news/content
نسخه قابل چاپ
1383/03/14

برگزاری مراسم پانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با حضور رهبر انقلاب

حرم مطهر امام خمینی رضوان‌الله‌علیه امروز با حضور پرشور مردم در مراسم پانزدهمین سالگرد ارتحال خمینی روح خدا  به صحنه‌ی پرشکوه ابراز وفاداری ملت ایران به آرمان‌های سعادت‌آفرین خمینی کبیر تبدیل شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این اجتماع عظیم، با تشریح شاخص‌های مکتب سیاسی امام خمینی به عنوان عامل تسلیم‌ناپذیری ملت ایران تأکید کردند: با وجود همه‌ی تلاش‌های مراکز استکبار امام و مکتب سیاسی ایشان در میان ملت ایران، امت اسلامی و جامعه‌ی بشری زنده است و همچنان، منشأ آثار بزرگ و ماندگاری در ایران و جهان خواهد بود.
رهبر معظم انقلاب  با اشاره به موفقیت امام خمینی در تشکیل نظام اسلامی و عینیت‌بخشیدن به مکتب سیاسی خویش افزودند: مکتب امام، حرف‌های نو و سعادت‌آفرینی دارد که بشریت، همیشه تشنه‌ی آن‌هاست و به همین علت  هیچ‌گاه کهنه نخواهد شد.
ایشان در تبیین شاخص‌های مکتب سیاسی امام به «توأم بودن سیاست و معنویت» اشاره کردند و افزودند: در نگاه امام، سیاست و عرفان و قدرت و اخلاق، کاملاً در هم تنیده است و این معیار و شاخص دقیقاً در مقابل سیاست کهنه‌شده‌ی غربی‌ها مبنی بر جدایی دین از سیاست و تفکیک قدرت از اخلاق و معنویت قرار دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عمل به تکلیف الهی را انگیزه‌ی اصلی تمام تلاش‌ها و اقدامات امام برشمردند و خاطرنشان کردند: امام، عمل به وظیفه‌ی الهی را کلید سعادت می‌دانست و به همین علت در هیچ موقعیتی، مأیوس، مغرور، مردد، متزلزل یا خسته نمی‌شد و با تکیه بر شریعت اسلامی، پیروزی در عرصه‌های مختلف را دنبال می‌کرد.
ایشان پدیده‌ی استعمار، حکومت‌های استبدادی مارکسیستی، سلطه‌طلبی و رواج انواع فسادهای فردی و اجتماعی را از نتایج ملموس ستیز تمدن غربی با معنویت و اخلاق و جدایی سیاست و قدرت از دین دانستند و افزودند: شکنجه‌هایی که این روزها در زندان ابوغریب و دیگر زندان‌های عراق، بشریت را به وحشت انداخته است، نتیجه‌ی اجتناب‌ناپذیر دوری قدرت از اخلاق و ارزش‌های انسانی است.
رهبر معظم انقلاب  اعتقاد راسخ و صادقانه به نقش مردم را دومین شاخص مکتب سیاسی امام خمینی برشمردند و افزودند: در دیدگاه امام  مردم‌سالاری از متن دین اسلام گرفته شده است نه از مکاتب غربی، و به این دلیل در مکتب سیاسی امام، مردم هم دارای ارزش و کرامتند و هم در اداره‌ی جامعه  نقش تعیین‌کننده ایفا می‌کنند.
ایشان در همین زمینه افزودند: در مردم‌سالاری حقیقی که امام ارائه کرد، رأی و خواست مردم علاوه بر تأثیر عمیق در اداره‌ی جامعه، نوعی اقتدار به نظام سیاسی می‌بخشد و امام با تکیه بر قدرتِ اراده‌ی پولادین مردم  در مقابل همه‌ی قدرت‌های جهانی ایستاد.
رهبر معظم انقلاب  دموکراسی مورد ادعای آمریکا را اغواگری و فریب خواندند و افزودند: رئیس‌جمهور امریکا، وقیحانه ادعا می‌کند که رسالت گسترش دموکراسی و حقوق بشر بر دوش او گذاشته شده است، اما جهانیان این روزها دموکراسی و حقوق انسانی مورد نظر امریکا را در جنایات شارون، رفتار تحقیرآمیز با ملت‌های فلسطین، عراق و افغانستان و شکنجه‌ی ضد بشری زندانیان ابوغریب و گوانتانامو  به‌خوبی مشاهده می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نگاه بین‌المللی و جهانی را سومین شاخص مکتب سیاسی امام خمینی خواندند و افزودند: امام عزت و استقلال و سرافرازی را نه‌فقط برای ملت ایران، بلکه برای امت اسلامی و همه‌ی بشریت می‌خواست، البته امام برخلاف کسانی که رسالت جهانیِ مورد ادعای خود را با لشکرکشی به کشورها و شکنجه و ترور و جنایت دنبال می‌کنند، اهداف خود را به‌درستی در افکار عمومی مسلمانان و جهانیان تشریح و تبیین می‌کرد و ملت‌ها را به بیداری و آگاهی فرامی‌خواند.
ایشان حیات دوباره‌ی ملت فلسطین، پیروزی ملت لبنان بر ارتش رژیم صهیونیستی، احساس عزت توده‌های مسلمان و اعتماد به نفس نخبگان، جوانان و روشن‌فکران مسلمان  را از نتایج نگاه جهانی مکتب سیاسی امام خمینی برشمردند و افزودند: بر اساس مکتب امام، هیچ مسلمانی نمی‌تواند در مقابل اوضاع دردناک فلسطین و دیگر جنایات استکبار در جهان، بی‌اعتنا باشد.
رهبر معظم انقلاب پاسداری از ارزش‌ها را چهارمین شاخص مکتب سیاسی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران برشمردند و افزودند: تبیین صحیح مسأله‌ی‌ ولایت فقیه، مظهر پاسداری امام خمینی از ارزش‌های اسلامی محسوب می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با اشاره به برداشت‌های غلط و تبلیغات سویی که از اول پیروزی انقلاب تاکنون در برخورد با موضوع ولایت فقیه وجود داشته است، خاطرنشان کردند: دشمنان و  عده‌ای از مجذوبان آن‌ها سعی می‌کنند ولایت فقیه را به‌دروغ، حکومت مطلقه‌ی فردی بنامند، اما ولایت فقیه بر اساس قانون اساسی، نافی مسئولیت‌های ارکان نظام نیست و مسئولیت‌های دستگاه‌های مختلف، قابل سلب کردن نیست.
ایشان جایگاه ولایت فقیه را جایگاه «مهندسی نظام، جلوگیری از انحراف به چپ و راست و حفظ جهت صحیح کشور» برشمردند و تأکید کردند: ولایت فقیه بر خلاف برخی برداشت‌ها، امری تشریفاتی نیست، ضمن آن‌که نقش حاکمیتِ اجرایی، تقنینی و قضایی را هم بر عهده ندارد، بلکه پاسدار و دیده‌بان حرکت کلی نظام به سمت تحقق اهداف آرمانی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدگاه امام درباره‌ی ولایت فقیه را برگرفته از متن فقه اسلام خواندند و خاطرنشان کردند: در همه‌ی ادوار تاریخ شیعه، فقهای بزرگوار، ولایت فقیه را به عنوان یکی از مسلمات فقه اسلام می‌شناختند، اما فرصت تحقق این مسأله‌ را پیدا نمی‌کردند.
ایشان با اشاره به بهره‌مندی ولایت فقیه از ضابطه‌های دینی و رأی و خواست مردم افزودند: علم و تقوا و درایت، ضابطه‌های اصلی ولایت فقیه است، زیرا علم  آگاهی می‌آورد، تقوا  ولیّ فقیه را شجاع می‌سازد و درایت، مصالح و منافع کشور و ملت را تأمین خواهد کرد.
ایشان با تأکید بر اهمیت بی‌بدیل ضابطه‌ها و معیارهای یادشده خاطرنشان کردند: شخصی که در این مسئولیت بسیار حساس و مهم قرار می‌گیرد، اگر یکی از این معیارها را از دست بدهد، دیگر ولیّ فقیه نیست؛ حتی اگر همه‌ی مردم هم او را قبول داشته باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در تبیین نقش مردم در مقوله‌ی ولایت فقیه افزودند: کسی که دارای علم و تقوا و درایت است، از طریق رأی مردم و به وسیله‌ی مجلس خبرگان انتخاب می‌شود. یعنی حق انتخاب با مردم است.
ایشان ترکیب زیبای ضوابط دینی و آرای مردم را در حساس‌ترین جایگاه نظام یعنی ولایت فقیه، نتیجه‌ی تلاش امام خمینی خواندند و افزودند: بدیهی است که دشمنان ملت از چنین مسأله‌ای ناخرسند باشند و همواره و در هر فرصتی  مسأله‌ی‌ ولایت فقیه را مورد حمله قرار دهند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی  عدالت اجتماعی را پنجمین شاخص و از مهم‌ترین خطوط مکتب سیاسی امام برشمردند و افزودند: عدالت اجتماعی باید در قوانین، اقدامات اجرایی و همه‌ی برنامه‌های حکومتی اصل قرار گیرد و پر کردن شکاف طبقاتی به عنوان مهم‌ترین و دشوارترین وظیفه‌ی مسئولان در حرکت همه‌ی دستگاه‌ها باید پیگیری شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با اشاره به وفاداری ملت ایران به مکتب سیاسی امام خمینی افزودند: پیشرفت مستمر نظام اسلامی و مردم ایران در ۲۵ سال اخیر، مرهون این وفاداری بوده است و هر جا کمبود و نقضی وجود داشته و دارد، از کم‌کاری برخی مسئولان ناشی شده است.
ایشان ملت ایران را پرچم‌دار اسلام، شجاعت، نوآوری سیاسی و تلاش و پیشرفت خواندند و افزودند: دشمن با همه‌ی فعالیت‌های خود، قادر نیست دستاوردهای مختلف ملت ایران و نظام اسلامی را کمرنگ کند و به فضل پروردگار روند پیشرفت ملت ایران با شتاب بیشتری ادامه خواهد یافت.
رهبر معظم انقلاب اسلامی  در همین زمینه افزودند: امریکا برای مقابله با پرچم‌داری ایران در جهان اسلام، تلاش کرد طالبان را به عنوان یک نسخه‌ی بدلی و سر تا پا غلط از نظام اسلامی در افکار عمومی مسلمانان مطرح کند، اما این کاریکاتور خنده‌آور نتوانست پرچم اسلام‌خواهی را از دست ملت ایران دربیاورد و این ملت، همچنان پیشتاز دین‌خواهی و وفاداری به اسلام است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پرهیز جمهوری اسلامی ایران از تنش‌آفرینی خاطرنشان کردند: ما  ضمن حفظ استقلال کامل خود، به دنبال جنجال نمی‌رویم، اما همچنان با ظلم مخالفیم و از مظلوم اعلام حمایت می‌کنیم. به همین لحاظ، جنایات صهیونیست‌ها در فلسطین و حمایت امریکا از این جنایات را به‌شدت محکوم می‌نماییم.
ایشان همچنین با ردّ ادعای آمریکایی‌ها درباره‌ی دخالت ایران در اوضاع عراق افزودند: ما معتقدیم رأی ملت عراق باید سرنوشت این کشور را تعیین کند.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به رهبری دینی و سیاسی در عراق خاطرنشان کردند: در عراق نخبگان فرهنگی، دینی و سیاسی زیادی وجود دارد و ما معتقدیم اشغال‌گران عراق حق ندارند حتی یک نفر را به عنوان مسئول معین کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکست آمریکا در عراق تأکید کردند: اشغال‌گران هر روز با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد و باید بدون حتی یک روز تأخیر، عراق را ترک کنند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی