهم شود.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی