news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبر
نسخه قابل چاپ
1372/01/01

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت حلول سال 1372 هجری شمسی‌

بسم‌‌الله‌‌الرّحمن‌‌الرّحیم‌

یا مقلّب القلوب و الابصار. یا مدبّراللیل والنّهار. یا محوّل الحول والاحوال. حوّل حالنا الی احسن الحال.

عید سعید نوروز و حلول سال جدید و همچنین عیدمبارک فطر رابه ملت ایران وهمه ملتهایی که برای این دو عید، احترام وارزش قائل هستند، تبریک وتهنیت عرض می‌کنم. مخصوصاً به آن کسانی که همه ملت ایران، موظّفند نسبت به آنها ادای احترام کنند و در حقیقت، همه مدیون آنهایند؛ یعنی خانواده‌های مکرّم شهدای عزیز؛ جانبازان عزیز و خانواده‌های آنان؛ آزادگان و بستگان آنان و مفقودین، یا اسرایی که هنوز در چنگال دشمنان اسیرند و خانواده‌های آنان؛ به همه، صمیمانه تبریک عرض می‌کنم و رحمت وبرکات الهی را برای روح مطهّر امام بزرگوارمان، مسألت و درخواست می‌کنم.

یک سال دیگراز عمر ما گذشت و ما، در آستانه سال دیگری از ایام عمرمان قرارگرفتیم. آنچه گذشت، امتحانی الهی بود؛ که اگر توانسته باشیم در ساعات و آنات و لحظات آن به وظایف خود عمل کنیم و عمل کرده باشیم، از آنچه که از دست رفته و گذشته است، دچار حسرت نخواهیم بود. امیدواریم که این‌طورباشد؛ و اگر خدای ناکرده، در آنچه گذشته است، قصور و تقصیر و غفلتی کرده و به وظایف خودمان اهمیّت نداده باشیم، و آنچه که ما را به کمال می‌رساند مورد غفلت قرار گرفته باشد، یا خدای نکرده به جهت و راهی حرکت کرده باشیم که برای بنی‌آدمْ مایه خسران و تأسف است، در این صورت، آنچه که از دست داده‌ایم، مایه حسرت مضاعفی است! عمری است که از دست رفته، و سرمایه‌ای است که نابود شده، و پرونده سیاهی است که - خدای ناکرده - ممکن است به وجود آمده باشد.

امیدواریم که سال آینده، سال عبودیّت، پرهیزگاری و حسن عمل ما، و سال قبول و توجّه الهی به ما و نزول برکات او بر ما باشد. در همین ایام کوتاهی که از ماه مبارک رمضان باقی مانده است، باید حداکثر استفاده را بکنیم و از لحظات این ماه مبارک، بهره‌برداری نماییم، و خودمان را در جهتی که مورد رضای خداست، قرار دهیم.

و اما، سالی که بر ما گذشت، از لحاظ مسائل جهانی، سال بسیار پرحادثه‌ای بود. در همه جای دنیا و در چهارگوشه جهان، کشورها و ملتها، دچار آزمایشهای دشواری بودند. بخصوص‌مسلمانان، در این سال، آزمایشهای سختی را گذراندند. ما، اگرچه از مشکلات عمومی دنیا و همچنینْ مشکلات خاصی که ازسوی قدرتهای بزرگ و مستکبرین عالم برکشورهای درحال توسعه تحمیل می‌شود، نمی‌توانستیم به‌کلّی برکناربمانیم، اما برروی هم می‌توانیم مطمئن باشیم که دردریای متلاطم جهان امروز و این دنیای توفانی،بحمداللَّه، مسؤولین کشور، مورد توفیق الهی قرار گرفتند و با کمک وهمکاری ملت، موفّق شدند که تا حدّ ممکن و میسور، کشور را از مشکلات عظیم جهانی بر کنار بدارند.

در داخل کشور، آنچه که می‌توانیم بگوییم و به طور روشن احساس می‌کنیم این است که بحمداللَّه مسؤولین کشور، در جهت هدفها و برنامه پنج‌ساله‌ای که ترسیم شده و مورد تصویب قانون گذاران قرار گرفته است، باتوانایی و قدرت و تلاش فراوان، پیش رفتند. این را شاهد هستیم و امیدواریم که‌آنچه را انجام می‌دهند، موردقبول الهی باشد و به نتایج خودواهدافی که‌برای آن معیّن شده است، برسد و مردم ما سود ببرند؛ و ان‌شاءاللَّه مسؤولین موفّق شوندکه همه تلاش خود را به کار بندند.

بحمداللَّه محصول تلاش صمیمانه ومخلصانه مسؤولین طراز اوّلِ کشور، این بوده است که می‌بینیم در سرتاسر کشور، نشانه‌های یک تحرّک و سازندگی و تلاش جدّیِ مادّی در راه ساختن کشور محسوس است و به‌چشم می‌خورد.

وقتی که به کیفیّت حرکت و عمل آحاد ملت عزیزمان در سال گذشته نظر می‌اندازیم، نوعی احساس رضایت و خشنودی به مادست می‌دهد. از اوّلِ سال مردم در آزمایش بزرگ انتخابات حاضر شدند و مجلس شورای اسلامی را برای دوره چهارم به وجود آوردند و نمایندگان خود را با صمیمیّت و گرمی و علاقه‌مندی و جدیّت، به مجلس فرستادند. در آخر سال و اوقات بهمن و دهه مبارک فجر هم، در آن راهپیمایی عظیم و باشکوه شرکت کردند و ما نشانه‌های حضور قوی مردمی را همه جا - در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی - مشاهده کردیم.

حضور مردمی در جاهایی که بایستی مردم به کمکِ دولت می‌شتافتند، در جاهایی که بایستی به کمکِ برادران مسلمان خودشان که دچارمحنت و بلا بودند می‌شتافتند - در قضایای مربوط به‌بوسنی؛ در حوادث اخیر داخل کشور و سیل عظیم ویرانگری که جاری شد - و در همه جا، انصافاً رضایتبخش و دشمن‌شکن و گره‌گشا بود.

من درهمین‌جا از فرصت استفاده کنم و درباره این سیل بزرگ و خانمان براندازی که اواخر امسال، در مناطق متعدّدی از کشور پیش آمد، اشاره کنم. این حادثه، حادثه بسیار تأسف‌انگیزی بود و ما برای مردم مستمند و آسیب‌دیده‌ای که در این حادثه دچار مشکل شدند، غمگین و متأسفیم. من امیدوارم که به برکت ایام ماه مبارک رمضان و عیدفطر و به شادی حلول سال نو، خداوند مشکلات آنها را با قدرت خود و با دست گره‌گشای ملت و دولت عزیزمان، برطرف فرماید. البته مردم همکاری و کمک کرده‌اند؛ لکن آن‌طور که من اطّلاع پیدا کردم، ابعاد این فاجعه بسی بزرگتر از آن چیزی است که ما توانستیم در تبلیغات مشاهده کنیم. به همین سبب، کمک به دولت در این قضیه، بسیار لازم است.

و اما، نگاهی بیندازیم به سالی که آغازمی‌شود - سال 1372- که امیدواریم ان‌شاءاللَّه بامیمنت و مبارکی آغاز شود. از دولت و دولتمردان عزیز انتظارداریم که در سال‌آینده، همان حرکت پرتوان و پرتلاشی را که در سال گذشته در راه رسیدن به هدفهای اعلام شده دولت انجام دادند، تعقیب کنند و برتلاش خود بیفزایند. امسال، سال برنامه‌ریزی است. برنامه دوم نیز امسال از سوی دولت تهیه و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهدشد.

آنچه که من به برنامه‌ریزان و مسؤولین دولتی مؤکّداً سفارش می‌کنم، این است که در این برنامه توجّه کنند که هدف اصلی، کمک به طبقات محروم جامعه باشد. این، چیزی است که ما را به «عدالت اجتماعی» نزدیک می‌کند. هدف اصلی در کشور ما و در نظام جمهوری اسلامی، عبارت از تأمین عدالت است و رونق اقتصادی و تلاش سازندگی، مقدّمه آن است. ما نمی‌خواهیم سازندگی کنیم که نتیجه این سازندگی یا نتیجه رونق اقتصادی، این باشد که عدّه‌ای از تمکّن بیشتری برخوردار شوند و عده‌ای فقیرتر شوند. این، به هیچ‌وجه مورد رضای الهی و رضای اسلام و مورد قبول ما نیست. ما می‌خواهیم سازندگی شود و کشور رونق اقتصادی و پیشرفت مادّی پیدا کند و ازلحاظ اقتصادی رشد کند، تا بتواند به عدالت اجتماعی نزدیک شود و فقیر نداشته باشیم؛ تا دیگر، طبقات محروم در جامعه، احساس محرومیت نکنند و محروم نباشند؛ تا منطقه محروم در کشور نداشته باشیم و فاصله بین فقیر و غنی، روزبه‌روز کمتر شود. این، هدف اصلی است. باید این را در برنامه مورد نظر قرار دهند. این برنامه‌های پنج ساله، هر کدام رقم درشتی برای حرکت ملت و دولت به سمت اهداف انقلاب است. باید این جهت را، که جهتگیری انقلابی است، با تأکید و اصرار هر چه تمامتر، در آن رعایت کنند و آن راحفظ نمایند.

نکته دیگری را که به مسؤولین و ملت عزیز عرض می‌کنم این است که اگر کاوش کنیم خواهیم دید که ما در گذشته هرجا که توفیق داشته و موفّق شده‌ایم، به خاطر آن بوده است که به اصول انقلاب احترام گذاشته وآن را رعایت کرده‌ایم. هرجا ناکامی داشته‌ایم، به‌خاطر آن بوده است که کم و بیش ازاصول الهی و اسلامی و انقلابی، انحراف پیدا کرده‌ایم. پیشرفتهای ما، به برکت اصول انقلاب است. البته، دشمنان از خارج و ایادی آنها در داخل، کوشش می‌کنند که عکس این را وانمود کنند. موذیانه و خباثت‌آلود می‌نویسند و تبلیغ می‌کنند که پایبندیهای انقلابی، مشکل آفرین است! نه؛ این، دروغ و افتراست. پایبندیِ انقلابی برای ملت و دولت، گره‌گشا و راهگشاست، و مشکل را برطرف می‌کند. آنچه که مشکل سازاست، انحراف از اصول اسلام و انقلاب است؛ چه در عمل ما و چه در فکر ما. گاهی ممکن است فکر هم انقلابی باشد؛ ولی عمل، انقلابی نباشد. این هم مشکل‌آفرین است.

شما به صحنه جنگ هشت ساله - جنگ تحمیلی - نگاه کنید. آنجا این قضیه، خودش را به روشنی و وضوح نشان می‌دهد. درسیاست خارجی نگاه کنید. آنجا هم این قضیه، خودش را به وضوح آشکار می‌کند. درهمه مسائل دیگر نیز همین‌طوراست. در برنامه‌ریزی، باید این را رعایت کنیم.

من به همین دلیل و به همه دلایل دیگر، به ملت عزیزمان توصیه و سفارش می‌کنم که هم در سال آینده، هم در سال جاری - که بحمداللَّه با میمنت و مبارکی آغاز شده است - کوشش کنند که همان جهتگیری انقلابی و اسلامی، همان روح کمک و معاونت به دولت و مسؤولین را حفظ کنند. همان وحدت و هماهنگی و یکپارچگی ملی را حفظ کنند. اینها چیزهایی است که برای جامعه و کشور ما، گره‌گشاست.

اگر به تبلیغات و تلاشهای دشمنان توجّه کنید، می‌بینید تلاشهای آنان بر این متمرکز است که یکپارچگی را در بین ملت ما از بین ببرند. البته دشمن، بدِ ما را می‌خواهد. پس، یکپارچگی برای این ملت، گره گشا و درمان دردهاست. دشمنان می‌خواهند بین دولت و ملت و مسؤولین و آحاد مردم، جدایی ایجاد کنند. باید در جهت عکس آن حرکت کرد. آنان می‌خواهند که مردم از اسلام و هدفهای انقلاب، فاصله بگیرند. پس، این چیزی است که به ضرر ملت ماست و باید این فاصله را کم کنند و هر چه بیشتر در جهت اسلام و انقلاب حرکت کنند.

بر همین اساس، من تأکید می‌کنم که جوانان عزیز و مؤمن، آحاد مردم - زن و مرد مسلمان - امر به معروف و نهی از منکر را که دو فریضه الهی و جزو ارزشهایی است که می‌تواند در این جهت، برای ملت ما وسیله بسیار مفید و مؤثّر و پیش‌برنده‌ای باشد، فراموش نکنند و دستگاههای مختلف کشور - دستگاههای دولتی وانقلابی - هم سعی کنند که خودشان را هرچه بیشتر، به موازین و اصول انقلابی، اسلامی نزدیک کنند.

امیدوارم که با تفضّل الهی وبه برکات و توجّهات ولیّ عصر ارواحنافداه‌وعجل اللَّه‌تعالی‌فرجه الشریف، روزبه‌روز زندگی ملت ایران، روشنتر و شکوفاتر و با برکت و رحمت الهی آمیخته‌تر باشد و این عید، بر همه شما، بر همه خانواده‌ها و جوانان و آحاد ملت ما، مبارک باشد.

والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته.

 

 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی