news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1384/02/11

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع باشکوه مردم کرمان

کرمانی‌های خونگرم امروز در اوج میهمان‌نوازی و محبت، استقبالی به‌یادماندنی از رهبر معظم انقلاب به عمل آوردند و اولین روز سفر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به استان کرمان را به جلوه‌ای زیبا از پیوند عمیق و قلبی ملت و رهبری تبدیل ساختند.
استقبال مردمی از رهبر معظم انقلاب ساعت ۱۰ صبح با ورود مینی‌بوس حامل ایشان به میدان آزادی آغاز شد و جمعیت بی‌شماری که از بامداد چشم‌انتظار ایشان بودند، با ابراز گرم‌ترین و صمیمانه‌ترین احساسات خویش به استقبال رهبر معظم انقلاب شتافتند.
شور و شعف جوانان، نوجوانان، زنان، مردان کرمانی و ازدحام جمعیت استقبال‌کننده به حدی بود که مینی‌بوس حامل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نقاط مختلف مسیر استقبال از میدان آزادی تا مصلای بزرگ کرمان، بارها از حرکت ایستاد. ابراز عواطف صادقانه‌ی مردم مؤمن و انقلابی کرمان در بلوار شهید عباسپور به گونه‌ای اوج گرفت که مینی‌بوس حامل رهبر معظم انقلاب بیش از ۱۰ دقیقه در حلقه‌ی مردم کاملاً متوقف شد و امکان حرکت به‌هیچ‌وجه وجود نداشت.
جمع‌بندی خبرها و گزارش‌های مختلف خبری حاکی است که چهره‌ی شهر کرمان امروز کاملاً متفاوت بود و چراغانی و آذین‌بندی خیابان‌ها و شور و نشاط مردم، اولین روز سفر رهبر انقلاب را به یک جشن معنوی و عمومی تبدیل کرده بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان مراسم استقبال مردمی، در جمع بیش از صد هزار نفر دیگر از مردم کرمان که از ساعت‌ها قبل در مصلای بزرگ این شهر اجتماع کرده بودند، حضور یافتند و ضمن پاسخ‌گویی به ابراز احساسات بی‌وقفه‌ی مردم، تأکید کردند: ملت و مسئولان کشور، با درک موقعیت بسیار حساس و خطیر کنونی و با برنامه‌ریزی و تلاش بی‌وقفه، ایران عزیز را به الگویی از توانایی، اقتدار و پیشرفت تبدیل می‌کنند.
رهبر معظم انقلاب در تبیین موقعیت بسیار مهم و حساس کنونی، خاطرنشان کردند: بر خلاف برخی تصورها، حساسیت و خطیر بودن وضع کنونی کشور، ارتباطی با چالش‌های سیاست خارجی و تهدیدهای زورگویان جهانی ندارد، چرا که این تهدیدها همیشه بوده است و ملت ایران نیز همواره با عزمی راسخ، مشتی پولادین و فکر و تدبیر، دشمن را وادار به عقب‌نشینی کرده و باز هم خواهد کرد.
ایشان علت حساسیت و خطیر بودن مقطع کنونی را ضرورت برنامه‌ریزی و تلاش بی‌وقفه برای عینی‌شدن و ملموس شدن پیشرفت‌های زیربنایی کشور در زندگی روزمره‌ی مردم برشمردند و افزودند: پس از پیروزی انقلاب و به‌خصوص بعد از جنگ، کارهای بسیار مهمی در زمینه‌های گوناگون انجام شده، زیربناهای اساسی کشور در بخش‌های مختلف از استحکام قابل تکیه‌ای برخوردار شده‌اند و آن‌چه دوران کنونی را اهمیت و حساسیت فراوان می‌بخشد، ضرورت ملموس‌شدن این دستاوردهای عظیم در زندگی مردم است تا کام ملت از عدالت اجتماعی، رفاه و ادامه‌ی پیشرفت‌های گوناگون شیرین شود.
رهبر معظم انقلاب نادیده‌گرفتن کارهای دولت‌های مختلف دهه‌های اخیر را بی‌انصافی برشمردند و افزودند: باید حلقه‌ی سازندگی‌ها، توفیق‌ها و پیشرفت‌ها را به زندگی مردم متصل کرد و با برنامه‌ریزی عدالت‌خواهانه و تلاش بی‌وقفه، فقر را از کشور برچید، فساد را ریشه‌کن کرد، شکاف فقیر و غنی را از بین برد و با تحقق عدالت اجتماعی و عمق‌بخشیدن به باورهای دینی و ملی، ایران را به الگویی توانا، مقتدر، پیشرفته و شایسته‌ی این ملت تبدیل ساخت و از این طریق، مسلمانان جهان را تقویت و اسلام عزیز را بلندآوازه ساخت که اهمیت و حساسیت دوران کنونی در همین نکات نهفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آغاز اجرای سند چشم‌انداز ۲۰ساله و برنامه‌ی چهارم توسعه در سال جاری را از دیگر دلایل اهمیت فراوان سال‌های کنونی خواندند و افزودند: در سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی، انتخابات بسیار مهم ریاست‌جمهوری را نیز در پیش داریم که مشارکت ملی در این عرصه و انتخاب رئیس‌جمهوری شایسته از لحاظ مسائل داخلی و خارجی، بسیار مهم است.
ایشان با اشاره به فضای تازه و امیدهای جدیدی که هر انتخابات به همراه خود می‌آورد، تصریح کردند: انتخابات ریاست‌جمهوری از جدی‌ترین، پرشورترین و پرجاذبه‌ترین صحنه‌های مشارکت ملی است و می‌تواند در سرنوشت کشور تأثیر فراوانی داشته باشد. به همین علت دشمنان این ملت، همه‌ی امکاناتشان را به‌کار گرفته‌اند تا مردم را نسبت به شرکت در انتخابات ۲۷ خرداد دلسرد، بی‌اعتماد و بی‌اطمینان کنند، اما با هوشیاری مردم و یاری پروردگار نخواهند توانست.
رهبر انقلاب حضور مردم در انتخابات را وسیله‌ای برای تجلی مشروعیت، نموداری از اقتدار کشور و ملت و باعث مستحکم شدن نظام اجرایی خواندند و افزودند: انتخابات پرشور، نظام جمهوری اسلامی را جوان‌تر از آن‌چه هست، خواهد کرد و روز نویی را برای مردم به ارمغان می‌آورد. به همین علت از اساسی‌ترین مسائل کشور است.
ایشان افزودند: زورگویان جهانی اگر می‌توانستند، با تأثیرگذاری روی گروه‌های سیاسی کاری می‌کردند که انتخابات اصولاً برگزار نشود؛ مانند انتخابات مجلس هفتم که می‌خواستند این کار را بکنند، اما نتوانستند.
رهبر معظم انقلاب مردم‌سالاری دینی را جوهره‌ی نظام اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند لیبرال‌دموکراسی غرب می‌خواهد در افکار عمومی خود را صاحب انحصاری مردم‌سالاری القا کند. به همین دلیل از این‌که مردم ایران در ۲۵ سال گذشته در ۲۵ انتخابات شرکت کرده و مسئولان کشور را برگزیده‌اند، ناراضی و خشمگین است.
ایشان مردم را به حضور آگاهانه پای صندوق‌های رأی فراخواندند و افزودند: انتخابات جلوه‌ی بسیار زیبا و جذاب مشارکت عمومی و مهم‌ترین گام برای پیگیری اهداف و خواسته‌های فردی و اجتماعی است و آحاد مردم با شناخت دقیق نامزدها، فرد مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تبلیغات دشمنان برای ضعیف‌جلوه دادن نقش و جایگاه رئیس‌جمهور افزودند: قانون اساسی امکانات، ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوان و بی‌نظیری را برای رئیس‌جمهور منتخب ملت در نظر گرفته، به گونه‌ای که رئیس‌جمهور به عنوان مؤثرترین فرد می‌تواند در آبادانی و پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم، نقش بسیار اساسی ایفا کند.
ایشان انتخاب رئیس‌جمهوری کارآمد، با کفایت، بانشاط، مؤمن به ملت و اهداف متعالی امام و انقلاب، با حوصله، پیگیر و قدرشناس مردم را نیاز ملت و کشور دانستند و افزودند: رئیس‌جمهور منتخب ملت وظایف تاریخی و سنگینی بر عهده دارد و می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات فراوان قانونی، گره‌های زندگی مردم را بگشاید.
ایشان تأکید کردند: طبیعی است که رهبری در انتخابات از شخص خاصی حمایت نمی‌کند، بلکه از معیارهایی که بیان شد، حمایت می‌کند و به دنبال تحقق این معیارها است و هر کسی را که مردم انتخاب کنند و رئیس‌جمهور قانونی کشور شود، مثل همه‌ی رؤسای جمهور، مورد احترام، تکریم و حمایت رهبری خواهد بود.
ایشان افزودند: مردم در انتخاب رئیس‌جمهور دقت کنند که هر دوره یک خصوصیت دارد و خصوصیت امروز، شخصی را می‌طلبد که با همه‌ی وجود خود را خدمت‌گزار مردم بداند و برای پیشرفت همراه با عدالت تلاش کند و ضمن مبارزه‌ی قاطع با فساد و تبعیض به مردم همه‌ی شهرها و روستاهای کشور نگاه یکسانی داشته باشد و برای برخورداری آحاد ملت، تلاش کند که مردم نیز باید با درک این لحظه حساس تاریخی به دنبال شناخت چنین شخصی باشند.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به دشمنی بی‌وقفه‌ی آمریکا و دیگر مستکبران با ملت ایران افزودند: آمریکایی‌ها می‌گویند اگر سلطه و دخالت ما را قبول نکنید و منافع خود را به ما واگذار نکنید، شما را به حمایت از تروریزم و ضدیت با حقوق بشر متهم می‌کنیم، اما ملت ما نشان داده است که در مقابل وقاحت و زورگویی زمامداران امریکایی می‌ایستد و هر کسی که استقلال، هویت، منافع ملی و حیثیت ملت را تهدید کند، سر جای خود می‌نشاند.
ایشان با اشاره به سخنان اخیر مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ملت ایران به انرژی هسته‌ای نیاز ندارد، افزودند: شما چه کاره هستید که درباره‌ی ملت بزرگ ایران این گونه حرف می‌زنید!؟ ملت ایران انرژی هسته‌ای را به برکت جوانان و دانشمندانش به دست آورده و این دستاورد ملی را بر خلاف خواست دولت شریر و خونخوار و دروغگوی امریکا حفظ می‌کند.
ایشان افزودند: سخنگویان استکبار گفته‌اند ما بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران راجع به انرژی هسته‌ای صحبت می‌کنیم، اما مستکبران بدانند که انتخابات ایران هیچ ربطی به آن‌ها ندارد و هر کسی در این انتخابات روی کار آید، نه می‌خواهد و نه ملت اجازه می‌دهد که بر خلاف منافع مردم قدمی بردارد.
 
رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با تشکر صمیمانه از استقبال پرشور و محبت‌آمیز مردم کرمان، مردم این استان را مؤمن، انقلابی، آگاه، نجیب، وفادار و باتجربه خواندند و با اشاره به تاریخ پرافتخار این منطقه در عرصه‌های علم و ادب و هنر افزودند: در صحنه‌ی تدبیر و سیاست نیز خدمات شهید عزیز باهنر هیچ‌گاه از یاد نخواهد رفت.
ایشان استان کرمان را به لحاظ ثروت‌های طبیعی و منابع زیرزمینی غنی خواندند و تصریح کردند: در این استان کارهای فراوان انجام شده، اما چهره‌ی کنونی استان شایسته‌ی ظرفیت فراوان معدنی، کشاورزی، باغداری و صنعتی آن نیست که باید ضمن تلاش برای تحقق مطالبات حقیقی مردم، از جمله اشتغال، مسائل معیشتی و رسیدگی به مسائل جوانان، در جهت تحقق عدالت اجتماعی در استان برنامه‌ریزی و تلاش کرد.
ایشان با اشاره به مدت کوتاهی که از عمر خدمت‌گزاری دولت کنونی باقی مانده، تأکید کردند: مسئولان کنونی باید در چند ماه باقیمانده از مدت مسئولیت‌هایشان تصمیماتی را که در این سفر برای بهبود وضع مردم و استان گرفته می‌شود، عملیاتی کنند و رئیس‌جمهور و مسئولان دولت بعدی نیز بدانند که این تصمیمات باید به طور کامل اجرا شود.
 
در آغاز این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری -امام جمعه‌ی کرمان و نماینده‌ی ولی فقیه در استان- ضمن خیر مقدم به رهبر معظم انقلاب، مردم استان کرمان را مردمی مؤمن، انقلابی و پیرو ولایت خواند و گفت: مردم استان در انتخابات ۲۷ خرداد نیز همچون دیگر صحنه‌ها حضوری پرشور خواهند داشت.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی